|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 22:18:54   
Galicia
IZVORNA PORUKA: aazra

IZVORNA PORUKA: Galicia

Sve to stoji, ima nas koji smo za, ima onih koji nisu, i tako u krug.
Ovdje na forumu se velika vecina fura kako su super majke, kako su humane, kako bi ovo, kako bi ono, kako su protiv nasilja, kako ne udaraju djecu, a kad je rijec o pruzanju sanse svom komsiji/prijatelju/znancu/neznancu da postanu roditelj, tad su svi protiv. I tu sva humana strana pada.




To da se ovdje velika većina fura da je nesto sto nije, to je vise i malim bebama koje su smisao ovog foruma jasno...user posted image Nadam se da nisam od tih, daleko sam od savrsenstva u svakom pogledu user posted image

Ne znam iskreno da li bih bila spremna dati jajnu celiju, to je isto kao sto se muskarci dvoume oko davanja svog "sjemena"...ali podrzavam da se tako nesto omoguci bracnim parovima kojima je to jedini nacin da dobiju dijete (izuzev usvajanja koje je opet druga priča...)




O tome se i prica ovdje. user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 22:41:10   
devojka
To kako djeca pate, nekad pomislim kako se ova Zemlja ne zaustavi i svih nas ne nestane, kakvu bol djece nosi, i bioloske i usvojene i iz prethodnih brakova supruznika...

Bas zato sto nema garancije, ja taj rizik ne mogu preuzeti na sebe.


minja, pa onda pod tim aspektom ne bi ni trebali imati decu

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 22:46:55   
smajli80

IZVORNA PORUKA: Galicia

Ja sam misljenja da je majka samo ona koja te odgoji a ne nuzno i ona koja te rodila.

Mozda nam se tu kose misljenja. Ko ce ga znati.



Slažem se s ovimuser posted image

Nije majka ona koja je dopustila da u sadašnje vrjeme dođe do neželjene trudnoće i onda da djete na usvajanje ili još po meni gore -koja ga rodi i ostavi majci ili svekrvi na čuvanje a ona nastavlja sa svojim životom kojeg je vodila i prije trudnoće.Tj bude majka po potrebi i kad je njoj ćeif a djete ostane željno majčine ljubavi i pored majke kraj sebe.

Smatram da su takva djeca veća prjetnja za društvo od one koja su dobijena na ovakav način.
I to se svodi na činjenicu koje se neko pribojava- da to djete kojemu sam JA bila donor jajne ćelije neće imati dovoljno ljubavi.
Baš suprotno to djete će imati svu ljubav ovog svjeta jer taj bračni par ima u sebi jako puno ljubavi prema djeci, inače ne bi imali snage to sve prolaziti.I to je ono čime se JA vodim i zašto bi bila donor.
I Leva je potvrdila moje razmišljanje da parovi koji ulaze u ovaj proces prolaze stroge i rigorozne kontrole i da nemože bilo ko uzeti te muške ili ženske polne stanice.

S moje tačke gledišta je tako ali opet ponavljam poštujem i one koji razmišljaju na drugi način.

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 22:47:29   
Ninushka
Super je to što postoji mogućnost izbora!
I na tome su sigurno sve žene koje ne mogu imati djecu zahvalne i sretne.
Trenutno, problem je u tome što ta metoda oplođivanja ne postoji i kod nas, mada vjerujem da će i to vrijeme brzo proći.



(odgovor članu devojka)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 23:08:50   
aazra
Ne poznajem lično ni jednu osobu, ali znam primjere pa i nekih javnih ličnosti koje su odrasle s roditeljima koji nisu njihovi biološki i sami kazu da ni ne zele upoznati svoje biološke roditelje...nije sve kao u filmovima, gdje se oko toga uvijek izrode drame user posted image

Takodjer mislim da osobe koje su u ovim slučajevima "donatori" bilo da se radi o muškarcima ili zenama moraju proći neka ispitivanja i istovremeno potpisati da se odriču prava na to dijete...

Ja to ne bi mogla, ali to je u svijetu sasvim normalna pojava, na kraju ljudi to rade i radi nekog "viseg" cilja, pretpostavljam user posted image

< Poruku je uredio aazra -- 8.4.2013 23:13:13 >


_____________________________








(odgovor članu Ninushka)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 1:00:18   
sporty mamaa

IZVORNA PORUKA: Galicia

Sve to stoji, ima nas koji smo za, ima onih koji nisu, i tako u krug.
Ovdje na forumu se velika vecina fura kako su super majke, kako su humane, kako bi ovo, kako bi ono, kako su protiv nasilja, kako ne udaraju djecu, a kad je rijec o pruzanju sanse svom komsiji/prijatelju/znancu/neznancu da postanu roditelj, tad su svi protiv. I tu sva humana strana pada.




Meni ovaj post zvuci jako uvrjedljivo, a posebno ovo "velika vecina".... Znaci ako ne bih donirali svoje dijete nekome, sve dobro sto cinimo pada u vodu. Postajemo i nemajke i ovo i ono. Stvarno besmisleno...

A toliko se vodite tom cinjenicom da ce to dijete biti i voljeno i cijenjeno kod nekih roditelja koji su ga tako dugo zeljeli. To nije apsolutno garancija nikakva. Sama cinjenica da smo mi ljudi takvi da uvijek cijenimo ono sto nemamo, a kad dobijemo onda uvijek zelimo nesto vise pobija ovo navedeno. Tko zna sta i u kojem trenutku moze "puknuti" u covjeku, pa da se istrese i na majku i na dijete. Mislim, samo hocu reci nema garancije da su bolji oni roditelji koji su to dijete dobili odmah ili ga tako dugo cekali.
Ako sam ja sebicna sto nebi voljela da moje dijete bude dio statistike u kojoj je moguce da brat ozeni sestru, da moje dijete sutra od nekih roditelja bude nevoljeno, da bude nesretno a ja to ne znam, i da neki drugi covjek kojeg i ne poznajem bude otac moga djeteta... E ako je to sebicnost i povrsnost onda se ponosim i sto sam sebicna i povrsna....Toliko od mene.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 3:00:11   
Galicia
Sporty, imas pravo na svoju srecu i uzivaj u njoj. Al gdje pise da si ti THE mama?

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 6:03:37   
minja_
to sta je neko svom djetetu, forumski konzilij kao i uvijek precizno i besprijekorno dijagnosticira divno zavaljen pred tastaturom i u svom zivotu...

Opet ponavljam, odgovaram samo za svoje postupke i odgovaracu za svaki moj propust, losu procjenu, lose djelo i pred Bogom i svojim djetetom. Je li to najbolje ili najgore sto ce snaci moje dijete, ne znam.

Svaka od nas postupa spram svojih ubjeđenja i iskustava i svaka zna najbolje kako joj je u njenoj koži.

Osim Galicije, naravno, koja to uvijek sve zna bolje i od nas samihuser posted image
Vidis bona da je bolje da ne doniram sa ovakvom japijomuser posted image , dosta je jelde sto sam jedno dijete unesrećilauser posted image

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 7:00:00   
devojka
A toliko se vodite tom cinjenicom da ce to dijete biti i voljeno i cijenjeno kod nekih roditelja koji su ga tako dugo zeljeli. To nije apsolutno garancija nikakva. Sama cinjenica da smo mi ljudi takvi da uvijek cijenimo ono sto nemamo, a kad dobijemo onda uvijek zelimo nesto vise pobija ovo navedeno. Tko zna sta i u kojem trenutku moze "puknuti" u covjeku, pa da se istrese i na majku i na dijete. Mislim, samo hocu reci nema garancije da su bolji oni roditelji koji su to dijete dobili odmah ili ga tako dugo cekali.
Ako sam ja sebicna sto nebi voljela da moje dijete bude dio statistike u kojoj je moguce da brat ozeni sestru, da moje dijete sutra od nekih roditelja bude nevoljeno, da bude nesretno a ja to ne znam, i da neki drugi covjek kojeg i ne poznajem bude otac moga djeteta... E ako je to sebicnost i povrsnost onda se ponosim i sto sam sebicna i povrsna....Toliko od mene.


kao prvo, citav ovo upravo i moli sam zenu da i ja kao otac napisem par reci za sve:
ZBOG CEGA KOD NEKIH DRUGIH RODITELJA; ako uzme jajnu celiju onda uredu ona nije bioloska majka, a sta je sa ocem, znaci to dete je kod nekih drugih roditelja, samo sto je zena uzela od donatora jajnu celiju i dete nije nastalo prirodni putem? Znaci to se nista ne vazi sto je bioloski otac, vama je samo pitanje za majku. Ne znam zbog cega vi stalno zaboravljate tu musku ulogu. Kao da se radi o uzimanju anonimni spermija ili kompletnom doniranju embriona. Razmislite malo sta pisete, ima ovde i muskaraca koji ovoju citaju i oni se sami misle ko mena sta pita ovde. Znaci samo se moja zena pita hoce li moze li a da li ja hocu da to akceptiram ili usvoljim dete, a ostalo  nas niko ne pita.
Kao sto reko, ako je moj material dobar i ja zelim da postanem otac a moja zena ne moze, to znaci da mu ja nisam bioloski otac zato sto moja zena nema jajnih celija. Koja bre glupost, ovo u zivotu nikad nisam cuo.

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 184
   [Obrisana poruka]
9.4.2013 8:44:47   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Galicia)
  Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 8:54:58   
bebacha
Procitala sam samo zadnju stranicu i evo da dadnem prilog temi
Trenutno je moj odgovor NE,mozda se to nekad promjeniti al sad jedno veliko NE.
i nesmatram da sam sebicna,nehumana i slicno
nebi mogla podnijet da znam da negdje postoji dio mene a da nije samnom
isto tako da ja nedaj boze nemogu imat djeci nebi pristala na tu opciju
svako moze biti majka ako to dovoljno zeli
na svijetu ima toliko dobri majki koje nisu rodile svoje djecu
toliko djece na svijetu ima zeljne ljubavi i paznje
tako da je ovo ostalo potpuno nepotrebno

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 10:51:10   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: Galicia

Sporty, imas pravo na svoju srecu i uzivaj u njoj. Al gdje pise da si ti THE mama?


A gdje piše da nije?

Ona je THE mama svojoj djeci i niko joj nema pravo reći drugačije.
Ona je isto vlasnik svog tijela, i ima pravo odlučiti šta će s istim bez da joj iko na to prigovori da je sebična, uskogrudna ili šta već ne.

Cijelo vrijeme se kroz temu nameće osjećaj krivice majkama koje imaju djecu ali ne žele donirati JĆ.

Kao i na svim temama ovog tipa teško je prihvatiti da neko ima pravo da razmišlja drugačije nego ostali, pa i drugačije nego većina.
Moja jajna ćelija oplođena bilo čijom spermom je MOJE dijete! Ja za svoje dijete želim i moram biti odgovorna! Ja to drugačije ne mogu gledati!
Nije bitno da li će to dijete u toj porodici biti maženo, paženo, pruženi mu možda i bolji uslovi od onih koje mu ja mogu pružiti!!!
To je nešto što se ne dijeli.
Kao što ni jedna od nas ne bi svoje rođeno dijete dala nikome drugom jer će mu biti bolje, tako ne bi ni JĆ.

Baška što se misli da tim činom mi nemamo sluha, osjećaja i ljudskosti za žene koje prirodnim putem ne mogu ostvariti majčinstvo.
Što je 100% netačno!





user posted image
bebacha user posted image .


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:08:26   
breskvicaa
Ja lijepo molim sve forumasice da se postuju i tuđa misljenja jer meni ova tema treba ako vama ne da je nasa administratorica nebi zakljucala i bez neke posebne rasprave eto jedna VELIKA molba od mene user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:11:39   
breskvicaa

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

Samo bih citirala rečenicu naše jasmin:

Možemo imati vlastiti stav,ali ne možemo drugima davati negativne atribute zato što ne misle kao mi.



pa vas molim da na ovoj osjetlivoj temi jedna drugu ne optužujemo jer drugačije osjećamo i razmišljamo...




_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:15:36   
veeseelaa

lijepo bi bilo na ovu temu napraviti kampanju ne bi li se svijest ljudi probudila
nadam se da bi onda bio veći broj onih koji bi donirale jajne stanice
da se fkt pomogne onih ženama koje žele biti majke

ne možeš ostati trudan u prvi par pokušaja pa se razočaraš a ne da si svjestan da nikako ne možeš biti majka, teško je to i tim ženama treba dati punu podršku, ako neke od nas ne bi dale jajne stanice iz ovog il onog razloga ne utičimo na druge, ne sabotirajmo temu i ne mašimo našim jajnim stanicama

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:18:01   
breskvicaa

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


lijepo bi bilo na ovu temu napraviti kampanju ne bi li se svijest ljudi probudila
nadam se da bi onda bio veći broj onih koji bi donirale jajne stanice
da se fkt pomogne onih ženama koje žele biti majke

ne možeš ostati trudan u prvi par pokušaja pa se razočaraš a ne da si svjestan da nikako ne možeš biti majka, teško je to i tim ženama treba dati punu podršku, ako neke od nas ne bi dale jajne stanice iz ovog il onog razloga ne utičimo na druge, ne sabotirajmo temu i ne mašimo našim jajnim stanicama

user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:30:39   
tinkivinki

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


lijepo bi bilo na ovu temu napraviti kampanju ne bi li se svijest ljudi probudila
nadam se da bi onda bio veći broj onih koji bi donirale jajne stanice
da se fkt pomogne onih ženama koje žele biti majke

ne možeš ostati trudan u prvi par pokušaja pa se razočaraš a ne da si svjestan da nikako ne možeš biti majka, teško je to i tim ženama treba dati punu podršku, ako neke od nas ne bi dale jajne stanice iz ovog il onog razloga ne utičimo na druge, ne sabotirajmo temu i ne mašimo našim jajnim stanicama

ma ne maše nikouser posted image ,ne znam i jel imam čim mahati.ali ne bih donirala i ne bi pomogla nikakva kampanja.donirala bih odmah koštanu srž da se otvori banka u našoj zemlji

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:36:14   
Lady26

IZVORNA PORUKA: breskvicaa

Ja lijepo molim sve forumasice da se postuju i tuđa misljenja jer meni ova tema treba ako vama ne da je nasa administratorica nebi zakljucala i bez neke posebne rasprave eto jedna VELIKA molba od mene user posted image

Samo da posaljem user posted image


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:48:22   
Galicia
Izvinjavam se ako sam nekog povrijedila, nije mi namjera.
Samo mi para uzasno oci da to "donirano" dijete nece biti voljeno. user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:53:32   
breskvicaa

IZVORNA PORUKA: Galicia

Izvinjavam se ako sam nekog povrijedila, nije mi namjera.
Samo mi para uzasno oci da to "donirano" dijete nece biti voljeno. user posted image

Znam mila potpuno kako se osijecas ali nismo svi isti i obzirom da smo na forumu a puno nas ima moramo postovati i tuđa misljenja ma kakva ona bila isto tako trazim da se postuju i nasa i njihova user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 11:59:43   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: tinkivinki


IZVORNA PORUKA: veeseelaa


lijepo bi bilo na ovu temu napraviti kampanju ne bi li se svijest ljudi probudila
nadam se da bi onda bio veći broj onih koji bi donirale jajne stanice
da se fkt pomogne onih ženama koje žele biti majke

ne možeš ostati trudan u prvi par pokušaja pa se razočaraš a ne da si svjestan da nikako ne možeš biti majka, teško je to i tim ženama treba dati punu podršku, ako neke od nas ne bi dale jajne stanice iz ovog il onog razloga ne utičimo na druge, ne sabotirajmo temu i ne mašimo našim jajnim stanicama

ma ne maše nikouser posted image ,ne znam i jel imam čim mahati.ali ne bih donirala i ne bi pomogla nikakva kampanja.donirala bih odmah koštanu srž da se otvori banka u našoj zemlji



ja nisam ni za ni protiv, voljela bi čuti argumente za ZA, argumenata za protiv smo čuli hejbet
ko zna, kad bi mi neko stručan, nego ko se bavi ovim područjem pojasnio šta, kako i gdje možda bi znala na kojoj sam strani
znam da dajem podršku ženicama u borbi za bebicama, na ovaj il onaj način

kad podjemo od činjenice da jajna stanica ako se ne oplodi umire, a mi bi radije da umre nego da je nekom damo meni to razmišljanje nije baš jasno
s druge strane jajna stanica nosi genetiku žene koja istu donira, a ona ne da svoju genetiku, a usput je ni sama ne želi jer je nije oplodila.... poprilično čudnouser posted image




< Poruku je uredio veeseelaa -- 9.4.2013 12:01:20 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu tinkivinki)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 12:14:44   
breskvicaa
Hocete li opsiran tekst sto sam sacuvala u svojim biljeskama kako sve funkcionise sa donorskim jć

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 12:15:01   
brzamala
Ja mogu reći da nikada ne bih pristala na ovakav postupak iz vjerskih razloga a njih je najbolje objasnila malena sarena.

Ali s obzirom da sam se dugo borila sa neplodnosću i znam kakav je osjećaj imati u sebi potrebu, želju za majčinstvom, a ne moći je ostvariti, s te strane nikada ne bih mogla osuđivati žene kojima je to jedinia opcija. Tačno je da se može dijete usvojiti ali mislim da nije isto kada ga ti nosiš u sebi 9 mjeseci, za tebe je vezano, hrani se iz tvoje krvi, osjećas svaki njegov pokret, rodiš ga...

Zato mogu samo reći...hvala Bogu pa nisam u takvoj situaciji

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 12:16:03   
veeseelaa

IZVORNA PORUKA: breskvicaa

Hocete li opsiran tekst sto sam sacuvala u svojim biljeskama kako sve funkcionise sa donorskim jć



ja bi voljela pročitati, baš me zanima

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Donacija jajnih stanica
9.4.2013 12:29:53   
breskvicaa
Ovdije je sve lijepo objasnjeno kako se radi donacija jć

Najčešća pitanja u vezi liječenja neplodnosti pomoću donacije jajnih ćelija
Kojim ženama se preporučuje donacija jajnih ćelija?
Preporučuje se ženama kod kojih su:
– jajnici oštećeni prilikom liječenja onkoloških oboljenja pomoću hemoterapije i zračenjem,- jajnici bili operativno odstranjeni zbog upala ili endometrioze i sl.,- kod kojih je funkcija jajnika prestala,- kod kojih se na jajnicima ne stvaraju jajne ćelije zbog urodjenih, genetskih problema(sy Turner),- kod žena kod kojih bi sopstvene jajne ćelije prenosile genetski uslovljene bolesti,- žene sa defektnim jajnim ćelijama, posle mnogobrojnih IVF ciklusa.
Žena kod koje se planira liječenje pomoću darovanih jajnih ćelija mora imati matericu sa sluznicom (endometriumom) koja je sposobna primiti embrione.
Koliko dugo se čeka na donaciju jajnih ćelija, termini liječenja?Liječenje pomoću donacije jajne ćelije je potrebno tačno i detaljno isplanirati. Traženje odgovarajuće donatorke može trajati 1–2 mjeseca. Sam ciklus liječenja traje oko 4–6 nedelja.
Kako izgleda probni ciklus kod žene primaoca jajnih ćelija?Kod žene, koja se odluči za ovaj način liječenja je ponekada potrebno uraditi probnu pripremu endometrium i s tim testirati samu matericu, da li je reakcija na endometrium zadovoljavajuća za prijem i ugnjezdenje transferovanih embriona. Ljekar prepiše sintetički estrogen u formi tableta, flastera ili inekcija (Estrofem, Estraderm, Agofollin), koji je potrebno upotrebljavati najčešće s postepenim povećanjem doze, u toku 14 dana. Posle toga se radi mjerenje debljine endometrium pomoću ultrazvuka i, eventualno promijeni doze estrogena. Ukupno ovo testiranje traje 14 dana do 3 nedelje. Ukoliko je nalaz u redu, odmah sledećeg mjeseca je moguće planirati liječenje i prenos embriona.
Protokoli za pripremu endometriuma:-kod žena sa očuvanim menstruacionim ciklusom:-Moguće je prije početka ciklusa aplikovat inekcije depo GnRH analoga-(Diphereline, Decapeptyl, Zoladex). Ovom inekcijom se neutralizuje sopstvena-hormonska aktivnost,koja može negativno uticati na samo liječenje.-Injekcija djeluje približno 3–4 nedelje, posle čega se počinje sa upotrebom-estrogena na isti način kao u probnom ciklusu.-posle 14 .dana upotrebe estrogena se pregleda debljina endometriuma na UZV.Ukoliko je nalaz na UZV u redu, planira se embriotransfer.
-Istovremeno se, sa pripremom endometriuma, sinhronizuje stimulacija kod donatorke. Posle stimulacije i sazrijevanja jajnih ćelija se planira aspiracija jajnih ćelija. Dobijene jajne ćelije su oplodjene spermom partnera, tj. supruga žene primaoca (recipienta)jajnih ćelija. Moguće je upotrebiti u tom trenutku svežu ili zamrznutu spermu kao i spermu donora, ukoliko za to postoji medicinska indikacija i saglasnost para.-Na dan dobijanja (aspiracije, punkcije) jajnih ćelija donatorke, žena primalac (recipient) počinje sa upotrebom hormona trudnoće – gestagena (Utrogestan, Crinone), koji pripreme sluznicu za implantaciju embriona.-Drugog dana posle punkcije i oplodnje, par dobija najčešće telefonsku informaciju o broju nastalih embriona i njihovom kvalitetu. Posle 3–5 dana kultivacij, 1–2 embriona se prenose u matericu žene primaoca (recipienta). Preostale kvalitetne embrione je moguće zamrznutu u programu kriokonzervacije.-Posle prenosa embriona pacientkinja nastavlja sa upotrebom estrogena i gestagena. Za 14 dana se uradi urinarni test za trudnoću(HCG).
Kod žena koje nemaju menstruacioni ciklus?priprema sluznice počinje na isti način, posle izazivanja (indukcije) menstruacije pomoću hormonalne terapije.
Ko su donatorke i koje preglede moraju imati ?Donatorke su mlade žene starosti do 35 godina. U našem Centru u ove svrhe ne upotrebljavamo prekobrojne jajne ćelije naših pacijentkinja već isključivo jajne ćelije mladih i zdravih donatorki. Osim kompleksnog ginekološkog pregleda, genetskog pregleda (kariotip, trombofilne mutacije i mutacije gena cističke fibroze)i psi­hološke procjene, kod donatorke se ponavljaju, prema važećim zakonskim propisima, serološki testovi seksualno prenosnih oboljenja (HIV, HBsAg, HCV, Syphilis).Naše donatorke su većinom studentkinje, služebnice ili mlade majke. Ni jedna od njih se kod nas ne liječi zbog neplodnosti. Donacija jajnih ćelija je njihova dobrovoljna odluka. Ovaj postupak je prema zakonu, u Češkoj Republici anoniman.
Nije dozvoljeno da se donatorka i žena primalac (recipient) upoznaju.
Vodi se računa, medjutim, o podudarnosti fenotipskih karakteristika (visina, konstitucija, boja kose i očiju), ukoliko je to moguće. Moguće je izabrati i podudarnu krvnu grupu, ako to par želi. Različita krvna grupa, medjutim, ne predstavlja medicinski problem.
Na koji način se jajne ćelije dobijaju i u kojem broju?Jajne ćelije se dobijaju punkcijom, odnosno aspiracijom jajnika donatorke, posle adekvatne hormonalne stimulacije. Nije moguće unaprijed znati broj jajnih ćelija. To uvijek zavisi od reakcije na hormonalnu stimulaciju i vrlo je individualno. Isto tako, nisu sve dobijene jajne ćelije optimalnog kvaliteta i upotrebljive za oplodnju. To je sasvim normalna i prirodna situacija. Obično se dobije 5–8 zrelih i kvalitetnih jajnih ćelija. Sve dobijene jajne ćelije se oplode sa spermom supruga ili partnera žene primaoca (recipienta). Nije medjutim moguće 100% garantovati oplodnju kao ni dalji rozvoj zdravog embriona.
Kako se vrši oplodnja jajnih ćelija?Odmah posle aspiracije se jajne ćelije oplode pomoću metode ICSI (intracitoplaz­matske inekcije spermije u jajnu ćeliju), sa spermijima supruga, partnera ili donora (ukoliko postoji medicinska indikacija i saglasnost para). Za oplodnju može biti upotrebljena sveža sperma, dobijena na dan punkcije donatorke ili prethodno zamrznuta sperma.
Kada se planira embriotransfer?Embriotransfer je moguće planirati od 2.-5. dana kultivacije embriona van tijela. O tome odlučuju ginekolog i embriolog u dogovoru sa liječenim parom. Posle oplodnje je par informisan telefonski u vezi broja i kvaliteta jajnih ćelija, posle čega se planira datum transfera.Izabrani embrioni se prenose u matericu pomoću tankog katetera uz kontrolu ultrazvuka. Ovaj postupak je najčešće potpuno bezbolan i traje svega nekoliko minuta. Sve izgleda poput običanog ginekološkog pregleda. Postupak se odvija u operacionoj sali, u sterilnim uslovima. Posle transfera je preporučeno kratko mirovanje (15 minuta do sat vremena).Najčešće prenosimo dva embriona, a ostale kvalitetne embrione zamrznemo, ukoliko par koji se liječi na to pristaje. Posle transfera se pacijentkinji daju detaljne instrukcije u vezi terapije i preporučenog režima. Odredjuje se termin kada treba uraditi test za trudnoću. Koji ljekovi se upotrebljavaju posle transfera i kako se ponašati?
Pacijentkinje se nekada plaše da će embrioni posle transfera „ispasti“ iz materice. Ovaj strah je suvišan i neopravdan. Embrioni se prenose u minimalnoj kapi tečnosti (medijuma za kultivaciju) koja se brzo resorbuje. Statistike potvrdjuju da vrijeme ležanja posle embriotransfera nije bitno za samu implantaciju embriona. Ipak,u većini centara asistovane reprodukcije se pacijentkinjama preporučuje neposredno posle transfera ležanje 15–20 minuta.Posle transfera se nastavlja sa estrogen-progesteronskom terapijom sve dok se sa testom ne utvrdi da li je došlo do trudnoće. Najčešći estrogen preparati koji se upotrebljavaju su Estrofem, Estrimax, Proginova, Divina, najčešći progesteronski Utrogestan, Prometrium, Crinone, Agolutin. Isto tako se preporučuje dnevno jedna tableta folne kisjeline, a u nekim slučajevima jedna tableta Prednisona, Aspirina ili inekcija niskomolekularnog heparina (Fraxiparin, Clexane).Što se tiče režima posle embriotransfera, preporučuje se relativno mirovanje nekoliko dana (2–3 dana), bez veće fizičke aktivnosti i opterećenja (ne nositi teške predmete, izostaviti sportske aktivnosti i kupke u jako toploj vodi). Nekoliko dana se ne preporučuju seksualni odnosi zbog mehaničke iritacije i hormonalnog disbalansa koji bi mogao nastati.
Šta raditi u slučaju pozitivnog testa?Ukoliko je test pozitivan, nastavlja se bez promjene, upotreba svih ljekova. Potrebno je o tome obavijestiti Centar telefonski ili e-mailem. Približno za 7–10 dana posle testa se planira prvi pregled na ultrazvuku u Centru ili kod svog ginekologa (prema dogovoru). Neophodno je sa terapijom nastaviti prva tri mjeseca trudnoće. Prekid terapije može izazvati krvarenje, pa čak i prekid trudnoće. Ukoliko postoje sumnje oko tačnosti urinarnog testa, preporučuje se sve precizirati pregledom krvi (beta HCG).
Šta u slučaju negativnog testa?Ukoliko je negativan urinarni test koji pacijentkinja uradi sama, potrebno je svakako uraditi beta HCG iz krvi, i za svaki slučaj isključiti falešno negativan urinarni test. Negativan beta HCG iz krvi znači da do trudnoće sigurno nije došlo. Posle negativnog testa je potrebno kompletno prekinuti sa terapijom, posle čega za 2–4 dana počne menstruacija.
Šta raditi u slučaju pozitivnog testa i „prljanja“ (spottinga) ili slabijeg krvarenja?Kod 20 –25% pacientkinja se posle implantacije embriona pojavi prljanje-oskudan bronkast iscjedak. Ukoliko se ne jave uz to i bolovi, ne mora značiti ništa ozbiljno. Vrlo često, medjutim, zbog toga pacijentkinja strahuje da nešto nije u redu. Svakako je potrebno da o ovome bude informisan doktor.

< Poruku je uredio breskvicaa -- 9.4.2013 12:32:13 >


_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *