|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Koje namirnice i jela ne smijemo podgrijavati

Uredništvo Ringeraja.ba, 5.2.2025
Podgrijavanje jela napravljenih od nekih namirnica nosi rizik po zdravlje. Inžinjer biotehnologije otkriva koje namirnice nakon termičke obrade nikako ne treba grijati i kako se jela poput pilava, musake i sarme podgrijavaju na bezbjedniji način.

image
Bujon se može podgrijavati a sve ono što je kuhano u njemu treba da bude ocijeđeno i da se posebno čuva u frižideru. Foto: Freepik - senivpetro
/11


Neke od namirnica koje se nalaze na trpezi svakodnevno ne bi smjele da se izlažu termičkoj obradi više od jednom. Takve su pečurke, kao i spinat, ali i drugo lisnato povrće i ono koje raste pod zemljom - mrkva, celer, cikla, krumpir.

„Ovo povrće sadrži nitrate. Oni nisu opasni kada se prvi put skuhaju. Međutim, naknadnim podgrijavanjem ti nitrati prelaze u nitrite koji kada se unesu u organizam stvaraju jedinjenja koja su potencijalno kancerogena“, naglašava inžinjer biotehnologije Marija Rakić Ljubomirović.

Biljno ulje koje je jednom upotrebljeno za prženje hrane nikako ne bi smjelo da se koristi ponovo, a jela spremana sa njim takođe ne bi trebalo podgrijavati.

Masti životinjskog porijekla imaju višu točku dimljenja pa se jela sa njima mogu podgrijavati.

Kada je o supama i čorbama riječ, gošća emisije RTS Ordinacija objašnjava da se bujon može podgrijavati a sve ono što je kuhano u njemu treba da bude ocijeđeno i da se posebno čuva u frižideru.

Prema rečima Marije Rakić Ljubomirović, zbog opasnosti da riža na sebi ima bakteriju Bacillus cereus, ni jela od ove namirnice ne bi trebalo podgrijavati jer se na taj način ovaj mikroorganizam može razmnožiti, naročito ako je jelo stajalo duže na sobnoj temperaturi.

Jela od krumpira ne podgrijavati nikad

Spremljeni krumpir koji je potamneo i dobio zelenkastoplavkastu boju nikako ne smije da se jede.

„Postoji mogućnost da se razvila bakterija Clostridium botulinum. Pogotovo ako je prekriveno aluminijumskom folijom“, naglasila je Rakić Ljubomirović dodajući da se krumpir mora isključivo poklopljen čuvati u frižideru.

Bakterija Clostridium botulinum može se razviti na suhomesnatim proizvodima, u konzervisanim proizvodima. Može izazvati glavobolju, vrtoglavicu, mučninu, povraćanje, povišenu temperaturu, a kod jače kliničke slike može da napadne centralni nervni sistem i izazove paralizu, gušenje, pa i smrtni ishod.

Pravilo je da se povrće koje raste ispod zemlje stavlja u hladnu vodu pre termičke obrade, dok se ono povrće koje raste iznad zemlje kuha kratko i stavlja se u toplu, kipuću vodu.

Piletinu, crveno meso, ribu niti jela spremljena sa njima ne bi trebalo podgrijavati.

Sarma iako sadrži rižu i crveno meso može da se podgrijava, ali samo da se smlači u rerni zagrijanoj na 70 stepeni.


Izvor: RTS

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

RECEPT: Obloge od kupusa pomažu kod mnogih...
Vjekovima unazad se kupus koristi za liječenje otoka i ogrebotina na koži. Njegova anti-inflamatorna svojstva se koriste...
7
Samohrani roditelji
Uskladiti obitelj, posao i djecu je teško za sve roditelje, ali posebno je teško za samohrane roditelje jer nemaju uz se...
3
Komunikacija žena i muškaraca
Riječ komunikacija dolazi od latinske riječi communicare - glagola koji znači učiniti poznatim odnosno podijeliti s drug...
3
Pismo o "ružnoj kćeri" !
Jedna mama napisala je pismo o svojoj ‘ružnoj kćeri’. I progovorila o onome o čemu nitko ne želi pričati. Majka je prizn...
3






Anketa

Voće, povrće ili pirinač sa mlekom?
пеперутка16

Čime ste započele uvođenje čvrste hrane i da li ste zadovoljne tim režimom i reakcijom deteta? Prvo smo uveli:

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *