|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 12 13 [14]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji
24.12.2011 21:57:11   
Dida79
Ma vala ni ja nikad nisam mogla da svarim to ljubljenje u rukuuser posted image

A zaista ima stvari koje iako sam mladja zena postujem.kad mi muz dolazi sa posla kuci i ako to nikada nije trazio od mene ja ustanem ili ako sa u poslu sve ostavim i docekam ga na vratima.
Svekar mi je bio bas bolestan prije par godina zajedno sa svekrvom smo ga brisale,hranile i nikada nisam osjetila da mi je mrsko ili da mi se ne daj Boze gadi... Halal mu bilo
Uvijek kazem dobro se dobrim vraca dok sam cuvala trudnoci oni su mene svaki dan zvali nudili pomoc i pomagali i uvijek su tu za nas

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 326
   RE: Obicaji
24.12.2011 22:02:18   
Medić*
IZVORNA PORUKA: jasmin

Zaboravih reci,iako ce veeseelaa osip da dobije kad procita :D:D:D...drzim se obicaja da ljubim ruku svekru i svekrvi,i ovako ponekim starijim zenicama koje su mi drage.Sta cu,jace od mene :).


Ovo je obicaj i u Makedoniji gdje sam ja udata user posted image kod njih je taj obicaj kao u Turskoj. Ja to nikada prije nisam radila, a znam da su ranije prije mnogo godina u Sandzaku u mom kraju mlade ljubile ruke svima od djece do odraslih. Kada sam se udala, moj muz je znao da ja to nisam radila ali eto zamolio me i naucio samo staroj hadzi nani da uzmem ruku, i dan danas kada odem njoj i svekrvi tako uzmem ruku.  Nije to ono ljubljenje pravo, vec se njezno uzme ruka i gornji dio prisloni usnama. To rade i muskarci ne samo zene starijim nanama, tako moj muz kada dodje mojoj nani uzme njenu lijepu rukicu takodjer. Meni je to lijepo bas starijim osobama uraditi, nije to kao sto rekoh cmakanje i ljubakanje vec onako njezno uzimanje rukice user posted image


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 327
   RE: Obicaji
25.12.2011 10:49:30   
jasmin

IZVORNA PORUKA: medic slatki

IZVORNA PORUKA: jasmin

Zaboravih reci,iako ce veeseelaa osip da dobije kad procita :D:D:D...drzim se obicaja da ljubim ruku svekru i svekrvi,i ovako ponekim starijim zenicama koje su mi drage.Sta cu,jace od mene :).


Ovo je obicaj i u Makedoniji gdje sam ja udata user posted image kod njih je taj obicaj kao u Turskoj. Ja to nikada prije nisam radila, a znam da su ranije prije mnogo godina u Sandzaku u mom kraju mlade ljubile ruke svima od djece do odraslih. Kada sam se udala, moj muz je znao da ja to nisam radila ali eto zamolio me i naucio samo staroj hadzi nani da uzmem ruku, i dan danas kada odem njoj i svekrvi tako uzmem ruku.  Nije to ono ljubljenje pravo, vec se njezno uzme ruka i gornji dio prisloni usnama. To rade i muskarci ne samo zene starijim nanama, tako moj muz kada dodje mojoj nani uzme njenu lijepu rukicu takodjer. Meni je to lijepo bas starijim osobama uraditi, nije to kao sto rekoh cmakanje i ljubakanje vec onako njezno uzimanje rukice user posted image



medicu slatki i ja ovako kao ti :).

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 328
   RE: Obicaji
25.12.2011 14:04:56   
lepetetka
Svaka čast na postelji pomagati, ma i bez postelje koliko se može jer starost je starost, nekima i poteška, da nas Bog dragi sačuva...
A evo opet ja u vezi ljubljenja ruku, imam dvije priče, jedna je da moj dedo rahmetli koji je bio jako cijenjen i poštovan i u porodici i među poznanicima, kada bi mu neko tako uz Bajram i htio da poljubi ruku on to nije dao, polagano bi povukao ruku sebi .... A bio je zaista divan čovjek, vjernik, drug, rod, uvijek spreman pomoći...ali takvu vrstu poštivanja nije prihvaćao, čak ni od najmlađih user posted image
Druga priča je tetka od mm koja je stara nanica ima oko 80 sigurno, jednom mi je pričala kako je to i kod familije njenog hadžije bio običaj da mlada tako zareda i svima ljubi ruke,...Sada po stare dane kaže "koja sam ja budala bila, njihove ruke redom ljubila, ko zna kad ih je ko opro, pogana li običaja"
Eto to je dvoje starih ljudi jedno rahmetli adrugo među živima, ona žali što je to praktikovala a dedo rahmetli opet nije volio da ga se ljubi...
Iskreno ne bi ni ja voljela da mi sutra snaha ili zet ljube ruke user posted image user posted image , jedino moja djeca i to sada kada su mali...

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 329
   RE: Obicaji
25.12.2011 14:39:40   
mama75
Ja sam kao dijete ljubila ruke rahmetli dedama i nenama. Za Bajram obavezno! Odrasli to nisu praktikovali u mojoj porodici, nego samo mi djeca. Petkom se skupljala sva familija kod nene rahmetli (mamine mame) - petero njene djece, 5 snaha/zetova i 8 unucadi. Svi na rucku kod njih petkom. Ona pravila za svakog po nesto, da svima udovolji. A mi unucad kada dodjemo poljubimo joj zlatne ruke koje su za nas to pravile. I "babi" (tako smo zvali dedu) smo ljubili, da se ne osjeca ugrozen pored nje user posted image . Meni su lijepa sjecanja na djetinjstvo i mislim da su se tada mnogo vise postovali stariji, u porodici i sire. Moja djeca sada za Bajram poljube ruku mom ocu i majci, mada oni to ne daju, ali eto ja ih vise iz sale to naucila, da poljube i kazu: Bajram banka!

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 330
   RE: Obicaji
25.12.2011 16:00:04   
mila81
Meni lično ne smetaju običaji, pogotovu oni koji ne iskaču iz vjerskih dozvoljenih stvari prolikom vjenčanja, rođenja djeteta ili čega ne još, i ono što nam se nametalo prilikom svega ispoštovali smo.

Ali pošto sam ja iz srbijanskog dijela Sandžaka, koji se po svemu razlikuje od ovog crnogorskog, ima tu običaja koji po meni su nepotrebni, ali prilikom vjenčanja smo ih ispoštovali. Udala sam se za bosanca iz TK i također ispotovali njegove običaje, kao npr. prilikom ulaska za sobom sam prosula bokal vode, pojeli iz iste kašike meda i sa Kur'anom podruku ušli u kuću, a prije svega toga zaboravih reći da smo bili u džamiji na šeriatskom vjenčanju, odmah po ulasku u kuću stavili mi dijete u krilo za koje am kasnije čula da je bilo žensko i da im je žao što nije muško, jer ću kao ja roditi prvo žensko, što se nije tačnim ispostavilouser posted image

Helem, meni je bilo čudno to, ali nikad ništa o tome nisam prokomentarisala, nego ispoštovala, običaj poslije rođenja djeteta, svi su dolazili na babine, lijepo donijeli kesu, i pare, sve fino, ali kad se malo mlada oporavi, ili prođe izvjesno vrijeme da se svima njima sa bebom ode, i tada im je običaj ( mislim na muževljevu stranu) da daju nešto od suđa za bebu, čaše zdjelice i sl., meni to baš bilo šega.

A vrlo mi zasmeta, kad nam neko od muževe strane dođe pogortovu kad smo tamo, i daju nam kesu nečega što su donijeli i kažu eto mlada malo milostice, ja hoću da se ospem od te riječi, ko ono milostinje ne do mi Bog, eto tako se osjećam tada...

Ali ponavljam u suštini ne smetaju mi običaji, ma kakvi bili, jer sam mišljenja dok smo ih poštovali sve nam je nekako bilo bolje, sad se samo nešto gleda, što ov, što ono, pa kad bi sve bilo isto, i kad bi svi isto mislili da li bi to bilo zanimljivo????????????

_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 331
   RE: Obicaji
26.12.2011 13:34:22   
lepetetka
Zna li iko što se jaja daju djetetu kada prvi put dođe nekome u goste???user posted image
Što se tiče tih vjenčanih običaja samo Kur'an unijeti u kuću user posted image jedino mi se to sviđa, a ostalo-hm gledala sam mladu jadna se crveni više, samo joj tetka za tetkom prilazi i smišlja joj plan i program šta bi sljedeće kao trebala uraditi, jadna nije imala kad ni da se proveseli kako treba, nije pojma imala šta je snađe..
Mila iskreno meni je bilo interesantno i bez tih kojekakvih običaja za koje ne znam ni što postoje, jeli smo, pili, razgovarali,smijali se bilo baš opušteno i interesantno,... da mi je ko dao pšenicu u ruke hahaha ja ne bih znala šta s njom da radim user posted image user posted image A čula sam neka mlada prebacivala pšenicu i pogodila čovjeka u glavu zdjelom, sitom šta li je već bilo i nanijela čovjeku povredu user posted image ...
Ma zamoliti dragog Allaha da da hajr i doviti, a manuti se bapskih običaja koji nam baš i nemogu pomoći--- moj stav naravno, svako ima pravo da ima svoj, ha ja user posted image

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 332
   RE: Obicaji
26.12.2011 13:39:10   
veeseelaa
Zna li iko što se jaja daju djetetu kada prvi put dođe nekome u goste???user posted image


kao da bude zdravo i okruglo (napredno) kao jaje
jaje kao sinonim za naprednost heh e to je to

kod nas, mislim u mojoj porodici se ne daju jaja, već novac + nešto od odjeće


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 333
   RE: Obicaji
26.12.2011 14:00:46   
lepetetka
E dobar sinonim user posted image kucneš ga i raspadne se svo... Meni skoro prijatelji govore jao mi vam zaboravili dati jaja kada ste dolazili, reko moje dijete neće ta jaja, idući put spremite školjku kinder jaja user posted image user posted image jesam bezobrazna...
Jedno vrijeme mi se nakupilo jaja nisam mogla pojest sve ... Čim mi nestane jaja ja u goste hehe.

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 334
   RE: Obicaji
26.12.2011 14:08:49   
chuci
jao meni su dali sito i da bacam neko zrnevlje, pred zgradom. ne sjećam se gdje bacih na kraju. znam da je jedan fini čiko, dajđa ili nešto slično od svekra ili svekrve, stajao pored mene i govorio mi hajd sad baci šaku tamo hajd sad šaku vamo, ja ništa nisam popamtila, a on se bio sav uživio, kao ima neku ulogu na vjenčanju.

a kad smo ušli u stan meni su iznijeli sok, koji sam trebala darovati. i hajd napomenuli su me ranije pa ja spremila. kažu moraš malo popiti i ja popila gutljaj. a mm jadničku nisu ništa rekli da li smije piti iz te čaše, a nisu mu ni donijeli drugi sok, a on bio žedan. tek mu poslije rekla svekrva pa što nisi popio onog soka od nje, tako treba. ih mi nismo znali a njegova familija tradicionalna pa se ukeketili user posted image i ja i on.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 335
   RE: Obicaji
26.12.2011 15:05:13   
sabinos
a obicaj da kazu za dijete usrale te koke,golubovi i ostala perad?mislim...to sam cula od svoje mame,kaze tako to trebauser posted image a cula sam i ovdje u Sa dosta puta da su mom A tako govorili...kao da se ne urekne.mislim niđe veze.reci mašallah i vozdra al eto

_____________________________

nista nije ni dobro ni lose samo ga misljenje cini takvim.Sekspir

mamine paše i najbolji drugovi
veliki A 2009
mali A 2013

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 336
   RE: Obicaji
28.2.2012 10:24:43   
Ombra
ne drzim se nekih obicaja ni ja ni muz ni nase familije...ni kad smo se vjencali nije bilo prilikom vjencanja bilo kakvih obicaja...
obzirom da sam u mjesanom braku slavimo samo drzavne praznike...tako da ni po tom pitanju nismo ljudi od obicaja

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 337
   RE: Obicaji
28.2.2012 10:57:17   
veeseelaa
neki običaju su simpa a neki da umreš od smijeha, ja bi da ih neko podje realizirati u mom prisustvu legla i smijala se ko Stripi user posted image vako nekako

http://www.crtanifilmovi.net/cartoons/stripy-s01e06-/-IBkDQbzjT0&feature=youtube_gdata/

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Ombra)
Neposredna veza do poruke: 338
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  10 11 12 13 [14]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 12 13 [14]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *