Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban za razvoj, osjećaj sigurnosti i dobro stanje.
Masaža je odličan način uspostavljanja i učvršćivanja veze sa djetetom, jer je svakom djetetu dodir neophodno potreban za razvoj, osjećaj sigurnosti i dobro stanje.
U trudnoći je dijete u maternici stalno u kontaktu s majkom. Zbog gubitka sigurnosti koje je tamo imalo, upravo je masaža, pored dojenja, najbolji način da se sačuva povezanost između majke i djeteta. U masaži će dijete prepoznati ugođaj u kojem je uživalo devet mjeseci.
Masaža djece nije tehnika, nego način sporazumijevanja između djece i roditelja
Masaža djece je stari običaj kojeg poznaju kulture mnogih naroda. Pozitivne efekte masaže na rast i razvoj djeteta na svim područjima i razinama, potvrdili su konkretni rezultati rada sa djecom, te klinička istraživanja.
Masažom možemo pratiti i potaknuti rast i razvoj djeteta, te očuvati njegovo zdravlje
Na taj način masaža:
- postane prijatan način sporazumijevanja-komunikacije, te kontakta sa djetetom
- ojača djetetovu emotivnu povezanost sa roditeljima
- popravi djetetovo raspoloženje
- djetetu pomogne prepoznavati vlastito tijelo, kao cjelinu, i njegovih dijelova, a time i predstave o samom sebi; dijete se osjeća sigurno i voljeno
- umiruje napetosti koje su nastale zbog novosti, stresa,…
- pobuđuje, jača i regulira cirkulaciju, disanje, imunitet, probavu,…
- spriječava i ublažava bolove koji nastanu zbog trbušnih grčeva
- može pomoći i kod smetnji pri spavanju i cjelokupnom bioritmu
- uspostavlja i jača tjelesni i emotivni kontakt između djeteta i roditelja, što dovodi do smirenja i jednih, i drugih
- pobuđuje i bogati roditeljstvo, tj. umjetnost materinstva i očinstva
Masažom možemo početi odmah poslije poroda
Prirodno je da roditelji bebu miluju, grle i ljube već od samog rođenja. Masaža će biti najefikasnija prvih šest do sedam mjeseci starosti djeteta. Instruktori masaže djece (Certified Infant Massage Instructors IAIM – International Association Infant Massage) izvode prvenstveno tečajeve za djecu od 0-9 mjeseci jer smatraju da se u tom periodu počinje uspostavljati topla, intimna veza među roditeljima i djetetom. Djetetu to daje osjećaj sigurnosti, a time samouvjerenost za kasniji život.
Poslije 9. mjeseca dijete se počinje kretati, i na taj način istraživati i spoznavati svijet oko sebe. Zato se može desiti da masažom neće biti toliko oduševljeno ili će je čak odbijati.
To ne znači da poslije 9. mjeseca trebamo masažu prekinuti, nego da je trebamo prilagoditi djetetovim željama i potrebama. Masažu možemo učiniti zanimljivijom pjevajući djetetu zanimljive pjesmice.
Vrijeme trajanja masaže ovisi o djetetovom raspoloženju
Roditelji sami izaberu vrijeme i mjesto koje odgovara i njima i djetetu. Soba neka bude topla i takva da vam nitko ne smeta.
Dijete možemo masirati ujutro, popodne poslije kupanja, navečer prije spavanja, na stolu za previjanje, u naručju ili na tlu. Kod svakodnevne masaže preporučuje se korištenje prirodnih ulja, jer će tako vaši dlanovi i prsti glatko kliziti po koži. Upotrebljavaju se prvenstveno biljna ulja od sjemena, dobijena hladnim stiskanjem, npr. maslinovo ili bademovo, jer povoljno utječu na kožu.
***
Zanimljiva diskusija na forumu:
Čaroban video koji morate pogledati:
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Vaša beba odbija hranu!
Brine vas vaša "nejelica"!? Isprobajte neke trikove!
3
Kako da svoj dom učinite sigurnim za dijete
Iako vam se možda čini da posao oko sigurnosti djeteta u kući nikada nije „završen“, ovi savjeti pomoći će vam da svoj d...
3
Osadent - Za bezbolan rast zubića!
Mi ne volimo besane noći. Zato smo kreirali Osadent - homeopatski preparat za zubobolju za bebe.
3
5 prednosti rađanja bebe u jesen
Ukoliko ste postali roditelji baš u jesen, evo koje su prednosti rađanja jesenje bebe.
3