|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Obicaji
18.12.2011 13:46:02   
Anoniman
na koje niste navikle ili praktikovali kod svojih u kuci a susreli se kod muzeve familije  ili neke koje vi praktikujete a oni ne


da li ste neke poprimile ili on/oni  vase

da li ima neki koji su vas sokirali , nasmejali , zacudili  pri raznim prilikama  praznici , rodjenja deteta , naselje itd

< Poruku je uredio triputmama -- 18.12.2011 13:47:09 >
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Obicaji
18.12.2011 19:04:42   
mo girl
ja jos nisam skuzila obicaje u muzevoj familiji al sam jedino primjetila da se oni non stop posjecuju i hodaju jedni kod drugih sto u mojih to nije praksa neka mi se povremeno posjetimo i to je to.ja vjerujem da me oni smatraju cudnom al ja stvarno nisam navikla svaki dan po cjeli dan hodat po selu i znat bas svaciju godisnjicu,pa ko je gdje bio itd znate vec.u njih je to sasvim normalno al eto nekako vidim koliko je stvarno svjet razlicit od kuce do kuce

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:08:53   
Rabi
eh ja sam nedavno gledala vjencanje jedne moje prijateljice i nekih obicajauser posted image

Kad mlada izadje iz sobe postavi se neko crveno platno, koje ona treba da podigne sa podauser posted image

Zatim, stoji i ceka da dodju valjda, kum i djeveruser posted image i kad udju u tu sobu gdje je mlada istupila, sjednu i ona im sluzi sok i oni taj sok placaju!
Posle toga, ona njima stavlja neke peskre oko vrata!
eh slijedece sto sam prvi put vidjela, jeste da kum prekriva mladu(preko glave) nekom crvenom mahramom i onda se uci tekbir...a u prostoriji je vise gologlavih nego pokrivenih... i posle toga kum joj stavlja prsten, ali ona drzi obje ruke ''spojene'' dlan za dlan i on tako nesto ko broji s tim prstenom po njenim prstimauser posted image i na kraju joj stavlja taj prsten...user posted image user posted image user posted image user posted image
Ne znam nista o ovim obicajima, prvi put sam ovo vidjelauser posted image
ako k'o zna sta vise nek nam objasniuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu mo girl)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:18:30   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Rabi

eh ja sam nedavno gledala vjencanje jedne moje prijateljice i nekih obicajauser posted image

Kad mlada izadje iz sobe postavi se neko crveno platno, koje ona treba da podigne sa podauser posted image

Zatim, stoji i ceka da dodju valjda, kum i djeveruser posted image i kad udju u tu sobu gdje je mlada istupila, sjednu i ona im sluzi sok i oni taj sok placaju!
Posle toga, ona njima stavlja neke peskre oko vrata!
eh slijedece sto sam prvi put vidjela, jeste da kum prekriva mladu(preko glave) nekom crvenom mahramom i onda se uci tekbir...a u prostoriji je vise gologlavih nego pokrivenih... i posle toga kum joj stavlja prsten, ali ona drzi obje ruke ''spojene'' dlan za dlan i on tako nesto ko broji s tim prstenom po njenim prstimauser posted image i na kraju joj stavlja taj prsten...user posted image user posted image user posted image user posted image
Ne znam nista o ovim obicajima, prvi put sam ovo vidjelauser posted image

ako k'o zna sta vise nek nam objasniuser posted image




koliko znam ovo je sandzacki obicaj .


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:19:58   
palachinken
Eh, Rabi, podsjeti me. Kad se mužev rodjak ženio, mi sve žene u svatovima smo dobile komad platna, zavezali nam kao lente, sve u nijansama crvene. Sto je tamnija nijansa, to si bitniji.
A muškarci su dobili košulje i to su im iste priheftali za ledja. To je baš bilo presmiješno, pogotovo kad smo se iskrcali u Zenicu, gdje stvarno niko ne praktikuje te običaje - mi s lentama ko kakve misice, a oni s košuljama ko plaštevima.
Onu kradju cipela, korpe, kićenja, brojanje auta (nama su mladini zahaturili sto nismo vise auta povezli, jer "eno stometara nize Ramiz zeni sina, svadba 80 auta), to mi i nije strano, ali ove kosulje i lente sam prvi put vidjela.




_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:22:11   
klemzi
Sto je tamnija nijansa, to si bitniji.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
I kod nas u Gradačcu postoji ovaj običaj., samo ovo nije pravilo user posted image
Al smiješan je fakat user posted image user posted image


_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:24:18   
palachinken

IZVORNA PORUKA: klemzi

Sto je tamnija nijansa, to si bitniji.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
I kod nas u Gradačcu postoji ovaj običaj., samo ovo nije pravilo user posted image
Al smiješan je fakat user posted image user posted image


Ja dobila narandzasti user posted image

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:25:49   
klemzi
Ja dobila narandzast

Zlatna sredina..user posted image user posted image

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:27:16   
Mirkica
evo jedan Adet kada je moj rodjak se zenio tamo negdje od Doboja , kada maldozenja udje u kucu ono da ceka mladu sakriju mu cipele i onda mladozenja jadni mora dobro da ih plati user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:29:26   
animagical
kad sam se tek udala, pa nakon nekih par mjeseci posli obici neku njegovu rodbinu, da uzvratimo posjet-kome god udjem u kucu, nesto mi pokloni, kao prvi put im dosla...meni tacno bilo nezgodno,dok nisam skontala da oni to svima rade...dok kod mojih ima slican obicaj,ali kad beba prvi put dodje

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:31:02   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: animagical

kad sam se tek udala, pa nakon nekih par mjeseci posli obici neku njegovu rodbinu, da uzvratimo posjet-kome god udjem u kucu, nesto mi pokloni, kao prvi put im dosla...meni tacno bilo nezgodno,dok nisam skontala da oni to svima rade...dok kod mojih ima slican obicaj,ali kad beba prvi put dodje

ja ovo cujem prvi puta


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:31:24   
palachinken

IZVORNA PORUKA: Mirkica

evo jedan Adet kada je moj rodjak se zenio tamo negdje od Doboja , kada maldozenja udje u kucu ono da ceka mladu sakriju mu cipele i onda mladozenja jadni mora dobro da ih plati user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Eh to je i ovdje bilo user posted image I to su ti neki krajevi.
Bona klemzi, to je najsvjetliji bio, ja sam im najmanje bitna bila, hem jos neudata, hem student user posted image Vele nema od te dobre koverte user posted image

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:33:06   
mama_debeljuca

IZVORNA PORUKA: Rabi

eh ja sam nedavno gledala vjencanje jedne moje prijateljice i nekih obicajauser posted image

Kad mlada izadje iz sobe postavi se neko crveno platno, koje ona treba da podigne sa podauser posted image

Zatim, stoji i ceka da dodju valjda, kum i djeveruser posted image i kad udju u tu sobu gdje je mlada istupila, sjednu i ona im sluzi sok i oni taj sok placaju!
Posle toga, ona njima stavlja neke peskre oko vrata!
eh slijedece sto sam prvi put vidjela, jeste da kum prekriva mladu(preko glave) nekom crvenom mahramom i onda se uci tekbir...a u prostoriji je vise gologlavih nego pokrivenih... i posle toga kum joj stavlja prsten, ali ona drzi obje ruke ''spojene'' dlan za dlan i on tako nesto ko broji s tim prstenom po njenim prstimauser posted image i na kraju joj stavlja taj prsten...user posted image user posted image user posted image user posted image
Ne znam nista o ovim obicajima, prvi put sam ovo vidjelauser posted image
ako k'o zna sta vise nek nam objasniuser posted image




Ovako je u Sandžaku, mislim konkretno na crnogorski dio Sandžaka.
Ne znam za ove tekbire, to nisam viđala a ni čula, ostali postupak je tu negdje user posted image
A zašto se to sve radi, kakva je simbolika, strvarno ne znam.

_____________________________

:-)

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:33:24   
Silver
Ja sam iz sandzaka, ali iz djela gdje se ne praktikuje ovo sa crvenom maramom i ovim kumom i prstenom user posted image
Dvije "jenđe" koje "cuvaju" mladu dobivaju svilene lente, usvari materijale svilene smotane kao lente, ostali clanovi mladozenjine porodice, muski naravno, oni vazniji dobivaju te kosulje, samo ih mi zakacimo zapakovane user posted image da ih mogu otkaciti odmah i proslijediti nekome dalje user posted image
Od mladinih ide samo 5-6 u pratnju, najbolje niko user posted image i naravno gledaju se auta i kolicina ljudi na svadbi! user posted image

Eh ja se udah za bosanca i ostah uskracena za sve ovo user posted image

_____________________________

...kad iz ljubavi zivot nastane...
* 10.01.2012.g.*

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:35:07   
mama_debeljuca

IZVORNA PORUKA: animagical

kad sam se tek udala, pa nakon nekih par mjeseci posli obici neku njegovu rodbinu, da uzvratimo posjet-kome god udjem u kucu, nesto mi pokloni, kao prvi put im dosla...meni tacno bilo nezgodno,dok nisam skontala da oni to svima rade...dok kod mojih ima slican obicaj,ali kad beba prvi put dodje


I kod nas je ovakav običaj, također i beba kad dođe prvi put.

_____________________________

:-)

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:35:38   
palachinken
Eh da, (joj ja sam puna dojmova s te svadbe hahahaha) sa mladom je krenula "obikuša" da živi s njima dok se mlada ne obikne u novom domu user posted image
Koliko se zadržala, ne znam.

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Silver)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:35:49   
klemzi
Bona klemzi, to je najsvjetliji bio, ja sam im najmanje bitna bila, hem jos neudata, hem student Vele nema od te dobre koverte

user posted image user posted image user posted image
Kako su mogli user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Silver)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:37:57   
klemzi
Kod nas je običaj darivanja samo beba kad prvi put dođu...
Mama_debeljuca valjda je naše "kod nas" različito, jer ako su tebe darovali kao mladu kada im prvi put dođeš, ovdje u gradačcu, onda sam ja otkrila strašnu istinu da meni niko ništa nije poklonio kad sam mu rpvi put došla user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:39:56   
palachinken

IZVORNA PORUKA: klemzi

Kod nas je običaj darivanja samo beba kad prvi put dođu...
Mama_debeljuca valjda je naše "kod nas" različito, jer ako su tebe darovali kao mladu kada im prvi put dođeš, ovdje u gradačcu, onda sam ja otkrila strašnu istinu da meni niko ništa nije poklonio kad sam mu rpvi put došla user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image
Tako sam se i ja razočarala grdno kad sam saznala da, osim bebi na čelo, na babinama se i mami donese poklon. Ja poslije poroda dobila samo hemoroide.user posted image

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:40:38   
Rabi
Silver, reci mi samo sta ono radi prije stavljanja prstena...sta ono nabrajauser posted image user posted image user posted image
Obicaji k''o obicaji...ima svakakvih! Ponekad i smjesnihuser posted image user posted image
Ali mi je ovaj sa sakrivanjem cipela vrhuser posted image a zato se mladozenja pripremi i donese duple i oni dobiju sipak parauser posted image

eh, a znate li onaj kad djeca na ulici stavljaju neke prepreke  da svatovi ne mogu prociuser posted image
Platis putarinu i nastavljas do druge barikadeuser posted image

< Poruku je uredio Rabi -- 20.12.2011 17:41:35 >


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Silver)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:44:09   
Rabi
A placanje mladeuser posted image Sta mislite o ovom obicajuuser posted image



_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:44:43   
mama_debeljuca

IZVORNA PORUKA: klemzi

Kod nas je običaj darivanja samo beba kad prvi put dođu...
Mama_debeljuca valjda je naše "kod nas" različito, jer ako su tebe darovali kao mladu kada im prvi put dođeš, ovdje u gradačcu, onda sam ja otkrila strašnu istinu da meni niko ništa nije poklonio kad sam mu rpvi put došla user posted image user posted image user posted image user posted image

A jooj klemzi, nisam htjela da te rastužim user posted image user posted image
Ma kod nas u Cg, ja još šaltam i tamo i vamo, tamo sam bila mlada user posted image

_____________________________

:-)

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:47:46   
mama_debeljuca
IZVORNA PORUKA: Rabi

Silver, reci mi samo sta ono radi prije stavljanja prstena...sta ono nabrajauser posted image user posted image user posted image
Obicaji k''''''''o obicaji...ima svakakvih! Ponekad i smjesnihuser posted image user posted image
Ali mi je ovaj sa sakrivanjem cipela vrhuser posted image a zato se mladozenja pripremi i donese duple i oni dobiju sipak parauser posted image

eh, a znate li onaj kad djeca na ulici stavljaju neke prepreke  da svatovi ne mogu prociuser posted image
Platis putarinu i nastavljas do druge barikadeuser posted image


Samo broji...user posted image user posted image user posted image
Jednom sam prisustvovala pripremama djevera za te stvari, pored tog brojanja user posted image , on treba mladu da vrti u krug tri put user posted image
I niko ništa nije pominjao šta treba da izgovara, samo da se skoncentriše na to da tri put prebroji sklopljene ruke i stavi prsten, i da tri put okrene mladu, a ona mu onda poljubi ruku.

< Poruku je uredio mama_debeljuca -- 20.12.2011 18:00:31 >


_____________________________

:-)

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Obicaji
20.12.2011 17:49:49   
animagical
IZVORNA PORUKA: palachinken


IZVORNA PORUKA: klemzi

Kod nas je običaj darivanja samo beba kad prvi put dođu...
Mama_debeljuca valjda je naše "kod nas" različito, jer ako su tebe darovali kao mladu kada im prvi put dođeš, ovdje u gradačcu, onda sam ja otkrila strašnu istinu da meni niko ništa nije poklonio kad sam mu rpvi put došla user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image
Tako sam se i ja razočarala grdno kad sam saznala da, osim bebi na čelo, na babinama se i mami donese poklon. Ja poslije poroda dobila samo hemoroide.user posted image

a za te postporodne poklone, ja sam ogulila ove svoje blizeuser posted image   tu mislim na muza, moje i njegove roditelje i svoju sestruuser posted image uredno su mi poklonili ogrlicu iz swarovskog, sat, nausnice i sl, a to sam ja naravno u trudnoci izabralauser posted image user posted image ipak sam im poklonila sina, unuka, sestrica..valjalo je to roditi...

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:09:41   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: Rabi

A placanje mladeuser posted image Sta mislite o ovom obicajuuser posted image





Ovaj obicaj mi je bezveze. Ja kad sam se udavala rekla sam sve moze ali placanje mlade nikako. Pa nije krenuo na pijacu po kokos nego da se zeni, a i da je moj babo reko cifru ja bi ostala usidjelica user posted image

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *