|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
20.5.2015 13:57:24   
djudrdjica
Ne mora to ni biti nikakva posebna prehlada ili infekcija, vrlo cesto je to povisenje prolazno. Vise ljekara mi je reklo kako se tek ponovljeni pozitivan nalaz, i to u razmaku od sest do osam sedmica tretira kao povisen. U svakom slucaju, sretno kod dr.

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 276
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
20.5.2015 21:04:20   
kokouli
Hvala ti ,ja sam jutros dala krv pa ponovila sve nalaze ....vidjecemo .user posted image Sta cu ,ova se ne javlja i dalje ,ja sam nasla drugog endokrinologa ,trazila mi isto sto i ova tako da sad cekam nalaze i moram jos uraditi 2 faktora koja nisam trombofilije ,PAI I jos neki koji mi na Transfuziji nisu radili .Budem ja i to dovela do kraja .

< Poruku je uredio kokouli -- 20.5.2015 21:06:52 >

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 277
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
9.9.2015 9:44:28   
Carobno jutro

Evo da malo podignem temuuser posted image

Imam pitanjce za ove mamice koje su vec prosle trudnocu sa clexanom. Da li ste dojile uz koristenje clexana nakon porodjajauser posted image
Mene zbunise totalno, jedan dr mi rekao da nema sanse da se doji uz koristenje clexana sest sedmica nakon, drugi rece da nema nikakvih prepreka. Ja sam sad zbunjena totalno i ne znam kome da vjerujemuser posted image
Ima li koja iskustva sa ovim nakon porodjajauser posted image

Nadam se da ste dobro sve redom i da mazite svoje bebiceuser posted image

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 278
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
9.9.2015 18:03:02   
Vanja88
Carobno jutro!!! Blizi se tvoj dan d :) Puno srece da prodje sve u najboljem recu..
ja nesto sumnjam na ovu trombofiliju al naravno, nema Potrebe sto dr kaze da se to ganja bez obzira na moju proslost...
al cim stignem tu iduce ljeto odmah vadim nalAze...user posted image

_____________________________


2010: Andjeo 1 ..6w3d
2011: Andjeo 2 .. 8w0d
2013: Andjeo 3...12w4d
8.12.2014 u 10:57 rodio se ZIVOT.. NIKOLA<3
6.7.2015 Biohem. 5w5d

(odgovor članu Carobno jutro)
Neposredna veza do poruke: 279
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
8.10.2015 19:30:14   
Ashley
Zdravo svima, evo ja sam nova ovdje... pa posto sam cijelu temu više puta iščitala zadnjih mjeseci rekoh red je i da se javim... u aprilu je u urednoj trudnoći u gotovo punih 36 sedmica prestalo kucati srculence mog anđela... nakon poroda nalaz obdukcije nije gotovo ništa pokazao... desilo se da smo gotovo odmah ostali trudni neplanski bez nalaza i ostalog... nakon što sam saznala radila sam različite nalaze koji su svi uredni osim genske mutacije te mi je utvrđena nasljedna trombofilija... sad se svakodnevno bocamo I došli smo do pola... pa uz Boziju pomoć nadam se da ću naredne godine ljuljkati svoju bebicu...user posted image

(odgovor članu Vanja88)
Neposredna veza do poruke: 280
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
8.10.2015 19:50:19   
Alina Lana
Draga Asley, zao mi je zbog tvog gubitka, a drago zbog ponovne trudnoce!
Mozes li mi u pp napisati koji ginekolog i hematolog te vodi?

(odgovor članu Ashley)
Neposredna veza do poruke: 281
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
17.11.2015 12:51:45   
anandi
Dobar dan zene, evo malo da aktiviram temu. Nadam se da ce se neka od zena javiti i malo mi pojasniti nalaz na trombofiliju:
OPIS ANALIZE
PAI-1 GEN (Utvrdeno je da je osoba Heterozigot za Pai-1 (jedan mutiran i jedan normalan alei 4G/5G ))
OPIS ANALIZE
Postojanje mutacije u genima za:
Faktor V Leiden (R506Q), faktor II protrombin (faktor II 20210A)
MTHFR (MTHFR C667T)
Utvrdeno je da je osoba:
Heterozigot za MTHFR (jedan normalan i jedan mutiran alel)
Homozigot za faktor V (oba alela su normalna)
Homozigot za faktor II (oba alela su normalna)

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 282
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.11.2015 8:21:29   
AAvalon
Ja bas kasnim ali da kazem Carobnom jutru da naravno da moze dojiti uz Clexane. Nikakve prepreke nema niti u smislu da ce stetiti bebici.niti u smislu da ometa proizvodnju mlijeka. Ja sam Clexane primala jos 6 sedmica poslije poroda.

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu anandi)
Neposredna veza do poruke: 283
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.11.2015 8:25:31   
AAvalon
Anandi, mislim da je i tebi iz nalaza jasno da imas dvije heterozigotne mutacije, doduse slabije su obje ali su ipak dvije. Ne sikiraj se, ja na te tvoje 2 imam jos heterozigotne FVL i FII :) ako te i dalje vodi dr Dela, drzi se njenih preporuka jer se sto se toga tice razumije. Pretpostavljam da ce ti dati Folacin i Clexane na samom.pocetku trudnoce aBd pa do 6 sedmica iza poroda. Ovo je samo jedna od prepreka za koju ima jednostavno rjesenje. Sretno, mila!

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 284
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.11.2015 8:35:55   
anandi
AAvalon nas dvije se godinama srecemo na raznim temama user posted image kako si mi ti?
Jesam kod dr Dele, ona me prije par mjeseci poslala da odradim sve moguce pretrage jer planiram sad u decembru na vto , iri i ogtt nije se pokazao dobar pa mi je dala da pijem siofor 500mg 2x1, folacin i aspirin pijem vec 3 godine bez prestanka. Trombofilija mi je bio zadnji nalaz koji sam odradila i on malo koci. Al drago mi je da se pojavilo nesto da ne stima, onako se osjecam da se vrtim u krug. ABd za 5 dana krecem s bockanjem, a kod dr sam na UZ tek 7.12.

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 285
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.11.2015 21:15:10   
AAvalon
anandi, a ja uopste nisam pila aspirin, a eto imam i vise mutacija. ja mislim da je kod mene bila kljucna regulacija SUKa i inzulina, cime su mi se poboljsale jajne stanice, sve poslije je bilo lakse. trombofiliju je lako iskontrolisati kad ostanes trudna aBd. sretno u decembru, da znas da cu bas navijati user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu anandi)
Neposredna veza do poruke: 286
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.11.2015 0:42:00   
analuna
Molim vas za savjet i pomoc! Sjedim u ove kasne sate i panicarim. Izgubila sam bebu u 10 tjednu trudnoce zbog ugruska koji je zacepio pupcanu vrpcu. Postavljena je sumnja na antifosfolipidni sindrom i autoimune bolesti. Za dva mj kad se hormoni smire moram na testove. Prije 4 g sam nakon ivfa rodila blizance 6 tjedana ranije radi preeklampaije i hellp sindroma. Nakon sto smo jedva izvukli zive glave,radila sam genetske testove na trombofiliju koji su svi bili uredni. Ova je trudnoca bila spontana i neplanirana,ali zeljena.. Svijet mi se srusio. Kako sad tromb? citajuci o tom sindromu sva sam se isprepadala. Shvatila sam da nam prijeti opasnost od mozdanog,srcanog,plucne embolije,,a ne samo komplikacija u trudnoci. Pomozite! Panicarim!

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 287
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.11.2015 18:39:05   
AAvalon

IZVORNA PORUKA: analuna

Molim vas za savjet i pomoc! Sjedim u ove kasne sate i panicarim. Izgubila sam bebu u 10 tjednu trudnoce zbog ugruska koji je zacepio pupcanu vrpcu. Postavljena je sumnja na antifosfolipidni sindrom i autoimune bolesti. Za dva mj kad se hormoni smire moram na testove. Prije 4 g sam nakon ivfa rodila blizance 6 tjedana ranije radi preeklampaije i hellp sindroma. Nakon sto smo jedva izvukli zive glave,radila sam genetske testove na trombofiliju koji su svi bili uredni. Ova je trudnoca bila spontana i neplanirana,ali zeljena.. Svijet mi se srusio. Kako sad tromb? citajuci o tom sindromu sva sam se isprepadala. Shvatila sam da nam prijeti opasnost od mozdanog,srcanog,plucne embolije,,a ne samo komplikacija u trudnoci. Pomozite! Panicarim!



Nemoj paniciti, nemas nista od toga :) kao prvo, zao mi je zbog izgublene trudnoce. ja sam 2 zeljene trudnoce izgubila i znam da nije lako. jesu li radili patohistoloski nalaz ploda pa da znaju da je zbog tromba u pupcanoj vrpci ili lupetaju napamet?

s obzirom da su HELLP sindrom i pre-E malo cesci kod stecene trombofilije i fosfolipidnog sindroma, dobro je da su posumnjali na to i da ce uraditi testove. urodjene trombofilije ocito nemas (ona svakako nije posebno povezana sa HELLP sindromom pa me cudi da su te testirali na urodjene a ne na stecene trombofilije). ali razloga za paniku zaista nemas. ja imam 4 mutacije i jednostavno se tome moram prilagoditi. u slucaju rizicnih okolnosti (trudnoca, operativni zahvat, duza putovanja i putovanja avionom i sl.) moram biti pod terapijom i to je to. malo cesci pregledi u kasnijim godinama, eventualno i terapije aspirinom i sl. nema razloga za paniku. da, ako imas FL sindrom, vece su ti sanse da dobijes to gore navedeno, ali nije to sad kraj svijeta.
dobro je ako saznas da to imas pa da prilagodis svoj stil zivota. sretno!

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu analuna)
Neposredna veza do poruke: 288
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.11.2015 19:03:00   
analuna
Hvala od srca na odgovoru! Jos cekam ph nalaz,tromb su vidjeli na 3d uzv kad sam isla po drugo misljenje prije kiretaze. Kad je dr cula za prvi porod odmah je pitala za fs sindrom i lupus,ali meni nitko od dr to nikad nije spomenio da testiram nego samo genetske markere trombofilije. Obzirom da je nalaz bio dobar,na hematologiji su mi rekli da nema straha u iducoj trudnoci. Oni su sumnjali da sam ja tako odreagirala radi silnih hormona koje sam primila prije ivfa jer sam imala hiperstimulaciju. Ova trudnoca me iznenadila jer sam bila uvjerena da nikada necu moci spontano zanijeti. Sreca je time bila veca,ali i bol kada sam ovo saznala. U prvoj trudnoci sam pila aspirin 100, kao dio standardnog protokola nakon ivfa. Sad se pitam je li on odrzap trudnocu do 34. tjedna i zasto se nisam sama sjetila uzeti ga piti u ovoj trudnoci. Cekaju me pretrage,ali su mi rekli tek za 2 mj,kada se smire hormoni. Mislite li da ima smisla da sad pijem aspirin ili ne? Sto znaci duga putovanja,na sto se odnose ti rizici,nisam upoznata s tim.

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 289
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.11.2015 22:14:32   
anandi
Avalon hvala ti mila na odgovoru. Nego sad imam problem, ne znam gdje da nadem hematologa ovdje u Tuzli da mi da misljenje za nalaz. Kontaktirala sam Gradinu ali sestra mi rece da nema trenutno hematologa i da ih kontaktiram 30-tog pa da ona provjeri spisak dezure ali sumnja da ce bit u decembruuser posted image cudno mi je, ipak je to klinicki centar. Jesil ti Clexane uzimala na recept, da li od porodicne dr i od gin?
analuna zao mi je sto ti se to dogodilo, ne znam sta da ti kazem osim da budes jaka. Sva sreca imas svoje user posted image da ti daju snagu.
Sto se tice aspirina ja ga pijem vec 3 godine bez prestanka

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 290
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.12.2015 16:55:04   
Gagulina
Pozdrav svima, dobih nalaz danas:
Metilentetrahidrofolat reduktaza (MTHFR; C677T) Detektovana Heterozigotna mutacija

Plazminogen Aktivator Inhibitor-1 (PAI-1) 4G/4G genotip (Homozigot)

Bila bih zahvalna svima koji bi mi mogli ovo protumačiti ili da mi se javi neko ko ima ovo isto. Baš sam zabrinuta, pogotovo što neću kod doktora još dok ne odradim nalaze štitne, a to neće biti ni za 15 dana. Čitala sam da ova mutacija 4G/4G nije dobra. Ostale faktore nisam radila nije mi dr dao uputnicu.

(odgovor članu anandi)
Neposredna veza do poruke: 291
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.12.2015 16:59:50   
Gagulina
Posebno bih bila zahvalna Avalon da mi odgovorim vidim da žena zna mnogo od ovoga, vjerujem čak i više ego neki doktori koji bi trebali znati, ili ako neka ženica ima identične mutacije kao ja da mi se javi. Ja sam izgubila bebu na ulasku u 9. mjesec trudnoće, prebolno iskustvo. Sada kad izganjam sve nalaze planiram ponovo raditi na bebi, ako bog da uz odgovarajuću terapiju da izguramo do kraja živi i zdravi. user posted image

(odgovor članu Gagulina)
Neposredna veza do poruke: 292
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
22.12.2015 21:40:04   
AAvalon
anandi ja sam ispitala sve hematologe u Tuzli, i niko nije upoznat sa trombofilijama u trudnoci. preporucili su mi nekog doktora sto radi privatno u Brckom, valjda dolazi iz Beograda.ja sam to na kraju sama sve iscitala vodice za tretman trombofilija u trudnoci i zajedno sa dr Delom rjesavala.

Gagulina, kao prvo, zao mi je zbog tvog gubitka. mislim da nema puno gorih stvari od te kad cedo nosis ispod srca toliko dugo i na kraju ga izgubis :( nema veze sto nisi odradila ostale mutacije, jer je terapija svakako ista. ti imas ko sto si vjerovatno i sama skontala heterozigotnu MTHFR mutaciju (s obzirom da si heterozigot, znaci da jos uvijek imas oko 40-60% funkcije tog enzima, tako da ona sama po sebi nije toliko bitna) ali si i homozigot sa 4G/4G polimorfizmom PAI-1 gena. zajedno one nose veci rizik, a s obzirom da si ti vec imala tako tuzan i negativan ishod jedne trudnoce, ti sad spadas u jako visoki rizik tokom sljedece trudnoce. ja nisam doktor, ali na tvom mjestu bih pila aspirin i na prvu pozitivnu betu bih krenula sa preventivnim dozama Clexana (o,4mg po vecini vodica, a po nekim i 0,6). sretno, mila, nadam se da ce vec sljedeci put sve biti ono skolski, koliko moze biti uz Clexane svaki dan :)



_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Gagulina)
Neposredna veza do poruke: 293
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
23.12.2015 11:48:24   
Gagulina
Hvala AAvalon na odgovoru. Da, zaista je jako teško bilo sve ovo proživjeti, ali iskreno se nadam da ću uspjeti sljedeću trudnoću iznijeti do kraja, valjda će bog biti tako milostiv prema meni, da mi podari tu sreću. Koliko sam shvatila meni ovaj 4G/4G homožigot pravi najviše problema. Veoma mi je teško zbog svega ovoga, ali davaću sebi inekcije, piću svu moguću terapiju samo da uspije. Koliko nam ove mutacije mogu praviti problem u normalnom životu, shvatila sam da je u trudnoći jako rizično, ali koliko je opasno ovako, obzirom da ja nikakvih poteškoća nisam imala...

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 294
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.1.2016 19:31:12   
Ljubicica11
Drage moje,da se javim posle duzeg perioda i obavijestim vas da sam ja i pored trombofilije i clexana,super prosla sto se tice i trudnoce i poroda. Rodila djecaka,kojem je za koji dan aBd 4 mjeseca user posted image
I pored svega,ipak se sve dobro zavrsilo user posted image

(odgovor članu Gagulina)
Neposredna veza do poruke: 295
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
22.1.2016 8:50:23   
Gagulina
Ljubicica11, hvala bogu, neka ti je živ i zdrav sin 100 godina. Da li si svaki dan davala sebi clexan, da li si čekala bolove ili si išla na indukovani porod. I na kraju, da li si plaćala inekcije clexana i da li se moglo refundirati preko Fonda? Mene taj put čeka ako bog da uskoro pa me sve zanima.

(odgovor članu Ljubicica11)
Neposredna veza do poruke: 296
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
2.2.2016 23:10:47   
Ljubicica11
Hvala gagulina...
Clexan dobijas u svojo ambulanti, s tim da moras imati nalaz hematologa i s tim nalazom kod svoje dr opste prakse i tu ti izdaju clexane za mjesec dana.Sama sebi dajem evo vise od godine dana,cijelu trudnocu i sve dok dojim,kad prestanem s dojenjem prestajem i s clexanom.
Porod za pozeljeti,osjetila nisam,taj dan kad sam se porodila pravila kuci kolace,cijeli dan me boluckalo kao da cu da dobijem,i posto je bio praznik,kontam da ne idem u noc da odem da me pogledaju.Kad sam stigla u 19 h u porodiliste vec 7 cm bila otvorena ,odmah priprema,sala a mene i dalje nije boljelo.Da bi vec u pola 10 navece rodila.Sve proslo za pozeljeti,cak ni epizijotomiju nisam imala :D
Ako jos kako mogu pomoci tu sam user posted image

(odgovor članu Gagulina)
Neposredna veza do poruke: 297
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
3.2.2016 8:50:45   
Gagulina
Znači ti si Ljubičica11 rodila prirodno. Čula sam da žene koje sebi daju clexan treba da idu na indukovani porod i da 24 ili 36 sati prije zakazanog termina prestanu sa clexanom da ne bi iskrvarile, to je napisala jedna žena koja je rađala u Srbiji. Koliko vidim kod tebe to nije bio slučaj i ako nije stvarno mi je drago jer je indukovani porođaj nešto veoma zeznuto. Koliko si plaćala injekcije i da li si mogla refundirati (ovo možeš javiti i u privatnu por). Hvala puno na informacijama, puno mi pomaže, a vjerujem i drugim ženicama sa sličnim problemom. Koje ti mutacije imaš?user posted image

(odgovor članu Ljubicica11)
Neposredna veza do poruke: 298
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
5.2.2016 1:21:47   
Ljubicica11
Da prirodno,a kako je moj hematolog savjetovao,clexan sam trebala primiti 8 sati prije poroda i sljedeci 8 sati posle poroda,ali posto je sve bilo iznenada taj prije poroda nisam primila,kazem iznenadio nas porod,a posle sam u bolinici sama sebi dala clexan jer sam zd.radnik.
Clexan ne placas,besplatno dobivas u svojoj anbulanti,samo ti je potreban nalaz specijaliste koji zahtijeva clexan,u nasem slucaju hematologa.
Kod mene Leiden V,dok su ostali hvala Bogu uredu
Da napomenem,da sam posle prve trudnoce kad nisam znala za ovaj poremecaj,17 dan posle poroda tad dobila PE i bebicu ostavila kuci ,a ja u bolnicu user posted image
stoga prvo nisam ni dojila,a posto sad drugo dojim zato sam jos uvijek na clexanu i sve % i ja i bebicak user posted image

(odgovor članu Gagulina)
Neposredna veza do poruke: 299
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
5.2.2016 8:43:00   
Gagulina
Odlično Ljubičica11, tako mi je drago zbog tebe što je sve ok, a daje mi nadu da ću i ja to ako bog da izgurati isto tako kao i ti sa tvojom bebicom. Kod nas u Banjaluci clexan se plaća, bar sam tako čula od nekih koji ga koriste, ne znam u kojem si ti gradu?

(odgovor članu Ljubicica11)
Neposredna veza do poruke: 300
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *