|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  47 48 [49] 50 51   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
18.2.2014 18:11:35   
elmaL
hvala jasmin user posted image

_____________________________

E i A=<3
"Ako se svaki dan malo brinete, izgubit ćete nekoliko godina vašeg života. Ako nešto nije kako treba biti, popravite ako možete. Ali učite se ne brinuti. Brige nikad nisu ništa popravile."

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1201
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
18.2.2014 18:15:56   
jasmin

IZVORNA PORUKA: elmaL

hvala jasmin user posted image

user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu elmaL)
Neposredna veza do poruke: 1202
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 7:42:25   
Just smile
Drage, koliko znam po Islamu je dojenje dvije godine. Jučer mi drugarica kaže za curice godinu... :/ ja to nisam našla.. Pa ako možete da ne "guglam" puno, uputite me. Hvala! :) user posted image

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1203
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 8:00:15   
veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Just smile

Drage, koliko znam po Islamu je dojenje dvije godine. Jučer mi drugarica kaže za curice godinu... :/ ja to nisam našla.. Pa ako možete da ne "guglam" puno, uputite me. Hvala! :) user posted image



jopet neka diskrimacija
ko da ju je moja sveki smišljala user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Just smile)
Neposredna veza do poruke: 1204
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 8:04:06   
veeseelaa

IZVORNA PORUKA: EEDITH


IZVORNA PORUKA: canim

IZVORNA PORUKA: madam x

Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?


Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.


po kom to zakonu user posted image



ovo je užas, povraća mi se
a tek spominjanje ulaska u brak prvih rodjaka, nemam riječi

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu EEDITH)
Neposredna veza do poruke: 1205
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 8:31:44   
Just smile

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: Just smile

Drage, koliko znam po Islamu je dojenje dvije godine. Jučer mi drugarica kaže za curice godinu... :/ ja to nisam našla.. Pa ako možete da ne "guglam" puno, uputite me. Hvala! :) user posted image



jopet neka diskrimacija
ko da ju je moja sveki smišljala user posted image


Ja sam prvi put za to jučer čula.. Evo ajet gdje ne vidim nikakvo razdvajanje muškog i ženskog djeteta.. :S "Svevišnji Allah kaže: „Majke neka doje djecu svoju pune dvije godine onima koji žele da dojenje potpuno bude ...“ (Prijevod značenja El-Bekara, 233.). Vidjet ćemo kad se Jasmin uključi.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 1206
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 12:36:53   
canim

IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: EEDITH


IZVORNA PORUKA: canim

IZVORNA PORUKA: madam x

Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?


Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.


po kom to zakonu user posted image



ovo je užas, povraća mi se
a tek spominjanje ulaska u brak prvih rodjaka, nemam riječi

Ni ja nemam rijeci za negiranje onoga sto dragi Allah dozvoljava, samim tim ako je nesto dozvoljeno nemora znaciti da se praktikuje...pa i meni je npr Celer dozvoljen ali ja ga ne jedem.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 1207
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 12:55:35   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Just smile

Drage, koliko znam po Islamu je dojenje dvije godine. Jučer mi drugarica kaže za curice godinu... :/ ja to nisam našla.. Pa ako možete da ne "guglam" puno, uputite me. Hvala! :) user posted image

Nema nikakve razlike. Za oboje je pravilo dvije lunarne godine.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Just smile)
Neposredna veza do poruke: 1208
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 13:09:23   
dambolina
negiranjem onoga sto je Allah Uzviseni objavio - svidjala se njemu ta objava ili ne - covjek izlazi iz vjere.

< Poruku je uredio dambolina -- 21.2.2014 13:10:17 >


_____________________________

Z. veliki zvjerko 17.06.2003.
I. mala živča 04.11.2008.
L. mala palmica 15.01.2014.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1209
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 16:56:43   
jasmin
Problem kod većine muslimana nastaje onda kada on ajete i propise shvaća na ''svoju ruku'' i bukvalno. Svaki ajet ima neku svrhu,neku poruku koja može da bude aktuelna tek nakon 200 ili 1000 ili 5000 godina i td.
Recimo,ajet o višeženstvu shvatio se bukvalno,i eto ga,aha mogu 4.
E pa burazeru ne moReš. Broj od 4 zakonite žene jeste maksimalan broj koji možeš imati onda kada situacija zahtjeva,a da si pri tome sposoban,u suprotnom,zabranjeno je. Dakle,intelektualno i materijalno si sposoban da brineš o 4 porodice i da ne zakidaš nijednu,alal ti vera. A takvih ima malo ili nimalo. I ta granica nije donešena zbog strasti,nego vrijednosti koje su neprocjenjivo bitne. Recimo,nastupa period kada su žene u mnogo većem broju nego muškarci,pa da ne dolazi do nemorala i bluda. Ili pak zbrinuti udovicu s djecom. Ali za sve ovo,opet,mora biti sposoban muškić.
Tako isto i za ženidbu koja se gore spominje. Jeste li ikada razmišljali da možemo doći u takvu situaciju gdje je ljudska populacija u sasvim malom broju,gdje se dese prirodne katastrofe kada civilizacija počinje iznova da zaživljava. I onda bivaš u situaciji da sklopiš brak sa tim kategorijama. Kur''an je došao s propisima do Sudnjeg dana koji važe za sva vremena. Neko će reći,pa u tim katastrofama bi nastradao u Kur''an,pa svakako ne bismo znali šta je dozvoljeno,a šta zabranjeno. A ja kažem,e pa ne bi,jer je Allah obećao da će ga do Sudnjeg dana čuvati u izvornom obliku i biće dostupan stanovnicima zemlje dok je sveta i veka.
Naravno da danas valjda niko neće sklopiti brak s tim kategorijama,jer za tim nema potrebe,ali je istaknuta mogućnost,pa se i iz tog razloga musliman ne rukuje sa rođakinjom,niti muslimanka sa rođakom,niti je otkrivena pred njim i td.


< Poruku je uredio jasmin -- 21.2.2014 16:57:24 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 1210
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
21.2.2014 17:02:58   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: canim



Ni ja nemam rijeci za negiranje onoga sto dragi Allah dozvoljava, samim tim ako je nesto dozvoljeno nemora znaciti da se praktikuje...pa i meni je npr Celer dozvoljen ali ja ga ne jedem.



user posted image

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1211
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
29.4.2014 14:36:29   
Just smile
Zanima me stav islama o "sisanom kimstvu" za djetetov prvi rodjendan. Znam sve o pramenu kose-sadake nalon rodjenja, brijanju muske glave isl. ali ovome nisam nasla nista... Da li je zabranjeno?

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 1212
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
29.4.2014 23:00:20   
animagical
da.

(odgovor članu Just smile)
Neposredna veza do poruke: 1213
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
30.4.2014 8:06:10   
canim
rijaset.ba

Pitanje
Esselamu alejkum.
Interesuje me da li se kumstvo djetetu prilikom prvog rođendana (rezanje kose i sl.) kosi s islamskom vjerom i tradicijom i da li je to lijep ili običaj koji treba izbjegavati?

Odgovor
Esselamu alejkum!
Taj običaj nema potvrdu u islamskoj tradiciji. Međutim, nema dokaza ni da je zabranjen, osim ako bi sadržavao neka obilježja sujevjerja. U tom slučaju bolje bi ga bilo izbjegavati.



Pitanje
Esselamu alejkum!
Brat me pitao da li ću biti kuma njegovoj kćerki. Po bosanskom običaju se djetetu otkine čuperak kose kad napuni godinu dana i ko to učini, taj je dijetu kum ili kuma. Da li ima smetnje da budem kuma po tom običaju, jer kad sam bratu i snahi spomenula da se po islamu djetetu skroz kosa obrije i ta kosa izvaže i uplati sadaka, oni su to odbili.

Da Vas Allah dž. s. nagradi za Vas odgovor!
Selam!

Odgovor
Nije nam poznato porijeklo spomenutog običaja u nekim mjestima u Bosni. Moguće je da je u pitanju neki surogat islamskoj tradiciji akike, koju ste spomenuli bratu. Ne mora se učestvovati u svemu što ljudima na um padne. Naše je mišljenje da trebamo promovirati islamsku tradiciju akike, a ne neke narodne običaje nepoznatog porijekla.

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 1214
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.6.2014 8:41:54   
chantal
Selamu alejkum jasminček,a i ostali!
Imam jedno pitanje,ako mi možeš pojasniti,nedavno sam čula od jedne sestre da se jacija namaz treba obaviti što ranije,odnosno čak prije 00h jer se vrijeme poslije 00h-pa do zore ostavlja za nafile,kaže da je tako radio Poslanik s.a.v.s. pa je najispravnije... a ja se sjećam da sam čitala baš obrnuto,da je sve namaze najbolje obaviti na vrijeme-čim nastupe,jedino jaciju je bolje što kasnije,dublje u noć... molim tvoje mišljenje po pitanju ovoga,jer ga jako cijenim :) i znam da ćeš potkrijepiti vjerodostojnim hadisima :))


(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1215
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.6.2014 18:35:52   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: chantal

Selamu alejkum jasminček,a i ostali!
Imam jedno pitanje,ako mi možeš pojasniti,nedavno sam čula od jedne sestre da se jacija namaz treba obaviti što ranije,odnosno čak prije 00h jer se vrijeme poslije 00h-pa do zore ostavlja za nafile,kaže da je tako radio Poslanik s.a.v.s. pa je najispravnije... a ja se sjećam da sam čitala baš obrnuto,da je sve namaze najbolje obaviti na vrijeme-čim nastupe,jedino jaciju je bolje što kasnije,dublje u noć... molim tvoje mišljenje po pitanju ovoga,jer ga jako cijenim :) i znam da ćeš potkrijepiti vjerodostojnim hadisima :))





Mogu li ja? Ja sam cula od profesorice Islamskih nauka da se jacija klanja do ponoci ili do 1h zavisi od doba godine.

(odgovor članu chantal)
Neposredna veza do poruke: 1216
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.6.2014 21:44:51   
Strasna
kako si jasmin imas pozdravi od mene

_____________________________

Mene ... nikad dosta

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 1217
   [Obrisana poruka]
7.6.2014 22:22:59   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu chantal)
  Neposredna veza do poruke: 1218
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.6.2014 22:49:40   
jasminah

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: chantal

Selamu alejkum jasminček,a i ostali!
Imam jedno pitanje,ako mi možeš pojasniti,nedavno sam čula od jedne sestre da se jacija namaz treba obaviti što ranije,odnosno čak prije 00h jer se vrijeme poslije 00h-pa do zore ostavlja za nafile,kaže da je tako radio Poslanik s.a.v.s. pa je najispravnije... a ja se sjećam da sam čitala baš obrnuto,da je sve namaze najbolje obaviti na vrijeme-čim nastupe,jedino jaciju je bolje što kasnije,dublje u noć... molim tvoje mišljenje po pitanju ovoga,jer ga jako cijenim :) i znam da ćeš potkrijepiti vjerodostojnim hadisima :))




Ja sam čula kao i ti, da se sa jacijom oduži a sabahom urani.
A sad, baš me zanima.
Kao i do kad se to jacija može klanjati...do pred zoru ili?


Ja koliko znam svaki namaz je najbolje klanjati kada nastupi njegovo vrijeme, moze se klanjati do zore tj. pocetka sabah namaza. A isto tako znam da je vitre lijepo klanjati sto kasnije tj. ako neko nijeti nocni namaz pa kao kruna svega vitreuser posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 1219
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.6.2014 23:08:55   
canim
Pitanja:
Esselamu alejkum!
Upoznat sam sa propisima da se sabah ne može klanjati nakon izlaska sunca, te da se ništa ne bi trebalo klanjati u ona 3 posebna slučaja. Zanima me što se tiče klanjanja ikindije namaza, da li sam u pravu što mislim da se ona može obaviti u toku prve dvije trećine vremena između njenog nastupanja i nastupanja akšama?
Može li se podne namaz ispravno klanjati do zadnje minute pred nastupanje ikindijskog vremena, te ako to važi da li je ista situacija sa akšamom neposredno pred jacijsko vrijeme i jacijom neposredno pred zoru odnosno sabahsko vrijeme?

Odgovor:
Esselamu alejkum!
Općenito, namaze je bolje klanjati u prvom njihovom vremenu s izuzetkom jacije namaza, koju je bolje klanjati nakon što prođe jedna trećina noći. Svakako je treba klanjati prije pola noći, a može i se klanjati sve do nastupa zore, tj. do sabaha, u slučaju da se ne mogne ranije klanjati.
Podne namaz se može klanjati sve dok ne nastupi ikindija, ali je bolje klanjati ga u prvom vremenu. Ikindija se može klanjati sve do pojave sunčevog crvenila prije zalaska, a u nuždi sve do samog zalaska sunca, mada je to pokuđeno vrijeme. Akšam je bolje klanjati odmah po zalasku sunca, a može se klanjati sve do jacije. Pogrješno bi bilo svjesno, bez potrebe, odgađati klanjati namaz sve do pred istek njegovog vremena pa ga onda klanjati.

rijaset.ba

(odgovor članu jasminah)
Neposredna veza do poruke: 1220
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
8.6.2014 8:13:25   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: canim


IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: EEDITH


IZVORNA PORUKA: canim

IZVORNA PORUKA: madam x

Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?


Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.


po kom to zakonu user posted image



ovo je užas, povraća mi se
a tek spominjanje ulaska u brak prvih rodjaka, nemam riječi

Ni ja nemam rijeci za negiranje onoga sto dragi Allah dozvoljava, samim tim ako je nesto dozvoljeno nemora znaciti da se praktikuje...pa i meni je npr Celer dozvoljen ali ja ga ne jedem.

dozvoljeno je ali kao sto se rece ne mora se praktikovat ,postoje jasno zene koje su zabranjene , a sada nigdje ne pise "koliko ja znam" zenite prve d´rodjake , ja uzimam to ovako sve sto je stavrno lose zlo i zabranjeno ej sve sto nije zlo nije ni spomenuto ali ne mora da bude Allahu milo, nekih stvari se trebamo sami kloniti.

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1221
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
8.6.2014 11:39:46   
Trudna foka
Mene zanima kolik se priznaje vjerski brak pored opstinskog?I kako kod vjerskog idu razvodi?

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1222
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
12.6.2014 18:40:49   
chantal

IZVORNA PORUKA: canim

Pitanja:
Esselamu alejkum!
Upoznat sam sa propisima da se sabah ne može klanjati nakon izlaska sunca, te da se ništa ne bi trebalo klanjati u ona 3 posebna slučaja. Zanima me što se tiče klanjanja ikindije namaza, da li sam u pravu što mislim da se ona može obaviti u toku prve dvije trećine vremena između njenog nastupanja i nastupanja akšama?
Može li se podne namaz ispravno klanjati do zadnje minute pred nastupanje ikindijskog vremena, te ako to važi da li je ista situacija sa akšamom neposredno pred jacijsko vrijeme i jacijom neposredno pred zoru odnosno sabahsko vrijeme?

Odgovor:
Esselamu alejkum!
Općenito, namaze je bolje klanjati u prvom njihovom vremenu s izuzetkom jacije namaza, koju je bolje klanjati nakon što prođe jedna trećina noći. Svakako je treba klanjati prije pola noći, a može i se klanjati sve do nastupa zore, tj. do sabaha, u slučaju da se ne mogne ranije klanjati.
Podne namaz se može klanjati sve dok ne nastupi ikindija, ali je bolje klanjati ga u prvom vremenu. Ikindija se može klanjati sve do pojave sunčevog crvenila prije zalaska, a u nuždi sve do samog zalaska sunca, mada je to pokuđeno vrijeme. Akšam je bolje klanjati odmah po zalasku sunca, a može se klanjati sve do jacije. Pogrješno bi bilo svjesno, bez potrebe, odgađati klanjati namaz sve do pred istek njegovog vremena pa ga onda klanjati.

rijaset.ba


A kada je polovina noći? 00h? Kako skontah iz ovog odg najbolje je klanjati jedan sat po nastupanju,s obzirom da je trenutni razmak između jacije i zore 3,5h.. ili?
Nema nešto jasmin,ali hvala i ostalima na odg :))

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1223
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
12.6.2014 20:16:06   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Trudna foka

Mene zanima kolik se priznaje vjerski brak pored opstinskog?I kako kod vjerskog idu razvodi?


koliko ja znam po vjerskom je dovoljno da ti muz tri puta kaze pustam te i brak je gotov s tim da zena mora ostat kod muza jos 3 mjeseca (valjda da se utvrdi da nije trudna ) i onda se mogu rastaviti.

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Trudna foka)
Neposredna veza do poruke: 1224
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
12.6.2014 23:46:47   
canim
Pa aksam se racuna od aksama pa do jacije a noc je od jacije do zore, dakle polovina bi bila u vremenu izmedju jacije do zore, bar tako ja racunam nekako mi logicno.
Npr kako ce oni u Svedskoj kojima jacija pada ljeti 15 do 12, mislim realno njima polovina noci nije nikako u 12h a i polovina noci nekako mi nije logicno da je u 12 pa nemoze biti isto zimi i ljeti.

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 1225
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  47 48 [49] 50 51   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  47 48 [49] 50 51   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *