|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Alternativna medicina
12.6.2010 19:15:53   
acudesa
Vaši stavovi, mišljenja, iskustva!!!

Ja sam nakon, još jedne u nizu, priča o uspješnom liječenju biljem, odlučila otvoriti ovu temu. (priča potiče od meni bliske osobe, znači provjereno je)
Sinusi su joj bili zapušeni, trebala je na njihovo "hirurško otvaranje" user posted image  , ali je stavljala list ledenika (ne znam kako se još zove) i nakon nekoliko previjanja...sve se samo iščistilo.
Još, u mom bližem okruženju, osoba je nakon šolje čaja (od kore lijeske)-istopila kamenac u bubregu, bez izmokravanja, bolova, ičega,  i nakon 10 godina nema nikakvih  smetnji..

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:31:15   
jasmin
Draga gdje si prije bila?!Moj dragi bi trebao imati operaciju sinusa,jer muku muci sa manjkom protoka zraka kroz nosnu supljinu,tesko spava zbog toga.Kakva je to biljka???

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:37:04   
acudesa
blijedo zeleni mesnati listovi...
probat ću ti naći sliku

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:38:11   
jasmin
Eh hvala draga,da obradujem dragog da ne mora na operaciju,akobogda.:)

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:40:19   
acudesa
nisam 100 % sigurna..možda neka forumašica zna (da se zove i ranjenik ili je to druga biljka)...uglavnom je ovakva...samo je kod moje sveki više stablo
user posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:41:19   
acudesa
ona je obloge stavljala na sinuse direktno

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:49:24   
jasmin
Veliko hvala acudesa.Allah ti dao svaki hajr sto si mi izasla u susret.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:51:30   
jasmin
Evo sam nasla da je ranjenik,mislim da ga i moja sveki ima...hej lijek nam ispred vrata,a mi pojma nemamo...

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:52:59   
acudesa
Ipak je to ta biljka...evo ovako kod sveki izgleda, isto
user posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Alternativna medicina
12.6.2010 19:57:57   
acudesa
On je dobar i za podmlađivanje rana (moja je mama dekubitus na nozi mog brata ovim podmladila), i šta mi još sveki priča, za nekog momka kog ona zna dobro, ja ga ne znam (od nekih njihovih prijatelja sin), da su mu našli sjenu na plućima za koju su smatralli da je početak karconoma, a da je on svaki dan jeo listove ove biljke (ne znam je li jedan ili više) i da kad je otišao na kontrolu u njemačku-čudu kraja nema...
i ja imam jednu priču, ličnu, ali moram ipak otići ljekaru na kontrolu da je potvrdim sa sigurnoćuuser posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 11:34:36   
acudesa
Postovi sa: Homeopatija
IZVORNA PORUKA: Happy

Ne znam da li je i ova tema bila, izvinite ako se ponavljam... Ineteresuje me da li iko od vas ima svog/ide homeopati, ja sam išla skoro dvije godine i napravila sam pauzu od pola godine, ali ću opet početi, kažu da je posebno dobro za trudnice, jer se tako i naplod djeluje.
Slovenija je priznala zakonski alternativnu medicinu kao granu medicine, među kojima spada i homeopatija... Doduše mi smo daleko od toga, ali eto radi se na tome...



IZVORNA PORUKA: Happy

Homeopatija potiče naš organizam da se sam izliječi. Što to znači? Kod blažih bolesti i ozljeda, naše je tijelo sposobno samo se izliječiti. To možemo vidjeti kada npr. porežemo prst ili dobijemo gripu. Svaki organizam prirodno uvijek teži ravnoteži. Međutim, kod većih ozljeda, težih akutnih bolesti, kroničnih tegoba te teških emocionalnih trauma, vrlo često se naše tijelu ili psiha ne mogu sami vratiti u ravnotežu te im treba pomoć izvana. Tu homeopatija odlično pomaže. Homeopatski pripravci su energetske informacije koje u stvari potiču naš organizam da se izliječi i vrati u ravnotežu. Dakle, možemo reći da je bolest neravnoteža na bilo kojem od razina, npr. fizičkoj, emocionalnoj ili psihičkoj. Zdravlje je ravnoteža na svim razinama. Pomoću homeopatske remedije vraćamo se u ravnotežu. Glavno načelo homeopatije je slično se sličnim liječi. Supstanca koja može proizvesti neki skup simptoma kod zdrave osobe može (u homeopatskoj potenciji) izliječiti sličan skup simptoma kod bolesne osobe. Svaka homeopatska remedija ima svoju „sliku simptoma“ i predstavlja posebno stanje tijela i uma. Isto tako je i svaka osoba, u svakom trenutku, u određenom stanju tijela i uma. Ono se može prepoznati iz njenih simptoma, tegoba, osjećaja, ponašanja i slično. Kod liječenja se traži ona remedija čija je slika najsličnija ukupnoj slici osobe. Upravo iz ovog principa dolazi i naziv homeopatija – na grčkom ‘homoios’ znači slična, a ‘pathos’ patnja ili bolest, odnosno slična bolest.

Kod zdravstvenih poteškoća kao što su upale u trudnoći, homeopatski pripravci mogu vam koristiti, a škoditi vam sigurno neće. Princip homeopatskih preparata je naime taj, da su aktivne tvari u njima razrijeđene gotovo do molekularnih razina. Ovi se preparati, namijenjeni različitim tegobama, mogu kupiti u ljekarnama bez recepta, najčešće su u obliku malih kuglica (ali mogu biti i u obliku praška, kapljica ili tableta). S obzirom na to da je tradicionalna medicina nesklona alternativnim metodama, većina liječnika vjerojatno vam neće htjeti dati savjet što se homeopatije tiče. No, postoje i diplomirani liječnici koji se sasvim legalno bave homeopatijom.

Nadam se da nisam dosadna, ako koga interesuje user posted image






IZVORNA PORUKA: Okarica

Čini mi se, draga Neira, da je ova tema već bila, ali u okviru foruma "Zatrudnjivanje". Ja sam tamo nešto o tome pisala, pravo da ti kažem ne sjećam se. Što se tiče homeopatije, nisam protiv toga. Moja mama je išla kod dr. Sadiković a moj dragi kod Jadranke Trninić koja nam je inače komšinica i prijateljica.  Moj je dragi išao kod nje i bio je samo jednom, dala mu je neke tabletice i neku tekućinu. Ne znam šta da ti kažem, osim da je skupo, ali ne mogu reći da nema efekata. Moja mama je npr. jako zadovoljna.



IZVORNA PORUKA: bubuli

ja sam bila u decembru 2008.god prvi put i trebala ici opet al zapelo nesto neznam ni ja nismo se mogli uganjati i neodoh nikako vise...

mm je bio 2 puta i cini se da za njegov problem pomaze...

vidjet cemo sta dalje....

malo nam je podaleko zato neidemo bas redovno...




IZVORNA PORUKA: tinna

Molim lijepo gdje rade spomenuti doktori?
Ja imam iskustvo sa doktoricom u Zg i zadovoljna sam, ali Zg je daleko...




IZVORNA PORUKA: bubuli

ja sam isla u Vakuf...zena se zove Ramiza...osim sto je homeopata ona je i zdravstveni radnik


IZVORNA PORUKA: Maida*

Odlucila sam aktivirati ovu temu, jer sam na pdf trudnoca procitala dilemu jedne trudnice, antibiotici-da ili ne u trudnoci, i vidim da se ova mogucnost slabo razmatra.

Ja imam dosta prijateljica koje su koristile homeopatsko lijecenje.
U slucaju kod alergije kod djeteta pokazalo se jako uspjesno i mislim da ona svom malom nikad nije dala antibiotik.
Druga prijateljica je imala problem sa nadolazenjem mlijeka, dobila je nesto od homeopate i morala je popit tri te tabletice i za par sati je imala navalu mlijeka da je pumpicu morala trazit za izdajanje. 

Isto tako mislim da moze dosta pomoci i trudnicama i dojiljama, ako ne zele antibiotike.

Opet ponavljam, ja nisam koristila, ali sam cula pozitivna iskustva.



IZVORNA PORUKA: Adana

Imam i ja prijateljicu koja malog vodi kod homeopate. Kaze da je prezadovoljna i da dijete u zadnjih godinu dana kako joj idu nije uopste bilo cesto bolesno, i nije se desilo da mu bude nesto na plucima kada je prehladjen. A kao prije toga je stalno nesto bilo, krkali ga antibioticima, inhalacijama i sl. I kada se rodio imao je produzenu zuticu, i non-stop su bili po bolnici i kod doktora, i sve se sredilo i ozdravio je kada su otisli kod te tete negdje na Bascarsiji.
Kaze da nije skupa. Pregleda dijete, i da te neke tabletice, i proziv temp., neke koje pomazu kod nicanja zubica, pa neke za jacanje imuniteta i ne znam vise ni ja koje, i naplacuje tako sto kaze da od sebe das koliko mozes, u rasponu od 0-30KM cini mi se. Sto je reci da te nece odbiti i ne dati ti lijekove ako nemas love....
Mi se kanimo da odemo sa malenom, ali nikako da se nakanim. :) Mislim da se treba naruciti pa cu gledati ovih dana da uzmem broj. Asji rastu zubici, pa malo slini, i imala je prvi put, ali kratko, temperaturu, pa kontam mozda bolje otici njoj, nego da joj ukljuce antibiotike...
Sve u svemu, mislim da je korisno, i malo zdravije od klasicne medicine. :)


IZVORNA PORUKA: Happy

Toplo preporucujem homeopatiju, ja sam tu vec vise od dvoije godine... Ide moja mama skoro 5 godina, sestra, zet.... ABD sigurno cu i dijete da vodim... Tako da je zaista preporucujem, ja sam inace za sve vidove alternativne medicine....


IZVORNA PORUKA: acudesa RR

nisam išla, ali sam upoznata sa načinom rada i jako mi se dopada, sve što teži prirodi veoma podržavam, svima preporučujem da prvo probaju sa alternativnom medicinom,a zatim sa medikamentima
na kraju krajeva sigurno manje štete nego hemija
kažu: U prirodi postoji lijek za svaku bolest-samo što ga čovjek još nije otkrio



IZVORNA PORUKA: Adana

Evo i broj ove tete kod koje moja drugarica vodi malog, a kaze i da su i ona i muz isli.
................. Teta se zove Nada cini mi se.
broj telefona (na pp)
mama Alma mislim da ti u svakom slucaju ne moze odmoci, ja bih na tvom mjestu probala... user posted image



IZVORNA PORUKA: Rabi

drage moje evo i ja sam kontala da posjetim bioenergicara, ali sve su prilike da takvog necu naci ovdjeuser posted image
vidjeh da se ova tema opet pokrenula, pa rekoh mogla bih otici homeopati....
Nesto mi stalno sumi u usima, jako mi smeta, a posebno kad sam u tisini i zatvorenom prostoruuser posted image  Da li da odem?



IZVORNA PORUKA: teta berta

Je li itko imao ikakva iskustva sa ovim homeopatom u Mostaru... Ja bi otisla ali me sve nekako strah, pa me zanima kakva su vasa iskustva...tj.kako homeopata postavlja dijagnozu?????


IZVORNA PORUKA: teta berta

i ima li iko iskusta s homeopatima u hercegovini??? sarajevo mi daleko a rado bi otisla pa ako neko moze i zna neka mi odgovori... kakav je taj nusret hodic i ima li jos itko u blizini mostara... zahvaljujem se na odgovoru....


IZVORNA PORUKA: Adana

IZVORNA PORUKA: Rabi

drage moje evo i ja sam kontala da posjetim bioenergicara, ali sve su prilike da takvog necu naci ovdjeuser posted image
vidjeh da se ova tema opet pokrenula, pa rekoh mogla bih otici homeopati....
Nesto mi stalno sumi u usima, jako mi smeta, a posebno kad sam u tisini i zatvorenom prostoruuser posted image  Da li da odem?



U svakom slucaju ti ne bi trebalo naskoditi, mislim odlazak. user posted image


IZVORNA PORUKA: Happy

IZVORNA PORUKA: teta berta

i ima li iko iskusta s homeopatima u hercegovini??? sarajevo mi daleko a rado bi otisla pa ako neko moze i zna neka mi odgovori... kakav je taj nusret hodic i ima li jos itko u blizini mostara... zahvaljujem se na odgovoru....


Draga moja, ne znam za njega, nisam cula, ali je sigurno dobar... Ja sam bila u Mo (ustvari dolazili su u sa) mislim da se zove Nermin... radi sa jos jednim kolegom u paru i suuuupppppeeerrrr je..........
Toplo prepoprucujemuser posted image



IZVORNA PORUKA: teta berta

E bas ti hvala, isla bi i moja sveki pa me zanima.... A znas li mozda broj od tog Nermina ili ga ja mogu traziti na ovom broju... Ma bas bi volila vidit sta je touser posted image Svi moji imaju predrasude i kazu da im je to nigdje veze,...


IZVORNA PORUKA: Happy

Nema na cemu...
Nermin Puzic, broj je ............... On je homeopata i kiroprakticar... Super je, neces se pokajatiuser posted image
Ja idem veceras kod svojeuser posted image

Sretno

broj na pp


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

evo jedan zanimljiv tekst

Znamo da problemi djece zavise od njihovog uzrasta. Male bebe, trogodišnje ili devetogodišnje dijete, svi imaju različite «probleme». Njihovi simptomi uslovljeni su raznim faktorima: nicanjem zubića, ljubomorom na novog člana porodice, raznim strahovima, čestim upalama grla, uha itd. Po tome kako se „predstavljaju“, homeopat se odlučuje za jedan od homeopatskih lijekova koji može biti, biljnog, mineralnog ili životinjskog porijekla. Radi boljeg razumijevanja navešću samo neke tipove djece u homeopatiji, posmatrano očima homeopate.
Chamomilla (Matricaria chamomilla) dijete se lako prepoznaje, uglavnom po svom ponašanju. Spada u grupu nervozne djece. Ako mu date igračku da se zabavi, ono će je ljutito baciti. Stalno nešto traži, ništa mu ne možete učiniti po volji i sve ljutito odbija. I dobronamjerni pokušaji hranjenja kod njih mogu izazvati dahtanje i ljutnju. Svojim ponašanjem okolinu često dovode do „ludila“ i jedino ih možete umiriti nošenjem i ljuljanjem.I kada dijete zaspi, i dalje nije mirno. Stalno se okreće, stenje, priča, a onda odjednom ponovo počinje da vrišti... otac i majka ponovo nosaju i ljuljaju ... i tako cijelu noć. Znajte, da dijete, ustvari, protiv toga ne može ništa! Sve njegove reakcije su izraz njegove preosjetljivosti. Na najmanji podražaj, a naročito bol kod nicanja zuba, reaguju vrištanjem i udaraju sve oko sebe. Tada imaju i proliv koji je zelene boje, kao trava, i ima kiselkast miris. Jedan obraz im je uglavnom crven i topao, a drugi bijel i hladan. Kada ima bolove,ovakvo dijete je jako toplo, žedno i kupa se u vrućem znoju. Njihovo stanje pogoršava sve što je toplo: hrana, napitci, oblozi itd. Sve upale im se javljaju iznenada i intezivno, i uglavnom naveče. Ako im je uho upaljeno, ta ušna školjka je vatreno crvena. Dakle, za djecu koja imaju ove modalitete (gore od toplote uveče, a bolje im je od nosanja i ljuljanja) velika pomoć i rješenje njihovih tegoba jeste homeopatski lijek Chamomilla, bez obzira o kojoj tegobi se radi. I sami roditelji budu iznenađeni pozitivnim i brzim djelovanjem lijeka.
user posted image Ni Pulsatilla (Anemona pratensis) dijete ne podnosi toplotu sunca, kreveta, sobe, ali ovo dijete se izražava drugačije. Često, ali ne isključivo, ova djeca su fino građena, svijetle kose, plavih očiju i nježne bijele kože. Lako se uzbude, postide, pocrvene, pa onda problijede. I veoma lako zaplaču. Svako dijete, na neki način, ovisno je od svojih roditelja i traži pažnju. Kod njih je to posebno izraženo, a naročito ako dođe novi član porodice na koga su ljubomorni. Pulsatilla dijete će tražiti sve i svašta, stalno se trpajući u majčino krilo. To vidimo i kod uzimanja intervjua. Privrženost je tako velika da se bukvalno drže za suknju. Stalno zapitkuje roditelje „da li me voliš“. Veoma se lako prehlade (stomak, uši, nos, oči), a naročito ako pokisnu. Zašto? Cvijet Anemona raste na suhoj, pješčanoj podlozi gdje pada malo kiše i nema previše sunca. Značajno je i to da raste u grupama, te upravo zato i dijete tipa Pulsatilla boji se samoće i stalno traži društvo... i nikada nije žedno. Uveče, kada se smrkava, zbog straha od mraka, ne želi biti samo u krevetu. Često ih čujete da u krevetu glasno pjevaju neke pjesmice, zaspu, a onda se uplašeno probude jer imaju noćne more. Zato, vrlo rado spavaju u istom krevetu sa roditeljima. Za razliku od Chamomille koja je u bolu razdražljiva i zahtjevna, Pulsatilla leži i jeca, izazivajući vaše sažaljenje. Ako ima bilo kakvu upalu, samo želi da je mazite. To je uplakano dijete, sa nosićem punim sekreta kojeg razmazuje po cijelom licu. Sekret je u početku kremast, a kasnije zelenožut i gust. Apetit je loš, jede polagano, mrljavi, i više voli hladnu hranu. Sladoled im je omiljena poslastica.

user posted image Ako vaše dijete pripada tipu Calcarea carbonica (lijek napravljen od ljuske morske školjke) ono je često debelo, bezvoljno i veoma zimljivo. Koža mu je vlažna i hladna i pri susretu će vam pružiti hladnu i mlitavu ruku. I poslije malog napora brzo se zagrije i oznoji, a znoj mu je kiselkastog mirisa. Znoji se i noću, i to mnogo, a posebno po glavi.Znojenje ostavlja mrlje po jastuku. Maloj djeci fontanele sporo zarastaju, zubi teško i sporo niču, a kasnije i prohodaju i progovore. Jedan poznati američki homeopat je rekao da bi svako dijete nakon rođenja trebalo dobiti jednu dozu homeopatskog lijeka Calcium carbonicuma, kako bi rast tekao normalno. Sve ovo ukazuje na veliki značaj kalcijuma (krečnjaka) za razvoj ljudskog organizma. Ova djeca imaju probleme s mokrenjem u krevet. Često imaju proliv i kašastu stolicu svijetle boje i neobičnog kiselog mirisa. Iako ovo dijete izgleda zdravo i dobro uhranjeno, često se razboljeva i podložno je uganućima zglobova. U školi ima poteškoća, jer su malo sporiji u učenju. Nema puno samopouzdanja, puno brine oko sitnica i uvijek misli da će se dogoditi nešto loše.U mraku se ne osjeća sigurno i traži upaljeno svjetlo. Kada legne i zatvori oči vidi grozne slike i jako je uplašeno. Nažalost njegov strah ne prestaje buđenjem i otvaranjem očiju. Predstavljanjem nekoliko konkretnih lijekova, željela sam ukazati da su djeca već kao mala prepoznatljiva po: građi,  ponašanju i nekim sklonostima, ali to nikako ne može, i ne smije biti razlog, da roditelji samoincijativno daju neki homeopatski lijek. Jer, u homeopatiji, kada se završi intervju i sagleda cjelokupnost svih tih izraza koje nazivamo slika lijeka, to treba biti u podudarnosti sa slikom simptoma. Homeopat pokušava da uoči «pramodel bitka» koji obilježava to biće, a manifestuje se na fizičkom, emocionalnom i mentalnom nivou. To je proces koji se mijenja i svi mi kroz odrastanje i razne utjecaje mijenjamo sebe, a time i lijek koji će trebati dati u nekoj fazi života, ali lijek koji najviše odgovara. Homeopatija je prekrasan način liječenja djece. Naši lijekovi su prihvatljivi i sa društvenog i sa ekološkog stajališta: sigurni su, ne izazivaju nikakve popratne efekte i nema alergijskih reakcija. Nakon homeopatskog tretmana, dijete je sređenije, zadovoljnije i bolje napreduje. Holistički pristup liječenja bio je usmjeren ka izlječenju, ali i poboljšanju opšteg stanja koje odvodi dijete u harmoničnu i zdravu budućnost. I za kraj. Tankoćutni francuski matematičar i filozof Pascal, govorio je o „logique du coeur“ – logici srca, jer je tačno znao šta, i o čemu se radi u životu. Znao je da treba analizirati okolnosti, istraživati svijet i dokazivati, ali znao je da nas sva ta analiza i sva ta matematika nikuda neće odvesti ako ne žvimo sa svojim srcem. Zato poručujem: liječimo ta mlada bića svom svojom vještinom, znanjem, odgovornošću i ljubavlju, onda kada nas trebaju, a onda će neko od njih, za jedan dan učiniti djelo po kome će ga pamtiti generacije koje dolaze.


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 12:36:07   
jasmin
Sto se tice alternativne medicine,ja najprije pokusavam naci lijek u njoj.I moje iskustvo je da zaista pomaze,pogotovo med i curokotovo ulje,nesto sto toplo preporucujem svakom domacinstvu.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 13:16:27   
Medić*
IZVORNA PORUKA: jasmin

Sto se tice alternativne medicine,ja najprije pokusavam naci lijek u njoj.I moje iskustvo je da zaista pomaze,pogotovo med i curokotovo ulje,nesto sto toplo preporucujem svakom domacinstvu.



potpisujem, jos bih pored ovoga dodala hurme i maslinovo ulje koje je jako dobro kod povisenog kr pritiska i dijabetesa

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 13:53:16   
acudesa
Postovi sa: bioenergija
IZVORNA PORUKA: mamsi

Zanima me koliko vi vjerujete u ovu pojavu,da li mislite da stvarno postoje ljudi koji posjeduju tu bioenergiju i koliko mogu pomoći u izlječenju nekih bolesti?
Naime,jučer je na posao mojoj mami dolazio jedan čiko-bioenergičar i pošto moja mama ima problema s bubrezima i nesvjesticama i lošom cirkulacijom,zamolila ga je da je "pregleda".I kaže da je osjetila topilnu na desnoj strani krsta,a baš je taj bubreg zeza,a onda joj je rukama kružio oko glave i kaže da joj je gorila glava i da joj se sve zamaglilo i zaljuljalo pred očima,mislila je da je to možda sugestija,ali čiko kaže da nije i rekao joj je da bi volio da mu ona dođe da je malo detaljnije obradi.Inače,za njega sam čula da je mnogima pomogao i da je jako skroman,nekome čak ni ne naplati svoje usluge.I eto mama bi ga trebala nazvati i zakazati termin.Mislim da treba probati,nema šta izgubiti,a naravno da treba otići i doktoru.


IZVORNA PORUKA: mamyca

Ne znam sta bih ti rekla,ja vjerujem u te stvari,nemate sta izgubiti ako ti mama ode kod tog covjeka,valja sve isprobati,ipak je zdravlje u pitanju.Sretno



IZVORNA PORUKA: Amelaa RR

Moja prijateljica,njena trogodisnja kcerka i mama neki dan su radile bioenergiju...Nju je glava non stop bolila....mama joj ima problema s bolovima u kicmi.Ona kaze da je vise glava ne boli,...a bol u ledjima kod njene mame se smanjio upola...a mala Zuhra sada glumi bioenergicara...pa kad dodes kod njih ona kaze Ameja cedi...budi mijna (mirna)..i onda mase rukama oko mene..dusa slatka..Tako da sam i ja mislila otici da mi uradi tu bioenergiju..



IZVORNA PORUKA: mamsi

Hvala na odgovorima,a trebaš Amela pokušati,što da ne

A Zuhra  user posted image user posted image  duša draga



IZVORNA PORUKA: batterfly

Mamsi,ja sam bila kod jednog bioenergicara,koji je lijecio moju sveki,a koja je strasno bolesna zena i znam da bi ga MM i njegova sestra uvijek zovi kad joj bude tesko(ono bas da zena ne moze pomaket)....I meni pocela oticati desna noga,dole kod clanka,iz cista mira..Kako otok dodje tako i prodje....a boli ko djavo....I kaze meni MM pa hajd i ti kod Sefke(bioenergicara) pa nek vidi...Meni bilo,brate, smijesno...ali rekoh hajd...bolje da i on to vidi,nego da mi ljekari kontaju  uzrok....I odem ja.i sad on mene "pregleda",ali kad sam otisla kod njega nije mi noga bila natecena.kad ce ti on meni..jel ti desna otice??user posted image
Rekoh jest...i "maho" on rukama uz mene niz mene,pritiskao mi stomak,i kaze hajde sad ustani,ja ustanem i kaze on samo se ti opusti i ako krenes padat, nemoj se zaustavljati...i opet on rukama mase ....li ga mase.osjetim ja nesto ko da izadje iz mene,i podjoh padat....interesantno stvarno...ne mozes se kontrolisati...samo padas...i uhvati on mene..i na kraju mi rece:da mi je vena bila zacepljena kod jajnika??i da je uspio procepiti i da imam vodenu cistu,koja bi trebala "otici" sa porodom,kaze ako bi dr. primjetio da je ne dira...i tako jos sto sta,ali je najbitnije da meni ta noga vise nikad nije natekla,a i za cistu je bio u pravu!!!




IZVORNA PORUKA: camm

e mamsi ja sam bila i mm
slucajno smo se potrefili poslom u kuci kod bio...
ja sam kukala da me glava boli
a moj muz od nekih svojih bubica
i stavrno ovaj covjek je i nama pomagao.
a meni je reko da cu ubrzo ostati trudna tako je i bilo.





IZVORNA PORUKA: Happy

Super priče.... JA isto vjerujem, nisam nikada bila a voljela bih otići....
Ono što mene interesuje, da li je on samo za fizičke smetnje i može li ako imate u "glavi" nekih problema/psihičke prirode.......




IZVORNA PORUKA: budućamama

IZVORNA PORUKA: mishka

Mamsi,ja sam bila kod jednog bioenergicara,koji je lijecio moju sveki,a koja je strasno bolesna zena i znam da bi ga MM i njegova sestra uvijek zovi kad joj bude tesko(ono bas da zena ne moze pomaket)....I meni pocela oticati desna noga,dole kod clanka,iz cista mira..Kako otok dodje tako i prodje....a boli ko djavo....I kaze meni MM pa hajd i ti kod Sefke(bioenergicara) pa nek vidi...Meni bilo,brate, smijesno...ali rekoh hajd...bolje da i on to vidi,nego da mi ljekari kontaju  uzrok....I odem ja.i sad on mene "pregleda",ali kad sam otisla kod njega nije mi noga bila natecena.kad ce ti on meni..jel ti desna otice??user posted image
Rekoh jest...i "maho" on rukama uz mene niz mene,pritiskao mi stomak,i kaze hajde sad ustani,ja ustanem i kaze on samo se ti opusti i ako krenes padat, nemoj se zaustavljati...i opet on rukama mase ....li ga mase.osjetim ja nesto ko da izadje iz mene,i podjoh padat....interesantno stvarno...ne mozes se kontrolisati...samo padas...i uhvati on mene..i na kraju mi rece:da mi je vena bila zacepljena kod jajnika??i da je uspio procepiti i da imam vodenu cistu,koja bi trebala "otici" sa porodom,kaze ako bi dr. primjetio da je ne dira...i tako jos sto sta,ali je najbitnije da meni ta noga vise nikad nije natekla,a i za cistu je bio u pravu!!!




I ja sam bila kod njega i nakon njegovog tretmana i uz vrkutu, počela sam ponovo da imam redovnu O. Meni je to bilo čudo, nakon ' mjeseci da se desi...
A tretirao mi je i polip, pa ćemo vidjeti na slijedećem uzv je li otišao ili još uvijek stoji... A i meni je bilo smiješno ono padanje user posted image



IZVORNA PORUKA: mamsi

Hvala drage sad još samo da natjeram mamu


IZVORNA PORUKA: dana3

svako od nas posjeduje trunku bioenergija u tijelu samo to je toliko neznatno da bi mogli pomagati drugima.neke osobe posjeduju je toliko da se vidi na specijalnim snimkama to zracenje.to sam pratila u "Arci".problem s tim je sto ima danas dosta prevaranata i onih koji olako zele da se nakupe para.medjutim,kod ljudi ili zena koj su pomogli nekom treba otici.moje iskustvo s njima nije bilo bas sjajno a posjetila sam Drago.natovario mi masu cajeva koji su mi razrijedili krv(kao za lijecenje secera).a onda moja mati se prihvatila knjiga i cajeva posebno zare i cikle da se oporavim.treba probati ali imati uvijek oko na oprezu




IZVORNA PORUKA: dzana5

a u kojem gradu je taj bioenergicar i ako ima broj tel bila bih vam zahvalna da napise neko jer sam ja vec bila kod jedne u sarajevu pomaze al je malo neljubazna i moras doc 100puta na ljecenje a ja zivim u mostaru pa mi se bas neklapa vazda u sarajevo ja neznam imal u mostaru iko ko se bavi sa tim ako neko zna nek javi molim vas nisam ni ja vjerovala u to al sam se uvjerila da stvarno pomaze



IZVORNA PORUKA: dana3

dzana5-dobro dosla na forum jer vidim da ti je ovo prva objava.tema je malo starija eto skoro godinu dana pa se nadam da ce ti neko odgovoriti na tvoje pitanje:Dobro dosla jos jednom


IZVORNA PORUKA: Niobe

Miso je radio moju baku koja je bila bukvalno savijena pod pravim uglom i nakon 5 seansi se ispravila.
Doktori nisu imali lijek niti savjet za to stanje.

G. Miso je uspjesno lijecio Radeta Serbedziju, Toma Cruisea i ako se ne varam Kim Besinger.

Seansa kosta 50 maraka, koliko se mogu sjetiti.


IZVORNA PORUKA: Nunny

ja vjerujem u alternativnu medicinu...i da neke stvari tipa akumpukture sigurno pomazu...vjerujem da kristali (minerali) imaju uticaj na nase tijelo...pa sobzirom da svi mi imamo energiju (neko malo vecu) nekad los protok energije moze izazvati problem...sada vjerovatno postoje i ljudi koji to znaju kanalisati...do duse nikada nisam imala priliku upoznati nekog ali u svakom slucaju ne skodi probati




IZVORNA PORUKA: dzana5

ej hvala na dobrodoslici ma znate sta ja sam isla kod bioenergicarke i stvarno nije supljak al mi nije jasno kako nema niko u hercegovini da se bavi s tim sve ovo mi je uzasno daleko jer tu treba ici vise puta 


IZVORNA PORUKA: Rabi

Nadam se da ce mi se javiti neko ko zna u sarajevu dobrog bioenergicara.
Provjerenog, naravno, jer danas ima varalica na sve strane. Pa ako ima broj telefona ili adresa, bila bih jako zahvalna!!!!



IZVORNA PORUKA: Ela78

Gospodin ...........bioenergičar iz Banja Luke.
Ja sam bila kod njega zbog vratnog dijela kičme, pomoglo mi je a na seansi sam osjetila samo kao neko strujanje, kao kad utrne dio tijela. Pomogao mi je samo što mi je rekao da uradimo bar još 2 seanse ali sam ja bila lijena otići jer kod njega dolaze ljudi od svakud i ako imaš sreće čekaćeš 3-4 sata a ako ne i po 7-8!
To mi je bilo najgore s tim što kod njega nema ¸¸cijene¸¸ već koliko ostaviš.
Znam dosta slučajeva što je pomogao i kod težih oboljenja, a provjereno (poznajem je lično) djevojci  iz Beograda je radio seanse preko telefona koja je čuvala trudnoću, pukne joj vodenjak u 5-om mjesecu i doktori su htjeli da joj izazovu prije vremeni porod. Doktori su rekli da nema šanse da se dijete spasi već da nju moraju očistiti jer je sepsa nastala. Međutim on je rekao NE da sačekaju 3 dana i radio je s njom 3 dana po par sati preko telefona obnovila se voda a njoj se infekcija povukla i hvala Bogu rodila je živu i zdravu curicu.



IZVORNA PORUKA: *Seve*

Na nagovor prijateljice, i ja sam posijetila bioenergicara...
Mada u to nikako nisam vijerovala...Ima mozda mijesec skoro dva...
I NA MOJE IZNANADJENJE,JA VISE NE OSIJETIM NAPETOS U GLAVI KOJA MI SE JAVLJALA PONEKAD
OD VRATNE KRALJEZNICE....user posted image
Imala sam napetost neku u vratu,na snimcima je sve ok bilo...Ali eto izgleda nema vise...


IZVORNA PORUKA: jasmin

Liječenje bioenergijom nije pojava novijeg doba, nego se radi o metodi koju su od davnina koristili istočnjački narodi. Da li bioenergija ima naučno i medicinsko objašnjenje ili se radi o magijama, čarolijama ili običnim obmanama? Nauka o bioenergiji kaže sljedeće: Bioenergija je metod koji spada u alt_ernativnu medicinu i potječe od drevnih istočnjačkih civilizacija.

Bioenergetičari i oni koji odobravaju ovaj metod liječenja tvrde da bioenergija nema veze sa religijom i da se može naučno objasniti. Bioenergetske medicinske terapije zasnivaju se na teoriji bioenergetskih polja koja govori da bioenergija prožima ljudsko tijelo i u stalnoj je interakciji sa drugim energijama u prirodi. Liječenje rukama je najčešća bioenergetska metoda koja se koristi i podrazumijeva djelovanje bioenergetskog polja ruku bioenergetičara na subjekt terapije (drugu osobu) s ciljem uravnoteženja njegovog bioenergetskog polja što rezultira harmonijom i zdravljem.

Službeno prihvaćene metode alt_ernativne medicine koje svoju metodologiju pronalaze u teoriji bioenergije su hipnoterapija, reiki, akupresura, akupunktura, liječenje svjetlošću, zvukom i bojama, herbalna medicina, liječenje psihotroničnim, magnetskim i elektroneuronskim stimulatorima. Iako se bionergetske metode jos uvijek smatraju alt_ernativnim, veliki broj znanstvenih i kliničkih ispitivanja na ovom polju bio je uspješan. Tako su studije dokazale da pulsirajuće elektromagnetsko polje ubrzava zarastanje tkiva, povećavajući brzinu formiranja epitelnih stanica, poboljšava cirkulaciju i pomaže u reparaciji krvnih žila. I druge studije su ukazale na efektivnost tehnika kao što su hipnoterapije i terapije bioenergetskim poljem (energetsko liječenje rukama).

S obzirom na navedeno, možemo kazati da je liječenje bioenergijom metoda koja ima naučno objašnjenje, ali u potpunosti nije prihvaćena u medicinskim krugovima. . Cinjenica je da danas ima mnogo onih koji obmanjuju svijet i izvlače mu novac, te stoga oprez nije naodmet.







IZVORNA PORUKA: camm

cure drage da li iko zna  beioenrgicara iz sarajeva zivi u doglodima mislim da se zove sabanuser posted image user posted image
a ne znam prezime hitno mi treba ja samo tom covjeku vjerujem..

hitno mi trebauser posted image user posted image






IZVORNA PORUKA: camm

cure drage da li iko zna  beioenrgicara iz sarajeva zivi u doglodima mislim da se zove sabanuser posted image user posted image
a ne znam prezime hitno mi treba ja samo tom covjeku vjerujem..

hitno mi trebauser posted image user posted image







_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 14:22:32   
acudesa
Postovi sa: Spisak bolesti za koje imam prirodni lijek

IZVORNA PORUKA: sweetbaby

Pozdrav svima.Nisam znala gdje da svrstam ovu temu pa sam je stavila ovdje.Imam recepte za prirodno ljecenje nekih bolesti pa sam vam htijela podijeltiti sa vama ako vam nesto treba javite se na PP.

AKNE AKNE - ROSACEA
AKUTNA REUMATSKA GROZNICA
AKUTNA UPALA BUBREGA
AKUTNA UPALA ZGLOBOVA
AKUTNI ŽELUCANI KATAR - AKUTNI GASTRITIS
ALERGIJSKO ZAPALJENJE SLUZNICE NOSA
ANEMIJA
ANGINA
APSCES
ASTMA BRONHIALNA
ATEROSKLEROZA
BOLESTI NEDOVOLJNOG I NEUREDNOG NAPAJANJA SRCANOG MIŠICA
BOLESTI OCNIH KAPAKA - BLEPHARITIS
BOLNA I GRCEVITA MENSTRUACIJA
BRADAVICE
BUBREŽNI KAMENCI
CANDIDA
CIRKULACIJA KRVI U MOZGU
CIR NA DVANAESTOPALACNOM
CREVU ULCUS DUODENI
CIR NA ŽELUCU
ULCUS VENTRICULI
CIROZA
CISCENJE KRVNE
PLAZME
CMICAK
JECMENAC
EGZEM - PERUTAC , VLAŽNI LISAJ
EŠERIHIJA KOLI
GIHT
GLAVOBOLJA
GLJIVICASTA COSAVOST PLEŠOJAGLINA, PLEŠOBOBICE
GNOJNA UPALA ZGLOBOVA
GOJAZNOST
GRC SRCA ANGINA PEKTORIS
GRIPA INFLUENCA
HEPATITIS
HERPES - GENITAL HERPES
HRONICNA UPALA BUBREGA
HRONICNE REUMATSKE BOLESTI SRCA
IŠIALGIJA
ISKRIVLJENA (ZGRBLJENA) KICMA
ISPADANJE CMARA I KRAJNJEG DELA DEBELOG CREVA
JETRENE PEGE (PIDINAZA)
KAMENCI U MOKRACNOM MEHURU I MOKRACNIM KANALIMA
KAMENCI U ŽUCI
KATAR DEBELOG CREVA KOLITIS
KATAR OCNE SPOJNICE KONJUNKTIVITIS
KATAR TANKOG CREVA ENTERITIS
KIJAVICA - RHINITIS
KONJUKTIVITIS
KOPRIVNJACA URTIKARIJA
HRONICNA UPALA BUBREGA
HRONICNI BRONHITIS
HRONICNI GNOJNI KATAR SREDNJEG UHA
HRONICNI REUMATIZAM
KRVARENJE IZ NOSA
LEUKEMIJA
LOMOVI KOSTIJU (FRAKTURE)
LUPANJE SRCA
MASNOCCA U JETRI
MIGRENA
UPALA MOKRACNIH KANALA
MOKRENJA U KREVET
MOŽDANA KAP APOPLEKSIJA
NEREDOVNA MENSTRUACIJA
NESANICA - INSOMNIA
NEURALGIJA ŽIVCA LICA NEURALGIJA TRIGEMINUSA
NEURASTENIJA
NOSNI POLIPI
PROSTATA - OBOLJENJE PROSTATE
PADAVICA EPILEPSIJA
PLUCNA NADUTOST - EMFIZEM
POTRES MOZGA
POVIŠENI KRVNI PRITISAK
PREHLADA
PREJAKA MENSTRUACIJA
PROBADANJE SRCA
PROŠIRENJE DUŠNIKA (BRONHIEKTAZIJA)
PSORIJAZA LJUSKASTI LISAJ)
RAHITIS
DIABETES - ŠECERNA BOLEST
SNIŽENI KRVNI PRITISAK
SRCANA KAP INFARKT
HEMOROIDI ŠULJEVI
TUBERKULOZA PLUCA
TVRDA STOLICA - OPSTIPACIJA
ULCEROZNA UPALA DEBELOG CREVA ULCEROZNI KOLITIS
UPALA JAJNIKA
UPALA JEDNJAKA OESOPHAGITIS
UPALA KRAJNJEG DEBELOG CREVA - PROKTITIS
UPALA MOKRACNOG MEHURA
UPALA MOŽDANE OPNE - MENINGITIS
UPALA PLUCA - PNEUMONIJA
UPALA POREBRICE PLEURITIS
UPALA SRCANE MARAMICE
UPALA SREDNJEG UHA
UPALA SLUZNICE USNE SUPLJINE STOMATITIS
UPALA USNICA CHEILITIS
UPALA ŽIVCA POLINEURITIS
UPALA I SLABA FUNKCIJA ŽUCI
UREMIJA
ZATVOR
ZAUSNJACI (PAROTITIS EPIDEMICA)
ZA ŽENE KOJE ŽELE DA POSTANU MAJKE
ŽGARAVICA
ZUJANJE U UŠIMA TINITIS
ŽUTICA



IZVORNA PORUKA: haidy

Evo mene interesuje za anemiju i visok krvni pritisak.


IZVORNA PORUKA: BebaEna

Evo sta mene interesuje:
Lupanje srca
Mozdana kap
Visok krvni pritisak
Bradavice


IZVORNA PORUKA: arijanab

Veliki pozdrav tebi i voljela bih te pitati o čemu se ovdje zapravo radi.Imam prijateljicu koja ima ulcerozni kolitis več dvije godine i doktori joj nisi uspjeli izlječiti.Molim te još jedni me tanima šta je to za iskrivljenu kičmu.Unaprijed hvala-arijanabuser posted image


IZVORNA PORUKA: Sonja

zdravo ja imam neredovne i jako bolne menstracije ..vec 4 i pol mjeseca pokusavam zanijeti ali ne ideuser posted image


IZVORNA PORUKA: lavica

draga moja svaka cast za temu! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: zeničanka

draga moja hvala na ovoj temi i usput bih da kažem da mom sinu koji ima 5 godina često krvari nos a vidjela sam da imaš lijek za to pa bih molila da se javiš,hvala


IZVORNA PORUKA: fole13

Mene interesuje za rosaceu koji je lijek za ovu napast



IZVORNA PORUKA: Sonja

drage moje obratite joj se na PP jer je tako rekla
ja sam joj poslala i ona mi je poslala recept neke cajeve...
pa da znate




IZVORNA PORUKA: suncan_dan

cao ako imas ti ili neko drugi za sledece:

AKUTNI ŽELUCANI KATAR - AKUTNI GASTRITIS
BOLESTI NEDOVOLJNOG I NEUREDNOG NAPAJANJA SRCANOG MIŠICA
BOLNA I GRCEVITA MENSTRUACIJA
GLAVOBOLJA
HRONICNI REUMATIZAM
ISKRIVLJENA (ZGRBLJENA) KICMA
LUPANJE SRCA (prebrz rad srca)
POVIŠENI KRVNI PRITISAK
SNIŽENI KRVNI PRITISAK
HEMOROIDI ŠULJEVI
UPALA JAJNIKA
UPALA MOKRACNOG MEHURA



IZVORNA PORUKA: Amela V.

Česte glavobolje mogu biti simptom mnogo toga, ali ako je u pitanju nedostatak kalijuma, a vi nikako ne želite popiti šoljicu instant-kafe, najbolji lek je oguliti i pojesti nama dobru poznatu voćku. Treba li vam kalijum svako jutro pojedite jednu bananu – sadrži i do 500 mg/100 g – i oprostite se od glavobolja. Gršak, mlijeko, soja, avokado, brokula, artičoka, narandža, krompir, kajsija i paradajz takođe su solidni izvori kalijuma. Najveći koncentrat kalijuma sadrži instant-kafa u prahu – oko 5% tog elementa. To znači da je kafa pripremljena od 2 kašičice instant-kafe sasvim dovoljan izvor kalijuma. Ipak treba biti oprezan jer ništa gore od poremećaja ravnoteže elektrolita!


IZVORNA PORUKA: suncan_dan

hvala na brzom odgovoru, vec pijem oped puno kafe, nazalost npomogne uvijek :( jeli ti to ona slala?


IZVORNA PORUKA: Amela V.

Umasiravanje ekstrakta metvice (mente) po prednjem dijelu glave, čelu i sljepoočnicama može izliječiti glavobolju brže nego konvencionalni lijekovi protiv bolova. U provedenom istraživanju, 95 % ispitanika koji su primijenili ekstrakt izjavili su kako su osjetili djelovanje već u prve dvije minute. Također isti postotak sudionika u istraživanju izjavio je kako im je bol potpuno nestala nakon 30 minuta. Devet njih od deset izjavilo je da im je ekstrakt djelovao bolje od lijekova. Osim što ublažava bol, ekstrakt metvice ima i opuštajuće djelovanje na mišiće glave i vrata, te dobro djeluje i protiv napetosti i ukočenosti u tim predjelima.


IZVORNA PORUKA: suncan_dan

hey pa to super zvuci, to moram da probam, idem sutra da kupim mentu.....user posted image user posted image user posted image user posted image juhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu......sad samo mora da pomogne, evo oskacem sa stolice od radosti user posted image user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: Amela V.

List koprive, kao čaj, spada među najbolja prirodna sredstva za čišćenje krvi i preopterećenih mokraćnih kanala, koji se manifestuju upalom ili zadržavanjem mokraće. Ovaj čaj pospješuje stolicu, aktivira razmjenu materija, otklanja grčeve u želucu i druge smetnje u varenju i jača otpornost prema „zimskim” bolestima, naročito ako je u pitanju hronična prehlada. Šoljom ključale vode poparite supenu kašiku lista, ostavite desetak minuta i procjedite. Dnevna doza je dvije šolje čaja zaslađenog medom.......


IZVORNA PORUKA: suncan_dan

user posted image user posted image user posted image hvala i na tome..... izgleda ja cu sutra izac iz apoteke, sa kolicima  


IZVORNA PORUKA: eni_24

Ja bih vam preporucila COROKUT ulje. Kako kazu u 
islamskoj medicini corokutovo ulje ima veliki znacaj.
-Jaca odbranbenu sposobnost organizma-imunitet
-malokrvnost
-sprijecava razmnozavanje celija raka
-pospjesuje porast kostanih celija
-razne alergije
-bronhitis
-visok krvni pritisak
-GLAVOBOLJA
-hemroidi
i druge jos bolesti a cula sam da se preporucuje posebno zenama poslije porodjaja.
Ja ga danas planiram kupiti za oca jer je jako bolestan , pa valjda ce Allah dragi biti uz njegauser posted image



IZVORNA PORUKA: eni_24

Na njemackom se zove
Schwarzkümeloil , najbolji je iz Egipta
a ko ne podnosi ulje ima ga i u kapsulama
osim toga imaju i kreme , sapuni, samponi itd.




IZVORNA PORUKA: Happy

eni_24 ja sam ga pila, čisto preventive radi.... Čula sam da je super, samo je malo poteško da se pije, ali je super...
Za sve hanumice iz Sa koje su zainteresovane imam broj od čovjeka, donosi na vrata, košta 35KM ( bilo je prije nekih 8 mj).....


IZVORNA PORUKA: eni_24

Ma vrijedi pokusati , valjda narod nebi lagao. Ovdje ga kupujemo u dzami. Juce smo ga ocu poslali pa se nadam da ce mu od koristi biti aBd a i ja cu ga sebi sljedece nedelje kupiti pa nek imam...


IZVORNA PORUKA: bucika

Mene zanima za ulcerozni kolitis. Hvala unaprijed.


IZVORNA PORUKA: ziki

Znate li kakav narodni lijek za upalu pluca.


Moje pitanje je: da li ste sve vi, koje ste pisale šta vam treba, dobile pp odgovor?


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 14:28:05   
acudesa
Evo šta sam našla-..za naše trudnice
Aloe vera potiče stezanje glatke muskulature, zato je treba izbjegavati u trudnoći i u slučaju upale želučano-crijevnog trakta.


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 14:41:13   
acudesa
Ja već 10-tak dana pijem čaj Eva Fit...u sebi ima slj sastav (na latinskom je, al sam ja prevela sa guglom)
neven
zalfija
kopriva
hajducka trava
kantarion
maticnjak (metvica)
majcina dusica
ruzmarin
lavanda
djumbir
kim
korijen hrasta

koristan je za sve ove naše probleme...mane je bolio jajnik-upala...od jedne šolje meni bude bolje, stvarno...
a, dobar je za otklanjanje mioma

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 14:49:24   
acudesa
Davno mi je jedan dobar ginekolog rekao da za bijelo pranje koristim: čaj od kore hrasta za ispiranje...a, to evo čujem sa još 10 strana

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Alternativna medicina
13.6.2010 14:54:09   
acudesa
Postovi sa: Iskustva prirodnog liječenja
IZVORNA PORUKA: sweetbaby

Ljecenje impotencije na prirodan nacin


Uživanje u seksu i održavanje seksualne moci u starijoj životnoj dobi kult je našeg doba i civilizacije. No sinteticka sredstva na kojima su zgrnute milijarde imala su svoje žrtve. Nagli dotok krvi, posebno u mozak, može dovesti do pucanja sitnih krvnih žila i ostaviti fatalne posledice. Evropskim tržištem kruže i razni "herbalni" ljekovi (na biljnoj bazi), ali se naucnici slažu da je njihova djelotvornost upitna. Posebno je popularna "vuka vuka”, africka biljka za koju su njeni propovednici tvrdili da je pravo malo cudo. Velik interes za problem impotencije potaknuo je istraživanja o kojima imamo informacije koje ohrabruju, katkad impresioniraju, a što je najvažnije - zdravstveno su bezopasna. Tako možete svoju poljuljanu potenciju dramaticno popraviti (u granicama vaše dobi) uzimanjem triju prirodnih materija - gingko biloba (dvaput na dan po jedna dražeja), vitamina E (400 jedinica na dan, podjeljeno u dvije doze) i, najvažnije, aminokiseline argininin (uzimati prema uputstvima na pakovanju jer se kolicina u pojedinim kapsulama razlikuje).


IZVORNA PORUKA: sweetbaby

Uklanjanje kamenca prirodnim putem

Kod bolova koji nastaju pokretanjem kamenca u bubrezima kao prirucno sredstvo može poslužiti trcanje stepenicama gore-dole ili ležanje u kadi vruce vode, postrance, na onoj strani gde se kamenac nalazi. Vruca voda opusti kanale i bol se smanji ili nestane. Caj koji može otopiti i istjerati bubrežne kamence priprema se od cajne kasikice preslice (lat. Equisetum arvense) u 250 ml kipuce vode. Pusti se da vri 5-7 minuta, procjedi i pije. Na dan treba popiti 1,5-2 litre caja, tri dana uzastopno. Kako u krajevima gdje se jede crna rotkva (lat. Raphanus sativa) nema takvih problema, uoceno je da 1 dl soka iscjedjena iz sirove rotkve uzimana natašte može isterati kamence te sprjeciti njihovo nastajanje.



IZVORNA PORUKA: sweetbaby

LIMUN "CISTI KRV" - ZASOLJEN LIMUNOV SOK

Sok od limuna pospjesuje bolji rad jetre i slezene, te smanjuje kolicinu secera, kolesterola, triglicerida i mokracne kiseline u krvi.

1 limun-prstohvat morske soli

Limun prepoloviti i iscijediti sok. U sok od limuna dodati prstohvat morske soli te mijesati dok se ne dobije bjelkasta tekucina. Zasoljen sok od limuna uzimati u gutljajima 1-2 puta na dan, prije ili poslije jela.



IZVORNA PORUKA: sweetbaby

KAMILICA KAO ANALGETIK-PRASAK OD KAMILICE

Kamilica umiruje bolove,a najdjelotvornije sredstvo protiv bolova je prasak od suhe kamilice.Pomjesan sa secerom prah suhih cvjetova kamilice pomaze kod bolova u bilo kojem dijelu tijela.

-1 cajna solja praha cvjetova kamilice
-1 cajna solja secera

Suhe cvjetove kamilice samljeti u prah pomjesati sa secerom i uzimati 3-4 puta na dan sa malo tople vode



IZVORNA PORUKA: sweetbaby

CIREVI I GNOJNE RANE

Vruci oblog od sjemenki piskavice ili grckog sjemena (trigonela foenum-graecum),meda i jabukovog sirceta,pospjesuje izgnojavanje cireva i gnojnih rana.

-2 solje mljevenih piskavica
-1 solja jabukovog sirceta
-1/2 solje meda
-1/2 solje destilirane vode

Sjemenke piskavice samljeti u prah i nad parom vruce vode umjesati sa sircetom i medom.Po potrebi dodavati destilirane vode kako bi se dobila razmazujuca masa.
2-3 puta na dan vrucu smjesu u debelom sloju nanjeti na oboljeli dio i omotati zavojem a navece isprati cajem od kamilice



IZVORNA PORUKA: sweetbaby

POVRACANJE U TRUDNOCI

CAJ OD METVICE, MATICNJAKA I IDZIROTA

Odlicno sredstvo protiv nadražaja na povracanje i povracanje trudnica u ranoj trudnoci je topli napitak od paprene metvice (Mentha piperita), maticnjaka(Melissa offcinalis) i idzirota (Acorus clmus).

50g listova metvice - 50g listova maticnjaka

30g podanka idzirota - 2,5dl kipuce vode

Usitnjeno suho bilje promiješati. 1 žlicu cajne mješavine preliti kipucom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 min i procijediti. Nezasladjeni topli caj uzimati 1-2 puta na dan ili po potrebi.



IZVORNA PORUKA: sweetbaby

MASLINOVO ULJE OJACAVA NOKTE

Prije spavanja u nokte utrljajte malo maslinova ulja, posvecujuci dodatnu pozornost njihovim korijenima. Redovno mazanje maslinovim uljem potice rast noktiju i cini ih snažnijima, a mnogo je jeftinije od specijaliziranih proizvoda za manikuru.

ULJE CAJEVCA UKLNJA KOŽNE BRADAVICE

Etericno ulje cajevca ima snažno antivirusno djelovanje i može ukloniti bradavice. Nanosite nerazrijedeno etericno ulje kuglicom vate nekoliko puta na dan. Bradavice najcešce nestaju same od sebe, a ovo ce prirodno sredstvo ubrzati.

SAVJETI ZA KOSU

1) Odaberite kvalitetan lak za kosu:

Najbolji lakovi za kosu su oni koji imaju gusto raspršivanje. Za ravnomjerno nanošenje nanesite lak na cetku za kosu i zatim procešljajte.

2) Kosu sušite mekim rucnikom:

Grubi rucnici nisu dobri za kosu.Bolje je kosu sušiti nježnim tapkanjem rucnikom po tjemenu. Tako cete upiti maksimalno vode iz kose.

3) Zaštitite kosu tijekom spavanja:

Kosa se lomi i za virjem spavanja. Najbolje ju je zaštititi ako spavate na satenskom jastuku. Možete napraviti i visoku punduza zaštitu od lomljenja.

4) Ne pretjerujte sa vrucim fenom:

Kosu je najbolje sušiti na srednjoj toplini. Poslije prijedite kroz nju hladnim zrakom iz sušila. Tako se kutikule vlasi zatvaraju i daju sjaj kosi.

JABUKA POMAŽE PROTIV PROLJEVA

Narezana jabuka kojupustite da pomedi zaustavit ce napad proljeva. Umjesto toga, možete pojesti jednu bananu posutu žlicom do dvije rogaca u prahu i jogurtom. Jedan ili nekoliko ovakvih obroka, koji su preporucljivi i djeci, može riješiti problem.

MED I LIMUN BRZO ZAUSTAVLJAJU KAŠALJ

Kad vas uhvati napadaj kašlja, uzmite pola cajne žlicice meda i preko toga nakapajte svježi limunov sok. Pustite da vam se polako rastapa u ustima prije nego što progutate. Djeci mladoj od dvije godine nemojte davati nepasterizirani med.

MANJE POSJEKOTINE IZLIJECITE MEDOM

Med sadrži antibiotik koji se pokazao djelotvornim protiv organizama koji uzrokuju infekciju. Ocistite ranu, premažite je tankim slojem meda i stvaite zavoj. Dva puta na dan mijenjajte zavoj i namaz meda. Uz ovakav tretman medom rane ce prije zacijeliti.

LIMUN IZBJELJUJE MRLJE OD NIKOTINA

Ako su vam na prstima ostale mrelj od tineteili nikotina, možete ih ukloniti tako da ih istrljajte kriškom svježeg limuna. Limun djeluje kao blagi izbjeljivac kože, no istodobno je prilicno isušuje pa nakon ovakva tretmana obavezno nanesite mnogo kreme.


IZVORNA PORUKA: makana

E TO ZA KOŽNE BRADAVICE ĆUD A PROBAM
nikada ih nisam imala, a odnedavno imam tri, dvije na palcu, čini mi se da sam ih "nabila" od miša jer su upravo sa strane koju naslanjam na podlogu dok mišem rolam po stolu, a treća sasvim mala na malom prstu, opet naravno na mjestu prsta kojim dotičem sto dok djelam s mišem
hvala na ovome user posted image



IZVORNA PORUKA: Dragička

Ja čitav dan uz stepenice pa niz stepenice ak kamen neće pa neće van




_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Alternativna medicina
14.6.2010 16:56:48   
acudesa
Postovi sa: Ulje od tikve
IZVORNA PORUKA: sarisari

Je li neko zna za sta je tacno ulje od tikve, koliko znam djeluje kao antioksidant i da sadrzi dosta minerala i vitamina, pa me zanima je li neko zna za sta se tacno upotrebljava?


IZVORNA PORUKA: bebbe RR

Ovdje, u Sloveniji, se to ulje upotrebljava svakodnevno kao ulje koje se stavlja na salate. dakle, nikada, ali baš nikada se ne grije ni na koji  način. Ja sam ovu naviku usvojila i obožavam ulje od tikve, odnosno, bučino ulje. Koliko znam, jako je i zdravo, posebno za muškarce, odnosno, prostatu. Naravno, govorim o pravom, 100 odstotnom ulju, iako je na tržištu i puno raznih mješanica, tako da je cijena dosta manja, ali i kvalitet. 



IZVORNA PORUKA: sarisari

Hvala na brzom odgovoru ono sto me jos zanima je da li se ono moze piti kao maslinovo, curukotovo... kasikica dvije dnevno ( popiti i zaliti vodom ) ?


IZVORNA PORUKA: bebbe RR

Moze. Cula sam da se tako upotrijebljava kao lijek. Za sta bi ga pila'


IZVORNA PORUKA: belmac

ja isto koristik tikvino ulje za salate, ili začinjavanje pojedinih jela ali ga nikada ne zgrijavam. mm ga je jedno vrijeme pio tako solo kada je imao problema s prostatoom i moramo reći da je extra.user posted image user posted image i ukus, a i koristuser posted image user posted image




_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Alternativna medicina
14.6.2010 17:00:02   
acudesa
Postovi sa: Šaljić melemi BERANE
IZVORNA PORUKA: mama alma RR



Drage, moje kolegica s posla je imala nesreću i spržila je obje noge, i ja tražim Šaljić melem da joj uzmem, da li neka od vas zna da li igdje u Sarajevu može da se nabavi ovaj melem.

Moja rodica je ovo koristila za opekotine i vratili su je u žive sa njihovim melemima.



IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Eto, našla sam informaciju, pa sa stavim ako nekome ne daj Bože bude trebalo, melemi se mogu kupiti u svim Leko i Eurofarm apotekama u SA. 


IZVORNA PORUKA: Gigana

ja sam se u prvom razredu osnovne skole opržila vrelom vodom i ovaj melem me spasio. Sjecam se da cu starci isli u Budvu da ga nabave i da su potrosili pravo malo bogatstvo na njega, ali me upravo taj melem izvukao.

Poslije poroda sam mazala ranu od carskog reza melemom "Jomelop E" i to je upravo taj melem o kojem pričam.  Pravljen je upravo po njegovoj recepturi, a miris sam prepoznala cim sam otvorila pakovanje.

Šaljić je ovim melemom izliječio poznatu američku glumicu Bo Derek koja je izgorila u požaru.  To je bilo '80-ih godina i od tada je taj melem jedan od najpoznatijih kod nas.



IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Znam, gigana moja rodica se prije nekoliko godina spržila sa litrom kafe, gluho i daleko bilo, to je bilo nešto jezivo, čim je izašla iz bolnice roditelji su joj dinijeli ove mele, i to joj je život spasilo, ali doslovno. Zaista su super. 


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Berane nisu daleko, 4-5 sati vožnje


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Alternativna medicina
14.6.2010 17:13:43   
acudesa
Post sa. Naše zdravlje
IZVORNA PORUKA: tea lana RR

Ljekovita svojstva hrane
irenju ideje uporabe hrane kao lijeka pridonio je i Hipokrat rekavši: "Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana" Od praskozorja ljudske povijesti do danas različitim vrstama hrane pripisuju se ljekovita svojstva i uloga u jačanju imuniteta ili obrambenih snaga organizma. A u svakodnevnom govoru imunitet često poistovjećujemo s otpornošću na infekcije.
Tjelesna obrana posljedica je složenih međuodnosa različitih organa, stanica i molekula, što zajednički djeluju protiv brojnih čimbenika koje naš imunološki sustav prepoznaje kao strane. Imunološki sustav štiti organizam od mikroorganizama (bakterija, virusa, parazita) i njihovih molekula, ali i od tumorskih stanica. Imunitet je oslabljen u svim stanjima kad različiti čimbenici kao što su mikroorganizmi, ali i stres, uspijevaju nadvladati obrambene mehanizme i izazvati različita, prije svega upalna zbivanja. Mogućnost moduliranja upalnog odgovora i imunološkog sustava unosom specifičnih nutritivnih čimbenika danas se naziva imunonutricija, a temelji se na brojnim znanstvenim dokazima. Tradicija koja seže daleko u povijest Zapisi na papirusu iz razdoblja 1500. godina pr. Krista svjedoče da su još drevni Egipćani poznavali povoljne učinke hrane na jačanje otpornosti organizma te liječenje nekih bolesti i ozljeda. Pčelinji med bio je osobito cijenjen, kako u cijeljenju rana tako u liječenju infekcija, te je postao sastavnica mnogih ljekovitih pripravaka. Tisućama godina poslije znanstvene studije potvrdile su pojedine antibakterijske učinke meda i njegovih pripravaka na rast različitih patogenih bakterija.
Iako ne i prvi koji je spoznao važnost prehrane u očuvanju zdravlja, Hipokrat je zasigurno dao izuzetan doprinos širenju ideje uporabe hrane kao lijeka. Da je tako, govori i dugovječnost slavne izreke "Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana". Na tragu Hipokratova učenja, primjenu pojedinih hranjivih tvari u liječenju bolesnika kroz iduća stoljeća razvijaju liječnici poput Galena, Maimonoidesa i Paracelsusa.
Uporaba octa kao pomoćnog ljekovitog sredstva također datira u drevna vremena. Zahvaljujući antimikrobnim svojstvima, ocat je korišten kao surogat antibiotika te je imao svoje mjesto u brojnim ljekovitim pripravcima.
Grčki liječnici pišu i o uporabi češnjaka u medicinske svrhe. Kasniji radovi navode da češnjak oslobađa organizam od crijevnih i kožnih parazita, smiruje vanjsku i unutarnju upalu, štiti od zaraznih bolesti, gripe, prehlade, ali i malarije, ublažava zubobolju i kašalj, a spominje se i kao lijek protiv upale pluća te kao pomoć u olakšavanju teškoća s disanjem. Novije studije upućuju na potencijalno blagotvorno djelovanje sumpornih komponenti iz češnjaka na jačanje imuniteta, poticanjem antimikrobne aktivnosti, te na sniženje kolesterola i triglicerida. U nekoliko studija češnjak, odnosno njegovi derivati, zaustavili su rast nekoliko vrsta patogenih bakterija, kvasaca i gljivica, što opravdava naziv "prirodni antibiotik".
Čaj narodna medicina tradicionalno slavi kao lijek za upalu grla, jačanje imuniteta i smirivanje probavnih tegoba. Prva dokumentirana referenca o čaju datira iz 350 g. pr. Kr.,
a potječe od kineskog učenjaka Kuoa P’oa koji čaj opisuje kao medicinski napitak što se pripravlja "kuhanjem listova". U zapisima iz sedmog stoljeća čaj se definira kao napitak koji ublažava žeđ, smanjuje želju za snom i "zadovoljava i uveseljava srce". Pripisuje mu se i djelovanje na smanjenje rasta tumora, osjećaja zbunjenosti, ublažavanje tegoba s mokraćnim mjehurom, upale pluća, smanjenje temperature i jačanje imuniteta. Iako sve navedene tvrdnje o djelovanju čaja još traže znanstvenu potvrdu, nedavne studije koje su se bavile proučavanjem čaja i njegova djelovanja na zdravlje ljudi donijele su dokaze da polifenoli, fitokemikalije u čaju koje imaju izrazito antioksidativno djelovanje, mogu imati važnu ulogu u jačanju funkcije imunološkog sustava. Studije također upućuju na protubakterijsko i protuvirusno djelovanje zelenog čaja, kao i na sposobnost zelenog čaja da spriječi daljnje širenje bolesti te ubrza oporavak od gripe i prehlade.
Spoznaje o medicinskoj uporabi čokolade, odnosno kakaa datiraju još iz razdoblja Olmeka, Maja i Azteka. Širenjem kakaa u Europu dolazi i do njegove medicinske primjene pa tako Codex Badianus (1552.) preporučuje njegovu uporabu u svrhu liječenja umora, a Codex Florentine (1590.) opisuje povoljne učinke u liječenju upale, smanjenju vrućice i gubitka daha te blagotvorno djelovanje čokolade u liječenju anemije, slabog apetita, tuberkuloze te povoljan učinak na produljenje životnog vijeka. Tajna brojnih povoljnih učinaka krije se u polifenolima i flavonoidima, moćnim antioksidansima kojima obiluje kakao. Znanstvene spoznaje Ipak, prva znanstvena objašnjanja i spoznaje o prehrani i utjecaju na imunitet potječu tek iz 18. stoljeća, kad francuski liječnik René de Reaumour postavlja temelje biokemije probave. U istom stoljeću prvi je put uočeno da pojedine namirnice uistinu liječe određenu bolest. Citrusima su uspješno liječili skorbut, bolest za koju se danas zna da je rezultat manjka vitamina C. Od tih dana vitaminu C i hrani koja ga sadrži u znatnijim količinama pridaju se gotovo mitska svojstva u jačanju obrambenih snaga i imuniteta. Znanstvene studije potvrdile su da unos vitamina C, poznatog antioksidansa, skraćuje trajanje infekcija kao što je prehlada.
Avokado, borovnice, brusnice, grožđe, te različite vrste brokula i zelja sadrže znatnu količinu glutationa, moćnoga antioksidansa, pa njihova konzumacija znatnije utječe na očuvanje imuniteta.
Potencijalno terapijsko svojstvo još jedne namirnice koja se posljednjih deset_ljeća posebno proučava, bilo je poznato tisućama godina. Riječ je o jogurtu i njegovoj ulozi u održanju zdravlja probavnog sustava te posljedično imunološkog sustava. Jogurt je jedna od najstarijih, čovjeku poznatih namirnica, koja je tisućama godina bila važan nutritivno vrijedan proizvod stanovnika sjeveroistočne Europe, Srednjeg istoka, Centralne Azije i dijelova Dalekog istoka.
Indijski ayurvedski zapisi, koji datiraju iz ''000. g. pr. Kr., navode kako redovita konzumacija jogurta vodi k zdravom i dugovječnom životu. I starogrčki liječnici bili su upoznati s djelovanjem jogurta na zdravlje. Zapadnoj Europi jogurt je predstavljen u 1'' st., kad je armenski liječnik tom "izuzetnom" namirnicom izliječio tadašnjega francuskog kralja od melankolije i probavnih problema. Koncept probiotičkih bakterija Priča o jogurtu temelj je razvoja koncepta probiotičkih bakterija i njihova povoljna učinka na imunitet i očuvanje ljudskog zdravlja. "Probiotik je jedna ili više kultura živih stanica mikroorganizama koje, primijenjene u ljudi ili životinja, djeluju korisno na domaćina, poboljšavajući svojstva autohtone mikroflore probavnog sustava domaćina." (Fuller).
U kliničkoj medicini posljednjih nekoliko deset_ljeća naglašeno je zanimanje za izučavanja ekologije probavnog sustava te zaštite crijevne sluznice. Crijevo je najveći imunološki organ, a sadrži brojnu populaciju različitih mikroorganizama koji su u stalnoj interakciji kako s crijevnom sluznicom, tako i s cijelim organizmom.
Dobro su poznati značenje i uloga patogenih bakterija u nastanku bolesti probavnog sustava, od najblažih infekcija do bakterijske translokacije kao mogućeg uzročnika teških upalnih komplikacija. Stres, neuravnotežena prehrana, neki lijekovi (posebice antibiotici) i povišena tjelesna temperatura mogu uzrokovati poremećaj ravnoteže intestinalne mikroflore. Poremećaj bakterijske ravnoteže može izazvati brojne zdravstvene smetnje, od proljeva do smanjene funkcije imunološkog sustava. Neravnoteža crijevne mikroflore očituje se u niskom broju korisnih bakterija i visokom broju patogenih organizama, što može rezultirati autoimunološkim bolestima i gastrointestinalnim poremećajima koji utječu na zdravlje cijelog organizma. Neke bakterije, poput onih iz sojeva Lactobacillus, imaju povoljan učinak na zdravlje kad se unose putem hrane ili dodataka hrani. Ta postavka dokazana je u velikom broju znanstvenih istraživanja, a najviše pozitivnih svojstava pripisuje se probiotiku Lactobacillus rhamnosus GG (ili kraće LGG) (ATCC 53103).
Brojni znanstveni radovi upućuju na povoljno djelovanje primjene probiotika u jačanju imunološkog sustava, osobito u dječjoj dobi. U istraživanju grupe zdrave djece koja su tijekom sedam mjeseci konzumirala mlijeko obogaćeno probiotikom LGG, došlo je do smanjenja izostanaka zbog bolesti za 1'' posto, smanjenja respiratornih infekcija za 17 posto i smanjenja primjene antibiotika za 19 posto (BMJ 2001.).
U nekoliko studija pokazan je povoljan učinak redovita konzumiranja mliječnih proizvoda obogaćenih probioticima na prevenciju nastanka različitih alergijskih manifestacija kao što su atopični kožni ekcem, astma, alergijski rinitis, ali i obične prehlade (Eur J Clin Nutr, 2002., Am J Clin Nutr 2003., Lancet 2003.).
Navedene spoznaje i dokazi o povoljnim učincima primjene probiotika na imunološki sustav i njegove funkcije doveli su do razvoja različitih proizvoda koji sadrže probiotičke bakterije. Nedvojbeno je da se najpovoljniji učinci postižu svakodnevnim unosom probiotičkih bakterija u različitim pripravcima funkcionalne hrane, a među njima se osobito ističe značenje redovite konzumacije fermentiranih mliječnih proizvoda.



_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Alternativna medicina
5.8.2010 12:06:00   
acudesa
Caj za nastajanje i ubrzavanje spermatozoida

100g cvijetova bazge
50g cvijetova stolisnika
30g i?irota
30g listova maline
30g majcine dusice
2,5dl kipuce vode
1 zlica meda

Usitnjeno suho bilje pomijesati.
2 zlice cajne mjesavine preliti kipucom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 15min i procijediti.
Caj zasladiti medom i uzimati najmanje 3mjeseca 2-3 puta na dan.



_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Alternativna medicina
12.10.2010 10:54:24   
dinaa
Zna li mozda neko broj tel.od travara Sadikovica iz Ljubuskog,ja imam dva broja ali ni na jedan se niko ne javlja.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Alternativna medicina
13.10.2010 18:06:02   
mama_debeljuca


UBLAŽAVA STRES
Matičnjak (Melissa officinalis)
Priprema: Sipajte šolju kipuće vode preko tri kašičice listova matičnjaka. Ostavite da odstoji oko deset minuta, pa procedite. Pijte tri šolje čaja dnevno u periodu od šest sedmica.



ZA LAKŠE ISKAŠLJAVANJE
Beli slez (Althaea officinalis)
Priprema: Naspite šolju kipuće vode preko kašičice sušenih, iseckanih listova i cvetova belog sleza. Ostavite da odstoji deset minuta, a potom procedite. Čaj zasladite medom i pijte dok je topao.



UBLAŽAVA PREHLADU
Šipurak (Rosa corymbifera, Rosa canina)
Priprema: Sipajte šolju kipuće vode preko dve kašičice sušenog šipka. Ostavite da se natapa oko deset minuta, zatim procedite. Dodajte med i limunov sok po ukusu. Pijte koliko god želite.



LEČI GRIP
Zova (Sambucus nigra)
Priprema: Kašiku sušenog cveta zove prelijte šoljom kipuće vode, poklopite, ostavite da odstoji deset minuta, pa procedite. Pijte koliko god želite jer ovaj čaj leči groznicu, izaziva preznojavanje i snižava temperaturu.



ZA ASTMATIČARE
Pitomi kesten (Castanea sativa)
Priprema: Kašičicu sušenog, iseckanog domaćeg kestena prelijte šoljom hladne vode, pustite da provri, ostavite da odstoji tri minuta, pa procedite. Pijte dve-tri šolje čaja dnevno ili čajem jednostavno ispirajte grlo.



UBLAŽAVA HOBP (Hroničnu opstruktivnu bolest pluća)
Kleka (Juniperus communis)
Priprema: Kašičicu dobro izgnječenih plodova kleke poparite šoljom vrele vode, pokrijte i ostavite da odstoji 5–10 minuta. Procedite, zasladite kašičicom meda ili šećera. Dnevno pijte dve šolje mlakog čaja.
* Ovaj čaj se ne preporučuje osobama sa osetljivim bubrezima.



PROTIV DIJAREJE
Majoran (Origanum majorana)
Priprema: Sipajte šolju kipuće vode preko pune kašičice majorana i procedite nakon tri minuta. Pijte po potrebi. Svakodnevno uzimanje ovog čaja ne preporučuje se ukoliko imate česte glavobolje.



UBLAŽAVA GASTRITIS
Sladić (Glycyrrhiza glabra)
Priprema: Dve kašičice iseckanog lišća sladića prelijte šoljom ključale vode, poklopite, ostavite da odstoji 10–15 minuta, pa procedite. Pijte od tri do pet šolja čaja dnevno.



ZA BUBREŽNE BOLESTI
Peršun (Petroselinum crispum)
Priprema: Sipajte šolju kipuće vode preko dve kašičice iseckanog lišća peršuna. Poklopite, ostavite da odstoji 10–20 minuta, procedite i pijte pre jela. Pijte najmanje tri šolje čaja dnevno.



PROTIV DEPRESIJE
Kantarion (Hypericum perforatum)
Priprema: Naspite šolju vode preko tri kašičice kantariona, ostavite da odstoji desetak minuta, pa procedite. Pijte od tri do četiri šolje dnevno. Za lečenje depresije uzimajte čaj barem četiri nedelje kako biste uočili prve rezultate.



UBLAŽAVA MIGRENU
Različak (Centaurium erythraea)
Priprema: Prelijte kašičicu sušenog različka šoljom hladne vode, ostavite da odstoji 6–10 sati, a zatim procedite. Čaj prvo zagrejte, zasladite kašičicom meda, pa popijte.



ZA REUMATIČARE
Beli jasen (Fraxinus excelsioe)
Priprema: Prokuvajte punu kašičicu sušenog lišća belog jasena s jednom šoljom vode. Pustite da odstoji 3–5 minuta, pa procedite i pijte. Da biste osetili poboljšanje, pijte dve šolje čaja dnevno najmanje dve nedelje.



ZA SRČANE TEGOBE
Žutika (Berberis vulgaris)
Priprema: Punu kašičicu sušenog lišća žutike prelijte šoljom kipuće vode i poklopite. Ostavite da odstoji najduže pet minuta, a zatim procedite. Dnevno smete da pijete šolju-dve, ali pre toga treba da se konsultujete sa svojim lekarom.



OBARA PRITISAK
Domaća čajna mešavina
Priprema: Pomešajte po kašičicu kantariona, matičnjaka, cveta brđanke, mleka čičkovog semena i čestoslavice, pa prelije s pola litra kipuće vode. Ostavite da odstoji 10–15 minuta, procedite i zasladite medom. Pijte nekoliko puta dnevno.



SNIŽAVA HOLESTEROL
Piskavica (Trigonela foenum-greacum)
Priprema: Prelijte dve kašičice iseckane piskavice šoljom hladne vode i ostavite da odstoji tri sata. Prokuvajte i odmah procedite čaj. Kad se čaj prohladi, zasladite ga kašičicom meda i popijte dok je još mlak.



ZA DIJABETIČARE
Maslačak (Taraxacum officinalis)
Priprema: Kašiku suvog usitnjenog korena stavite u dva decilitra hladne vode, kuvajte na laganoj vatri dok ne provri, sklonite s ringle i ostavite da odstoji 15 minuta. Dnevno pijte šolju-dve nezaslađenog čaja.



PROTIV UPALE JAJNIKA
Hrast (Quercus robur)
Priprema: Kašičicu izdrobljene kore mladih izdanaka hrasta prelijte šoljom kipuće vode, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta. Procedite i pijte šolju-dve čaja dnevno.



ZA GINEKOLOŠKE TEGOBE
Virak (Alchemilla vulgaris)
Priprema: Dve kašičice sušenog lišća virka prelijte šoljom kipuće vode, ostavite da odstoji deset minuta, pa procedite. Čaj pijte po potrebi. Flavonoidi koje sadrži ojačavaju matericu i ublažavaju bolove u donjem stomaku. Redovnom upotrebom ovog čaja rešićete problem pojačanog vaginalnog sekreta.



PROTIV ENDOMETRIOZE
Čajna mešavina
Priprema: Pomešajte po 50 grama hajdučke trave, nevena i koprive, pa kašiku mešavine prelijte sa dva decilitra vrele vode. Ostavite da se prohladi, procedite i pijte dva puta dnevno po jednu šolju.

_____________________________

:-)

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *