|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Šuga u Banjaluci: Sve što treba da znate o šugi – kako se prenosi, liječi i sprječava

Uredništvo Ringeraja.ba, 11.4.2025
Šugu izaziva parazit Sarcoptes scabiei var. hominis, a bolest se prenosi dužim direktnim kontaktom sa zaraženom osobom, kao i putem garderobe, posteljine i peškira.

image
Period inkubacije može trajati od 2 do 6 sedmica, a bolesnik je zarazan sve dok na koži ima živih parazita. Foto: Freepik
/11


Iako je šuga (scabies) zarazna kožna bolest, ona se u Republici Srpskoj ne nalazi na listi bolesti koje podležu obaveznom epidemiološkom nadzoru, ističe prim. dr Vesna Lučić Samardžija, specijalista epidemiologije Doma zdavlja nakon što se u Banjaluci pojavilo nekoliko slučajeva zaraze šugom.

“Šugarac, insekt koji uzrokuje ovu bolest, ne prenosi uzročnike drugih zaraznih bolesti, te se šuga ne smatra bolešću od javnog interesa.”

U praksi to znači da se slučajevi šuge sporadično registruju u ambulantama porodične medicine i Higijensko-epidemiološkoj službi. Ipak, dr Samardžija napominje da se periodično javlja porast broja oboljelih, posebno u hladnijim mjesecima.

“Razlog češće pojave tokom zime može biti nedovoljno održavanje higijene posteljnog rublja, razmjena odjeće, kao i duži fizički kontakt unutar porodica ili kolektiva.”

Šugu izaziva parazit Sarcoptes scabiei var. hominis, a bolest se prenosi dužim direktnim kontaktom sa zaraženom osobom, kao i putem garderobe, posteljine i peškira.

“Bolest se može prenijeti i polnim putem, ali je rizik manji u odnosu na spavanje u istom krevetu.”

Period inkubacije može trajati od 2 do 6 sedmica, a bolesnik je zarazan sve dok na koži ima živih parazita. Prvi simptomi su intenzivan svrab, naročito noću, i osip na karakterističnim mjestima – među prstima, na šakama, podlakticama, oko struka, kao i u genitalnoj i analnoj regiji.

“Za dijagnozu su ključni svrab, tipične kožne promjene, nalaz parazita, epidemiološki podaci i povlačenje simptoma nakon terapije.”

Dr Samardžija apeluje na građane da ne pribjegavaju liječenju putem interneta, jer često dobijene informacije nisu potpune niti tačno objašnjene.

“Nažalost, šuga i dalje nosi sa sobom određenu stigmu, pa se o njoj ne govori otvoreno. To dovodi do neadekvatnog liječenja i moguće veće rasprostranjenosti.”

Šugu treba liječiti pod nadzorom ljekara, koristeći lokalne preparate koji sadrže insekticide u bezbjednim koncentracijama. Svi članovi porodice moraju istovremeno primiti terapiju, a posebnu pažnju treba posvetiti pranju i održavanju tekstila.

“Odjeća, posteljina i peškiri koji su korišteni prije i tokom infekcije moraju se prati na što višim temperaturama. Tekstilne površine koje se ne mogu prati treba temeljno usisati.”

Širenje infekcije moguće je i u zajedničkim svlačionicama sportskih sala i klubova, kao i kod čestih promjena mjesta boravka.

“Umjesto traženja krivaca, važno je da se usmjerimo ka zdravstvenom prosvećivanju i odgovornoj brizi za sebe i svoju porodicu.”

 

Izvor: Buka

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Terapijski psi za pomoć djeci i odraslima ...
Dodir sa psom, njegovom dlakom i energijom na određen način relaksira mišiće kod ljudi i pozitivno utiče na raspoloženje...
4
Samohrani roditelji
Uskladiti obitelj, posao i djecu je teško za sve roditelje, ali posebno je teško za samohrane roditelje jer nemaju uz se...
3
7 stvari koje djeca uče iz braka svojih ro...
Najvažniji odnos u svakoj porodici je odnos između roditelja, a najbolje što roditelji mogu da urade za svoju djecu je d...
3
Koga pacijenti zovu kad im je teško…
Što bih dala danas da čujem majčin glas u slušalici...
3






Anketa

Riža
M kao Mama

Drage moje, domaćice, ponukana današnjim snimkom na kojem jedan poznati kuhar sprema rižu, koju istu prije upotrepe ne pere, a da ne pomijem da je prebere, pitam Vas da li Vi perete rižu

Da (75%)

Ne (25%)


Broj svih glasova: 242

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *