|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Suncanje-Kako brzo potamniti
19.6.2013 21:43:25   
*JJ*
Neznam dal ima ova tema,ja nisam uspijela da je nadjem,ako ipak ima onda se izvinjavam user posted image

Naime,svaki put kada sam isla na more dobila sam blago taman ten.S`obzirom da sam jako bijela,trudim se da se suncam sto duze i sto cesce nanosim sprej.Mm preferira Nivea+sprej (20),pa neznam dal zbog toga ja uvjek dobijem malo bojeuser posted image .

Mene zanima da li neko zna nesto sto moze da se uradi kod kuce umjesto tih sprejeva i krema??
Uspjela sam da na netu nadjem nesto kao mrkva i maslinovo ulje pomijesati,ali nisam nasla dodatne detalje.
Za 2-3 sedmice idemo na more,pa bih bila jako srecna ako bi dobila par korisnih savjeta,kako da bolje ili brze potamnim??

Rado bih cula vasa iskustva sa dobijanjem zeljene boje a i vase savjete. Pa mile moje ako sta znate - Izvolite user posted image user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
19.6.2013 21:51:03   
Galicia
Moj tata se citav zivot mazao maslinovim uljem. Za jedan dan pocrni.
Ja nikad nisam probala na sebi, mada imam zelju da se natrockam i budem sva klizava. user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu *JJ*)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
19.6.2013 22:38:50   
Visnja RR
*JJ* ne muči svoju kožu...
nije IN biti taman već neko vrijeme
taman to što ti se koža lagano oboji je naljepša boja... i što je najvažnije nazdravija...

prije 5-6 g. sam gledala emisiju o koži i sunčanju...neki stranjski kanal... zgrozila sam se kad sam vidjela kako je prikazano mučenje kože nakon 15 minuta sunčanja...a koža je naš najveći organ ....

eto nedadoh ti niakav savjet...osim da jedeš mnogo mrkve, piješ betakaroten,... da u mlijeko za sunčanje uspeš domaće maslinovo ulje...da se ne sunčaš od 12 do 16 h.... najljepša boja se dobija nakon 17 h tada možeš blaži zaštitini faktor...

obavezno nakon sunčanja i tuširaja u sobi nanesi mlijeko za poslije sunčanja ...da umiriš kožu i spriječiš perutanje...

prva 3 dana kreni s 20 faktorom..pa spusti na 16 i zadnje 3 dana 10...

< Poruku je uredio Visnja RR -- 19.6.2013 22:39:56 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 10:34:57   
Zelimo_bebu
JJ ja sam provjereno probala maslinovo ulje i mrkvu,,,ja ti narendam mrkvu i iscijedim sok u maslinovo ulje i time se mazem,,,iako koristim i nivea sprej faktor 30 ili kremu onu protect & bronze...da ne izgorim,,,s tim uvijek dobijem super boju...pa probaj iako nijedna koza nije ista i obzirom da si svijetle puti pripazi,,,mozda da se cesce kvasis i odmah mazes da nebi izgorila...

_____________________________

Ne znam što je jače, ta ogromna želja ili bol u duši što mi ta ista želja stvara...?
06.11.test pozitivan
07.11.beta 111,78
Nasa najveca zelja je uslisena...da nam sretno dodjes bebo nasa...
13.07.2017.stigao nas princ

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 14:10:56   
*JJ*
Galicia Ja nesmije ni da se odmah izlazem previse suncu,izgorit cu,pa sam pomislila mozda da se namazem i ja tako sa uljem. A da ja prvo na balkonu probam user posted image pa ako djelovalo onda i na odmoru se natrackati user posted image

Mila Visnja RR znam ja da je IN biti bijel,ali dzabe kad ja volim da sam malo braonkasta.Meni tako nesto sve zene onda duplo privlacnije..a i po svemu sudeci i moj muzic vise voli kad sam ja malo preplanulauser posted image ,al nikako da dobijem finu boju,ja krenem da tamnim pred kraj odmora user posted image
Mm je prije posjecivao solarijum,pa mi je govorio da odem nekolika puta i bice super,al ja nesmijem jer sam vidila jednom kakva je koza bila kod jedne djevojeke od solarijuma(kao opekotine po kozi),imala je vjerovatno osjetljivu kozu,pa pomislih sta i meni tako bude pa propade cijeli odmor..Ja sam mislila da se mrkva nanosi na tijelo,a ne jede (doduse draze mi je jesti nego se mazatiuser posted image )

Zelimo bebu draga cini mi se da sam procitala da to treba da odstoji malo tako,mislim sok od mrkve pomjesan sa maslinovim uljem,ima li neka mjera za to ili onako od oka..neznam .nema mi druge nego isprobati,pa ako funkcionise super,ako ne ni ulja ni preplanula tena user posted image user posted image

Curke moje user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Zelimo_bebu)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 14:56:58   
Visnja RR
*JJ* skroz te razumijem... svako voli biti bar mrvu tamniju...meni je najgore izaći onaj prvi dan bjela ko sir...ako uspijem bar malo na balkonu uhvatiti malo bojice samo da nisam casper user posted image

ja sam jedno vrijeme isla u kozmeticki salon na air bruh... jedan tretman me potapni ko da sam bila 3-4 dana na moru ...pa onda ne bude strasno... ali mi sad nesto mrsko.... (dati 50 km) user posted image djeluje prirodno...
po tome su poznate sestre Karadshin user posted image možda zato odustadoh user posted image

a solarijum ne i ne.... smrt za kou...pogotovo u naim

< Poruku je uredio Visnja RR -- 20.6.2013 14:58:08 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu *JJ*)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 15:13:39   
Zelimo_bebu
JJ ja uzmem jedno pola kg mrkve iscijedim sok i pomijesam sa pola litre ulja....zavisi sve koliko su mrkve socne...ma ja to napravim i stavim u frizider koji dan i mazem se...isto tako sam cula za sok od limuna sa uljem da je dobro...sad ne znam to nisam probala,,,ali ovo s mrkvom je super stvar ja sam nosila na more, pocrnila ko cigan...user posted image cak sam se i ispred kuce suncala i mazala time i dobila boju....

_____________________________

Ne znam što je jače, ta ogromna želja ili bol u duši što mi ta ista želja stvara...?
06.11.test pozitivan
07.11.beta 111,78
Nasa najveca zelja je uslisena...da nam sretno dodjes bebo nasa...
13.07.2017.stigao nas princ

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 15:21:08   
veeseelaa
Moj tata se citav zivot mazao maslinovim uljem. Za jedan dan pocrni.


ja isto radim
al ja sm tamnoputa
ovo bi nekog bijelca spržilo

a sam provjereno probala maslinovo ulje i mrkvu,,,ja ti narendam mrkvu i iscijedim sok u maslinovo ulje i time se mazem,


može obrazloženje
mrkva odstoji pa izadje sok koji dodaš u maslinovo ulke?



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 15:23:28   
smajli80
Imam normalan tip kože.Brzo tamnim,ne gorim a boja dugo ostaje-skoro cjelu godinu.

Obično malko potamnim prije mora-ono šetajući po gradu,i kad dođem na more prva 2-3dana se mažem SF-30 dok se koža ne privikne na sunce,onda lokalnim maslinovim uljem sa par kap limunovog soka da potamnim,i zadnja dva sa ricinusovim uljem da održi boju i dodatno zaštiti kožu.
Ne sapiram so već se tuširam rad dođem u sobu-obožavam miris soli a ono je dobro za kožu.
Jedva čekam moreuser posted image user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Zelimo_bebu)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 15:42:50   
hanabanana
Ne znam šta je in, ali znam da na sunce na izalzim bez šešira, naočala, i faktora +30. Kad kažem izlazim na sunce tu mislim na onaj prelazak do mora. Na suncu direktnom nisam nikada, ni ja niti djeca. Djecu mažem sa faktorom +50.
Sunce koje imamo sada je vrlo štetno. Oštećenja koje napravi na dječijoj koži ostaju for lifetime.
Tamna boja vaše kože nije znak da ste " uhvatili " boju, nego trajno oštetili svoju kožu.

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 16:33:38   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ne znam šta je in, ali znam da na sunce na izalzim bez šešira, naočala, i faktora +30. Kad kažem izlazim na sunce tu mislim na onaj prelazak do mora. Na suncu direktnom nisam nikada, ni ja niti djeca. Djecu mažem sa faktorom +50.
Sunce koje imamo sada je vrlo štetno. Oštećenja koje napravi na dječijoj koži ostaju for lifetime.
Tamna boja vaše kože nije znak da ste " uhvatili " boju, nego trajno oštetili svoju kožu.




e da mislim da je u toj emisiji koju sam onomad gledala upravo izgovorena ta rečenica...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 19:18:22   
Zelimo_bebu

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Moj tata se citav zivot mazao maslinovim uljem. Za jedan dan pocrni.


ja isto radim
al ja sm tamnoputa
ovo bi nekog bijelca spržilo

a sam provjereno probala maslinovo ulje i mrkvu,,,ja ti narendam mrkvu i iscijedim sok u maslinovo ulje i time se mazem,


može obrazloženje
mrkva odstoji pa izadje sok koji dodaš u maslinovo ulke?



Pustis malo mrkvicu da ostoji da bi mogla pustiti sok, onda iscijedis i dodas maslinovom ulju i eto ja sam znala par dana prije upotrebe napravit pa koristit, a znala sam odmah sutradan mazat, jer zaboravim na vrijeme pripremit,,,i u jednom i u drugom slucaju je super za potamnit, s tim da se mora pripazit ako je svijetlija put....ipak bez zastitnog faktora na jako sunce nikako....

_____________________________

Ne znam što je jače, ta ogromna želja ili bol u duši što mi ta ista želja stvara...?
06.11.test pozitivan
07.11.beta 111,78
Nasa najveca zelja je uslisena...da nam sretno dodjes bebo nasa...
13.07.2017.stigao nas princ

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 19:25:41   
Galicia
Zar tijelo ne bude malo narandzasto od te mrkvice?

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Zelimo_bebu)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 20:06:02   
MicoTico
Imam tamniji ten, lako pocrnim, a i ne volim se sunčati. Budem minimalno na suncu, nikad između 11 i 16 časova.
I koristim zaštitni faktor min 30. Djeci onaj 50 +, s tim da M. (jer je baš baš svijetla) i majičicu pamučnz obučem da ne izgori.Mm je jako osjetljiv , čak i alergičan na sunce i on je non stop u hladu, u majici takođe.
I ne mažem se maslinovim uljem. Osim eventualne boje ( i to ako imaš dobru podlogu), ne vidim svrhu mackanja tim na suncu. Nema nikakv zaštitni faktor, često ljudi samo izazovu opekotine mažući se samo njim.

JJ, nadam se da će ti ovaj članak malo pomoćiuser posted image
http://www.onaportal.com/pet-koraka-do-preplanulog-tena

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
20.6.2013 21:44:31   
veeseelaa
Pustis malo mrkvicu da ostoji da bi mogla pustiti sok, onda iscijedis i dodas maslinovom ulju i eto ja sam znala par dana prije upotrebe napravit pa koristit, a znala sam odmah sutradan mazat, jer zaboravim na vrijeme pripremit,,,i u jednom i u drugom slucaju je super za potamnit, s tim da se mora pripazit ako je svijetlija put....ipak bez zastitnog faktora na jako sunce nikako....


hvala draga

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Zelimo_bebu)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
21.6.2013 12:00:30   
Zelimo_bebu

IZVORNA PORUKA: Galicia

Zar tijelo ne bude malo narandzasto od te mrkvice?

Moje ne bude user posted image

_____________________________

Ne znam što je jače, ta ogromna želja ili bol u duši što mi ta ista želja stvara...?
06.11.test pozitivan
07.11.beta 111,78
Nasa najveca zelja je uslisena...da nam sretno dodjes bebo nasa...
13.07.2017.stigao nas princ

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
21.6.2013 12:05:51   
M kao Mama
Ja znam da sve dalmatinke koriste mrkvu, limun i maslinovo u istom omjeru, ako je pola kg mrkve, pola kg limuna i pola litra ulja, da ovo odstoji 40 dana na suncu i time se mažu, svaka ima idalnu boju, pa probaj te

(odgovor članu Zelimo_bebu)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
21.6.2013 12:13:22   
Andy_Bec23
Ja sam sada bila na moru u egiptu i sklanjala sam se sa sunca jer je bilo jako i nisam htjela da izgorim i da mucim kozu... Samo kad bi izasla iz vode legnem na sunce da se osusim i opet u hlad i dobila sam finu boju i mazala se sa sprejem od 30+ ... Najljepsa boja se dobije u hladu :-) A ako zelis brzo pocrnit maslinovo ulje ....

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu Zelimo_bebu)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
21.6.2013 12:21:26   
pocahontas
imas one neke dodatke prehrani tipa sumece tablete sa beta carotenom..pocni to uzimati prije odlaska na more ako ti je bas stalo do te boj..onda sve zavisi od tipa koze, mazi se faktorom 20 i suncaj se stalno od 9-11h i samo se kvasi tek toliko da se osvjezis..onda pauza do 16h i opet isti sistem..onda iza 18h nikako se ne mazi sa faktorom jer nema sanse da izgoris osim ako nisi eskstra bijela ili alegricna...

od tih pripravaka znam da je ulje kanariona super...maslinovo ulje i limun i spricaj se...ovo sve rano ujutro i tek iza 17, 18h..

i da, koliko god da je blijeda put moderna ili šatro in, meni uvijek i kod većine ljepse vidjeti malo osunčanu kožu..zdravije izgleda i ljepše..sto je dokazano uostalom ..ni celulit se ne vidi kada je koza tamna user posted image

_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
21.6.2013 17:59:39   
leona81
ja sam znala prije mora 2-3 puta otici u solarij i mislim da je ok ako znas kome ides...moj drug je takodjer imaop problema sa kozom jer je visio u solariju...
mi koristimo kreme i ulja sa faktorom 30, i za M i za nas. kasnije ja prelazim na manji faktor a oni ostaju na 30. sunce jeste stetno ali mi smo na plazi izmedju 8-11 i poslije 17, uvijek u hladu, sesiri, naocale i nema problema...maslinovo je takodjer ok ali samo za ljude koji imaju tamniju kozu, kosu i oci, i nikad ne gore...ali i tad tek nakon jedno 7 dana boravka...

< Poruku je uredio leona81 -- 21.6.2013 18:02:51 >


_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
21.6.2013 18:14:25   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ne znam šta je in, ali znam da na sunce na izalzim bez šešira, naočala, i faktora +30. Kad kažem izlazim na sunce tu mislim na onaj prelazak do mora. Na suncu direktnom nisam nikada, ni ja niti djeca. Djecu mažem sa faktorom +50.
Sunce koje imamo sada je vrlo štetno. Oštećenja koje napravi na dječijoj koži ostaju for lifetime.
Tamna boja vaše kože nije znak da ste " uhvatili " boju, nego trajno oštetili svoju kožu.



ja bih ovo da potpišem..
s tim što ja djecu samo po ramenima i područje ispod očiju i nos mašem +50 ostalo +30 jer sreća imaju ten moj a pigment babin...
a ja šešir, naočare, hlad, +30...i ne cvarim se nikada...niti sma ikada prije niti namjeravam ikada...
niti volim da sam tamnija...
malo donijem boje u toj hladovini...al to je toliko neznatno da me uvijek pitaju '' gdje si ti bila?''
mene to ne sikira...ja ne mislim mjenjatuser posted image

a sikreno sve i d ahoću nema šanse...ja sma svijetle puti i oigment mi je niđe veze za te obrede ''pocrniti na moru''user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
22.6.2013 17:15:14   
mishkica
Ja se ne volim suncati, ja se samo kupam i u hladu budem, ali boje dobijem u vodi najvise mazemo se svi sa f 30 i uzmemo i garnierovo ono poslije suncanja hladi i mirise fino. inace sam blijedunjava, a noge su mi sir,,ali ipak pocrnim

_____________________________

M&M

Sreću čine male stvari...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
22.6.2013 19:29:36   
Ramona11

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ne znam šta je in, ali znam da na sunce na izalzim bez šešira, naočala, i faktora +30. Kad kažem izlazim na sunce tu mislim na onaj prelazak do mora. Na suncu direktnom nisam nikada, ni ja niti djeca. Djecu mažem sa faktorom +50.
Sunce koje imamo sada je vrlo štetno. Oštećenja koje napravi na dječijoj koži ostaju for lifetime.
Tamna boja vaše kože nije znak da ste " uhvatili " boju, nego trajno oštetili svoju kožu.



ja bih ovo da potpišem..
s tim što ja djecu samo po ramenima i područje ispod očiju i nos mašem +50 ostalo +30 jer sreća imaju ten moj a pigment babin...
a ja šešir, naočare, hlad, +30...i ne cvarim se nikada...niti sma ikada prije niti namjeravam ikada...
niti volim da sam tamnija...
malo donijem boje u toj hladovini...al to je toliko neznatno da me uvijek pitaju '' gdje si ti bila?''
mene to ne sikira...ja ne mislim mjenjatuser posted image

a sikreno sve i d ahoću nema šanse...ja sma svijetle puti i oigment mi je niđe veze za te obrede ''pocrniti na moru''user posted image


user posted image ja volim sebe porediti s travnickim sirom user posted image
U osnovnoj i srednjoj su mi sve prijateljice mislile da lazem da sam ljeto provela na moru user posted image
Cvarila se na suncu ili ne samo pocrvenim i ogulim se ko pecena paprika i opet bijela. Davno sam odustala od suncanja. Mm i ja gusteramo u hladu a on i u hladu dobije super boju.

_____________________________

Nisam znala koliko je ljubavi u mom srcu dok me neko nije nazvao MAMA!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
1.10.2015 8:25:04   
Miroslava10
Jel bolje "pekmez" za suncanje ili ulje za suncanje ? Efikasnije mislim :) Netko probao?

(odgovor članu Ramona11)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Suncanje-Kako brzo potamniti
1.10.2015 8:40:20   
Logica
Ja taaaaaako volim da se suncam..volim more zbog suncanja..volim onaj osjecaj kad mi toplota udje u sve kosti :)user posted image
Ali nazalost alergicna sam na sunce tako da je moja formula min faktor 30(mada neki govore da je sve preko faktora 10 marketinska prevara -ne znam)cijeli dan do jedno 4 poslije podne a onda se traskam maslinovim uljem tako da se sijam kooo :) jer valjda tad nema stetnih zracenja i stvarno uvijek lijepo pocrnim osim jednom kad su mi ramena pocrvenila jer sam igrala odbojke u vodi po najvecem suncu..najgore sto kozi mozes uraditi jeste da pustis da se susi na suncu kad izadjes iz vode..samo se dobro mazi maslinovim uljem i nakon mora da hranis kozu i da zadrzi lijepu boju...uzivaj :)

(odgovor članu Miroslava10)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *