|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Grcevi kod beba
26.11.2009 8:39:03   
Mya_81 RR
Espumisan kapi se mogu davati odmah, dok Sab simplex mogu sa navršenih mjesec dana. Imaju i sirupi, ali mislim da se i oni isto daju od navršenog prvog mjeseca. Želimo da vam te beštije prođu što prije user posted image

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu sejlica7777)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Grcevi kod beba
26.11.2009 8:39:56   
Ex Yu
sejlica slabo pomaze da ti pijes nesto protiv grceva, vise pomaze da ti izbjegavas hranu koja je teska i stvara grceve, kupus, grah ... to ces vec naci po forumu, a sto se tice beba bar sam ja na kraju konstatovala ko ma grceve jednosatvno ima mozes privremeno olaksati al pomoci nesto previse nemozes jednostavno cekati da prodje ta faza, probaj nesto od prirodnih masirati stomacic u smjeru kazaljke, stavit toplu pelenu ili gazu i ugrijati stomacic, po starinskom toplo ulje namazati na novinu (izbocanu iglom), u apoteci imas espumisan kapi koje se stavljaju u mlijeko to moze koristiti od rodjenja i ja sam koristila ... i tako par nekih savjeta koji ce ti malo olaksati ... probaj bebija staviti na sebe ti legnes na ledja a njega sebi na prsa potrbuske pa ga ljuljas za guzu i on se tako smiri sto mu je vise pritisnut stomacic i trlja se od tebe uvijek ga drzi prema sebi ... nadam se da ce bar nesto pomoci

_____________________________

Danijal 09.06.2009

(odgovor članu sejlica7777)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Grcevi kod beba
24.12.2009 23:13:39   
Lady26
Ove pelene sto se ugriju i stavljaju na stomacic, jel je moram skinuti i na golo tijelo staviti ili preko bodija ili kad je kompletno obucena?
Ja ni pozdrav ni nista, sorry....
Mislim da su nam poceli grcevi pa pojma nemam sta da radim....ja pijem caj od komoraca i dat cu i njoj 2-3 kasicice da popije, masirala sam joj stomacic to je malo smiri ali vrlo kratko....


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Ex Yu)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Grcevi kod beba
24.12.2009 23:17:40   
Skvo RR
Stavi joj na malo gaze mlakog jestivog ulja, ja sam stavljala prvo na gazu kasikicu ulja, pa upalim ringlu, drzim minuticu rukom gazu iznad ringle, i kada postane ulje na krpici ugodno mlako, stavim na stomacic, pa pelenicu, super zagrije stomacic...Ostavis do sljedeceg previjanja, kada opet postupak ponovis!  SRETNO!!!!


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Grcevi kod beba
24.12.2009 23:20:40   
lekica83
IZVORNA PORUKA: myb@by



IZVORNA PORUKA: Lady26

Mislim da su nam poceli grceviiiiiiiiiiii aaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjjjjjj.....sta da radim?!
Idem traziti temu..... user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Lady ako je bebi napunila mjesec dana uzmi sirup colic baby,nama je samo on pomogao.Pitaj u apoteci mozda mozes i ranije dati taj sirup.Znaj da ce proci grcevi a dotada se naoruzaj strpljenjem.
Stavljaj lanenu krpicu sa malo ulja zagrijanu na stomak,masiraj bebu u smjeru kazaljke.Uzmi je za obje nozice i lagano ih guraj prema stomaku.Sretno

Lady ovo ti je napisano na drugoj temi pa samo da ti kopiram da vidis i ovdje.. pusa



_____________________________

Nase blago je zasjalo u maminom narucju 03.01.2010.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Grcevi kod beba
25.12.2009 0:26:41   
Lady26
Hvala vam, smirila se i zaspala....
Hvala puno user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu lekica83)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Grcevi kod beba
25.12.2009 0:30:45   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Lady26

Hvala vam, smirila se i zaspala....
Hvala puno user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



Super, bas mi je drago!!!user posted image user posted image


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Grcevi kod beba
25.12.2009 0:38:53   
MinaMM
IZVORNA PORUKA: Lady26

Ove pelene sto se ugriju i stavljaju na stomacic, jel je moram skinuti i na golo tijelo staviti ili preko bodija ili kad je kompletno obucena?
Ja ni pozdrav ni nista, sorry....
Mislim da su nam poceli grcevi pa pojma nemam sta da radim....ja pijem caj od komoraca i dat cu i njoj 2-3 kasicice da popije, masirala sam joj stomacic to je malo smiri ali vrlo kratko....



jooj grceviuser posted image ...sto ih mrzim...nama su poceli jos 6 dana i traju jos uvijek samo sad su manjeg intenziteta. nema sta nismo radili. MM ga je nosao odnosno ljuljao kao da leti i to ga je smirivalo. davali mu sab kapi, ja pila caj iz DM kim, komorac i anis (onaj Hippov mi presladak), uljana krpica i iskreno....samo puuunooo strpljenja. zna se desiti da kad su grcevi nema stolcu po dva-tri dana. ako je to slucaj pipni joj stomacic da vidis da li je tvrd. nama je nasa patronazna (mi je zvali privatno) rekla da kad nema stolicu da stavimo tplomjer u guzu i vrtimo u pravcu kazaljke na satu. srretno


_____________________________

16.11.2009. u 7:50 - nova sreca, nova ljubav

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Grcevi kod beba
11.1.2010 22:42:57   
leona81
nama rekli ni slucajno da ne grijemo stomak tim uljima gazama...nego samo masaza?mi smo sve probali nista ne pomaze

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu MinaMM)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Grcevi kod beba
11.1.2010 23:27:21   
lilith
nama je pomogao sirup nurse h.
pije se kad beba napuni mjesec


_____________________________

Tri najneobicnije rijeci Kada izgovaram rijec Buducnost, prvi slog već odlazi u proslost. Kada izgovaram rijec Tišina, narusavam je. Kada izgovaram rijec Nista, stvaram nesto sto se ne smjesta u bilo kakvo nepostojanje.

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Grcevi kod beba
13.1.2010 11:08:05   
mamica87
Drage moje mame imam jedan problem mom malom sad ce 6 punih mjeseci,zadnjih par dana navece se non stop budi,place pa pusti vjetar ne znam sta da radim dajem mu kapi ali nista,davala sam i caja i masirala stomacicuser posted image user posted image .U toku dana ga ne muci ali zato cim zaspi  drzi ga pola sata do sat vremena i pocne plakati.Da li neko zna sta da uradim user posted image Mislila sam da grcevi samo traju do 4 mjeseca-pomozite ako zna neko sta da radimuser posted image

_____________________________

Benjamin 17.07.2009

(odgovor članu lilith)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Grcevi kod beba
13.1.2010 11:10:43   
Skvo RR
Sta ti jede prije spavanja? Jesi li uvela dohranu?

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu mamica87)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Grcevi kod beba
13.1.2010 11:14:26   
mamica87
jesam ali nedajem mnogo vecinom jede oko 11-12 nekad slanu hapicu a nekad slatku s rizom ono ostatak je samo sika.

_____________________________

Benjamin 17.07.2009

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Grcevi kod beba
13.1.2010 11:17:45   
Skvo RR
Pa, evo ta hapa sa rizom, ne znam...nemoj je bas precesto koristiti....jer riza ipak malo stvrdne stolicu, a vjetrovi obicno idu uz to. Kako dojis, vjerovatno pazis, sta ti jedes, ali sad nesto razmisljam mozda i nije tiba problem, mozda su zubici, pa kad bebe place, onda od naprezanja ispusti vjetar. To se nama desavalo.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu mamica87)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Grcevi kod beba
13.1.2010 11:18:33   
mamana
Možda su bebi počeli rasti zubići, pa je to moći, obično se to dešava naveče bude se i plaču.

(odgovor članu mamica87)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Grcevi kod beba
16.2.2010 20:25:53   
mama2009
Poceli su da nas muce grcici......ludimo i beba i ja user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , ne zna se koja vise place.......koristimo caj od komoraca

vidjela sam za kapi od kad se smiju koristiti moja princeza ima 11 dana


_____________________________

Princeza dosla 05.02.2010

(odgovor članu mamana)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Grcevi kod beba
16.2.2010 20:27:26   
nikita
mi koristimo sab simplex kapi i pomazu nam al ne znam kad se smiju dati, pitaj pedjatricu ili u ljekarni..zao mi je , znam kako je to

_____________________________

Boze hvala ti na ovom najljepsem daru...
EI 16.11.2009.

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Grcevi kod beba
13.4.2010 12:25:03   
AmelaR
Poceli su ti grcevi, pocela sam joj davati kapi espumisan L al izgleda da nepomazu, mozeli mi iko reci ispravno koristenje. Ili neki drugi proizvod koji pomaze, zao mi je pravo.  
(hranim je Aptamilom i cajevima komorac i kamilica hipp)

_____________________________

Kanita mamina sreca rodjena 15.03.2010.

(odgovor članu nikita)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Grcevi kod beba
13.4.2010 13:12:39   
mamana
Mi smo koristili adaptirano mlijeko Aptamil Confort, koji je namjenjen bebama koje imaju grčeve i sirup kolik beby. Nama je to stvarno pomoglo, a prije toga smo probali kapi Sab simplex, kim da kuhamo i nije bilo nikakvih rezultata.

(odgovor članu AmelaR)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Grcevi kod beba
13.4.2010 14:54:26   
Mya_81 RR
Mi smo isto prešli na Aptamil comfort koji jeste skuplji, ali kad su prestali vratili smo se na obični Aptamil.

Bilo koje kapi (Sab ili Espumisan) koriste se prije ili poslije obroka. Neke mame su otkrile da je njima najučinkovitije kad ih bebi daju negdje na sredini hranjenja.

Nama nažalost ništa nije pomoglo. Ova hrana jeste umanjila njihov intenzitet, ali ih je beba i dalje imala svaki dan poslije svakog hranjenja. Baš se napatila, a prošli su negdje sa 4 i po mjeseca.

Imaš još Colic baby sirup te sirup Nurse Harvey's...možeš grijati stomačić te raditi vježbe za kukove (bude im lakše kad pritiščeš stomak - na you tube ima dosta videa s različitim masažama, pa i to možeš pogledati).

Eto, valjda neće dugo trajati user posted image


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu mamana)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Grcevi kod beba
13.4.2010 15:01:46   
pocahontas
IZVORNA PORUKA: AmelaR

Poceli su ti grcevi, pocela sam joj davati kapi espumisan L al izgleda da nepomazu, mozeli mi iko reci ispravno koristenje. Ili neki drugi proizvod koji pomaze, zao mi je pravo.  
(hranim je Aptamilom i cajevima komorac i kamilica hipp)


kakvu flasicu koristis? srecom mi nismo imali grceve pa nisam bas nesto iskusna po tom pitanju, ali sam cula da aventove flasice minimalno uzrokuju grceve (ukoliko ne dojisuser posted image )....

a ako dojis, ti jedi komorac, ali ne čaj vec bas pravi komorac koji ima da se kupi u hipermarketu mercator..ja sam to jela, e sad da li zbog toga (komoraca) mi nismo imali grceve, ili zato sto ih jednostavno ne bismo niti imali, nikada necemo saznati

p.s. joj tek sam sad vidjela da se hrani aptamilomuser posted image ..zanemari dio oko komoraca i dojenja..mozda nekoj drugoj mami pomogne user posted image

< Poruku je uredio pocahontas -- 13.4.2010 15:08:26 >


_____________________________

Bilježim se sa štovanjem

(odgovor članu AmelaR)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Grcevi kod beba
13.4.2010 17:37:31   
AmelaR
Hvala na savjetima, vec sam se bacila da pokusam naci rjesenje ili makar da joj ublazim bolove, koji su svako jutro u pola 6h.
A koristim Aventovu flasicu, al eto sta se moze. 

_____________________________

Kanita mamina sreca rodjena 15.03.2010.

(odgovor članu pocahontas)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Grcevi kod beba
21.4.2010 23:12:51   
žeeljka
meni se ovj članak učinio korisnim, pogotovo jer je super objašnjeno nastajanje grčeva i našla sam dosta informacija koje su mi bile nepoznate npr. povišen madrac ili prekidanje obroka radi podrigivanja.... nadam se da će nekome pomoći.

i moj malac kad ima grčeve ne skuplja nožice nego ih potpuno ispravi, da li se to još nekome događa? mislim da je i to možda reakcija na veliku boluser posted image

Dječak je rođen prije mjesec dana. Svaki dan u isto vrijeme dva do tri sata neutješno plače, vrišti i grči se. Jesu li u pitanju grčevi i što učiniti? Pokušali smo s masiranjem, utopljavanjem, čajem... i ništa ne pomaže. Možemo li mu pomoći na neki drugi način?

Najvjerojatnije se radi o grčevima, smetnje koje ste naveli su tipičan opis. Tekst koji slijedi mogao bi Vam biti od pomoći.


GRČEVI U TRBUHU (aerokolike)

Grčevi u trbuhu uzrokovani progutanim zrakom javljaju se kod mlade dojenčadi (obično izmedu 1. i 4. mjeseca života). Progutani zrak dolazi u crijevo i kod idućeg obroka širenje želuca izaziva pojačani rad crijeva. Zbog toga djeca obično imaju stolicu za vrijeme ili neposredno nakon jela.

Ako je u crijevu zrak, javljaju se bolni grčevi, dijete prekida sisanje, napinje se, zacrveni u licu i ima bolni izraz, a nogice podiže prema trbuhu.

Kako je prirodni ritam rada crijeva nešto živahniji noću, tako se i grčevi javljaju predveče i noću. Ako su kolike učestale i jake, stolice mogu biti rjeđe i zelene jer dolazi do ubrzanog rada crijeva.

Učestali bolovi, isprekidani san i nedovoljno sna čine dijete razdražljivim, pri čemu se ubrzava peristaltika crijeva i grčevi postaju još izraženiji.

Nemir koji se prenosi iz okoline (nervoza roditelja, nadglasavanje plača djeteta s ciljem umirivanja, drmanje ili učestalo okretanje djeteta) ne djeluju umirujuće i dodatno ubrzavaju rad crijeva, a samim time i grčeve.


ŠTO TREBA UČINITI?

Ako je dijete na prsima, treba mu osigurati mir te pripaziti da zahvati cijelu bradavicu, zajedno s areolom. Ako se hrani na bočicu, duda treba imati dobar odzračni ventil, a otvor mora biti dovoljno velik da dijete bez većih naprezanja može povući sadržaj, dok s druge strane dotok ne smije biti tako velik da su usta puna mlijeka, koje se pokraj dude prelijeva van.

Dobro je na pola obroka podići dijete na rame, pritom ga treba u potpunosti ispružiti u uspravnom položaju. Ako ostane pognuto prema naprijed, puno će teže izbaciti višak zraka. Nakon toga ima više mjesta u želucu i može mu se dati drugi dio obroka, te potom ponoviti zahvat za izbacivanje zraka. Pri tome se može nježno lupkati po leđima kako bi se eliminacija zraka olakšala. No i nakon toga u mlijeku koje je u želucu ima još dosta sitnih mjehurića zraka.

Stoga je dobro poleći dijete na povišeno mjesto (45 stupnjeva), u sjedalicu ili na tvrdi jastuk, još 45 minuta kako bi mjehurići isplivali prema vrhu želuca i kako bi se taj zrak mogao izbaciti. Svakako treba u krevetiću povisiti madrac ispod glave (za oko 10 cm) kako bi se spriječilo jače bljuckanje. Naime, zrak u crijevima povećava ukupni tlak u trbuhu te se kod napona (zbog grčeva) tlak povećava do te mjere da hrana ne ostaje u želucu nego se diže prema ustima. Kiseli želučani sadržaj dodatno podražuje jednjak i može izazvati bolove.

Cjelokupno ozračje u kojem se dijete nalazi treba biti umirujuće: glas i kretnje majke trebaju biti nježni, a buku i jako svjetlo treba izbjegavati. Iako je ponekad teško zadržati smirenost dok beba neutješno plače, upravo time ćete najučinkovitije pomoći smanjenju tegoba.

Zrak koji je u crijevima može se "usitniti" kako bi lakše izašao van. To se postiže simethiconom (kod nas SAB Simplex kapi) koji se daje uz svaki obrok. Riječ je o preparatu koji se ne resorbira, dakle ne prelazi iz crijeva u organizam, a sprečava nastajanje velikih mjehura zraka koje onda crijevo nastoji istisnuti (tada se javljaju bolovi). nego poput deterdženta napravi puno sitnih mjehurića koji lakše prolaze kroz crijevo.

Ležanje na trbuhu ili nošenje na podlaktici u potrbušnom položaju također olakšavaju eliminaciju zraka. Bliski kontakt djetetove i majčine kože (skin to skin contact) djeluje izrazito povoljno na smirenje grčeva.

Postoje dva praktična položaja koja osiguravaju bliski kontakt i povišeni položaj gornjeg dijela tijela bebe.

U prvom položaju dijete je samo u peleni i leži priljubljeno na majčinom prsnom košu. Pri tome majka leži na značajno povišenom uzglavlju, a gornji dio pidžame zakopčava preko djeteta tako da samo glavica ostaje vani (klokan-sistem).

Drugi položaj: majka sjedi i oslanja svoja stopala na drugi stolac ili niski stolić, pri čemu su njezine natkoljenice uzdignute pod 45%. Postavlja dijete na svoje natkoljenice licem prema sebi. Ovaj položaj također osigurava dosta veliku površinu kontakta djeteta s majkom, a istovremeno omogućava dobar kontakt očima (eye to eye contact).

Povremeno se može primijeniti masaža trbuha u smjeru kazaljke na satu kojom se potiskuje zrak duž debelog crijeva prema vanjskom otvoru.

U kritičnim trenucima neutješnog plača mogu se nogice savinute u koljenima potisnuti na trbuh djeteta, a u debelo crijevo se može uvesti toplomjer koji će otvoriti "ventil" izlaznog dijela debelog crijeva i podražiti crijevo da istisne sadržaj.

Bilo da se evakuira stolica ili zrak slijedi olakšanje (najčešće se dobije pjenasta stolica - stolica pomiješana sa zrakom).

Ne preopruča se upotreba nekih "tradicionalnih" pripravaka kao što je čaj od kima jer on može stvoriti dodatne plinove.

Ako navedene mjere ne poluče značajniji efekt, treba se obratiti liječniku kako bi se isključili drugi mogući uzroci bolova u trbuhu i primijenila dodatna terapija kao što su spazmolitici - lijekovi koji umanjuju grčeve crijevne muskulature.



Odgovorio:
dr. sc. Milivoj Jovančević,
pedijatar

(odgovor članu AmelaR)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Grcevi kod beba
23.2.2011 15:33:29   
lepao
ODLICAN CLANAK...BAS MI JE SVE POJASNILO!
Od juce smo davali espumisan kapi ALI VECU DOZU i od tada beba nije zaplakala!
Bili smo danas kod doktora na ultrazvuku (svakome bih prepocurila da odvede dijete posto ga radiolog pedijatrica kod koje sam bila pregleda bebu od glave do pete) i uspostavilo se da ima ger reflux koji mu smetaju i zbog kojih ima vise i gore grceve. Rekla je da mu dajem kapi i nista od narodnih lijekova posto to ne moze puno pomoci. Sto se tice hrane kaze da nastavimo sa prehipm ako ne bude plakao danas i ovih dana a ako bude da odemo kod gastro pedijatra da mu propise hapu.
Uglavnom treba se truditi ne treba odustati i samo "cekati" da prodje. Tek kada sve probate mit cete mirni da ste sve probali a do tada ce vam i vrijeme proletiti i proci ce 2/3 mjeseci koliko grcevi i traju.
Nadamo se da ce prestati i da ce kapi pomoci.

(odgovor članu žeeljka)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Grcevi kod beba
30.6.2011 15:23:02   
shpagica
MOLIM VAS, Ako iko zna gdje u Sarajevu ima da se kupi SAB SIMPLEX kapi ili ako neko ima da mi proda bočicu iz svoje zalihe HITNO MI JE!

Hvala unaprijed!

(odgovor članu lepao)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *