|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  113 114 [115] 116 117   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zene sa Hidzabom
13.10.2012 18:48:28   
Medić*

IZVORNA PORUKA: Lady26


IZVORNA PORUKA: medic slatki

Jedino sam otkrivena pred muzem, cak ni pred zenama ne skidam ( rijetko ) jer mi marama ako je skinem jako nedostaje user posted image


A ja bih te tako voljela vidjeti bez marame user posted image user posted image




Bujrum na kaficu kad god blizu smo user posted image user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 2851
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 12:13:02   
Daliyah92
Imam pitanje iskljucivo za sestre sa hidzabom, koje prektikuju islam ono baš user posted image (i ja sam ta), a mogu i druge zene odgovoriti ako hoce.

Obiljezavate li godisnjice braka i kako? Nama ce za 4 mj. druga godisnjica i ja razmisljam da to malo obiljezim. Onako neka romanticna vecerica i to... Prvu nismo jer smo je slucajno preskocili user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 2852
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 12:23:48   
Daliyah92

IZVORNA PORUKA: mirnah

Jeli mi neko moze reci sto je dobro prouciti kad se ruzno sanja? Hvala unaprijed!



Onaj ko sanja san koji mu nije drag, neka u lijevu stranu puhne tri puta, i potom prouči: "e'uzu bi-l-Lahi"- moleći Ga za zaštitu protiv šejtana i ružnog sna. - ( 3x ) ( Muslim )

3) "Neće nikome san obznaniti." ( Muslim )

4)"Prevrne se na drugu stranu." ( Muslim )

5) "Ustane i klanja (nafilu), ako to želi." ( Muslim )


_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu mirnah)
Neposredna veza do poruke: 2853
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 13:12:50   
Leena

IZVORNA PORUKA: Dalia92

Imam pitanje iskljucivo za sestre sa hidzabom, koje prektikuju islam ono baš user posted image (i ja sam ta), a mogu i druge zene odgovoriti ako hoce.

Obiljezavate li godisnjice braka i kako? Nama ce za 4 mj. druga godisnjica i ja razmisljam da to malo obiljezim. Onako neka romanticna vecerica i to... Prvu nismo jer smo je slucajno preskocili user posted image user posted image user posted image


Ne nosim hidzab, ali ostalo sve praktikujemuser posted image , mada mislim da je godisnjica braka nesto jako intimno, tako da mislim da je svaki par obiljezava onako kako njima odgovara... Ugl., mozda ti dam neku idejuuser posted image , nama je bila godisnjica prije nekoliko dana i mm me odveo u restoran na veceru, sav je bio onako divan i krasan, otvarao vrata, izmicao stolicu, presmijesnouser posted image ... Razgovarali smo cijelu tu veceru, onako opusteno, rastereceno, sjecali se nekih lijepih trenutaka iz proslosti... I da, jos smo otvorili jelovnike i jedno drugom narucili jelo, i oboje smo potrefili ono sto bi svakako sami sebi narucili, bas mi je to bilo slatko... Tako, ove godine je bio red na njega da konta sta cemo.
Prosle godine, kada je bio moj red, ja sam kuci pripremila sve, njega poslala da odvede Esmu kod moje mame i rekla mu da se ne vraca kuci barem dva sata. Pripremila neku večericu, kolačiće, sve to lijepo servirala, uz svjećice i te foloveuser posted image , sredila se, nasminkala, napravila frizuru, ma bas je bilo slatko sve to skupa...
Ono sto je najbitnije jeste da napravite neki ugođaj koji vama odgovara i posvetite se tu noc samo jedno drugom, pa sta god drugo skontate, bit ce vam lijepo sigurno user posted image Sretno.

_____________________________

<3 Ljubičica <3 21. 4. 2010. u 15:10h (3400g, 52cm)

*Pahuljica* 7. 1. 2014. u 20:15 (3450g, 54cm)

Macak mali 23.12.2015. u 21:20 (4100g, 57cm)

All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms


(odgovor članu Daliyah92)
Neposredna veza do poruke: 2854
   [Obrisana poruka]
15.10.2012 14:08:42   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Leena)
  Neposredna veza do poruke: 2855
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 14:12:29   
Leena

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: Leena


IZVORNA PORUKA: Dalia92

Imam pitanje iskljucivo za sestre sa hidzabom, koje prektikuju islam ono baš user posted image (i ja sam ta), a mogu i druge zene odgovoriti ako hoce.

Obiljezavate li godisnjice braka i kako? Nama ce za 4 mj. druga godisnjica i ja razmisljam da to malo obiljezim. Onako neka romanticna vecerica i to... Prvu nismo jer smo je slucajno preskocili user posted image user posted image user posted image


Ne nosim hidzab, ali ostalo sve praktikujemuser posted image , mada mislim da je godisnjica braka nesto jako intimno, tako da mislim da je svaki par obiljezava onako kako njima odgovara... Ugl., mozda ti dam neku idejuuser posted image , nama je bila godisnjica prije nekoliko dana i mm me odveo u restoran na veceru, sav je bio onako divan i krasan, otvarao vrata, izmicao stolicu, presmijesnouser posted image ... Razgovarali smo cijelu tu veceru, onako opusteno, rastereceno, sjecali se nekih lijepih trenutaka iz proslosti... I da, jos smo otvorili jelovnike i jedno drugom narucili jelo, i oboje smo potrefili ono sto bi svakako sami sebi narucili, bas mi je to bilo slatko... Tako, ove godine je bio red na njega da konta sta cemo.
Prosle godine, kada je bio moj red, ja sam kuci pripremila sve, njega poslala da odvede Esmu kod moje mame i rekla mu da se ne vraca kuci barem dva sata. Pripremila neku večericu, kolačiće, sve to lijepo servirala, uz svjećice i te foloveuser posted image , sredila se, nasminkala, napravila frizuru, ma bas je bilo slatko sve to skupa...
Ono sto je najbitnije jeste da napravite neki ugođaj koji vama odgovara i posvetite se tu noc samo jedno drugom, pa sta god drugo skontate, bit ce vam lijepo sigurno user posted image Sretno.


Leena, mi već evo isto godina kao i viuser posted image idemo na ono 'mjesto zločina'...i baš bude gotiva...ja, mm, svjeće, romantika...iiii to be continued...user posted image

Ove godine ćemo isto ako Bog da...uvijek se sjetimo detalja s vjenčanja, posvetimo se jedno drugom i bude nam divno.




Isto godina i isto mjesto zlocinauser posted image A vama blizu mjesto zlocinauser posted image i ja bih voljela tamo barem jednom, ali kad se nikad ne zadesimo u Bihacu. Ove godine me vodio u Cetiri sobe gospođe Safije, super restoran, ali bi mi taj bio draži:)


_____________________________

<3 Ljubičica <3 21. 4. 2010. u 15:10h (3400g, 52cm)

*Pahuljica* 7. 1. 2014. u 20:15 (3450g, 54cm)

Macak mali 23.12.2015. u 21:20 (4100g, 57cm)

All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms


(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2856
   [Obrisana poruka]
15.10.2012 14:18:10   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Leena)
  Neposredna veza do poruke: 2857
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 14:53:02   
jasmin
Ne obelezavamo godisnjicu braka nicim posebnim,ni vecere,niti izlasci niti opcenito neka specijalna romantika. Romanticni smo kao i svaki dan user posted image .
Samo mu ponekad napomenem neke scene i dodje mi da zapjevam:
Ko mi sihir poturi pa se u te` zaljubi`ko mi pamet oduze,pa ne mogu bez tebe user posted image user posted image .

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2858
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 14:56:06   
Daliyah92
Zaboravila sam reci zasto je pitanje za sestre koje praktikuju islam i nose hidzab. Zato sto sam citav zivot slusala da je zabranjeno po islamu da se bilo sta obiljezava i slavi osim dva bajrama. I onda nadjem odg. na jedno pitanje gdje se kaze da to nije zabranjeno obiljeziti. Pa eto da vidim sta ostale sestre misle o tome.

_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2859
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 15:57:37   
Vinetu
Ne nosim hidžab...
MM i ja ne obilježavamo godišnjice ni rođendane, samo kćerkin rođendan, a i to skromno i više zbog familije. Obradujemo se međusobno za bajrame i hidžretsku novu godinu, kupimo jedno drugom nešto ili sami sebi ono što nam se sviđa. Malenoj kupimo posebnu igračku i stavljamo veći naglasak na obilježavanje bajrama nego na obilježavanje njenog rođendana.

(odgovor članu Daliyah92)
Neposredna veza do poruke: 2860
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 16:04:03   
Medić*
Ni mi ne obiljezavamo godisnjice. Jednostavno svaki dan nam je izlazak, setnja, romantika, vecera user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 2861
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 16:51:15   
jasmin

IZVORNA PORUKA: medic slatki

Ni mi ne obiljezavamo godisnjice. Jednostavno svaki dan nam je izlazak, setnja, romantika, vecera user posted image

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 2862
   RE: Zene sa Hidzabom
15.10.2012 16:52:57   
Hannan
Ni mi sad ne boiljezavamo nesto spec. prve 2 god smo isli na veceru i rucak, poslije toga 2 godisnjice nismo bil iskupa, a ove zadnje 3 pustimo snimak svadbe i objasnjavamo sinu cijelo vrijeme zasto on nije bio na svadbi :)

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 2863
   RE: Zene sa Hidzabom
16.10.2012 19:53:17   
rerica
Kada nastupi deset_ dana zul-hidždžeta pojačajte pokornost (Allahu). Jer to su dani kojima je Allah dao posebnu vrijednost i učinio noći tih dana svetim kao i sâme dâne. Pa ko klanja u jednoj od tih noći,(Naravno, Noć Arefata nastupa nakon akšama prije dana Arefata, znači ako je Dan Arefata subota, noć u kojoj treba klanjati je petak nakon akšama, odnosno u posljednjoj trećini noći a to je prije nastupa sabahskoga vremena za subotu po vaktiji) u posljednjoj trećini, četiri rekata, učeći na jednome rekatu Fatihu, Kul e‘ûzu bi Rabbil felek i Kul e‘ûzu bi Rabbin-nâs, suru Ihlâs (Kul Huvallâhu Ehad) tri puta i Ajetul Kursiju (Allâhu lâ ilâhe illâ Hûvel Hajjul Kajjûm), i tako i na ostala tri rekata; potom, kada preda selam, podigne ruke i prouči:



(Slavljen je Vlasnik časti i sile, slavljen je Vlasnik snage i melekutskoga svijeta, slavljen je Allah, Živi, Onaj Koji ne umire, nema božanstva osim Njega koji oživljava i usmrćuje, a On je Živi, ne umire, slavljen je Allah, Gospodar robova i gradova, i hvala Allahu, mnogo hvala, puno, blagoslovljeno, na svakome stanju, Allah je najveća veličina, Gospodar naš, silna je Njegova veličanstvenost i Njegova snaga, bilo gdje)




a potom zatraži (od Allaha) šta god hoće, imat će nagradu vrijednu kao da je obavio hadž, hodočastio Allahovu časnu Kuću, i zijaretio (posjetio) kabur (grob) Vjesnika (Muhammeda), alejhisselam, i kao da se borio na Allahovu putu.

Ništa neće Allaha upitati a da mu On to ne podari.

A ako bude ovaj namaz klanjao svake noći u toku deset_ dana zul-hidždžeta, Allah će mu dozvoliti Najveći Džennet - Firdevs (najviši stupanj Raja), s njega će izbrisati svako zlo, i reći će mu se:

‘Prednjači s djelima!’

A kada nastupi Dan Arefata, i on isposti taj dan i klanja tu noć i prouči ovu dovu, i bude još pokorniji Allahu, Allah kaže:



‘Meleki Moji! Svedočite da sam mu oprostio i uračunao ga među hadžije koji hodočaste Kuću Moju!’

Meleki se tada obraduju što je Allah sve to podario tome robu a zbog njegovih namaza i dove.”

Abdul Kadir Gejlani, Kitâbul Gunjâ, tom II, str. 40., 41.

Hadis, govor Muhammeda, alejhisselam, prenosi hazreti Husejin od hazreti Alije, a bilježi ga Dârakutnî, 4/278., 4/278.

Abdul Kadir Gejlani, , tom II, str. 40., 41., 4/278.

< Poruku je uredio Visnja RR -- 21.10.2012 18:20:02 >


_____________________________

moja cura stigla majki svojoj <3

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 2864
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 7:28:52   
Alma_27
kada nastupaju ovi dani? ja imam samo nas kalendar

mozda bih mogla i napostiti propustene dane iz mjeseca Ramazana...

< Poruku je uredio Alma_27 -- 17.10.2012 7:30:02 >

(odgovor članu rerica)
Neposredna veza do poruke: 2865
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 8:23:05   
hally

IZVORNA PORUKA: rerica

Kada nastupi deset dana zul-hidždžeta pojačajte pokornost (Allahu). Jer to su dani kojima je Allah dao posebnu vrijednost i učinio noći tih dana svetim kao i sâme dâne. Pa ko klanja u jednoj od tih noći,(Naravno, Noć Arefata nastupa nakon akšama prije dana Arefata, znači ako je Dan Arefata subota, noć u kojoj treba klanjati je petak nakon akšama, odnosno u posljednjoj trećini noći a to je prije nastupa sabahskoga vremena za subotu po vaktiji) u posljednjoj trećini, četiri rekata, učeći na jednome rekatu Fatihu, Kul e‘ûzu bi Rabbil felek i Kul e‘ûzu bi Rabbin-nâs, suru Ihlâs (Kul Huvallâhu Ehad) tri puta i Ajetul Kursiju (Allâhu lâ ilâhe illâ Hûvel Hajjul Kajjûm), i tako i na ostala tri rekata; potom, kada preda selam, podigne ruke i prouči:

سُبْحَانَ ذِي الْعِزَّةِ وَ الْجَبَرُوتِ, سُبْحَانَ ذِي الْقُدْرَةِ وَ الْمَلَكُوتِ, سُبْحَانَ اللَّهِ الْحَيِّ الَّذِي لآ يَمُوتُ, لآ إلآهَ إلآّ هُوَ يُحْيِي وَ يُمِيتُ, سُبْحَانَ أللَّهِ رَبِّ الْعِبَادِ وَ الْبِلآدِ, وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ حَمْدًا كَثِيرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا عليَ كُلِّ حَالٍ, اللهُ أَكْبَرُ كَبِيرًا, رَبَّنَا جَلَّ جَلآلُهُ وَ قُدْرَتُهُ بِكُلِّ مَكَانٍ

.................


Allah te nagradio rerice.... da budemo od onih koji su ovdje spomenuti. amin

(odgovor članu rerica)
Neposredna veza do poruke: 2866
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 14:41:48   
Daliyah92
Na bosanskom kalendaru je napisano da je 16. 10. prvi dan zul-hidzdzeta, a ovdje u Saudiji je danas prvi dan, 17.10. Tako da po bosanskom kalendaru je Bajram u cetvrtak 25.10., a ovdje i u svim islamskim drzavama u petak 26.10. Ne znam hoce li se sta u Bosni promijeniti. Jedne godine se isto ovo desilo samo je bio u pitanju Ramazanski Bajram, pa su u Cazinu mjestani jednog sela postili dok su mjestani susjednog sela bajramovali.

Sta vi mislite o ovom? Nije veliki problem ovaj bajram, ali problem je kad se desi da neko posti kao zadnji dan Ramazana, a ustvari zabranjeno mu je postiti taj dan, jer je to prvi dan Bajrama.

_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu hally)
Neposredna veza do poruke: 2867
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 15:19:53   
Vinetu
I ja danas čuh od prijateljice da će prvi dan Bajrama biti u petak, a ne u četvrtak... al' eto, ništa zvanično još nisam čula user posted image

(odgovor članu Daliyah92)
Neposredna veza do poruke: 2868
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 15:32:49   
Daliyah92
Hidzretski mjeseci nisu kao nasi i nikad se unaprijed ne moze znati koliko imaju dana, 29 ili 30. Sve su samo pretpostavke dok se ne vidi mladi mjsec koji oznacava pocetak novog hidzretskog mjeseca. I ovdje u Saudijskom kalendaru pise kao i u bosanskom ali to nista ne znaci. Mi smo saznali da je posljednji mjesec imao 30 dana tek nakon sto je zavrsio 29. dan, tako da je danas prvi dan zul-hidzdzeta, sto znaci da je bajram u petak. I to je sigurno, samo je pitanje kad ce se slaviti u Bosni user posted image

_____________________________

"Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima: da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi."

A 16.6.2012. :)
D 14.5.2016. :)

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 2869
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 15:49:46   
chuci
jedno ppitanje za upućene. jel mi preče ne rezati nokte, obzirom da koljemo kurban aBd, ili mi je preče odrezati nokte jer će mi do bajrama biti predugi?

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu Daliyah92)
Neposredna veza do poruke: 2870
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 17:28:30   
canim

IZVORNA PORUKA: chuci

jedno ppitanje za upućene. jel mi preče ne rezati nokte, obzirom da koljemo kurban aBd, ili mi je preče odrezati nokte jer će mi do bajrama biti predugi?

A kakve imaju veze nokti i Kurban user posted image

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 2871
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 18:41:45   
chuci
pa ono da se ne treba šišati i rezati nokte ovih 10 dana prije bajrama.
izvini dijete mi je na rukama pa nemam kad tražiti hadis ali znam da ima

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 2872
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 19:06:24   
canim
Evo sta rijaset___ kaže na to http://rijaset_.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=11537:rezanje-noktiju&catid=161&Itemid=520 user posted image
Evo i pitanje vezano za kurban bajram
http://rijaset_.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=2583:cisanje-za-kurban-bajram&catid=123:ostalo&Itemid=556

< Poruku je uredio canim -- 17.10.2012 19:20:14 >

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 2873
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 19:28:07   
Medić*
Copy-paste

PROPISI KOJI SE VEZUJU ZA ONOGA KO KOLJE I VRIJEME KLANJA KURBANA

Od Ummu Seleme, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik kazao: ''''Kada nastupi mjesec zul-hidždže, pa neko od vas htjedne da kolje kurban, neka ne uzima (krati) ništa od svoje kose ili kože.'''' (Muslim)

U drugom rivajetu ovog hadisa, takoðer kod imama Muslima: ''''Neka ne odstranjuje dlake i neka ne siječe nokte.''''

Islamski pravnici su se razišli u shvatanju ovog vjerodostojnog hadisa. Veliki broj učenjaka smatrao je da je činjenje spomenutih stvari strogo zabranjeno, haram. Osnova je da kada doðe neka zabrana, da je to haram sve dok ne doðu drugi argumenti koji to pojašnjavaju. Druga skupina je smatrala da je to pokuðeno, a ne da je haram. Treća skupina (hanefijska pravna škola) smatrala je da je to dozvoljeno činiti zbog drugih hadisa u kojima je spomenuto da je to dozvoljeno. Treba napomenuti da je dokaz koji su spomenuli pravnici hanefijske pravne škole općeg karaktera, a spomenuti hadis Ummu Seleme, r.a., posebnog, a poznato je da se daje prednost u postupanju po posebnim argumentima nad općim argumentima.
Pogledamo li u sve predaje spomenutog hadisa, vidjet ćemo da su spomenute (u zabrani) tri stvari: kosa, nokti i koža.
Kosa – to obuhvata svaki vid odstranjivanja dlaka sa tijela: brijanje, čupanje, kraćenje, spaljivanje; i takoðer obuhvata sve dlake na tijelu: dlake ispod pazuha, oko stidnih mjesta, bradu, brkove i kosu na glavi.

Ako bi neko, ko želi klati kurban, počinio neku od zabranjenih stvari, namjerno ili u zaboravu, po konsenzusu islamskih učenjaka nije obavezan da se iskupljuje posebnim iskupom. Ako je to učinio namjerno, pokajat će se Uzvišenom Allahu kao za činjenje bilo kojeg drugog grijeha.

Napomene

Ovaj propis eksplicitno se veže za osobu koja će klati kurban (vlasnika kurban), ali ne i za ostale članove njegove porodice.
Ako bi čovjek počinio neku od zabranjenih stvari, to nema nikakve veze sa ispravnošću njegovog kurbana, njegov kurban i prinošenje žrtve je validno.
Ako bi čovjek bio opunomoćen od strane nekoga da mu zakolje kurban, tada se zabrana ne odnosi na opunomoćenika (onoga koji kolje).
Ako bi se ukazala velika potreba za činjenjem neke od zabranjenih stvari, ko što je brijanje glave kako bi se izvršio hirurški zahvat i sl., u tom slučaju nema smetnje da se to učini.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 2874
   RE: Zene sa Hidzabom
17.10.2012 19:48:24   
jasmin
Prosao je prvi zulhidzdze. Naravno da covjek u ovim danima treba da cini sto vise dobrih djela. Nadam se da se rerica nece naljutiti,ali hadis koji je navela nema vjerodostojno utemeljenje u serijatu.

Piše: Mr. Hakija Kanurić
Uzvišeni Allah odredio je pripadnicima ovog ummeta znatno kraće životne vijekove u odnosu na ranije narode, ali im je, iz Svoje plemenitosti, podario posebne sezonske prilike u kojima se dobra djela višestruko nagrađuju. Koristeći te prilike pripadnici ovog ummeta mogu postići veliki uspjeh za koji bi inače trebao mnogo duži vremenski period proveden u ibadetu i dobrim djelima. Ovim prilikama razbija se ustaljena rutina, praktično se odgaja i usmjerava na povećanje Allahu dragih djela i razvija se jaka i konstantna veza sa Gospodarom.

Jedna od tih posebnih prilika je prvih deset dana hidžretskog mjeseca zul-hidždžeta, a na to upućuju brojni argumenti, od kojih su:

1. Uzvišeni Gospodar objavio je: ''Tako mi zore, i deset noći“ (prijevod značenja 1. i 2. ajeta iz sure El-Fedžr). Tumačeći značenja ovih Allahovih riječi, poznati komentator Kur'ana Ibn Kesir kazao je: ''Deset noći – odnosi se na prvih deset dana zul-hidždžeta, kao što su to rekli Ibn Abbas, Ibnuz-Zubejr, Mudžahid i brojni drugi.“ (Tefsir Ibn Kesira, 8/390) Uzvišeni Allah zaklinje se čime želi od Svojih stvorenja, a Njegovo zaklinjanje upućuje na vrijednost i veličinu onoga čime se zakleo.

2. Rekao je Uzvišeni Allah: ''I da bi u poznatim danima, prilikom klanja kurbana, kojim ih je Allah opskrbio, Njegovo ime spominjali.“ (Prijevod značenja 28. ajeta iz sure El-Hadždž) ''Poznati dani'' spomenuti u ovom ajetu su deset dana zul-hidždžeta, po mišljenju velikog broja učenjaka. (Tefsir Ibn Kesir, 5/415), a nazvani su tim imenom jer su poznati po svojim vrlinama i blagodatima.

3. Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ''Nema dana u kojima je dobro djelo Allahu draže od ovih dana (prvih deset dana zul-hidždžeta). Prisutni su upitali: ''Allahov Poslaniče, i od borbe na Allahovom putu?'' Rekao je: ''I od borbe na Allahovom putu, osim čovjeka koji u borbi na Allahovom putu žrtvuje svoj život i imetak.“ (Hadis-sahih) Iz hadisa se razumije da je svako dobro djelo koje se učini u prvih deset dana zul-hidždžeta Allahu draže od sličnog djela kada se uradi mimo tih dana. Razumije se, također, da je čovjek koji se trudi da čini dobra djela u ovim danima bolji od borca na Allahovom putu koji na tom putu ne preseli, te da se sva dobra djela u njima, bez izuzetka, višestruko nagrađuju.

4. Prvih deset dana zul-hidždžeta obuhvata dan Arefata i prvi dan Kurban-bajrama, o kojima je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Najveličanstveniji dan kod Allaha je prvi dan Kurban-bajrama, a zatim dan Arefata.“ (Ebu Davud i Nesai – sahih)

Spomenuti ajeti i hadisi jasno ukazuju na vrijednost tih dana i da vjerniku daju idealnu priliku da ojača svoj iman i opskrbi se duševnom hranom, koja će mu dati elana i olakšati životne teškoće. U ovim danima otvaraju se vrata onima koji se žele nadmetati u činjenju dobrih djela i postizanju visokih stepeni oživljavajući ovaj zapostavljeni sunnet.

Djela koja je pohvalno činiti u prvih deset dana zul-hidždžeta

Shvatili smo koliko su dobra djela u prvih deset dana zul-hidždžeta vrednija od istih u drugom vremenu, te da su takve sezonske prilike blagodat i milost Uzvišenog Allaha koju će sretni iskoristiti. Zbog toga je potrebno ovim danima posvetiti posebnu pažnju i ispuniti ih dobrim djelima svih vrsta, a naročito sljedećim:

1. Obavljanje hadždža i 'umre. To je najbolje što se može učiniti u tim danima, jer kome Allah omogući obavljanje hadždža i 'umre na propisan način, nagrada mu je Džennet. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ''Umra nakon umre je iskup za grijehe počinjene između njih, a za hadždž mebrur (ispravno obavljen hadždž) nema druge nagrade osim Dženneta." (Muttefekun alejhi)

2. Donošenje tekbira i učenje zikra. Rekao je Resulullah, neka je na njega Allahov mir i blagoslov: ''Nema dana koji su veličanstveniji kod Allaha i Njemu draži od ovih deset dana, stoga ih ispunite riječima la ilahe illallah, Allahu ekber i elhamdulillah.“ (Ahmed – sahih) Ibn Omer i Ebu Hurejre, Allah njima zadovoljan bio, izlazili su na pijacu za vrijeme prvih deset dana zul-hidždžeta donoseći tekbire pa su i ostali ljudi, čuvši njihovo tekbiranje, donosili tekbire. (Buharija, muallekan)

- Tekbiri se uče u svim prilikama tokom ovih mubarek dana, a neposredno nakon namaza propisano ih je učiti u periodu od sabah-namaza na dan Arefata, za one koji nisu na hadždžu, a za hadžije od podne-namaza prvog dana Bajrama, do ikindija-namaza četvrtog dana Bajrama.
- Preneseno je više načina na koje su ashabi donosili tekbire. Mogu se jednostavno ponavljati riječi: ''Allahu ekber“, a mogu se učiti i na sljedeći način: ''Allahu ekber, Allahu ekber, la ilahe illahu vallahu ekber, Allahu ekberu ve lillahu hamd''.
- Nije propisano zajedničko donošenje tekbira, tako da skupina uči tekbire u isti glas, jer ne postoje predaje od odabranih generacija koje bi to potvrdile. Sunnet je općenito zikriti, a tako i pojedinačno donositi tekbire, dakle svako za sebe.

3. Dobrovoljni post. Post je ibadet koji je Svemogući Allah pripisao Sebi zbog njegove velike vrijednosti i visokog stepena. U hadisi-kudsijju Uzvišeni Allah kaže: ''Svako djelo sina Ademovog njemu pripada osim posta, on uistinu Meni pripada i Ja ću za njega nagradu dati!“ (Muttefekun alejhi) Prenosi se od Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, supruga da su govorile: ''Allahov Poslanik postio je devet dana zul-hidždžeta, dan Ašure i tri dana u svakom mjesecu.“ (Ebu Davud – sahih) Posebno je pohvalno muslimanima koji nisu na hadždžu postiti dan Arefata (9. zul-hidždže), jer je na post tog dana Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, podstakao kazavši: ''Računam da će Allah postom tog dana oprostiti grijehe učinjene u protekloj i grijehe učinjene u narednoj godini.“ (Muslim)

4. Dobrovoljni namaz. Uz nastojanje da se obavezni namazi klanjaju u džamijama, pohvalno je u tim danima učestati dobrovoljne namaze, jer namaz je jedan od najvrednijih i najkorisnijih ibadeta. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, obraćajući se Sevbanu, radijallahu anhu, rekao je: ''Nastoj da što više sedždi učiniš, jer za svaku sedždu koju učiniš Allah će te Sebi podići za stepen i grijeh ti oprostiti.“ (Muslim)

5. Udjeljivanje sadake. Rekao je Uzvišeni Allah: ''O vjernici, udijelite dio od onoga čime vas Mi darujemo, prije nego što dođe Dan kada neće biti ni otkupa, ni prijateljstva, ni posredništva! - A nevjernici sami sebi čine nepravdu.“ (Prijevod značenja 254. ajeta iz sure El-Bekare) Stoga je pohvalno uljepšati ove dane i tim ibadetom.

6. Klanje kurbana u danima Bajrama, jedenje i udjeljivanje kurbanskog mesa.
Postoje i mnoga druga djela koje je pohvalno činiti bilo kada, a naročito u tim danima, kao što su: učenje Kur'ana, istigfar – traženje oprosta, dobročinstvo roditeljima i komšijama, održavanje rodbinskih veza, nazivanje selama, mirenje zavađenih, podsticaj na dobro i zabrana lošeg, ostavljanje ružnih riječi, čuvanje pogleda od harama, ukazivanje počasti gostima, posjeta bolesnih, donošenje salavata na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, upućivanje dove za roditelje i braću u vjeri, unošenje radosti u srce muslimana, praštanje i sl.

Dolazak ovih posebnih sezonskih prilika potrebno je preduhitriti iskrenim pokajanjem od svih grijeha uz čvrstu odluku da im se neće vratiti, te donošenjem odlučne namjere da se ti dani ispune Allahu dragim djelima. Objavio je Svemogući Allah: ''One koji se budu zbog Nas trudili Mi ćemo, sigurno, putevima koji Nama vode uputiti; a Allah je, zaista, na strani onih koji dobra djela čine!“ (Prijevod značenja 69. ajeta iz sure El-'Ankebut)

Molim Uzvišenog Allaha da nas učini od sretnih, koji koriste ovakve prilike, koje obasipa Svojom milošću i kojima je zadovoljan, jer On daje nadahnuće i upućuje na pravi put. Amin!

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 2875
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  113 114 [115] 116 117   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  113 114 [115] 116 117   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *