|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Bazalna temperatura i grafikon BT
26.2.2010 15:12:55   
zelenooooka
IZVORNA PORUKA: ivana st

Kada i na koji način mjeriš temp. ? Možda je uzrok u tome, jer ako je dr. vidjela da si imala ovulaciju onda bi i temperatura trebala biti povišena.Imaš li graf u koji si upoisivala temp. 


ujutro, prije ustajanja, prije jela ili bilo cega drugog svaki dan isto vrijeme...
imam graf al ne znam postavit sliku nazalost uglavnom najvisa je bila 3'',41 a najniza 35,''9
sad se spustila skroz
i mislim da nista nema

< Poruku je uredio malena27 RR -- 21.4.2010 15:03:02 >

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:14:31   
zelenooooka
prosli mjesec je bila visa cak pred user posted image je dostizala 36,79 ali ovaj ne...

Citala sam da treba 18 dana da bude visoka ako si trudna...

(odgovor članu zelenooooka)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:16:38   
ivana st
Koliko je dana bila povišena? Je li taj pad traje 1 dan ili je temp. ostala niska?
A čudno mi malo, ali ako je trudnoća u pitanju temp. bi trebala ostati visoka.Ako je usljedio pad i temp. se nije ponovno digla znači da bi trebala stići user posted image . Moja se jutros počela penjati, ne znam hoće li opet past pa ću večeras u akciju.


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu zelenooooka)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:18:26   
ivana st
Kažu ako je temp. povišena 18 dana da je velika vjerojatnost da je došlo do začeća. Kod mene temp. počme padat tek drugi ili treći dan menstruacije, i tako uvijek. 

_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:19:18   
zelenooooka

IZVORNA PORUKA: ivana st

Koliko je dana bila povišena? Je li taj pad traje 1 dan ili je temp. ostala niska?
A čudno mi malo, ali ako je trudnoća u pitanju temp. bi trebala ostati visoka.Ako je usljedio pad i temp. se nije ponovno digla znači da bi trebala stići user posted image . Moja se jutros počela penjati, ne znam hoće li opet past pa ću večeras u akciju.




danas je bila 36,29
al ne nadam se ovaj mjesec
taman kad mi je bio zadnji dan plodni imala sam odnos , tad je vec folikul otisao...
hajd drago mi je radi tebe drzim fige da uspije user posted image user posted image

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:22:12   
ivana st
Hvala user posted image , a sve se nasdam da ću treću godišnjicu braka, koja je skoro, dočekati sa user posted image user posted image ! Ako te bilo što zanima pitaj, ja sam skoro pa doktorirala na bazalnoj temp. user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu zelenooooka)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:24:38   
zelenooooka

IZVORNA PORUKA: ivana st

Hvala user posted image , a sve se nasdam da ću treću godišnjicu braka, koja je skoro, dočekati sa user posted image user posted image ! Ako te bilo što zanima pitaj, ja sam skoro pa doktorirala na bazalnoj temp. user posted image user posted image user posted image user posted image



hvala ti..
ja mjerim relativno kratko ali sam sretna sto imam uopce ovulaciju..
trudim se godinu..
mozda bi muz trebo da se pregleda
jer me ovo izludi pomalo

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:29:39   
ivana st
Moji ciklusi su oduvijek šetali od 32 pa do 40 dana.Ginekolog mi je više puta potvrdio da imam ovulacije,a bazalna mi je to i potvrdila i olakšala mi je određivanje plodnih dana, što mi je inače bio problem.
Ne bi bilo loše da ode i on na pregled, razgovaraj sa svojim ginekologom pa vidi što će ti on reći. Nadam se da ćemo obje uskoro imato poz. test user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu zelenooooka)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Bazalna temperatura
26.2.2010 15:31:51   
zelenooooka
i ja se nadam pa se selimo na temu o bebama user posted image user posted image rekla sam ima odma da sutnem ovaj toplomjer he he

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 109
   Bazalna temperatura i grafikon BT
2.3.2010 20:24:56   
yasemin
ja nemam iskustva s bazalnom temperaturom koliko je dana treba mjeriti ?cjeli ciklus ?
jel ko imam iskustvo s maybebabe spravicom ?


< Poruku je uredio malena27 RR -- 21.4.2010 15:01:48 >

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Bazalna temperatura
2.3.2010 21:52:45   
malena27 RR
bazalna temperatura se mjeri najmanje 3 uzastopna ciklusa i to nakon 8 sati sna, odmah u krevetu, bez protezanja, jela i pica. 

_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Bazalna temperatura
21.4.2010 14:41:02   
malena27 RR
prenos postova:

IZVORNA PORUKA: vaga
Drage moje, odlučila sam da postavim svoj grafikon BT, pa tako i sve vi koje mjerite BT uz pomoć fertilityfriend možete staviti svoje kako bi pravile poređenja i razgovarali o tome.
Pusa    

http://www.fertilityfriend.com/home/1d44be
Ovo je moj treći po redu grafikon... Nadam se da će na kraju biti


IZVORNA PORUKA: sabinas

Vaga,da te pitam,kako ti mjeriš bazalnu temp.ujutro odmah kad se probudiš i da li s toplomjerom u ustima,analno ili.........



IZVORNA PORUKA: ismihana
Moram ti priznati da ja ovo jos nisam najbolje skontala. Kontam BT, ali ne i ove grafikone, skracenice,... Da li ti program sam ucrta kad je ovulacija? Kako god, unosim svoju temp. i on to ucrtava, a valjda na kraju dobijem neki lijepi grafikon pa cu vam ga postaviti ovdje



IZVORNA PORUKA: ismihana
Ma nisam je ni ja mjerila dok prosli mjesec nisam skontala da nesto kao imam temp., pa je izmjerim, a ona 37, pa onda stalno oko 37C, pa mi onda sve cure na forumu otkriju da dok ti je tako visoka temp. ne mozes dobiti , a ako ti prodje termin i tebi i dalje visoka temp, onda si trudna... E to mi se jako dopalo... Zamisli, ujutro lijepo izmjeris temp, vidis da je visoka, i onda se ne bojis da ce  da dodje jer znas da nece  A ako vidis da temp. naglo spadne, ocekujes  i onda se manje razocaras kad ona dodje u sred dana.
A vidim da pomocu ove temp. mozes i malo sigurnije utvrditi kad su plodni dani, odnosno ovulacija, a i to je veoma korisna informacija...



IZVORNA PORUKA: vaga
Svako jutro prije ustajanja ili bilo kojih drugih aktivnosti stavim toplomjer u usta. Opet sam počela mjeriti živinim, jer je ko on najtačnji, mada mi je malo nezgodno uvijek se bojim da ga ne pregrizem (nekada me uhvati ponovno spavanje). I onda vrijednost upisujem na grafikon fertilityfr..

U ove dole kolone budu ispisani ostali podaci kao što su: promatranje cervikalne sluzi, jeli cremasta, sticky-ljepljiva, watery-vodena, egg wight- kao sirovo bjelance, kada je bio odnos, insememinacija, ifv...
Na osnovu tih podataka i temperature server ff sam povlači liniju...

 pozdrav svima.



IZVORNA PORUKA: Okarica
Draga Mella 11,
nadam se da ti mogu i ja pomoći. Kad sam se registrovala na FertilityFriend dobila sam od njih korisničko ime i lozinku putem maila. Kad to dobiješ otvoriš svoj mail i klikneš na stranicu koju su ti poslali. Kad otvoriš FertilityFriend ukucaš to korisničko ime i lozinku koju su ti oni poslali mailom. Ja sada kada otvaram njihovu stranicu automatski idem na my chart i otovori mi se mapa sa mojim podacima. Ja ne mjerim bazalnu, ali evidentiram cervikalnu sluz, pa mi dobro dođe. Nadam se da sam ti malo pomogla. Probaj



IZVORNA PORUKA: budućamama
Drage moje,
imam malo pitanjce- da li bazalnu temperaturu mjerite običnim toplomjerom ili se ima uzeti poseban toplomjer za mjerenje bazalne temperature?
Pomozite neznalici .

I ja sam se učlanila na fertilityfriend, i od slijedećeg ću ciklusa mjeriti temperaturu iako sam na pilulicama (jedva čekam mart!!!), bar da vidim koliko sam diciplinovana.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima


IZVORNA PORUKA: vaga

Ja mjerim živinom toplomjerom i mislim da je pouzdan, a mjerila sam i sa digitalnim i upoređivala vrijednosti bile su iste mada sam čitala da nije pouzdan. Također sam čitala da se ima kupiti i bazalni toplomjer.
Iskreno meni je najlakše je mjeriti sa digitalnim jer on zapišti kad je gotovo, a dosada sam tri živina "sredila" ,user posted image jedan zamalo odgrizla pa sam sada pravo pažljiva.
Najvažnije je to da mjeriš svako jutro u isto vrijeme i da spavaš uvijek sa istom količino jorgana i deka   na sebi, pidžama, vunenih čarapa, itd. jer i to može uticati na vrijednost BT.



IZVORNA PORUKA: vaga
Kako se vidi meni je jutros podvukao crtu na 14 danu sve sam školski odradila, pa ćemo vidjeti .



IZVORNA PORUKA: ismihana
Jutros potvrda one moje konstatacije da mi je dijagram 'niđe veze'  Danas mi je 13. dan i nakon sto sma unijela podatke za juce i jutros, grafikon mi je ucrtao liniju ovulacije u utorak, 10.dana?! A ja sam bila kod dr. u srijedu (11.dana) i ovulacije jos nije bilo... Valjda je on to zaključio na osnovu toga sto mi je od srijede temp. povišena i konstantna (36,7), ali znam sigurno da nije tačno...



IZVORNA PORUKA: ismihana
E nećete vjerovati... Nakon što sam unijela podatke za još par dana, dijagram je izbrisao moju liniju ovulacije! Kaže - možda je ovulacija bila ali ja to ne mogu sa sigurnošću potvrditi na osnovu podataka koje ste unijeli?! Bojim se da od ovog ciklusa nema ništa, mislim što se dijagrama tiče. Ovulacija je po mom bila u petak ili najkasnije u subotu ujutro (na osnovu pregleda u srijedu, ovulacijskih bolova u četvrtak i petak, te pojačane seksualne želje u petak), ali to dijagram kod mene nije prepoznao, valjda sam ga zbunila podacima o cervikalnoj sluzi, ali zaista nije nijedan dan bila kao bjelance, vec prvo vodena a onda odmah kremasta



IZVORNA PORUKA: vaga

Ćao Ismihana tek sam sada vidjela tvoje pitanje. Kao što sam ranije napisala i ja još uvijek učim o tome i pokušavam sama skontati po temperaturi i cervikalnoj sluzi koja mi je zaisat bila pred ovulaciju vodena i prozirna i na dan ovulacije kao sirovo bjelance i rastezljiva. mada je i meni jutros kada sam ukucala podatke (doduše napamet jer nisam ponijela papir sa vrijednostima BT za protekle dane)pomjerilo ovuulaciju prvo na 15, pa onda na 1' dan i i mene je zbunio. Sutra ću ponovo unijeti tačne podatke pa ću vidjeti mada msilim da mi je prvo podvačeenje na 14 danu mjerodavno jer mi se poklapa i sa izgledom sluzi. Pa ne znam više, u svakom slučaju ne odustajem jer mi je od koristi i mislim da ipak treba proći ' mjeseci da bi mogo steći neku realnu sliku i upoznati svoj ciklus kroz sve etape (mens., pa pred ovulatorna faza, ovulatorna i postpovul.) uz mjerenje BT.



IZVORNA PORUKA: ismihana
Eh, meni je danas 16.dan i ovulacija je odavno prošla, a grafikon nije ništa ucrtao. Ali mi je obilježio plodne dane od četvrtka do nedjelje, što i po mojoj računici jesu bili plodni dani. Dakle, tačno tada je i bila ovulacija, ali neki moj podatak je njega zbunio pa mi je napisao 'ovulacija je možda i bila, ali ne mogu to sa sigurnošću utvrditi na osnvu podataka'. Kako god, ovo je zanimljivo, i sigurno će davati bolje rezultate nakon nekoliko mjeseci praćenja...
Tebi želim puno sreće, da ti pomogne i ovaj grafikon a i vrkuta i zdravac sa kojima si vidim počela. Ne zaboravi da i MM pije zdravac, i da se pije 40 dana u kontinuitetu!



IZVORNA PORUKA: ismihana
Rekoh ja da treba sačekati nekoliko ciklusa pa da se sve unormali. Ovaj put sam vrlo pažljivo mjerila temperaturu i pratila sluz i unosila podatke. I evo jutros mi je dijagram ucrtao ovulaciju tačno onda kad je i bila - u ponedjeljak! Znam da je 100% tačno jer sam tad radila inseminaciju pa smo je i tempirali za taj dan, ali znači da su svi tjelesni simptomi to potvrdili... Eh sad, pošto mi je ovulacija bila 12.dana (a ne kao obično oko 14.), ne znam da li će to uticati na dužinu ciklusa? Ja sam računala da će ovaj mjesec trajati 2', umjesto 28 dana pa vidjećemo... 



IZVORNA PORUKA: tael
evo i od mene mali prilog - zivim u njemackom govornom podrucju - i neke vazne stvari koje sam naucila
proucavajuci stranice na njemackom jeziku sam pokusala ovdje sastaviti.
i nadam se da ce vam malo moci pomoci.
ja imam vec bebicu koju smo zaceli tako cim sam pocela pratiti bazalnu temperaturu i cervikalni sekret.
zatrudnila sam vec u 2. ciklusu koji sam pratila.
a prije toga smo godinu dana, onako opusteno mislili doci ce samo od sebe - al nista od toga!
ako se sve dobro proracuna vjerovatnoca nenormalno povecava!!!
puno srece svima koji zele bebu!!! nadam se da malo mogu pomoci - i da nisam previse zakomplikovala! :)


PREDUSLOVI :
- konzumiranje alkohola smanjuje plodnost
-pusenje smanjuje plodnost

BAZALNA TEMPERATURA:

gdje mjeriti ?:

- u ustima, vaginalno ili analno. (oralno i vaginalno 5 minuta, analno 3 minute)kad se odlucite za jednu metodu – za vrijeme jednog ciklusa uvijek koristiti istu metodu.
NE ispod pazuha ili u uhu !!! (nije uopste precizno i temp previse varira)

odgovarajuci Termometar ?
-svaki termomatar koji ima preciznost od +/- 0.1 je dobar.
i digitalni i analogni termometar imaju svoje prednosti i nedostatke. Zivin termometar se ne preporucuje zbog otrovnosti zive (u nekim evropskim drzavama se uopste vise ne moze kupiti) ali svi drugi analogni termometri su ok.
-digitalni su laksi za ocitavanje – uzeti onaj koji pokazuje dvije cifre iza zareza. (mjeriti i kad zapisti dalje - ja ne vadim iz usta i mjerim 3 puta za redom dok se ne stabilizira)
-analogni obicno manje variraju ali se ne moze ocitati temp samo na jedno mjesto iza zareza.


Vrijeme mjerenja :
-jutrom prije ustajanja (dok jos lezite u krevetu, ne setati – to previse utice na temp.)
-ako ste imali neku party, pili alkohol, bili bolesni i slicno- temperaturu tog dana ne racunajte (mozete je jednostavno izostaviti)

KAKO TUMACITI KRIVU ?

Ja licno moju temperaturu i sve ostale podatke (cervikalni sekret i sl.) unosim na internetu interaktivno i direktno mi se racuna kad su plodni dani, kad je ovulacija i slicno….

preporucujem vam 2 odlicne stranice (Na njemackom jeziku) za INTERAKTIVNO VODJENJE KRIVIH BAZALNE TEMPERATURE . obje stranice su besplatne – dovoljno je prijaviti se i imate pravo na neograniceno koristenje svega.

http://www.urbia.de/services/zykluskalender/

http://www.wunschkinder.net/interaktiv/


PROBLEM KOD ODREDJIVANJA OVULACIJE PRACENJEM BAZALNE TEMPERATURE :

Bazalna temperatura vam moze samo dati informaciju o tome kada je bila ovulacija u prethodnom ciklusu – ali ne moze vam reci kad ce biti ovulacija u sljedem ciklusu.
zato se mora pratiti temperatura u vise ciklusa za redom da bi se mogao pretpostaviti dan predstojece ovulacije.
Velika pomoc je ako dobro pratite kakav vam je cervikalni sekret – najbolji sekret (vodenast, razvlaci se kao bijelo od jajeta) vam pokazuje najplodnije dane, tj . da se nalazite upravo u dijelu ciklusa ispred ovulacije.

KADA SEX ?

- spermiji mogu opstati 3-5 dana od trenutka ejakulacije.
- neoplodjena jajna celija obicno ne moze opstati vise od ' sati.
- to znaci, da je najbolje - da u trenutku ovulacije spermiji vec cekaju u tijelu zene. ako imate sexualne odnose svakih 2-3 dana – vjerovatnoca da pogodite vrijeme ovulacije je vec prilicno velika !
- idealno bi bilo : sex tacno 1 ili 2 dana prije ovulacije ! ovo je relativno jednostavno primijetiti po cervikalnom sekretu( a i ako ste pratili vase prethodne cikluse, po bazalnoj temperaturi).
- Vazno : cak i ako sve stima – sperma dobrog kvaliteta, ovulacija pogodjena – vjerovatnoca da zatrudnite je 25% !


INTERNET STRANICA sa puno objasnjenja (na njemackom jeziku) :

http://kiwu.winnirixi.de/tempikurve.shtml#3

- ovu stranicu preporucujem od srca svima koji zele imati dijete !!! meni je puno pomoglo u tumacenju krive bazalne temperature. cak i ako ne razumijete njemacki idite na dio sa primjerima krivih !!!
mozete pregledati puno krivih iz razlicitih foruma :
- primjeri krivih zena koje su ostale trudne,
http://kiwu.winnirixi.de/normale-kurven.shtml

- primjeri normalnih krivih bazalnih temperatura
- primjeri malo neobicnih krivih zena koje su zatrudnile
http://kiwu.winnirixi.de/ungewohnlich.shtml




IZVORNA PORUKA: hodajuci simptom
Zna li neko šta onom FF znači taj VIP nalog? Pošto mi odbrojava još 13 dana da ga platim, pa ne znam hoće li mi ukinuti nalog totalno, ako ne platim, ili je VIP nešto više i, ako jeste, šta?
Željno čekam odgovor, igrica mi se baš svidela



IZVORNA PORUKA: Latinka
hodajuci simptom, vjerovatno ti je ovo prvi mjesec da mjeriš temp. i bilježiš podatke na FF. Uvijek na početku daju to VIP članstvo koje ti pokazuje na grafikonu sve simptome pored BT i cer.sluzi: ako imaš groznicu, ako nisi dobro spavala, glavobolju, kakvo ti je raspoloženje i sl., naravno, pod uslovom da si sve to unosila. Inače, samo će ti nastaviti poslije pokazivati temp. na grafu, a ispod cer.sluz i kad si imala odnose, odnosno inseminaciju...
Eto, nadam se da sam ti bar malo pojasnila
Sretno!



IZVORNA PORUKA: Latinka
Drago mi je što sam ti pomogla. FF koristim već 5-ti mjesec, a koliko "pije vode" ne znam šta da ti kažem  s obzirom na to da se još trudimo za našu prvu bebu.Ali, ako ništa, ono znaš kad trebate u akciju 



IZVORNA PORUKA: hodajuci simptom
Evo, i ja koristim FF, vec mesecima, imam neku predstavu o svojim ciklusima, ali moram da priznam da mi bas ne uspeva da svako jutro u isto vreme merim temp. jer se nekad probudim ranije, nekad kasnije, mada je to uvek pre nego i pomislim da ustanem, tako da kontam da je makar blizu. ovaj mesec sam pocela i LH da koristim, bas me zanima da li ce se poklapati, bez unosa rezultata testa u FF..



IZVORNA PORUKA: ivana st
Simptomka odstupanja u mjerenju temperature ti mogu biti +- 2 sata, a i ako je veća razlika u satima neće ti to bitno utjecat na temp. bitno da je mjeriš kad se probudiš, prije nego ustaneš,jedeš,piješ...Ja sam često znala mjerit i u popodnevnim satima i ako nisam ništa posebno fizički radila temp. bi mi bila kao i jutarnja tako da nema brige. Kod mene je ovaj ciklus ili anovulatoran ili je opet onaj što traje cca 40 dana, jer evo 24 DC a temp još oko 36,2 . Ubijaju me ovi moji ciklusi, zavidim curama sa ciklusima od 28 dana, a brate mili ovo razvlačenje me ubija .


IZVORNA PORUKA: hodajuci simptom
Meni muz meri temperaturu, navijamo sat sa 5 min. razlike, on me probudi, gurne mi toplomer, ja nekad i nastavim jos 5 minuta, vidim temperaturu, i nekad jos vratim minut toplomer, i bude mi za 0.2 visa temperatura. Imam onaj zivin, prilicno me nervira, moracu da kupim neki drugi..  al svejedno, male su to razlike, posto kad skoci, onda bas skoci...



IZVORNA PORUKA: ivana st
Ja sam zadovoljna sa digitalnim, brzo očita temp. i nema odstupanja i kad ponovno izmjerim. I bravo za tm , mm o tome ne vodi brigu, on smatra da me to još dodatno opterećuje.A nekad i je tako, ali što ću kad su mi ciklusi dugi.







_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Bazalna temperatura
29.4.2010 14:01:50   
Rimljankaa
Pozdrav cure!!!

Ja sam vec pisala na temi -simptomi trudnoce- Kao i vecina vas,i ja zeljno cekam svoju user posted image . Imam 25 godina,i kako kazu relativno kratko vrijeme pokusavamo,negdje od februara mjeseca ove godine. A meni je to cijela vjecnost. Nestrpljiva i sve bih odmah.

Htjela bih i ja poceti da mjerim svoju bazalnu temperaturu. A o tome znam vrlo malo. Iscitala sam ovu temu,i pokusala skinuti grafikon,ali nisam uspjela.

Menstruaciju trebam dobiti negdje oko 11.5., tako da bi mi sad trebali biti plodni dani.Inace od pocetka mi nije redovita. Najcesce je stizala svakih 30 dana,ali zanlo se desiti da dobijem i na 28-mi dan ili 32 gi dan.

Temperaturu sam pocela da mjerim prije nekoliko dana,ali nisam nista zapisivala. Nisam je mjerila u isto vrjeme,iz razloga sto se uvijek ne probudim u isto vrijeme. Ali sam je mjerila odmah nakon budjenja.
Prije sam citala da se treba mjeriti vaginalno,sto sam i cinila, a vidim vi pisete da treba mjeriti u ustima?! Da li to ima neke veze?

I kolika je to normalna temperatura?
Ja sam imala36.7 ili 36.8 ,ajutros mi je bila 37

Danas sam popodne opet izmjerila,kad je bila 37.3

Ovih dana imali smo odnose.
Sad mi nije jasno,kad ustvari nastupaju plodni dani? Da li prije nego se povisi ova temperatura,ili sad iza???

Kolika je to normalna/najcesca temperatura,koja je prije ovulacije?
Je li mi danas najplodniji dan? Hoce li se sad poceti smanjivati temperatura?


(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Bazalna temperatura
29.4.2010 15:25:16   
vjestica
trebaš početi od 1 dc sa mjerenjem bazalne temperature, a koja je normalna temperatura zavisi od osobe do osobe
u prvoj fazi ciklusa je niža, a nakon ovulacije se povisi i ostaje povišena do user posted image
obično treba 2-3 ciklusa da mjeriš  da upratiš svoj ciklus i kad ti je ovulacija
to što si počela mjeriti u po ciklusa ti sad ne može ništa pokazati


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Rimljankaa)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Bazalna temperatura
29.4.2010 15:34:05   
ivana st
U prvom dijelu cilkčusa temp. ti je niža, a to ti varira od žene do žene.Nekom je niska temp. 37,1 a nekom 37,6.Kako je kod tebe skužit ćeš već nakon 1 ciklusa koji budeš pratila. Ja ti sebi sama nacrtam grafikon u teci i svako jutro kad se probudim, prije ikakvih aktivnosti izmjerim temp. digitalnim toplomjerom u ustima i upišem vrijednost u grafikon. U prvom dijelu ciklusa temp. je niža, u sredini cilusa dolazi do još jednog pada temp. nakon čega se sljedeći dan diže i osateje povišena do user posted image .Taj drugi dio cilusa ti je uglavnom uvijek iste dužine (12-14 dana u većini slučajeva). Ovulaciju ćeš točno utvrdit kad zapravo več prođe (odn. kad vidiš da ti temp. više nije padala) ali kad svaki ciklus pratiš možeš i unaprijed znat kad će nastupiti. Ovulacija ti je na dan kad uočiš taj pad temp. (nakon kojeg skoči i ostaje povišena) i eventualno idući dan kad temp. poraste.Zato je odnose dobro ijati 5 dana prije O i dan nakon.
Da bi boplje razumjela grafikone pogledaj na stanicu Fertlity Friend, na njoj ćeš vidjeti Chart Galery,klikni na to i otvorir ćr ti se primjeri grafikona i to ovulatornih ciklusa, anovulatornih i trudničkih, malo prouči pa će ti biti još jasnije.
Nadam se da te nisam zbunila user posted image
Ubacit ću ti i sliku jednog svog grafikona


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Rimljankaa)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Bazalna temperatura
29.4.2010 15:34:40   
Rimljankaa
Mozda glupo pitanje,al ja zaista ne znam kad je do 1 dc? Kako kontam,to je od posljednjeg dana menstruacije?

Pa sigurno ovo sto imam 37 nije normalno,i nije uobicajno,nego poviseno....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
29.4.2010 15:35:33   
malena27 RR
1 dc je prvi dan kada dobijes user posted image  

< Poruku je uredio malena27 RR -- 29.4.2010 15:37:20 >


_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu Rimljankaa)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
29.4.2010 15:37:08   
vjestica
1dc znači prvi dan ciklusa, a svaki ciklus ti počinje sa novom menstruacijom, znači 1 dc ti je prvi dan menstruacije

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Rimljankaa)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
29.4.2010 15:39:40   
vjestica
a bazalna temperatura je individualna, to ćeš skontati kad budeš mjerila redovno
recimo meni je uvijek u folikularnoj fazi temperatura bila 35 sa nešto
niko od nas ti ne može reći koja je za tebe normalna temperatura, to ćeš sama morati upratiti

< Poruku je uredio vjestica -- 29.4.2010 15:40:02 >


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
29.4.2010 15:43:49   
ivana st
I ja bih ti savjetovala da počmeš redovito mjeriti od sljedećeg ciklusa. Po toj temp. se čini da si već u drugom dijelu ciklusa i da je O već prošla, ali teško je išta reć kad nisi mjerila od 1dc. Tako visoka temp. može biti uobičajena u drugom dijelu ciklusa (ako nije u pitanju kakva prehlada), ima cura kojima temp. tada skače i do 37,2 37,3. Sada možeš pratiti da vidiš hoće li ostati povišena, a više ćeš toga saznati u idućem ciklusu.

_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
29.4.2010 16:37:13   
Rimljankaa
Dakle moguce je da je prosla...  Je li se mjeri temperatura i dok imam menstruaciju?

Kako da znam po temperaturi kad su mi plodni dani... Kako sam svatila u pocetku ciklusa,dakle posle same menstruacije ona bude niska,pa se pocne da penje ,kad bi trebalibiti plodni dani, i onda opada, ako nema trudnoce,a ako ima ostaje visoka???

Ja jos znam za informaciju,da su plodni dani najcesce 7 dana nakon menstruacije. Dakleprodje menstruacija,pa prodje 7 dana, e onda dolaze plodni dani...

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
2.5.2010 16:48:04   
ivana st
MOja je BT i danas visoka, nadam se da će tako i ostati user posted image

_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Rimljankaa)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
4.5.2010 10:14:17   
Rimljankaa
Navijam da ostane tako i da uskor vidis user posted image ...  Ja cu poceti mjeriti svoju BT od menstruacije,trebam da dobijem sad oko 11.5.

Jutros sam izmjerila BT (mada jos uvijek ne upisujem) bila je 37.

Jutros mi je i nekakva mucnina iz zeludca,teska praznicna hrana ili umisljanje...


(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
5.5.2010 21:42:53   
ivana st
Rimljanka evo ovako ti izgleda moj sadašnji grafikon bazalne temperature. Prvi dani ciklusa(menstruacija) označeni su X-om, prva faza traje do ovulacije i nju sam označila žutom bojom, ovulacija je na dan kad padne temp. i nakon toga ne pada ispod određene temp.(kod mene je to 37,3) i taj drugi dio ciklusa sam obojila zelenom. Trebat će ti možda i dva,tri ciklusa da upratiš kad ti je nastupilaO, jer nisu razlike u temp.. uvijek tako izražene. Dobro je uz to pratiti i sluz (iako je to malo teže kad se često imaju odnosi) i ako osjećaš štrecanje nisko u stomaku. Mnei se ovaj mjesec i to štrecanje jajnika poklopil sa danom koji sam po temp. odredila kao ovulaciju, tako da ti je uvijek dobro kombinirati još neku metodu uz mjerenje BT:Ako te nešto zanima samo pitaj user posted image .

user posted image


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu Rimljankaa)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Bazalna temperatura i grafikon BT
20.6.2010 12:31:29   
*SRECOMOJA*
Pozdrav.Vidim da se ovdje nista ne desava vec duze vrijeme.Pocela sam Sa mjerenjem bazalne temp.i evo od prve sam ostala u drugom stanju.Ovo mjerenje je prava stvar.user posted image

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *