|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Namaz u trudnoći
24.3.2010 11:15:39   
jasmin
Vec se dosta reklo kako obaviti namaz i bravo za vas cure,samo nek se klanja Onome koji stvori i nas a i nasu bebaru u pupi,pa je On opskrbljuje hranom i na nama je da Mu se zahvalimo namazom koji je On naredio.Onako kako smo u stanju,jer je Allah zaduzio insana da radi koliko moze.
Seko hana24,smijes li biti u polulezecem polozaju.Dakle,moras biti pokrivena za namaz,sve osim lica i saka.Zatim,uzmes si polulezeci ili lezeci polozaj.Kad je vrijeme za ruk`u podignes glavu koliko mozes da das znak da je ruk`u,isto tako i sedzde...samo priblizis ruke licu.Ja bih tako klanjala lezeci,sve isto samo sto lezis.Molim Allaha da vam olaksa moje drage trudnice,da Mu robujete kako je On naredio i da vas nagradi za vase namaze i da vam podari hairli dijete,jer niste nemarne prema onome sto je granica izmedju islama i kufra(nevjerstva),a ta granica je namaz,pa ko ga svjesno ostavi,pocinio je kufr.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Namaz u trudnoći
24.3.2010 11:26:35   
frenkoza
moze i tako... a ako ti je to tesko onda mozes i prstom isaretiti dijelove namaza... kad je kijam, onda ispravis prst gore.... kad je ruku savijes ga... kad je sedzda spustis, i tako isaretis djelove namaza...

_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Namaz u trudnoći
24.3.2010 20:31:25   
hana24
selam,
hvala vam na savjetima svima, upravo tako i radim, polulezeci polozaj i malo se glavom naginjem koliko mogu, za ruk un,  a za sedzdu nagnem glavu i priblizim ruke kao da sam na sedzdi pravo.( a to za maramu inace sam pokrivena hvala Allahu dz.s.)user posted image
uglavnom, hvala vam od srca neka vas Allah sve nagradi, samo mi je trebala potvrda ili bar podrska u mojim nastojanjima da sto pravilnije obavim namaz.user posted image

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Namaz u trudnoći
24.3.2010 21:06:54   
rubin
selam alejkum
ja sam, hvala Allahu, u prvoj trudnoci mogla klanjati do kraja stojeci,osim ponekad teravije, a sada sam u sedmom mjesecu i do sada nemam poteskoca. molim Allaha da vama koje imate uveca nagradu user posted image

(odgovor članu hana24)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Namaz u trudnoći
25.3.2010 7:52:09   
radost82
nek vas Allah nagradi za vas trud i nek vam olaksa, ja sam skoro saznala da sm trudna i stomak mi jos ne predstavlja problem,slabo se vidi, al mm i ja volimo na jaciju u dzemat otic, poslije svih obaveza malo rahatluka za dusu, a meni se nekako bas navece napuse stomak pa ko da sam u petom, i sve teze na sedzdu padam, za sad jos se moze izdurat al sam bas razmisljala sta da radim kasnije, kako u dzematu, mm kaze da imaju one stolice za nene, al mene nesto stid , al plaho volim dzemat a i nesto kontam gore me stid Allaha pa cu morat ih koristit, ako sve bude u redu aBd, u saf s nenama pa etuser posted image ,a za ove user posted image sto moraju mirovat samo vi klanjajte, pa kako god , bitan je nijjet a ima li iko milostiviji od Uzvisenog,nek vam On olaksa i nagradi vas i vas evlad.

(odgovor članu rubin)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Namaz u trudnoći
24.7.2011 13:12:54   
Alma_27

IZVORNA PORUKA: shpagica

@tajcika - moze li ti neko pomoci da uzmes abdest (meni je MM pomagao u visokom stadiju prosle trudnoce) - dozvoljeno je. Pa onda obuci carape sokne i mozes narednih 24 sata ciniti samo mesh po carapama kad uzimas abdest. A ostalo nije problem i ne moras preko kade. Ili mozda tejjemum da uzmes na neku zemljanu posudu. I lijepo sjedi ili lezi pa klanjaj. Bice ti dusa mirnija :)

Neka nas sve dragi Allah nagradi. Amin



znaci moze ovako po carapama? nema veze sto propustaju vodu user posted image

meni je tesko uzimati abdest svaki put (a idem cesto u wc... sta cu? sedmi mjesec sam) jer onda moram uci u kadu da operem noge i opet se saginjati a kakva sam smotana, mogla bih i pasti. ovako mogu samo malo protrati carape umjesto pranja nogu svaki put


i jos nesto. kad, ako Bog da, budem isla na teraviju, je li bolje da klanjam sjedeci citavo vrijeme ili da ustajem pa da sedzdu cinim sjecedi na stolici? mozda je, rekoh to bolje zbog cirkulacije u nogama user posted image

(odgovor članu shpagica)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Namaz u trudnoći
24.7.2011 13:35:32   
enči80
I ja od početka 2.mjeseca trudnoće koja je rizična uzimam abdest preko čarapa a i klanjam sjedeći.Bitan je nijjet a i naša volja da klanjamo a Allah dž.š.ć to kao i uvijek znati nagraditi.



_____________________________

28.10.2008.,jedna ptičica:(
07.09.2011.,dvije zlatne jabuke:)
'Nikada više ne planiram.Ja samo živim ovaj život.Ponekad kako želim,ponekad kako moram'.M.S.

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Namaz u trudnoći
19.12.2011 23:55:07   
treće
a što čarape kad imaju mestve?
A kako kad odete na porod, mislim u fikhu stoji da je žena dužna klanjati dok ne izađe glavica, pa čak i kad zadkom ide, hajd možeš položaj zauzet koji možeš, ali šta evo ako si na infuziji kako za tejemum i namaz? Je li iko probao ili naklanjavate iza nifasa?Ili ipak iaretom bez abdesta i tejemuma,i ta onda učite?

< Poruku je uredio treće -- 19.12.2011 23:58:53 >

(odgovor članu enči80)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Namaz u trudnoći
20.12.2011 6:01:07   
jasmin
IZVORNA PORUKA: treće

a što �arape kad imaju mestve?
A kako kad odete na porod, mislim u fikhu stoji da je žena dužna klanjati dok ne izađe glavica, pa �ak i kad zadkom ide, hajd možeš položaj zauzet koji možeš, ali šta evo ako si na infuziji kako za tejemum i namaz? Je li iko probao ili naklanjavate iza nifasa?Ili ipak iaretom bez abdesta i tejemuma,i ta onda u�ite?


Draga,neko ne koristi mestve,zato carape.Sto se tice namaza,kad zena prokrvari usljed porodjajnih bolova,tad prestaje s namazom.Ako si na infuziji,a nisi u stanju abdestiti,ima tejemum i namaz u polozaju u kojem si u stanju,sjedeci,onoliko koliko imas mogucnosti od infuzije.Ucis sve sto inace ucis na namazu :).

< Poruku je uredio jasmin -- 20.12.2011 6:02:32 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Namaz u trudnoći
20.12.2011 13:01:25   
treće
ah, po hanefijskom mezhebu ne mogu čarape pa sad sve zavisi kako ko.user posted image
E sad me zbuni, u knjizi Hanefijski fikh BR.1. od Tuhmaza piše"to je krv koja se pojavljuje nakon porođaja, ili nakon što iz maternice izađe veći dio novorođenčetova tijela. " ..."Uvjet jemeđutim, da se krvarenje pojavi odmah nakon što izađe dijete u cjelosti ili veći dio njegovog tijela."
Ako sam dobro shvatila do tog trenutka imamo dug za namaz.. mislim ja krvi i ne vidim do u saliuser posted image

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Namaz u trudnoći
20.12.2011 13:14:17   
jasmin
Evo malo o meshu po carapama :)...
http://minber.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=855:propis-uzimanja-mesha-po-arapama&catid=43:fikh&Itemid=59
Neke zene vide krv cim krenu bolovi,sto je od znakova pocetka poroda.Dobro si rekla,kako ko uzima koje misljenje.Recimo,neki su misljenja da najduzi nifas traje 40 dana i sve iza toga nije nifas.No,imamo misljenje da je nifas sve ono sto ima njegova svojstva,pa cak i kad prodje 40 dana,sto i ja smatram tacnim i drzim se toga,a Allah najbolje zna.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Namaz u trudnoći
20.12.2011 13:22:06   
treće
ja sam isto imala krvarenje iza 40 dana i našla u fikhuuser posted image da je to stanje koje treba liječiti, otišla kod gin. ona pogledala i kaže hajd bris da uzmemo da nisi šta pokupila i ispade hemolitički streptokok, na vakat ali sam namaz iza 40 obavljala, doduše teško je procijenit koja je krv meni valjda ranice nisu zarasle zbog bact.
Više me zanimalo je li iko klanja na npr 8 cm ali to je pitanje za fetve i emina čini mi se neka on kopa kitabeuser posted image
hvala, m.s.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Namaz u trudnoći
21.12.2011 11:52:09   
mamaibabo
drage moje mozda sramota al Bog zna najbolje ja licno u početku kako sam bila u krevetu nisam ni klanjalauser posted image poslje klanjaj sabah namaz i aksam al nesto stoječi nesto sjedeči ...sad sve al opet samo farz i to sjedeči nek mi se Bog dragi smiluje.....eto

_____________________________

18.04.2012 dosla na svijet moja princeza ,moja inspiracija

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Namaz u trudnoći
21.12.2011 12:02:45   
treće
ma najbitnije je da ne propuštaš, ležeći, sjedeći, nisi ni prva ni posljednja koja čuva trudnoću, moje kolegice su znale sjedeći još jastuka ispred pa šta, farze naravno zato i postoje farz i sunet, podržavam potpuno, ako te boli pa ne možeš ustajati uzmi kamen ili keramičku pločicu s donje keramičke strane ili drugi dozvoljen predmet i tejemum, za svaki namaz,user posted image

< Poruku je uredio treće -- 21.12.2011 12:04:35 >

(odgovor članu mamaibabo)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Namaz u trudnoći
21.12.2011 12:07:30   
mamaibabo
e vala jeste tako i ja kazem a moj mm sve nemoj bona i tako to...ma muskarci a i razumijem ga nama je innsAllah ova bebica sve pa mozda i bezpotrebno brinemo ipak sve je u Bozijim rukamauser posted image

_____________________________

18.04.2012 dosla na svijet moja princeza ,moja inspiracija

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Namaz u trudnoći
21.12.2011 12:21:02   
treće
ma razumijem ja to sve ali olakšice postoje da ih koristimo kad nam trebajuuser posted image , zato postoji ležeći namaz je sjećanje na Gospodara, mi se nešto kao ne osjećamo ili nismo navikli nisi ti odredila sebi takvo stanje, olakšaj sebi
ne bih stvarno da ti prisjedam na muku baš mi drago da klanjaš,
ali tako mi naumpadne izreka "Allah dž.š. mu dao, šejtan mu ne da"

(odgovor članu mamaibabo)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Namaz u trudnoći
21.12.2011 13:10:16   
jasmin

IZVORNA PORUKA: treće

ma razumijem ja to sve ali olakšice postoje da ih koristimo kad nam trebajuuser posted image , zato postoji ležeći namaz je sjećanje na Gospodara, mi se nešto kao ne osjećamo ili nismo navikli nisi ti odredila sebi takvo stanje, olakšaj sebi
ne bih stvarno da ti prisjedam na muku baš mi drago da klanjaš,
ali tako mi naumpadne izreka "Allah dž.š. mu dao, šejtan mu ne da"


Potpisujem.Isto tako,Allah je poklonio to dijete,pa Mu se treba i zahvaljivati kroz namaz i moliti Ga da se rodi zdravo i da sve prodje hairli.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Namaz u trudnoći
26.12.2011 11:10:54   
treće

preuzeto s RIJASETA IZ BiH

Tuesday, 12 May 2009 07:34
Share
Pitanje

Esselamu alejkum!
Zamolio bih vas da mi odgovorite na pitanje, da li je dozvoljeno uzimati mesh po čarapama i inače kakav je propis uzimanja mesha, da li se može uzimati samo u određenim uslovima, kao što je hladnoća i sl.



Odgovor

Postoje dva mišljenja i u hanefijskom mezhebu, kao i u drugim mezhebima u vezi mesha po čarapama (ako su deblje i podšivene kožom). Pretežno je mišljenje u našem mezhebu da mesh po običnim čarapama nije dozvoljen. Uvjetuje se da se u mestvama može ići nekoliko stotina metara a da se ne pocijepaju. U slučaju velike hladnoće, smatramo da je dozvoljeno učiniti mesh po debljim, neprozirnim čarapama (posebno ako su podšivene kožom), postupajući po olakšici, ali je svakako bolje prati noge prilikom abdesta, jer se time izbjegava razmimoilaženje pravnika o dozvoljenosti spomenutog postup

< Poruku je uredio treće -- 26.12.2011 11:11:47 >

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Namaz u trudnoći
28.9.2012 17:57:23   
majka Harisa
Ja imam jedno pitanje na pocetku sam trudnoce, 5 sedmica medjutim pojavilo se krvarenje i to sve komadi tamni. Citala sam o istihazi i to da je ozvoljeneo klanjati sa njom medjutim ako su tamni komadi a ne znam je li to izazi iz maternice ili se jos uvijek cisti sada sam u dilemi klanjati ili ne klanjati. Obzirom da tamna krv ima karakteristiku menstruacije. Zna li iko vise o tome
puno vam hvala user posted image user posted image

(odgovor članu treće)
Neposredna veza do poruke: 44
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *