|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Šta bi trebalo izbjegavati?
24.2.2009 11:32:13   
aida84
Pozdrav
Meni je dr. rekao da ne pijem sokove jer oni puno debljaju, a da pijem caj od brusnice ili vodu...ali pravo da vam kazem ja nijedno od toga ne volim, a potrebno mi je unositi tecnost...Mlijeko slabo podnosim...
Imate li vi kakav prijedlog, sta bih mogla piti?

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.1.2011 10:21:40 >


_____________________________

28.09.2009. si nam uljepšala život svojim dolaskom!

(odgovor članu poetesa)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
24.2.2009 11:36:29   
hanabanana
Doktor je upravu što se tiče sokova, isti efekat bi imala i da piješ zašećerenu vodu. Ovo u slučaju konzumiranja gotovih sokova.
Ali možeš piti sokove od svijeđe cijeđenog voća ( mandarina, limun, grejfurt ) a ako imaš i pravi sokovnik onda možeš cijediti i drugo voće.
Ovo sve pod pretpostavkom da nemaš žgaravicu.

A ako imaš onda je super čaj od đumbira, kamilica zaslađena medom.

Na kraju ipak razmotri mogućnost pijenja vode. Zdrava je, tijelu treba tečnosti, strije se pojavljuju zbog raznih razloga ( genetika je presudna ) pa tako i zbog nedostatka tečnosti.

(odgovor članu aida84)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
19.1.2010 23:02:47   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Anoniman

Neka hrana koja je sasvim nevina u normalnim okolnostima, u trudnoći može biti opasna.

Plemeniti sirevi.
Sirevi kao što je Brie, može ugostiti bakteriju zvanu Listeria, koja može prijeći kroz placentu do bebe i od nje se dijete može razboliti.

Sirovo meso.
Sirovo meso kao na primjer - Srednjeistočni specijalitet Kibbe - može biti zaraženo toksoplazmozom, parazitom koji kod ploda može uzrokovati infekciju. Parazit odgovoran za taj tip bolesti, može se također nastaniti kod mačaka koje su se hranile manjim životinjama zaraženim istom bolešću. Kod odraslih ova bolest nema simptoma. Mnoge žene koje su bile zaražene ovom bolešću prije trudnoće, do trudnoće su već razvile antitijela i kod njih ne postoji rizik prenošenja bolesti na plod. Za žene koje tu bolest nisu imale, izlaganje istoj moglo bi naštetiti plodu, pa bi se stoga trebalo čuvati. Moguće je testirati krv prije trudnoće da se vidi da li ste imuni na toksiplazmozu.

Umjetna sladila.
Problem kod umjetnih sladila (Nutrasweet) je što sadrže fenilalanin, jednu vrstu aminokiseline koja je otrovna za djecu sa rijetkom bolešću zvanim fenilketonurija (PKU). Budući da vaše tijelo rastvara fenilalanin, jedna doza sladila ne bi trebala prouzročiti probleme kod vašeg ploda, čak i ako ima PKU. Najbolji savjet sa umjetnim sladilima je "sve sa mjerom".

Hrana koja nije sigurna, bili trudni ili ne:

  • Sirovi ili polusirovi hamburgeri - udomljuje otrovni oblik E.Coli;

  • Sirova piletina ili površina doticana sirovom piletinom može prenijeti salmonelu;

  • Sirova jaja također mogu imati salmonelu, koja se uništava procesom kuhanja.



IZVORNA PORUKA: Maya

Meni je rođaka rekla kako se u trudnoći ne treba jesti peršun. Vjerujte, začuđena, ne pitah zašto. Inače se pokušavam sačuvati od bilo kakvih babskih priča, no za peršun negdje pročitah kako utiče na oslobađanje vode iz tjela. Pa ko zna, možda je ona to negdje povezala sa plodovom vodom i slično. Drugačije, ne znam kako to objasniti, a peršun zvuči sasvim bezazleno.


IZVORNA PORUKA: benomery

A šta je s jagodama


IZVORNA PORUKA: delilah

evo tablice










user posted image Navike u prehrani i piću određuju naše zdravlje daleko izravnije nego što smo ranije pretpostavljali, osobitu vrijednost i značaj dobiva prehrana u trudnoći.
user posted image U trudnoći vrijede gotovo ista pravila kao i van trudnoće:
  • punovrijedna i raznovrsna prehrana
  • prehrana bogata vitaminima i mineralima
  • šećer i masnoća u što manjim količinama
  • kuhinjska sol štedljivo
  • proizvodi od cjelovitih žitarica svakodnevno
  • ne pušiti.

user posted image U trudnoći osobito obratiti pozornost na sljedeće stvari:
  • ne uzimati alkohol
  • tekućina u dovoljnim količinama
  • ne svježe meso (opasnost toksoplazmoze)
  • ne nekuhano mlijeko i produkti nekuhanog mlijeka (opasnost od listerioze).

user posted image Za vrijeme trudnoće potrebe u kalorijama i hranjivim tvarima jedva da se povećavaju. Od 4. mjeseca trudnoće potrebno je unositi svega 200 - 300 dodatnih kalorija na dan. Ukupna količina unešenih namirnica ne treba rasti, osobito ne jesti za dvoje. Prednost dati namirnicama siromašnim u kalorijama, a bogatim u vitaminima i mineralnim tvarima (povrće, voće, krumpir, cjeloviti proizvodi žitarica, posno meso i riba, mliječni proizvodi). Dozvoljeni prirast tjelesne težine trebao bi se kretati između 11 i 15 kg.
user posted image Vrlo je bitan ravnomjeran raspored unosa obroka. Izbjegavajte dulje periode gladovanja tijekom dana. Doručkujte dovoljno! Ne zaboravite male užine! Da biste sigurno pokrili dnevne potrebe u hranjivim tvarima uvjet je jedan topli obrok dnevno sa krumpirom, povrćem ili salatom te komadićem mesa ili ribe.
  • Uporabom jodirane soli možete spriječiti manjak joda. Dovoljan unos joda osiguraćete redovnim unosom morske ribe i mlijeka.
  • Unos balastnih tvari (produkti cjelovitih žitarica, povrće) pomoći će protiv zatvora koji često nastupa u trudnoći.
  • Dnevni unos tekućine trebao bi iznositi između 1 - 1.5 l. Povoljno djeluju mineralne vode kao i voćni, te biljni čaj bez šećera. Izbjegavajte jaku kavu, jak čaj, coca colu, fantu i sl.





Praktični savjeti:

user posted image Mlijeko, mliječni proizvodi:



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Bjelančevine


Od 1. - 6. mjeseca trudnoće 400 - 500 ml/dan punomasnog mlijeka i 20 - 30 g sira
Od 7. - 9. mjeseca trudnoće 500 - 600 ml/dan punomasnog mlijeka i 50 g sira


Pasterizirano punomasno mlijeko, jogurt, kefir, kiselo mlijeko (3,5 % masti)
Masni sir (Gouda, Edamer): osobito bogati kalcijem
 

Obrano mlijeko: manjak vitamina rastvorljivih u mastima (A,D,E,K)


Minerali: kalcij, fosfor, magnezij, cink, jod

Voćni jogurt, gotovi mliječni dezerti, kakao (šećer u visokim količinima, nizak sadržaj vrijednih masnoća)


Vitamini: osobiti vitamini A, B1 i B2.

Svježi sir i kvark (relativno siromašni kalcijem)



user posted image Jaja



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Bjelančevine

2-3 jaja / tjedno

domaća jaja

Obratiti pozornost na dodatak jaja jelima i kolačima! Uračunajte ih u tjednu upotrebu!


Rijetki elementi



Vitamini
A, B2,D




user posted image Meso i mesni proizvodi:



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Bjelančevine

Dnevno 100 - 120 g
(1 mala šnicla
= ca 100 g)

Sve vrste posnih mesa

Trajna kobasica


Minerali: željezo, cink
i bakar

U svinjskom mesu: vit. B1, u telećem
i živinskom mesu:
cink

Domaće kobasice: sadržaj masnoće ca 50%


Vitamini: osobito B1 i B6


Teleća jetra: Britanska istraživanja ukazuju da jetra posječno sadrži na 100 g 13 - 39 g vit. A (44.000-130.000 IE). Embrionalna oštećenja mogu biti izazvana u I tromjesječju trudnoće pri unosu od 25.000-40.000 IE vit.A/dan. Ova doza se dostiže već kod unosa 10 g teleće jetre/dan
Sirovo (tartar!) ili polupečeno (steak!) meso ne jesti. Izbjegavajte paniranje, panada upija masnoću!

user posted image Kruh



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Balastne tvari

3-4 kriške kruha
na dan (=ca 150 g)

Kruh i produkti od cjelovitih žitarica

Bijeli kruh


Rijetki elementi

Svaki drugi dan porcija zobenih pahuljica (30 - 40 g = 3-4 velike žlice)

Zobene pahuljice, pahuljice od cjelovitih žitarica

Toast


Vitamini: B1, B6, folna kiselina

Kifle i žemičke


user posted image Krumpir



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Bjelančevine

Dnevno 3 krumpira srednje veličine
(ca 150-200 g)

Kuhani krumpir

Pommes frites


Balastne tvari

Krumpir pire

Zapečeni krumpir ili krumpir pripravljen na masnoći (veće količine manje - vrijednih masnoća)


Vitamini
B1, B2, C i rijetki elementi

Knedle ili njoki od krumpira


user posted image Riba



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Bjelančevine

Svaka 2 tjedna
1-2 porcije riba
(oko 150-200 g)

Morska riba, osobito bogata
u jodu

Heringa, makrele
i jegulje: visok sadržaj masnoće


Jod

Po mogućnosti ribu ne panirati!

user posted image Masti



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Buter: vitamini rastvorljivi u mastima A, D, E, K

Dnevno ca. 30 g butera/margarina
i ca. 10 g ulja
(1 velika žlica)

Uobičajene vrste butera i margarina, ulje
od suncokreta: visok sadržaj linolske kiseline, ulje od žitnih
klica

Masti: nizak sadržaj vitamina rastvorljivih u mastima, kao i linolske kiseline


Margarin: vitamini
A, D, E, K, linolska kis.

Nevidljive masti: u kobasicama (trajna, kao i domaća kobasica), majonezi, kod fritiranja (pommes, čips), u kolačima (lisnato tijesto) i slatkišima.

Praktični savjet: Buter upotrijebiti kao namaz, za kuhanje i pečenje uzmite margarin, ulje za salatu - ulje ne zagrijavati na visokoj temperaturi zbog gubitka linolske kiseline

user posted image Povrće



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Rijetki elementi

Dnevno:
100-200 g povrća
i 1 porcija svježeg povrća

Paprika, mrkva, sve vrste zelja, špinat, brokoli, endivija, poriluk, luk,
petersilija

Konzervirano povrće (povrće iz limenke ili staklenke)


Balastne tvari


ß-caroten (provitamin A), vitamin C, folna kiselina

Folna kiselina je osobito osjetljiva na visoku temperaturu, stoga povrće nikada kuhati da bude posve mekano!
Svaku vrst povrća dobro oprati prije upotrebe!

user posted image Voće



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Rijetki elementi

Dnevno:
100-200 g svježeg voća
i evtl.
1 manja čaša prirodnog đusa

Svježe voće, ovisno o god. dobu, zimi citruse, prirodni đus

Grožđe i banane (veoma kalorično voće!)


Balastne tvari, osobito svježe voće

Voćni sokovi i nektari (Voda i šećer)


Vitamini: folna kiselina, vit.C

Konzervirano voće (velik sadržaj šećera!)

Voće je osobito pogodno za male međuobroke (bolje nego kolač ili slatkiš).
Voće ili prirodni đus možete po ukusu miješati s mlijekom ili jogurtom.
Prije uporabe voće dobro oprati ili odstraniti ljusku.

user posted image Tekućina



Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Održavanje ravnoteže tekućine, kao i funkcije bubrega

1-1.5 l dnevno (uključujući
juhe i mlijeko)

Mineralna voda, biljni i voćni čaj bez šećera

Sve vrste napitaka s dodacima šećera: voćni sokovi i nektari, cola, fanta, jaka kava, jaki crni čaj



user posted image Slatkiši, kolači, sladoled




Vrijedne tvari

Preporučena količina

Preporučene namirnice

Namirnice koje se ne preporučuju


Neželjene kalorije iz finog brašna, šećera i masti!

Po mogućnosti izbjegavati!

Nažalost ne mogu Vam ništa preporučiti!

Bombonijera, čokoladni bomboni, punjene čokolade, gotovi dezerti.

Šećer koristiti veoma štedljivo! Med nema prednost u odnosu na šećer!
Umjesto slatkiša uzmite svježe voće ili voćnu salatu, malu porciju müslija, čašu mlijeka ili čašu prirodnog đusa.



IZVORNA PORUKA: Breskva

Evo jedan link šta bi trebali izbjegavati svi u ishrani, ne odnosi se samo na trudnice
http://www.islambosna.ba/index.php/nauka/vijesti-iz-nauke/6486-namirnice-pitanja-i-odgovori



IZVORNA PORUKA: delfin

Da li neko zna, da li se u trudnoći smije jesti dimljeni losos?


IZVORNA PORUKA: dadada

smije...i te kako...jedino od ribe sto se ne preporucuje je tuna i morski pas (navodno ima puno toksina)
skoljke se takodjer ne preporucuju


IZVORNA PORUKA: Ilhana

delfin smije ja sam ga jela ko luda, nakon petog mjeseca kad sam napokon pocela ponovo da jedem hehe =)

NEtreba samo jesti sireve koje nisu napravljeni na prokuhanom mlijekom i postoji jedna vrsta lososa (taj losos kosta oko 1000 km/kg) i nevalja jesti hranu koja nije skuhana kako treba, meso zivo...

ostalo sve treba jesti kao i uvijek sa nekom granicom jer nevalja ni kad ni nisi trudan previse se prejedati jednom vrste hrane ;)


IZVORNA PORUKA: delfin

Dvoumim se jer je dimljeno / sušeno, jeli sigurno? A šta je sa suhim mesom?


IZVORNA PORUKA: Bubana

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

ama drage moje jedite sve ...samo bez pretjerivanja... ne zamarajte se nepotrebnim stvarima i kolilko ste se udebljale... sve ce to nestati kasnije


bas tako



IZVORNA PORUKA: Maida*

IZVORNA PORUKA: Nadi


Ja sam dosta disciplinovana i van trudnoće kada je hrana u pitanju ali mi se u par navrata promigao čips i to onaj sa paprikom. Stamanila sam ga i kasnije mi krivo . Sad sam 14 sedmica trudnoće.
Kako se vi nosite i jeste li disciplinovane drage moje. 


IZVORNA PORUKA: emma.L

Draga, iako nije zdrav, koji čips tijekom trudnoće ti neće naškoditi (mada bi bebi bilo draže da si pojela jabuku  - ovo malo savjesti da začini, hehe).
Evo, ja sam cijelu trudnoću uživala u alkoholu. LOL, kako ovo zvuči- kao da sam mrtva pijana svaki dan. Ali nama je pivo prehrambena namirnica, pila sam ga i dok sam dojila čak (na zgražanje nekih mama). Dakle, samo umjereno, ponekad, i poslije nema kajanja .



IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ma od čipsa je najveće zlo višak masti i soli.
Znaš i sama da je bolje da si uzela mandarinu, ali kad ti je tako slasno " sjeo " cips, nek si ga pojela.

Ja sam izbjegavala sosove ( jer većina ima sirova jaja u sastavu ), crveno meso ( naročito mljeveno, i to ono pravljeno van kuće ), plodove mora, sireve sa plemenitom pljesni, i fabrički netretirane mliječne proizvode.


IZVORNA PORUKA: nikita

ja sam jela pastete  a svasta se u njih stavlja 


IZVORNA PORUKA: bumbalu

ja sam jela suho meso a kasnije sam saznala da nije pozeljno ,pa se tjesim da nisam puno pojela, ajedino sto mi se jede tokom cijele trudnoce a ne usudujem se ni probati je dzigerica i teleca i pileca,boze samo da se porodim ima heftu samo nju da jedem


IZVORNA PORUKA: de_de

I ja sam jela i suho meso i pilece dzigerice, al se  nisam prejedala, nego jednom u mjesec dana pojedem jednom malo uz rucak. Ja mislim da dzigerica nije stetna ako se uzme u manjim kolicinama.
A ja da nisam uzimala bar malo oci bi mi ispale



IZVORNA PORUKA: Nadi

Cure hvala na odgovorima :)
Ma suhomesnate proizvode uopšte ne jedem, meso jedem samo termički obrađeno (riba, teletina i piletina: kuhana i pečena) a mliječni proizvodi su mi glavni uz voće i povrće. Ali eto ponekad nam se prohtije i nešto što i ne bi trebali pa rekoh da znam da nisam jedina ;)


IZVORNA PORUKA: Mamica24

joooj Smijem li ja ovako ponekad pojesti roštiljske kobasice. Evo me na poslu i baš su mi prahnule????

Dodje i salata i pomfrit uz njih??? kako mi se jedu al ne znam smijem li!!



IZVORNA PORUKA: lilix

ma samo navali, al naoružaj se sokovima za poslije  , ja evo doručkujem po 3 put od jutros, majke mi ko da imam rupu u stomaku ( plus ustajala sam jutros u 5 da jedem  ) sreća moja pa sam mršava (bila)


IZVORNA PORUKA: samedi

Zasto se ne smije jesti teleca dzigerica? za to prvi put sad cujem tj.ovdje na ovom forumu.
Inace volim ponekad smazati cips od paprike ili smoki,ne mogu se suzdrzati,a i sirnicu domacu,valjda nije toliko stetan taj svjezi sir??'



IZVORNA PORUKA: lilix

ja nisam ljubitelj džigerice ali baš se u trudnoći trudim bar jednom sedmičnio da je sebi napravim (dobro je ispržim, dodam bijelog luka i kajmaka) zbog željeza, bitno je da se dobro termički obradi



IZVORNA PORUKA: Mamica24

Dmeni je doktorica rekla da jedem džigericu zbog niskog željeza ali da je dobro ispržim
ako može na maslinovom ulju a ne na onom suncokretovom...

i da uz to pijem limunadu da se željezo iz mesa bolje veže... eto!!





< Poruku je uredio Skvo RR -- 19.1.2010 23:03:03 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 19:53:55   
sencii
Cula sam da u trudnoci jogurt nije dobar, da dijete od njega mrsavi. Taj mi se podatak ne svidja, jer mi jogurt najvise pase. Zanima me samo da li je to istina u vezi jogurta.

(odgovor članu edita83)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 19:56:00   
MELLI
ja prvi put čujem,znam da je jogurt dobar zbog kalcija,a to za mršanje plodauser posted image user posted image
Možda će se neka iskusnija forumašica javitiuser posted image

(odgovor članu sencii)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 19:57:48   
nikita
to je cista glupost i nemoj se s tim zamarati...
dobrodosla na forumuser posted image


_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu sencii)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 19:58:17   
lilix
e to do sada još nisam čula; za dosta stvari na jednom mjestu piše da ih treba koristiti, a na jednom da ih treba izbjegavati;
ja lično jogurt pijem, čak se tjeram i više nego što mogu, i zbog kalcija i zbog probave


_____________________________

08.02.2007.
23.04.2010.
mama rodila svoje kolačiće

(odgovor članu sencii)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 19:58:54   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: aida84

Pozdrav
Meni je dr. rekao da ne pijem sokove jer oni puno debljaju, a da pijem caj od brusnice ili vodu...ali pravo da vam kazem ja nijedno od toga ne volim, a potrebno mi je unositi tecnost...Mlijeko slabo podnosim...
Imate li vi kakav prijedlog, sta bih mogla piti?



ma ajde Boga ti šta debljaju, udari ti po soku od mrkve, teletini i dobrim čorbama pa da bebač ima bar 4 kg

< Poruku je uredio veeseelaa -- 27.1.2010 19:59:10 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu aida84)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 20:00:13   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: hanabanana


Na kraju ipak razmotri mogućnost pijenja vode. Zdrava je, tijelu treba tečnosti, strije se pojavljuju zbog raznih razloga ( genetika je presudna ) pa tako i zbog nedostatka tečnosti.


a i genetika je presudna hoćeš li biti bembela ili ne

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 20:01:11   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: sencii

Cula sam da u trudnoci jogurt nije dobar, da dijete od njega mrsavi. Taj mi se podatak ne svidja, jer mi jogurt najvise pase. Zanima me samo da li je to istina u vezi jogurta.


ja sam čula da kad piješ germu razmućenu s vodom debljaš user posted image user posted image user posted image  tako baci priču u vodu

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu sencii)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 20:02:40   
Anoniman
Joj Vesela....user posted image user posted image user posted image user posted image sta sve neces "lupiti"user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 61
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
27.1.2010 20:13:01   
fatimica09

IZVORNA PORUKA: sencii

Cula sam da u trudnoci jogurt nije dobar, da dijete od njega mrsavi. Taj mi se podatak ne svidja, jer mi jogurt najvise pase. Zanima me samo da li je to istina u vezi jogurta.

Od koga si to cula?!
Ma to su obicna besposlicarska naklapanja! Jogurt se cak preporucuje trudnicama zbog kolicine kalcija, a i regulise probavu...kani se gluposti i navali na jogurtuser posted image

(odgovor članu sencii)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
28.1.2010 0:52:05   
mamilica
Iz razlicitih izvora sam cula da je smreka (kleka) zabranjena u trudnoci i od starih da ne treba pretjerivati sa cajem od nane jer utice na hormone, nisam sigurna da li je to navedeno u ranijim postovima.

(odgovor članu fatimica09)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
28.1.2010 10:22:21   
zagy
Cula sam da u trudnoci jogurt nije dobar, da dijete od njega mrsavi. Taj mi se podatak ne svidja, jer mi jogurt najvise pase. Zanima me samo da li je to istina u vezi jogurta.

Ovo je jedna od većih gluposti koje sam čula, čuj dijete mršaviuser posted image ja pila jogurt svaki dan, savršeno ti reguliše probavu i unosiš kalcij, što je jako bitno za trudnice, a bebara mi imala 3,5kg i još prije termina rođena. Sve što je zdravo nije štetno u trudnoći i ne slušaj babske pričeuser posted image

(odgovor članu mamilica)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
8.2.2010 10:43:56   
Mila_80
moram jesti neslanu hranu...šta da jedem ???

(odgovor članu zagy)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
8.2.2010 10:53:16   
Skvo RR
Nastavljamo na ovoj temi.
 
KliK
 
LP

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
17.2.2010 19:03:03   
Husic10
Drage moje

U mojoj prvoj trudnoci jela sam sta god mi je na um padalo , znam da ne treba jesti zivu ribu " sushi" , ne peceno/ slabo peceno meso itd...ali nisam ljubitelj toga svakako tako de nemam taj problem.

Jela sam dosta voca ( narance) a moje omiljeno je bio sladoled u kornetu ...joj pojedi bi po citavu kutiju dnevno ( 8) komada. user posted image user posted image Pite, krompir, povrce, chips, slatko i slano...

Znam isto da je lose piti gazirana pica ali meni je se jedino pio Pepsi...jeste da sam umanjila kolicinu u pocetku ali ipak sam ga pila, pila sam i vode dosta, i beba je se masala rodila super zdrava...jos samo kako joj je lice bilo cisto ko na razglednici...sve sestre govore jao kako joj je koza cista mora da si jela samo zdravu hranu...a ja sve zivo jela...i zdravo i nezdravo , bitno je da nisam gladna, a ako ja nisam gladna nije ni beba tako da je sve ispalo elhamdulilah

Rijetko kad sam pila vitamine...onako ponakad kad mi naumpadne heheuser posted image user posted image


_____________________________

"Kad trazis mahane upotrebi ogledalo, a ne dvogled" ♥

“Gdje je stida, tu je i poštenja.” ♥

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
17.2.2010 19:09:09   
Husic10
Joooj pa drage zene oko cega se zamarate
Slano ili ne slano...da li piti jogurt ili ne???

Ja se iskreno osjecam previse umorna u toku trudnoce. poleti ovo m poleti ono, tamo pa ovamo...jos da se dvoumim svaki put kad hocu nesto da pojedem...smijem li ili ne ma mani mi toga

Ako imas neki bubrezni problema onda ok , nevalja jesti slano..to se podrazumjeva...ako si potpuno zdrava , trudnoca ide ok onda jedi sta ti je volja i bez brige
Samo naprijed user posted image user posted image



_____________________________

"Kad trazis mahane upotrebi ogledalo, a ne dvogled" ♥

“Gdje je stida, tu je i poštenja.” ♥

(odgovor članu Husic10)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
17.2.2010 19:29:12   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Husic10

Joooj pa drage zene oko cega se zamarate
Slano ili ne slano...da li piti jogurt ili ne???

Ja se iskreno osjecam previse umorna u toku trudnoce. poleti ovo m poleti ono, tamo pa ovamo...jos da se dvoumim svaki put kad hocu nesto da pojedem...smijem li ili ne ma mani mi toga

Ako imas neki bubrezni problema onda ok , nevalja jesti slano..to se podrazumjeva...ako si potpuno zdrava , trudnoca ide ok onda jedi sta ti je volja i bez brige
Samo naprijed user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image bas tako zasto se opterecavati necim bezveznim,pogotvo mi koje imamo mucnine . nemam kad misliti na touser posted image

(odgovor članu Husic10)
  Neposredna veza do poruke: 69
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
17.2.2010 19:32:25   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: aida84

Pozdrav
Meni je dr. rekao da ne pijem sokove jer oni puno debljaju, a da pijem caj od brusnice ili vodu...ali pravo da vam kazem ja nijedno od toga ne volim, a potrebno mi je unositi tecnost...Mlijeko slabo podnosim...
Imate li vi kakav prijedlog, sta bih mogla piti?



ma ajde Boga ti šta debljaju, udari ti po soku od mrkve, teletini i dobrim čorbama pa da bebač ima bar 4 kg


user posted image user posted image user posted image bas tako veeseelaa ili sok od jabuke bez secera, cista jabuka ma hb kad to ima ja nista drugo i nepijem ;)

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 70
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
11.3.2010 16:50:52   
sara.at
negdje ja procita ovdje na forumu da jabuka deblja kukuu onda bi ja bila kao kamion sta sam je pojela u toku trudnoce....
Nego citam da losos nije dobar jesti a ja sam luda za njim, svekar mi iz Norveske donese onaj pravi,pa nebi covjek bio budala da mi da da jedem ako bi to skodilo (ginokolog je) moram da ga pitam ja sam ga dosad na tovar pojela user posted image

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
11.3.2010 17:01:36   
milenium
ne znam za losos(šta sadrži u sebi)ali znam da tuna sadrži živu i ne smije se jesti često u trudnoći.ja iz straha nisam je jela nikako a volim tunuuser posted image

(odgovor članu sara.at)
Neposredna veza do poruke: 72
   Šta bi trebalo izbjegavati?
11.3.2010 17:08:05   
anidla
IZVORNA PORUKA: milenium

ne znam za losos(šta sadrži u sebi)ali znam da tuna sadrži živu i ne smije se jesti često u trudnoći.ja iz straha nisam je jela nikako a volim tunuuser posted image


ja prvi put cujem za ovo user posted image e sta sam je ja pojela...valjda cu ja biti dobro user posted image

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.1.2011 10:22:17 >


_____________________________

You may only be a person in this world, but for someone, you are the world ¦ ¦ ¦

09.11.2009 :) Noa



07.01. prohodali :)

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 73
   Šta bi trebalo izbjegavati?
11.3.2010 17:25:05   
sara.at
dobro to za tunu sam znala to mi je receno i da nepretjerujem sa slanom hranom jer mi ona nakuplja vodu tjelu
a tunu sam jela kad mi ono bas zestoko nampadneeeee onu smrdljivu iz konzerve
al na dimljeni losos sam slaba al ono bas user posted image user posted image

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.1.2011 10:22:32 >


_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu anidla)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: dal bi trebale izbjegavati???
11.3.2010 19:39:51   
Aquarius
Uzimanje veće količine vitamina A i van trudnoće može izazvati povraćanje, proliv, glavobolju, povećan prtisak u mozgu , smanjenje kostiju i bolove u kostima.
U trudnoći se ne preporučuje jetra u ishrani jer se pretpostavlja da je retinol (vitamin A)  teratogen ( otrovan), to znači da oduzima vodu iz ploda što može izazvati prevremeni porođaj, nepravilan embrionalni razvoj. Hipervitaminoza nastaje pri dnevnim dozama većim od 200 mg.

Dakle koliko ćete ispržiti džigaricu (jetrice) i nema baš neke veze sa problemom. Pošto već voćem, povrćem i drugim namirnicama unosimo u organizam određene količine ovog vitamina, treba izbjegavati namirnice koje su previše bogate ovim vitaminom, kao što je džigarica.


A što se tunjevine i ostalih plavih riba tiče:
Iako hrana iz mora sadrži niz zdravih sastojaka koji bi imali povoljan učinak na zdravlje trudnice i djeteta (npr. riblje ulje i omega-3-masne kiseline), ipak ograničite jedenje plave ribe poput morskog psa, sabljarke i tune jer oni sadrže visoke količine metilirane žive koja je nusproizvod industrijskog otpada. Živa je jaki živčani toksin te može biti odgovorna za oštećenje djetetovog mozga i zaostajanje u neurološkom razvoju, a djeca u razvoju su posebna osjetljiva za ove vrste otrova. Obzirom da se živa zadržava u tijelu, mudro je izbjegavati ove vrste riba i ako planirate trudnoću ili dojite, a riblje ulje konzumirati u obliku pročišćenih proizvoda (kapsula).

Dakle, ako ste pojele manje količine ovih namirnica, vjerovatno nećete imati nekih posljedica, ali po meni je bolje izbjegavati  ove vrste namirnica za koje je dokazano da su teratogene ( otrovne).  A pojesti poneku kobasicu, čips i sl. pa to su već sitni grijehovi koje si možemo ponekad dozvoliti.user posted image

(odgovor članu sara.at)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *