|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   krvna grupa i RH faktor
12.2.2008 11:42:59   
Anoniman
zanima me, a ako neko zna , kako utice ista ili razlicita RH kod krvne grupe u partnera na bebicu?
cula sam, al ne znam hocu li se fino izraziti, jer sam nestrucna, da ako je ista grupa, il ako je ista RH grupa kod roditelja da trudnice moraju dobiti neku inekciju...
posto ovdje vas ima dosta strucnih, mozete li mi razjasniti.... ja sam A+, a dragi je 0+...ima li taj + ikakve veze?
hvala unaprijed
pusica


< Poruku je uredio dina RR -- 21.4.2008 13:33:25 >
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: krvna grupa
12.2.2008 11:51:01   
Monia
Krvna grupa nije bitna kao sto vec i sama znas,vec RH faktor.Posto ste i ti i muz pozitivna,nemoj nista brinuti.Vakcina Rogan,se daje trudnicama kad imaju negativan rezus faktor,sto kod tebe nije slucaj.Uzivaj!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: krvna grupa
12.2.2008 11:53:16   
Anoniman
hvala puno puno na odgovoru monia.... bas me rastereti user posted image

(odgovor članu Monia)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: krvna grupa
12.2.2008 12:09:56   
Monia
Ma nema na cemu,drago mi je dati informaciju,pogotovo ako nesto znaci.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: krvna grupa
12.2.2008 13:34:10   
Vedica
Rh faktor može predstavljati problem samo kada je kod majke negativan a kod oca pozitivan, te se tokom trudnoće provjeravaju antitijela. Ali danas je to mnogo manji problem nego prije.
inače ja imam  takvu situaciju jer je mm 0+ a ja 0- i dr. mi je rekla da se nista ne brinem.

_____________________________

***************************
Quien con fe sabe esperar, ve al fin la suerte llegar!

(odgovor članu Monia)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: krvna grupa
12.2.2008 13:44:05   
kiša
Meni je moja doktorica rekla da samo ja moram ici da utvrdim koja mi je krvna grupa a kad sam je pitala treba li mm rekla je da ne treba.user posted image


(odgovor članu Vedica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: krvna grupa
12.2.2008 13:55:30   
Nemirna
Pa da, ako budeš negativna onda će i tvoj muž morati ići testirati... ukoliko si ti pozitivna RH faktor tvog muza nije bitan.. kao ni krvna grupa.

Koliko je meni poznato... problem je jedino kad je majka negativna a plod pozitivan... jer tada njena antitijela "napadaju" ona bebina...

Moja sveki je negativnog rh faktora i moj muz isto.. on joj je jedino dijete. Dok je bila trudna s njim nije primala nikakvu terapiju. A prije njega i poslije njega je imala po jedan spontani pobacaj... user posted image no onda su bila druga vremena sada je sve drugacije...



_____________________________

I sine drž' se žena! One su ti kao sol... Može i bez njih al' je bljutavo
---------------------
Martin, 17.05.2005
Nora, 18.06.2008

(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: krvna grupa
12.2.2008 19:42:59   
Visnja RR
Ako je u prvoj trudnoci majka RH - a otac RH+ sve prolazi bez problema, ali nakon poroda majka mora primiti Rhogam... sledeca trudnoca opet moze proci bez problema ali se prate antitjela... Rhogam se mora primiti i kad je u pitanju gubitak bebe ili intervencija kao sto je amniconteza... a sve to s ciljem da se u sljedecoj  trdunoci beba ucini sigurnom...

(odgovor članu Nemirna)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: krvna grupa
13.2.2008 16:11:59   
Nemirna
evo jedan malo duži članak o tome, čisto za informiranje

Rh inkompatibilija

Iako Rh inkompatibilija jezički označuje tek raznolikost ili neslaganje u pogledu prisustva ili odsustva Rh antigena na majčinim i fetalnim eritrocitima, uobičajeno ovaj pojam podrazumijeva prisustvo protutijela u krvi Rh negativne majke koja su u stanju prolaziti kroz placentarnu barijeru i vezivati se za fetalne eritrocite, te izazivati njihovo raspadanje i destrukciju (hemoliza fetalnih eritrocita).
Raspadanje fetalnih eritrocita izaziva fetalnu anemiju i visoki porast bilirubina u fetalnoj krvi. Kod izrazite anemije dolazi do nagomilavanja tkivne tekućine u organima i pod kožom fetusa, što se označava pojmom fetalni hidrops. Bilirubin iz
raspadnutih eritrocita može se taložiti u dubokim jezgrama mozga i izazvati njihovo teško oštećenje. Ovo je puna slika bolesti koja se naziva hemolitička bolest fetusa (Morbus haemoliticus fetalis) i koja se na sreću danas veoma rijetko
viđa.

Još tijekom trudnoće vrlo male količine fetalnih eritrocita dolaze u majčinu krv. Daleko veći kontakt između fetalnih eritrocita i majčine krvi dešava se tijekom poroda. Majčin imunološki sustav reagira pri susretu s fetalnim eritrocitima stvaranjem protutijela protiv onih antigena na fetalnim eritrocitima koje majčini eritrociti ne posjeduju. Otuda je sasvim jasno da Rh inkompatibilija nastaje samo ukoliko se formula krvne grupe sadržana na fetalnim eritrocitima
razlikuje od one prisutne na majčinim eritrocitima. Razlikuje se nekoliko sustava antigena u kojima može doći do imunizacije majke. To su Rh sustav, ABO sustav i rjeđe Kell, Duffy i MNSs sustav. Sam Rh sustav karakteriziraju antigeni Cc, Dd i Ee.
Tako su moguće konstelacije CC, cc Cc, DD, dd, Dd i EE, ee i Ee. Osobe koje imaju D antigen bilo u kombinaciji DD ili Dd na eritrocitima označene su kao Rh pozitivne. Učestalost Rh pozitivnih osoba u općoj populaciji iznosi 82%. Nasuprot tomu,
jedna osoba je Rh negativna ukoliko ima prisutna oba dd antigena. Rh inkompatibilija nastaje samo u slučaju kada je majka Rh negativna (dd konstelacija), a fetus Rh pozitivan (DD ili Dd). Ovakova konstelacija nalazi se u oko 10% svih trudnoća, a do Rh imunizacije dolazi tek u 0.5 - 1% trudnoća.
Određivanje prisustva antieritrocitnih protutijela u majčinoj krvi obvezni je dio antenatalne skrbi trudnica. Ovaj test (indirektni Coombsov test ili antiglobulinski test) obavlja se kod prvog pregleda trudnice i određivanja krvne grupe, a potom
se kontrolira kod Rh pozitivnih trudnica u 32. tjednu trudnoće. Kod Rh negativnih trudnica druga pretraga se obavlja u 24. tjednu i treća pretraga u 32. tjednu trudnoće. Ukoliko ova pretraga ukazuje na prisustvo antieritrocitnih protutijela
u titru višem od 1:8 i ovaj titar raste napredovanjem trudnoće, postoji sumnja na hemolitičku bolest fetusa. U ovakovim slučajevima radi se amniocenteza i određuje razina bilirubina u plodnoj vodi. Po potrebi punktira se pupčana arterija (kordocenteza) i određuje razina hemoglobina i prisustvo anemije u fetusa. Fetalni hidrops nastupa kod pada razine hemoglobina ispod 40 g/l. Već nakon 20. tjedna trudnoće može se u specijaliziranim centrima poduzeti intrauterina transfuzija kompatibilne krvi. Količina krvi koja se transfundira varira između 40 i 120 ml, ovisno o stadiju trudnoće i veličini fetusa. Liječenje se obično ponavlja svaka
2 tjedna do navršenih 34. tjedna trudnoće, kada se trudnoća dovršava carskim rezom.
Niti kod jedne druge bolesti u trudnoći nisu postignuti tako dobri rezultati kao kod Rh inkompatibilije. Redovita antenatalna skrb, ultrazvučni pregledi i određivanje
bilirubina u plodnoj vodi, kao i porod ovisno o stanju fetusa i visini trudnoće snizili su pre- i perinatalnu smrtnost djece kod Rh inkompatibilije na 0.05 - 0.1 promil. Ovdje se osobiti značaj pripisuje imunoprofilaksi kod Rh negativnih trudnica
koja se sprovodi unutar 72 sata od poroda Rh pozitivnog djeteta.
U mnogim zemljama se zaštitna injekcija daje i tijekom trudnoće, osobito kod krvarenja u trudnoći (prijeteći spontani pobačaj, placenta previja), kod provođenja metoda prenatalne dijagnostike (biopsija korionskih resica, amniocenteza), i
preeklampsije. Imunoprofilaksa (zaštitna injekcija) kod Rh negativnih trudnica podrazumijeva primjenu imunoglobulina protiv Rh pozitivnih fetalnih eritrocita (Anti-D imunoglobulini). Ovi imunoglobulini se vezuju na fetalne eritrocite u majčinoj krvi i razaraju ih prije nego što reagira majčin imunološki sustav stvaranjem vlastitih protutijela koja bi onda osobito pogibeljna bila za bebu u sljedećoj trudnoći.

Dr. Vesna Harni

_____________________________

I sine drž' se žena! One su ti kao sol... Može i bez njih al' je bljutavo
---------------------
Martin, 17.05.2005
Nora, 18.06.2008

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: krvna grupa
9.3.2008 9:53:40   
Mrva
Kod mene je slučaj da je mm B+ (koji je on srećo), a ja B-!!!
Bila sam tužna kad sam saznala za svoj Rh faktor, al šta mogu...pa gdje baš ja među tih 18% populacije.
Vakcinacija, hm..ok user posted image

(odgovor članu Nemirna)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: krvna grupa
9.3.2008 11:47:26   
Visnja RR
Mrvo nista ne brini...ja sam A- muz B+ ...vazno je samo da u roku od 72 sata primis Rhogam i sve bude ok poslije...user posted image  

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: krvna grupa
9.3.2008 12:33:57   
Nadi
Ja sam AB- a MM 0+
Primila sam pola ampule Rogama u toku trudnoće u 32 sedmici (po prep mog ginekologa), ali  srećom Kiki je B- pa nisam morala poslije poroda.
Inače sam cijelu trudnoću pratila antitijela u Zavodu za transfuziju iako mi je prva trudnoće.
Mrvice možda i tvoja user posted image  bude - a i da bude +, samo primiš Rogam. 

< Poruku je uredio Nadi -- 9.3.2008 12:34:38 >

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: krvna grupa
9.3.2008 14:21:04   
RAJA
Ja sam A- a MM O+ nisam ni poslije prvog a ni drugog djeteta dobila rogan jer su sinovi jedan A- a drugi O-

(odgovor članu Nadi)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: krvna grupa
9.3.2008 17:04:30   
Lel@
Ja sam B -,a muž  0+,tako da sam nakon i prvog i drugog poroda primila ROGAM..
druga beba je 0+  kao i muž,a prva beba je user posted image nažalost umrla pa tako da ne znam koja je krvna grupa bila,ali sam ipak primila ROGAM...

POZZ


_____________________________

Nejla 06.01.2006 - 07.01.2006 :(
Sadin 08.11.2007 :)
Dzana 19.01.2012 :)

(odgovor članu RAJA)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: krvna grupa
9.3.2008 18:15:19   
lana84
kao što su cure već rekle...ima veze samo u koliko si ti RH-, a muž RH+...zato se ne brini i uživaj u svojoj trudnoći... ja i moj muž smo oboje 0+ user posted image  što znači da će i naša user posted image biti ta krvna grupa

_____________________________

Lana 2008
Mihaela 2012

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: krvna grupa
22.5.2008 22:50:57   
tweety
Ja sam B- a muz 0+.Prva beba je primila Rh+ faktor na tatu,tako da sam ja dobila Rogan inekciju.Druga trudnoca mi hvala bogu tece bez problema.Prosle sedmice sam vadila nalaze i ICT mi je negativan,sto znaci da nema anti-tjela koje smetaju plodu,i sto opet ne znaci da se ne mogu stvoriti do kraja trudnoce. 

(odgovor članu lana84)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: krvna grupa
1.9.2008 13:10:53   
Aquarius
IZVORNA PORUKA: tweety 
Prva beba je primila Rh+ faktor na tatu
 

RH faktor nije nasljedan. Samo je krvna grupa naslijedna. U tvom slučaju djete je ili O ili B krvna grupa. Ali, oba roditelja mogu biti RH + a dijete da bude RH-.

Mene zanima, pošto sam danas išla na transfuziju da izvadim krv za nalaze, šta su to markeri? U uputnici mi piše određivanje krvne grupe i markeri. Da li je to otkrivanje antitijela u krvi?  Imala sam jedan spontani i sad sam trudna ( 7. sedmica). U prvoj trudnoći , koja je završila spontanim u 6. sedmici, nisam provjeravala krvnu grupu ni RH, niti sam primila  Rogan. Barem mi ginekolog nije preporučio da to radim. Mogu li sad imati neke komplikacije ?

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: krvna grupa
1.9.2008 23:25:45   
mamin sin
A znas li koja si krvna grupa? Koliko ja znam ako si Rh - trebala si poslije pobacaja primiti zastitnu injekciju, a ako si poz. nema problema... A ne znam sta su markeri, sorry...user posted image

(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: krvna grupa
1.9.2008 23:56:48   
anitaMO
ja sam vadila nakon spontanog markere.to ti je da vide da nije nesto maligno.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: krvna grupa
2.9.2008 1:45:19   
Aquarius
Ma ne znam koja sam krvna grupa. Znat ću sa ovim nalazom. Rano sam izgubila prvu trudnoću tako da tada nisam ni provjeravala, niti mi je doktor savjetovao da to uradim. Nije plod ni imao krvotok da bi se krv mogla pomiješati sa mojom i stvarati probleme. Bar tako mislim.user posted image

IZVORNA PORUKA: anitaMO

ja sam vadila nakon spontanog markere.to ti je da vide da nije nesto maligno.


Zar nije PAPA test provjera malignih stanica i drugog???  To sam radila. Joj sad si me još više zabrinula. Nalazi će mi biti gotovi u petak.

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: krvna grupa
6.9.2008 18:01:33   
Aquarius
Evo stigli nalazi.
Krvna grupa A+user posted image
Markeri svi negativni, hvala Bogu.
A što se tiče markera, to je serologija na viruse. Meni su gledali HIV, hepatitis B i još neki.
Ne znam zašto. user posted image

(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: krvna grupa
6.9.2008 23:32:03   
mamin sin
E super Aquarius sto si +! Manje brige imas.user posted image  A ko ce im znati zasto su to radili, ne kontam ih...zapravo zasto je dr na uputnici napisao da ti urade.user posted image

(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: krvna grupa
7.9.2008 2:02:34   
Aquarius
Ma nemam pojma zašto ali koliko sam primjetila ovdje svima to rade.user posted image

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: krvna grupa
7.9.2008 22:30:20   
Romali
Vezano za markere, ovdje u Mo. to je  neka novija praksa. Ne znam razlog, ali bolje da rade na početku trudnoće, nego kad se , ne daj Bože, nešto loše desi. I meni su radili markere prošle god. Čim ti dr.potvrdi trunoću, šalju te da to uradiš u bolnici Južni logor.

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: krvna grupa i RH faktor
8.3.2009 4:38:41   
misterija
cao svima zanima me ako mi neko moze pomoc
prvi put sam bila trudna i nisam znala krvnu grupu i podbacila sam nazlost u 5 sedmici
ja sam rh- a moj muz je o-
dali je to problem

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *