|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  12 13 [14] 15 16   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
4.3.2013 15:49:15   
Pretty mamma
Evo update,
jutros stavim malenog na stomak, a on bez problema diže glavicu, kao da uopće nije bilo problema. Prije bi samo ležao, a danas ju drži i po 25 sec!
Evo odredila sam 5 puta dnevno po 5 min da vježbamo ovaj tjedan. Malo sam ga i nosila, ali kad on to uopće ne traži. Da,i to me brine što je tako "dobra" beba. Čitam da to i nije dobar znak. Mislim,zna se on i rasplakati, ali generalno je pravi dobričak. I gotovo stalno ima prst u ustimauser posted image
Ma sve me brineuser posted image

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu stoic)
Neposredna veza do poruke: 326
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
4.3.2013 19:42:21   
vila_7
prtty mama ja ne procitah jesi ti bila kod dr.pa su ti nesto rekli,ili....?
i nisam skontala za to nosanje-zasto je dobro da se nosa? Ja svoju ne nosam skoro nikako,ali je vecinu dana stalno na meni u raznim polozajima ....

almondry eto za to okretanje na bok kod mijenjanja pelene nisam ni znala , a zapravo je skroz logicno

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 327
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
4.3.2013 21:23:49   
Pretty mamma
Hej vilo, bila kod pedice na sistemtskom pa je rekla da ne drzi glavicu sam i da ga vise stavljam na stomak, ali ste to onako u skroz umirujucem tonu, ni najmanje nije bila zabrinuta. Kaze bit ce ok za 2 tjedna. Onda sam ja malo citala na netu i spominje se to nosenje djeteta i to u polozaju kako je almomdray opisala. Tako se jacaju misici vrata. Vjerujem da su i njoj tako rekli. Ostale "probleme" ili umisljam ili preuvelicavam,ali mene je totlno strah. Evo sad skoro stalno bi imao prstic u ustima!

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 328
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2013 8:26:20   
almondray
Pretty , ti kao da opisuješ moju bebu.Još u porodilištu se vidjelo da je dobrica.I meni je to dobar znak , pitaj mame kojima bebe ne zatvaraju usta user posted image

Mislim da nemas razloga za brigu i pogledaj sad nas dvije i nase bebe , misliš da ako nije nešto uredu da bi se oni isto ponašali. I samo da ti objasnim , možda te i to buni , nas je fizijatru poslao ortoped koji je uočio nešto sa stopalima , nekakav pes... ,,ne znam puni naziv.i na tom pregledu je beba bila baš lijena (3 I 12 dana) i uopšte glavu nije držao dobro , čak i gore nego inače i na nalazu piše da glava djelimično učestvuje. I onda sam se ja zauzela da to sredim do pregleda neuropedijatra. A pošto neće da bude na stomaku nisam imala drugog izbora nego ga nosati :)
I zaboravih ti reći moj je stalno buljio u lustere . Ali to je period kad oni više primjećuju jaku svjetlost i sjene , za mjesec će se to promjeniti.A vid se razvija još dugo ( mislim do nekih 8 , 9 mj)
Vilo , em sto je logično i korisno je višestruko. A ni u DZ sestre ne znaju pravilno presvuć dijete.
Rekli su mi još da pazim kod maica koje se navlače na glavu , da ne smije dodirivati nos , jer to kod nekih beba izaziva izvijanje . I vas dvije možete početi nuditi bebama igračke jarkih boja, nešto što je prikladno za njihovu ručicu , i to iznad prsa dovoljno visoko da vidi i može dohvatit.Ali nikako sa strane , jer u tom periodu nos i pupak treba da budu liniji.

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 329
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2013 10:13:09   
Pretty mamma
almondray,
Hvala na savjetima i podršci. Drago mi je kad vidim da nisam sama.
Naša pedica slovi za jednu od naboljih u Sa i sve mislim da bi nešto rekla da sumnja. I Laurina je pedica i vjerujem joj u potpunosti.
Reci mi, kad presvalčiš bebu, je li uviek držiš istu natkoljenicu? Pošto sam dešnjak, uvijek ga primim za lijevu natkoljenicu i tako ga okrenem.

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 330
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2013 13:49:02   
Pretty mamma

"Pošto sam dešnjak, uvijek ga primim za lijevu natkoljenicu"
Eh,tek vidjeh koju sam glupost napisala. Lijevom ga rukom primim za lijevu natkoljenicu, a desnom rukom mijenjam pelenu.


_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 331
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
6.3.2013 18:40:59   
almondray

IZVORNA PORUKA: Pretty mamma


"Pošto sam dešnjak, uvijek ga primim za lijevu natkoljenicu"
Eh,tek vidjeh koju sam glupost napisala. Lijevom ga rukom primim za lijevu natkoljenicu, a desnom rukom mijenjam pelenu.


user posted image ne bih ni primjetila
Ja ga valjam , ne diram mu noge , bar je meni tako fizioterapeut pokazao.
Znači , okrenem ga na jedan bok , pa umetnem pelenu , zatim na drugi...
Meni je dizanje problem , ne ide mi na lijevu ruku.

Zaboravih reći , i ovo sam na žalost na koži svog djeteta naučila , nikako bebu ne nositi tako da ide unatraške.Znači stomak na stomak ne. Ja bi ga dizala na rame da podrigne i onda hodala po stanu sa njim.Zbog toga je počeo zabacivati glavicom.
Oni pokušavaju vidjeti gdje idu i onda kad se okrenu normalno zabacuju glavicu unazad.

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 332
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
7.3.2013 13:00:49   
Pretty mamma
Mi i dalje vježbamo, imamo tjedan do kontrole.
Mamice, koje ste bebu stavljale na stomak radi mišića, koliko puta dnevno je dovoljno? NE znam da li malo vježbam, da li trebam možda više?



_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 333
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
7.3.2013 20:10:26   
vila_7
ja svokju stavljam nakon svakog presvlacenja dok joj ne dosadi....

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 334
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
7.3.2013 20:25:16   
ajla86
moja slabo dize nogice,vise mlati sa njima ma nikad joj nemiruju....a da ih mirno drzi odignute nema sanse....nekad se dotakne po koljenima al joj nije nesto zanimljivo

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 335
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
7.3.2013 21:21:16   
chuci
ajla vjerovatno ne provodi pun o vremena gola. sad će toplije vrijeme pa će biti gola više pa će joj biti zanimljivo. probaj je malo pustiti golu ako je dovoljno toplo. moj kad je gol ne prestaje da se vrti, prevrće, sad se baca u jastuke na krevetu, fino ustane i onda se baci glavom u jastuke.

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 336
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
8.3.2013 12:12:21   
ajla86
pa iskreno neprovodi
probat cu i to,sta bi ja bez tebe

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 337
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
8.3.2013 12:49:13   
chuci
i ti ćeš aBd za koju godinu ovako prenositi. ja već imam dvoje pa sam ''iskusna''. kako sam čitala dosta prije onda sam sve očekivala i pratila. čitam ja djeca su aktivnija kad imaju manje odjeće. i kontam ahmed ne diže noge da stavi u usta i skinem ga kad on pođe da se vrti tamo vamo i digne noge i dira i stavi u usta prstić maleni slatki.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 338
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
8.3.2013 23:41:27   
Volim Te!
Drage mamice,nisam na pravoj temi ali ne znadoh dje tacno ovo pitanje da postavim pa ovde cu.Moja beba u utorak puni 7 meseci,lijepo sve dosad ide sto se razvoja tice,ali mene brine kad se nesto razljuti i rasplace jako,onda pocinje da joj se trese donja usna,tako i kad nesto nije po njenom,naprimer da vuce stolnjak sa stola,da uzima viljusku itd.Da li je to normalno,brine me jako user posted image user posted image

_____________________________

Prije nego sto si se rodila nosila sam te ispod svog srca...Od trenutka kada si dosla na ovaj svijet,do trenutka kad ja odem sa njega,zauvijek cu te nositi u srcu...

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 339
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
25.3.2013 18:23:03   
BENU
Volim te i ajla 86 user posted image user posted image user posted image
jedva vas nađo koja tema još ima na kojoj vas mogu nači

a i ja imam jednu koja strašno voli da vuče stoljnake pogotovo ako šta ima na stoluuser posted image user posted image user posted image a tek joj je 6 mjeseci

_____________________________

beta 100
beta 901

(odgovor članu Volim Te!)
Neposredna veza do poruke: 340
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
25.3.2013 18:45:52   
ajla86

IZVORNA PORUKA: BENU

Volim te i ajla 86 user posted image user posted image user posted image
jedva vas nađo koja tema još ima na kojoj vas mogu nači

a i ja imam jednu koja strašno voli da vuče stoljnake pogotovo ako šta ima na stoluuser posted image user posted image user posted image a tek joj je 6 mjeseci




pa gdje si zeno?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu BENU)
Neposredna veza do poruke: 341
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
29.3.2013 20:43:40   
Pretty mamma
Evo da se pohvalimo, prvo okretanje na stomacic, 3 mjeseca i 18 dana!

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 342
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
29.3.2013 21:40:48   
almondray

IZVORNA PORUKA: Pretty mamma

Evo da se pohvalimo, prvo okretanje na stomacic, 3 mjeseca i 18 dana!

user posted image user posted image

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 343
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
4.4.2013 10:42:37   
frckica
Hej drage moje mame, moja princeza puni za nekoliko dana 9 mjeseci, ne sjedi jos uvijek sama ja je ne posjedam ali zna npr kada je hranim u majcinom krilu, naravno u polulezecem polozaju, da ustane i sjedi dok se ne umori. Prije nekoliko dana pocela je da se izvija dok sjedi na mom krilu zeleci da zauzme stojeci polozaj. Stavim je malo drzim je ispod pazuha, vartim je ona place hoce jos. Zaboravila sam napomenuti da jos ne puze a koliko vidim da ce ta faza biti preskocena, nije bas tip za puzanje jer vidim da nema volje iako sam s njom stalno na podu pa je poksam stimulirati igrackom ali ona se odgurne 2-3 puta i onda povuce dekicu prema sebi da bi dohvatila igracku user posted image Inace je prava mala brbljivica eh to joj ide bas od ruke user posted image

Htjela bih cuti vase misljenje i iskustva u vezi stojeceg polozaja.... Da li je to ok drzati je tako ispod rucica i pomoci joj da stoji i napravi koji korak jer mislim da to nije forsiranje s obzirom na iskljucivo njenu iskazanu zelju...

Lijep dan drage moje user posted image


_____________________________

Rania 12.07.2012

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 344
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
14.6.2013 14:46:44   
didii
Ova tema izgleda pravo zamrla user posted image

Valjda s neko javi... Mojem mlacu ce za 4 dana punih 9 mjeseci, ali on jos ne sjedi samostalno.Nisam ga nikada ni posijedala, ono da ga okruzim jastucima, jer kontala sam da ce sam ali on to izgleda ne misli raditi.Sada kad ga stavim da sjedi moze izdrzat par sekundi i onda nagne se naprijed i ode da puze(dosta je klimav). Prije moza mjesec sam vidjela da pokusava sjesti dodje negdje do pola namjesti onu pozu ali nikad se nije uspravio, to je radio par puta i odustao.
Poprilicno se rano poceo okretati s stomaka na ledja i obrnuto (negdje izmedju 4-5 mjeseca) Puzat takodje negdje oko 5 mjeseca, to puzanje s pocetka je bilo samo se vuce rukama po podu a sada se gura i nogama i rukama (naizmjenicno kao kod pravog puzanja samo sto ne staje bas na koljena)
Dize se uz namjestaj, prvo dodje u klececi polozaj i onda se povuce rukama i ustane bez problema i tako hoda uz namjestaj, ali ako padne ne zna se docekati na ruke, nego ce lupiti cijelim tijelom od pod.
E sad ne znam da li je ovo neki veliki problem ili ce se to srediti samo od sebe...zbunjena sam malo user posted image

< Poruku je uredio didii -- 14.6.2013 14:48:48 >


_____________________________

"Ljepota je ... kad oko na ovome svijetu iznova otkrije ono što um već po sebi zna."

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 345
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
14.6.2013 16:11:38   
almondray

IZVORNA PORUKA: didii

Ova tema izgleda pravo zamrla user posted image

Valjda s neko javi... Mojem mlacu ce za 4 dana punih 9 mjeseci, ali on jos ne sjedi samostalno.Nisam ga nikada ni posijedala, ono da ga okruzim jastucima, jer kontala sam da ce sam ali on to izgleda ne misli raditi.Sada kad ga stavim da sjedi moze izdrzat par sekundi i onda nagne se naprijed i ode da puze(dosta je klimav). Prije moza mjesec sam vidjela da pokusava sjesti dodje negdje do pola namjesti onu pozu ali nikad se nije uspravio, to je radio par puta i odustao.
Poprilicno se rano poceo okretati s stomaka na ledja i obrnuto (negdje izmedju 4-5 mjeseca) Puzat takodje negdje oko 5 mjeseca, to puzanje s pocetka je bilo samo se vuce rukama po podu a sada se gura i nogama i rukama (naizmjenicno kao kod pravog puzanja samo sto ne staje bas na koljena)
Dize se uz namjestaj, prvo dodje u klececi polozaj i onda se povuce rukama i ustane bez problema i tako hoda uz namjestaj, ali ako padne ne zna se docekati na ruke, nego ce lupiti cijelim tijelom od pod.
E sad ne znam da li je ovo neki veliki problem ili ce se to srediti samo od sebe...zbunjena sam malo user posted image

Okruži ga jastucima i za par dana ćeš vidjeti promjenu.Moj još ne puže ali sjedi.

_____________________________

I am one of those people who constantly needs to have something toDO and DO.MZT

(odgovor članu didii)
Neposredna veza do poruke: 346
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
15.6.2013 9:49:14   
didii
Forsiram ga sad da je samo na podu, kad ga stavim da sjede na pod sjedi relativno dobro sam bez pomoci igra se sa igrackom, ravnoteza nije savrsena ali puno je bolji,malo ga nekada ravnoteza prevagne na stranu ali se doceka rukom, medjutim ostaje problem ne posijedanja samostalnog, ne znam kako da ga naucim na to jer vidim da to moze...ili da cekam da sam to uradi. Bojim se da njemu sjedenje nije zanimljivo pa nema poticaj da se posjede sam...kod njega je samo vazno da je u pokretu bas mi je tesko obuzdati ga, jos postoji problem sto on samo gleda priliku kada ce se uhvatiti za nesto da se podigne na noge... ne znam da li da ga sad sprecavam u tome

_____________________________

"Ljepota je ... kad oko na ovome svijetu iznova otkrije ono što um već po sebi zna."

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 347
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
15.6.2013 22:54:26   
bozijidar
Moja beba za sedam dana puni tri mjeseca, ako Bog da! Imam jedno pitanje. Kada su vase bebe pocele hvatati predmete u ruke? Moja beba to jos ne radi. Hvala

(odgovor članu didii)
Neposredna veza do poruke: 348
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
16.6.2013 12:33:36   
almondray
Didii treba vremna da beba ustabili položaj , a za posjedanje ne znam ništa.
Možete pogledati na ovoj stranici , imaju neke opšte smjernice kad i šta ide i još mnogo toga korisnog.
http://www.centarsm.co.rs/ProgramBebe.htm
božijidar ja sam svom davala zvečku u drugom mj. života .Ja bi rekla da je preduslov za hvatanje , pružanje djetetu igračke.Naravno u početku je to traljavo , nekad potrefi a više puta promaši igračku.Dok ne uvježba.Evo o izboru igračke.

http://www.centarsm.co.rs/SavetiBebeZvecka.htm?sub=sub3&insub=insub15

Ukoliko bilo ko ima sumnje u svoje dijete neka se ne stidi obratiti za stručnu pomoć , bilo pedijatra(na prvom mjestu) ili ovdje na RR ima tema :"rana stimulacija"i još jedna gdje stručnjaci odgovaraju ovdje :
http://www.ringeraja.ba/forum/m_1342891/mpage_5/key_/tm.htm#1714558

< Poruku je uredio almondray -- 16.6.2013 12:34:25 >


_____________________________

I am one of those people who constantly needs to have something toDO and DO.MZT

(odgovor članu bozijidar)
Neposredna veza do poruke: 349
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
17.6.2013 13:21:35   
elmaL

IZVORNA PORUKA: didii


Dize se uz namjestaj, prvo dodje u klececi polozaj i onda se povuce rukama i ustane bez problema i tako hoda uz namjestaj, ali ako padne ne zna se docekati na ruke, nego ce lupiti cijelim tijelom od pod.
E sad ne znam da li je ovo neki veliki problem ili ce se to srediti samo od sebe...zbunjena sam malo user posted image


Moj E je tako padao do mozda nazad 2-3 mjeseca (sad mu je 15mj), znaci i kad je prohodao, nije znao padati da se doceka na ruke ili na guzu, pa je malo pomalo poceo prvo na guzu pa sad i na ruke se doceka.

Inace nikad se skoro nije prevrtao na stomak, kad bi ga mi stavili negodovao bi maksimalno, tek se nekad oko godine ustalio sa prevrtanjem, uradio bi on to i prije ali urijetko. Puzao nije nikako, tek nakon sto je prohodaouser posted image znaci mi bi ga stavili na stomak, on isto kornjaca kad stane, ni milimetar se ne bi pomakao, a hodao je recimo oko namjestaja i poslije i sam. Meni samo nije jasno kako nam je dijete uspjelo prohodati, skoro nikakvih kretnji do tada nije imaouser posted image

ja sam se naravno jendo vrijeme brinula jel sve ide ok, al kad vidim da ipak ima normalno ponasanje i ne pokazuje neke cudne znake, prestala sam se sekirati, tako da nemoj da brines, prati naravno kako se razvija i ako primjetis nesto cudno provjeri svakako.

_____________________________

E i A=<3
"Ako se svaki dan malo brinete, izgubit ćete nekoliko godina vašeg života. Ako nešto nije kako treba biti, popravite ako možete. Ali učite se ne brinuti. Brige nikad nisu ništa popravile."

(odgovor članu didii)
Neposredna veza do poruke: 350
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  12 13 [14] 15 16   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  12 13 [14] 15 16   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *