|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 11:41:04   
pocahontas
a apropo ove sentimentalne price ako ne udaris jaranicu ili nekog dedu, odakle ti pravo da mlatnes dijete - halo, ja ga ne puckam da bi ga povrijedila ili sastavila sa zemljom ne daj Boze, vec zato jer smatram da zaista taj metod jako, jako, jako edukativno djeluje (nekad...nekad i ne doduše..ali dobrouser posted image ) i jer zelim da ga odgojim kako treba i kako ja mislim da je najbolje...divljak nece biti sigurno ali nece biti ni zlostavljano dijete Boze me oprosti...
ovo iskljucivo:"ja ne bih nikad dijete udarila" mi je bljak...ma nemoj...ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...

i da, moje dijete ne smije niko dofatiti prstom osim mene jer ja znam dozirati kada i koliko treba...user posted image osim toga, meni ne pada na pamet tudju djecu mlatiti..ne daj BOze....
mlatiti-ruzan izraz.puc puc mi je ok ali samo i iskljucivo u svrhu odgoja...dijete se mora neceg i bojati 

< Poruku je uredio pocahontas -- 5.1.2012 11:46:11 >


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 11:44:06   
veeseelaa
ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...


e pa vjeruj user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 11:45:41   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...


e pa vjeruj user posted image



ma moguce da postoje dobra djeca..u njih vjerujem...a medote kojima se roditelji sluze su tajna receptura ocigledno (ako ne koriste batine koriste nesto drugo sto mi ne znamo sta - ovdje se prica ne pika user posted image )


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 11:55:28   
Medić*
IZVORNA PORUKA: pocahontas

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...


e pa vjeruj user posted image



ma moguce da postoje dobra djeca..u njih vjerujem...a medote kojima se roditelji sluze su tajna receptura ocigledno (ako ne koriste batine koriste nesto drugo sto mi ne znamo sta - ovdje se prica ne pika user posted image )



Iskreno ne vjerujem u toliko dobru djecu da nikada ih roditelj nije pucnuo a ne vjerujem takodjer da ima i takvih roditelja...... ali hajde

Ne  slazem se sa tim da ako pucnec svoje dijete ono ce tako nauciti da udari drugoga. Ja svoje pucnem onda kada zasluzi, za tri godine mogu na prstima izbrojati... moje dijete nikada nije udarilo nekoga, necije dijete i sl, nije otelo igracku ali zna braniti svoje i zna se odbarniti.

Ni nas nasi roditelji nisu tukli ali je bome prutic ili papuca radila kad treba, zbog par prutica vala nista mi ne fali jer znam kako su nas odgojili i zasta bi nas pucnuli. Uglavnom nisu sva djeca ista, sto pali kod necijeg djeteta kod mog ne pali i obrnuto.

Sam cin moga pucanja je kranja mjera kada dijete izgubi osjecaj ko mu je autoritet, jednom je podigao ruku na mene i vise nikada.


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:03:04   
chuci
moja je dobra curica hB (i babo joj je dobra curica po njenim riječima user posted image ). nekad ne sluša. imali smo veliki stakleni sto u dnevnoj po kojem je stalno htjela skakati, ružili, pucnuli koji put, na kraju zamijenili sto za mali drveni, koji joj služi kao podij za pjevanje i plesanje, ali barem se ne uvija pod njenom težinom. priča i shvata. 75% vremena nam priča upali, skretanje pažnje. 23% puta kad to ne upali uzmemo je i nosimo negdje drugo ponovo da skrenemo pažnju, ostalih 2% se snalazimo i zavisi od situacije. znamo je pucnuti, ali rijetko, možda svega 4-5 puta dosada i to baš u opasnim situacijama. odlazak u kaznu jedva čeka, merak joj stajati, kažem joj da može izaći kad se htjedne izvinuti, onda se izvinjava, neće više nikada, obećava svečano (sve tim riječima user posted image ). najgore je kad smo mm ili ja baš nervozni. onda obično ja nju sklonim ako je on nervozan, ili je on skloni ako sam ja. hB dovoljno bude to.
drago mi je da u zadnje vrijeme primjetim da imam puno više strpljenja i ja i mm.
teacherko mi smo na 3 spratu, penjanje po stepenicama nam traje beskonačno, odmaramo po nekoliko puta ali se popne. kad mm ništa ne nosi ako ona moli ponese je donekle (imaju taj dogovor da je nosi ili do pola ili od pola puta, pa ona izabere hoće li niz stepenice i do kontejnera sama ili od kontejnera so auta sama), nekad je ja ponesem jedan sprat. sinoć se mi penjemo ona umorna pospana, ja je vodim, mm nešto nosio i nas dvije tako polahko. ona jadnica vuče noge, stvarno umorna, sve jednu po jednu stepenicu pa odmara između. i zadnji sprat pita možeš li me mama molim te sada ponijeti, i ja je ponesem. kad smo stigli u kuću, kaže ona hvala ti mama puno, baš sam se umorila i zagrli me. duša moja


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:04:31   
chuci
jah i šipke se boji iako je nikada nije ni vidjela u kući, ni nemam je, samo joj kažem da će dobiti šipkom i da će je puno boliti user posted image user posted image
neki dan je babo nije slušao pa je ona njemu prijetila da će dobiti veliiiikom šipkicom i da će ga puuuuno boliti ako ne bude slušao user posted image


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:13:32   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: pocahontas

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...


e pa vjeruj user posted image



ma moguce da postoje dobra djeca..u njih vjerujem...a medote kojima se roditelji sluze su tajna receptura ocigledno (ako ne koriste batine koriste nesto drugo sto mi ne znamo sta - ovdje se prica ne pika user posted image )



da odgovorno tvrdim da moju djecu nisma puckala ni po guzi ni po rukama...
pričala jesma, odvaraćala pažnju jesam...al imama i ''skirvene metode'''

kao prvo na mom zidu ima šipka stara koliko i handi, pomjeram je smao kad krečim...
ta šipka je nešto što ih može ostući i to će uraditi (u njihovim glavama) ako jako jako pogriješe
nikada je nisma koristila ali spominjala jesam...
ja sma mišljenja da sma ih istukla tom šipkom njih bi bol poršla one to skontale i nastavile po starom...ovako imaju relana strah do nepoznatog i nemaju pojma koliki je to bol i jeli prolazan
dalje imamao posebnu igračku...
imamo na romaru mašinu na baterije koja pravo šije...
samo kada su super poslušne tu posebnu ( u njihovim glavam sam mit o mašini stvorila) igračku dobiju da s eigraju...
minutažu brojim za igranje s aigračkom...one jedva čekaju d aje ponovo dobiju da se igraju i trude se da mamu ne rastuže i ne rapslaču niti babu niti nanu da bi je dobile...

Moja djeca poznaju autoritet...
moja djeca nisu se rodila naučena,...
nisu prčale niti razumjele sve uglavnom ničim nisu posebna djeca od drugih
moja djeca nisu mirna, temperamenta su...posebno mlađa...
ja sam doslejdna i jednom Ne je zauvijek Ne kod nas...
nikada im nisma nešto dozvolila da bi ja na miru kafu popila ili sjedila po svopjoj volji d aone miruju...
svu svoju pažnju na njioh usmjeravam i učim ih svemu...
svemu sema da ih ganjam sa šipkom po kući...i inače ppuc.puc mi je i dobra varijanat do ''šamarčića'' koji odvje spominjete...
uadar u glavu je uvijek udarac...i ako sebi zaista toliko vjerujete sa tim živcima koji moraju punuti onda dobro pazite jer jednom ako nezgodno zamahnete šamračić može trajno ozlijediti dijete...

A od svih konkretnih prijemra koje je ova tema tražila vi ste samo našli opravdanja zašto diujete treba puc.puc i još pored toga zaključili da djeac koju roditelji ne puckaju nisu dogojena, penju s epo glavi i maltretiraju svoje roditelje...

ja nebih d as ehvalim...al sad baš na ovoj temi imama čime...do sad sma dogojila dvije curice koje ne znaju za puc-puc i šamarčić...i poslušne su i autoritet smo im i svako ko me imao priliku vidjeti sa mojom djecom može potvrditi da moja nisu rođena mirne i nisu progovorila odmah da je uložen trud da one pogotovo starija budu prijmjer drugoj djeci...i time s eponosim sad za sad...
sutra mogu misliti durgačije ali nikada neću reći da to što vi radite pogrešan je put...ono će se smao pokazati kad-tad...

moja djeca nikada nisu s eigrale upaljačem i cigarama
nikada nisu otavrale viseće kuhinje
nisu se penjale na Tv nisu se bacale po cesti
ne zanovjetaju sev same rade...
mislim smješno...
ovaj forum ima pregršt ispričanih situacija ...trenutaka kada su me zanle izluditi njih dvije u duetu...
al uvijek sam tražila način da im budem mama i drugarica...
mene moja majka odgaja drvenom kašikom-kutljačom...sada sama kaže ti imaš više živaca nego sma ih ja imala sa vama...
ja kad se sjetim te drvene kašike a sjetim se...nikad svoje dijete nebih njome mlatnula... amene moja mati time odgajala...al mi je is a3 mjeseca graha davala, vodus ma pila, nije imala dvd i internet....samo Tv i to eto sreća pa mojim rođenjem pojavio se u boji....

Imamo milion olakšica i mogućnosti da svojoj djeci pružimo odgoj dosljedna mirnog i savjesnog roditelja ...al jok eto ove što nisu dobile puc puc ispadoše sad djeca nikakav...
pa vidimo se često u javnosti...
ko ima ''muda'' da mi kaže da mi je dijete jedna do njih neodgojena...
kad mi date plastičan primjer za to ja vam priznam vaša mdetoda je bolja...



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:19:15   
Blue rose RR
Vjerujem u ljude sa konjskim živcima, vjerujem u djecu kojima ne treba šipkica, vjerujem u demokratski odgoj, ali kad to dijete vidim u odraslom čovjeku.

Ja pripadam majkama kojim je odgoj djeteta važan, ali ne iz razloga da imam dijete koje je dobro drugom, već meni i njoj samoj.

Isto JA tako vjerujem da je "batina iz raja/dženneta izašla", i niko me neće ubijediti u drugo. Moje dijete je moje izašlo iz mog odgoja, i rezultate svog odgoja vidjet ću kad joj bude 20-30 godina. Prije - jok.

Sa godinu dana šipkica je iz raja prešla u moj stan, prvi put sam je upotrijebila sa 2 i jače njene godine, do dana današnjeg možda je bila kažnjena šipkicom (zaokružit ću) na 5 puta. I svaki put je bio i više nego dobar razlog (po meni), i niti jednom se nisam pokajala što sam je kaznila. I nikada je nisam rukom udarila, već uvijek šipkica.

Po meni jesdan od dobrih tekstova jeste ovaj, koji je izašao kao reakcija na zakonodavsta R. Srbije gdje se tražilo uvođenje zabrane fizičkog kažnjavanja:

"Jedna od osnovnih roditeljskih veština je i veština kritikovanja i kažnjavanja. Svako dete, bilo malo ili veliko, nekada se ponaša na načine koji su neprihvatljivi ili čak opasni, bilo za samo dete, bilo za druge ljude. Kada se dete tako ponaša, potrebno ga je upozoriti da prestane sa takvim ponašanjem. Ovakav zahtev za promenom ponašanja jeste – kritika.
Važno je znati da kritiku uvek treba usmeravati na ono što dete radi, a ne na dete kao osobu. Bolje je reći: „Prestani da izbegavaš neprijatnost i počni da radiš ono što treba,“ nego: „Baš si lenj!“ Dete često odbija da promeni svoje ponašanje i tada mu je potrebno zapretiti kaznom, a ako i tada ne promeni ponašanje, treba ga kazniti.

Nekoliko načina kažnjavanja
Za razliku od kritike, kažnjavanje je vrsta prinude ili prisile koju roditelj vrši nad detetom, za detetovo dobro. Hteli mi to priznati ili ne, jedan deo vaspitanja je nasilje društva nad biološkom osnovom čoveka. A kako je cilj svakog roditelja da njegovo dete izraste u samostalnog čoveka sposobnog da se snađe i da bude uspešan u ljudskom društvu, roditelj mora da primenjuje i kazne, da bi dete socijalizovao.

Postoji nekoliko načina kažnjavanja – od toga da se detetu zabrani ono što ono želi (osujećenje želje), da mu se zada da radi nešto što je neprijatno, ali korisno (neprijatni zadatak) ili telesna kazna. Međutim, u poslednje vreme pravnici pokušavaju da smanje roditeljska prava, kako bi povećali dečja prava. Zbog toga predlažu, a ja se nadam da to nikako neće biti usvojeno, da svaki put kada roditelj udari dete, taj roditelj bude kažnjen. Ovakav pristup je zasnovan na pogrešnoj i štetnoj pretpostavci da je svaki udarac po guzi jednak maltretiranju deteta. Takav stav je uvreda za zdrav razum, jer je mnogima kristalno jasno da „pedagoški“ udarac i udarac koji zlostavlja nikako ne mogu biti izjednačeni. Ukoliko ovaj predlog bude usvojen u Skupštini, roditelji u Srbiji, koji su inače zbunjeni oko toga šta je dobar način vaspitavanja dece, će postati još nemoćniji, a deca još više raspuštena. Ali, krenimo redom.

Telesno kažnjavanje je nužno
Telesno kažnjavanje je racionalan postupak kojim se detetu, koje odbija da odustane od opasnog ili agresivnog ponašanja, sa nekoliko udaraca po guzi nanosi bol, bez izazivanja povreda. Telesno kažnjavanje je postupak rezervisan za posebne situacije u kojima, po oceni roditelja, drugi postupci nisu dovoljno efikasni.
Iako jeste moguće vaspitati neku decu bez primene telesne kazne, to ne važi za svu decu. Neka deca u nekim situacijama jednostavno moraju da dožive telesnu kaznu kako bi pristala da se podrede roditeljskom autoritetu. Postoje tri situacije u kojima postoji potreba za telesnom kaznom:

1. Kada je dete malo i kada nije u stanju da razume moguće posledice svojih postupaka, a u pitanju su neke opasne situacije. Tada je telesno kažnjavanje ili jedini ili najefikasniji vaspitni postupak. U tim situacijama ne vredi apelovati na detetov razum, jer ono još nema razvijen razum. Detetom upravljaju nagoni i radoznalost, tako da objašnjenje nije garancija da dete neće ponoviti zabranjeno ponašanje onda kada ga rodtelj ne gleda. Bol koji izaziva telesna kazna jeste razlog da dete ne ponovi ponašanje – ne zbog toga što razume da je ono štetno, već zbog toga što se plaši da će ga roditelj ponovo „uhvatiti“ i kazniti. Ali, važno je upozoriti da deca mlađa od godinu dana nikako ne smeju da budu kažnjavana, a pogotovu ne telesno! Kažnjavanje deteta mlađeg od godinu dana jeste zlostavljanje.

2. Kada je dete agresivno i nasilno prema drugoj deci, životinjama i odraslima. Dete druge ljude doživljava kao slike. Njemu može biti smešno kakve grimase pravi mama kada je dete ugrize. A kada ta mama njega malo „gricne“ da ga zaboli, ono je šokirano saznanjem da to toliko boli. Na taj način dete uči osnovni princip svakog društva – Ne čini drugima ono što ne želiš da oni tebi čine. Na ovaj način se kod deteta razvija sposobnost razumevanja onoga šta drugi ljudi doživaljavaju, takozvana empatija.

Često se ponavlja da nasilje rađe nasilje, iako je naučnim istraživanjima dokazano da to nije tako. Mala deca jesu primarno nasilna, na primer kada ne dobiju nešto što žele, a kada dete koje je nasilno bude telesno kažnjeno, ono shvata da su odrasli jači i da mora da se podredi i da odustane od nasilja. Neka istraživanja pokazuju da su upravo nasilna ona deca koja su popustljivo vaspitavana, čak do te mere da maltretiraju svoje roditelje. Naš narod je umeo da kaže: „Tucite svoju decu dok su mala da ona ne bi tukla vas kada odrastu.“

3. U situacijama kada dete odbija da prihvati druge kazne (frustraciju želje, neprijatni zadatak i slično) i da promeni ponašanje. Iako mnogi stručnjaci drže politički korektne govore o vaspitanju dece i ponavljaju da je razgovor dovoljan da dete promeni svoje ponašanje, to uglavnom nije tačno. Postoje deca kod kojih jedino sila u nekim situacijama može biti argument. I zbog toga roditelju u takvim situacijama ostaje jedino da primeni prisilu kako bi imao moć da kontroliše dete, što može da uključuje telesno kažnjavanje deteta. U takvim situacijama jednostavno nema drugog načina da se dete natera da poštuje naredbu. U tom smislu, telesna kazna je majka svih kazni, jer ukoliko u lancu zaoštravanja kazni na kraju ne postoji i ova mogućnost, sve druge kazne nemaju smisla. Na sličan način funkcioniše i država – ako se neko ogluši na odluke suda, država primenjuje prisilu i nasilno privođenje te osobe i sprovođenje sankcije nad njom.
Kako u ovim situacijama nije moguće drugačije uticati na dete, u njegovom najboljem interesu, u zaštiti njegovog tela i života, racionalno telesno kažnjavanje jednostavno mora da ostane deo legitimnog i legalnog roditeljskog vaspitnog repertoara. U opisane tri situacije važno je da roditelji imaju mogućnost da primene telesnu kaznu nad sopstvenim detetom. Ukoliko država to zabrani, ona neće moći da zabrani psihološke zakonitosti po kojima dete funkcioniše. Sigurno će mnogi roditelji nastaviti da telesno kažnjavaju svoju decu, ali ovaj put u „ilegali“. Svakom roditelju treba da bude važnija budućnost svog deteta od evropskog imidža Srbije ili od političke karijere nekog „borca za prava dece“. Pa, ako treba da se plati kazna, da se plati…

Tekst: dr med. Zoran Milivojević"


I vjerujem (profesionalno pogotovo) da je prevelika doze demokratije u odgoju djece dovela do toga da imamo društvo kakvo je upravo sada - definišite kako hoćete, ali je daleko od normalnog.

Čast pojedincima.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:21:31   
sporty mamaa
IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: pocahontas

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...


e pa vjeruj user posted image



ma moguce da postoje dobra djeca..u njih vjerujem...a medote kojima se roditelji sluze su tajna receptura ocigledno (ako ne koriste batine koriste nesto drugo sto mi ne znamo sta - ovdje se prica ne pika user posted image )




A od svih konkretnih prijemra koje je ova tema tražila vi ste samo našli opravdanja zašto diujete treba puc.puc i još pored toga zaključili da djeac koju roditelji ne puckaju nisu dogojena, penju s epo glavi i maltretiraju svoje roditelje...




user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Konkretnih primjera osim batine je malo, nadam se da ih imateuser posted image I ja nekada znam puc puc, pa mi bude krivo, puc puc jeste trenutno ucinkovita, najbrze ucinkovita, ali slazem se da nema trajnog efekta. Dijete ce dobiti puc puc, pa opet radi nestasluke(znam po svojoj, ona jednostavno ne reagira na puc, sta bi trebala zatuci je da prestane) i tako sve se vrti u zacarani krug.... Ja vjerujem u druge metode, ali vjerujem da one iziskuju konjske zivce, a sama ih nazalost ponekad nemamuser posted image user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:26:05   
henna ze
svako odgaja svoje dijete onako kako misli da je najbolje...
najbolje je onda kad za 20-30 godina budemo babuskare..majke..zrelih, pametnih i sretnih odraslih osoba...

da li je neko bolji roditelj od mene ili ne..ne znam niti me interesuje...

mene moji roditelji nikad nisu tukli...sve se rješavalo razgovorima..nekad sam voljela da mi šamar opale..samo da prestanu pričati zbog čega je nešto pogrešno...uvijek sam smatrana ravnopravnim članom porodice..od malena i ostalo je tako...

svoju henu ne tučem...odgajam je po istom metodu...zar imam pravo tući ljudsko biće..jer oni jesu male osobe sa svim emocijama koje imamo i mi...
kad uradi nešto pogrešno..objasnim da to nije ok..ako se ponovi kažem joj da sam se razočarala u nju..a ako se naljutim..kažem joj da me jako naljutila i dok me to ne prodje da je bolje da ne komuniciramo..

sada ima 10 godina..normalno komuniciramo..i nemamo problema nikakvih....
ne znam možda smo moje dijete i ja posebne....znam samo da ljudi kažu da nas je super vidjeti zajedno..i taj naš odnos...voljela bih da uvijek ostane ovako...

a mislite da mi nikad nije izvukla živce...???

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:26:46   
Rabi
ma mozemo mi naglabati, nabadati do pprekosutrauser posted image
a vrijeme ce pokazati sta smo i kad smo sta pogrijesili...
Smatram da je cista glupost reci da ako dijete pucnes po guzi-djete shvati da treba udarati drugeuser posted image ili da ce dijete prihvatiti boluser posted image tj. vidjece da to prodje, i nastaviti raditi nesto sto ne treba po cijenu tog bolauser posted image .Ma hajde...a nece nikad shvatiti da kazna prodjeuser posted image
ma da....vesela rece...vrijeme ce nam pokazati najboljeuser posted image
Tajra spomenula si na pocetku obuvanje i nacin kako da dijete privolimo da se obuje...pa onaj fazon da obujemo rukavice na noge, ako sam dobro skontala...user posted image Znas kako bi moj Adnan regovao....mi bi u daljem razvoju situacije imali novi problem...Adnan bi htio u rukavicama na nogama ici vaniuser posted image hele samo bi se vrtili u krug, zakasnili u vrtic, na posao....


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:30:13   
mišur

Sviđa  mi se tekst, dosta jasan i realan, bez nekih stručnih umotavanja priče!

Jesam pristalica puc puc po guzi ili ruci, posebno u situacijama kad je dijete na bilo koji način ugroženo, a ne može mu se na drugi način objasniti ili doprijeti do njega.
Moja djeca se najviše boje jedne šibe, a to je plastična šipka iz njihovog šatora za igranje), kojom ih nikada nisam udarila ni pucnula. Ali, valjda iz straha od nepoznatog, ta šiba uvijek pomogne kad zatreba! Odmah me poslušaju !

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:33:10   
veeseelaa
ne znam možda smo moje dijete i ja posebne....znam samo da ljudi kažu da nas je super vidjeti zajedno..i taj naš odnos...voljela bih da uvijek ostane ovako...


isto i meni govore user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu henna ze)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:36:08   
hatepsut
Svi se trudimo biti dobri roditelji,i sama sam takva.jesam puc puc sipkicom po guzi kad je bio manji,ne znam jeli pelena osjetila user posted image ...ne kontam,kako rijesavate problem razgovorom s djetom od 2-3 godine ??a djete se baca po cesti,lupa rukama,nogama...zato jer u datom momentu niste imali kod sebe novca da mu kupite veliki kamion ??objasnite mu da nemate novca i on kaze "ok mama kupit ces kad budes imala"...ma sve ja to postojuem ali isto tako potpisujem da je batina izisla iz raja !
ja sam skorz fulila temu,ali nisam jedina user posted image


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:38:50   
veeseelaa
jako je ružno svoje dijete lupkati, štipkati i gurkati jer ne možemo izaći na kraj s njim
ja se zaista trudim da to ne radim, jako sam pažljiva, al nekad zaista ne ide i onda je pucnem po guzi....
i ne kontam kako nikada niste bile u toj situaciji? to je zaista za doći pa biti kod vas par dana i proučavati vas


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:40:18   
chuci
hatepsut svako priča iz svog iskustva
ja se nikada nisam našla u situaciji da mi se baca ili legne na ulicu. ne traži nikada da joj se nešto kupi npr neka igračka i slično, u kupovini je i dalje najveća furka nabaviti kolica s autom user posted image

mm se jednom našao u situaciji da je nju poveo do pijace. kad su se vraćali nije je mogao nositi jer je nosio kese pa je ona sjela na ulicu jer se umorila i nije kao mogla dalje. počela glumiti da plače (čak sama sebi zna reći a ti nešto glumiš user posted image ) on je malo sačekao i rekao hoćemo li sada dalje i ona krenula.



_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:41:51   
veeseelaa
chuci još je mala, vidjećeš za koji mjesec
kolica u prodavnici su za moju malenu davno prevazidjena, ona već mjesecima ne može stati u njih user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:44:30   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: pocahontas

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma ne vjerujem u dobru djecu koja su odrasla bez batine ili bar bez straha od iste...jednostavno ne vjerujem! ...


e pa vjeruj user posted image



ma moguce da postoje dobra djeca..u njih vjerujem...a medote kojima se roditelji sluze su tajna receptura ocigledno (ako ne koriste batine koriste nesto drugo sto mi ne znamo sta - ovdje se prica ne pika user posted image )



da odgovorno tvrdim da moju djecu nisma puckala ni po guzi ni po rukama...
pričala jesma, odvaraćala pažnju jesam...al imama i ''skirvene metode'''

kao prvo na mom zidu ima šipka stara koliko i handi, pomjeram je smao kad krečim...
ta šipka je nešto što ih može ostući i to će uraditi (u njihovim glavama) ako jako jako pogriješe
nikada je nisma koristila ali spominjala jesam...
ja sma mišljenja da sma ih istukla tom šipkom njih bi bol poršla one to skontale i nastavile po starom...ovako imaju relana strah do nepoznatog i nemaju pojma koliki je to bol i jeli prolazan
dalje imamao posebnu igračku...
imamo na romaru mašinu na baterije koja pravo šije...
samo kada su super poslušne tu posebnu ( u njihovim glavam sam mit o mašini stvorila) igračku dobiju da s eigraju...
minutažu brojim za igranje s aigračkom...one jedva čekaju d aje ponovo dobiju da se igraju i trude se da mamu ne rastuže i ne rapslaču niti babu niti nanu da bi je dobile...

Moja djeca poznaju autoritet...
moja djeca nisu se rodila naučena,...
nisu prčale niti razumjele sve uglavnom ničim nisu posebna djeca od drugih
moja djeca nisu mirna, temperamenta su...posebno mlađa...
ja sam doslejdna i jednom Ne je zauvijek Ne kod nas...
nikada im nisma nešto dozvolila da bi ja na miru kafu popila ili sjedila po svopjoj volji d aone miruju...
svu svoju pažnju na njioh usmjeravam i učim ih svemu...
svemu sema da ih ganjam sa šipkom po kući...i inače ppuc.puc mi je i dobra varijanat do ''šamarčića'' koji odvje spominjete...
uadar u glavu je uvijek udarac...i ako sebi zaista toliko vjerujete sa tim živcima koji moraju punuti onda dobro pazite jer jednom ako nezgodno zamahnete šamračić može trajno ozlijediti dijete...

A od svih konkretnih prijemra koje je ova tema tražila vi ste samo našli opravdanja zašto diujete treba puc.puc i još pored toga zaključili da djeac koju roditelji ne puckaju nisu dogojena, penju s epo glavi i maltretiraju svoje roditelje...

ja nebih d as ehvalim...al sad baš na ovoj temi imama čime...do sad sma dogojila dvije curice koje ne znaju za puc-puc i šamarčić...i poslušne su i autoritet smo im i svako ko me imao priliku vidjeti sa mojom djecom može potvrditi da moja nisu rođena mirne i nisu progovorila odmah da je uložen trud da one pogotovo starija budu prijmjer drugoj djeci...i time s eponosim sad za sad...
sutra mogu misliti durgačije ali nikada neću reći da to što vi radite pogrešan je put...ono će se smao pokazati kad-tad...

moja djeca nikada nisu s eigrale upaljačem i cigarama
nikada nisu otavrale viseće kuhinje
nisu se penjale na Tv nisu se bacale po cesti
ne zanovjetaju sev same rade...
mislim smješno...
ovaj forum ima pregršt ispričanih situacija ...trenutaka kada su me zanle izluditi njih dvije u duetu...
al uvijek sam tražila način da im budem mama i drugarica...
mene moja majka odgaja drvenom kašikom-kutljačom...sada sama kaže ti imaš više živaca nego sma ih ja imala sa vama...
ja kad se sjetim te drvene kašike a sjetim se...nikad svoje dijete nebih njome mlatnula... amene moja mati time odgajala...al mi je is a3 mjeseca graha davala, vodus ma pila, nije imala dvd i internet....samo Tv i to eto sreća pa mojim rođenjem pojavio se u boji....

Imamo milion olakšica i mogućnosti da svojoj djeci pružimo odgoj dosljedna mirnog i savjesnog roditelja ...al jok eto ove što nisu dobile puc puc ispadoše sad djeca nikakav...
pa vidimo se često u javnosti...
ko ima ''muda'' da mi kaže da mi je dijete jedna do njih neodgojena...
kad mi date plastičan primjer za to ja vam priznam vaša mdetoda je bolja...




tačno, vidimo se često u javnosti i djeca su ti bas divno odgojena...mozda zato sto su curice pa je mozda s njima lakse, mozda zato jer ti imas vise strpljenja nego druge majke, mozda zato jer su jednostavno djeca kojima prica i imagninarnih strah od šipke djeluje...ne znam...
bitno je da ipak imate sipku na zidu...neka nje tu negdje, ne trebalo zlu..mi je nemamo, imamo jednu malu grančicu koja je uvenula...
i mi koristimo puc puc u krajnjoj varijanti, nikad kao osnov odgoja..ali poenta je da nisam isljuciva i da necu nikad reci da ga ne bih NIKAD puknula po dupetu..i mi jako puno pricamo i mislim da prije svega djeluje prica i metod obasnjavanja kako i zasto, na plasticnom primjeru mu pokazemo kako to ne smije, kako je to ruzno i sl.


sad je recimo u "fazi" da vristi na svakoga ko mu se obrati, da tim osobama, potpuno nepoznatim plazi jezik na ulici, krevelji se (poptuno novi momenat)...
iskreno, meni da neko vrisne na ulici od odrasli osoba na mene, da mi se krevelji i sl. majke mi kad malo bolje razmislim pukla bi mu šamar ili bi mu bar zaprijetila svim i svačimuser posted image ...bezobrazluk ne toleriram...user posted image


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:44:43   
chuci
veeseelaa nije pitanje djeteta pitanje je osobe kako da izađe na kraj sa nekim ponašanjem. moja ajša najviše voli da bježi kad se treba obući da idemo vani. uglavnom idemo nekome pa i nije problem ganjati se s njom 10-15 minuta. da moram na posao vjerovatno bih je uzela i obukla, kod mene nema lale mile kad se nanerviram. uzmem je u krilo i gotovo. kod nas pali i ono dobro ti ne moraš ja odoh, odmah i ona krene kaže evo obuću se i smije se. a tačno se vidi da ona hoće da se igra, ne mogu je ja puckati kad vidim da ona ciči od dragosti što je ja ganjam sa štramplama a mm sa majicom user posted image



_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:46:51   
veeseelaa
ko ima ''muda'' da mi kaže da mi je dijete jedna do njih neodgojena...


Bože Petra , ode ti daleko
pa ne pričamo o tebi za Boga ni o tvojoj djeci



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:49:09   
assmiras
Metod puc puc i samar mi se uopste ne svidja. Ja vjerujem da djeca u neko doba shvate da ce bit ispucana ako nesto pogrsno urade i to prodje i opet tako.  Moja djevojcica jeste jos mala i nikad nije dobila puc puc, a nadam se i da nece, mada djeca u njenom uzrastu vec uveliko znaju sta su batine.
Često puta dobijem komentatr, lako ti je kad je mirna, ma izvinite ni jedno dijete nije mirno, svako zna izvuci zivce iz peta, ali je na nama da ostanemo smireni i pokusamo se normalno a  ne agresivno ponasati. Mislim da je bilo koja vrsta nasilja slabost roditelja ( ako i sama budem u toj situaciju, a nadam se da necu, smatrat cu to svojom slabosti). Mene tata nije nikada pucnuo, za razliku od mame, on je uvijek vise razgovarao,a ona me nekad znala pucnuti ali ja nikad nisam imala vise straha od mame nego od tate, tako da to puckanje nije nesto čega se djeca boje.
Ja sam vise misljenja da se djeca naviknu na to, bit cu pucnut i to je to. Par put sam prisustvovala gdje djeca pocnu divljat i dobiju samar..... mislim da je to pravo fujjjj..... nakon izvjesnog vremena se smire i opet po svom, ma dajte..... metod puc puc, samar itd. je slabost roditelja......


_____________________________

Naša malena je dosla 05.02.2010.,
Selma, mamino sunce.....

A nas drugi cvijet 15.05.2012......

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:50:41   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: Rabi

ma mozemo mi naglabati, nabadati do pprekosutrauser posted image
a vrijeme ce pokazati sta smo i kad smo sta pogrijesili...
Smatram da je cista glupost reci da ako dijete pucnes po guzi-djete shvati da treba udarati drugeuser posted image ili da ce dijete prihvatiti boluser posted image tj. vidjece da to prodje, i nastaviti raditi nesto sto ne treba po cijenu tog bolauser posted image .Ma hajde...a nece nikad shvatiti da kazna prodjeuser posted image
ma da....vesela rece...vrijeme ce nam pokazati najboljeuser posted image
Tajra spomenula si na pocetku obuvanje i nacin kako da dijete privolimo da se obuje...pa onaj fazon da obujemo rukavice na noge, ako sam dobro skontala...user posted image Znas kako bi moj Adnan regovao....mi bi u daljem razvoju situacije imali novi problem...Adnan bi htio u rukavicama na nogama ici vaniuser posted image hele samo bi se vrtili u krug, zakasnili u vrtic, na posao....



poenta je ne biti fanatičan po pitanju bilo čega...
imam ja živce, ali ne konjske (i ne treba da ih imam jer nisam konj) več normalne, ljudske...pa sve ima svoju granicu..meni je ovo oblacenje cipela zaHebavanje roditelja uzduz i poprijeko..ima da ih obuce i tačka...user posted image a poučnu priču ćemo pričati drugom prilikom na tu temu o zločastom dječaku koji nije htio obući cipele ..sve u svoje vrijemeuser posted image


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:51:04   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hatepsut

Svi se trudimo biti dobri roditelji,i sama sam takva.jesam puc puc sipkicom po guzi kad je bio manji,ne znam jeli pelena osjetila user posted image ...ne kontam,kako rijesavate problem razgovorom s djetom od 2-3 godine ??a djete se baca po cesti,lupa rukama,nogama...zato jer u datom momentu niste imali kod sebe novca da mu kupite veliki kamion ??objasnite mu da nemate novca i on kaze "ok mama kupit ces kad budes imala"...ma sve ja to postojuem ali isto tako potpisujem da je batina izisla iz raja !
ja sam skorz fulila temu,ali nisam jedina user posted image



evo plastičan primjer moje djevojčice koja u februaru puni 3 godine...

ušle u pordavnicu ona želi plianu igračku koja košta 109 Km...
ja kažem ne nismo zato došle...
ona s ebaca, udara, prilazi polici...

a ja joj kažem ''e dobro diemo kući'' i nikada nećemo odvje doći...
ona sjede na pod pordavnice i vrišti...ja fino čučnem karj nje i počenm plakati i kažem '' jao jadna ja nemama para za ovu igračku al imama za lizalo'' ona tužna što ja plačem kaže ''idemo po lizalo''

teta u pordvanici najprije je tugovala za mnom misleći da imama dijete neodgojeno i d azaista nemama novaca da joj to ptiuštim...istina jesma ih imala al koja bi mahnitura dala za plišanu kittx 109 km....i to onda kad je djetetu naumpala...

mi odemo ...
naredni put čim smo ušle...moje F kaže ''' nemoj mama plakati neću ja kitty''

onda ja jer je bila fina i dorba odem sutra nakon posla i nađem kitty torbicu, žvake bilo šta u tom liku kupim i donesem i kažem efvo zato što si mamu slušala...

moja se djeca liazlu obraduju jer sam ja od ''običnih''stavri napravila misterij za dobit ih...
i potšuju moju mogućnost i volju...
na tome sma posebno radila jer ih moja mama čuva i nisma željela da nana kad ode po hljeb s anjima u granap potoši po penzije...
i mamu sa ''odgojila'' i njih dvije...

a Bog mi je svjedok sve im želje ispunim i na za čim ne pate...al sve doziarm i pazim da ima je bitnije u životu unutrašnja ljepota, odgoj i lijepo ponašanje nego vanjptina prema drugima , odjeća, igračke i hvala sa tim...



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:52:57   
veeseelaa
ušle u pordavnicu ona želi plianu igračku koja košta 109 Km...
ja kažem ne nismo zato došle...
ona s ebaca, udara, prilazi polici...


al moja nikada ne pravi neku frku jer joj ne želim nešto kupiti
ja izaberem dvije stvari i ponudim joj da bira
ha valjal ova?user posted image
baš smo neki dan sreli mamu2009 u konzumu i vidjela je kako ja to riješih user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 5.1.2012 12:54:08 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:54:27   
hatepsut
Chuci,nisam ni ja imala problem das se baca po cesti,ali imam drugaricu koja je doslovno na rubu nervnog sloma.starija djevojcica je bila ko bubica mirna,zato je malac sve nadoknadio !Njemu kad nesto nedas on urla,kuca zvnoni,baca se po podu ista situacija i na ulici..ima 2,5g ! S njim ne mozes razgovarati,ni ona ne tuce svog djecaka jer kaze cini mi se kad bi ga pucnula tek tad bi bio lom.jednostavno sve mu popusta da nema dreke i njegovog izlijeva bjesa..svejsna je da ce joj se za neku godinu obiti o glavu.
Moj K. je bio dobar,uglavnom user posted image ali njemu je dusa bilo uticnice da dira,uzalud zastite,za svaku je imao nacin da je izvadi ! Kad je dobio puc po guzi nije vise dirao.Guzi nije nista bilo , a hvala Bogu ni njemu !Mada sam ja zagradjivala uticnice ali nisam mogla sve.to je konkretan primjer kad je dobio puc.
Inace on je sad veliki dobri djecak,ni ne sjeca se da je nekad dobio puc...naravno da razgovaramo i kad pogrijesi imam slican metod ko Henna.a njemu nista gore od toga da sam ja ljuta na njega pa nalazi milion nacina da me nasmije!Svjestan je svojih gresaka i naucen da se izvini kad pogrijesi !


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *