|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Porodiljska naknada
15.9.2008 10:12:20   
M kao Mama
e ovako, kaže naš dragi ministar dr. Perica Jelečević,

Sredsta za finansiranje ovih prava obezbjeđuju se u budžetima kantona. Zbog nemogućnosti pojedinih kantona da u svojim budžetima obezbijdite potrebna sredstva za ove namjene ove naknade se ne isplaćuju  u istim kantonima ili isti variraju od kantona do kantona.
Tako se naknada žeu majci iz radnog odnosa ne isplaćuje u Posavskom, HNK-a i Kantonu 10.
Tuzlanski - 90 % od prosjećne plate žene majke ili 55 % prosjećene plate kantona, ako je to povoljnije za porodilju.
Ze-do - 80 % od prosječne plate žene majke
Bosanko-podrinjski - 80 % od prosječne plate žene majke
Srednje - bosanski - od 50% od prosječne plate žene majke
Zapadno - hercegovači - 70 % od prosječne plate žene majke
Sarajevo - od 60 % od prosječne plate žene majke

Ove naknade se isplačuju za 12 mjeseci

Novčana pomoć majci koja nije u radnom odnosu ne isplačuje se u HNK-a i KAntonu 10, a isplaćuje se u

Unsko - sanskom 100 Km jednokratno
Posavskom - 150 KM svaki mjesec pola godine,
Tuzlanskom- 150 KM jednokratno
Ze-do 150 km jednokratno
Bosanko - podrinjskom - od 60 do 150 km KM svaki mjesec pola godine,
Srednje - bosanskom 160 Km jednokratno
Zapadno - hercegovačkom 80 km KM svaki mjesec pola godine,
Sarajevskom 120 km godinu dana

< Poruku je uredio Dina RR -- 3.10.2008 9:22:40 >

(odgovor članu medica)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
16.9.2008 9:00:46   
medica
hvala ti za ove informacije

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
16.9.2008 10:32:14   
Amrino
Ne znam dali je neko vec napisao...ali i da jeste- nema veze- neka se ponovi.
Primjetila sam da mnoge porodilje ne znaju na sta sve imaju pravo...a i jedne prilike mi je sluzbenica na salteru rekla da i nije pozeljno da tone daju informacije same...nego ako pitas onda odgovore...ccc...
Ugl. sto se Sa kantona tice- tu porodilje imaju pravo na sve naknade a to su:
- jednokratna pomoc za opremu novorodjenceta u iznosu od 190 KM
- mjesecna nadoknada od 120 KM (isplacuje se godinu dana)
- djeciji doplatak koji je sada oko 35 KM po djetetu (godinu dana)
- pomoc za majke u vidu sokova ili mlijeka (u zavisnosti jeli dojilja ili ne)

(nadam se da nisam  nista zaboravila...)

Ovo vazi za nezaposlene majke koje priloze potrebnu dokumentaciju i vrlo bitno- niko u domacinstvu ne smije imati auto na svoje ime- jer se onda gubi pravo na pomoc.

Ugl. najbolje je zapucati u opstinu i traziti sve potrebne obrasce...i zahtjevajte da vam na svakom obrascu strihiraju koji papiri su obavezni. MM je bio na rubu zivaca i htio je da odustane ali ja nisam dala...kontam- hocu sta me sljeduje pa makar da je 1 KM. Bas mi super dodje onih 150- tak KM mjesecno...

Papiri se moraju ponovo predati nakon 6 mjeseci u protivnom se gubi pravo...


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu medica)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
16.9.2008 11:29:52   
Romali
Mama alma, ima nekih promjena u HNK. Od septembra počinje isplata jednokratne pomoći za sve rodilje ( bez obzira da li su zaposlene ) u iznosu od 400 KM. To je novina, za porodilje iz 2008.god.



_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
16.9.2008 13:00:49   
Aminad
Svaka vam čast ! Ja evo sa trećim djetetom ni marke nisam dobila sve kontam radi muž(prosječna plata otprilike!) nemam ja pravio ni na šta, student sam nisam na birou. I odustanem, reći će mi one na šalteru šta hoćeš, ima gorih ?!

Baš sam user posted image . A amrino je upravu zašto da ne uzmem ono što je moje!

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
19.9.2008 16:25:11   
M kao Mama
e, znam za HNK-a, ali budući da ministar zvanično to nije uvrstio, ja nisam htjela to da stavim da ne bude, mama alma napisla da će se davati 400 KM, ne znam jel to još usvojeno zvanično, navodno da je od septembra trebalo da se dijeli, za sve bebe rođene u 2008. godini, a može li mi neko odgovoriti za ovu opremu bebu, kada su to počeli davati, ja to nisam dobila, jedino sam dobila u porodilištu po paketić iz violete i pampersa

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
20.9.2008 16:48:25   
Romali
mama alma, usvojeno zvanično, juče prva grupa mama dobila novac.user posted image Nisam u toj grupi, ali gledala na mostarskim vijestima.

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
26.9.2008 22:03:22   
Lulu_
a tko spada u te grupe od 400 user posted image
hocu i jaaaaaaaaaa

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: PORODILJSKA NAKNADA
26.9.2008 22:05:18   
Romali
HNK, koliko znam , Lulu. Nažalost, čini mi se da je samo vaš kanton gori od našeg.

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Porodiljska naknada
3.10.2008 9:14:44   
Mincheta
Šokantno!  Uposelnicama institucija BiH koje se nalaze na porodiljskom odsustvu, poslodavac neće isplatiti platu. Fakture za isplatu dijela plate koji snosi poslodavac su vraćene / stopirane.  Objašnjenje (doduše usmeno) iz Ministarstva finansija i trezora je da prema novom Zakonu o platama i naknadama u institucijama BiH, poslodavac ne isplaćuje platu zaposlenicama koje su na porodiljskom odstustvu (pismeno se još niko nije očitovao, samo je tzv. plata blokirana).
Naime, član 35. (naknada za porodiljsko odsustvo) novog Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH glasi da „zaposleni u institucijama Bosne i Hercegovine na porodiljskom odsustvu ima pravo na naknadu u skladu sa propisima koji uređuju ova oblast prema mjestu uplate doprinosa za svakog zaposlenog".
Tako će stanovnica Kantona Sarajevo koja je uposlenica u instituciji BiH dobiti određeni postotak prosječne plate žene majke (80%), dok će uposlenica te iste institucije na državnom nivou, koje je stanovnica kantona u kojem se ne isplaćuje ovakav vid naknade, dobiti – pretpostavljam, po zakonu – ništa (jer, eto, poslodavac po novom Zakonu ne isplaćuje platu).

Da li ovo znači da žena na porodiljskom odstustvu uopšte ne prima platu?  Da li to znači da poslodavac (u konkrentom slučaju - država) ženu-majku na porodiljskom odstustvu jednostavno „prekriži"?
 
 
 

< Poruku je uredio Dina RR -- 3.10.2008 9:22:18 >

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Porodiljska naknada
6.10.2008 15:35:59   
hanabanana
Pa tako je već par godina, znam sigurno da je tako u zadnjih 5 godina jer sam i tada bila na porodiljskom. Zakonodavac je " da bi zaštitio porodilje " obezbijedio da i nezaposlene porodilje primaju nakandu, ali i dao poslodavcu na volju da li će ili neće šta plaćati porodilji,  koja je bila u radnom odnosu, dok je na porodiljskom odsustvu.

Prije stupanja na snagu ovog novog zakona koji " štiti " porodilje bio je stari koji je ovu problematiku rješavao tako da je nadležna ustanova ( centar za socijalni rad ) bila dužna za vrijeme porodiljskog odsustva majki porodilji koja je bila zaposlena neprekidno 6 mjeseci prije porodiljskog plaćati 70 % njene prosjećne plate za svo vrijeme trajanja porodiljskog.

Tako da je sada slobodna volja poslodavca da li će sada nešto dati ili neće dati ništa svojoj zaposlenici dok je na porodiljskom. Dosta firmi daje, i moja konkretno. Dakle dobijem od kantona oni što mi sljeduje ( 60 % prosjećne plate Kantona Sarajevo a ne više svoje plate ) a firma mi doplaćuje do punog iznosa moje plate.

U R Srpskoj je drugačije, tamo Centar za socijalni rad još uvijek majki porodilji isplaćuje 100 % njenu platu dok je na porodiljskom odsustvu. A ako rodi 4 djece ima pravo na penziju & mirovinu.


< Poruku je uredio hanabanana -- 6.10.2008 15:37:46 >

(odgovor članu Mincheta)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 18:37:57   
MirelaK
Ne znam gdje da postavim pitanje pa sam na ovoj temi, molim nadlezne da me ne ruze user posted image
Zanima me da li porodilje dobivaju ikakve poklone u Sa odmah nakon poroda. Znam da je prije bila i neka novcana pomoc?



_____________________________

Moj Ammar dosao na ovaj svijet 27.10.2008. god.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 21:55:27   
hanabanana
Koliko ja znam, opština Stari Grad je davala nešto u novcu svakoj porodilji, ostale opštine ne. 

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:00:50   
bebacha
ja nisam imala pravo na tu naknudu samo zbog toga sto sam student i nisam na birou

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:03:02   
Emina*
U Sarajevu se ta naknada dobije, bez obzira sto si student..
Ako si redovan student, potrebno je samo da si zivjela u Kantonu SA najmanje godinu dana,
i onda se moze traziti naknada, ne znam tacno sada koliko, ali znam da se dobije...

A sto se tice poklona,
u Opcoj bolnici dobijes Violetin paket user posted image   user posted image
A opcina Stari Grad je dijelila, ja mislim oko 200 KM,
po izlasku iz bolnice, ako se ne varam....

_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:06:03   
MirelaK
A to ko pripada Opcini stari grad? Ja sam Novo Sarajevo. Ja sam se udala 14.10.2007.godine, znaci za 4 dana je godina s tim da se nisam odmah prijavila,a li ja sam citala da je vazno da ti muz zivi duze od godinu dana u Sa_

_____________________________

Moj Ammar dosao na ovaj svijet 27.10.2008. god.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:08:17   
Emina*
Heh, Mirela, ovo sam procitala u novinama, i haman je tako..
Ja sam zivjela u Sarajevu skoro 4 godine, ali sam bila prijavljena na TZ,
i u tom slucaju nisam mogla nista da ostvarim...
(Otkud sam Amar, a Davud? user posted image )


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:10:34   
MirelaK
Ma hajd kako bude samo da se ja s hajrom rijesim, a sto se tice imena tu se malo svekrva umijesala, meni je jos uvijek najljepse ime Davud,...ali nemam snage protiv svih user posted image

_____________________________

Moj Ammar dosao na ovaj svijet 27.10.2008. god.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:26:23   
neki
Ne dozvoli da se bilo ko mijesa osim tebe i muza...Sorry sto sam iskrena,a sto se tice poklona,opstina stari grad uruci 200KM i buket cvijeca,kako su pazljiviuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:30:39   
MirelaK
Pa jel' to za porodilje iz Opcine stari grad? Koje tamo stanuju????

_____________________________

Moj Ammar dosao na ovaj svijet 27.10.2008. god.

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:32:59   
neki
Da, one koje stanuju u starom gradu

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:36:52   
MirelaK
hvala

_____________________________

Moj Ammar dosao na ovaj svijet 27.10.2008. god.

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 22:40:54   
neki
Ne znam jesam li ti ikako pomogla sa ovom informacijom.Ja sam u starom gradu,a nedavno se porodila od mog muza rodica,tako da znam.Pusa

(odgovor članu MirelaK)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Porodiljska naknada
10.10.2008 23:11:09   
Pankica
E moje drage forumasice!

Ja sam vam jedna od tih porodilja zaposlenih u Institucijama BiH, u jednom od Ministarstava, nije ni vazno kojem, jer nije vrijedno spomena, kad se dozvoli da se takvo sto desi.Evo treci dan ne mogu sebi da dodjem, a danas sam definitivno i ubjedjena da je sve istina, jer sam dobila platnu listu na kojoj nisu cak ni doprinosi obracunati, znaci, papir sa cistom NULOM (0) na obracunu?!user posted image user posted image Da stvar bude jos dramaticnija, nazove me kolegica iz racunovodstva "da mi saopsti jednu jako tuznu vijest, da vise necu primati naknadu za porodiljsko". Bez ikakvog objasnjenja, osim sto mi je rekla da su one takav obracun izvrsile po nalogu "glavnih", a da ni one nemaju, niti su vidjele ikakvu pismenu odluku, niti bilo sto na osnovu cega nece obracunati ni naknadu ni doprinose.Pa zar je takvo sto uopste moguce?! Trazila sam pismeno da me o tome obavijeste, kako bi i trebalo po svim zakonskim propisima i normama, ali ni od toga nista! Tako da ti nisu ostavili mogucnost nikakve zalbe, niti prigovora. Stvarno sramotno, jadno i bijedno. Da ne povjerujes. Bitno je da su oni sebi dzepove napunili na vrijeme. Ali najgore od svega je to sto ne uplacuju doprinose, pa se onda pitam, kako cu sutra knjizicu ovjeriti, bilo za mene ili za dijete. Navodno, Kanton ce preuzeti tu obavezu, ali oni se ne mogu dogovoriti oko najjednostavnijih stvari, a zamislite kako ce kada su pare u pitanju! Ne preostaje mi nista drugo, nego da prekinem porodiljsko, pocnem raditi, a malu bebu ostavim na milost i nemilost sudbini.

P.S. Beba iskljucivo doji, ali izgleda da ce ostati bez onog najvrijednijeg, majcinog mlijeka, a samo zbog necijih usijanih glava, puno im izdvajati za porodilje, Budzet ce im doci u krizu, pa ce im mozda zafaliti za njihove dzepove. Sva ova desavanja su zaista prevelik stres. user posted image

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Porodiljska naknada
13.10.2008 0:21:01   
Pankica
Pa gdje ste forumasice moje na ovoj temi?! Izgleda, ovaj problem nikog ne boli? Pa i bolje je, ali dajte bar malo podrske, pa zar nismo tu jedna za drugu, ako nista, a ono bar malo rijeci utjehe da pruzimo jedna drugoj.user posted image user posted image  Ima li kakvih novih informacija u vezi te porodiljske naknade, zna li neko nesto?user posted image

(odgovor članu Pankica)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *