|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 18:02:59   
almondray
Htjela bi da podijelim svoje iskustvo sa prvom urinarnom inf.koja je uhvatila mog 2 mj.starog sina. Pisat cu znakove koje sam ja primjetila i kako sam blagovremeno reagovala a to je vazno kod prve inf. Ako ste se susrele sa UI podijelite sa ostalim mamama ,mozda nekome bude od pomoci da prepozna simptome. U tr.sam imala baje u urinu ali nikad nisam radila UK,ostalo je sve bilo OK. Beba je rodjena u terminu ,par puta je prilikom kupanja poceo da place i kad se ispiskio prestao je. Nije se vise ponavlalo tako da nisam nista ni poduzimala . Prvi mj.je dobio 2kg ,tad su se pojavile zelene stolice ali dr. nije reagovala jer je imao i malo slajma u nosicu. Vakcinisan nije. Pokusavala sam mu navlaciti kozicu na pisi po savjetima prijatelja kad sam primjetila tu neku bijelu masu . Dosla je i druga kon.sa 2 mj i prva turica, 38 koja je trajala samo jedno prijepodne na sta je dr.rekla da pratim stanje i da dodjem ako se vrati ponovo. U medjuvremenu sam primjetila da beba nekako stenje dok piski. To je nemoguce primjetiti kad nosi pelenu ,pukim slucajem sam vidjela. Ja sam mislila da se napreze da kaki i kad se naprezao znao je izbaciti cijeli obrok iz sebe. Stolice su mu vec mjesec bile zelene,ceste . A on je cijelo vrijeme bio vesela beba koja place samo kad je gladna. Cetvrti dan od prve T javlja se druga isto 38 i opet idemo dr.te mi daje da kon.urin. Taj dan T nije spadala sa 38 a on je bio strasan,nije se dao spustiti,na pokret spustanja je vriskao. Navece je T narasla na 38,5 i bebi je opet bio super veseo ali je 3 obroka ispovracao. U wc se nije moglo uci od smrada pise po odjeci jer sam cijelu noc pratila kako piski. Ujutro sam u rin uhvatila u bocicu iz apot.bio je bijel i gust kao mlijeko. Nalaz za plakati ,od proteina,krvi,nitrita,bakterija i mase leukocita! Iskreno receno poluluda sam odnijela bebu kod dr.a ona me uvjerava kako on to super podnosi a posto je mali mora u bolnicu. UK je pokazala e.coli ,nakon dva dana terapije moj bebi dobija opet zutu boju stolice,urin opet u redu a sledeca UK sterilna. UZ bubrega fala Bogu uredu i tad mi dr.kaze da sam na vrijeme reagovala jer je bio tesko bolesna beba i takve inf.obicno kod beba dospiju i do bubrega. Sad nas cekaju redovne kon. Moramo raditi MCUG i ocekujemo nalaz hemokulture jer je dr.zabrinuta da nije dospjelo i u krv. E sad,jedna dr.mi je rekla da nisam trebala dirat pisu i da sam tako pustila baju gore. Druge dvije su rekle da se to treba cistit ,i Bog zna kad i kako je dobio inf. Jesam li reagovala na vrijeme? Sta mi je promaklo? Kad ste vi posumnjale da nesto nije u redu? Jeli bilo slicnih predznaka i kod vas ? Necega sto samo mati vidi...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:13:34   
hatepsut
Mi smo 3. dan po rodjenu primjetili malo krv na peleni,kad se to ponovilo 2x otisli smo na hitnu jer je bila nedjelja(pedijatar ne radi izuzev u bolnici) u bolnici su nam uradili osnovne lab. nalaze crp je iznosio 0,018 doktorica je objasnila to kao blago povisen i zadrazala nas u bolnici jer je vec bio i pozutio.8 dana smo bili u bolnici 7 na antibiotiku (xiclav venozno) gdje nam je opet objasnjeno da se kod tako malenih beba ne moze dijagnosticirati gdje je upala.Po otpustu iz bolnice uradjen nam je UZV bubrega i utvrdjeno pocetno prosirenje izvodnog sistema lijevog bubrega .Morali smo uraditi UK ambulantno i ponovim UZV bubrega za 2mj(na kontrolnom UZV je doktor je napisao da beba ima laku diletaciju(prosiren kanalic izvodnog sistema bubrega9 ali to nije opasno jer se bebe rode s takvim kanalicima i oni se vremenom suzavaju.

Eh prvu UK smo uradili kad je imao nekih 12 dana 08.08.2012 1.UK sterilna, 2. EC 10na6 i 3.klebisella pneumonia 10na5. Doktorica ne vjeruje nego trazi da ponovimo UK, jer kao tek je beba zavrsila s terapijom.

Druga UK 31.08.2012 gdje je u 1. UK klebsiella oxytoca 10na6,u 2.citrobacter species 10na5 i u 3.klebisella pneumonia 10na6.terapija esbesul pa ponoviti UK

Trecu UK smo uradili 24.09.2012. 1.UK klebisella pneumonia ESBL soj 10na6,2. isto kao i prva samo ¸0na5, treca opet ista 10na6.i opet antibiotik ampibos cini mi se

Cetvrta UK 15.10 i opet u 1. citrobacter species ESBL soj 10na5, 2. opet ko ova predhodna 10na6 i 3.klebisella oxytoca 10na6 dobijemo zinat sirup 7 dana ,pa do kraja mjeseca da kao odrzavamo samo navece po jednu dozu.

Peta UK 12.11.2012 u 1. uk citrobacter species ESBL soj 10na6,druga opet kao ova prva,a treca sterilna.Opet odem na kontrolu i opet nam daju sirup niko nije mario sto je to beba od 3,5mj kojoj je to 4. antibiotik ,onda sam na zalost uzela svoje djete i odvela na drugu adresu.

Znaci divno saradnju imamo s drugom pedijatricom koja ce se nadam se tako i nastaviti,ostavila je djete bez antibiotika nekih 20 dana i kad smo ponovili opet UK pozitivna,ona i dalje ne vjeruje da on ima bakteriju jer se uopste ne ponasa kao beba s infekcijom nikad nije dobio temp. a 6mj su UK pozitivne,napreduje jako dobro,nije razdrazljiv kao bebe koje imaju infekciju i jos dosta toga je uzeto u obzir.uradili smo sam urin gdje su L iznosili 8-10.
Na preporuku pedijatrice uz konsultaciju dj. hirurga bebu smo osunetili i ponovili UK koje su opet na zalost pozitivne,doktorica nas je ostavila jos jedan mjesec bez antibiotika,trenutno mu dajemo caj po preporuci jednog travara pa vidjet cemo.

Ja sam totalno zbunjena ,ne znam vise gdje da ga vodim jer u drzavnoj ustanovi jednostavno doktorice samo prebacuju s jednih na druge,moje djete niko nije pregledao nego se vode samo nalazom koj iim donesem a stoji po pola dana uzorak dok se uzme na analizu.

< Poruku je uredio hatepsut -- 20.1.2013 19:14:06 >


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:25:09   
Esmica
Obicno kad beba dobije prvu urinarnu infekciju doktori posumnjaju na VUR (vezikoureteralni refluks) sto ima mnogo djece kojima se ponavlja urinarna infekcija.
Kod djecaka nakon prve urinarne rade MCUG (metoda kojom ustanove VUR i njegov stepen).
Isto tako djeca koja imaju VUR i urinarne infekcije pretezno imaju probleme sa stolicom.
Ja imam djevojcicu sada uzrasta 5,5 godina.
Prvu urinarnu je imala sa 2,5 godina.Nikakve detaljne analize nismo radili dok joj se nije treci put ponovila urinarna infekcija,nakon cega smo radili MCUG i ustanovili da ona ima refluks bubrega. Urin se,dakle vraca prema bubrezima.
Isto tako dok je bila beba kad bi se naprezala da kaki povracala bi u mlazu.Imala je kao beba i refluks zeluca.
Sad smo na profilaksi,a doktori se nadaju da ce se refluks povuci sam od sebe.
Ja radim sve prirodno sto sam cula,pije caj od zobi,psenice i razi.
Pije brusnicu,jacamo imunitet.
Vazno je samo na vrijeme reagovati i ne dozvoljavati da do infekcije dodje.
vazno je da dijete mnogo pije i da sto vise mokri.
I ja sam sebe krivila,gdje grijesim,i ostalo,dok nisam na internetu vidjela da je to urodjeno stanje,tako da nismo mogle sprijeciti infekciju.
Dakle moj savjet iz iskustva je raditi MCUG da se vidi je li dijete ima VUR,da bi se osmah pristupilo ispravnom lijecenju,a ne kao mi,tek nakon trece urinarne infekcije.

http://www.poliklinika-helena.hr/teme/21-upale-mokracnih-puteva


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 3
   [Obrisana poruka]
20.1.2013 19:27:46   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu hatepsut)
  Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:30:22   
Esmica
hatepsut, da li si ikada nosila urin u privatnu laboratoriju?
Mi smo mojoj drugoj djevojcici jednom nosili urinokulturu ovdje kod nas u polumjesec,i bila je eserihija 10 na 7.
Ja uzasnuta s iskustvom starije djevojcice rekoh njoj je bila manja koncentracija eserihije,a imala temperaturu 40,a ova manja nista a takav nalaz.
Da bi je potom odvela na ultrazvuk bubrega u Unitic kod doktorice Amele gdje je ustanovila da nema uopste infekciju,te da nalaz nije tacan.
Poslije mi je jedna sestra iz Doma zdravlja rekla da nisu uopste pouzdani kod nas sa nalazima ovdje,tako da vise ne nosim ovdje.
Urin i sama primjetim kad ne valja,s iskustvom starije djevojcice,odmah posumnjam kad nije ok.
Kad je imala infekciju urin zaudara,bude kao da ste ulje nasuli u njeg.

< Poruku je uredio Esmica -- 20.1.2013 19:31:38 >


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:32:35   
hatepsut
Promjenuli smo lab. Iman i pedijatricu i opet,ali on nema apsulutno nikakvih simptoma izuzev sto se bakterije pokazu kad uradimo UK,ali je kod malih beba jako tesko uzeti kvalitetno UK i urin jer mora urin da stoji 4h u besici a ja to ne mogu nikako uraditi.Mene su slali u bolnicu da mu kateterom urade UK ali ja to nisam prihvatila jer mogu tako bakteriju da mu unesu u organizam.Cak ni ti L u urinu nisu nesto vioki za infekciju.pijemo caj pa vidjet cemo,nismo ranije mogli nista s cajevima i sl. jer je mala beba iskljucivo dojena.

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:34:43   
hatepsut
Jesam Esmice,ja uzmem uzorak i odmah odnesemo i odmah uzmu na analizu,tako radimo evo 2x unazad.nemam pojma vise,ima jos jedna lab. pa cu i tu pokusati nosit cu u ove 2 i u tu 3. da vidim kakvi ce nalazi biti.

Kako je sad tvoja curica ?!Znam da ste bile u bolnici ?!

< Poruku je uredio hatepsut -- 20.1.2013 19:35:31 >


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:35:36   
muaaa
Samo sto vise cajeva da dijete mokri stalno,i da izbacuje urin u sto vecim kolicinama.Imala problem s djevojcicom ali ona je imala tada 4 god.

_____________________________

“Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:36:46   
ananas_ze
ja sam prosle sedmice dobila uputnicu za krvnu sliku i urin, i sve je bilo ok dok nisam vidjela plasticne bijele case(za piknik) na polici, kako ko dolazi tako uzme casu i s urinom preda teti, sve mi je ok osim sto na nalazu iznad bakterija pise DOSTA, a u cemu sam predala uzorak ni ne cudi me, da sam znala isla bih u apoteku po sterilnu bocicu, drugi put cu znati, prvi je ispalo ovakouser posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:37:55   
Esmica
Hato, MCUG se sad kod nas radi ultrazvucno,sto znaci da vise ne ubrizgavaju radioaktivnu supstancu,nemoj da se plasis.
Zahvat je jednostavan,mi smo radili nedavno.
Ja bih ti savjetovala da trazis uputnicu za Ultrazvucnu cistografiju.
Dijete legne,stave mu kateter,mokri.Onda ubrizgaju neku tecnost koju ultrazvukom prate,i odmah ti kaze ima li VUR i koji je stepen ako ima.
Skratices sebi brige,i moci ces odmah krenuti s ispravnim lijecenjem.
Jako je vazno da mnogo pije caja,obrati paznju na to.
Bez secera,jer bakterije lete na secer.

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:40:53   
Esmica

IZVORNA PORUKA: hatepsut

Jesam Esmice,ja uzmem uzorak i odmah odnesemo i odmah uzmu na analizu,tako radimo evo 2x unazad.nemam pojma vise,ima jos jedna lab. pa cu i tu pokusati nosit cu u ove 2 i u tu 3. da vidim kakvi ce nalazi biti.

Kako je sad tvoja curica ?!Znam da ste bile u bolnici ?!

Ne znam na koju mislis user posted image ,imam ih 3 masaAllah.
Ova najstarija s urinarnim problemima je dobro.
Stalno kontrolisem urin,i na svoju ruku sam ukinula antibiotik,jer joj je apetit opao bio skroz,a sad je zivnula.
Ali kazem ti,radim sve prirodno sto sam cula da je dobro da se infekcija ne vrati,i naravno kontrolisem urin da na vrijeme mogu reagovati.
Za godinu ponoviti MCUG da vidimo jel se stepen refluksa smanjio.

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 19:58:11   
hatepsut
Ko EC pomaze mnogo caja jer se ona izmokrava,s ovom klebsiellom nije tako.

Ananas i da si donijela u sterilnoj bocici morala bi presuti u njihove one sto stoje u roju baterija ali to je samo urin,urinokultura se radi u stacionaru 3 jutra se nosi uzorak i pise tacno ako imas neku bakteriju i koliko uz to dobijes antibiogram(koji antibiotik da uzimas)

Esmice mislila sam na curicu koja je bila u bolnici.

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 20:06:05   
tinkivinki
kod moje curice nije bilo nikakvih predznaka u.infekcije.samo jedan dan pocela povracati i navece dobila temperaturu visoku.tad je imala 10 mjeseci.dr dala nakon vadjenja urina antibiotik zinat i to je proslo.medjutim ponovilo se iduce godine i tad je bas bila lose nije nista ni jela ni pila,sirup povracala,a temp isla do 40.onda vadili urinokulturu i uz bubrega,a covjek uradio i kolor dopler bubrega,posto je ona plakala utvrdio je da nema refluksa jer bi se valjda vidjelo na kolor dopleru kad place stvara se pritisak na besiku.imala je eserihiju coli,i pili smo posle antibiotika brusnicin sirup.urin sam hvatala sa samoljepljivim kesicama za urin.uglavnom nije nam se vise ponavljalo hvala BOGU evo vec skoro 3 godine

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 20:21:34   
almondray
Esmice kazes da stolice ipak imaju veze sa inf.ja na to nisam ni pomislila. Mojoj bebi je i druga T prosla sama od sebe ,prije nego je ukljucen ab. A jos bolnici je prestalo naprezanje i kad kaki i kad piski i vise ne povraca. Hato i moja beba je prava dobrica ,nikad ne place ,osim tog dana nikad nije bio nervozan. Za ova 2 mj je dobio 3,2 kg. Na bebama je stvarno tesko primjetiti neke simptome ,zato je dobro otvoriti cetvore oci. Kad beba ima VUR od posebnog je znacaja da nema baje,on ce se povuci sa rastom djeteta ali na zalost oziljci na bubrezima ostaju zbog baja. UZ daje trenutno stanje urinarnog sistema,kod nas hB nema ostecenja,ali abd radit cemo i MCUG da vidimo kako ide pisa.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 21:09:34   
ananas_ze
hate hvala ti najljepsa na inf ako budem morala raditi urinokulturu da znam gdje da idem, za krv sam pratila jednu penzionerku, znala sam odprilike gdje trebam, mm mi rekao kud svi tu i ti, tamo je uvijek guzva user posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
20.1.2013 21:59:38   
hatepsut
Ananas ja sam "secijalizirala" UK u nasem gradu,vjeruj mi.ako te zanima gdje se jos rade samo mi se javi i budem ti dala informacije.Hvala Bogu pa nisi imala potrebu neke detalje da radis.

Esmice,ja se i bojim katetera jer mi svi imamo tu klebisellu na tjelu(tako nam doktorica objasnila) i bojim se das kateterom nebi dosla do bubrega user posted image

Kod nas ti i nije tako lako da se dobije uputnica,pedijatrica u dj. dispanzeru zna napisati uputnicu za bolnicu i onda hajde gore lezi da oni ispitaju i djete se samo jos vise razboli.Klebsiella se jos zove i bolnicka bakterija i postoji mogucnost da je pokupio dok smo gore bili.

Promjenili smo pelene,ne koristimo vlazne maramice nego ga vise puta na dan perem.

Kad smo otisli kod travara covjek me samo gledao,nije imao nista dodati niti oduzeti.od sutra cu i ja poceti piti caj,ali dozu koju on pije,mada ne znam hoce li biti nekog efekta ali cu probati.

Nasa doktorica je stvarno detaljna i bas je protiv antibiotika,nedaje bas dok ne vidi da mora.


< Poruku je uredio hatepsut -- 20.1.2013 22:00:20 >


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Urinarna infekcija kod bebe
22.3.2024 6:42:42   
Bejda
Ucestale urinarne infekcije kod djevojcice😔ima li iko ikakve preporuke za homeopatu (Sarajevo)? Ili bilo sta sto bi moglo pomoci, osim konvencionalne medicine?

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 17
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *