|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:56:12   
megi
chuci i moja radi ovo sa oblacenjem i uziva da je mi ganjamo cak nas i namjerno izaziva ali naravnoda to ne moze trajati previse, ankon odredjenog vremena ja je uzmem i obucem nema hocu necu
i mi imamo sipku, stoji na polici i dovoljno je d anjom zaprijetim ona poslusa, ima momente tvrdoglavosti kada nista ne pomaze, ja je onda ignorisem a ona hoda oko mene i pita me a jesi li ti ljuta, pricas li sa mnom
svaki dan ucimo nesto novo
i da svjesna sam da me pozeli jer dolazim kuci izmedju pet i sest sati navece i naravno da ce se penjati po meni, traziti da se igramo, jer je dijete

sto se tice prodavnice imamo dogovor moze da uzme jednu stvar najcesce ona uzme lizalo ili kindr jaje i svi sretni  user posted image

_____________________________

mrvica nas obradovala 26.juna 2009.
seka stigla 13.aprila 2012.

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:56:17   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: hatepsut

Svi se trudimo biti dobri roditelji,i sama sam takva.jesam puc puc sipkicom po guzi kad je bio manji,ne znam jeli pelena osjetila user posted image ...ne kontam,kako rijesavate problem razgovorom s djetom od 2-3 godine ??a djete se baca po cesti,lupa rukama,nogama...zato jer u datom momentu niste imali kod sebe novca da mu kupite veliki kamion ??objasnite mu da nemate novca i on kaze "ok mama kupit ces kad budes imala"...ma sve ja to postojuem ali isto tako potpisujem da je batina izisla iz raja !
ja sam skorz fulila temu,ali nisam jedina user posted image



evo plastičan primjer moje djevojčice koja u februaru puni 3 godine...

ušle u pordavnicu ona želi plianu igračku koja košta 109 Km...
ja kažem ne nismo zato došle...
ona s ebaca, udara, prilazi polici...

a ja joj kažem ''e dobro diemo kući'' i nikada nećemo odvje doći...
ona sjede na pod pordavnice i vrišti...ja fino čučnem karj nje i počenm plakati i kažem '' jao jadna ja nemama para za ovu igračku al imama za lizalo'' ona tužna što ja plačem kaže ''idemo po lizalo''

teta u pordvanici najprije je tugovala za mnom misleći da imama dijete neodgojeno i d azaista nemama novaca da joj to ptiuštim...istina jesma ih imala al koja bi mahnitura dala za plišanu kittx 109 km....i to onda kad je djetetu naumpala...

mi odemo ...
naredni put čim smo ušle...moje F kaže ''' nemoj mama plakati neću ja kitty''

onda ja jer je bila fina i dorba odem sutra nakon posla i nađem kitty torbicu, žvake bilo šta u tom liku kupim i donesem i kažem efvo zato što si mamu slušala...

moja se djeca liazlu obraduju jer sam ja od ''običnih''stavri napravila misterij za dobit ih...
i potšuju moju mogućnost i volju...
na tome sma posebno radila jer ih moja mama čuva i nisma željela da nana kad ode po hljeb s anjima u granap potoši po penzije...
i mamu sa ''odgojila'' i njih dvije...

a Bog mi je svjedok sve im želje ispunim i na za čim ne pate...al sve doziarm i pazim da ima je bitnije u životu unutrašnja ljepota, odgoj i lijepo ponašanje nego vanjptina prema drugima , odjeća, igračke i hvala sa tim...




moj R. mene ne doživljava kad ko fol plačem...provali meuser posted image
curice su mozda osjećajnije pa pali mama-kći relationship i ta priča..ovaj moj-ma kavi...daj mu to sto hoce ili dreka, bacanje, nekad upali neki kompromis, ali on nece kao za inat to alternativno rjesenje i ponudu..hoce ono sto je zamislio...onda mu ja pridjem, lagano na uho kazem da cu mu zveknut šamarčinu ne prekine li jer me sve boli od stida koliko se dere, kao da je iz gladnih došao..nikad ga ne opalim jer odmah prestane...user posted image lijepi strah!


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:56:56   
veeseelaa
moja ko fol plače a nigdje suze hhahah
mene ubi jer je ljubomorna porpilično na bratovu djecu, pa bi sve sebi kad smo zajedno
i problem mi je jer ne silazi nani s grbače, mazi je i ljubi pa pretjera, čupne je tu i tamo i nikako da objasnimo da to nije ok
i kad krenemo od nane ne želi ići a nekad ujutru kad krenemo u vrtić zakuca se u mjesto il počne da traži igračke koje će nositi i ako ne nadje odredjenu plače i tersa
inače je ok, kakve djece ima user posted image



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 12:57:31   
henna ze
bezveze je da se ubjedjujem s nekim ovako ili onako..ja samo kažem onako kako je kod mene..
nikad u životu nije bilo nikakve drame ni scene..zašto je to tako stvarno ne znam
možda do karaktera i mene i mog djeteta..
dok je bila mala odvedem je u prodavnicu i kažem uzmi za sebe što god želiš...najskuplje je znala uzeti kinder čokoladu..nikad ništa nije tražila niti se bacala..
igračke udjemo gledamo.opipamo...i onda kaže mama jednom kad budeš imala novca hoćeš li mi kupiti to i to..da..i prva prilika kada imam novac to joj i kupim..
sasvim je jednostavno..ako nešto obećaš onda i ispuni..sasvim otvoreno i iskreno..to isto očekujem i od nje..može se sve objasniti i djetetu od 2 godine...

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:00:17   
veeseelaa
bezveze je da se ubjedjujem s nekim ovako ili onako..


ma skroz bezveze, ajd da ima stručnih al 'vako da nekom ocijenjujem ja dijete i neko moje, koje nikad vidio nije, smiješno


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu henna ze)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:00:46   
chuci
joj kad me napomenu hatepsut i mojoj je najgora kazna kad sam ja ljuta, odmah suze ko grašak bude baš tužna pa pričamo dok se ne pomirimo.


štose tiče ovih izljeva u prodavnicama, još se nisam susretala s tim. njoj još ništa nije bilo toliko zabremedet. nekad ponekad kaže da hoće neku igračku ali to traje 27 sekundi kod pažnja ne pređe na sljedeću stvar.


a za kolegicu od hatepsut ona po mom viđenju već ispašta za svoju grešku puštanja svega kad dijete plače. pa sad on to koristi za sve dok ona ne popusti. ja sam baš bila izričita kad je ajša imala tu fazu. šta god joj se ne da da radi uzme bilo šta ona počne plakati. i odmah suza suzu stiže. svi joj odmah popuštaju jer tako tužno izgleda kad tako malo dijete plače, a suze niz lice teku. ja nisam popuštala i nisam davala da se popušta. znala sam je u gostima uzeti kad takvu scenu pravi i odnijeti u wc dok se ne smiri. tamo joj skrećem pažnju dok ne prestane plakati a onda joj objasnim da ništa neće postići time što plače, da to što hoće ne može i gotovo.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:02:25   
koka i po
ove kojima je sipkica džehenemski rekvizit vjerovatno se nikad nisu srele sa pravim problemom.
bila ili ne bila neka nje na mom ormaru.
svoje starije dijete sam uvijek odgajala da se poziva na vlastitu savjest.kako? ni sama ne znam ali je palilo.kazna je bila moj osnovni(ali ne jedini) rekvizit u odgoju.moje trinaestogodisnje dijete (mozda je pubertet kriv ko zna) je odraslo u buntovnu osobu koja osjeca da je na istom nivou kao ja tj....drugarski odgoj djeteta i ravnopravnost s njim je greska.sipkica ili ne sipkica...pitanje je sad?
to isto moje dijete je dva puta u zivotu sa trinaest godina bilo kaznjeno "džehenemskim rekvizitom" i dobro je zapamtilo ali na zalost nije naucilo lekciju koju je trebalo savladati.sta hocu da kazem?danas sva djeca znaju svoja prava ali ne znaju(ili nece da znaju) i svoje obaveze i tudja prava prema njima.mozete vi do sutra diskutovati sta je bolje a sta nije sve doklegod vas vase vlastito dijete ne izbaci iz kolosjeka,dok ne ucini drasticnu gresku koja ugorozava njega vas i drustvo u cjelini i dok se ne budete zapitali jeste li stvarno negdje pogrijesili u odgoju.a kad se to zapitate onda ce vjerovatno biti kasno da ispravljate krive Drine.prema tome odlucite sami(ja jos nisam i molim Boga da necu).
moje mladje dijete odgajam nesto drugacije nego starije(ponukana prijasnjim iskustvom).to ne znaci da ga fizicki terorisem nego da se zna granica dobrog i loseg ponasanja,zna se kada je virjeme za kaznu kada za fizicki "obracun" .e sad ...da nebi ispala negativac (a vjerujem da hocu u ocima mnogih)moje mladje dijete "postuje" sipkicu i vjerovatno uporedo sa pricom nastoji da svoje negativno ponasanje svede na minimum.i opet ne mora znaciti da ce na kraju odrasti u poslusno dijete.na karju koja to moze garantovati za svoje dijete...nijedna.uvijek ce postojati greske koje pravimo svjesno ili nesvjesno u cilju i nadi da svoje dijete odgojimo na najbolji moguci nacin.koje sredstvo upotrijebiti? ja krecem linijom manjeg otpora i razumnom pricom ali se ne libim ni sipkice ako razgovor ne urodi plodom.
hocemo li odgojiti dijete koje zna svoja prava ali i prava roditelja prema njemu..........?tesko u ovakvom sistemu vrednovanja svega pa i relacije roditelj-dijete.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:02:28   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ko ima ''muda'' da mi kaže da mi je dijete jedna do njih neodgojena...


Bože Petra , ode ti daleko
pa ne pričamo o tebi za Boga ni o tvojoj djeci



nisma mislila na vas na forumu već na ljude koji se sa nama druže...
ja sam u stalnom kontaktu sa ljudima i djecom bliskog uzrasta i njihovim roditeljima...svi u šoku kako ja svoju djecu ne puckam...oni se lsomiše puckajući a ja ostavim i akfu i cigaru i mezu i piće i igram se sa svojom i tuđom djecom...
meni nije mrsko porvesti veče da čitam rpiče, plešem i pjevam učim ih slova i brojeve, igram s eučiteljica...

kad ima zadam igru sklonim s eposjedim i s agostima...
al su mid jeca prioritete uvije i zauvijek...

ja sma prije mjesec dana imala situaciju da sma sa ovoliko djece , hanadi 5 godine, armana 5 godina, farah haman 3, sara godinu i pol, lejla, 6 godina i dođle komšinica sa svojom unukom do 4 godine...
svu sma djecu nahranila, svu sam djecu izljubila, sa konom i kafu i kolač pojela, sa djecoms eisplesala...kuća haos...
kaže žena ''otkuda ti snaga'' reko nemama ja nje toliko te snage al imama obavezu prem djeci...
lijepo je sa vama kafu piti i tračati onu naku konu odozgo al zar nije bolje da djeca s amnom nauče novu pjesmicu i plesne korake...

moje kad upale ko kutnjak...ja pustim kiketov Cd uzemo mikrofone i ojevamo iza glasa...
sve s ekomšije ibrete od galame iz naše kuće...
a ne ibrete se kad mater neka galami na dijete ...već im ibret ja ''ovolika'' plešem i pjevam...pa čak i na tarasi ljetos...
ma zaboli me šta drugi misli...

one krenu da se penju na Tv ...a ja upalim dvd muzike i uzemma za ruku i dovartim pažnju...
znala sma na jednom kuku bebu držati, drugom rukom ručak kuhati a starija kraj ans i muzika do daske...pjevamo iza glsa is ve plešem...

kažu ''ja budala''
jesam ja sam budala...user posted image hebe me se šta ko misli o tome mojoj djeci to godi, do sada pokazalo nam učinke i s anogu da spadnem za njih meni mrsko nije...

a lijeo sma napisla...svaki dna s eprispitam jel grijepim, možda sma nešto trebala drugačije...sad za sada...ovako je kako je i kod nas plai...i ja neću d amjenjam...
al mi neće niko reći da to što je neko dječak il djevojčica je različito...to je smješno...
kod moje seke je dječak...
jednom ga pucnula prea mnom...ruku sma joj umalo slomila...
lijepo sma joj rekla ako nemaš žoivce za svoje dijete prepusti ga vrtiću...tamo tete sa po 30 djece budu po vazdan i nijedno ne istuku...da ti ko kaže teta puvnula tvoje dijete ti bi tužbu pokrenula...
kaže u rpavu si...
kad si sama radi šta hoćeš al u mom prisustvu ostavi hebenu cigaru i kafu i igraj s elego kockica

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:06:04   
veeseelaa
user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:06:35   
Dalil@
Potpisala bih BR i pocahontas za ovo sto kazu da su danasnja djeca izvan svake kontrole...bas iz razloga sto im se previse slobode dalo. Djeci se moraju postaviti granice a uz to se nuzno veze i kaznjavanje kao cuvar istih. Subjektivna je stvar ko ce posegnuti za kojom vrstom kazne..

Protiv sam stalnog kaznjavanja puc-puc metodom, mislim da bi ona trebala biti ostavljena za neke drasticne situacije i neposlusnosti.
Imam sibu u kuci, stoji na "uocljivom" mjestu, koristim je u svrhu prijetnje. Dovoljno je da znaju da ona gore stoji. user posted image Znaju oni sta ona znaci i ako su stvaaarno presli sve granice finog dovoljno je samo da ustanem u tom pravcu (ne trebam nista reci), odmah su mirni.

Slazem se s Tajrom donekle..prije puckanja (ne umjesto) bi zaista trebalo na svaki moguci fini nacin s djetetom rijesiti problem...bilo igrom ili razgovorom. Roditelj pri tome mora svakodnevno prvo raditi na sebi pa tek onda na djetetu user posted image I smatram da je posezanje za fizickim kaznjavanjem zacarani krug. Na kraju se zateknes u situaciji da nemas izgradjen nacin mirne komunikacije sa svojim djetetom nego odmah posezezs za sibom...jer je tako lakse...i brze...i dosta ucinkovito. Kasnije je tesko izgraditi odnos na naivou na kojem mozes djetetu nesto objasniti a da ono to primi i usvoji..user posted image

Imam dvojicu indijanaca i svaki dan nam je izazov user posted image Ali ih odmalena ucim da im ne zelim disati za vratom sa sibom u ruci..

Konkretni primjeri:

Ako je neposlusan(stariji), prvo objasnjavam pa nudim alternativu pa saljem u sobu na "ispuhavanje". Cujem ga tamo kako se izgalami, izvristi i nakon par min savrseno miran izlazi iz sobe i kaze "ja sad slusam"(umiljato) user posted image
Mladji, slicna metoda, samo on ide u krevetic dok se ne ispuse. Kada vidim da se smirio i zaigrao, izlazi iz krevetica i idemo dalje. Cesto priprijetim tim kreveticem, moram priznati user posted image

Alternativa se pokazala kao dooosta dobra i ucinkovita. Ono, sada ne mozes dobiti tu igracku ali mozes dobiti lizalo. Ili, ne mozes sada gledati taj crtani, vrijeme je spavanja ali sutra ujutro cim ustanes odmah ti ga palim...itd..To kod nas fercera, hvala Bogu user posted image

Jos nesto..kada se manji rodio pa prohodao, stariji je imao tih ljubomornih ispada tipa, zatrci se i gurne ga jako a ovaj (ionako nestbilan) na glavu user posted image ...ili ujedanje...ili udaranje..
Tu kazne (pa cak ni prutic) nisu pomagale. Problem smo rijesili tako sto smo mu objasnili da brata to boli, da to nije lijepo nekome raditi pa smo onda mi (ja) poceli to isto raditi njemu. Ako on gurne brata, ja gurnem njega (njezno, naravno user posted image ) objasnivsi mu da se i brat osjeca upravo isto kao i on tada. Ili ga malo gricnem...itd. To nas je spasilo user posted image

Mah, svi mi imamo svoje metode i nacine razmisljanja. Sve dok se djeca fizicki i psihicki ne maltretiraju, mislim da metoda ne moze biti pogresna..

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:15:14   
hatepsut
Draga Chuci,zna ona to...nju najvise boli sto on nije pricao.tek sad poceo nesto da prica a ima 2,5g !Nazove me i place,kaze bila neka komsinica pa se svi zagledaju u njega kao nije to u redu sto jos ne prica user posted image ja ludim na takve komentare,sreca pa ja nisam bila tu,a komsinica je vjerovatno pedijatar  ili logoped pa se razumije user posted image djete odbacilo dudu i poceo pricat.i meni se cini da mu previse popusta,ali kad sam s njima 1-2 dana vidim da nema drugog nacina,cini mi se od kad se rodio takav je.

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:20:03   
Dalil@
I da..strasno mi je cuti kada neko kaze da je sve podredio djeci user posted image Sta to znaci???
Volim svoju djecu i previse ali ih ne zelim uzdizati na pijedestal i stavljati ih iznad sebe...a od sebe praviti karikaturu da bih im skrenula paznju sa necega. Po meni, ta metoda skretanja paznje je namijenjena samo za onu mladju don, dok djeca ne pocnu razumijevati govor i postavku stvari u svijetu. Poslije toga je to samo bjezanje od problema. Objasnjenje(razgovor) -> alt_ernativa -> kazna.

Na kraju krajeva, to dijete mora biti svjesno da nije centar svijeta, da sve ne mora biti njemu podredjeno i da u zivotu postoje i rijeci: NE, NE MOZE, NEMA...i ostale negacije user posted image

...i da sam ja roditelj i autoritet...a ne obrnuto.

< Poruku je uredio Dalil@ -- 5.1.2012 13:22:12 >


_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:20:47   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: pocahontas

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: hatepsut

Svi se trudimo biti dobri roditelji,i sama sam takva.jesam puc puc sipkicom po guzi kad je bio manji,ne znam jeli pelena osjetila user posted image ...ne kontam,kako rijesavate problem razgovorom s djetom od 2-3 godine ??a djete se baca po cesti,lupa rukama,nogama...zato jer u datom momentu niste imali kod sebe novca da mu kupite veliki kamion ??objasnite mu da nemate novca i on kaze "ok mama kupit ces kad budes imala"...ma sve ja to postojuem ali isto tako potpisujem da je batina izisla iz raja !
ja sam skorz fulila temu,ali nisam jedina user posted image



evo plastičan primjer moje djevojčice koja u februaru puni 3 godine...

ušle u pordavnicu ona želi plianu igračku koja košta 109 Km...
ja kažem ne nismo zato došle...
ona s ebaca, udara, prilazi polici...

a ja joj kažem ''e dobro diemo kući'' i nikada nećemo odvje doći...
ona sjede na pod pordavnice i vrišti...ja fino čučnem karj nje i počenm plakati i kažem '' jao jadna ja nemama para za ovu igračku al imama za lizalo'' ona tužna što ja plačem kaže ''idemo po lizalo''

teta u pordvanici najprije je tugovala za mnom misleći da imama dijete neodgojeno i d azaista nemama novaca da joj to ptiuštim...istina jesma ih imala al koja bi mahnitura dala za plišanu kittx 109 km....i to onda kad je djetetu naumpala...

mi odemo ...
naredni put čim smo ušle...moje F kaže ''' nemoj mama plakati neću ja kitty''

onda ja jer je bila fina i dorba odem sutra nakon posla i nađem kitty torbicu, žvake bilo šta u tom liku kupim i donesem i kažem efvo zato što si mamu slušala...

moja se djeca liazlu obraduju jer sam ja od ''običnih''stavri napravila misterij za dobit ih...
i potšuju moju mogućnost i volju...
na tome sma posebno radila jer ih moja mama čuva i nisma željela da nana kad ode po hljeb s anjima u granap potoši po penzije...
i mamu sa ''odgojila'' i njih dvije...

a Bog mi je svjedok sve im želje ispunim i na za čim ne pate...al sve doziarm i pazim da ima je bitnije u životu unutrašnja ljepota, odgoj i lijepo ponašanje nego vanjptina prema drugima , odjeća, igračke i hvala sa tim...




moj R. mene ne doživljava kad ko fol plačem...provali meuser posted image
curice su mozda osjećajnije pa pali mama-kći relationship i ta priča..ovaj moj-ma kavi...daj mu to sto hoce ili dreka, bacanje, nekad upali neki kompromis, ali on nece kao za inat to alternativno rjesenje i ponudu..hoce ono sto je zamislio...onda mu ja pridjem, lagano na uho kazem da cu mu zveknut šamarčinu ne prekine li jer me sve boli od stida koliko se dere, kao da je iz gladnih došao..nikad ga ne opalim jer odmah prestane...user posted image lijepi strah!



ma mislim pocy dijete je dijete kojeg god spola bilo...
imamo mi i muške djece...
pa moja rman i handi su 5 mjeseci razlike...
pa taj kad mene vidi da obesim samo kaple...kaže dajžinice nemoj hajmo pospremat sobu zajedno...

nemojte mi molim vas pričati kako su se djeca rodila vakva i onakva...

ja sam imala i situacija i sada ih imam...

moja djeca nisu rođeni ko anđeli...

šta me sad ubjeđujete da ja nisma osjetila porblem...jesma ...i moje su palile šperet kolio i stavljale ruku...
iz wc šolje vodu uzimale
tamo prel barbike
i nisu htjele jesti
i neće u kolica
i milion toga....

i bacale s epo cesti i rugale ljudima i bježale iza mene kad nekoga sretnemo...
i žalili me ljudi po ceti iza leđa mi govorili ''uh kako bih ja nju napicala nebi s eona meni tako ponašala''

sad ja trebam dijete istući da ''mahala'' zadovoljna bude

a osjeća...nedaj vam bože dvoje ublizu istoga spola različitih komada odjeće pa da krenete ujutro u 6 i 10 spremni iz kuće da ne kasnite na posao i vi i suprug...
a frizura ...nema izlaska dok po 12 pletenica brojem i ejdnoj i drugioj ne spletem...
neće čizme hoće baletanke a snjeg do koljena...
neće skafander hoće helnake i tuniku d abud e anni fina ...

ej Bože...
smao sebi da sma za ove situacije jednom dopustila udarac prema njoj ...jednoj od njih...ja bih imala mogućnost d apuckam svako jutro prije posla i od trenutka kad po njih dođem do spavanja...

ja sma se toga i bojala...navike.. da ne rješim sve puckanjem i zato sma je maksimalno izbjegavala...

a sutra da mi uradi nešto zaista golemo...golemo što sam recimo mislila da smo već naučili pa me u puberteteu prevari razočara...o tome ću tada...
i ko zna možda i istučem...
al ja ću to odna jednom al da pamti...a mora biti golema greška baš golema...moj mentalni sklop zna šta su greške goleme i šta je to kod nas što tako može ili ne može bitiuser posted image


ja mogu da hvatim da je roditelj svoj metod našao, ispotšovao...al ne mogu da svarim baš svaku situciju...
mislim i sama znam da neke stavri treba kazniti šipkom al neke zaista ne moramo...

zar je moguće da zato što nam dijete neće da s eobuje il obuče mi ga istučemo...pa mislim šta ćemo drage moje ako počne da za 10 krade i laže...da ga upucamo...user posted image ( sad parafraziram nemojte se fatati za riječ)

mislim moramo dozirati i znati da vrijeme koje ide pred nama nosi nova isksutav nove situacije koje su definitvno ozbiljnijeuser posted image

šta ja znam...možda i griješim...
šta znam...al me strah onoga što nam u ovome ''modernom svijetu stiže''' i stiže nam podosta togauser posted image
i kad puckate stalno imajte na umu da gore do toga što je dijete ruadilo ima i da najaču kaznu za to čuvate....

nemojte me pogrešno shavtati al stavrno nisu oni krivi za sve nama...user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:24:51   
Dalil@

IZVORNA PORUKA: Hanady RR



ja mogu da hvatim da je roditelj svoj metod našao, ispotšovao...al ne mogu da svarim baš svaku situciju...
mislim i sama znam da neke stavri treba kazniti šipkom al neke zaista ne moramo...

zar je moguće da zato što nam dijete neće da s eobuje il obuče mi ga istučemo...pa mislim šta ćemo drage moje ako počne da za 10 krade i laže...da ga upucamo...user posted image ( sad parafraziram nemojte se fatati za riječ)

mislim moramo dozirati i znati da vrijeme koje ide pred nama nosi nova isksutav nove situacije koje su definitvno ozbiljnijeuser posted image




Ovo bih potpisala.

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:28:34   
veeseelaa
I da..strasno mi je cuti kada neko kaze da je sve podredio djeci user posted image Sta to znaci???
Volim svoju djecu i previse ali ih ne zelim uzdizati na pijedestal i stavljati ih iznad sebe...a od sebe praviti karikaturu da bih im skrenula paznju sa necega. Po meni, ta metoda skretanja paznje je namijenjena samo za onu mladju don, dok djeca ne pocnu razumijevati govor i postavku stvari u svijetu. Poslije toga je to samo bjezanje od problema


user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:30:20   
hatepsut
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

I da..strasno mi je cuti kada neko kaze da je sve podredio djeci user posted image Sta to znaci???
Volim svoju djecu i previse ali ih ne zelim uzdizati na pijedestal i stavljati ih iznad sebe...a od sebe praviti karikaturu da bih im skrenula paznju sa necega. Po meni, ta metoda skretanja paznje je namijenjena samo za onu mladju don, dok djeca ne pocnu razumijevati govor i postavku stvari u svijetu. Poslije toga je to samo bjezanje od problema


user posted image



od mene 2 user posted image user posted image


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:31:00   
salmy
Ja samo znam da su ova danasnja djeca pravo bezobrazna,sto im vise pustamo sve su gori

I moraju znati gdje im je granica,nemogu imati sve...i ne moze uvijek biti po njihovome.Moraju "zasluziti" i autic,i lutkicu...i cokoladu.Nista ne pada sa neba,i sutra ce u zivotu bolje cijeniti i dinar i sve.

Sjecam se u moje vrijeme,nisam smjela prici za stol kad dođu gosti.Budem sretna ako mi mama stavi u  tanjiric  nesto ,a sad moj momak glavni "gost" za hastalom

Lijepa sipkica(ne jedna imam ih vise)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:42:33   
hatepsut
Koliko mogu primjetit po potpisima uglavnom kod vecine vas su jos mala djeca..dobro je Koka napisala "moje trinaestogodisnje dijete (mozda je pubertet kriv ko zna) je odraslo u buntovnu osobu koja osjeca da je na istom nivou kao ja"
Kad podju uvoditi svoja pravila i pronalaziti olaksice tipa "pa kako moze on,mogu i ja".moja nana kaze "kad je malo pije mlijeko,kad naraste pije krv" ...e tek u takvim situacijam pokazat cete zaista kakvi ste roditelji,koliko je do njih doprelo sta smiju a sta ne smiju,sta je dobro a sta nije za njih...kad podju lagati,muljati...ja ne kazem moje nije nikad,jeste pokusao je ali nije upalilo jer sam ja njega rodila a nije on mene ! Vremena su takva,krivo je i drustvo...kod mog K. u razredu ima djecak koji je vec delikvent s ne punih 10 godina !Jadna mati se trudi,a tata popusta i tu je problem.neki dan sam slucajno naisla a njih 2 navalili na moje djete,on sam...sreca pa sam se sabrala i oduzela i naravno pokusala lijepim kako su drugari,kako nije lijepo da se tuku... da bi se taj "delikvent' odmaknuo dobro od mene i kaze da mi psovao Bog majku !Da sam mu bila blize zaista nebi odgovarala za postupke !


_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:55:33   
Nedi
IZVORNA PORUKA: Hanady RR


ušle u pordavnicu ona želi plianu igračku koja košta 109 Km...
ja kažem ne nismo zato došle...
ona s ebaca, udara, prilazi polici...




Vezano za priču o posjeti prodavnicama. Mi imamo dogovor sa malenim da ćemo mu kupiti jednu igračku kad uđemo u prodavnicu. Bili smo u One2Play i uzeo je neki bager. Razgledali smo i ostale igračke, platili i otišli.
Stigli smo kući nakon 5-6sati, maleni je pitao:"Mama mogu li nazvati dedu?" (čim me ovako lijepo pita znam da je "nesto" u pitanjuuser posted image )( a vezano za telefon-zna sam nazvati dedu,nenu,didu,nanu ali prvo mora pitati). I tako je pričao sa dedom ja sam se vrtila po kući. Iduce nedjelje zove deda i pita gdje se nalazi prodavnica u kojoj smo bili prošli vikend jer ga je maleni zvao i rekao da želi laptop iz te prodavnice. (naravno dedi ne treba 2 puta reći jer se odmah spremio u Sarajevo i ispunio želju).
Ovo sam napisala samo da pokažem kako nema šanse da sad ja njemu govorim i skrećem pažnju(vidi maca, cuko, pada snijeg, ići ćemo sutra vani, itd. ) Jednostavno dijete mirno odgovori na svaki pokušaj skretanja sa teme i jasno zna šta želi. Ne sjećam se kad sam ga pucnula po guzi sad ima 4 godine i stvarno se super dogovaramo. Ali u periodu 2,5-3,5 godine nekad jednostavno nije bilo šanse da ga prevarim i lažem (jako dobro zapamti obećanje a nikako ne želim obećavati nešto što ne mogu ispuniti). Izbjegavam i rijetko koristim puc puc ali nekad je prijeko potreban.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 13:58:49   
sabinos
vala kod nas se zna "ko kosi a ko vodu nosi".barem kod mene,jer mu MM vise popusta i vazda se nas dvoje svadjamo oko toga.ja sam primjetila da moj A se plasi kapi(imali smo neku alergiju u ocima i od tada su mu kapi najgora nocna mora-iako mi nije drago zbog toga).ja samo kazem daj mi te kapi iz ormara A me ne slusa, i on odmah napusta zapoceti zijan...
sve zavisi od roditelja,djeca se ne radjaju ovakva ili onakva.moja zaova je imala mirnu curicu do godinu dana,samo spavala i jela.da vidis sad haosa s njom.ne setaju oni nju vec ona njih.ona ide svojim putem,ti pjevaj borbene.i zaove se uopste ne boji ali zato tata je samo pogleda i odmah je u stavu mirno...ioako nikad nije nasilan prema njoj.jednostavno ima autoritet.kao i ja.moj A tatu mozda vise voli,ali mene postuje,barem mi se cini.zna da nema cile mile...


_____________________________

nista nije ni dobro ni lose samo ga misljenje cini takvim.Sekspir

mamine paše i najbolji drugovi
veliki A 2009
mali A 2013

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 14:33:54   
taurus
uh teška temauser posted image

ali znam jedno sigurno....a to je da ćemo biti kompetentne da o ovome govorimo tek za nekih 15-20 godina tj. kada naša djeca budu odrasli ljudi...kada "preživimo" pubertet, kada završe škole, kada se udaju ili ožene
sve ovo do sada je mala maca u odnosu na ono što nas čekauser posted image

sada ne možemo tvrditi da smo odgojile našu djecu, već da smo tek započele sa tim poslom i da ćemo rezultate vidjeti kasnije...tada ćemo moći reći koja metoda se pokazala kao dobra
mada ljudi smo, a ne predmeti i ne može isti šablon za sviju

ja iskreno bojim godina koje dolaze...nije problem što sada neće da se obuče ili neće da daje ruku...pravi problemi nas tek čekaju, kažem pravi misleći na ona važna životna pitanja i odluke

zaista sam zabrinuta i svaki dan se pitam da li negdje griješim, da li ispravno odgajam svoje dijete, da li će se za 10-ak godina znati ko je koga rodio i ko se sluša i poštujeuser posted image

(odgovor članu sabinos)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 14:42:19   
jasmin
Ja bih potpisala dragu taurus.
Tek `sutra` cu znati sta sam uradila :(.A molim Boga da budu medju najboljim ljudima.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 14:47:16   
veeseelaa
sada ne možemo tvrditi da smo odgojile našu djecu, već da smo tek započele sa tim poslom i da ćemo rezultate vidjeti kasnije...tada ćemo moći reći koja metoda se pokazala kao dobra
mada ljudi smo, a ne predmeti i ne može isti šablon za sviju


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 14:47:50   
veeseelaa
i naziv teme ovo "batine" mi je golemo

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Odgoj bez batina - konkretni primjeri
5.1.2012 14:50:11   
bananica
IZVORNA PORUKA: jasmin

Ja bih potpisala dragu taurus.
Tek `sutra` cu znati sta sam uradila :(.A molim Boga da budu medju najboljim ljudima.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *