|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
7.10.2014 23:23:00   
Gynecologist
Postovana, kao sto sam Vam napisao mutacija PAI 4G/5G nije indikacija za tromboprofilaksu ali ako ste imali dva spontana pobacaja uz tu mutaciju mozete kada se utvede otkucaji srca poceti terapiju niskomolekularnim heparinom i aspirinom. Javite se hematologu u Tuzli, ali nekom koji se bavi sa trombofilijama i APS. Pokusajte uraditi i ostale pretrage koje sam Vam napisao kako bi ste usli sto sigurniji u sljedecu trudnocu. Srdacan pozdrav

(odgovor članu i...vana)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
8.10.2014 10:04:55   
AAvalon
posto sam iz Tuzle, i sve sam detaljno se raspitala, za sve kojima treba informacija, u Tuzli nema hematologa koji se bavi trombofilijama i APSom vezanim za trudnocu. eventualno da su transfuziolozi upuceni, mada po mom iskustvu i nisu bas. ja licno idem dr Balic, mislim da je najupucenija i da se drzi medjunarodnih smjernica za tretman hereditarnih i stecenih trombofilija u trudnoci. pa eto, ako kome bude trebala info, da znate...

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
8.10.2014 18:35:15   
i...vana
hvala puno svima na savjetima
u petak idem doktorici Balic sa svim nalazima pa cemo vidjeti sto dalje

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.10.2014 17:34:41   
lirio
Drage moje, ima li neko inf. gdje bih mogla uraditi nalaz na trombofiliju i koliko kosta ta pretraga? Hvala

_____________________________

Ne govori mi da je nebo granica kad postoje otisci stopala na Mjesecu...

(odgovor članu i...vana)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
28.10.2014 18:00:37   
Gynecologist
U Sarajevu u zavodu za transfuzijsku medicinu, na KCUS klinička imunologija i klinička biohemija- sve sa uputnicom i knjižicom.
Privatno se može uraditi u INGEB-u, Prolab privatatni laboratorij, PZU Mehmedbašić, Laboratorij Nalaz, a cijena je 400-500 KM i više zavisno od broja mutacija i drugih nalaza... imate cjenovnik na stranicama, a možete ih i nazvati

(odgovor članu lirio)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
1.11.2014 19:08:54   
lirio
Hvala, Gynecologist na odgovoru... Da li znate da li mi iz drugih kantona mozemo ovo uraditi sa knjizicom i uputnicom? LP

_____________________________

Ne govori mi da je nebo granica kad postoje otisci stopala na Mjesecu...

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
1.11.2014 19:33:01   
Gynecologist
Mislim da mozete i vi drugog kantona uraditi pretrage na KCUS ili zavodu za transfuzijsku medicinu. Najbolje da ih nazovete i pitate kakva uputnica je potrebna za drugi kanton.

(odgovor članu lirio)
Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
2.11.2014 8:53:32   
AAvalon
Gynecologist, mozda da pojasnite koje pretrage se mogu uraditi na KCUS, jer osim ako se nesto,nije promijenilo, ja koliko znam ne mkgu uraditi svih pet mutacija.... U tom slucaju dijagnoza je opet nepotpuna i nigdje nismo dospjeli...

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
2.11.2014 9:12:08   
Gynecologist
MUTACIJE NA FAKTOR V i Protrombin se rade na KCUS, Protein C, S, ACA, LAC, beta2 glikoprotein sve se radi na KCUS Klinicka patologija, imunologija i zavod za transfuzijsku medicinu. Hematolozi na KCUS se odavno bave sa trombofilijama i lijecenjem. Ove pretrage su najvaznije i vise od ovoga se ne radi ni na klinikama mnogo razvijenijih zemalja. Postoje i druge mutacije ali kao storekoh nisu od tolikog znacaja. Npr. MTHFR zene svakako sve uzimaju Folacin 5mg sto automatski djeluje terapijski...

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
3.11.2014 12:42:29   
djudrdjica
Zanimljivo, posto su meni na KCUS-u rekli kako ne rade LAC, isla sam u zavod za transf. u Sarajevu. Dosta tih nekih stvari se u teoriji radi na KCUS-u a kada dodjete sa knjizicom i uputnicom kazu da ne rade. Takodjer, u zavodu ne rade mutacije PAI i ACE, te faktor XIII (faktor XIII rade samoinicijativno u INgebu, u kom mi je genticar rekao kako se on u posljednje vrijeme u svijetu povezuje sa spontanim pobacajima).
Uz duzno postovanje, nije mi jasno kako mozete reci da se ne rade u svijetu kad to bas i nije tako, jer se itekako rade, ne treba ici dalje od Hrvatske i Slovenije. O svijetu da ne govorimo.

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
3.11.2014 16:48:47   
AAvalon

IZVORNA PORUKA: Gynecologist

MUTACIJE NA FAKTOR V i Protrombin se rade na KCUS, Protein C, S, ACA, LAC, beta2 glikoprotein sve se radi na KCUS Klinicka patologija, imunologija i zavod za transfuzijsku medicinu. Hematolozi na KCUS se odavno bave sa trombofilijama i lijecenjem. Ove pretrage su najvaznije i vise od ovoga se ne radi ni na klinikama mnogo razvijenijih zemalja. Postoje i druge mutacije ali kao storekoh nisu od tolikog znacaja. Npr. MTHFR zene svakako sve uzimaju Folacin 5mg sto automatski djeluje terapijski...

Uz duzno postovanje, ne bih se bas slozila sa vasim misljenjem. Ovo ne kazem kao laik (koji je doduse iscitao sve na temu trombofilije i tromboprofilakse u trudnoci) vec i na osnovu misljenja mog ginekologa te hematologa van nase drzave koji se puno vise bave ovom tematikom negoli kod nas. Kao sto djudrlica rece, dovoljno je otici do susjedne drzave bilo koje i vidjeti da se rade sve mutacije koje su kroz studije definitivno povezane sa negaitvnim ishodom za majku ili fetus u trudnoci, a to nisu samo FII i fV Leiden ( koje definitvno jesu najbitnije hajmo reci), vec i MTHFR, PAI-1 i ACE. Da sam se drzala vaseg misljenja, ja bih se sad smatrala osobom sa compound heterozigotnim mutacijama FII i FV Leiden. A posto nisam, sad znam da imam cak cetiri heteroxigotne mutacije sto po misljenju svjetskih strucnjaka do kojih sam dosla (od kojih su neki ucestvovali u pisanju smjernica za tromboprofilaksu u trudnoci) za mene znaci jos veci rizik i potrebu za terapijom i monitoringom tokom trudnoce, jer ne samo da imam problem sa povecanim stvaranjem tromba vec i sa fibrinolizom. Mozda ove mutacije, kako kazete, same po sebi nisu od tolikog znacaja, mada i one po misljenju svjetkih strucnjaka zahtijevaju terapiju, ali zar ne mislite da je bolje znati cijelu sliku?

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
4.11.2014 15:55:08   
Sedina 30
AAvalon, poslala sam vam pp.

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
4.11.2014 15:59:23   
Sedina 30
Nije otisla,a roman sam napisala ako mozete vi meni da posaljete poruku.

(odgovor članu Sedina 30)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
4.11.2014 16:11:05   
Gynecologist
Postovana postoje razlicite vrste nalaza i analiza. Jedne predstavljaju standard u obradi trombofilije a druge su jos uvjek u istrazivanju. Mozda i ja da radim u privatnom laboratoriju ili nekom drzavnom preporucio bih Vam vjerovatno iz komercijalnih razloga ili zato sto mi trebaju analize za neko istrazivanje kako bi objavio rad nekada i nevezano za ono sto Vama treba jos 5 dodatnih mutacija da uradite zato sto je neko napisao rad da one uzrokuju takodjer pobacaje. Znam da je gubitak trudnoce tragican dogadjaj i da covjek pokusava da traga za razlogom, ali ja bih se drzao protokola strucnih udruzenja guidelines NICE, ACOG, RCOG i sl. u kojima je jasno definisano sta treba da se radi i kako se nesto lijeci jer to jedino predstavlja evidence based medicinu, sve drugo je nadriljekarstvo koje mozda moze zavrsiti dobro a cesto nema nikakvog uticaja na sam ishod trudnoce dok nekada moze biti i stetno bez obzira na najbolje namjere i Vas i doktora koji Vas lijeci. Ukoliko sumnjate na trombofiliju kao uzrok pobacaja ili bolesti preporucio bih Vam stranice gore navedenih udruzenja jer je to ono sto je provjereno i sigurno.

(odgovor članu djudrdjica)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
4.11.2014 17:07:51   
AAvalon

IZVORNA PORUKA: Gynecologist

Postovana postoje razlicite vrste nalaza i analiza. Jedne predstavljaju standard u obradi trombofilije a druge su jos uvjek u istrazivanju. Mozda i ja da radim u privatnom laboratoriju ili nekom drzavnom preporucio bih Vam vjerovatno iz komercijalnih razloga ili zato sto mi trebaju analize za neko istrazivanje kako bi objavio rad nekada i nevezano za ono sto Vama treba jos 5 dodatnih mutacija da uradite zato sto je neko napisao rad da one uzrokuju takodjer pobacaje. Znam da je gubitak trudnoce tragican dogadjaj i da covjek pokusava da traga za razlogom, ali ja bih se drzao protokola strucnih udruzenja guidelines NICE, ACOG, RCOG i sl. u kojima je jasno definisano sta treba da se radi i kako se nesto lijeci jer to jedino predstavlja evidence based medicinu, sve drugo je nadriljekarstvo koje mozda moze zavrsiti dobro a cesto nema nikakvog uticaja na sam ishod trudnoce dok nekada moze biti i stetno bez obzira na najbolje namjere i Vas i doktora koji Vas lijeci. Ukoliko sumnjate na trombofiliju kao uzrok pobacaja ili bolesti preporucio bih Vam stranice gore navedenih udruzenja jer je to ono sto je provjereno i sigurno.


Kad vec spominjete evidence based medicinu, onda vam je sigurno jasno da je i za FV i FII mutacije neko nekada "napisao rad", pa je trebalo da prodje neko vrijeme da se to kroz studije potvrdi i udje u svjetske smjernice koje spominjete. Takvi kao vi bi tada taj rad i to otkrice nazvali nadriljekarstvom, kao sto sada kazete za ostale mutacije. Srecom, uvijek ima i onih drugih koji su voljni istrazivati i siriti nase znanje medicine. Pa svi znamo da se svi svjetski guidelinesi, za sva oboljenja, bilo NICE, ACOG iliti NCCN i sl mijenjaju svako malo, bas zato jer nase znanje napreduje, i svi znamo da ponekad treba neko odredjeno vrijeme da se smjernice modifikuju.
Ja ne zelim s vama da se raspravljam, s obzirom da svakako imam FV i FII mutacije mene moj doktor lijeci po gore navedenim smjernicama. A vi slobodno svojoj supruzi, sestri, kcerki i sl preporucite ovo sto preporucujete nama, a nama koje smo prezivile strahote (za koje kazete da znate da je tragican dogadjaj, ali ne shvatate dubinu ocito), vidjeli strahote uzrokovane trombofilijom u prvim srodnicima, i koji se ocajnicki,borimo da izbjegnemo isti negativan ishod po bilo koju cijenu pustite da svoje pare trosimo kako god mi zelimo. Ako ja zelim da platim za dodatne mutacije, to je moje pravo. Od vas bi bilo vise fer da ste napisali,ono sto ste gore napisali, ali dodali i da postoje nova istrazivanja i nove studije koje ukazuju i na znacaj ovih ostalih mutacija. Postujem doktore koji se drze svjetskih smjernica, ali ne mogu smjernice biti jedino stivo koje ljekar cita...


_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
4.11.2014 19:13:20   
Gynecologist
Smjernice ili guidelines su jedino stivo koje je u medicini vazno upravo radi SIGURNOSTI PACIJENTA a sve drugo je EKSPERIMENt Koji moze zavrsiti svakao dobro ili lose po pacijenta. Terapija kona se ordinira takodjer zato kada Vas ljekar ukljuci u neku studiju ili istrazivanje od Vas uzima informirani pristanak- zasto? Zato sto se radi o eksperimentu koji Vam moze koristiti ali nastetiti. Ovo su cinjenice, a sve drugo je ranije napisano.

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
4.11.2014 21:38:21   
Sedina 30
AAvalon pp

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
10.11.2014 8:50:32   
mi@7
Cao,ima li neka zenica iz Zenice koja je koristila ili koristi heparin?

(odgovor članu Sedina 30)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.11.2014 17:54:05   
Vanja88
Nisam sigurna gdje tacno da pisem ali pokusacu ovdje s obzirom da je moje pitanje o naslovu teme.
Moja sestra od strica je trudna po drugi put....ali kaze da je na mirovanju jer ima hematom od 1cm iza ploda.
Malo me to zbunilo a nisam htjela previse da zapitkujem da li to moze da znaci da ima neki problem zgrusavanja krvi ili sl?
da li neko ima iskustva sa tim hematomima i da je sve bilo ok?

_____________________________


2010: Andjeo 1 ..6w3d
2011: Andjeo 2 .. 8w0d
2013: Andjeo 3...12w4d
8.12.2014 u 10:57 rodio se ZIVOT.. NIKOLA<3
6.7.2015 Biohem. 5w5d

(odgovor članu mi@7)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.11.2014 18:12:01   
Gynecologist
Radi se o subhorijalnom hematomu. Najcesce bude sve u redu. Pojava subhorijalnog hematoma nema veze sa trombofilijom.

(odgovor članu Vanja88)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
14.11.2014 18:33:07   
Vanja88
Hvala Gyno.
glupi google bolje svasta ne citati user posted image

_____________________________


2010: Andjeo 1 ..6w3d
2011: Andjeo 2 .. 8w0d
2013: Andjeo 3...12w4d
8.12.2014 u 10:57 rodio se ZIVOT.. NIKOLA<3
6.7.2015 Biohem. 5w5d

(odgovor članu Gynecologist)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
17.11.2014 22:24:07   
rousmary
Pozdrav,
Molim vas za info gdje mogu uraditi privatno antikardiolipnska i antifosfolipidna antitijela? Koliko kostaju ti nalazi?

(odgovor članu Vanja88)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.11.2014 8:41:37   
AAvalon
Rousmary, a u kojem gradu zivis?

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu rousmary)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
18.11.2014 16:23:11   
rousmary
Visoko

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Trombofilija, antifosfolipidni sindrom i ...
19.11.2014 9:34:26   
djudrdjica
Ja sam ih radila u BH laboratoriji, to je u Sarajevu prekoputa BKC-a, ulica Branilaca Sarajeva, i koštala su oko 60 KM.

(odgovor članu rousmary)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

kucnji ljubimci


imate li ih i sta ?

nemam (59%)

psa (13%)

macku (9%)

ribe (7%)

papagaj (7%)

ostalo (4%)


Broj svih glasova: 113

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *