|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: vitre
28.8.2009 10:11:58   
neki
Hvala svimauser posted image user posted image user posted image
batterflyuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: vitre
28.8.2009 10:35:39   
mamanaa
čitam ove vaše postove i vidim da neki spominju vitre i zekat skupa, vitre je jedno, a zekat drugo.
vitre može dati svako ko ima da kupi jedan dnevni obrok, a zekat daju ona lica koja imaju jednu određenu količinu imetka duže od godinu dana, taj si iznos zove nisab i svake se godine u IZ zajednici utvrđuju taj iznos i javno obavještava,to obično bude negdje oko 2000 KM ( nisam sigurna,javim vam kad tačno saznam, ali znam da je 2007 taj iznos bio 2810 KM )
znači ako imate 2000 KM duže od godinu dana da li na računu da li ispod jastukauser posted image na taj iznos ste dužni dati zekat
zekat se daje na više vrsta imovine i ima više lica kojima se zekat može dati
da vas je ne bi tušila svim tim sve zainteresovane mogu pogledati stranicu rijaset.ba/zekat i tamo čak mogu izračunati koliko su one dužne dati zekat, jer zekat ne možete dati onoliko koliko vi želite...
nadam se da nisam još više zakomplicirala...


_____________________________

kako je fino biti mama........

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: vitre
28.8.2009 10:44:41   
medica
Eh drage moje hanumice citam ovo i vidim da i pored toga sto je prethodno gore neko objasnio to "otklanjavanje" opet se razglaba o tome
ja sam zavrsila medresu i nikad nas niko nije ucio niti je spominjao otklanjavanje, ja ipak mislim da su to stari tako govorili ustvari da se to odnosi da se daju vitre nekome ko inace klanja i ko je pobozan

mi smo prije davali jednoj nani, ali posto nje sad vise nema sad dajemo porodici koja ima dvije kcerke i obje su studenti, a svi su pobozni


(odgovor članu mamanaa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: vitre
28.8.2009 15:32:08   
dana3
Ne treba da se tu puno komentarise o tome da li se vitre otklanjavaju ili ne jer
od pamtivijeka se tako radilo.Vitre se daju osobama kojima je to potrebno a u znak zahvalnosti ta osoba se moli Bogu za povecanje nafake  porodici,osobi od kojih je dobila vitre.
Ako osob akoja daje vitre ne vidi nekog napretka moze da promijeni osobu.U mom kraju se daju vitré osobama kojim je potrebno ali i otklanjaju vitre.Sadaka se daje ostalima i u toku ramazana i pred bajram.Ja ne postim i u mom zivotu sam postila nekoliko dana ali zato sam uz ramazan ,porodicama koje su bile u teskom materijalonom stanju kupovala hranu za mjesec dana.Nije vazno koliko me je kostalo jer je to moj doprinos tome sto ne postim.
Da se vratim temi:u toku ramazana smo u skoli sa hodzinicom(Predavala je vejronauku i zavrsila i ona i muz teoloski fakultet u Sarajevu),razgovarala o stvarima koje covjek ne moze tek tako lako da sazna.znaci ne radi se o obicaju vec o tome da se vitre daju siromasnoj,poboznoj osobi koja klanja.
Davanje vitra u dzamiju je pocelo(bar kod nas )zbog studenata ,djece pogunilih boraca,tako kurbani i sl.Niko nije rekao da nije sevap,ali vitre ipak bi trebalo klanjati.


Izvinite na duzini posta-budem tuzna svaki ramazan jer sam daleko od svoje kuce i ne mogu da osjetim radost okupljanja oko porodicnog stola i zajednickih iftara iako ne postimuser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu medica)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: vitre
28.8.2009 17:52:11   
bloom
Imam jedan prijedlog za vitre i zekat.
Svi znate kolko je Mostar bez budzeta i da je najteze korisnicima javne kuhinje koja se finansira iz budzeta.
S obzirom da javna kuhinja spada pod kategoriju kojoj se dijele sredstva prikupljena od uplate vitara i zekata, moze se tu uplatit.
Ja cu sad potrazit njihov ziro racun, pa cu stavit ako neko bude htjeo.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: vitre
30.8.2009 0:17:37   
Aminad
Svi oni koji zaista misle da neko treba da klanja vitre griješe. Potražite na internetu naći ćete jako puno propisa vezanih za sadekatul-fitr kod nas poznato kao vitre. Nema svrhe da vam navodim i literaturu lakše vam je preko interneta.

Ne postoji apsolutno nigdje niakava potvrda o tome da vitre treba klanjati osim kod našeg svijeta.
Postoji jedino odredba da osoba kojoj se daje treba da je musliman ali nema nikakvog klanjanja.

I da budem iskrena ja otkako znam za sebe niko iz moje porodice ni djedovi ni nene nisu nikad nikome davali da im bilo šta otklanja. To nije neka nova moda to je tako. Niko ne može iskrenije moliti Boga za bilo šta osim nas samih. U islamu ne postoji posrednik između čovijeka i Boga.

Pa  i ukoliko neka osoba zna klanjati, i ako zamoli Boga za drugu osobu  to je uredu ali to nikad nije  bio niti će biti uslov da vitre budu ispravno date.
Ja sebe nikad ne bih mogla dovesti u situaciju da nekome plaćam da moli Boga za moju nafaku, berićet. Takve stavari se ne kupuju. Milostinja se daje od srce i ne očekuje se ništa zauzvrat!

Još na kraju da navedem da je moj otac doktor islamskih nauka iz oblasti tefsira-tumačenja Kur'ana, nema šanse da je ovo što vam govorim pogrešno. Da imalo sumnjam ne bih se uopće javila na temu!





_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu bloom)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: vitre
30.8.2009 0:20:02   
Ilhana RR
Malo prije na teraviji je efendija bas pricao o zekatu i vitrama. Rekao je da se vitre trebaju da dadnu onima koji nemaju, takodjer i zekat se moze dati onima koji nemaju ili u dzamiju. I pricao je da je bitno dati to svake godine, sve sto se lose desi desi se radi toga govori on.

I rekao je da se nedaje malo nego da se pokusa dati sto vise se moze....

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: vitre
31.8.2009 18:10:09   
dana3
Aminad-kazes da niko se ni za koga ne moze moliti Bogu!Pitam tebe a ako ne znas pitaj oca-Da li i kako to da neko za nekog moze da obavlja hadzdz?
Ako ne moze da klanja vitre mislim da ne moze ni da obavi hadzdz!U zadnj vrijeme ljudi su isli po nekoliko puta na hadzdz za nekog!Meni tu sestro nigdje vezeuser posted image
OT-ali me intresuje


_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: vitre
31.8.2009 18:19:22   
Anoniman
Hadždž se može obaviti za drugog ukoliko postoje opravdani razlozi, npr. za umrlu osobu koja za života nije mogla (zbog bolesti ili lošeg materijalnog stanja) obaviti hadždž ili za teško bolesnu osobu koja nije u stanju da ga obavi (a nema nade da će ozdraviti pa sama moći obaviti hadždž za svog života). Možda postoje još neki razlozi... ali ja nisam dovoljno upućena u njih.

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 59
   RE: vitre
31.8.2009 18:25:25   
adissa_
IZVORNA PORUKA: Ilhana

Malo prije na teraviji je efendija bas pricao o zekatu i vitrama. Rekao je da se vitre trebaju da dadnu onima koji nemaju, takodjer i zekat se moze dati onima koji nemaju ili u dzamiju. I pricao je da je bitno dati to svake godine, sve sto se lose desi desi se radi toga govori on.

I rekao je da se nedaje malo nego da se pokusa dati sto vise se moze....


za zekat se cini mi se da 2,5% od onog sto si zaradio tokom citave godine a vitre das onoliko koliko mozes

nas hodza kaze da se zekat daje u IZ ako je moguce jer oni to kasnije salju u medrese i javne kuhinje,a vitre da se daju osobama za koje znas da im treba..pa cu tako i postupit

< Poruku je uredio adissa_ -- 31.8.2009 18:27:10 >

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: vitre
31.8.2009 22:18:35   
bloom
Dana3, ja nisam Aminad, ali hadz je nesto sasvim drugo.
Ti kad das vitre nekom, ti das u ime Boga i bitno je da halalis to i da das nekom kome je zaista potrebno. Kako ces sudit ko je dobar vjernik i onda dati njemu?? Bitno je samo ono sto je u tvom srcu, da ti je vaznije da to to das, a ne kome ces dati.

adisa_, ne daje se 2,5% od onoga sto si tokom godine zaradio. Ja sam postavila stranicu rijaseta gdje tacno ima kako se obracunava zekat, i ima zekat kalkulator.

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: vitre
31.8.2009 22:37:48   
mamica
IZVORNA PORUKA: dana3

Aminad-kazes da niko se ni za koga ne moze moliti Bogu!Pitam tebe a ako ne znas pitaj oca-Da li i kako to da neko za nekog moze da obavlja hadzdz?
Ako ne moze da klanja vitre mislim da ne moze ni da obavi hadzdz!U zadnj vrijeme ljudi su isli po nekoliko puta na hadzdz za nekog!Meni tu sestro nigdje vezeuser posted image
OT-ali me intresuje



Ono sto je Aminad napisala je sve sasvim uredu,a to sto ti pitas pokusat cu ti objasniti.
Islam se temelji na pet stvari: sehadet, namaz, post, zekat i hadz.
Eh, posvedociti da je Bog jedan i da je Muhammed s.a.w.s. Njegov rob i Njegov poslanik je duzan svaki musliman, da bi ikako bio musliman, zatim namaz je, takodjer, propisan svim muslimanima bez iznimke i bez mogucnosti da neko drugi za tebe klanja, i zato je Allah dao olaksice za namaz kao sto su skracivanje i spajanje namaza u putu, ili ukoliko je neko bolestan moze klanjati sjedeci ili lezeci ili cak samo u mislima, ali nema mogucnosti da neko drugi tu duznost preuzme na sebe, ili ukoliko mu prodje namaz zbog nekog razloga moze i mora ga naklanjati, dakle, postoje olaksice za svaku situaciju u kojoj se covjek nadje samo se ne moze ta duznost prenijeti ni na koga drugog... Ove dvije duznosti, sehadet i namaz su stroga obaveza ili farz svakom muslimanu, a ove druge tri obaveze su malo fleksibilnije, za post postoje olaksice za trudnice i dojilje recimo, za bolesne koji ne mogu podnijeti post, s tim da to naposte kad budu u mogucnosti, ili se recimo trajno oslobadjaju posta bolesne osobe u cije ozdravljenje nema nade itd.... a post i hadz postaju obaveza tek kad je covjek u materijalnoj mogucnosti da ih izvrsi, znaci zekat ne daju siromasi, na hadz ne idu ljudi koji nisu materijalno sposobni da si to priuste, ali sto se hadzdza tice u islamu postoji institucija bedela sto znaci da se za nekoga svoga moze otici na hadz, jer taj za zivota nije to mogao. Npr. roditelji za zivota bili siromasni i nisu mogli otici na hadz, a imaju djecu koja su imucna nakon sto za sebe obave hadz mogu to uraditi i za svoje roditelje... eto nadam se da nisam zakomplicirala i da si sve razumjela. mahsuz selamuser posted image


_____________________________

Sve sto je na zemlji prolazno je...
Ostaje samo Gospodar tvoj velicanstveni, plemeniti!

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: vitre
1.9.2009 0:28:53   
mila81
DRage moje bezveze je u ovom predivnom mjesecu raspravljati o necemu sto je naucio. A kako znamo da se covjek lakse nauci, nego oduci, jer navike su cudo, tako mislim da se u narodu uvrijezilo misljenje da se vitr "otklanja" ili "oduci".

Vjerujem da su one koje su ovdje iznijele bilo kakvo vjersko objasnjenje su bile u pravu, ali mislim da neke od forumasica pokusavaju usporedjivati temu sa necim sto ovdje nije ni tema ni mjesto raspravljanja, i ovo govorim da se nebi niko nasao uvrijedjen, nismo svi za nesto i nemozemo svi sve znati.

Vitar ili sadaka, je ciscenje naseg posta, pomaganje ili izjednacavanje sa onima koji nemaju.
A Zekat cu pokusati plasticno da objasnim, bez prevelike filozofije. Uzmite 2, truhle jabuke i stavite ih medju 100. zdravih, i vidite na kraju godine rezultat koliko ce truhlih biti. Dakle, 2 i po % od naseg imetka, blaga, novca kako zelite, necega sto je u nasem svojstvu pregodinilo, e na to se daje zekat.


_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu mamica)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: vitre
1.9.2009 2:10:24   
Aminad
Draga dana3 evo mamica je lijepo objasnila ono što sam ja htjela reći.

Teško je na ovaj način objasniti mnoge propise jer se nameće hiljadu pitanja na koja se ne može odmah dobiti odgovor i onda se sve još gore zapetlja.
Trudim se da ni na jednu raspravu vezanu za vjerske propise ne dajem komentare  sve dok neko ne reaguje preoštro i kategorički, omalovažavajući tuđe mišljenje i stavove.
Ali dana3 sviđa mi se kako logički povezuješ stvari i s tvoje tačke gledišta pitanje je bilo sasvim na mjestu i ima logike!user posted image

mila81
ja ovo s truhlim jabukama nisam skontala.

Najjednostavnije rečeno zekat se daje na onu imovinu koja u našem posjedu bude godinu dana a mi je ne koristimoza svakodnevne potrebe, za hranu, školovanje isl.(to može biti: ušteđevina, zlato, srebro, vrijednosni papiri, stoka itd.) Određena je visina tog imetka pa se zekat daje npr. ako u svom posjedu imamo najmanje 91,64 g. zlata od te količine daje se 2,5%. bloom je stavila link gdje je sve detaljno objašnjeno: http://www.rijaset.ba/zekat/

Sadekatul-fitr je takođe vrsta zekata ali vezana je za Ramazan i daje se samo u ramazanu dok se zekat može dati bilo kad u godini.
"...
2. SOCIOLOŠKA KOMPONENTA SIJAMA Allahov, dž.š., je emer da je , od kako postoji ljudski rod, a tako će biti i do kraja života na ovom prolaznom svijetu, uvijek bilo i biće sitih i gladnih ljudi. Kako će sit razumjeti gladna, kad jede kad god izgladni jer ima i može da jede. Islamski post je prilika da sit razumije gladna. Ramazan je mjesec materijalne žrtve i materijalnog potpomaganja socijalno ugroženih ljudi koji, po Božijoj odredbi, imaju pravo na dio imovine u imovini bogatih.
Značaj ramazana je, između ostalog, u tome što nam ne nameće potrebu da se samo islamski pokazujemo već da se i dokazujemo. Ova činjenica potkrijepljuje onaj stav islama da se dobrim djelima dokazuje koliko su ibadeti odgojili pojedinog muslimana, koliko su oplemenili njegovu dušu i srce. Jer zaista hazreti Omer, r.a., nije bez razloga izrekao ove značajne riječi: «Neka vas ne zavara skrušenost i drhtanje nekog čovjeka u namazu, već ga pogledajte kako se on drži i ponaša nad novcem i zlatom.» Islamski post je, kao što smo istakli, duhovni preporod i uzdizanje muslimana. On ima za cilj da očisti čovječiju dušu i da je što više približi njenom Stvoritelju. Da bi ovaj vid ibadeta i služenja Allahu, dž.š. bio što potpuniji i udovoljio svojoj pravoj svrsi propisan je sadekatu-l-fitr, čiji je cilj da očisti naš sijam - islamski post od svih manjkavosti. Resulullah, s.a.v.s. kaže: «Pogledajte sadekatu-l-fitr kao vid čišćenja posta od ružnog i nepotrebnog govora i kao opskrbu potrebnima.» (Ebu Davud, Hakim i Ibnu Madždže). U toku ramazana dužnost je onih kojima je Uzvišeni Allah, dž.š., dao da imaju imovinu da potpomognu socijalno ugrožene prvo u svojoj familiji (rodbini) pa dalje. Imućni trebaju shvatiti da u njihovoj vlastitoj imovini (kapitalu) ima tuđeg hakka (prava) jer je u imovini imućnih Uzvišeni Allah, dž.š. odredio dio nafake siromašnim, a to je univerzalni Božiji zakon, pa ako taj dio imovine imućni ne odvoji i ne podijeli siromasima onda on troši njihov novac zakinuvši njihovo pravo..."
Preporučila bih cijeli članak o post je, s više aspekata :  http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=4816:sijam-islamski-post-i-neke-od-njegovih-koristi-&catid=253:aktuelnosti-kat&Itemid=184

Usputa da spomenem da sam dugo na forumu i ovo je prvi put da spominjem oca jer je dana3 spomenula svoju hodžinicu i njen fakultet pa rekoh ako ćemo prema stepenu obrazovanja, da iskoristim, da i ja jednom imam neke koristi od očeve diplome.user posted image
Mahsuz selam.




_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: vitre
1.9.2009 14:47:31   
dana3
mamica i Aminad hvala na odgovoru i pojasnjenju.Intresuje me to jako puno:ja ne mogu da postim jer sam secerasuser posted image .zato sam rekla to prije.Imam zelju da odem  na hadzdz.ne moram ga obaviti vec vidjeti i dozivjeti tu velicinu i svetost tog mjesta.
Samouk sam klanjac i ne znam koliko tacno izgovaram sure i sl. ali pokusavam(i to ne radim kako bih trebala).
A ovo za vitre i klanjanje kazem je rse odavnina tako radilo u karajini pa i danas.Ne da se klanja za nekoga vec eto uputi dovu Bogu i kaze da Bog sacuva i pozivi clanove te i te porodice i uveca nafaku....

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: vitre
1.9.2009 22:44:32   
Aminad
Draga dana3 pa ti si dovoljno hrabra žena i znaš šta hoćeš nemoj bježati od toga da hadž obaviš u potpunosti kao i da nisi šećeraš.
Iskren nijet je veliko olakšanje za svaki posao pa i hadž samo na vrijeme se posavjetuj i prođi kroz sve obrede hadža, pogledaj koji od njih ti je opterećenje jer za neke od onjih postoje olakšanja, posavjetuj se s doktorom i barem kad odeš obavi ga i doživi onu ljepotu koji i ja u životu priželjkujem.
Odosmo mi s teme "k'o žene" rekli bi stari ljudiuser posted image


_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: vitre
5.9.2009 0:39:42   
leli§
vitre ja stvarno ne znam moji su roditelji uvijek placali za mene a sad i moji placaju a i svekar i svekrva...onako naski kao jedna kuca...a mi svi na razlicitim kontinentimauser posted image a trebali bi i suprug i ja da to uplatimo...

samo bih da pitam sto se vitri tice: je li ja mogu otici u jednu humanitarnu organizaciju i tamo uplatiti vitre za odredjenu donaciju (pomoc starijim, pomoc djeci, i sl?) ili to bas mora biti dano nekome...

zekat--ide 2.5%..ali ne od svega sto si zaradio nego od onoga sto trenutno imas na racunu... i zekat se daje na novac koji najmanje godinu dana stoji(znaci ako dobijes platu danas ne trebas dati zekat na nju odmah sutra, jer nikad ne znas koliko ce ti novca od nje ostati)...neki dan pricam sa drugaricom i ona mi jos kaze da se zekat placa na stedni racun ne na tekuci jer je to kao novac koji je za hranu i zivotne potrebe... eh ja licno ako Bog da imam namjeru uplaiti puni zekat na stednju i jos skonatati koilko trebam dati na novac sa tekuceg a koji je tu vec godinu dana... isto tako zekat se daje na zlato i srebro... 2.5% vrijednosti..eh to jos nisam dobro skontala je li se daje na zlato koje stoji (jer mi je ona rekla da su to uglavnom stvari koje se ne nose stalno ili zlatnici) ja bih i zekat volila dati nekome a ne u dzamiju... ne dao mi se dragi Bog ogrijesiti ali novac koji ode u IZ rijetko zavrsi tamo gdje treba...ovdje ima nesto sto se zove "zekat fond" tu uplatis i izaberes gdje ces da ti novac proslijede... ja sve nesto kontam da posaljem mami pa da uplati ili da nekome nedgje u Bosni. mozda cak i u onu javnu kuhinju... ja bih najradije da se moze nakupovati u vrijednosti zekata pa dati...znam da brasno niko nece kuci nositi...ja znam da ja kad novac dam nemam nista s tim kako ce biti upotrebljen ali ne bih volila ni da moj novac sa nijetom za nase zdravlje i rahatluk koji je trebao olaksati zivot nekom siromahu bude zloupotrebljen za necije hirove

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: vitre
5.9.2009 0:48:59   
veeseelaa
zar se zekat ne daje na 2,5% imovine?
šta ako nemaš ništa na računu odnosno štednoj a imaš npr nekretnine koje izdaješ u zakup i sl

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: vitre
5.9.2009 0:59:27   
Lulu_
a sta je sad sa ovim parama sto su na bankovnom racunu od moje naomih...jesam li duzna dati za nju ili od njih ili kako to ide???

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu bloom)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: vitre
5.9.2009 5:12:17   
bloom
www.rijaset.ba

Tu mozete naci sve odgovore vezano za zekat i ima zekat kalkulator, gdje samo unesete podatke i dobicete rezultat kolko i da li trebate placati zekat.

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: vitre
5.9.2009 10:33:04   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

zar se zekat ne daje na 2,5% imovine?
šta ako nemaš ništa na računu odnosno štednoj a imaš npr nekretnine koje izdaješ u zakup i sl


NekretnineUkoliko iznajmljujete ili trgujete bilo kojom vrstom nekretnina.Zekat na nekretnine se obračunava po stopi od 2.5% na novac koji vlasnik dobije od iznajmljivanja nekretnine, bilo da se radi o zemljištu, kući, stanu, poslovnom prostoru, vikendici ili drugoj vrsti nekretnine. Ovaj zekat se daje odmah po dobijanju iznosa od iznajmljivanja, nakon što se odbiju troškovi koje je vlasnik imao, a vezani su za tu nekretninu, ukoliko oni na godišnjem nivou dostižu vrijednost nisaba. Zekat se ne daje na nekretnine koje vlasnik ili članovi njegove porodice koriste ili je izdao nekretninu bez naknade. Ukoliko se vlasnik nekretnina bavi prodajom istih onda se one tretiraju kao trgovačka roba i dužan je dati 2,5% od ukupne vrijednosti nekretnina, nakon što odbije troškove.

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 71
   RE: vitre
5.9.2009 10:34:49   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Lulu_

a sta je sad sa ovim parama sto su na bankovnom racunu od moje naomih...jesam li duzna dati za nju ili od njih ili kako to ide???


NovacUkoliko posjedujete 3850,00 KM ili više novca u bilo kojem obliku.Na novac, bez obzira u kojem obliku bio, koji se nalazi u posjedu vlasnika, na bankovnom računu, pozajmljen drugoj osobi ili deponovan na određenom mjestu, daje se zekat 2,5% od ukupne vrijednosti novca. Kamate od štednje ne bi trebalo uzimati u obzir prilikom obračuna zekata, već ih treba podijeliti kao sadaku ili dati u druge humanitarne svrhe.

(odgovor članu Lulu_)
  Neposredna veza do poruke: 72
   RE: vitre
5.9.2009 23:34:48   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: pahuljica farah

IZVORNA PORUKA: Lulu_

a sta je sad sa ovim parama sto su na bankovnom racunu od moje naomih...jesam li duzna dati za nju ili od njih ili kako to ide???


NovacUkoliko posjedujete 3850,00 KM ili više novca u bilo kojem obliku.Na novac, bez obzira u kojem obliku bio, koji se nalazi u posjedu vlasnika, na bankovnom računu, pozajmljen drugoj osobi ili deponovan na određenom mjestu, daje se zekat 2,5% od ukupne vrijednosti novca. Kamate od štednje ne bi trebalo uzimati u obzir prilikom obračuna zekata, već ih treba podijeliti kao sadaku ili dati u druge humanitarne svrhe.


ali to nije moj novac , njen je ...dali ja dajem sa njenog racuna u njeno ime

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: vitre
5.9.2009 23:40:27   
Mirkica
ja mislim Lulu da bih trebala i na taj novac dati zekat, kako sam ja skontala to je od tvoje curice koja je godinu i po stara tako da je taj novac ustvari tvoj , malo kod tebe ovo komplikovanu nisam ni ja sigurna ali bolje daj , onom ko daje Bog vraca puno vise  a i za nafaku tvoga dijeteta
ali ti opet razmisli


(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: vitre
5.9.2009 23:43:42   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: Amira_EB

ja mislim Lulu da bih trebala i na taj novac dati zekat, kako sam ja skontala to je od tvoje curice koja je godinu i po stara tako da je taj novac ustvari tvoj , malo kod tebe ovo komplikovanu nisam ni ja sigurna ali bolje daj , onom ko daje Bog vraca puno vise  a i za nafaku tvoga dijeteta
ali ti opet razmisli



jest ima godinu i pol ali novac nije moj,njen je,samo njen.

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *