|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?

Svjetski dan Down sindroma

Uredništvo Ringeraja.ba, 21.3.2014
Na današnji dan, 21. marta, obilježava se Svjetski dan Down sindroma, genetskog poremećaja uzrokovanog prisutnošću viška jednog hromosoma.

image
/11


Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. mart kao Međunarodni dan sindroma Down, a datum je bio izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. hromosoma i podjednako se koristi sa sinonimom Down sindrom. 

Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog hromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća. Uzrok Downovog sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar, prof. Jerome Lejeune.

Na 21. paru hromosoma otkrio je još jedan hromosom viška, umjesto 2, tu su se nalazila 3 hromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 hromosoma.

Takav poremećaj nalazi se u svakog čovjeka s Downovim sindromom. Nije ga moguće izmijeniti, niti liječiti.

Ime "Down" potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju. Ljudi s Downovim sindromom imaju određeni stepen poremećaja u razvoju (mentalni hendikep).

Stepen poremećaja varira od osobe do osobe i nemoguće je odmah poslije porođaja ustanoviti koji će stepen poremećaja dijete imati. 

Tim povodom Udruga za Down sindrom Mostar organizira prigodno druženje i predstavlja prodajni štand radova članova na 1. katu prodajnog centra Mepas Mall od 12 do 20 sati. 
Obilježavanje ovogodišnjeg svjetskog dana Down sindroma popraćeno je konferencijom „Zdravlje i dobrobit - Pristup i jednakost za sve". Sve osobe sa Down sindromom imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, baš kao i svi ostali, bez diskriminacije i sa naglaskom na specifične potrebe pojedinca. Potrebno je naglasiti:


1.    Osobe sa Down sindromom nisu nužno bolesne.
2.    Down sindrom je genetsko stanje, a ne bolest.
3.    Osobe sa Down sindromom mogu imati zdravstvene poteškoće, jednako kao svi ostali i moraju imati zdravstvenu zaštitu kao i svi ostali.
4.    Poznate su specifične zdravstvene poteškoće koje mogu utjecati na osobe s Down sindromom, za koje postoje informacije zasnovane na činjenicama.
5.    Zdravstveni radnici bi trebali biti svjesni tih zdravstvenih poteškoća prilikom liječenja osoba sa Down sindromom.
6.    Zdravstveni radnici ne bi smjeli diskriminirati osobe sa Down sindromom:
•    odbijajući ih liječiti;
•    „okrivljavanjem" Down sindroma za sve zdravstvene poteškoće; ili
•    razmatranjem samo specifičnih zdravstvenih poteškoća koje mogu utjecati na osobe sa Down sindromom.

I Udruženje "Život sa Down sindromom" iz Sarajeva, po osmi put, obilježava Svjetski dan osoba s Down sindromom programom bogatog sadržaja.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporučuje se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mog...
2
Masaža bebe i malo starijeg djeteta
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban z...
2
Priprema na život sa bebom
Dolazak bebe će zasigurno unijeti i nešto nemira u vaš život. Na dolazak djeteta se pripremite već prije poroda.
2
Sa bebom kod kuće
Porod je iza vas i vrijeme je da se naviknete na novi život sa svojom bebom. Pobrinite se za dobru prehranu i što više o...
2






Anketa

Pranje guze.
пеперутка16

Da li vaš muž presvlači djetetu odjeću, mislim na pranje guze i mijenjanje pelena?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *