|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
10.4.2015 14:36:45   
dzenica
Idem u ponedjeljak,ponedjeljkom radi doktorica Dizdarevic, za koju sam cula da je medju boljim hematolozima. Kod koga si ti bila?

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 226
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
10.4.2015 14:46:57   
djudrdjica
ja sam bila kod dr sefo. nisam iskreno ni borala, narucena sam za taj dan u devet sati pa su me sestre rasporedile. sretno, javi sta je bilo ako se sjetis

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 227
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
10.4.2015 14:47:38   
djudrdjica
slovne greske, uh, izvini
nisam birala

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 228
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.4.2015 8:35:36   
dzenica
djudrdjica, jučer sam bila kod doktorice Dizdarević. Pogledala je nalaz i dala uputnicu da uradim dodatne nalaze (D dimer, aPTT, folacin, željezo...i još par nalaza). U ponedjeljak sa tim nalazima idem ponovo kod nje.

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 229
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
15.4.2015 21:10:28   
Alina Lana
Dzenice, molim te napisi kako je sve proslo. Ja sam isla, po preporuci gonekologa, na ocitanje nalaza kod dr. Filipovic. Ona je dugi niz godina bila internista na jezeru (prije rata pretpostavljam), ona mi je rekla da se kod mene radi o trombofiliji. Preporucila mi je da odmah pocnem piti aspirin 100, a da otprilike mjesec dana prije planirane trudnoce pocnem sa heparinom. Ja isto planiram da odem u savjetovaliste i voljela bih kod dr. Dizdarevic.

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 230
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
16.4.2015 8:34:50   
dzenica
Alina Lana,

doktorica Dizdarević radi ponedjeljkom. Potrebno je prije toga nazvati Savjetovalište i naručiti se. Kada ih budeš nazvala naglasi da želiš kod doktorice Dizdarević i reci da imaš preporuku da ideš baš kod nje. Pretpostavljam da je kod nje gužva, pa pacijente raspoređuju drugim doktorima. Ja sam reklada želim baš kod nje. Broj telefona Savjetovališta je 033/297-161. Također sam čula da je i doktorica Vila jako dobra, ona radi četvrtkom. Meni je moj ginekolog također preporučio da odmah počnem sa Clexane 0,4, međutim doktorica Dizdarević je tražila da uradim još neke nalaze prije nego mi odredi terapiju.

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 231
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
16.4.2015 9:49:40   
Alina Lana
Draga Dzenice,
Hvala ti puno na info. Nazvat cu danas da se narucim.

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 232
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 13:16:43   
djudrdjica
dzenica, super, drago mi je da si dosla do dr.
evo i ja konacno dobila odgovor - da pocnem uzimati aspirin a po trudnoci clexan.
e sad, vidim da cete vi vec i prije trudnoce poceti, pa sad ne znam sta da mislim.

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 233
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 13:54:46   
dzenica
djurdjica, ja sam jučer ponovo bila kod dr. Dizdarević koja je pregledala sve nalaze. Moj slučaj je trebala danas izložiti na konzilij koji će odlučiti da li trebam odmah početi sa clexane ili ne. Ona lično smatra da nema uporišta da mutacije koje imam mogu sprečavati začeće. Ono što mi je usput napomenula jeste da će mi odmah uključiti andol i aktivnu folnu kiselinu. Do jučer nisam ni znala da folacin i aktivna folna kiselina (folat) nisu isto. Nisam upratila koje mutacije ti imaš i kod kojeg ljekara si bila.

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 234
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 14:06:35   
Alina Lana
Draga Djurdjice, Dzenice,
I ja sam jucer bila kod dr. Dizdarevic. Iduce sedmice idem opet, rekla mi je da uradim nalaz krvi. Meni je rekla da odmah pocnem s aspirinom i folatom. Ja sam prije vec citala da osobe s MTHFR mutacijom (sto je kod mene slucaj) nisu u stanju da absorbuju folnu kiselinu (folna kiselina je sinteticka forma folata, koliko sam uspjela razumjeti) i vitamin b12. Ja sam preko stranice iHerb nasla prenatal koji sadrzi aktivne forme oba vitamina. Posiljka mi je stigla za 4 dana preko DHL-a, iz SAD-a. Postarina je bila 10 dolara, tablete kostaju oko 26 dolara po kutiji (ja sam narucila 4). Troskovi carinjenja i carina su me kostali oko 90 maraka.
Meni ce dr Dizdarevic iduce sedmice napisati sta i kako, pa cu vam napisati.

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 235
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 14:09:54   
dzenica
I kod mene je MTHFR mutacija. i ja ću naručiti folat i B12 metylcobalamin preko Iherb-a. Da li ti je doktorica Dizdarević još nešto korisno rekla. Jel ti spominjala uzimanje injekcija prije trudnoće?

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 236
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 14:17:01   
Alina Lana
Jedan savjet, carina ce ti jako puno uzeti za suplemente. Meni je jedan radnik DHL-a savjetovao da trazim recept od doktorice u kojem pise da su mi bas ti vitamin potrebni. Na ovaj nacin je moguce izbjeci carinu I to cu slijedeci put uraditi. Ja sam narucila Thorne Research Basic Prenatal. Meni je rekla da cu primati te injekcije, ali ce mi sve iduce sedmice objasniti.

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 237
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 14:32:16   
dzenica
Alina Lana, o kojim MTHFR mutacijama se kod tebe radi?

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 238
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 14:52:08   
Alina Lana
Nemam nalaze pri ruci, ali koliko se sjecam radi se o 6776ct mutaciji. Takodjer su mi pozitivna kardiolipinska antitijela I beta 2. Protein C mi je nizi nego sto bi trebao biti. Doktorica je rekla da je to sve u korelaciji. Kod tebe?

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 239
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 14:57:35   
dzenica
Kod mene je MTHFR C677T - homozigot mutirani i PAI-1 homozigot mutirani. Ostali nalazi su mi uredni, osim rezervi željeza koje su manje, ali i za to će mi valjda nešto dati. Pošto je danas dežurna cijeli dan, rekla mi je da dođem predveče da mi da nalaz. Obećala je da će danas na konziliju iznijeti moj problem i reći mi kako dalje.

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 240
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:02:43   
Alina Lana
Dzenice, bas me interesuje sta ce ti reci.

(odgovor članu dzenica)
Neposredna veza do poruke: 241
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:10:40   
djudrdjica
Cure, ja sam bila kod dr Sefo. Moje mutacije su PAI i ACE. Licno ne bih pocinjala sa clexanom prije trudnoce jer ne znam koliko ce mi vremena trebati da zatrudnim. I moj slucaj su iznijeli na konziliju, obicno to tako rade, pretpostavljam da su te preporuke vrlo slicne.
Sad aspirin a po trudnoci clexan, javcu se za dozu.

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 242
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:27:43   
Alina Lana
Djurdjice, ne znam sta bih ti rekla za injekcije. Meni je jedna doktorica savjetovala da pocnem mjesec prije planirane trudnoce, otkud ja znam kada cu ostati trudna?! Opet, na drugim forumima citam da nekima bude kasno kada pocnu u 4. sedmici trudnoce, da im se gubici dese jako rano...

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 243
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:34:52   
dzenica
Ja planiram sljedeći mjesec VTO, ginekolog mi je preporučio da odmah počnem sa injekcijama. MPO ljekar traži misljenje hematologa. Jučer dr. Dizdarević kaže da ona smatra da ne bih trebala počinjati prije trudnoće, ali će danas provjeriti na konziliju šta misle ostali doktori. Kaže da možda ginekolog ima više iskustva sa tim pa i je zato preporučio. Tako da sam baš zbunjena. Ne znam kome bih se još obratila za mišljenje

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 244
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:34:58   
djudrdjica
Da, znam, i meni je to dosta zbunjujuce, Alina. Ali ja inace imam problema sa ovulacijom, zaista je pitanje kad ce doci do trudnoce, prosli put mi je trwebalo skoro godinu dana. Kako sad ja da uzimam clexan godinu dana, ne vjerujem da je to dobro za mene. MOzda je rjesenje u ranom vadjenju bete, pa ono ako je uhvatis deset dana nakon zacecea, to je vec ok, to je tek pocetak trudnoce. I onda poceti sa clexanom.

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 245
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:35:59   
AAvalon
Alina Lana, kod tebe je drugaciji slucaj, ti imas i stecenu trombofiliju (tzv.antifosfolipidni sindrom). Kod takve trombofilije Clexane se pocinje prije trudnoce, znaci ides od ovulacije do menzesa (ako dobijes) odnosno do 40 dana poslije poroda (ako zatrudnis). Moja najbolja prijateljica je tako, u Americi. Jeste malo smor te Clexane primati kad ne uspije, ali eto, ona je uspjela iz druge. Ja se u tvom slucaju ne bih salila sa tim, jer stecene su jos opasnije, sto po plod, sto za tebe... nose puno vezi rizik pre-e, eklampsije, HELLP sindroma, ugrusaka i sl.

Druga stvar su urodjene trombofilije, gdje mozes kasnije poceti sa Clexanima, odnosno od utvrdjene trudnoce. MTHFR sama po sebi nije jaka mutacija, problem je samo u metabolizmu folata, i vec st episale o suplementima koje ste narucivale. Ja bih samo napomenula, ti specijalni suplementi su potrebni samo ako imate homozigotnu mutaciju na MTHFR genu. Ako imate heterozigotnu, onda ipak imate 40-60% funkcije proteina metabolizma folata, tako da je dovoljno uzimati samo vece kolicine obicne folne kiseline.

Ne mozete se porediti jedna sa drugom, jer imate razlicite oblike i stepene trombofilije. Drugacija trombofilija = drugacija terapija. Nije svaka ista.

Eto, sretno svima!!!

< Poruku je uredio AAvalon -- 21.4.2015 15:41:39 >


_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 246
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:36:18   
djudrdjica
dzenica, ja bih u svakom slucaju slijedila savjet hematologa. ali druga stvar je ako ides na vto pa ces uzimati clexan, to je moje misljenje. jer tu ces tacno znati po danim a sta se desava i kad sta mozes ocekivati.

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 247
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 15:39:18   
djudrdjica
Alina, nisam pohvatala ovo sto pise Aavalon ranije - nisam znala da imas i stecenu trombofiliju. Ja bih slusala dr na tvom mjestu, a ako nisi sigurna radje potrazi jos jednom misljenje.

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 248
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 16:00:23   
Alina Lana
Ne znam sta da kazem. Opcenito imam utisak da nasi doktori jako malo znaju o tome. Uglavnom je svugdje isto sto se tice tretmana, clexan sa ili bez aspirina, samo kada je pitanje i koja doza.
Razmisljam da svakako idem po jos jedno misljenje, ali negdje vani.

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 249
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
21.4.2015 16:14:00   
Alina Lana
Da se ispravim, ne mislim na drugo misljenje za dijagnozu, sve mi je jasno, ali kada dodjem kod bilo kojeg doktora ja imam osjecaj da jako malo znaju. Ja sam vise saznala na forumima nego kod njih. Mozda grijesim dusu, ali takav osjecaj imam.

(odgovor članu Alina Lana)
Neposredna veza do poruke: 250
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *