|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 16:56:07   
minja_

IZVORNA PORUKA: zvončica


IZVORNA PORUKA: Galicia

Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.



Da te potpisem user posted image


A ja mislim da su osobe koje ovako misle pomalo povrsne. I da ne uspijevaju sagledati koliko je pitanje donacije jajne celije za izvjesnu grupu zena kompleksno I ukljucuje ipak malo vise projekcije sta I kako u buducnosti.
Ja ne mogu o ovome razmisljati kao inzinjer biologije, gdje su jedan I jedan jednako dva.
Razmisljam o ovome kao neko ko misli da je odgovoran za svaki svoj postupak - tako I za kvalitet zivota tih mojih 23 hromozoma. Donacijom gubim pravo za omogucavanje dostojanstvenog zivota tog djeteta, ako se zadesi u porodici u kojoj ga nece imati.
Nisam haj-ba-to-je-samo-pola-celije tip osobe.
To je nekome pola celije, meni je SVE.
Ko ce mi garantovati da ce doci u zivot osobe kojoj ce takodje biti SVE?

(odgovor članu zvončica)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 17:06:19   
Galicia
Vodim se nekom logikom da nece bas narkomani, alkoholicari, osobe koje imaju neku ovisnost zapoceti ovaj proces. Nego da su to osobe normalnih zivotnih pitanja, kojima ce JAKO stati do svog djeteta, i cisto sumnjam da bi ga, to dijete zlostavljali, koristili, itd.
Uzecu sebe za primjer. Toliko dugo cekam to dijete, recimo lupam 18 godina, i da na kraju kad mi neko POKLONI mogucnost da imam dijete, ja to tek tako prokockam. Ne bi mi naumpalo da unistavam niciji zivot, a pogotovo ne tako tesko steceno dijete.
Mozda je tebi ovo povrsno, ali meni nije. Jako bih CIJENILA to sto dobijem.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 17:09:30   
Medić*
Ne bi ih mogla dati, niti ih uzeti.
Mozda je to nekome sebicno i nehumano ali meni postoje itekako dovoljno jaki razlozi da to ne ucinim.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 17:15:05   
minja_
Polazis od sebe I to je lijepo.


A meni je dovoljno da procitam dva reda crne hronike jedan dan i da vise apsolutno nemam povjerenja u ljudsku vrstu, motive, stabilnost, emocije, nista.
Donacija jajne celije je rizik koji jednostvno nikad ne bih preuzela.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 17:52:03   
breskvicaa

IZVORNA PORUKA: Galicia

Vodim se nekom logikom da nece bas narkomani, alkoholicari, osobe koje imaju neku ovisnost zapoceti ovaj proces. Nego da su to osobe normalnih zivotnih pitanja, kojima ce JAKO stati do svog djeteta, i cisto sumnjam da bi ga, to dijete zlostavljali, koristili, itd.
Uzecu sebe za primjer. Toliko dugo cekam to dijete, recimo lupam 18 godina, i da na kraju kad mi neko POKLONI mogucnost da imam dijete, ja to tek tako prokockam. Ne bi mi naumpalo da unistavam niciji zivot, a pogotovo ne tako tesko steceno dijete.
Mozda je tebi ovo povrsno, ali meni nije. Jako bih CIJENILA to sto dobijem.

Bas tako.U svakom slucaju i kad se uvede zakon kod nas postojat ce procedure koje ce morati proci da bi dosli do tog djeteta.

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 17:53:23   
smajli80

IZVORNA PORUKA: Galicia

Vodim se nekom logikom da nece bas narkomani, alkoholicari, osobe koje imaju neku ovisnost zapoceti ovaj proces. Nego da su to osobe normalnih zivotnih pitanja, kojima ce JAKO stati do svog djeteta, i cisto sumnjam da bi ga, to dijete zlostavljali, koristili, itd.
Uzecu sebe za primjer. Toliko dugo cekam to dijete, recimo lupam 18 godina, i da na kraju kad mi neko POKLONI mogucnost da imam dijete, ja to tek tako prokockam. Ne bi mi naumpalo da unistavam niciji zivot, a pogotovo ne tako tesko steceno dijete.
Mozda je tebi ovo povrsno, ali meni nije. Jako bih CIJENILA to sto dobijem.



Kao što sam već napisala ja bih donirala jajnu stanicu upravo iz ovih razloga.Jer se takođe vodim ovom logikom.
Valjda postoje neki kriterijumi po kojima se određuje ko je pravi kandidat za ovakvu vrstu oplodnje.Normalno (meni barem) da se prvo provjeri mentalno i financisko stanje parova kojima se radi ova vrsta oplodnje.

Ali opet svako zna svoje razloge i ja to poštujem.

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 18:57:20   
sporty mamaa
IZVORNA PORUKA: Galicia

Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.

Ja bih dosta toga ucinila da usrecim neku familiju da imaju djecu.
Ko sto moja jaranica kaze, dala bih i svoje jajnike, a ne samo jajne celije. Eh tako bih i ja.
Ne samo da bih dala poznatoj i bliskoj osobi, dala bih i totalnom strancu.
A pomisao dal negdje hoda pola mene, me ne opterecuje, ali pomisao da sam nekog zaista usrecila je neprocjenjiva.



Ja pak mislim suprotno. Zelja za djetetom nam je skoro svima u krvi, ali put dolaska do istog bi trebao imati i neka moralna i eticka ogranicenja. Po meni je sebicno doci do djeteta pa makar i po cijeni da znam da moje sin iz donirane stanice moze sutra ozeniti vlastitu sestru po majci i sl.... Ovo mi je prva i polazisna tocka zasto kazem izricito STOP ovakvoj vrsti zaceca. I svi koji imaju nesto s tim bi trebali pomisliti na ovo. Ali nekima to ocito nije bitno.
Druga stvar je sto vecina zena kaze, nebi mogla podnjeti cinjenicu da tamo negdje ima dijete za koje i ne zna. Pa se onda postavlja sto pitanja, je lito dijete voljelo, sretno, zdravo, bolesno....
Naravno da bi svaka zena koja to zeli trebala pokusati na razne nacine da rodi svoje vlastito dijete. Ali ne po svaku Cijenu....


< Poruku je uredio sporty mamaa -- 8.4.2013 18:58:52 >

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 18:57:55   
Leva
Prvo moram ispraviti jednu zabludu u kojoj mnogi zive. Svaka jajna stanica se pod jedan ne moze oploditi niti svaka jajna stanica moze postati dijete. Zene preko 35 godina zivota polagano gube kvalitetu i broj jajnih stanica. Ja sam ispod ove starosne skupine i moje jajne stanice su uvjek dobijale ocjenu kao jako kvalitetne. Da bih zatrudnila trebalo mi je 45 jajnih stanica mojih vlastitih. Od tih 45 neke nisu bile dovoljno zrele, neke se na startu nisu uspjele oploditi, neke su se oplodile i nisu se ispravno dijelile... Od njih 45 samo je 11 onih koje su imale potencijalnu sansu da uspiju, 7 od njih nisu prezivjele u mom uterusu i to je proglaseno neuspjesnim postupcima. Dvije su moja dva sunasca aBd i imamo jos dva pingvincica za nedaj Boze ili za naredni par blizanaca nikad se ne zna user posted image Onda zabluda broj dva: niko nece hodati za vama i traziti vam da donirate stanice. Ljudi ce znati gdje mogu otici ako to zele i ako im donacija nije tabu i btw vani uglavnom zene poslije punkcije u dogovoru sa svojim partnerima doniraju dio jajnih stanica tako da neplodni uskacu neplodnima i na taj nacin pomazu i stite jedni druge.
U vjerski aspekt necu ulaziti samo je jedno izvjesno da ni jedna od vas ne moze biti 100% sta bi uradila dok se ne nadje u toj situaciji. Ja eto dragom Bogu hvala nisam bila u breskvicinoj situaciji a ni ona na zalost u mojoj kozi pa da zna kako je imati mogucnost pokusavati i skakati iz postupka u postupak. Nas dvije se okvirno razumijemo jer dijelimo isto breme tj.neplodnost ali niti jedna od nas dvije ne zna u potpunosti kako je onoj drugoj..
Smajli tvoj komentar mi je u jednu ruku malo bizaran. Sta mislis kako bi bilo da tebi i tm neko ne dozvoli da imas biolosku djecu zato sto mozda ti ne radis ili zato sto nemate plate fakultetski obrazovanih osoba, mozda zato sto zivis kao podstanar ili nemas vikendicu na moru?

_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:15:41   
smajli80

IZVORNA PORUKA: Leva

Prvo moram ispraviti jednu zabludu u kojoj mnogi zive. Svaka jajna stanica se pod jedan ne moze oploditi niti svaka jajna stanica moze postati dijete. Zene preko 35 godina zivota polagano gube kvalitetu i broj jajnih stanica. Ja sam ispod ove starosne skupine i moje jajne stanice su uvjek dobijale ocjenu kao jako kvalitetne. Da bih zatrudnila trebalo mi je 45 jajnih stanica mojih vlastitih. Od tih 45 neke nisu bile dovoljno zrele, neke se na startu nisu uspjele oploditi, neke su se oplodile i nisu se ispravno dijelile... Od njih 45 samo je 11 onih koje su imale potencijalnu sansu da uspiju, 7 od njih nisu prezivjele u mom uterusu i to je proglaseno neuspjesnim postupcima. Dvije su moja dva sunasca aBd i imamo jos dva pingvincica za nedaj Boze ili za naredni par blizanaca nikad se ne zna user posted image Onda zabluda broj dva: niko nece hodati za vama i traziti vam da donirate stanice. Ljudi ce znati gdje mogu otici ako to zele i ako im donacija nije tabu i btw vani uglavnom zene poslije punkcije u dogovoru sa svojim partnerima doniraju dio jajnih stanica tako da neplodni uskacu neplodnima i na taj nacin pomazu i stite jedni druge.
U vjerski aspekt necu ulaziti samo je jedno izvjesno da ni jedna od vas ne moze biti 100% sta bi uradila dok se ne nadje u toj situaciji. Ja eto dragom Bogu hvala nisam bila u breskvicinoj situaciji a ni ona na zalost u mojoj kozi pa da zna kako je imati mogucnost pokusavati i skakati iz postupka u postupak. Nas dvije se okvirno razumijemo jer dijelimo isto breme tj.neplodnost ali niti jedna od nas dvije ne zna u potpunosti kako je onoj drugoj..
Smajli tvoj komentar mi je u jednu ruku malo bizaran. Sta mislis kako bi bilo da tebi i tm neko ne dozvoli da imas biolosku djecu zato sto mozda ti ne radis ili zato sto nemate plate fakultetski obrazovanih osoba, mozda zato sto zivis kao podstanar ili nemas vikendicu na moru?



Nisi me dobro shvatila nisam to htjela reci.
Već sam rekla da bi bez razmišljanja donirala svoje jajne ćelije i time pomogla neplodnom paru da ostvari roditeljstvo ma ko to oni bilo-fakultetski obrazovani sa visokim primanjima ili samo obični mali ljudi kao i ja što sam(nas 4 živimo od jedne male plate)
Već sam mislila na to da možda potoje kriteriji kao kod usvajanja djece gdje se prvo ispita par da li je mentalno zdrav za takvo nešto i da li imaju finaciske mogućnoisti da uzdržavaju to djete(znam da je kod nas rigorozan zakon po tom pitanju).
Vodila sam se tom mišlju-ničim drugim vjeruj mi.
I ja sam taj mali čovjek koji je jako teško dobio svoje potomstvo i opet kažem da bi POMOGLA SVAKOM bez obzira na diplomu.


_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:16:53   
zvončica

IZVORNA PORUKA: Galicia

Vodim se nekom logikom da nece bas narkomani, alkoholicari, osobe koje imaju neku ovisnost zapoceti ovaj proces. Nego da su to osobe normalnih zivotnih pitanja, kojima ce JAKO stati do svog djeteta, i cisto sumnjam da bi ga, to dijete zlostavljali, koristili, itd.
Uzecu sebe za primjer. Toliko dugo cekam to dijete, recimo lupam 18 godina, i da na kraju kad mi neko POKLONI mogucnost da imam dijete, ja to tek tako prokockam. Ne bi mi naumpalo da unistavam niciji zivot, a pogotovo ne tako tesko steceno dijete.
Mozda je tebi ovo povrsno, ali meni nije. Jako bih CIJENILA to sto dobijem.


Opet tebe potpisujem, jer se slazem sa ovim 100%

I da dodam, ko nije bio u toj situaciji da ceka na dijete mnooooooooogo godina ne moze ni razumjeti sta bi neke od nas bile spremne da urade...... A i da ja doniram svoju jajnu stanicu, meni ne bi bio problem....ne rukovodim se ni vjerom, ni bilo kojim drugim principima, vec samo ljudskim.......onim osjecajima radosti i tuge..... Besmisleno mi je da razmisljam da li bi ta zena kojoj ja doniram stanicu ludo voljela to dijete, bas kao sto bi mi bilo besmisleno da zena koja bi meni donirala stanicu postavila neke uslove ili sta znam vec......

_____________________________

Volim sve sto vole mladi :D

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:19:57   
simba00

IZVORNA PORUKA: minja_

Polazis od sebe I to je lijepo.


A meni je dovoljno da procitam dva reda crne hronike jedan dan i da vise apsolutno nemam povjerenja u ljudsku vrstu, motive, stabilnost, emocije, nista.
Donacija jajne celije je rizik koji jednostvno nikad ne bih preuzela.



Ti koji pune crne hronike su djeca bioloških roditelja, izrasla uz oba roditelja, u naizgled dobrim brakovima, lažno moralnim sredinama i, što je karakteristično baš kod nas, vjerski odgajana.

Ti koji pune hronike su naša djeca, djeca svih nas.

To nisu donirane jajne ćelije, nego baš naše.

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:28:29   
minja_

IZVORNA PORUKA: simba00


IZVORNA PORUKA: minja_

Polazis od sebe I to je lijepo.


A meni je dovoljno da procitam dva reda crne hronike jedan dan i da vise apsolutno nemam povjerenja u ljudsku vrstu, motive, stabilnost, emocije, nista.
Donacija jajne celije je rizik koji jednostvno nikad ne bih preuzela.



Ti koji pune crne hronike su djeca bioloških roditelja, izrasla uz oba roditelja, u naizgled dobrim brakovima, lažno moralnim sredinama i, što je karakteristično baš kod nas, vjerski odgajana.

Ti koji pune hronike su naša djeca, djeca svih nas.

To nisu donirane jajne ćelije, nego baš naše.


I zato kazem, bas zato sto odgovaram samo za sebe i svoje postupke pred Bogom i svojim djetetom, nisam kandidat za doniranje jajne stanice.

To kako djeca pate, nekad pomislim kako se ova Zemlja ne zaustavi i svih nas ne nestane, kakvu bol djece nosi, i bioloske i usvojene i iz prethodnih brakova supruznika...

Bas zato sto nema garancije, ja taj rizik ne mogu preuzeti na sebe.

(odgovor članu simba00)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:32:38   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Galicia

Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.

Ja bih dosta toga ucinila da usrecim neku familiju da imaju djecu.
Ko sto moja jaranica kaze, dala bih i svoje jajnike, a ne samo jajne celije. Eh tako bih i ja.
Ne samo da bih dala poznatoj i bliskoj osobi, dala bih i totalnom strancu.
A pomisao dal negdje hoda pola mene, me ne opterecuje, ali pomisao da sam nekog zaista usrecila je neprocjenjiva.


A ne misliš da bi to dijete,kada odraste i shvati da te ni najmanje ne opterećuje to što ono hoda negdje bez tebe,neće biti nesrećno???
Misliš da neće pomisliti kako si ga hladno dala nekome,nerazmišljajući šta će se desiti s njega?
Misliš da neće pomisliti kako si sebična zbog toga?

Iako se ne slažem s tobom,ja nemam pravo reći da si sebična,jer bi bez imalo opterećenja i grižnje savjesti dala nekome dio sebe,dio koji najviše od svega treba i zaslužuje tebe i tvoju bliskost,dio koji se ni najmanje ne pita šta će i kako biti s njim.

Možemo imati vlastiti stav,ali ne možemo drugima davati negativne atribute zato što ne misle kao mi.
Pogotovo kada i ti drugi imaju svoje dokaze o ispravnosti svog stava.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:42:26   
tinkivinki

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Galicia

Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.

Ja bih dosta toga ucinila da usrecim neku familiju da imaju djecu.
Ko sto moja jaranica kaze, dala bih i svoje jajnike, a ne samo jajne celije. Eh tako bih i ja.
Ne samo da bih dala poznatoj i bliskoj osobi, dala bih i totalnom strancu.
A pomisao dal negdje hoda pola mene, me ne opterecuje, ali pomisao da sam nekog zaista usrecila je neprocjenjiva.


A ne misliš da bi to dijete,kada odraste i shvati da te ni najmanje ne opterećuje to što ono hoda negdje bez tebe,neće biti nesrećno???
Misliš da neće pomisliti kako si ga hladno dala nekome,nerazmišljajući šta će se desiti s njega?
Misliš da neće pomisliti kako si sebičn
a zbog toga?

Iako se ne slažem s tobom,ja nemam pravo reći da si sebična,jer bi bez imalo opterećenja i grižnje savjesti dala nekome dio sebe,dio koji najviše od svega treba i zaslužuje tebe i tvoju bliskost,dio koji se ni najmanje ne pita šta će i kako biti s njim.

Možemo imati vlastiti stav,ali ne možemo drugima davati negativne atribute zato što ne misle kao mi.
Pogotovo kada i ti drugi imaju svoje dokaze o ispravnosti svog stava.

nemojmo pretjerivati,jajna ćelija nije isto što i dijete,a to dijete bi imalo biološkog oca i majku koja ga je rodila i othranila,tako da mislim da mu ne bi padala na pamet donatorica.a opet ne znam zašto komplikovati s tim jajnim ćelijama kad je toliko napuštene dijece.je li to samo zato da se muževi geni nastave.ja bi se mogla saživiti i voljeti dijete koje nisam ja rodila

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 19:46:08   
Leva
Smajli sorry ako je doslo do nesporazuma user posted image
Ja sam nacrt Zakona o MPO jako dobro iscitala. Parovi u hererolognoj oplodnji tj.svi ovi kojima trebaju donirane stanice nebitno da li se radi o spermicima ili js morace ici pred komisiju koja ce ocjenjivati njihovo zdravstveno stanje, morace proci i odredjeno psiholosko savjetovanje. Ne znam koliko ce se cijeniti materijalni aspekt ali iz iskustva sam imala priliku vidjeti da na donirane stanice nisu isli socijalni slucajevi ne zato sto ih neko ogranicava nego zato sto ti i pored placenog postupka moras mjesecno izdvajati brdo love za lijekove koji se koriste kao cuvari trudnoce da ne dobijes spontani pobacaj.
Nama u homolognoj tj.koji koristimo vlastite stanice nista od tih komisijskih procjena nece biti potrebno.
Osobe koje doniraju stanice ce pored pismene saglasnosti morati imati i saglasnost bracnog odnosno vanbracnog partnera ako zive u nekom vidu zajednice. Svaka od tih osoba donora ce moci povuci saglasnost do embriotransfera tj.do momenta vracanja zametaka u maternicu bez ikakvog obrazlozenja i niko nece imati pravo da je pita zasto se predomislila. Iskreno mislim da ce se takve situacije jako rijetko desavati ali neka ih u Zakonu kako bi se donori osjecali sigurnije. I jos jedna odredba meni jako draga: spolne stanice ne smiju biti predmetom trgovine ili nagodbe. Propisana je i odgovarajuca novcana kazna user posted image

_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 20:18:14   
Galicia
IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Galicia

Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.

Ja bih dosta toga ucinila da usrecim neku familiju da imaju djecu.
Ko sto moja jaranica kaze, dala bih i svoje jajnike, a ne samo jajne celije. Eh tako bih i ja.
Ne samo da bih dala poznatoj i bliskoj osobi, dala bih i totalnom strancu.
A pomisao dal negdje hoda pola mene, me ne opterecuje, ali pomisao da sam nekog zaista usrecila je neprocjenjiva.


A ne misliš da bi to dijete,kada odraste i shvati da te ni najmanje ne opterećuje to što ono hoda negdje bez tebe,neće biti nesrećno???
Misliš da neće pomisliti kako si ga hladno dala nekome,nerazmišljajući šta će se desiti s njega?
Misliš da neće pomisliti kako si sebična zbog toga?

Iako se ne slažem s tobom,ja nemam pravo reći da si sebična,jer bi bez imalo opterećenja i grižnje savjesti dala nekome dio sebe,dio koji najviše od svega treba i zaslužuje tebe i tvoju bliskost,dio koji se ni najmanje ne pita šta će i kako biti s njim.

Možemo imati vlastiti stav,ali ne možemo drugima davati negativne atribute zato što ne misle kao mi.
Pogotovo kada i ti drugi imaju svoje dokaze o ispravnosti svog stava.



Ja sam misljenja da je majka samo ona koja te odgoji a ne nuzno i ona koja te rodila.

Mozda nam se tu kose misljenja. Ko ce ga znati.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:07:24   
Visnja RR
Samo bih citirala rečenicu naše jasmin:

Možemo imati vlastiti stav,ali ne možemo drugima davati negativne atribute zato što ne misle kao mi.



pa vas molim da na ovoj osjetlivoj temi jedna drugu ne optužujemo jer drugačije osjećamo i razmišljamo...


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:17:05   
amra_sa

IZVORNA PORUKA: sporty mamaa

IZVORNA PORUKA: Galicia

Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.

Ja bih dosta toga ucinila da usrecim neku familiju da imaju djecu.
Ko sto moja jaranica kaze, dala bih i svoje jajnike, a ne samo jajne celije. Eh tako bih i ja.
Ne samo da bih dala poznatoj i bliskoj osobi, dala bih i totalnom strancu.
A pomisao dal negdje hoda pola mene, me ne opterecuje, ali pomisao da sam nekog zaista usrecila je neprocjenjiva.



Ja pak mislim suprotno. Zelja za djetetom nam je skoro svima u krvi, ali put dolaska do istog bi trebao imati i neka moralna i eticka ogranicenja. Po meni je sebicno doci do djeteta pa makar i po cijeni da znam da moje sin iz donirane stanice moze sutra ozeniti vlastitu sestru po majci i sl.... Ovo mi je prva i polazisna tocka zasto kazem izricito STOP ovakvoj vrsti zaceca. I svi koji imaju nesto s tim bi trebali pomisliti na ovo. Ali nekima to ocito nije bitno.
Druga stvar je sto vecina zena kaze, nebi mogla podnjeti cinjenicu da tamo negdje ima dijete za koje i ne zna. Pa se onda postavlja sto pitanja, je lito dijete voljelo, sretno, zdravo, bolesno....
Naravno da bi svaka zena koja to zeli trebala pokusati na razne nacine da rodi svoje vlastito dijete. Ali ne po svaku Cijenu....



Potpisujem, kao i Jasmin.
Ni najmanje nisam sebična po tom pitanju. Za mene bi bilo sebično, a prije svega nepromišljeno dati faktički svoje dijete nekome koga poznajem ili ne poznajem. Ja lično ne bih voljela da sam proizvod (znam da ružno zvuči) donacije jajne stanice. Prije bih svarila i razumjela činjenicu da sam xy dijete usvojenao od potpunih neznanaca nego da znam da negdje u svijetu postoji moja majka koja mi je presudila i prije nego što sam rođena, davši me nekim poznatim ili nepoznatim ljudima. Isto tako sam i rekla u prethodnom postu, ne bih se mogla nositi sa činjenicom da tamo negdje živi dijete kojem sam ja biološka majka.
Ja ovako razmišljam i logički i etički, ne samo vjerski.
Svi imamo različita mišljenja, i to treba poštovati.




_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:25:38   
devojka
A ja mislim da su osobe koje ovako misle pomalo povrsne. I da ne uspijevaju sagledati koliko je pitanje donacije jajne celije za izvjesnu grupu zena kompleksno I ukljucuje ipak malo vise projekcije sta I kako u buducnosti.
Ja ne mogu o ovome razmisljati kao inzinjer biologije, gdje su jedan I jedan jednako dva.
Razmisljam o ovome kao neko ko misli da je odgovoran za svaki svoj postupak - tako I za kvalitet zivota tih mojih 23 hromozoma. Donacijom gubim pravo za omogucavanje dostojanstvenog zivota tog djeteta, ako se zadesi u porodici u kojoj ga nece imati.
Nisam haj-ba-to-je-samo-pola-celije tip osobe.
To je nekome pola celije, meni je SVE.
Ko ce mi garantovati da ce doci u zivot osobe kojoj ce takodje biti SVE?

Pa ti bre doktorira? Ko kaze da si ti super korektna majka i da ti svome detetu najbolje cinis? To je tvoje misljne, ja imam troje, pa stalno im nesto ne odgovara, iako mislim da sve najbolje radim, ali deca mozda drugacije misle,mozda bi ta zena jos bila bolja za to dete. Pre svega ona ga nosi 9 meseci, a vi samo donirate. Pa sta je sa genetskim ocem, njega niko ne pominje!
Mislite svi da muskarci nemaju osecaje i da je njima svedno sta je sa njihovim genetskim detetom. Moj muz upravo ovo cita i nemoze da veruje, kako neki lupetju ovde. On kaze: par zar bi ja mogao gledati da neka zene moje dete maltretira, nestala bi u sekundi

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:36:14   
devojka
posle citanja ovoga kopmletnog foruma dosla sam do zakljucka:

necu da kazem sve ali dosta zena koje ne maju problem sa jajnom celijom i slicno (da ne idem u detalje) su protiv doniranja ili uzimanja,

malo je cudno?

sve zene koje imaju taj problem su za sve spremene

dolazim do zakljucka jednostavnog, dok te ne boli onda i ne gori, kada te zaboli radis i ono sto nikad ne bi uradio.
pa vi sada lepo filozofirajte do beskonacnosti al je to cinjenicauser posted image

(odgovor članu devojka)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:46:15   
Galicia
Sve to stoji, ima nas koji smo za, ima onih koji nisu, i tako u krug.
Ovdje na forumu se velika vecina fura kako su super majke, kako su humane, kako bi ovo, kako bi ono, kako su protiv nasilja, kako ne udaraju djecu, a kad je rijec o pruzanju sanse svom komsiji/prijatelju/znancu/neznancu da postanu roditelj, tad su svi protiv. I tu sva humana strana pada.



_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu devojka)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:48:39   
devojka
Misljenja sam da osobe koje nisu na ovo spremne su po malo sebicne.

Ja bih dosta toga ucinila da usrecim neku familiju da imaju djecu.
Ko sto moja jaranica kaze, dala bih i svoje jajnike, a ne samo jajne celije. Eh tako bih i ja.
Ne samo da bih dala poznatoj i bliskoj osobi, dala bih i totalnom strancu.
A pomisao dal negdje hoda pola mene, me ne opterecuje, ali pomisao da sam nekog zaista usrecila je neprocjenjiva.

potpuno se slazem,

a i da hoda jedan osoba poput tebe i ti je ne znas, ne bi nista lepse nama se moglo desiti na ovom svetuuser posted image
bolje imati i ovake gene, nego nikake i biti sam.

(odgovor članu devojka)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:52:09   
devojka
Sve to stoji, ima nas koji smo za, ima onih koji nisu, i tako u krug.
Ovdje na forumu se velika vecina fura kako su super majke, kako su humane, kako bi ovo, kako bi ono, kako su protiv nasilja, kako ne udaraju djecu, a kad je rijec o pruzanju sanse svom komsiji/prijatelju/znancu/neznancu da postanu roditelj, tad su svi protiv. I tu sva humana strana pada.



polazim od svoga bioloskog oca, volim ga i laku mu zelmlja bila,
al ovo sto mi je napravio od mene to je jedna velika strahota. od nas deca svako ga se seca nazalost lose
grozno, al to je moj otac

(odgovor članu devojka)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 21:54:24   
aazra
IZVORNA PORUKA: Galicia

Sve to stoji, ima nas koji smo za, ima onih koji nisu, i tako u krug.
Ovdje na forumu se velika vecina fura kako su super majke, kako su humane, kako bi ovo, kako bi ono, kako su protiv nasilja, kako ne udaraju djecu, a kad je rijec o pruzanju sanse svom komsiji/prijatelju/znancu/neznancu da postanu roditelj, tad su svi protiv. I tu sva humana strana pada.




To da se ovdje velika većina fura da je nesto sto nije, to je vise i malim bebama koje su smisao ovog foruma jasno...user posted image Nadam se da nisam od tih, daleko sam od savrsenstva u svakom pogledu user posted image

Ne znam iskreno da li bih bila spremna dati jajnu celiju, to je isto kao sto se muskarci dvoume oko davanja svog "sjemena"...ali podrzavam da se tako nesto omoguci bracnim parovima kojima je to jedini nacin da dobiju dijete (izuzev usvajanja koje je opet druga priča...)



< Poruku je uredio aazra -- 8.4.2013 21:56:11 >


_____________________________








(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Donacija jajnih stanica
8.4.2013 22:06:08   
amra_sa
Obavezno pogledajte film Twice born, ili Venuto al mondo, odličan je. Obratite pažnju kako se osjeća biološka majka kad vidi svog sina poslije toliko godina. Osjećaji prorade, prije ili kasnije, nek priča ko šta hoće. Nije to samo tako dati i kud koji mili moji.

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *