|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
10.2.2010 13:38:54   
mamana
Chicco bočice

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
10.2.2010 15:28:07   
de_de
IZVORNA PORUKA: anidla

gdje da kupim staklene falsice??? jos uvijek sam na ovim Aventovim, ali zelim ih se rijesit za svaki slucaj....

i da li staklene mogu da sadrze taj neki stetni sastojak? jer ja imam jednu malu staklenu chicovu bocicu i pise ispod broj 7...user posted image

gledala sam u DM-u staklene ali ih nema.....
daj preporucite mi zene koje da kupim i gdje da ih nadjem?  ove Dr. Browns, ima li ih igdje u Sarajevu kupit?



Evo Anidla imas na stranici dr. Browns zemlje u kojima imaju predstavnistva, samo sto je za BiH predstavnistvo u Srbijiuser posted image Evo adresa
Za Hrvatsku znam da ih ima u odredjenim apotekama.

Inace mi koristimo Aventove flasice samo za vodu i caj i dojim:)


_____________________________

Keno mamino zlato
22.11.2009.

(odgovor članu anidla)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
10.2.2010 15:31:57   
Emica_sa
Anidla imaš po apotekama Nuk ove staklene male široke od 120 ml i velike staklene uske od 250 ml i one su ti sigurne i ispitane,a i jako kvalitetne

(odgovor članu de_de)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
10.2.2010 15:45:09   
Nenci
Ne znam je li pravo mjesto za ovo pitanje....
Kako se sterilisu flasica i cuca?
Kupili smo pa ne znam.


_____________________________

Nas bebac slatki je obradovao mamu i tatu na Dan zaljubljenih :))))
Viktor 14.02.2010.
(cekali smo 3,5 godine)

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
10.2.2010 15:47:30   
de_de
IZVORNA PORUKA: Nenci

Ne znam je li pravo mjesto za ovo pitanje....
Kako se sterilisu flasica i cuca?
Kupili smo pa ne znam.



Ja operem tecnoscu za sudje, dobro isperem, a zatim stavim u kljucalu vodu i pustim da kuha oko 3 ili 4 minute.


_____________________________

Keno mamino zlato
22.11.2009.

(odgovor članu Nenci)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
10.2.2010 15:58:04   
Nenci
Hvala ti puno de_de 

_____________________________

Nas bebac slatki je obradovao mamu i tatu na Dan zaljubljenih :))))
Viktor 14.02.2010.
(cekali smo 3,5 godine)

(odgovor članu de_de)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
3.6.2010 20:55:32   
Hanady RR
prenos postova sa teme bočice Dr. Brown's

IZVORNA PORUKA: noaa

koristite li ih i kakva su vasa iskustva?

IZVORNA PORUKA: marinčii

noaa ja još nisam postala mama ali oću za mjesec dana ako bog da..i naručila sam te bočice rodica će mi ih kupiti u hrvatskoj..i koliko mi je rekla da su dobre i da ublažavaju grčiće 

IZVORNA PORUKA: noaa

grcici su hvala bogu iza nas al sam cula da bebe ne bljuckaju kad piju iz njih,a kod nas je bljuckanje problem

IZVORNA PORUKA: marinčii

zato neznam al mislim da sam pročitala da su i zato dobre al neznam iz iskustva..

IZVORNA PORUKA: chicco mama

Nisam ih probala ali ih svi hvale.Ja kotistim aventove i chicco bočice i zadovoljna sam.

IZVORNA PORUKA: noaa

evo da prijavim,stigle nam bocice,ja sam zadovoljna nema zagrcavanja ni bljuckanja

IZVORNA PORUKA: marinčii

baš mi je drago da su dobre i meni su stigle ..ja imam rodit za 20 dana nadam se da ću dojit al opet eto trebat će mi kad tad bočice...i drago mi je da djeluju

IZVORNA PORUKA: nanika

Tako sam i ja sa prvim djetetom kupila bočice da se nađu.Dojila sam bebu i kada joj je bilo 5mj. ja htjela da joj dam da pije sok iz flasice a ona nece ni da cuje za flasicu, gadi joj se, hoce da povraca. Ne znam ni ja koliko sam para potrosila na raznorazne flašice ali nista. Na kraju sam kupila onu času sa tvrdom cuclom i to je htjela. Obicno bebe koje iskljucivo doje nece kasnije flasicu. Mojoj curici je sada tri godine, a dojila sam je do  druge.

IZVORNA PORUKA: Mya_81

Ima li ih gdje kupiti kod nas?

IZVORNA PORUKA: marinčii

jel zna ko ima li napokon kod nas kupiti dr.browns proizvode?mi bi uzeli čašu njihovu al nam mrsko naručivat volili bi da ima gdje kod nas

IZVORNA PORUKA: noaa

marincii casa je grozna nebi ti je preporucila,puno su bolje nuk i avent.

IZVORNA PORUKA: Mya_81

Ne znam za njihove ostale stvari, ali mi smo s bočicama prezadovoljni!

Valjda će se neko nekad sjetiti da i kod nas počne prodavati njihove proizvode...


IZVORNA PORUKA: noaa

bocice su odlicne,al casa je prevelika,nema poklopac ni onaj mehanizam koji sprjecava curenje i skroz mi je neprakticna.

IZVORNA PORUKA: iv@ncica

uh  i  ja  sam   dobila  te 2  bočice  iz  amerike..dobre  su  hahahah samo  sto  jednu  nismo  nikako  ni  koristili,  a  drugu  smo  probali  eto  tek  tako  da  nikad  nije  ni  popijeno  iz  nje  nego  svaki  put  sve  baceno...moj  bebac    od  kad  se  rodio  je  bojkotirao  bocu..tako  da  i  dans  bacam  pare  na  razne  flasice  ali  nista  ...ponekad  popije  vode  iz  aventove...ali  pije  mi  iz case  i  to  obicne  staklene,  imam  za  njega  posebnu ...  

IZVORNA PORUKA: dafri

I mi smo dobili dvije iz Švedske,koristili smo ih i bili super zadovoljni ,ali kako ih je teško nabaviti ja sam se bojala da se bebče ne navikne na njih a ja ih ne mogu nabaviti tako da smo prešli na avent.Imam jednu novu pa ako ko hoće pošaljem mu,žao mi je baciti jer su stvarno odlične

IZVORNA PORUKA: mama2902

Drage moje, mislim da uskoro stizu i kod vas Dr.Browns proizvodi. Zbog bisfenola a u Srbiji se digla velika frka. Imate to i na forumu stetne Aventove flasice, ali je sad zakljucan. Evo linka http://www.bebac.com Kako su nahvalili Dr.Browns opremu, ja sam ih kontaktirala. Oni su zastupnici za Srbiju i BIH. Tako da eto Dr.Browns i kod vas. Pogledajte sajt http://www.lenababygroup.rs Kazu da je sve bez bisfenola a, A sto se tice trening casa sada imaju nove koje nisu tako velike. Vredi pogledati!

IZVORNA PORUKA: milenium

mi koristimo avent i nuk kao i većina



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nenci)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
3.6.2010 21:10:36   
Hanady RR
prenos postova
IZVORNA PORUKA: tap3ah

Dobili smo nekada onaj sterilizator i u njemu dvije (2) flašice AVENT-ove. I nismo nikada do sada to koristili.
Sad planiramo kupiti Vedi Čašu s kljunom.

Čuli smo da se Aventove stvari mogu kombinovati npr. poklopac s kljunom od čaše stavi ti na flašicu i sl.
Zanima me takođe može li se negdje kupiti solo onih "kljunova" za flašicu da onda iskoristimo i one flašice (npr. jednu za vodicu a drugu za vodicu i sl..)

eto toliko od mene... valjda je jasno šta sam htio



IZVORNA PORUKA: Ilhana RR

U vecinu apoteka imas proizvode Aventove, u Sarajevu u Robotu u Hrasnom imas dobar izbor svega a nisu ni lose cijene ;)

IZVORNA PORUKA: sahara

Mi smo kupili casu sa kljunom ,i mislim da imas te odvojene dijelove kupiti u DM-u i apotekama koje imaju Aventove proizvode

IZVORNA PORUKA: *Seve*

Mi imamo ovu flasicu za vodu i mogu reci da je


[URL=http://imagefra.me/]user posted image [/URL]

IZVORNA PORUKA: asena

Eurofarm Apoteka u BBI centru, u prizemlju u blizini Konzuma, drze Avent proizvode.

IZVORNA PORUKA: manuela

Ja baš to radim,kombinujem čašu sa dudom od flašice umjesto kljuna
Nekako mi ljepše
Ne bih rekla da se kljun može uzeti odvojeno,ali opet nisam sigurna

Mi imamo žutu čašu,i iz nje pijemo samo sokove


IZVORNA PORUKA: asena

manuela,

Kljunevi se mogu uzimati odovojeno i to po mjesecima bebe...ali malo ih je teze naci.

Ja sam ih ipak nasla u Eurofarm apoteci a mislim da ima i onoj apoteci u Robotu Hrasno.

IZVORNA PORUKA: manuela

E to stvarno nisam znala.
Pa do koliko mjeseci je ovaj kljun što dođe uz šolju???


IZVORNA PORUKA: tap3ah

Evo smo našli .... kljunove

Apoteka "Robot Hrasno"

2 komada dođu u pakovanju, uzeli smo one tvrde od 12 mjeseci i cijena je 11.5 KM-ćića.





_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
12.10.2010 14:48:17   
veeseelaa
kad ste prestale koristiti flašice? moja malena ima 22 mjeseca jel nam vakat???? i kako ste s tim deverale?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
12.10.2010 14:52:35   
emma.L
Mislim da jeste vakat, ali nekako mi je lakše jedno po jedno. Trenutno stvaramo osjećaj za tutu, 1.11. opet krećemo u vrtić, pa nam je to treće po redu da odradimo. Inače, Emi je vrhunac dana ujutro i uvečer flašica mlijeka. Dok pije, vrti pramen kosice i ne registrira ništa i nikoga oko sebe, pa mi sve žao taj gušt još ukidati. A čaša s kljunom smo se riješili, osim u vrtiću. Sok, čaj, vodu pije normalno ili na slamčicu, tako da ćemo pokušati mlijeko na slamku prvo, pa onda normalno da pije.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
12.10.2010 14:55:54   
dacy
Nismo prestali user posted image one su nam najbolji prijatelj. Ja svome dajem da pije iz čaše, nekad hoće, nekad ne.

A flašice koje koristimo? samo Nukove, one su mi najbolje. Imamo veliku staklenu za mlijeko, malu staklenu za čaj, malu plastičnu za sok sa ručkama i onu plastičnu sa ručkama što se iz nje ne može proliti kad se okrene naopako. I imamo veliku plastičnu u rezervi.



_____________________________

Soul of My Soul

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
12.10.2010 14:58:57   
veeseelaa
ma moja malena pije iz čase odavno, mislim na običnu čašu, pije na slamku odavno al eto zaspi uz flasicu a i tokom dana joj nekad dam sok iz flasice da popije il mlijeko
Neznam ni sama
Imamo dvije flasice sa kljunom al bezveze mi to, pa ona zna d apije iz obicne case user posted image  al nemam pojma kad da joj prestanem davati skroz flasicu i kako ce reagirati na "izbacivanje" iste user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu dacy)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
12.10.2010 16:30:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma moja malena pije iz čase odavno, mislim na običnu čašu, pije na slamku odavno al eto zaspi uz flasicu a i tokom dana joj nekad dam sok iz flasice da popije il mlijeko
Neznam ni sama
Imamo dvije flasice sa kljunom al bezveze mi to, pa ona zna d apije iz obicne case user posted image  al nemam pojma kad da joj prestanem davati skroz flasicu i kako ce reagirati na "izbacivanje" iste user posted image




a zasto joj uskracivati to zadovoljstvouser posted image izbacit ce je ona sama kad bude vrijeme za touser posted image
ja necu svoju forsirati da izbaci bocicu sve dok to njoj pricinjava zadovoljstvouser posted image
ona je moja beba i neka bude beba koliko hoce meni ne smetauser posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
12.10.2010 16:46:27   
emma.L
E nama je to prevelik gušt, ali ne ide spavati s njom, jer poslije moramo prati zube. Dakle, ujutro odmah na uranku se prvo svraća u kuhinju da se naspe mlijeko i ubaci u mikrovalnu, pa tek onda se oblače pape. A uvečer je priča "hoću meko, ali neću pavat" i naravno opet se parkira u kuhinju da nadzire user posted image . Ali odavno joj ne damo da ide u krevet s flašicom radi pranja zubića.
Mene je strah da joj šolja mlijeka neće predstavljati toliko zadovoljstvo i da će ga prestati piti kad ukinemo flašicu. A s druge strane, moje prijateljice curica sa 4 pune godine ide spavati sa flašicom čokolina user posted image  - meni je to malo previše.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 8:54:13   
DM
Ja bih da postavim jedno pitanje-koje bočice uzeti za sok,čaj, vodu, koju nosimo kada smo "na putu"? Koje god so koristili -cure nam-mislim i za ovog starijeg(koji ne koristi bočice sa dudom)! Imamo neku nuby koja ispočetka nije curila,ali sd sve iscuriuser posted image Za malog koristimo chicco, ali mi cure itzmeđu poklopca , ne bih neke koje imaju poklopac između dude i bočice, jer ga moram skidati kad mi ruke nisu čiste, pauser posted image
Dakle-skojim ste zadovoljne, koje ne cure u transportu?


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 9:38:21   
DM

IZVORNA PORUKA: doublemum

Ja bih da postavim jedno pitanje-koje bočice uzeti za sok,čaj, vodu, koju nosimo kada smo "na putu"? Koje god so koristili -cure nam-mislim i za ovog starijeg(koji ne koristi bočice sa dudom)! Imamo neku nuby koja ispočetka nije curila,ali sd sve iscuriuser posted image Za malog koristimo chicco, ali mi cure itzmeđu poklopca , ne bih neke koje imaju poklopac između dude i bočice, jer ga moram skidati kad mi ruke nisu čiste, pauser posted image
Dakle-skojim ste zadovoljne, koje ne cure u transportu?


user posted image


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 9:40:52   
Mama2b
Drage iskusne mame,

Obzirom da sam ovdje dosta toga procitala o flasicama i otprilike se odlucila koju cu kupiti, mene zanima jos koje dude varalice su dobre i od koje proizvodjaca preporucujete?

Da li one uticu na dojenjeuser posted image

Hvala unaprijed, pozzzz


_____________________________

27.12.2010. se rodio nas prelijepi bebac:)))

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 9:47:19   
snijeg
IZVORNA PORUKA: doublemum

Ja bih da postavim jedno pitanje-koje bočice uzeti za sok,čaj, vodu, koju nosimo kada smo "na putu"? Koje god so koristili -cure nam-mislim i za ovog starijeg(koji ne koristi bočice sa dudom)! Imamo neku nuby koja ispočetka nije curila,ali sd sve iscuriuser posted image Za malog koristimo chicco, ali mi cure itzmeđu poklopca , ne bih neke koje imaju poklopac između dude i bočice, jer ga moram skidati kad mi ruke nisu čiste, pauser posted image
Dakle-skojim ste zadovoljne, koje ne cure u transportu?



Mi koristimo Avent čašu s kljunom, ne curi i nama je super praktična. Kupili smo neku i u DM-u (nemam pojma ko je proizvođač) isto je odlična. Nadam se da će ti odgovarati  user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 9:52:30   
DM
Da li ta aventova ima poklopac za onajkljun?

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 9:55:00   
snijeg
IZVORNA PORUKA: Mama2b

Drage iskusne mame,

Obzirom da sam ovdje dosta toga procitala o flasicama i otprilike se odlucila koju cu kupiti, mene zanima jos koje dude varalice su dobre i od koje proizvodjaca preporucujete?

Da li one uticu na dojenjeuser posted image

Hvala unaprijed, pozzzz



Ja sam kupovala sve moguće dude koje se proizvode, moja pahuljica nikad niti jednu od njih nije htjela. Dojila je redovno, mislim da neće uticati na dojenje. Koliko vidim ti se tek pripremaš za dolazak bebice, pa imaj na umu da možda neće nikako imati želju/potrebu za dudom, dakle ne troši pare na milion verzija (kao što sam ja). Ako bude htjela prihvatiti će ona prvu koju ponudiš, ali kad bebara upozna draži sike daj Bože da prihvati user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Mama2b)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 9:56:06   
Dinkica
doublemum i mi koristimo Avent čašu sa tvrdim kljunom, nema poklopca koji se skida, odnosno ima ali je to gumeni fiksirani poklopac koji regulise protok vode. Zna se desiti da kad puno treska njom prema dole iscuri 2-3 kapi ali nije strašno. Koristimo je za vodu i čaj, dok npr. sok od mrkve već ne bih sipala

_____________________________

Mamino pile se rodilo 12.02.2009

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 10:02:12   
snijeg
IZVORNA PORUKA: doublemum

Da li ta aventova ima poklopac za onajkljun?


Ima, ali i kad ga odstraniš ne curi. S obzirom da je čvrst, ona ga i ne može otvoriti bez moje pomoći. Kad idemo na put, ja poklopac najčešće skinem i ona pijucka kad hoće i koliko hoće. Kljun je od neke gume, tako da joj ujedno služi i za češkanje desni user posted image user posted image  

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 10:05:54   
hanabanana
user posted image

Mi imamo ovakve.
Imaju poklopac, vidiš i kakav je.
Unutra imaju gumicu koju ja nisam skidala nikada. Ona upravo reguliše način curenja tekućine.
Iskustvo je kao kod Dinkice, ja je mogu okrenuti naopako, i neće kap iscuriti.
ALi S. je prodrma i okrene, i njoj iscuri kap dvije.
Zadovoljna sam sa ovim bocama.
Mada ona sad već pije iz one Janine boce.

(odgovor članu Dinkica)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 10:07:54   
veeseelaa
i ja imam iste, avent al kod mene malena nije baš zainteresirana za njih, ona radije pije iz obične čaše

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Koju flasicu koristite za hranjenje vasih...
14.10.2010 10:10:21   
emy24
nuk siroko grlo,i najbolje su mi

_____________________________

Emin & Ejna
23.04.2007.
26.07.2012

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *