|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
31.8.2010 15:06:23   
ada033
drasan, nema problema, samo pitaj! :)  Nakas je stvarno super a meni se sasvim slucajno zadesio, nisam nista dogovarala. Mozda i mozes s njim dogovoriti da ti bas on bude, pitaj ga... Inace ako ni sa kim ne dogovoris bit ce ti ko se zadesi u smjeni.  Drzim fige da sve bude kako zelis!

(odgovor članu drasan)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 8:42:29   
maya83
Pošto je bilo pitanje i o porodu na stočiću na koje niko nije odgovorio, da ja odgovorim:
Porod na stočiću jedan je od načina prirodnog poroda, do nedavno nedostpan porodiljama u našoj zemlji.
Za razliku od poroda u vodi koji ima izvjestan broj kontraindikacija, i kod kojeg se epiziotomija također radi, porod na stočiću smanjuje potrebu za njim, a ima i višestruke prednosti kako za majku tako i za dijete. Da ne pišem dva puta, prenosim tekst sa portala djeca.org:
Zašto izabrati porod na stočiću?

Do osamnaestog vijeka, u evropskim zemljama, porod se uglavnom odvijao u uspravnom ili čučećem položaju, i kao takav se zadržao u pojednim zemljama. Ipak, u većini evropskih zemalja, ovi položaji zamjenjeni su ležećim položajem na krevetu jer su ljekarima omogućavali lakši pristup porodilji prilikom izvođenja raznih zahvata (forceps, okret, embriotomija). Na kraju, ovaj položaj je u većini porodilišta postao jedini mogući način rađanja. Osamdesetih godina, postupno se uvodi pojam tzv "prirodnog poroda", gdje se porodilji daje mogućnost izbora načina rađanja, a koji se danas smatra modernim porodništvom. U Hrvatskoj je u posljednjih nekoliko godina u mnoga porodilišta uvedena mogućnost da porodilje same izaberu način na koji će rađati, i taj se pristup prema riječima opstetričara pokazao višestruko korisnim.
Ove godine je i Opća Bolnica prim dr. Abdulah Nakaš uvela pored poroda u vodi i ovu mogućnost, i time postala prva i jedina bolnica u našoj zemlji koja nudi i ovu opciju. Prednosti uzdužnog (sjedeći i čučeći položaj) nasuprot vodoravnom položaju prema riječima Dr. sc. Dubravka Habeka, dr. med., voditelja odjela za ginekologiju i opstetriciju Kliničke bolnice Osijek za rađanje su slijedeće
Olakšano je disanje, povećanje vitalnog kapaciteta i respiracijske rezerve za 10%, smanjuje se pritisak na aortu uz izbjegnut sindrom donje šuplje vene, povećava se protok krvi uteroplacentranom bazenu i postiže bolja oksigenacija fetoplacentarne jedinice Povećava se kontraktilna snaga i smanjuje frekvencija trudova. Prednost ovakvog poroda je sveukupno kraće trajanje poroda, ali i značajno smanjena potreba za stimulaciju i akceleraciju (ubrzavanje) poroda, značajno smanjena potreba za medikacijom (spazmoanalgezijom) u porodu, snažniji nagon na tiskanje, kraće faze tiskanja, manje iscrpljujuće, održanje fiziološkog ritma disanja (smanjena sklonost majke arterijskoj hipoksemiji i hiperkapniji) Prednost poroda na porodničkom stolčiću očituje se i u povećanju izlaza zdjelice 1,5 cm, jer savijanje i abdukcija natkoljenica u koljenom zglobu rasteže rascjep simfize i širi ulaz u zdjelicu, te se porođajni kanal skraćuje za 30%
Također važan argument je i pasivno širenje mišića anusa (mm. levator ani) jer glavica jače pritišće na izlazak iz rodnice nego na anus
Sjedeći (sitting) položaj manje je naporan nego čučeći položaj uz sve prednosti predhodnog, uz manji postotak epiziotomija i rupture međice.
Ovdje ćemo citirati tačku 17 iz „Općih preporuka“ Svjetske Zdravstvene Organizacije (WHO): „Žene ne bi trebale da se prilikom trudova i poroda stavljaju u leđnu, ležeću poziciju. Naprotiv, one treba da se ohrabre, da se za vrijeme trudova slobodno kreću i svaka majka bi trebala slobodno odlučiti, koju poziciju prilikom samog poroda će zauzeti.“
Porod na stočiću će pored Opće bolnice u Sarajevu za koji dan imati i porodilišta u Novoj Bili i Tuzli.

(odgovor članu mamin_zivot)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 9:24:05   
rose
zna li se kada ovo starta...ja bih uskoro trebala u bolnicu...u 35-oj sam sedmici i ovaj stocic mi djeluje zanimljivo pa reko da li se zna kada pocinje da se koristi i ta metoda

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu maya83)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 13:52:25   
maya83
rose, stočić je već u upotrebi, od danas imaju dva. Kontraindikacija za korištenje stočića je ista kao i za porod na leđima, dakle samo hitna stanja koja zahtjevaju intervenciju poput hirurške.
U zadnj vrijeme čujem dezinformacije da stočić nije namjenjen za žene koje su prvorotke, to je netačno, na stočiću za porod se mogu porađati i prvorotke i višerotke. Porod na stočiću funkcionira kao i porod na finekološkom stolu, dakle na stočić se ide kada je izgon, ali je rema riječima prim Gutić izvjestan broj žena stočić koristio i prije toga jer im je kako ona kaže godilo.
Mislim da će sada jedan ići u sobu gdje je bazen, i tada možeš kombinirati, u toku trudova možeš biti u bazenu, a izgon završiti na stočiću.
Za stočić je najbolje da i muž bude prisutan radi potpore sa leđa porodilji. Ne bi bilo loše da već sad (u toku ovih dana) odeš i posavjetuješ se, dogovoriš se za detalje sa osobljem.
Izbor je konačno naše pravo:)

(odgovor članu ada033)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 14:00:59   
Lejla Ka
Nadam se da neće biti degutantno poređenje, ali možete li zamisliti eliminaciju tvrde stolice u ležećem položaju?
Zar nije savršeno logično da je puno lakše i tiskati, i obezbjediti da se beba ne vraća prema unutara nakon prestanka truda i tiskanja ako smo u uspravnom, tj. sjedećem/čućećem položaju?
I svi relevantni izvori tvrde da je postotak ureza međice, i same potrebe za njim uz samo malo dodatnog truda i strpljenja od strane babice puno manji.

Zato, drage buduće mame, sa normalnim trudnoćama googlajte, pročitajte, pitajte, iskoristite i pravo i mogućnosti koje sad imate u Općoj bolnici. I njima bude drago da prihvate nove izazove, i snažno podržavaju majke koje traže informacije i ne prepuštaju se već informisano učestvuju u svemu oko rađanja njihove bebe.

< Poruku je uredio Lejla Ka -- 28.9.2010 14:04:28 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu maya83)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 14:09:33   
rose
IZVORNA PORUKA: maya83

rose, stočić je već u upotrebi, od danas imaju dva. Kontraindikacija za korištenje stočića je ista kao i za porod na leđima, dakle samo hitna stanja koja zahtjevaju intervenciju poput hirurške.
U zadnj vrijeme čujem dezinformacije da stočić nije namjenjen za žene koje su prvorotke, to je netačno, na stočiću za porod se mogu porađati i prvorotke i višerotke. Porod na stočiću funkcionira kao i porod na finekološkom stolu, dakle na stočić se ide kada je izgon, ali je rema riječima prim Gutić izvjestan broj žena stočić koristio i prije toga jer im je kako ona kaže godilo.
Mislim da će sada jedan ići u sobu gdje je bazen, i tada možeš kombinirati, u toku trudova možeš biti u bazenu, a izgon završiti na stočiću.
Za stočić je najbolje da i muž bude prisutan radi potpore sa leđa porodilji. Ne bi bilo loše da već sad (u toku ovih dana) odeš i posavjetuješ se, dogovoriš se za detalje sa osobljem.
Izbor je konačno naše pravo:)


ovo mi se svidja...hvala na info user posted image

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu maya83)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 14:20:23   
Lejla Ka
Rose, procitaj malo o stocicu na netu, i slobodno im reci da si se informisala da bi zeljela pokusati i da ti kazu  sta je potrebno. Neka vide da znas o cemu govoris, da ti to nije samo hir jer si za to cula na TV-u. Vjeruj mi da su i oni raspolozeni za saradnju, obostranu.



< Poruku je uredio Skvo RR -- 28.9.2010 16:10:19 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 14:26:28   
Lejla Ka

Jedna mama, jako upoznata sa porodom, njegovim prirodnim tokom, i kao takva sigurna u svoje moci.

< Poruku je uredio Skvo RR -- 28.9.2010 16:08:24 >


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 14:50:44   
rose
evo upravo i na fb vidjeh da je uradjena primopredaja...posto i ja lajkam djeca na fb user posted image

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 16:07:55   
Skvo RR
Kako imam  neki problem sa "uredjivanjem" poruka, pa ne mogu intervenisati, linkovi ce biti pobrisani.
Razumijem staviti tekst, pa napisati izvor, ali sada upucivati na portal koji je "tematski" blizak ringeraji, je malo previse.

LP

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
28.9.2010 20:42:34   
rose
ih sad moram surfat ne stigoh ih iscitat ranije user posted image

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
6.10.2010 9:55:34   
rose
posto sam krenula s ovim testovima...zna li koja da li u nekoj privatnoj laboratoriji moze da se uradi seroloski nalaz (iz krvi) na hlamidiju? Na DIP-u ostali bez reagensa...

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
6.10.2010 10:51:17   
rose
evo rade u branilaca grada u laboratoriji a brij nasla preko US embassy linka

http://sarajevo.usembassy.gov/doctors-list.html

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
31.10.2010 1:22:51   
rose
ja sam vec "najavila" da yelim porod u vodi...uradiula testove ali me yanima da li to treba negdje da se biljezi? Da li i sta se nosi gor...gornji dio kupaceg, potkosulja?? i moj plan je voda - stocic - i na kraju uvijek imam sto

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
1.11.2010 21:02:34   
ada033
Rose, samo ponesi sve nalaze sa sobom kad krenes na porod i opet im tamo napomeni da zelis u bazen. Ja sam bila u grudnjaku gore, dole naravno nista user posted image   Sretno!

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
1.11.2010 21:22:55   
rose

IZVORNA PORUKA: ada033

Rose, samo ponesi sve nalaze sa sobom kad krenes na porod i opet im tamo napomeni da zelis u bazen. Ja sam bila u grudnjaku gore, dole naravno nista user posted image   Sretno!


hvala :))))

_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu ada033)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
1.11.2010 21:29:20   
Skvo RR
Puno srece Rose!!!user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
1.11.2010 21:58:43   
rose
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Puno srece Rose!!!user posted image


hvala skvo...idemo ka bazencicu a vidjet cemo sta ce biti user posted image


_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
17.11.2010 12:21:11   
drasan
rose, čestitke!user posted image
Sad nam samo javi kako je bilo na porodu!? Jel bio bazenčić? I ja se spremam za njega u 35. nedjelji sam, pa me sve pojedinosti interesuju!user posted image

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
25.12.2010 13:20:50   
motorcycles
I ja sam bila zainteresovana za porod u vodi,ali sam prije 9 dana zaglavila u bolnici zbog odvajanja posteljice(dr. postavio dijagnozu prijevremeni porodjaj).Bila sam u 27. sedmici trudnoce.Zaustavljeno je i sada je kao sve ok,prema nalazima.Ne znam da li cu moci na porod u vodi,da li cu uopste moci imati prirodan porod?user posted image Je li neko od vas upucen?user posted image

(odgovor članu drasan)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
14.5.2011 22:32:39   
Noor
Ima li svjezih iskustava sa porodom u vodi i na stocicu? 

_____________________________

Nasa bajka je pocela 17.08.2009.

(odgovor članu motorcycles)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
25.5.2011 14:16:44   
ena23
aBd bude sve u redu ja planiram porod u vodi ovaj put. Posto sam sada u 3. sedmici trebala bi se vec raspitati o tom porodu, samo me interesuje da li mogu da nazovem bolnicu pa da se tako raspitam ili ipak moram licno ici jer ne vodim trudnocu tu nego u DZ? 

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Noor)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
25.5.2011 19:00:31   
Noor
Ja danas isla da uzmem uputnice da povadim te nalaze sto trebaju, kad dr mi kaze "Nemoj se previse nadati da ces se poroditi u vodi, njima je to preveliki zahmet da brinu o tebi, pa onda samo traze razlog da te izvade iz kade, te nisu dobri otkucaji, te nesto sa vodom nije ok." Mislim, stvarno... Jeste da sam procitala raznih iskustava, i bas sam se radovala da imam i tu mogucnost, ali ako je ovako...
Plus, nije tema, ali kad vec pisem, jedino u Opcoj traze da povadim bruku nekih nalaza za uzimanje krvi iz pupcane vrpce... Dr. mi kaze da su planirali da zabrane dr-ima da daju uputnice za takve zahtjeve jer jedino Opca u cijeloj BiH trazi te pretrage, pa kao kad vec traze onda trebaju te pretrage uraditi u Opcoj a ne maltretirati pacijente da vade bespotrebne nalaze...


_____________________________

Nasa bajka je pocela 17.08.2009.

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
26.5.2011 9:21:34   
ena23
noor a koji ti je doktor to reko? tvoj privatni ili neko ko radi u bolnici? bas me iznenadjuje to sto pises jer sam se vec jednom porodila u opstoj bolnici i meni se osoblje uopste ne cini kao da zele sto prije da zavrse smejnu i rjese se brige, naprotiv. jeste da imaju propusta ali ono sto im nikako ne mogu zamjeriti je da zele da se sto prije "rjese" porodilje. Cak imam suprotan osjecaj, jer su meni duuuugo cekali da daju drip iako je bilo jasno da se ne otvaram ni pola prsta nakon 15 sati vlastitih kontrakcija ali eto, oni su mislili da treba da ide prirodno.




_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Noor)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Porod u vodi - Sarajevo
7.6.2011 14:10:25   
manjari
Ja sam se prije 20 dana porodila u vodi u Vojnoj. Povadila nalaze i kad sam dosla samo napomenula sestri koja me je primila da sam planirala porod u vodi. Cekali su da budem otvorena 6 cm i onda sam presla u kadu (nakon ulaska rodila za 15 minuser posted image )
I ja sam bila cula da je njima to zahmet, pa da otezu i onda se zena porodi ''na suhom". Ja sam im zato svako malo prisjedala sa pitanjima: koliko treba da se kada napuni, ili  sad sam dovoljno otvorena, hocete li poceti puniti kadu....
Mislim da moras znati sta zelis i biti odlucan u tome.
Pitam se samo kakav je zahmet pustiti vodu da tece u kadu i onda je ispustitiuser posted image
Moje jedino razocarenje je bilo sto sam se nadala da cu se moci poroditi u cucecem polozaju (to mi je bio glavni razlog za odluku za porod u vodi. Moje iskustvo sa 1. obicnog poroda je da je polozaj na stolu totalno nepovoljan da se pokakis, a kamoli da istisnes bebu!!!), ali oni imaju svoje procedure i argumente tipa: lezi dole, JA moram prihvatiti bebu, pa sam opet rodila u nekom polozaju koji je njima na ruku. Ali ipak je bilo lakse jer sam se rukama drzala za ruckice, nogama se odupirala od rub kade, a gornji dio tijela mi je bio vise naprijed nego kao kod poroda na stolu.
U svakom slucaju, lijepo iskustvouser posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *