|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 12:42:16   
malecka60
Ja jos nemam jos bebu, aBd bice, pa necu puno pametovati.

Pred sami zavrsetak rata, moja sestra se porodila i dojila je malog oko 4-5 mjeseci.
To kasnije nije islo i morali su mu dati drugu hranu. Sjecam se dobro da su ga hranili kupovnim kravljim mlijekom (u koje dodaju malo vode) i petit keksom. user posted image
Da li je to ispravno ili ne, ali hB malom nista nije bilo, narastao, zdrav, jak, nista mu ne fali.

E sad, sto je neko vec rekao, sta je sa onim bebama koje su hranjene prije 100 godina? Nije bilo ni Hipp-a, ni Aptamila...
Neka ima sad i toga, ali cini mi se da je to sve komercijala. Kao sto pedijatri daju antibiotike i na tome zaradjuju, jer rade za apoteke. Mislim, ima l' tu igdje veze?user posted image

Ali eto...user posted image

(odgovor članu Bosanka)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 12:43:34   
haida
Sa ovim zadnjim postom od alme se u potpunosti slažem.....
Ja npr. nisam Alini daval kravlje mlijeko ali nisam ni imala kad....dojila sam je dugo i davala voćne hapice...kasnije nije htjela mlijeko...sada ga polako pije ali i tetrapak i kravlje....
Isto tako kako su djeca preživjela rat a i kako su se djeca prije odgajala na selima gdje nije bilo tetrapaka, hippa i srugih stvari a ta djeca sa sela su uvijek bila jača i zdravija nego gradska djeca.

Sada normalno svaka mama gleda da svom djetetu priušti najbolje....ja nikad nisam gledala te neke knjige ali sa poslušala koje kakav savjete a do mene je poslije bilo hoću li ga primjeniti na svom djetetu ili ne....

Svako ima svoje mišljenje ali mislim i ja da će ova tema da ode predaleko....

_____________________________

ALINA 29.06.2004.

ARMIN 13.11.2008

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 12:48:35   
Emina*
Sjecam se dobro da su ga hranili kupovnim kravljim mlijekom (u koje dodaju malo vode) i petit keksom.


Tako je i mama od nase forumasice "proud mom" radila, pa zena dobi celijakliju user posted image   user posted image
Nije znala, ali eto, meni je jako zao......
Svakom svacije........


Odosmo mi od teme...
Mazalice draga, ne znam sta bih ti rekla, mozda je ipak bolje da presutis, ali ako ti je jako bliska i draga, mozda da fino sjednes s njom i malo porazgovaras, ne da joj pametujes, nego cisto onako da porazgovaras pa da vidis hoce li i je li spremna prihvatiti necije dobronamjerne savjete....
PS: Bas si fina kad se tako brines user posted image   user posted image


< Poruku je uredio Eminica -- 22.8.2008 12:52:41 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 12:51:48   
malecka60
Nisam rekla nista, ali mali ima 12 godina sad, nista mu ne fali hB.
Jednostavno nuzda zakon mjenja. To je bilo poslije rata kad je plata bila 80 KM.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 12:56:30   
Blue rose RR
Neće otići daleko, ako budemo poštovali tuđe mišljenje i ne pravili razloge ZA i PROTIV, jer obično nakon toga dođe do zaključavanja tema.
Davno sam prestala da komentarišem na temu ishrane djeteta, jer se moja ishrana kako u kući, tako i direktno mog djeteta, uveliko razlikuje od "tablica savremene ishrane".
Istu ne nipodaštavam, ali niz okolnosti pored ishrane dovodi do toga na koji način pristupamo tom malom biću.
Neki pridaju preveliku pažnju određenim sirovinama/formulama od kojih se hrana pravi, ali s druge strane dopuste taj luksuz sebi da npr. malo strahovito vode računa o djetetovim potrebama u smislu dječijeg privikavanja na vanjski svijet i događanja uopšte.
Npr. s obzirom da imam u familiji službenike dječije pedijatrije, rijedak je slučaj da se gore pojavi dijete sa neuhranjenosti, ali sa upalom pluća, bronhitisom, astmom, kikirikijem u dušniku (ili gdje već) - u ogromnoj mjeri.

Gore navedeno je samo odraz mog iskustva, odnosno mog zapažanja, ne samo na raznim forumima, nego uopšte u mom okruženju, tako da je to moj lični stav, i ne tražim da neko kaže da jeste tako, ili ne - nije tako. Jednostavno bih željela da se ne pravi tolika fama oko toga na koji način neko hrani svoje dijete, i da to bude tema koja će nekoga povrijediti ili prozvati.
Željela bih da mogu javno reći na koji način sam hranila svoje dijete i da to bude vodilja ženama, majkama koje imaju iste ili slične probleme koje sam imala i ja, a da pri tome ne naiđem na osudu.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu haida)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 13:01:43   
Bosanka
IZVORNA PORUKA: malecka60

Ja jos nemam jos bebu, aBd bice, pa necu puno pametovati.

Pred sami zavrsetak rata, moja sestra se porodila i dojila je malog oko 4-5 mjeseci.
To kasnije nije islo i morali su mu dati drugu hranu. Sjecam se dobro da su ga hranili kupovnim kravljim mlijekom (u koje dodaju malo vode) i petit keksom. user posted image
Da li je to ispravno ili ne, ali hB malom nista nije bilo, narastao, zdrav, jak, nista mu ne fali.

E sad, sto je neko vec rekao, sta je sa onim bebama koje su hranjene prije 100 godina? Nije bilo ni Hipp-a, ni Aptamila...
Neka ima sad i toga, ali cini mi se da je to sve komercijala. Kao sto pedijatri daju antibiotike i na tome zaradjuju, jer rade za apoteke. Mislim, ima l' tu igdje veze?user posted image

Ali eto...user posted image

[/quote potpisujem...i dodajem...svako ima pravo da radi kako misli da treba da radi,neki grijese,neki su neiskusni..ali boze moj.sigurna sam da svako z svoje dijete zeli the best.

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 13:12:42   
malecka60
Slazem se mayam aminom. user posted image
Mazalice, Eminica je dobro rekla. user posted image
Popricaj s njom i vidi iz kojeg razloga hrani tako svoju bebu. Da li zbog neimastine, nagovora drugih ili needuciranosti ili pak iz nekog cetvrtog razloga. Pa pokusaj fino porazgovarati, ali da joj ti sama ne nameces kako ce ona.  Pa valjda ce tada,  mozda, i razmisliti o tome. user posted image  

BTW Meni je, takodjer, zao te cure sto ima celijakiju.



(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 13:56:34   
Lady_in_red
IZVORNA PORUKA: malecka60

Slazem se mayam aminom. user posted image
Mazalice, Eminica je dobro rekla. user posted image
Popricaj s njom i vidi iz kojeg razloga hrani tako svoju bebu. Da li zbog neimastine, nagovora drugih ili needuciranosti ili pak iz nekog cetvrtog razloga. Pa pokusaj fino porazgovarati, ali da joj ti sama ne nameces kako ce ona.  Pa valjda ce tada,  mozda, i razmisliti o tome. user posted image  

BTW Meni je, takodjer, zao te cure sto ima celijakiju.

Mozda cu ispasti glupa ali sta je celijakija?


(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 14:01:44   
Emina*
hehe, ma nista se ne brini....
Evo link, pa mozes procitati, da ne skrecem s teme user posted image   user posted image

http://www.ringeraja.ba/forum/tm.asp?m=85382&mpage=1

http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=p&cat=w&id=4132&show=1


< Poruku je uredio Eminica -- 22.8.2008 14:03:04 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Lady_in_red)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 14:07:47   
Lady_in_red
Hvala!user posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 14:08:26   
nikka
Ja bih pozvala ženu na kavicu i uz neobavezan razgovor nabacila temu i pitala bih ju usput dali žli razgovarati o tome,jer neznaš dali stvano neželi ili nije informirana,tj. želi razgovarati o tome ali ju je malo možda stid jer nije upućena,uglavnom nećeš znati dok nepitaš,priznajem da sam se i ja prije zalećala pa sneba u rebra kažem ,zašto to radiš tako,sad sam kao malo pametnija pa polako,ali da je nekada nezgodno je.


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 14:18:43   
malecka60
IZVORNA PORUKA: Lady_in_red

Mozda cu ispasti glupa ali sta je celijakija?




Neces ispasti glupa. Cak sta vise, lijepo sto pitas. user posted image user posted image
Draga ovdje smo se se informisemo i razmjenjujemo informacije i znanje. Niko od nas nije Nostradamus.


(odgovor članu Lady_in_red)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 14:46:24   
ElmaB
Ja ipak mislim da svaka majka zna sta je najbolje za njeno dijete. Ja isto ne bih svoje hranila onako kako radi ta zena, ali ako ona misli da je tako najbolje, neka i dalje nastavi. Ako, te upita za savjet ti joj ga i daj. U suprotnom, neka nastavi po svome. A, to sto je pedijatri nisu savjetovali, pa mozda nije ni rekla kako hrani dijete. A, to sto se tice alergija na proteine ili neke druge stvari, to je zaista individualno u sto sam se uvjerila iz vlastitog iskustva. Mozemo mi dijete cuvati od alergije koliko god zelimo i hraniti ga po tabelicama i propisima raznih zdravstvenih organizacija, ali ako je ono sklono da dobije alergiju na nesto, dobit ce je!




_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 15:35:51   
makana
savjet se daje kada je zatražen
ti možeš samo da pričaš o svojim iskustvima i eventualno da objašnjavaš ako te neko pita zašto radiš to i to, pa ti onda objasniš zato što...
user posted image
znam da imaš dobre namjere, ali ovo ti je čista i gola istina



_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu mazalica)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 16:22:44   
mazalica
Ja uopste ne osudujem zane koje se odluce za kravlje mlijeko, daleko od toga, ali ne mogu da ne osudim zene koje svojim malim bebama daju smoki, puding, cokoladu, pa na kraju i taj cokolino. Kakve koristi beba ima od toga, nikakve, sa ovim se morate sloziti.
Jos da kazem da se ni ja ne pridrzavam slijepo tablice dohrane i radim po svom osjecaju, naravno da izbjegavam namirnice od koje beba moze dobiti alergiju ili neku bolest jer moja beba nema jos punih 6 mjeseci.

< Poruku je uredio mazalica -- 22.8.2008 16:23:57 >


_____________________________

Hamza 27.02.2008
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...


(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 16:44:15   
sanny
A fakat svasta ces cuti..ej a mozda ona nezna da je to stetno i mozda tvoj savjet nebi joj skodio al kako se ono kaze bolje gledat svoja posla.. Ja poslusam savjet al ako ja licno mislim da nije ok za moju bebu necu ga ni prihvatiti. svako ima svoje al ovo je bas previse.. i meni je jedna pricala kako to nesto muti brasno jaja i sta znam kao to neka kasica sta li...pored toliko lijepe hrane to nasli da daju bebama:user posted image

_____________________________

Emma Amalia 30.11.2007

(odgovor članu mazalica)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 17:24:38   
M kao Mama
Po mom ličnom mišljenu te žene su lijenčine obične, odgajaju djecukao da još žive na početku 20. vijeka i u nekom selu pod planinom, neka se niko ne uvrijedi, ali upravota žena koja mi je pominjala taj omak, ona čuva unuku od kćerke, ona ni dan danas ne zna za neka najobičnija jela, ne zna šta je čušpajz, ja napravim Lajli i dam njenoj unici, ona se ibreti, vidi kaže jede, pa napravi joj i ti pojest će dijete sve, više joj omak ana vrh glave, niaka u životu nije pohovala crne patliđane, to joj zahmetile, najbolja je supa iz kese i tako,

ja se ne slažem s njom, ali šta joj mogu ona još uvijek živi u onom selu iz kojeg je došla prije 30 godina, najbitnije je da djetetu napravi malo splačina i da je vas cijeli dan na ulici da joj šta ne promakne,


(odgovor članu sanny)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 17:52:11   
lamka
mazalice ja da sam na tvom mjestu ne bih joj nista govorila jer ako nije informisana ili nece da bude.posto znam da svi pedijatri pitaju cime hranite djecu kada igh vodite na redovni pregled prije vakcine.sad ako je rekla cime hranio vjerovatno su je posavjetovali da to nije dobro a ako nije rekla znaci da zna da to ne valja ali da drugacije ne kazem se pravi budala.jer na kraju xces ti ispasti najgora.mozes samo ono usputile reci kako ti hranis svog hamzu ali davati savjete pogotovo takvim osobaama nije nikad dobro zavrsilo.jer ocito ili je tako odgojena ili je pod prevelikim uticajem asvekrve koja ima neka primitivna razmisljanja.to je moje misljenje posto zenu ne znam ali poznavajuci x takvih slucajeva govorim iz iskustva.

_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 18:17:15   
mazalica
Alma slazem se sa tobom. I ja imam u svom ogruzenju takvih zana koje su toliko lijene da umjesto da svom djetetu skuhaju rucak ona mu otvori smoki ili stapice, sad je to dijete veliko i voli da jede samo cevape,picu,tjesteninu...
Sada je tako veliki izbor voca i povrca da ja ne znam sta bih prije skuhala svom Hamzi i jedva cekam da vidim kako ce reagovati na novi ukus, nije mi mrsko nista za svoje dijete...


_____________________________

Hamza 27.02.2008
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...


(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
22.8.2008 21:46:13   
boogy woogy
IZVORNA PORUKA: mamsi

Draga moj ti je savjet da se ne miješaš.Jer đaba ćeš joj objašnjavati ona će opet po svome,a inače znaš kako su mame osjetljive na djecu i na to da im neko daje savjete kako da sa svojom djecom postupaju,tako da ako ti je baš draga i želiš se i dalje s njom družiti,radije nemoj ništa govoriti nego ti svom Hamzici ugađaj i po pravilima radi,a ona kad radi tako nek radi to promijeniti ne možeš


Slazem se potpuno! Ja sam na ovom forumu vidjela koliko majke mogu biti osjetljive na necije dobronamjerne savjete.

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
23.8.2008 12:36:26   
Negra07
uz duzno postovanj svih mama na ovom svijetu pobogu zapitajte se kako su se prije djeca odgajala bez adaptiranih mlijeka da im mozda mame nisu davale samo vodu? Ja imam cerku od 15mjeseci koja je HBD zdrava i napredna a od 3mjeseca je pila kupovno mlijeko i mlijuecne proizvode samo joj cokolino rizolino sam uvela mnogo kasnije

_____________________________

Negra 24.05.2007

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
23.8.2008 16:18:55   
kana
Ne bi da reklamiram ali google je majka.Ukucas sto te zanima i dobices raznih objasnjenja...a sto se tice ishrane,zalosno je sto ce njeno dijete opet biti zdravije nego moje ,a ja se kao pridrzavam pravila...Tako da sam sa tim stala i pocela mu sa 5,5 mjeseci davati mnogo konkretniju hranu,tipe :supice,lino kasice,gluten..pa cemo vidjeti..kravlje mlijeko jos nisam dala sto ne znaci da uskoro necu.
Pozdrav

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Lady_in_red)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
23.8.2008 16:24:15   
kana
....i mazalice,dijete naravno ima koristi od pudinga i cokolina ....to pravis sa mlijekom i jako je hranjivo i puno zeljeza.Ja sam kao dijete ,kada sam okusila cari cokolade- upravo sam to jela ,kao i smoki/zitarice/ i nisam nikad imala manjak zeljeza.
Znaci sve je relativno i ne mozes globalizovati.
Neko rece da nije djetetu davao rizolino-zasto???user posted image Riza je jako zdrava i hranjiva,naravno u granicama normale.Ona se preporucuje kao i kukuruz i proso(koliko sam ja upucena).Smatram da zene ipak trebaju slusati svoje mame,osim te sa celijaklijom,-ipak su vas one odgojileuser posted image
Bez uvrede.

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu mazalica)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
23.8.2008 21:50:51   
Negra07
svaka ti cast u potpunosti se slazem sa svim tvijim izjavama

_____________________________

Negra 24.05.2007

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Kako dati nekome savjet o dohrani
23.8.2008 22:57:14   
Romali
Ja ne mislim davati nikome savjete, svaka mama odlučuje o svom djetetu. Ako se želi informisati, ima pedijatre, časopise, knjige, internet i masu drugih izvora. Onda mi tako isto nije jasno kad me pitaju i čude se  kako to da ja dosad djetetu nisam dala sok ili supu, a zamisli danas su mu 4.mjeseca user posted image ? Kratko im pojasnim, ali u biti nema smisla uvjeravati ljude u svoje stavove. Svako odlučuje za sebe i ja to maksimalno poštujem.

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Negra07)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *