|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  13 14 15 16 [17]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
1.12.2013 23:03:30   
ToSamJa
Svaka beba za sebe.Moja curica je sa nepunih pet mj.pomalo pocela da sjedi(za vrijeme hranjenja i Obavezno u kolicima inace vriska)i najbitnije da se pedijatrica sa tim slozila.A sa sedam mj.vec je sama ustajala da sjedi.Puzanje je u pocetku bilo u rikverc pa onda naprijed.

_____________________________

07.10.2012.god. Moja Smjeskica dobila izbore!!!

(odgovor članu bozijidar)
Neposredna veza do poruke: 401
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
20.12.2013 0:32:48   
CombatKitten
Drage mame šta je pravilno da beba najprije nauči da sjedi pa da propuza ili obrnuto? Mojoj bebi je 6 mjeseci pedijatrica kaže da može u sjedeći položaj (naravno uz jastuke), dok fizijatar kaže ne u sjedeći položaj, što više na stomaku da bude i da je potičem da se što više rukama odguruje od pod, sama se treba podići u sjedeći položaj. A beba baš i ne voli biti na stomaku, čak se sama okrene na leđa kad joj dojadi (što je veoma brzo), a kad je u poluležećem položaju, diže se koliko može prema naprijed...koja su vaša iskustva?

(odgovor članu ToSamJa)
Neposredna veza do poruke: 402
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
20.12.2013 1:28:53   
lala0606
malom je 8.5 mj i vec uveliko samostalno sjedi. Od 4.5 mj se okrece s ledja na stomak i obrnuto... necu da ga forsiram da puze jer vidim da nece niti zna, cim je na stomaku ukoci nogice i nema sanse da ih stavi u polozaj za puzanje.. neke bebe i ne puzu vec odmah predju na dr fazu-prohodajuuser posted image . ne zamaram nit sebe niti njega sto nece da puze, bitno je da je zdrava i vesela bebicauser posted image

_____________________________

**mali zvrk**

(odgovor članu CombatKitten)
Neposredna veza do poruke: 403
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
20.12.2013 8:00:08   
suncano
Djecu ne treba uopce forsirati. Moj Tarik je pomalo poceo da sjedi sa 5 mjeseci, a nije znao da se uopce pomjeri i okrene sa ledja na stomak do sedmog mjeseca. Prekosutra mu je punih 11 mjeseci a tek prije 15 dana je poceo da puze. Cim je to savladao nakon dva dana poceo je da se penje oko stvari. Kad djeca osjete da su spremna tada i ustaju i puzu i prevrcu se. JA se nisam opterecivala tim.

(odgovor članu lala0606)
Neposredna veza do poruke: 404
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
20.12.2013 17:14:18   
lala0606

IZVORNA PORUKA: suncano

Djecu ne treba uopce forsirati. Moj Tarik je pomalo poceo da sjedi sa 5 mjeseci, a nije znao da se uopce pomjeri i okrene sa ledja na stomak do sedmog mjeseca. Prekosutra mu je punih 11 mjeseci a tek prije 15 dana je poceo da puze. Cim je to savladao nakon dva dana poceo je da se penje oko stvari. Kad djeca osjete da su spremna tada i ustaju i puzu i prevrcu se. JA se nisam opterecivala tim.

tacno tako... potpisujemuser posted image

_____________________________

**mali zvrk**

(odgovor članu suncano)
Neposredna veza do poruke: 405
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.12.2013 23:29:08   
Bella.88
CombatKitten pozzdrav za tebe i tvoju bebicu...,vidim da si pisala prije 6 dana,nadam se da ces videti moj post.
Ja sam nova na forumu i obicno ja postavljam pitanja jer puno toga neznam,ali se nadam da ce ti moje iskustvo koristiti.Moj djecak ima 6.5mj.poceo je da puze unazad vojnicki sa nepunih 5mj.sa 5.5 lezeci na boku odizao se na podlakticu i pokusavao sesti,ja sam mislila da je spreman za sedenje pa sam ga tako jednom stavila na kaucu,par puta u krilo ja,muz,nana,da bih ga jednog dana nasla u ljulji(bio je u polulezecem polozaju)savijenog u desno i napred nije se sam mogao ispravit plakao je,kad ga dignem da podrigne krivi se na desnu stranu,i vise ne pokusava da posedne,mislim da sam ga ja zbunila.Od tada on je uvek na podu kad je budan,pusti je na ledja,lezi i ti pored bebe polako ce se ona sama okrenuti na stomak kad vidi da je bolji pogled potrbuske.I da procitaj prvi post koji je Amrino davno napisala i po tome se vodi,ja sam sedela sa 6meseci(rekao pedijatar)i sad imam lumbalnu lordozu i zbog toga sam morala ns carski ici...radujem se druzenju na drugim temama i razmeni iskustavauser posted image

_____________________________

jun 2013 stigao vitez naš :)

jun 2015 guzna mala upotpunila nas svijet:)

(odgovor članu lala0606)
Neposredna veza do poruke: 406
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
30.12.2013 9:27:04   
elmaL
Nemojte uopšte razmišljati da li dijete treba prvo ovo ili ono niti porediti svoje dijete sa drugom djecom , ne mislim naravno da ne pratite njegov razvoj, vjerujte znaćete ako bi se javilo išta sumnjivo, a tu su i redovni pregledi pa pedijatar može uočiti ako ima nepravilnosti...

moj sin nikada nije puzao (tek poslije ponekad nakon što je uveliko prohodao), nije se skoro nikako prevrtao na stomak i obratno, na stomaku nije mogao izdržati ni 5 sekundi user posted image znači kretnje su mu bile minimalne, ali je prohodao sa 13 mjeseci, nismo nikada koristili hodalicu, znači nismo ga forsirali ni sa čim, jednostavno sam se počeo puštati imao je neku guralicu pa od stola do nje i sl.

ja sam naravno malo brinula u početku, al kad sam vidjela da ima normalne pokrete, fino napreduje, radosna je beba nisam više brinula, jednostavno svako je drugačiji... on je svoj dio karaktera već pokazivao tada, jer ni danas nije neka čigra user posted image nikad se ne penje po namještaju, vrlo je oprezan, dok većina djece njegovog uzrasta proba da se popenje gdje god može i ne može on je samo na sigurnom bez nekih akrobacija...user posted image

_____________________________

E i A=<3
"Ako se svaki dan malo brinete, izgubit ćete nekoliko godina vašeg života. Ako nešto nije kako treba biti, popravite ako možete. Ali učite se ne brinuti. Brige nikad nisu ništa popravile."

(odgovor članu Bella.88)
Neposredna veza do poruke: 407
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
30.12.2013 10:15:49   
mishkica
Nema tu pravila, evo sto ElmaL napisa, kod mene sve kontra, moja se pentrala, puzala, vrtila, otkako se rodila vrtila se ko na ringispiluuser posted image Prohodala sa 10 mj. ko cigra bila stalnouser posted image user posted image

_____________________________

M&M

Sreću čine male stvari...

(odgovor članu elmaL)
Neposredna veza do poruke: 408
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
30.12.2013 23:15:39   
CombatKitten
Hvala vam svima na odgovorima. Malo su me bile zbunila fizijatrica i pedijatrica. Fizijatar je rekla da ne smije u sjedeći, da je trebam stvaljati na pod na stomak da se odigne sa laktova, tj, da težinu prebaci sa stomaka na karlicu. Dok je pedijatar rekla da smije da sjedi. Možda se iz mog posta pogrešno dalo zaključiti, ja nju ne forsiram da sjedi, nego nisam znala koja faza ide prvo. Našla sam odgovor i savjetovala se da ipak ide faza puzanja. Beba vježba lumbalni dio odižući noge od poda u pravi ugao, pa dodirujući koljena, pa prste i na kraju stavljanjem stopala u usta. Sve se to razvija između 6-9 mjeseca. Priznajem da sam malo isprepadana, jer mi od 3. mjeseca bebinog života vježbamo po Vojti tj. radimo fiziklane vježbice. sa 3 mjeseca nije dizala glavu u položaju na stomaku. Više se fokusiram na stimulaciju kroz igru nego na vježbe, tako da smo svi familijarno na poduuser posted image user posted image user posted image . Bili smo na kontroli sredinom januara i stanje je puno bolje (vidno- jer se vrti sa stomaka na leđa i obrnuto, kao ćevap na roštilju) ali još malo moramo vježbati. Nadam se da me shvatate, fizijatar nam je odmah zaljijepila etiketu "odstupanje u razvoju", tako da svaki njen pokret pratim...

(odgovor članu mishkica)
Neposredna veza do poruke: 409
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.5.2014 16:13:58   
sara123
Malo cu da podignem temu i da napisem nesto sto me muci.
Nadam se da ce biti neko da odgovoriuser posted image

Naime...
Moja S. ima 44 dana.
Dojila sam je u lezecem polozaju, a evo od skora smo pocele i u sjedecem.
Ono sto sam primijetila jos ranije, kad je imala mozda oko mjesec dana je da drzi glavu ukrivljeno,hm...kad je stavim da lezi na ledjima npr.ona okrene glavu normalno u stranu, ali kao da mi je malo zabaciuser posted image znaci bilo da je okrenem na desnu ili na lijevu ona ce malo tako zabaciti...
Niko to nije primijetio,ili mi bar nije rekao, sve dok mi neki dan sestra ne rece da je i ona malo primijetila.

Zasto sam spomenula dojenje lezeci...kad vracam film unazad, mislim da sam pogresno to radila.. imam osjecaj da nisam stavljala dojku naspram njenih usta dok je dojila u lezecem polozaju nego malo iznad, pa da se ona zabacivala da uzme i zato sad zabacuje i kad ne dojiuser posted image

Eh sad, narucene smo pred kraj mjeseca na kontrolu i vakcinu, ali ja bih otisla i ranije da se posavjetujem..ne znam pretjerujem li i je li to normalno za bebu u ovom uzrastu?
Nastojim joj svaki put ispraviti kad vidim da to radi, ali mozda moram neke posebne vjezbe praktikovati.

Sorry na dugom postuuser posted image

(odgovor članu CombatKitten)
Neposredna veza do poruke: 410
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.5.2014 18:05:59   
tratinčicaa
Draga sara123, ja bih bebu odnijela na pregled ko dr, objasnila ponašanje bebe, pa ako treba i u ordinaciji dojila, neka malo posmatra bebu i vidi da li je to sve u redu. Mislim da ćeš tim postupkom sebi jako pomoći da odagnaš sumnje i budeš mirnija. Sretno!

(odgovor članu sara123)
Neposredna veza do poruke: 411
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.5.2014 19:02:39   
Teddy Bear
draga Sara 123 moja djevojcica je imala krivi vrat, tacnije sva je bila kriva , kad je podignem vrat, kicma u obliku slova C, a kad je stavljamo na nogice cak je odizala i desnu nogicu, nadam se da ces me skontat. To sam primjetila odmah po rodjenju, samo nisam odmah shvatila o cemu se zapravo radi, sve je krenulo od toga da je nisam mogla nikako namjestiti da doji...
Odvedem je u DZ na vakcinu, mislim da je imala oko 3 mj, naglasim dr, koja je takodje primjetila i tu dobijem uputnicu za Ortopeda, koji je rekao sve u redu samo polozaj u maternici koji je beba zadrzala... Dosli smo do Pedijatrijske klinike Jezero, tu obavimo pregled fizijatra, neuropedijatra, koji nas ponovo uputi ortopedu, na UZ vrata, UZ mozga.... sto je normalan tok da bi na kraju opet imali kontrolu kod neuropedijatra i na kraju fizijatra,,, to smo sve zavrsili kad je moja A imala 7 mjeseci i potpuno se ispravila sama od sebe, da tako kazem, bez vjezbica. Zakljucak je bio polozaj u maternici, jer je ona presjedila cijelu trudnocu, takva je i rodjena(prirodan zadak)... Bila je i pomalo lijena i mirna, toliko da se prvi put sama okrenula sa stomaka na ledja sa 7 mj. ..
Uh ja sam ti bas dug post napisala, ako te jos nesto zanima slobodno pitaj.
Prati svoju bebu, ponasanje i ostalo, ja mislim da je ona jos mala, i da ce se abda ispravit, ali svakako naglasi pedijatru. nama su sve vakcine bile obustavljene, dok nismo dobili potvrdu sa Jezera da beba smije biti vakcinisana... lijep pozdrav

(odgovor članu tratinčicaa)
Neposredna veza do poruke: 412
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.5.2014 20:29:12   
sara123
Hvala vam, zene, na odgovoru!
Otici cu aBd kod dr.pa i ako ne bude razloga mojoj zabrinutosti, jos boljeuser posted image
I ja se nadam da ce proci samo, ali cisto da budem mirnija, jer ako se poslije iskomplikuje, ne dao bog, sebe bih zauvijek krivila sto nisam na vrijeme reagovala.

user posted image

(odgovor članu Teddy Bear)
Neposredna veza do poruke: 413
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.5.2014 21:40:00   
berni
Moja je isto zabacivala glavicu samo na jednu stranu, sada sa 3.5 mj okrece na obje strane, i moram je sto vise stavljati potrbuske da odize glavicu...Sve do 3 mj sam uspjevala da je okrecem na bok, zbog oblika glave ali sad je to nemoguce, buni se i sama se namjesti.

_____________________________

10.5.2013 dvije crtice
20.6.2013 srculence kuca
16.1. 2014. stigla sultanija Ismihan

(odgovor članu sara123)
Neposredna veza do poruke: 414
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
6.5.2014 8:59:57   
Mrvica_83
Sara milaSamo ti prati svoju bebicu user posted image Ja sam isto pratila H. i u neka doba dobila dojam da nece ili ne moze da okrece glavicu na jednu stranu user posted image Npr. stavim je i onda prodjem iza nje . zovem je , diram i sl. a ona nista .. Sva sam se uzrujala , pricala sa MM . Bebica je za koji dan sasvim normalno okretala glavicu na obje strane - majcinska briga nekad sve vidi drugim ocima . Ti pitaj pedijatra da sebe smiris mada ja mislim da je sve u redu ! Ja sam na netu citala da im treba onemoguciti to zabacivanje ( kad se iskrive ) tako sto im stavis mali peskiric iza vratnog dijela ( smotan ) . Moja se znala iskriviti kad spava i ja sam je ispravljala .. Ljubac !

_____________________________

24.10.12 Jedan anđeo
26.11.13 u 00:09 - Ljubav za sva vremena ..Ceza H. je rodjenjem obasjala nas zivot !!!

(odgovor članu berni)
Neposredna veza do poruke: 415
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
12.11.2017 15:52:31   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: mumkica

Drage mamice prije svega zelim da vam se svakoj ponaosob zajvalim na svim divnim savjetima koje sam pratila u toku trudnoce i koji su me tjesili i malo smirivali trudnicko ludilo user posted image Upravo ti savjeti su me ponukali da postanem clanica :)

Medjutim imam jedno pitanje ako moze ko da mi odgovori.

Imam bebaca od tri puna mjeseca, hvala Dragom Bogu napreduje kao veliki, ali kako citam nivoe motorickog razvoja svaki kaze da bi beb vec trebala da se igra svojim rucicama i da se rucicama odize od podloge, a moj dilber baca boksere unaokolo bez ikakvog reda i redoslijeda user posted image i kada je na trbudu samo moze glavicom lijevo-desno bez nekog naocitog dizanja glavice, a kamoli grudnog kosa.

Da li je to normalno ili je vrijeme za posjetu fizijatru ?





_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Mrvica_83)
Neposredna veza do poruke: 416
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
12.11.2017 15:53:43   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: manuela RR

Svako odstupanje u motorickom razvoju primjetice pedijatar na redovnoj kontroli ...
Međutim roditelj je taj koji je stalno sa svojom bebom te svaku nedoumicu treba podijeliti sa pedijatrom.
Ukoliko se utvrde odstupanja vrlo vjerovatno da će vam preporučiti vježbice i redovan odlazak fizijatru. ..
To su obino manja bezazlena odstupanja koja se vrlo brzo vježbama prevazidu i dalje se motorički beba razvija bez problema. ..




_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 417
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  13 14 15 16 [17]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  13 14 15 16 [17]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *