|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  13 14 [15] 16 17   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
31.5.2012 13:43:32   
janje maleno
Drage zenice, i ja sam imala missed ab i kiretazu. U 9. sedmici. Ustanovnjena trudnoca, pa nesto kao "vrlo mlada trudnoca", pa nakon par dan otkucaji srca, ali opet nekako sumnjivo, pa nakon par dana opet kontrola i ustanovanjen prestanak rada srca. Tuga i plac. Onda tablete za pobacaj koje nisu djelovale i na kraju kiretaza sa lok. anestezijom. i pitanja zasto, kako se to moglo desiti i slicno. Posebno zato sto sam imala normalu trudnocu ca. godinu prije, sve proslo ok, nikakvih problema sem kontrakcija, Utrogestana itd. Htjeli drugo i ...miuser posted image ssed ab. Sad sam ponovo trudna i evo izgleda opet ista stvar, sutra opet idem na kontrolu. Ja ponovo sumnjam da nesto nije uredu, jer nemam nikakvih simptoma trudnoce sem da je izostao ciklus. Dakle, nemam mucnina, ne bole me i ne bujaju grudi, nista... Dali je neka od vas iskusila isto? Svi kazu, nijedna trudnoca nije ista, ali ja poslije prvog pobacaja osluskujem tijelo, nadam se signalima, ali nista. Ako opet ne bude uredu, slijede mi brisevi, ostali razni nalazi i sta sve ne. I onda kazu "opusti se, ima puno i u glavi". Kako se opustiti kad samo strepis? Dali je neka od vas imala pobacaj/e nakon iznesene prve trudnoce? Sta je po vasim nalazima i evt. patoloskom nalazu ploda bio razlog?

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 351
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.6.2012 5:46:33   
Andy_Bec23
Moze li mi netko pomoci? ja imam jake bolove vec 2 dana. umirenm od bolova. sta da radim?

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu janje maleno)
Neposredna veza do poruke: 352
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.6.2012 8:11:21   
ucitelj
draga odi kod doktora najsigurnije ti je

_____________________________

Napokon mama!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:)

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 353
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.6.2012 10:15:43   
sara.at

IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23

Moze li mi netko pomoci? ja imam jake bolove vec 2 dana. umirenm od bolova. sta da radim?


Odi ti doktoru draga da te pregleda jer IDE vikend a ako ödes sutra u bolnicu ostavit ce te na lezanju do ponedjeljka. Mada ja Mislim da se maternica vraca,to zna da boli. Jesu ti dali neke Tablete?? Ja Sam pila za bolove i Jos neke da se maternica vrati

_____________________________

Malena dusa 01.10.2009 melek i andjeo
Arian 23.08.2010g u 23:11h mamino i tatino veliko srce
Armin 22.07.2012 u 15:47 Nase maleno zlato

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 354
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
2.6.2012 9:24:16   
Andy_Bec23
Ja sam ostala u bolnici lezat. Nisu me dobro ocistili. jucer sam dobila neku infuziju i onda se maternica pocela skupljat i to je izaslo van. Uzasno. Sada cekam na oregled pa ako opet inam nesta oce da me ciste ;((( ako ne idem kuci...

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu sara.at)
Neposredna veza do poruke: 355
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
2.6.2012 9:32:17   
Pingvina
IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23

Ja sam ostala u bolnici lezat. Nisu me dobro ocistili. jucer sam dobila neku infuziju i onda se maternica pocela skupljat i to je izaslo van. Uzasno. Sada cekam na oregled pa ako opet inam nesta oce da me ciste ;((( ako ne idem kuci...

Duso moja draga...user posted image user posted image Zao mi je..
Znam da je ruzno biti u bolnici, ali bolje da si pod doktorskim nadzorom.Saljem ti najjaci zagrljaj...nadam se da ce te brzo preboljeti..

_____________________________

Ovo sunce ne grije kao prije...Ni ova kisa ne pada kao nekada...Nikad me nije boljelo kao tada...I mozda nece prestati vise nikada...
05.03.2012.:(((
Moje drugo proljece, moja utjeha...mislila sam nikad vise....11.3.2014. :)))

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 356
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
2.6.2012 16:18:46   
marinčii

IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23

Ja sam ostala u bolnici lezat. Nisu me dobro ocistili. jucer sam dobila neku infuziju i onda se maternica pocela skupljat i to je izaslo van. Uzasno. Sada cekam na oregled pa ako opet inam nesta oce da me ciste ;((( ako ne idem kuci...

Joj baš mi je žao ,znam kako se osjećaš ja sam posle poroda 3 puta čišćena zbog posteljice koja je ostala a i maternica mi se bila ulijenila radi teškod poroda pa nije ni radila kako treba ,nadam se da će to uspjet uz pomoć inekcija da ti iziđe i da neće biti potrebe za još jednom kiretažom,drži se milauser posted image user posted image

_____________________________

Matej 10.7.2009.
Andrej 9.12.2014.
Danas je,možda više nego ikad prije,istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 357
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
22.2.2013 12:46:33   
rainman
Ja sam radila kiretazu nakon spontanog na Otoci. Nisam sigurna je li mi radila vakumom ili ne. Meni su prije toga rekli da to traje oko 5 minuta i da ne boli strasno. Ja sam bila pripremljena na tih 5 minuta boli, ali je to najmanje trajalo 20 minuta i strasno mi je bilo neugodno. Kao dali su oni meni lokalnu anesteziju, ali nista meni to nije pomoglo. Ja sam rekla ako mi se nedaj Boze ponovo isto desi idem kod privatnika pod opstu anesteziju. U Sanasi kosta 400 KM. Poslije te stomak boli 2 dana, pijes antiobitke i moras mirovati. Takodjer su meni preporucili lezanje na stomaku da se vrati maternica.


__________________
RS Gold|Diablo 3 Gold|GW2 gold|WoW Gold

(odgovor članu Enni)
Neposredna veza do poruke: 358
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
27.3.2013 17:00:17   
Bambina.
Imala sam kiretazu prije mjesec dana. Prva trudnoca je bila u pitanju. Uglavnom uzasno iskustvo. Nekako mi bude gore kad pricam o tome tako da cu samo pitati ako neko zna a vjerujem da nazalost ima jos zena koje su je radile sta dalje? Je li se rade nalazi? "Cula" sam da se otprilike dobije nakon 40 dana a ja dobila nakon 28, kao klasicnu menstruaciju. Imala sam onog smedjkastof iscjedka na gacicama i par dana prije i poslije ali sad je nekako tamno skroz, skoro crno. Sve me to jako brine pa dok ne dodjem na red u Skerlicevoj :) moze li mi neko reci je li to ok?

_____________________________

Bio sam svima simpatičan oko jedne sekunde. Već sljedeće mnogima nisam bio simpatičan baš zato što sam svima simpatičan... Đorđe Balašević

(odgovor članu rainman)
Neposredna veza do poruke: 359
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
27.3.2013 19:39:47   
Loretta
Draga Bambina kao prvo iskreno mi je žao zbog tog iskustva, sve se nešto nadam da će se ženice prestati javljati na ovu temu :( To krvarenje bi trebalo biti normalno, ja sam bila dobila u roku 7 dana, s tim da bi mi trajalo 7 dana pa prestane 4-5 pa opet 7 imala i tako u par navrata, i doktori su rekli da je to ok, i stvarno sad je sve regularno, bez ikakvih problema. O tome šta dalje raditi.. na žalost većinu ćeš morati sama crpiti od doktora uputnice i sve al' najbolje bi ti bilo pogledati temu neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja, tu možeš dobiti sve detaljne informacije o nalazima i gdje iste odraditi. Želim ti uskoro jednu finu, školsku trudnoću user posted image

_____________________________

If your heart turns blue, I want you to remember...
This song is for you, and you are full of wonder...

(odgovor članu Bambina.)
Neposredna veza do poruke: 360
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
27.3.2013 21:24:28   
dandi84

IZVORNA PORUKA: Bambina.

Imala sam kiretazu prije mjesec dana. Prva trudnoca je bila u pitanju. Uglavnom uzasno iskustvo. Nekako mi bude gore kad pricam o tome tako da cu samo pitati ako neko zna a vjerujem da nazalost ima jos zena koje su je radile sta dalje? Je li se rade nalazi? "Cula" sam da se otprilike dobije nakon 40 dana a ja dobila nakon 28, kao klasicnu menstruaciju. Imala sam onog smedjkastof iscjedka na gacicama i par dana prije i poslije ali sad je nekako tamno skroz, skoro crno. Sve me to jako brine pa dok ne dodjem na red u Skerlicevoj :) moze li mi neko reci je li to ok?

Draga moja i ja sam dobila nakon 28 dana...Svaka menstruacija mi je od kiretaže redovna...Taj iscjedak je normalna pojava, nemas razloga za zabrinutost...Koje nalaze ces da uradis pogledaj na ovoj temi...http://www.ringeraja.ba/forum/neophodne_pretrage_i_nalazi_nakon_spontanog_poba%C4%8Daja/m_224448/tm.htm

_____________________________

Život nam vraća ono što mi drugima dajemo....

15.07.2012. god -missed ab. (8 ned+4)

28.12.2013. god -ugledali smo user posted image

29.08. 2014. god. - rođen N, mamino žuto pile...

(odgovor članu Bambina.)
Neposredna veza do poruke: 361
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
28.3.2013 12:15:16   
Bambina.
Hvala puno draga dandi84, ovu stranicu ne vidim do kraja ali u svakom slucaju hvala.

_____________________________

Bio sam svima simpatičan oko jedne sekunde. Već sljedeće mnogima nisam bio simpatičan baš zato što sam svima simpatičan... Đorđe Balašević

(odgovor članu dandi84)
Neposredna veza do poruke: 362
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
28.3.2013 12:20:26   
Aiša
bambi, ja sam radila briseve na klamidiju, mikoplasmu, ureaplasmu; opšti bris vagine i cerviksa, papa test, kolposkopiju i urinokulturu. Dobila sam isto 28.dan i sada ispraćam treću - svaka je došla na vrijeme. To ti je normalno da budu obilnije, različitih boja i nijansi.

Dr koji ti je radio kiretažu bi ti trebao reći šta ćeš od pretraga raditi, ko ti je radio?

Nadam se da ćeš što prije ovo staviti iza sebe i da ćeš uskoro imati živu i zdravu bebicu user posted image

(odgovor članu Bambina.)
Neposredna veza do poruke: 363
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
28.3.2013 12:24:08   
Aiša
janje maleno, vidim da si davno pisala - ja sam imala spontani u 11.sedmici nakon prethodno uredne trudnoće i poroda. Interesantno, ni ja nisam imala nikakve simptome osim izostanka menstruacije isto kao kod tebe, ali nastojim se ne sekirati puno, valjda će naredni put biti u redu aBd.

Šta ti je bilo sa drugom trudnoćom?

(odgovor članu Aiša)
Neposredna veza do poruke: 364
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
17.4.2013 18:54:07   
felis
Moja toliko zeljena trudnoca jucer je zavrsila kiretazom u 8 sedmici. Dusevna bol kroz koju prolazim ne moze se opisati, tako da o tome ne mogu pricati.
Zanima me koliko dugo je vas (koje ste imale kiretazu) bolio stomak. Ja imam tako cudan osjecaj u donjem dijelu stomaka, neku neopisivu tezinu i malo jace menstrualne bolove. bol se pojaca nakon uzimanja Methylergometrin kapi. Ja uopste ne krvarim, vise je kao nekakav smedkasti iscjeda.
I da,koliko dugo da mirujem/lezim. Danas citav dan ionako nisam mogla ustati, da li da nastavim lezati i sutra ili mogu polahko setati.

(odgovor članu Aiša)
Neposredna veza do poruke: 365
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
17.4.2013 18:59:54   
animagical
ja nisam lezala ni sata, tako da ti je to individualno... ako osjetis da mozes setati, slobodno setaj...

(odgovor članu felis)
Neposredna veza do poruke: 366
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
17.4.2013 20:45:56   
vila_7

IZVORNA PORUKA: felis

Moja toliko zeljena trudnoca jucer je zavrsila kiretazom u 8 sedmici. Dusevna bol kroz koju prolazim ne moze se opisati, tako da o tome ne mogu pricati.
Zanima me koliko dugo je vas (koje ste imale kiretazu) bolio stomak. Ja imam tako cudan osjecaj u donjem dijelu stomaka, neku neopisivu tezinu i malo jace menstrualne bolove. bol se pojaca nakon uzimanja Methylergometrin kapi. Ja uopste ne krvarim, vise je kao nekakav smedkasti iscjeda.
I da,koliko dugo da mirujem/lezim. Danas citav dan ionako nisam mogla ustati, da li da nastavim lezati i sutra ili mogu polahko setati.


Mene je bolio 2 dana ali ja nisam uzimala te tablete jer mi je receno ako krvarim slabije nego kao kad imam menstruaciju-da ne treba. A znam da se bol pojacava nakon Ergometrina jer on pomaze kontrakcije maternice da se vrati u normalu.
Ja sam lezala 5-6 dana iako sam se fizicki dobro osjecala-po prepouci dr.


_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu felis)
Neposredna veza do poruke: 367
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
17.4.2013 21:00:06   
Emica_sa

IZVORNA PORUKA: felis

Moja toliko zeljena trudnoca jucer je zavrsila kiretazom u 8 sedmici. Dusevna bol kroz koju prolazim ne moze se opisati, tako da o tome ne mogu pricati.
Zanima me koliko dugo je vas (koje ste imale kiretazu) bolio stomak. Ja imam tako cudan osjecaj u donjem dijelu stomaka, neku neopisivu tezinu i malo jace menstrualne bolove. bol se pojaca nakon uzimanja Methylergometrin kapi. Ja uopste ne krvarim, vise je kao nekakav smedkasti iscjeda.
I da,koliko dugo da mirujem/lezim. Danas citav dan ionako nisam mogla ustati, da li da nastavim lezati i sutra ili mogu polahko setati.


sasvim je normalno da imas jace bolove nakon ergometrina jer on utice na kontrakcije,i na grcenje maternice,nista ne brini,ako mozes da hodas,hodaj slobodnouser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu felis)
Neposredna veza do poruke: 368
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
22.4.2013 13:32:35   
Asteris
Pozdrav svima, ne znam pravila foruma pa mi oprostite ako sam trebala negdje prvo predstavit se kao novi korisnik...
Ovaj horor psihe i tijela, proživjela sam prije 10 dana. Večeras idem na kontrolni pregled. Živim od nedavno u inozemstvu, i moja trudnoća je bila veliko iznenađenje. Godinama sam bila uvjerena da uopće ne mogu zatrudnjeti, ali se to u jednom jako turbulentnom razdoblju raznih stresova ipak dogodilo. A nisam baš ni u poželjnim godinama za trudnoću. Šok gubitka je znatno veći ako se ne pripremiš i makar jednom ne dobiješ znak od tijela da nešto nije ok. Nakon što smo u 7 tjednu vidjeli otkucaje srca, a moji nalazi krvi bili skoro pa savršeni, u 11 tjednu sam sa svim simptomima trudnoće otišla na drugi pregled. Savršeno vesela i uvjerena da je sve ok, s doktorom sam razgovarala o odjeći i koliko sam kilograma dobila i što dalje, a onda duuuuuga šutnja i zabrinuto lice na ultrazvuku. Pa me prebacio na drugi ultrazvuk a tamo se pokazalo da plod, ne samo da ne kuca srce, već se smanjio. Reversna trudnoća ili missed! Ja čak nisam ni znala da missed postoji, jer sam stalno čekirala krvarim li i stalno mi je bilo muka, grudi napete, svi simptomi trudnoće na max.

U toj privatnoj klinici su me izvozali na sve moguće ultrazvučne strojeve i kad su napokon 100% ustanovili da je plod već preko 7 dana mrtav u meni, doktor je krenuo s objašnjenjima... Kad sam mu kroz suze rekla da sam čitala da u našoj zemlji taj zahvat čišćenja rade bez anestezije on je u nevjerici izjavio, pa jesu li oni normalni. Valjda ja imam nekakve zastarjele informacije, jer vidim da ovdje pišete da se ipak daju anestezije.

Kao da sam u tom trenu potisnula žal za bebom koji se kasnije kao bumerang vratio nakon zahvata. Sve moje misli vratile su se u djetinjstvo kad sam u 2 operacije u Sarajevu doživjela najveći horor s anesteziolozima. Neću sad pisati o tome, jer je pomalo zastrašujuće... Nisam spavala cijelu noć, čitala sam ovaj i druge forume, a ujutro zorom smo suprug i ja morali uhvatiti taksi za sasvim drugi dio ovog milijunskog grada, jer me doktor nazvao predvečer i rekao da će me operirati u drugoj klinici koja je navodno bolja za mene... Ne trebam vam ni reći da ovamo zahvat košta 1000 Eura, da bih u javnoj bolnici prošla s puno manje, čak možda ne bih ništa platila da sam išla na hitnu, al bi me tad zadržali par dana u bolnici. Bila sam u javnim bolnicama ovamo, i to je zbilja tužno i ružno, vojske imigranata s lošom higijenom, žena iz afrike koje imaju aids ili druge zarazne bolesti kojih mi je žao ali me isto strah svaki put kad mi vade krv u takvim bolnicama, a doktori su poprilično drski i bezobzirni, sestre svako 5 minuta izlaze ispred bolnice pušiti. U privatnim klinikama imaš dojam da si u svemirskom brodu, a i osoblje je znatno ljubaznije. Tužno je kako ovaj svijet uvjetuje novac, i kakav teror prolaze ljudi koji si ne mogu priuštiti privatne bolnice. Da mogu, svijet bih okrenula naopako da se to promijeni!!! Nije da nam je bilo lako izdvojiti ta sredstva, jer tek smo doputovali u njegovu zemlju i počinjemo ispočetka, ali da bi smanjili moj stres, otišli smo u privatnu kliniku. Iako su se prema meni ponašali više nego savršeno, dobila sam svoju sobu s TV-om, sve sestre koje su dolazile do mene su me tješile, čak je i kardiolog bila žena koja mi je rekla da je prošla istu stvar i da je to 5 minuta zahvat... Moj doktor je pola sata proveo samnom u sobi razgovarajući i pokušavajući smanjiti moj strah. Mene je proždirao strah od anesteziologa, koji je kao po zakonu privlačnosti morao imat makar malo negativnog. Kad mi je davao anesteziju u venu, tako je naglo uštrcavao da i dan danas imam modru ruku. Žalila sam se na bol, a onda je jedan mladi doktor došao do mene, rekao da ću sad imat čudan okus u ustima (stvarno, bljak) i da ću biti dizzy i ja sam od straha zatvorila oči......

Čini mi se da sam se probudila na stolu odmah nakon zahvata, i čula njih kako se dive nekom malom dječaku, jer još ne znam ovaj jezik, ali toliko mogu razumjeti. Kakva parodija, moj anestezirani mozak je pomislio da oni gledaju moj plod i dive se malom dječaku. Počela sam se derati na našem jeziku a onda na engleskom, ali oni su me ignorirali! (Ispostavilo se da nisam ni glasa pustila, a oni su gledali na mobitelu dijete od neke od sestara i zato su me ignorirali, jer sam ja samo mislila da se derem) odjednom je neko tijelo tresnulo o kolica, a to sam bila ja... Opet sam zaspala i onda se probudila u sobi za buđenje gdje je neka žena kraj mene ležala a ja sam je forsirala da razgovaramo da bih se uvjerila da sam budna. Iako je tvrdila da ne zna Engleski, odjednom je propričala... Ona je bila na umjetnoj oplodnji i već 5 ili 6 puta nije uspjela, i jedva je govorila od anestezije... Stvorio se doktor kraj mene i rekao kratko da je sve prošlo ok a odmah iza toga su me vozili u sobu. Čim su me polegli u krevet, došla je jedna sestra izvaditi iglu iz vene i promrmljala je nešto. (Sigurno onom anesteziologu koji mi je razvalio venu) i izvadila mi je neki tampon iznutra koji mi se učinio metrima dug. Još ošamućena vidjela sam doktora u svojoj sobi a došao je i onaj mladi koji mu je asistirao. Pregledali su me a mladi je rekao "we made a perfect job!" Malo me smirilo to, počela sam 100 pitanja mom doktoru. Rekao je da su vakumom odradili posao, ali da je on ipak malo strugao sluznicu za svaki slučaj. Cijeli proces su radili s ultrazvukom na mom trbuhu, a odmah pošto je završio stavio mi je čepić voltarena kako ne bih imala bol nakon buđenja. I nije me bolilo, samo sam se i dalje tresla od straha. Usta su mi bila suha, al je sestra odmah donijela sok od naranče i uloške. Doktor je propisao antibiotike i one tablete za skupljanje maternice, rekao za 10 dana kontrola, došao još 3 put u moju sobu, rekao da mogu ići ako se osjećam ok, a ja sam tražila još 5 minuta da se saberem... Muž je lagano ludio vani jer sam ostala dulje nego je prvobitno rečeno...

Oporavak
Treći dan smo izašli prošetati pa sam dobila jake bolove, i popila nešto kao naš Neofen, ovdje ga zovu Nurofen... Više nije bilo jakih bolova al se krvarenje svako par dana pojavi pa nestane... Večeras je ta kontrola i valjda će biti sve ok... Psihički nisam ok, svjesna sam toga, mislim da neću više nikada moći a i ako mognem od straha će mi se sve ponoviti. Možda nismo svi rođeni da budemo majke, ali to nas ne čini ništa manje majkama, čak i ako je taj mikro život oduzet od nas. Uvijek će ostati u meni bol za njim, ali i strah za bilo kakvim drugim pokušajem. A možda ovo govorim samo zato jer sam u šoku, i 10 dana nije dovoljno da se žena psihički oporavi i pokuša ponovno...

Oprostite na ovom dugom postu, osjećala sam veliku potrebu podijeliti moju priču, i mislim da žene koje prolaze kroz ovo moraju imati neko savjetovalište, neki oblik stručne pomoći jer ovo je trauma, kako čitam, bilo prvi ili sedmi put da se dogodi. Žene jednostavno trebaju pomoć, neke manje, neke više. Isto je kao s depilacijom, nekoga ništa ne boli, a netko umire od bolova... Psiha je sastavni dio nas, nju treba liječiti kao i tijelo kad je nešto povrijedi. A ovo je gubitak višestruki, osjećaj manje vrijednosti, nesposobnosti tvog tijela, nemogućnosti prevladati strah, i čini ti se da svima ideš na živce a onda glumiš da si dobro, samo da bi oni razgovarali s tobom...

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 369
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
27.4.2013 21:23:41   
bebaaaaa
Asteris ja sam nova na ovom forumu i samo sam mislila tek onako prelistati temu jer sam 2009 god. nakon 3 god. braka slicno dozivjela nazalost u sarajevu na kosevu i bas me je tvoja prica dirnula suze same idu.... pokusat cu biti kratka samo da iz sebe izbacim onaj ruzni dozivljaj na kosevu neocekivano bolovi u stomaku koje sam jedva do hitne trpila dobijem uputnicu na kosevo gore me primi ginekolog na ultrazvuk dr. sanjin prezimena se nesjecam uglavnom je bio petak nakon pola sata pregledavanja kaze on meni ovako MOGUCE JE DA JE OVO TRUDNOCA i ako jeste vanmatericna je stim da moras otici do apoteke kupi test i ako bude pozitivan vrati se bilo je doduze kasno negdje oko 23 h tako ja odem do apoteke uradim test i on pozitivan vratim se gore njemu kaze znao sam nista moras ostati u ponedeljak te moramo cistiti. Kroz cijeli pakao tek cu da prodjem cijeli vikend sam preplakala nisam uopste spavala da bi u nedelju uvece dobila ponovo onaj bol u stomaku odem do wc-a jedva kad vidim prokrvarila malo nesta . Zovnem sestru i kazem joj ona me odma na ultrazvuk dole me ceka drugi dr. Begic i nakon pregleda me fino pita pomalo ljutito
ko je tebi reko da je vanmatericna? TRUDNOCA TI POD SRED MATERICE ja se pocnem tresti i naravno ga odma pitam dr. jel se nemoram cistiti kaze e sad moras ovo je krenulo da ode. Totalni SOK za mene. Sutradan dolazi taj dan ciscenja sad treci dr. Kapetanovic kaze nece te boliti dat cemo ti lokalnu anesteziju krenu on sa ciscenjem nikad zaboravljenim nenormalni bolovi ustajem mu 3 puta sa stola znaci 2 puta su me na silu vracali treci put jedva ustanem i kazem mu jel vi nevidite da je ovo nemoguce izdrazati krenem put ka wc-u vrata preko puta i padnem u nesvjest. Sestre me prebace u sobu dale mi neku inekciju i 2 tablete za smirenje ulazi dr. i kaze 3 komada su ostala u tebi dobit ces sepsu. Kazem ja njemu nema veze nek umrem od toga ja one bolove nemogu vise da trpim. Odjednom se suprug stvori u bolnici kaze mi nebrini bit ce sve uredu. Sutradan isti dr. dolazi u sobu i kaze hocemo li to cistiti ja njemu nepada mi na pamet kad on odjednom fin kao nista se nebrini radi cemo totalnu anesteziju i tako je i bilo ocistili me pod anestezijom. sad je 4 god. posle svega i jos uvjek kad se sjetim trnci neki kroz mene nisam vise ostajala u drugom stanju iako su nalazi svi ok. sad se pripremam za inseminaciju i nadam se plodom. Iako me toliko strah trudnoce da to nikom nemogu opisati.

Izvinite na ovako dugom tekstu meni je sad punoooo lakse zelim vam od sveg srca sve najbolje........
.........I naravno da se nikom ovako nesta nedesi

(odgovor članu Asteris)
Neposredna veza do poruke: 370
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.5.2013 10:49:21   
Asteris
bebaaaaa... Točno je to što si napisala, kad napišeš svoju priču, kao da ti dio tereta s psihe otpadne... Ova tema je poprilično zamrla i bilo bi presavršeno ako bi razlog tomu bio što žene rjeđe prolaze ovo, ali na žalost nije tako... Ti i ja smo jedne od stotina koje dođu i samo čitaju, tražeći utjehu, a ne znaju da kad izbace iz sebe svoju priču često pomognu i sebi i drugima... Neke stvari naučimo iz svakog iskustva, pa i negativnog! Kažem psihe jer Psihi na Grčkom znači duša, pa samim time mislim i na dušu. Priča poput tvoje (A tvoja je upravo horor o kakvim sam pričala mom doktoru na što se on iskreno zgrozio. SMATRAM TE HEROJEM ŽENOM). TO JE ono protiv čega se i žene i obitelji moraju boriti. Zdravstvo u našoj zemlji napokon MORA napredovati u smislu psihičke zaštite pacijentica koje prolaze pakao spontanog pobačaja. Sa stanovišta psihologije, sama činjenica da u sebi nosiš smrt malog oblika života, u najnevinijem smislu toliko je traumatična, da se apsolutno mora obratiti pozornost na žene u tom stanju i pristupiti im drukčije...

TRAŽITE Anesteziju al prvo razgovarajte o opcijama!
Noć prije mog zahvata, nazvao me doktor da mi kaže neke detalje a onda me pitao imam li još nekih pitanja. Pošto me bilo strah potpune anestezije, pitala sam za lokalnu. Rekao je da čak i kad mi da anesteziju lokalno u cerviks, apsolutno ću osjetiti sve kroz vaginu i sam proces vakuuma, što ne mora boljeti ali jest vrlo neugodan osjećaj. Zatim je rekao da mi mogu dati spinalnu anesteziju, doslovce neću ništa osjetiti, ali da sam ja u takvom psihičkom stanju da bi to bilo nezgodno. Sigurno bih stalno postavljala pitanja osoblju i njemu i tako produživala operaciju, a vjerojatno bi mi bilo i stravično slušati zvukove i gledati kako sam vezana za stol. (ovdje me čudi kako si ti mogla ustajat sa stola, jer se žena mora nogama vezati kako se ne bi micala i tako otežala operaciju doktoru)
Dakle, moj doktor kaže ako ste psihički spremne, najbolja anestezija jest spinalna (Može i epiduralna) ali ako imate problema s kralježnicom, glavoboljama i pretjeran strah, onda je potpuna anestezija jedino rješenje, doslovce ste u nesvijesti 5 minuta. Lokalna nema niti smisla niti učinka u ovom zahvatu, osim ako ste Klingon ili neka druga izvanzemaljska rasa pa vam bol zadaje užitak. Na moje pitanje kako sam čitala da se žale kako u potpunoj anesteziji nema otpora maternice pa se ona može probiti on se nasmijao. Kaže, prvo se mjernim uređajem izmjeri dubina maternice, a zatim se za vrijeme cijelog procesa na trbuhu drži ultrazvuk sonda. I rekao je da je pomalo sramota za doktora ako je kiretaža bila neuspješna, to je njegova osobna pogreška jer nije koristio ispravne instrumente i sva dostupna pomagala suvremene medicine. Kad sam napokon otišla na taj pregled, pokazao mi je kako mi je maternica savršeno očišćena bez ijedne ozljede. Rekao je da je sve više nego savršeno fizički samnom, da mogu što prije (3 mjeseca, preporuka) pokušati ponovno ostati trudna, ali sad tu upada Psiha!

Baš kao i ti, a ti pogotovo jer ideš na te procedure inseminacije, ženama je potrebno savjetovalište i stručna pomoć! Dosta toga možeš sama, ali najbolja pomoć je razgovor. Možeš razgovarati s drugim ženama, no moj ti je najtopliji savjet, da bez stida potražiš stručnu pomoć. Jer ako tvoja inseminacija (iskreno se nadam i želim ti) urodi plodom, ti moraš učiniti sve da tvoja duša izdrži i obrani se od svih strahova koji utječu na hormonalno stanje organizma i na ono što nam daje najveću snagu, a to je zdrav duh. Znaš već, u zdravom tijelu zdrav duh! Ali je u stvari obrnuto... Zdrav duh izliječi svako tijelo!

Želim ti sve najbolje i puno hrabrosti, a ti si već dokazala da to imaš!

(odgovor članu bebaaaaa)
Neposredna veza do poruke: 371
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.5.2013 11:26:56   
malena sharena
Kao prvo, zao mi je zbog svih zenica koje uopste moraju raditi kiretazu, na bilo kakav nacin, to je dovoljno tesko i bolno samo po sebi i zelim im da im radost majcinstva sto prije potisne ta ruzna sjecanja. A vezano za anesteziju prilikom ovog zahvata... iako je proslo sest godina i sad se stresem kad pomislim na taj bol. Kao i vecini zena, navodno su mi dali loklanu anesteziju, mada ja to nisam ni osjetila ni vidjela i odmah su poceli sa zahvatom. Koliko je boljelo, najbolje cu docarati time da na porodu nisam glasa pustila, a kad su mi radili kiretazu vristala sam i otimala se. Naravno, iz tog razloga me nisu mogli dobro ocistiti, pa sam nakon cetrdeset_ dana krvarenja isla ponovo na kiretazu i ovaj put sam kao i bebaaaa rekla da nema sanse da ponovo to radim pod lokalnom, radije cu umrijeti. I gle cuda, pristase da me uspavaju. Zato savjetujem svim zenama koje moraju proci kroz ovo iskustvo neka insistiraju na totalnoj anesteziji, to je njihovo pravo, ono sto sam ja prosla i jos mnogo zena, ne treba da prolazi ni zivotinja, a kamoli insan.

< Poruku je uredio malena sharena -- 1.5.2013 11:28:07 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Asteris)
Neposredna veza do poruke: 372
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.5.2013 13:11:09   
Asteris
Malena sharena, žao mi je jako da si i ti imala isto iskustvo kao ali je divno čuti da si nakon toga groznog iskustva ponovno ostala trudna i rodila. Upravo kako je moj doktor rekao, lokalna u ovom slučaju nema smisla niti garantira zaštitu pacijentice. A to što ne očiste kako treba pa nastanu komplikacije je njihova pogreška i nestručnost, nije kriva žena niti u kojem slučaju, njihovo je da imobiliziraju pacijenticu i ovisno o njenom stanju odrede tip anestezije, a da ne spominjem to da nisam nikad čula da u našim zemljama (Mislim na BiH ali i okolne) rade zahvat popraćeno ultrazvukom kako bi odmah provjeravali kako napreduju i kakav je rezultat, jer ponekad, osobito nakon porođaja kad zaostane placenta, kiretažu ne treba ni raditi, vakum je dovoljan, a jedini način da vide jel to očišćeno je da odmah gledaju ultrazvukom. Ne vjerujem im da su im svi ultrazvučni uređaji zauzeti tih 5 do 10 minuta kad se radi zahvat. Jednostavno, nije ih biriga, nemar... Protiv ovakvih stvari se treba boriti, al ne znam kako osim progovoriti o tome...

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 373
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.5.2013 13:54:22   
malena sharena
Asteris, upratila sam tvoju pricu na forumu, od srca ti zelim da postanes mama. Jednom si zatrudnila i ako Bog da opet ces, na osnovu tvojih postova sam vidjela da bas imate velike sanse ti i TM, puno srece vam zelim.

Sto se tice BiH, koliko znam, u Tuzli rade kiretazu pod totalnom anestezijom. Ja sam spontani dozivjela u Srbiji i tamo su mi radili pod lokalnom, kad sam se vratila u BiH dijelove ploda koji nisu dobro ocisceni su takodje htjeli raditi pod lokalnom, ja sam odbila. Zvali smo kabinet tadasnjeg direktora klinike, Boga mi sam i zaboravila kako se covjek zove, nisam ga nikad vidjela uzivo, rekli smo mu da je to za mene bilo toliko traumaticno iskustvo da ja budna vise na onaj sto necu ici. Covjek je bez pola rijeci rekao ''''samo javite vasem ginekologu da ima moje odobrenje da rezervise salu i anesteziologa''''. Sve smo dogovorili u bukvalno dvije minute, nisam Boga mi ni marke dala, covjek me ne poznaje, ni ja ne poznajem njega. Imala sam nafake, ali treba biti i borben, traziti svoja prava, ne odustajati, biti uporan, pa korak po korak, sistem se moze koliko toliko promijeniti ako mi pacijenti pokazemo da ne pristajemo biti predmet necije manipulacije.

< Poruku je uredio malena sharena -- 1.5.2013 13:55:28 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Asteris)
Neposredna veza do poruke: 374
   RE: Kiretraža ili Čišćenje
1.5.2013 17:27:15   
Asteris
malena sharena hvala ti na toplim željama, za sad se još fizički i psihički oporavljam... Vidjet ćemo što nam život nosi :)

Ovo što si napisala malo pojašnjava problem, njima treba posebno odobrenje za korištenje operacijske dvorane... Za kiretažu i čišćenje i sve ginekološke zahvate koji ne traju dulje od 15 minuta treba i mora biti osposobljena ginekološka ambulanta pa čak i za slučaj anestezije. Opravdanje da neće oni anesteziologa dizat i dvoranu oslobađat radi obične kiretaže je, u najmanju ruku, okrutno i bezobzirno. I dalje stojim iza onoga da je svaka neuspjela, nepotpuna ili ponovljena kiretaža sramota i odgovornost isključivo doktora, nikako pacijentice.

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 375
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  13 14 [15] 16 17   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  13 14 [15] 16 17   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *