|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  63 64 [65] 66 67   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: povisena temperatura
3.2.2012 12:46:48   
chuci
IZVORNA PORUKA: scarlett

ok hvala vam, ma on odkako je krenuo u vrtić, više je čini mi se kod kuće, stalno mučimo muku s nosićem i grlom, ali trenutno ništa od toga nije izraženo, samo me ova temperatura počela brinuti user posted image
Pretpostavljam da tuširanje ide vodom čija je temperatura kao i kod tuširanja inače user posted image

ja sam čitala da ne ide tuširanje nego baš treba potopiti dijete u vodu. ovo posebno kad su nogice i ručice hladne a glava gori.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 1601
   RE: povisena temperatura
3.2.2012 14:42:21   
emma.L
IZVORNA PORUKA: chuci

IZVORNA PORUKA: scarlett

ok hvala vam, ma on odkako je krenuo u vrtić, više je čini mi se kod kuće, stalno mučimo muku s nosićem i grlom, ali trenutno ništa od toga nije izraženo, samo me ova temperatura počela brinuti user posted image
Pretpostavljam da tuširanje ide vodom čija je temperatura kao i kod tuširanja inače user posted image

ja sam čitala da ne ide tuširanje nego baš treba potopiti dijete u vodu. ovo posebno kad su nogice i ručice hladne a glava gori.



Ja tuširam mlakom vodom, ne pretoplom, ali njoj bude jako neugodno jer ona gori i čini joj se da je hladna. Zato pjevam, budalesam i trljam je prema dole frotirom, radi cirkulacije. Umotam u dva ručnika i ne sušim, dok dođemo do dnevne suha bude i samo je brzo obučem i pod deku. Ne mazati poslije nikakvim uljima/kremama da ne dogrijavaju, iako kod temperature koža bude suha. Lako je kad prođe sve nahraniti kožu.
I litre sokova, čajeva, vode.  

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 1602
   [Obrisana poruka]
19.2.2012 12:10:58   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu emma.L)
  Neposredna veza do poruke: 1603
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 8:44:12   
emma.L
Sve iz mog prethodnog posta primjenjujem od četvrtka uvečer, bezuspješno.
U petak dio dana nije imala temperaturu, da bi se od subote stalno vraćala, a jučer čak u jednom trenutku bila 38.9 user posted image .
Cijela muževa familija je u nekoj virozi koja traje 7 dana sa visokom temperaturom i kašljem, pa je ne bih vodila doktoru, ali danas ćemo već možda i otići. Grlo nije crveno iako ona kašljuca, nos malo zapušen i stavljam joj Operil P, ne mogu je umoliti niti naružiti da sjedi pokrivena i preznoji se poslije sirupa. Ona zaigrana, samo joj se na okama vidi vrućica i malo joj apetit zeznut.
Zanima me ima li vas još ovakvih? Je li itko išao doktoru? Moji su išli i baš im je rečeno da iako je jaka grlobolja (oni umiru, ali valjda smo takvi mi stariji user posted image ), to nije za antibiotike jer je viroza.


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 1604
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 9:00:24   
hampsi
emma kod nas je bilo nesto slicno. Iskreno cekaonice u DZ su pune. Skoro sva djecica koju ja znam su bolesna.
Mi smo isli i dobili smo sirup. Isto tako temp bude pa nema, pa se vrti oko 36,9 pa ode na 39,1. Samo da izludis

< Poruku je uredio hampsi -- 26.3.2012 9:01:41 >


_____________________________

Takva sam kakva sam

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 1605
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 9:05:30   
emma.L
ma kontam da je ionako oslabljen imunitet nakon pljuskavica i izbjegla bih sirup ako je moguće. 
vama su ga dakle dali ipak. nisam pametnauser posted image  



_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu hampsi)
Neposredna veza do poruke: 1606
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 9:30:03   
hampsi
Ne znam sta da ti kazem, mi smo dobili i sirup i kapi i plus operil! Drugovi su nam uglavnom "na" Panklavu i operilu. Mozda da odes za svaki slucaj

_____________________________

Takva sam kakva sam

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 1607
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 11:04:00   
dinaa
I moje starije dijete je od subote ujutru pod temperaturom,nisam ga vodila doktoru jer sigurna sam da je viroza,ne kaslje ne boli ga grlo,nos mu je malo zacepljen a temp je 38.7,Dalsy mu skine temp ali se redovno vraca nakon 6-8 sati,stavljam mu obloge na noge i kad temp.spadne on je super a kad skoci odmah ga baca da spava.Jutros je bolji temp.nema ali nece u skolu vidjecemo sta nam dan nosi.Usput i ja sam od jutros u istom stanju kao on u subotu,grooooozno.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu hampsi)
Neposredna veza do poruke: 1608
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 14:07:16   
emma.L
Ma ja sam odlučila da je odvedemo popodne privatno jer je jutros i povratila, a od četvrtka traje temperatura pa da vidimo šta je. I žalila se da je boli vrat, što je moguće i od ležanja i valjanja, ali ne smijem ja postavljati dijagnoze uz sve ovo.
Od jutros je više ne moram ni smirivati jer je malaksala, valjda je napokon slomilo, duša moja. user posted image
A ja sam uzela Immunal sebi i nadam se samo da će bebača zaobići, što god da je.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 1609
   RE: povisena temperatura
26.3.2012 15:09:43   
Rabi
Emma kako se zali da je boli vrat...u kojem dijeluuser posted image

Ja bih je odmah odvela dr.

_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 1610
   RE: Povišena temperatura
28.3.2012 15:31:41   
emma.L
I nakon mog prethodnog posta sa Emom sve završilo, napokon. Ali kako smo bili naručeni, odvedem je doktoru i potvrdi mi da je viroza, da ta neka ružna hara sa grloboljom i upozori me da će sad preći u kašalj, što se i dogodilo. Njoj temperatura to popodne spala dok je spavala i kad se probudila prvo je bila gladna a onda pomahnitala user posted image da nadoknadi 5 dana ležanja. I sada kašlje i slini kada kiše, ali jede, spava i općenito je ok.
Od jučer bebač ima temperaturu do 38 user posted image  (ne možeš biti miran nikako ali hvala Bogu pa je samo to). Njega smo odmah odveli i nalaz krvi isto pokaže da je samo ta ista viroza prešla njemu. Njemu Panadol fino djeluje, ali su nam rekli da jedino možemo samo davati dosta tekućine (tj. neka visi na sisi user posted image ), tuširati i ako baš skoči temperatura, Lpocet čepići. Do sada nam ništa od ovog nije trebalo srećom.
Sretna sam da smo izbjegli antibiotike, bar ovaj put, ako se što ne iskomplicira.
Eto, možda će nekome biti od pomoći.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 24.5.2012 14:26:07 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 1611
   RE: Povišena temperatura
8.6.2012 16:22:04   
idana_85
Drage moj R je imao temperaturu prije 4 sedmice. Odveli ga kazu upala grla ispio xiclav u petak. U utorak opet temperatura. Odvedemo ga,kazu vratilo se opet grlo i upala uha,dobije cefaklor i kapi za uho. Ispio, u petak ga odveli prosli super sve i uho i grlo. Cijelu ovu sedmicu ok .Danas muz po njega u vrtic,doveo ga kuci,temperatura 39,4. Ja vise ne  znam sta da radimuser posted image

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 1612
   RE: Povišena temperatura
8.6.2012 16:29:57   
martajay
vrtic... virus... oslabio mu je malo imuni sistem u prethodnih mjesec dana, i lako se virus nakaci.... uradite analizu krvi, pa ce se pokazati da li je virus ili nesto drugo....

_____________________________

7.4.2009.

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 1613
   RE: Povišena temperatura
8.6.2012 16:31:50   
Medić*
Idana zao mi je, cini mi se da je on skoro krenuo u vrtic, mozda zato, nova sredina, imunitet oslabio. Hoce to u pocetku. Da mu ukljucis neki multivitaminski sirup.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 1614
   RE: Povišena temperatura
8.6.2012 17:39:46   
Malenaoduvijek
Idana sto kazu zenw moze biti radi vrtica. A Da mu mozda uradite bris uha ako je dobio i kapi mozda ima neku bakteriju pa mu ciljana terapija mozda bila bolja

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 1615
   RE: povisena temperatura
28.7.2012 0:44:33   
Dadaaa
Inace, radi se o mom braticu, pa sam istrazivala i naidjoh na ovaj forum :D
Uglavnom, vidim tema je o temperaturi, a mene to stvarno zabrinjava :(
Djecak ima 3 i po godine i strasno je osjetljiv, ali kad kazem strasno, vjerujte da bez imalo pretjerivanja ovo govorim.
Sa godinu i po je imao fras i mi naravno nismo znali sta je to, kako ga sprijeciti i sve nas je iznenadilo uzasno. Onda ponovo, nakon godinu dana dobije taj fras, ali tada smo znali za klizmu pa smo mu odmah dali te je dosao sebi ubrzo. Hvala Bogu nije imao i nema nikakvih posljedica.
Eh sada, PONOVO je prehladjen, ima jaku upalu grla i vec 3. dan mu temp. ne spada ispod 38. Prima injekcije, jer mu antibiotici ne pomazu. I nista, ali nista osim cepica mu ne moze skinuti temperaturu. Moji se boje da se fras ne ponovi, pa mu odmah stave cepic, jer nista tako brzo ne skida temperaturu. Ovih dana mu haman svako 5 sati stave cepic, sto je previse za njega. Nadam se da ce mu aBd sutra, nakon trece injekcije biti bolje, jer tada kazu pocinju djelovati.
Moje pitanje je, postoji li neka terapija, vitamini, nesto da mu nakon sto ovo prodje ako Bog da damo, da ga malo oporvaimo i eventualno sprijecimo lose djelovanje cepica i ostalih lijekova na zeludac? :/

I savjet, ne igrajte se s temperaturom, vjerujte ne biste voljeli dozivjeti da vidite dijete dok je u onakvom stanju, jer je to neopisivo :(

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 1616
   RE: povisena temperatura
14.8.2012 16:04:33   
bejbibi
jel se radi o povisenoj temperaturi ako je iznad 37 al ne prelazi 38...najvise je bilo 37,7......moj malac ima od subote cini mi se...u petak je dobio vakcinu ,ona za jednugodinu al nicaju mu i zubi pa sad od cega je ne znam...doktor je propisao cepice paracetamol...i tusiram ga...temp.dodje ja mu stavim cepic,prodje al nakon par sati se vrati i tako u krug......molim vas recite mi jel ovo alarmantno ...svakako cu ga sutra doktoru vodit ...al jel trebam bit zabrinutauser posted image ..mada vec jesamuser posted image

_____________________________

M 03.08.11-----> BABIN SIN ;)

A 23.03.15------> MAMINA CURA ;)

E 12.03.17------> BABINA KOPIJA ;)

"Sa djetetom treba ovako: do 7g igraj se, od 7-14g odgajaj, od 14-21 g budi prijatelj, od 21+ pusti"

Neki autor...

(odgovor članu Dadaaa)
Neposredna veza do poruke: 1617
   RE: povisena temperatura
15.8.2012 20:29:06   
škorpija

IZVORNA PORUKA: bejbibi

jel se radi o povisenoj temperaturi ako je iznad 37 al ne prelazi 38...najvise je bilo 37,7......moj malac ima od subote cini mi se...u petak je dobio vakcinu ,ona za jednugodinu al nicaju mu i zubi pa sad od cega je ne znam...doktor je propisao cepice paracetamol...i tusiram ga...temp.dodje ja mu stavim cepic,prodje al nakon par sati se vrati i tako u krug......molim vas recite mi jel ovo alarmantno ...svakako cu ga sutra doktoru vodit ...al jel trebam bit zabrinutauser posted image ..mada vec jesamuser posted image

to jeste povišena temperatura, ali do 38 je ok, posebno ako bebi dobro podnosi, bitno je da jede i da se igra, a čepiće čuvaj za noć, danju tuširanje, obloge itd

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu bejbibi)
Neposredna veza do poruke: 1618
   RE: povisena temperatura
15.8.2012 21:11:51   
bejbibi

IZVORNA PORUKA: škorpija


IZVORNA PORUKA: bejbibi

jel se radi o povisenoj temperaturi ako je iznad 37 al ne prelazi 38...najvise je bilo 37,7......moj malac ima od subote cini mi se...u petak je dobio vakcinu ,ona za jednugodinu al nicaju mu i zubi pa sad od cega je ne znam...doktor je propisao cepice paracetamol...i tusiram ga...temp.dodje ja mu stavim cepic,prodje al nakon par sati se vrati i tako u krug......molim vas recite mi jel ovo alarmantno ...svakako cu ga sutra doktoru vodit ...al jel trebam bit zabrinutauser posted image ..mada vec jesamuser posted image

to jeste povišena temperatura, ali do 38 je ok, posebno ako bebi dobro podnosi, bitno je da jede i da se igra, a čepiće čuvaj za noć, danju tuširanje, obloge itd



ma on hB super podnosi..isti je ko uvijek......evo danas je bio ok al cinni mi da sad malo ima...naravno toplomjer u guzu i tacka:).......hvala ti na odgovoru:)

_____________________________

M 03.08.11-----> BABIN SIN ;)

A 23.03.15------> MAMINA CURA ;)

E 12.03.17------> BABINA KOPIJA ;)

"Sa djetetom treba ovako: do 7g igraj se, od 7-14g odgajaj, od 14-21 g budi prijatelj, od 21+ pusti"

Neki autor...

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 1619
   RE: povisena temperatura
16.8.2012 23:11:52   
bejbibi
ja danas bila kod doktora sa malim..vadili mu krv i uzeli urin..sve hB ok..ali kaze doktor da moze bit neki virus pa zato ima temperaturu ...ali...kaze do 38 se ne treba snizavat..kao to je ok..al ako prodje i dodje do 39 onda stavljat cepice....medjutim ja sam mu ipak stavila jedan ,,imao 37,8....sta cu ,strah me.......nego zene ,jel znate vi kako jos snizit temp.jednogodisnjaku????osim tusiranja ????.....

_____________________________

M 03.08.11-----> BABIN SIN ;)

A 23.03.15------> MAMINA CURA ;)

E 12.03.17------> BABINA KOPIJA ;)

"Sa djetetom treba ovako: do 7g igraj se, od 7-14g odgajaj, od 14-21 g budi prijatelj, od 21+ pusti"

Neki autor...

(odgovor članu bejbibi)
Neposredna veza do poruke: 1620
   RE: povisena temperatura
16.8.2012 23:29:48   
Adana
Ovo je vec negdje pisalo, kod mene je spaseno na racunaru, pa mozda nekome pomogne. user posted image


Antipireza u dječjoj dobi

Vjerojatno nema roditelja koji se nije susreo s tetom temperaturom. Naše veselo i razigrano dijete odjednom se skupi u kutu, snuždi, obraščići se sumnjivo zažare, oči se cakle. Pipnemo čelo, a ono vruće. Uzmemo toplomjer –i ustanivimo da naše malo zlato ima 'temperaturu'. Vrijeme za paniku?

Ne nužno. Danas nam je verojatno svima jasno da povišena temperatura nije bolest sama po sebi, nego samo simptom, ili bolje rečeno znak neke bolesti. U dječjoj dobi najčešće se radi o infekcijama.

Nego, kako uopće nastaje povišena temperatura? (ovaj dio nema velike praktične vrijednosti, pa ga slobodno preskočite)
Evo, ovako: U mozgu postoji jedan dio koji se naziva hipotalamus. U njemu se nalaze centri za mnoge važne tjelesne funkcije-glad, žeđ, sitost, zadovoljstvo, i tako dalje. Između ostalog, tamo je i takozvani centar za termoregulaciju. On djeluje na principu termostata-kao onaj koji imamo ako nam je u kuću ugrađenop plinsko grijanje. Namjestimo ga na željenu temperaturu, a peć, odnosno bojler se onda potrudi da tu temperaturu dosegne, i onda se gasi. Normalno je naš termostat naštiman na temperaturu između 36 i 37 celzija.
A što se dešava kod bolesti? Govorim ovdje o infektivnim bolestima, jer u nekim drugim boestima događaju se druge stvari. Dakle, uzročnici bolesti, koji su prodrli u organizam bilo kojim putem, oslobađaju neke tvari, koje uzrokuju da naše stanice luče molekule koje ugađaju taj naš termostat, i to ga ugađaju na višu temperaturu od uobičajene. Zato nastaje osjećaj zimice, jer tijelo 'misli' da mu je hladno, pa počinje proizvoditi toplinu. A toplina se najlakše proizvodi drhtanjem mišića. Tako onda nastaje drhtavica, koja prethodi porastu temperature. Potpm, kad tijelo 'shvati' da je temperatura previsoka, aktiviraju se mehanizmi za 'spuštanje' temperature, odnosno odavanje topline. Tu je na prvom mjestu znojenje, potom širenje krvnih žila u koži-otud crvenilo-, i tako dalje.

Sama po sebi, povišena temperatura nije opasna. Opasna može biti u stanjima kod kojih svako dodatno naprezanje organizma može štetiti-dakle kod srčanih bolesnika, teških kroničnih stanja, i slično. Druga skupina kod koje se mora voditi računa o povišenju temperature su djeca koja su već imala konvulzije u febrilitetu, popularne 'frase'. Kod njih antipireza mora biti brza i učinkovita.

Kada uopće skidati djetetu temperaturu? Mnogobrojne studije su pokazale da sama po sebi povišena temperatura nema štetnog učinka, i da mlade i zdrave osobe (uključujući i djecu) mogu bez poteškoća podnijeti temperaturu do 41 stupnja celzija. S druge strane, čak 14% djece ima barem jednu epizodu konvulzija u febrilitetu, te se mora biti oprezan i iz tog razloga.

E sad dolazimo do onog dijela koji vas zanima (napokon! Uh ala se ovaj doktor raspisao- čitam vam misli) a to je –kada, kako i čime skidati temperaturu.

Najprije-kada? Pravila koja su postavili mnogi mudri ljudi kažu: kad se temperatura, mjerena pod pazuhom popne na 38.5 celzija. Dakle to je 39 mjeereno u uhu ili guzi. Ispod toga nećemo posebno utjecati na stanje djeteta, izuzev u djece koja su već imala konvulzije, u kojih je granica tolerancije 38 stupnjeva. No, sama antipireza neće biti dovoljna za prevenciju konvulzija, te svakako treba aplicirati ili mikroklizmu, ili fenobarbiton, ovisno što dijete koristi.

Antipireza (pojam smo vjerujem usvojili do sad) se općenito dijeli na farmakološku (pomoću lijekova) i fizikalnu (oblozi i slično), pa ću reći o svakoj ponešto.

Farmakološka antipireza ili skidanje temperature lijekovima:

U načelu kod djece se u svrhu antipireze koriste tri lijeka. To su paracetamol (Lupocet, Panadon, Plicet, Citripan), ibuprofen (Ibuprofen, Dalsy) i diklofenak (Voltaren).

Najprije svakako treba pokušati s paracetamolom. Od navedenih lijekova on ima najmanje nuspojava, i djelje centralno, dakle direktno na onaj naš termostat koji ste gore preskočili J. Daje se u pojedinačnoj dozi od 10 (Do max.20) miligrama po kilogramu tjelesne težine (kgtt), ali nemojte razbijati glavu s računanjem, pročitajte upute, do četiri doze dnevno, dakle svakih 6 (do 8) sati. Svakako preporučam sirup, prije nego čepiće, jer se lakše dozira i aplicira. Naravno, djetetu koje povraća ili odbija sirup lakše je staviti čepić. Paracetamol je relatvno netoksičan u kratkotrajnoj primjeni te se ne brinite ako doza (pogotovu čepića) bude i malo veća. Treba ga izbjegavati kod oštećenja jetre.

Ibuprofen je lijek drugog izbora, barem za početak. Osim što je izvrstan antipiretik, jako dobro djeluje i protiv bolova, te ga anglosaksonska literatura preporuča recimo kod upala grla i iz tog razloga. Daje se u dozi od 5 mg/kgtt (do 10 mg/kg max.) tri puta dnevno, izuzetno do četiri puta. Može se kombinirati s paracetamolom-ako vašem malom zlatu ne padne temperatura nakon paracetamola, ili se brzo povrati, nemojte mu dati ponovo istu stvar, nego mu nakon 4 sata dajte ibuprofen.
(Iskreno, mi smo paracetamol prestali koristiti, jer pepeu na njega ništa nije padala temperatura, sad dajemo samo ibuprofen).

Diklofenak, odnosno Voltaren (u obliku čepića) bi trbao biti lijek zadnjeg izbora za antipirezu u djece. To je lijek s najviše nuspojava od navedenih, i može se primjenjivati isključivo rektalno, u ovoj dobi. Dati ga djeci starijoj od 3 godine, do 2 (najviše 3) puta dnevno. Doza je 0.5-1 mg/kgtt do 3x dnevno Apsolutno maksimalna UKUPNA DNEVNA doza je 3 mg/kgtt.

NI ZA ŽIVU GLAVU djeci se ne smije davati preparate na osnovi acetilsalicilne kiseline (Andol, Aspirin). Mogu kod djece uzrokovati tzv. Reyov sindrom, teško oštećenje jetre i mozga s visokom smrtnošću. To je glavni razlog što je paracetamol izbacio ASK kao glavni antpiretik dječje dobi.

Fizikalna antipireza

Podrazumijeva korištenej fizikalnih metoda odvođenja topline s tijela. U praksi svodi se na obloge i tuširanje. Obje su metode dobre, mada same po sebi obično nisu dovoljne za neku značajniju redukciju temperature. Najbolji se rezultati postižu kombinacijom fizikalnih metoda i antipiretika.

Oblozi: pokazalo se da nema nikakve prednosti u korištenju lakohlapljivih tekućina (alkohola) u odnosu na običnu prokuhanu i ohlađenu vodu. Također, vinski, jabučni i ini octovi nemaju nikakvih prednosti nad starom dobrom i jeftinom vodom. Voda se prokuhava kako bi se iz nje odstranio klor koji bi mogao nadražiti osjetljivu dječju kožu-može se primijeniti i destilirana voda za pegle. Primjenjuju se tako da se na prsa i trbuh djeteta stavi tkanina (najbolje pelena ili čsta kuhinjska krpa) namočena u mlakoj vodi i lagano iscijeđena. Preko nje se stavlja suh ručnik. Oblog se mijenja svakih 15 minuta do pola sata, kada se potpuno ugrije, ovisno o situaciji. Stavljanje obloga na male površine -šake, stopala, čelo- nema značajnijeg efekta na skidanje temperature.

Tuširanje: Dijete se potpuno golo tušira 5-10 minuta mlakom (nikako hladnom!) vodom u zagrijanoj prostoriji, zatim dobro posuši i obuče u čistu i suhu odjeću. Ova je metoda manje neugodna od obloga (još imam traume iz djetinjstva!) i jednostavnija za primjenu.

U fizikalnoj antipirezi ne smiju se koristiti previše hladne tekućine, jer osim što su neugodne, mogu izazvati prenagli pad temperature, te takozvani rebound-fenomen, kada nakon brzog i jakog pada dođe do naglog i još većeg porasta temperature. To je dodatni razlog što ih treba kombinirati s lijekovima.

http://www.mama-mami.com/archive/forum/index.php?t21227.htm


Nadam se da će ti ovo pomoći.
Iz mog iskustva, pratila sam dijete. O povišenoj tem. govori se samo kada je prešla 38/5, sve ostalo nije temperatura. Tek na toj tem. od 38/5 dijete stiče imunitet. Znaci imunitet se aktivira i nema potrebe da se snizava prije toga!

Temperatura se u principu prati tri dana, i nema neke velike potrebe za odlaskom ljekaru ako nije previsoka i nema nekih drugih jako izrazenih simptoma.
Zato što je to praksa u pedijatriji, da se isključi trodnevna groznica. ALi ako tem. traje duže onda se treba otkriti uzrok.

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 1621
   RE: povisena temperatura
16.8.2012 23:39:02   
bejbibi
hvala ti na tekstu,svakako cu ovo o oblogama primjenit.....evo kod mog malca traje vec sedmica:(...u petak primio vakcinu onu za godinu dana ali kaze doktor da nije od toga jer se kod ove vakcine simptomi javljaju tek nakon 10tak dana....uradili nalaze,sve uredno,pregledo ga sve ok...kaze da je neki virus a mozda i od zubica jer sam jutros vidjela da mu je dvica nikla a i trice ce uskoro......medjutim kod njega se krece do 38....i citavu sedmicu tako pa me zato malo strah....al eto reko mi dok.sve sto je ispod 39 je ok.....al ja sam mu ipak stavila cepic paracetamol,nesto me strah da ne dodje do 39.bolje sprijecit neg lijecit ....ALI strah me da se ne predozirauser posted image valjda nisam sta zeznula......samo mu navecer stavljam sad..vec par dana.....haj valjda ce bit ok ....

_____________________________

M 03.08.11-----> BABIN SIN ;)

A 23.03.15------> MAMINA CURA ;)

E 12.03.17------> BABINA KOPIJA ;)

"Sa djetetom treba ovako: do 7g igraj se, od 7-14g odgajaj, od 14-21 g budi prijatelj, od 21+ pusti"

Neki autor...

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 1622
   RE: povisena temperatura
16.8.2012 23:48:43   
Adana
Nema na cemu. :) Nadam se da sam pomogla bar malo.
Nama su oblozi bili ucinkoviti, dam joj sirup i onda stavim pelenicu pokvasenu preko citavih prsa i stomacica.
I bitna je tecnost, hrana manje vise, ali tecnost sto vise. :)

Ja bih se posavjetovala sa pedijatrom za duzinu primjene antipiretika. Da ne pretjeras.
A uzrok vrlo moguce da je virus uz nicanje zubica...

Ja, licno, ne bih i nisam stavljala cepice svojoj djevojcici nikada. Smatram da nije bilo potrebe. Uvijek sam joj spustala temperaturu kada je bila 38.5°C i vise. I to prvo sirupom Paracetamol, pa ako temperatura ne spada previse ili brzo ponovo skoci davala bih jos sirup Dalsy. I uglavnom kombinovala bih to dvoje svako 4-5 sati i to samo ako ima temperaturu preko 38°C, a da je prije toga bivala i preko 39°C...

Cepice sam imala i cuvala za ne daj Boze ako tura bude blizu 40°C. I to Voltaren cepice.

Kada joj je temp. od 37-38°C, a ona izgleda dobro, vesela je, vidim da joj ne smeta, jede i pije onda joj ne skidam temp. dok ne dodje do 38,5°C i to ne istog trena, jer se imunitet aktivira tada pa pustim da se malo i tijelo samo ''bori''...
Srecom ona jako odbro podnosi temperaturu i do sada nismo imali problema, a ni cestih temperatura...

U svakom slucaju pokusaj da se ne sekiras ako je dijete OK...
Mozda da opet odes do dr. ako se temperatura nastavi jos koji dan, za svaki slucaj da ga opet malo pregleda.

Sretno!


< Poruku je uredio Adana -- 16.8.2012 23:51:08 >


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu bejbibi)
Neposredna veza do poruke: 1623
   RE: povisena temperatura
17.8.2012 0:02:24   
bejbibi
hvala ti puno..malo sam se smirila kad sam procitala tvoj zadnji post...znaci nije toliko alarmantno....nije nikad presla 38.a super podnosi hB...ponasa se ko uvijek,......ok onda cu i ja pokusat sa oblogama i tusiranjem...a ovi cepici se zovu bas paracetamol....ma ja,reko mi doktor da nema potrebe al ja opet po svomuser posted image ma sve me strah da ako pustim ,doci ce do 39 pa cu onda panicarit..a mali mi faliuser posted image .....jos jednom hvala:)user posted image

_____________________________

M 03.08.11-----> BABIN SIN ;)

A 23.03.15------> MAMINA CURA ;)

E 12.03.17------> BABINA KOPIJA ;)

"Sa djetetom treba ovako: do 7g igraj se, od 7-14g odgajaj, od 14-21 g budi prijatelj, od 21+ pusti"

Neki autor...

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 1624
   RE: povisena temperatura
17.8.2012 11:43:35   
Adana
Nema na cemu! user posted image
Samo polako... Nije 39°C strasno visoka temperatura... Moze s espustiti... Jos pogotovo sto kazes da mu nije naglo rasla previsoko i sto on sve to super podnosi. user posted image

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu bejbibi)
Neposredna veza do poruke: 1625
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  63 64 [65] 66 67   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  63 64 [65] 66 67   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *