|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

5 istina o oporavku nakon porođaja koje svaka žena treba da zna

Uredništvo Ringeraja.ba, 27.2.2024
Putovanje koje se završava dolaskom bebe na svijet je čudo prirode i (bukvalno) rođenje ljubavi. A onda započinje novo putovanje - oporavak.

image
Iako oporavak posle porođaja ponekad može biti izazovan, zapamtite da su promene kroz koje tijelo prolazi rezultat neverovatne moći majčinstva. Foto: Freepik.com
/11


Od ključne je važnosti da se osnažite znanjem o tome kroz kakve promene prolazi vaše telo tokom šest nedelja nakon porođaja, jer one mogu odložiti vaš oporavak. 

Dobra vest je da rano identifikovanje nekih od ovih stanja i opremanje pravim informacijama, koje ćete pronaći  u nastavku, može pomoći svakoj novopečenoj mami.

Dobra vijest je da rano identifikovanje nekih od ovih stanja i opremanje pravim informacijama, koje ćete pronaći u nastavku, može pomoći svakoj novopečenoj mami.


Evo šta želimo da znate:


1. Različiti problemi sa karličnim dnom su prilično česti

Dno karlice se sastoji od mišića, ligamenata i vezivnog tkiva koji podržavaju funkciju karličnih organa poput materice, bešike i crijeva. Nije neuobičajeno da žene imaju problema sa slabim mišićima nakon napornog porođaja.

Mogući simptomi uključuju:

  • Uporan bol u karlici ili genitalnim organima
  • Nelagodnost tokom odnosa
  • Zatvor
  • Često mokrenje
  • Neobjašnjivi bolovi u leđima


Ako imate neki od navedenih simptoma obratite se lekaru ili ginekologu. Oni mogu odmah preporučiti liječenje, zakazati dalje pretrage i preporučiti korišćenje nekih vežbi kao što je joga, za smirenje bolova u karlici i ponovno jačanje mišića.


2. Opadanje kose je sasvim normalno

Potpuno normalna pojava kod mnogih novopečenih majki je gubitak kose nakon porođaja – rezultat izjednačavanja hormona nakon trudnoće, tokom koje žene obično imaju više nivoe estrogena i progesterona. Dok osoba prirodno gubi oko 80 dlaka dnevno tokom procesa rasta, nije neuobičajeno da žena doživi i tri puta više od toga, u periodu poslije porođaja. 

Gubitak kose se obično usporava oko šest meseci nakon porođaja, ali ako ne vidite nikakve znake usporavanja, možda bi bilo dobro da uradite analizu krvi da biste videli da li druga neslaganja utiču na vaše tijelo.

U međuvremenu, vodite računa o uravnoteženoj ishrani, sa puno proteina, kalcijuma, željeza i drugih minerala i minimizirajte stres što je više moguće kako biste nivo hormona držali pod kontrolom.


3. Razdvajanje stomačnih mišića nije toliko strašno koliko zvuči

Diastasis recti je odvajanje trbušnih mišića koje se javlja nakon trudnoće. Ovo je normalan proces gde rastuća materica uzrokuje da se veći mišići u stomaku istegnu i na kraju razdvoje kada se napetost oslobodi.

Iako je to uobičajeno stanje, posebno kod starijih majki, ili onih koje su rodile više djece, svakako je frustrirajuće imati izbočinu u stomaku, ili srednjem delu koja tvrdoglavo odbija da se pomeri.

Iako u težim slučajevima može biti potrebna intervencija fizioterapeuta, većina slučajeva dijastaze rekti može se identifikovati jednostavnom provjerom kod kuće i tretirati specifičnim vežbama (koje se mogu raditi i kod kuće).


4. Može doći do postpartalnih infekcija – zato slušajte svoje tijelo

Kako se vaše tijelo oporavlja od porođaja, može se pojaviti potencijal za komplikacije kroz niz različitih infekcija. Neke uobičajene infekcije koje pogađaju nove majke su infekcije ožiljka od carskog reza, mastitis (infekcija dojke koja se obično javlja tokom dojenja) i infekcije urinarnog trakta. Simptomi uključuju:

Simptomi uključuju:

  • Groznica
  • Drhtavica
  • Bol
  • Umor
  • Tvrda ili bolna područja, obično samo na jednoj dojci
  • Otežano ili bolno mokrenje, zamućen ili krvav urin


Pobrinite se da slušate svoje tijelo i odmah se obratite svom ljekaru ako osjetite nešto od gore navedenog. Većina infekcija se može lječiti jednostavnim uzimanjem antibiotika i konzumiranjem puno tečnosti.


5. Borba protiv postporođajne depresije je teška, ali pomoć je dostupna

Nažalost, uobičajeno psihološko stanje koje pogađa nove majke je postporođajna depresija, a povezana je sa brzim fluktuirajućim nivoima hormona koji izazivaju hemijsku neravnotežu u mozgu, nedostatak sna i stres.

Uobičajeni simptomi uključuju:

  • Plakanje bez očiglednog razloga, ili više od normalnog
  • Osećaj neraspoloženosti, nemir, ili razdražljivost
  • Preterano spavanje ili nemogućnost spavanja uopšte
  • Problemi sa koncentracijom ili pamćenjem detalja
  • Teškoće u povezivanju sa bebom
  • Sumnja u sebe, da možete da se brinete o bebi
  • Misli da ugroze sebe ili bebu


Pošto su ovi simptomi širokog spektra, postporođajnu depresiju ne treba sami da dijagnostifikujete. Važno je da se konsultujete sa ljekarom i psihologom, koji mogu da uzmu u obzir vaše specifične okolnosti i donesu najbolju odluku o tretmanu.

Zbog ozbiljnosti ovog stanja, lekar će obično preporučiti plan lječenja koji uključuje terapiju i ljekove, što može u velikoj meri poboljšati sposobnost nove majke da se nosi sa situacijom. Imati prijatelje i porodicu koji deluju kao podrška je takođe neprocenjivo.

Ukratko, što je nova majka više informisana o tome šta može da očekuje, to će biti bolje pripremljena za fizičke i emocionalne promjene koje se mogu javiti poslije porođaja. Iako oporavak poslije porođaja ponekad može biti izazovan, zapamtite da su promene kroz koje tijelo prolazi rezultat neverovatne moći majčinstva i da nema čega da se stidite!


Odabrala i prevela Ringeraja.ba

Izvor: Mother.ly

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
12
Specijalne ideje za bebin prvi rođendan
Vaša beba slavi prvi rođendan samo jednom! Učinite nešto za pamćenje, nešto što će vaše maleno pamtiti cijeloga života.
3
Zvijezda baby kalendara za 2020.g. - MART
Večeras vam predstavljanjem martovsku zvijezdu za „Zvijezda baby kalendara za 2020. godinu“.
3
Sunčanica kod djeteta može biti opasna
Tijekom vrućih ljetnih mjeseci jedna od opasnosti izlaganja suncu je sunčanica. Djeca, posebno ona mlađa, jedna su od na...
3






Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *