|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  27 28 [29] 30 31   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Prvačići
26.9.2013 23:11:39   
lely
Hvala vam od srca na podršci.Nisam neki cmizdravi roditelj i sve sam kontala dal da pišem post ili ne,ali opet lakše je kad te neko prosvjetli user posted image
Hanady istog sam mišljenja i sve kontam prestat će,vidjet će neko pa učiteljice su tu,ali morat ću ipak da poduzmem nešto.
Mislim da ne dolazi u obzir razgovor sa roditeljima te djece,jer znate kako to danas ide večini su njuihova djeca sveci....
što se tiče tena i ja sam bila potpuno zbunjena,bili su na izletu na Igmanu i to se tu desilo.Sad kako su njegove tene uopšte došle do druge djece nisam baš sigurna user posted image kaže da je s drugom sjedio na deci i da mu je neko to uradio....Tako je onda mogao uraditi i bilo šta ako to niko primjetio nije.Nadam se da ne pretjerujem i da ne postajem paranoičnauser posted image
Ugl javim šta smo uradili i kako i da li smo riješili problem.
user posted image vas sve

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 701
   RE: Prvačići
26.9.2013 23:21:20   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: amra_sa


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: amra_sa

I samo da kažem , nisu učiteljice krive za sve što se dešava među djecom. Djeca u školu dolaze sa kućnim odgojem ili ne(odgojem), nazovite to kako želite ...
Svi korijeni problema dolaze prije svega iz porodice, pa tek onda sve ostalo (ličnost, karakter...). Ako je dijete kući zanemareno, ako je otac ili majka nasilan/nasilna, ako je dijete frustrirano itd. da ne pričam dalje očekivati je da će praviti probleme.
Greška svakog roditelja je što prvo kaže ... Eh gdje mu je učiteljica bila ... user posted image
Učiteljice ne mogu na velikim odmorima trčati za 30 toro svoje djece i gledati šta djeca rade, dajte malo, budite realne.
Pretpostavlja se da sva djeca u školu dolaze sa primjernim vladanjem i kućnim odgojem, da znaju šta smiju šta ne smiju. A isto tako za očekivati je da će se ponekad i posvađati, pogurati i sl. Pa i mi odrasli smo takvi i još puno gori. Ništa novo. Samo se treba znati granica u svemu.



amra...
ja jesam stajališta da se kući odgaja a u školi uči...
ali meni ne pda na pamet odgajati nečije roditelje ili njihovu djecu...tek moj posao to nije....
škola je javna sutanoova u dužna je zašitit djecu unutar iste...
dok mene nema staratelj mom djetetu je ona, ja sma dijete predal i smatram da ga štite kao što bih ja...

ovdje pričamo o djetetu prvi osnovne, nakon mjesec dana boravka u školi...
prvačić koji dolazi sa pričom dešavanj u učionici odjeljenja i učionici porduženoga boravka doživljava maltretiranje...
pjesak u tenama...
mislim zaista...

nisu oni u dvorištu sami pa da njemu neko kaže dal je mršav il debeo...
oni su u učionicu...zar je moguće da od 1 do 5 razreda su zajedno u boravku koji se plaća 200 KM i da učiteljice ne čuju i ne vide što se dešava...

i da u nečije tene neko napse pjesak i sada ja trebam ići njegovomr doitelju...ja neću očima da vidim toga roditelja...
niti d aga odgajam niti njegovo dijete...ja hoću da škola pazi i čuva moje dijete do fizičkoga i psihičkoga maltretiranja....
zašto to neko dijete drugome radi, čemu razlozi za to...nek vidi pedagog i psiholog škole...
dali je sve u redu u porodicama tim...mene ni to ne zanima...
moje je da pošaljem svoje dogojeno dijete...i iz ovoga primjera vidimo da je takav i spolan...a i poznajm i majku i dijete...znam o čemu pričam...



izvini...ja da sma tu ja bih regirala...



Ja bih baš htjela da vidim kakvi su roditelji tog dječaka koji maltertira moje dijete npr. da znam kako ću se postaviti u situaciji i kako ću ja svoje dijete prevaspitati u tom slučaju. Pa neću se ja sa tim djetetom raspravljati, nego sa njegovim roditeljima ili starateljima, valjda je to logično.
Možda sam i previše detaljna kad su neke stvari u pitanju.
Eh problem je što svi prvo kažu učitelj i pedagog.
Učiteljeva uloga jeste odgojno obrazovna, ali treba uzeti u obzir da učitelj nije policajac, inspektor i šta sve ne. A obično je sve to, nažalost, i još je puno štošta. Samo što to ljudi ne vide i ne cijene koliko bi trebali, vide uglavnom sve ono što je negativno kod učitelja.
I škola nije odgojno popravna ustanovanego je škola, a učiteljice i pedagozi nisu uvijek glavni krivci za sve. O tome ja pričam.
Kad učitelji i pedagozi ne valjaju zašto onda svi prvo trče njima kad se nešto desi ?
Svi nevaljaju jedino smo mi dobri. Ne može tako, treba od sebe poći. Kad se meni nešto desi, ja nastojim da se prvo zapitam jesam li ja negdje pogriješila, gdje, zašto, kako ...



amra...
meni je učiteljica svetinja...i mom djetetu...
to je njena druga mama sada...ima da je poštuje i cijeni...i sve da meni nešto zasmeta i sutra kod nastanika oje dijete to neće iz mojih usta nikada čudti...
i moje dijete ima da je sluša...a ona ima da o njemu brine jer sma joj ostavila moje maloljetno dijete bez moga nadzora.
Niko ali niko ne kaže da učiteljice ne valjaju...
ja to rekla nisam....niti tako mislim...ja kada budem ako mislila reću ću sebi u svakom žitu ima kukolja i odvesti svoje dijete tamo gdje će paziti na njega...izvini...al realna sam

ne smatram da je učiteljica krivac...
ali smatram da u stalnom ponvaljanju za isto već je trebala regirati....
ako nije primjetila sama treba reći učiteljici pa neka se bave tim djetetom...
možda je za popravnoga doma, možda iz nezdrave porodice pa će ustanove raditi na tome...škola brine o monogo čemu...ja sam svjesna da mnogi daju dijete u školu a dijete je jadno ni krivo ni dužno porblem jer je došlo iz nezdrave porodice...škola ima kontakt i sa socijlanim službama i mnogim udruženjima koja će pomoći tome djetetu...

no kada se radi o mome djetetu...
očekujem da reguju na vrijeme prema tome drugom ( da je to drugo moje ja bih isto ovo rekla)
ja odgajati tuđe dijete, ulaziti u to šta je njemu pa to radi niti mogu niti smijem...te ovlasti ima ustanova u kojoj je tada...to jest škola...
osobito sa roditeljima pričati...koje ne poznajem, čije dokumnete nemama ja pred sobom nego škola...komletnu anamnezu, gdoine ispred toga djeteta u školi, odnosa tih roditelja prema školi i djetetu ( jer rekla je ima starije dijece koja su ga zezala) mislim zaista da ne bih tek tako ušla u razgovor sa nekim roditeljom bez da sa učiteljicama popričam...





_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 702
   RE: Prvačići
26.9.2013 23:47:32   
amra_sa
Znaš, ja sam sita prebacivanja loptice na učitelja. Ne kažem ja ima kukolja i među učiteljima kao i među svima sigurno.
Ali evo realno, ja nikad ne mogu garantovati ni jednom roditelju da se dijete neće nikad povrijediti u školi. Da samo znate koliko su opasne same učionice, ćoškovi stolova, klizavi podovi i sl. Ne treba ništa više reći. A sasvim nenadano i slučajno se može desiti nešto najgore. Ja stalno trubim i djeci i roditeljima, skrećem pažnju na ponašanje i sl. Zovem, pričam ko luda, razgovaramo itd.
Imam pravo i na te pauze na velikim odmorima ali obično izađem ispred škole da mi nečija povreda ne bi na nos skočila. Ili ako ostanem da popijem kafu na brzinu ili čaj cijelo vrijeme kontam hoće li se šta desiti, hoće li mi neko dijete doći krvavo, i sl.
Stres je samo misliti o tome. Ja uvijek roditeljima kažem meni je zdravlje djece na prvom mjestu, na drugom odgoj na trećem obrazovanje.
Zato treba razgovarati sa djecom, sa svima, sa roditeljima djece, sa drugom djecom ... Ne kažem ja da nekog treba napadati, može se i fino.
Mene je duša i srce bolilo kad sam je neki dan zatekla krvavu. Toliko sam bila bijesna u momentu ...
Roditelji tog dječaka se nisu udostojili ni da pitaju kako mi je dijete, da traže broj telefona, da nas kontaktiraju.
Ne znam ali da moje dijete nekog udari i sl. da ga dovede do te faze da mu poteče krv, ja bih ako ništa barem nazvala da pitam kako je to dijete koje je moje dijete udarilo.
Rekla sam ja finim tonom i toj teti koja je bila tu, da nas je trebala obavijestiti, jer nije ona ta koja odlučuje hoću li ja svoje dijete voditi u hitnu ili ne i šta ću raditi sa djetetom poslije takvog udarca, pada i sl.
Nego svi se ušutili, ma kao dobro je ona, biće to sve ok. Hvala Bogu dobro je, ali šta da je dobila infekciju krvi i sl. jer nije na vrijeme otišla doktoru ? Šta da mi je zbog nečije nepromišljenosti dovedena u kritično stanje, ne daj Bože ?
E tek bi onda neko zaplatio, ali momački. Dobra sam ko hljeb i tolerantna do kraja, ali kad se naljutim rušim sve pred sobom.
I evo stalno joj trubim i trubim o svemu i svačemu ...
Danas ja baš gledam, došla mama jednog pomalo nemirnog dječaka na odmoru i kaže meni došla da vidi kako se ponaša, ono iznenada.
Reko svaka vam čast, neka ste, kao da ste mene pitali. Nek i mali zna da će mu doći roditelj da ga prati. Da vidiš kako je fin, za ne prepoznati user posted image
Saradnja roditelja sa učiteljima i obrnuto je vrlo bitna, kao i sa drugim roditeljima.
Ne treba stvarati neprijatelje od ljudi. Meni je eto pravo krivo što se ti roditelji nisu udostojili da pitaju za moje dijete. Čekam samo prvu priliku da ih upoznam, pogledam im u lice i da ih pitam jesu li se barem sjetili da trebaju nešto uraditi.
Najlakše je bježati od problema. Oni su pobjegli, a ja mrzim p.... koji bježe od takvih problema.
Ja jedino bježim od doktora. user posted image











_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 703
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:03:42   
hanabanana
Ovo sa tenama se sigurno slucajno desilo, na izlet idu samo prvacici.

Za zezanje zbog debljine, djeca su okrutno iskrena i valjda to i ptice na grani znaju.
Ono sto vi trebate jeste graditi samopouzdanje svim dijetetu. Rjesavanjem problema umjesto njega radite upravo suprotno.

Iako moje starije dijete niti za dva zivota ne bi nekoga izazivalo radi debljine, kad bi neki roditelj dosao meni i kritikovao moj odgoj jer je moje dijete reklo: njanjanjanja debeli, debeli......ja bih prvo pritala: ima li vase dijete visak kilograma ili ne.

Nisam rospija, ali morate shvatiti sa su djeca u svojoj iskrenosti okrutna.

Ja sam u prvom razredu reagovala kad sam primjetila da moja H. nosi dvije cokolade, dva soka, dva lizala za produzeni boravak.
Pitala sam zasto?
Rekla mi je: xy kaze ako joj ne donese vise mi nece biti prijateljica.

E mene je takve djece strah.
Muz je H. spakovao dvije cokolade i rekao: ovo sutra daj xy da ti vise ne bude prijateljica.
On je jednostavno poludio od soka.
Ja sam joj na njoj razumljiv nacin objasnila sta jeste prijateljstvo, a ona je izvela zakljucak da to sa xy nije.

I nemojte mi reci da vi u razredu niste imali drugare sa nadimcima: Olivia, debeli, deba, poker, cetka, klempo.......glavonja i slicno.

< Poruku je uredio hanabanana -- 27.9.2013 0:05:21 >

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 704
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:04:12   
Hanady RR


Amra ti si vrlo subjektivno ušla u ovu priču...

da prebacujem lopticu na one čiji je to posao...ja neću da hodam po školi i tražim roditelje djece druge...

koji za to primaju plaću...
dali je ona dostana ili ne, ja nažalost pormjeniti ne mogu...a oni i dalje rade posao...

i svaki posao nosi odgovornosti..biramo zanimanja sebi...

nebitno...

nadasve nisi shvatila uopće moj post...


a ovo
''ja nikad ne mogu garantovati ni jednom roditelju da se dijete neće nikad povrijediti u školi. Da samo znate koliko su opasne same učionice, ćoškovi stolova, klizavi podovi i sl. Ne treba ništa više reći. A sasvim nenadano i slučajno se može desiti nešto najgore.''

ovu vrstu garancije i ne očekujem naravno...niti čuvanja u ovom smislu


sad mi reci...
da jedna učenik vrijeđa drugoga učenika...naziva ga debelim ili mlaim ili mršavim, ruga se, psuje i govori pogrdne riječi drugome učineku bez ikakve potrebe izazaivanja već tako čini sebe superiornim i ti to čuješ i vidiš...što bi uradila...
nazvala rpditelje djeteta koje ''fino'' da razgovaraju sa roditeljima djeteta koje ''nije fino'' bez da od djeteta toga zahtjeva da poštuje kodeks ponašanj u školi i pravila koja vrijede za sve o lijepom ponašanju i koja se inače ocjenjuju ocjenom vladanja u školi porazgovara sa roditeljima djeteta koje je očito ''problem'' nego to da urade roditelji djeteta koje to nijeuser posted image



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 705
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:13:18   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: hanabanana

I nemojte mi reci da vi u razredu niste imali drugare sa nadimcima: Olivia, debeli, deba, poker, cetka, klempo.......glavonja i slicno.


Samo da se ponovim.
Mislim da svi skupa pretjerujete.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 706
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:18:02   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: hanabanana

I nemojte mi reci da vi u razredu niste imali drugare sa nadimcima: Olivia, debeli, deba, poker, cetka, klempo.......glavonja i slicno.


Samo da se ponovim.
Mislim da svi skupa pretjerujete.


ne u prvom osnovne u prvom mjesecu škole ne...

pričamo o prvom razredu...
u kome je učiteljica tu stalno
o produženom bopravku gdje je učiteljica tu...
i gdje djeca ''rugali mu se da je debeo, znaju da se rugaju,psuju mater i rove po tuđim torbama'' u tom prostoru prvačiću koji je prije mejsec dana krenuo u školu...




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 707
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:19:36   
hanabanana
IZVORNA PORUKA:

Možda sam i ja preosjetljiva jer A nije do sada bio u sličnim sredinama i ako je išao u vrtić,jednostavno djete ne zna da se odbrani user posted image
A ide u produženi i tu su i starija djeca,rugali mu se da je debeo i čuli i mali pa se to sad proširilo...smeta mu a ne zna kako da reaguje a iskreno ni ja.

Prosvjetlite me pls


Kako ne znas kako bi reagovala???
Naucis dijete da kaze: nemoj mi govoriti ruzne rijece, govoriti da sam debeo jer meni to smeta i povrijedi me!


< Poruku je uredio hanabanana -- 27.9.2013 0:23:41 >

(odgovor članu lely)
Neposredna veza do poruke: 708
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:23:07   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: hanabanana

I nemojte mi reci da vi u razredu niste imali drugare sa nadimcima: Olivia, debeli, deba, poker, cetka, klempo.......glavonja i slicno.


Samo da se ponovim.
Mislim da svi skupa pretjerujete.


ne u prvom osnovne u prvom mjesecu škole ne...

pričamo o prvom razredu...
u kome je učiteljica tu stalno
o produženom bopravku gdje je učiteljica tu...
i gdje djeca ''rugali mu se da je debeo, znaju da se rugaju,psuju mater i rove po tuđim torbama'' u tom prostoru prvačiću koji je prije mejsec dana krenuo u školu...





Ma ne pretjeruj Hanady. Psovanje je nesto drugo, ali izazivnje zbog usiju, debljine, velike glave, naocala, krivih nogu, mrsavosti......djeca stvari ne znaju umotati u papir, nasrecu u toj dobi su jos uvijek iskrena.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 709
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:27:05   
amra_sa
Ja objektivno i iz iskustva kažem da se u globalu za sva negativna dešavanja u školi učitelji nađu prvi na tepeti i da su oni glavni krivci za sve ...

Vrati se unazad par postova, prva si ti napisala ... Citiram:
"razgovaraj sa ućiteljicom i u odjeljenju i u produženom...kakav je to način...
gdje su one kada se neko dijete dira... "

Zašto odmah i na prvu učiteljica kriva ? Ja bih prvo svoje dijete pitala, a jesi li ti nešto radio tim dječacima koji su te zadirkivali ? Zašto su te zadirkivali ? Šta misliš zašto se to i to desilo ? Itd ...
Onda bih sjela i razmislila gdje ja griješim u odgoju svoga djeteta, i zašto se to dešava baš mome djetetu.
Otišla bih učiteljici naravno da čujem i drugu stranu priče, da vidim šta ona zna o tom problemu. I naravno da bih je pitala a gdje je ona bila tad.
Isto tako bih roditeljima tog dječaka koji maltretira drugu djecu skrenula pažnju na jedan fin i urban način.
Što vazda učiteljica mora biti kao sudija između dva roditelja ? Zar je tako teško priznati svoju grešku ? Ja opet kažem ne bih b
ježala od razgovora sa roditeljem tog djeteta koje maltretira drugu djecu.
Shvatila sam ja tebe vrlo dobro. Problem je samo što ne mislimo isto ili slično u nekim stvarima, a nije ni farz da moramo, zar ne ?

To je ono što prvo treba poći od sebe i svoje djece. Ja to uvijek govorim i ova rečenica ti sigurno govori koliko sam objektivna, ako si me shvatila ?

I naravno da ne dozvoljavam da pojedina djeca maltretiraju drugu djecu, istina da se to često dešava, ali tu sam da izbjegnem tako nešto koliko je u mojoj moći. Naravno da se roditeljima uvijek skreće pažnja na ponašanje djece.


_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 710
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:34:21   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: hanabanana

I nemojte mi reci da vi u razredu niste imali drugare sa nadimcima: Olivia, debeli, deba, poker, cetka, klempo.......glavonja i slicno.


Samo da se ponovim.
Mislim da svi skupa pretjerujete.


ne u prvom osnovne u prvom mjesecu škole ne...

pričamo o prvom razredu...
u kome je učiteljica tu stalno
o produženom bopravku gdje je učiteljica tu...
i gdje djeca ''rugali mu se da je debeo, znaju da se rugaju,psuju mater i rove po tuđim torbama'' u tom prostoru prvačiću koji je prije mejsec dana krenuo u školu...





Ma ne pretjeruj Hanady. Psovanje je nesto drugo, ali izazivnje zbog usiju, debljine, velike glave, naocala, krivih nogu, mrsavosti......djeca stvari ne znaju umotati u papir, nasrecu u toj dobi su jos uvijek iskrena.



ja pod navodnike uredno stavih što je majka napisala..
i rovljenje torbi i psovanje i ruganje...

i još uvijek smatram da učiteljica koja je kod prvačića prisutna uvijek tu odobito prvi mjesec trebala je regirati kao odrasli lice

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 711
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:40:54   
hanabanana
Ma reagovala bi da je vidjela ili cula.

Mojoj hani su nestale 3 pernice, bezbroj olovaka, tene u produzenom.....nije uciteljica u produzenom za to kriva.



< Poruku je uredio hanabanana -- 27.9.2013 0:41:22 >

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 712
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:41:06   
amra_sa
Baš neki dan me jedno dijete pita, a učiteljice zašto vi nikad ne idete u wc ... Nasmijala sam se i rekla da je to pitanje moja privatnost (oni već znaju šta ta riječ znači) ...
Ne idem i izbjegavam da idem, baš iz tih razloga, trpim, da se ne bi nekome u međuvremenu slučajno nešto desilo, da neko nekoga ne bi potkačio i sl. Pa da mi ne dođe roditelj i da me ne pita gdje sam bila. user posted image
A to što meni "ode" mokraćna bešika i mjehur, to nikoga ne zanima.

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 713
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:43:05   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: amra_sa

Ja objektivno i iz iskustva kažem da se u globalu za sva negativna dešavanja u školi učitelji nađu prvi na tepeti i da su oni glavni krivci za sve ...

Vrati se unazad par postova, prva si ti napisala ... Citiram:
"razgovaraj sa ućiteljicom i u odjeljenju i u produženom...kakav je to način...
gdje su one kada se neko dijete dira... "

Zašto odmah i na prvu učiteljica kriva ? Ja bih prvo svoje dijete pitala, a jesi li ti nešto radio tim dječacima koji su te zadirkivali ? Zašto su te zadirkivali ? Šta misliš zašto se to i to desilo ? Itd ...
Onda bih sjela i razmislila gdje ja griješim u odgoju svoga djeteta, i zašto se to dešava baš mome djetetu.
Otišla bih učiteljici naravno da čujem i drugu stranu priče, da vidim šta ona zna o tom problemu. I naravno da bih je pitala a gdje je ona bila tad.
Isto tako bih roditeljima tog dječaka koji maltretira drugu djecu skrenula pažnju na jedan fin i urban način.
Što vazda učiteljica mora biti kao sudija između dva roditelja ? Zar je tako teško priznati svoju grešku ? Ja opet kažem ne bih b
ježala od razgovora sa roditeljem tog djeteta koje maltretira drugu djecu.

Shvatila sam ja tebe vrlo dobro. Problem je samo što ne mislimo isto ili slično u nekim stvarima, a nije ni farz da moramo, zar ne ?

To je ono što prvo treba poći od sebe i svoje djece. Ja to uvijek govorim i ova rečenica ti sigurno govori koliko sam objektivna, ako si me shvatila ?

I naravno da ne dozvoljavam da pojedina djeca maltretiraju drugu djecu, istina da se to često dešava, ali tu sam da izbjegnem tako nešto koliko je u mojoj moći. Naravno da se roditeljima uvijek skreće pažnja na ponašanje djece.



Nisam rekla da je kriva...ne brani se učiteljice...

pitala sma gdje je bila?????
ovo je rpvi osnovneeeeeeeeeee
prvi razred i prvi mjesecccccc
roditelj ludi jer neko dijete radi ovo ''rugali mu se da je debeo, znaju da se rugaju,psuju mater i rove po tuđim torbama''

ja i u tramvaju da čujem i vidim rekla bih dosta...
a komoli da imam instrumnete koji će tom djetetu dokazati da škola nije mjesto za takvo ponašanje...

čuj učiteljica sudija...
i imeđu dva je roditelja...koji će ona vrag između roditelj...ona je između učenika...da je malni došao i rekoa ''učiteljica je danas rekla tom i tom da ne radi više to i to, da ne smije psovati itd itd'' žena se nebi ni javila ovdje
nije vdijela učiteljica nije čula...ode maa koja ima saznanja i kaže joj...učiteljica obavi svoj dio posla

Učiteljica daje ocjenu za vladanje valjdauser posted image




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 714
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:44:43   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ma reagovala bi da je vidjela ili cula.

Mojoj hani su nestale 3 pernice, bezbroj olovaka, tene u produzenom.....nije uciteljica u produzenom za to kriva.




pa da...
to sma i rekla...
i rekla majci da ode i kaže učiteljici...

a ne da ode majka i traži majku il babu djeteta koje je uzelo, reko, počinilo nemili gest pa sa njom raspravlja...


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 715
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:47:00   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: amra_sa

Baš neki dan me jedno dijete pita, a učiteljice zašto vi nikad ne idete u wc ... Nasmijala sam se i rekla da je to pitanje moja privatnost (oni već znaju šta ta riječ znači) ...
Ne idem i izbjegavam da idem, baš iz tih razloga, trpim, da se ne bi nekome u međuvremenu slučajno nešto desilo, da neko nekoga ne bi potkačio i sl. Pa da mi ne dođe roditelj i da me ne pita gdje sam bila. user posted image
A to što meni "ode" mokraćna bešika i mjehur, to nikoga ne zanima.


joj amra molim te...

ne pretjeruj...
i idi piški slobodno....

al kad se vartiš pitaj ih šta se desilo ....
neko će zasiguno reći ako je neko rovio torbu nekome il majku opsovao...

al bitno je biti među njima...a ne pored njih


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 716
   RE: Prvačići
27.9.2013 0:53:22   
lely
Ovako kada mi se prvi put pozalio na to htjela sam da što više imam podataka ko,šta gdje i kakoPitala sam ga kako se to tačno desilo jer nije mi bilo logično da djeca koja su prvi razred uopšte to rade,jednostavno nisam imala predstavu i ispostavilo se da su mu se prvo rugala starija djeca 4 razred pa čuli i manji i tako je to počelo ili nastavilo se kako god....
Ja razumijem i upravo tako i razmišljam s obzirom da on odudara od ostale djece,visočiji je i krupniji od svih prvačića.Starija djeca su to sigurno primjetila i u smislu "Vidi ovog koliki je a prvi razred" rekli debeli jer tako je lakse i pristupačnije njima.Ok znači djeca su iskrena,nisu zlobna....
Bez obzira na činjenicu sigurno nikom nije drago da njegovo dijete nosi nadimak debeli,klempavi,glavati i sl.
Kažem ne znam kako reagovati i poslije toga što sam naučila dijete da kaže kako je to ruzno i da mu to ne govore,šta kad se to i nastavi.
U startu sam rekla da vjerovatno to više dotiče mene nego i njega samog,da ne želim pretjerivati
Jednostavno sam htjela čuti još par mišljenja,a naravno uradit ću kako ja mislim da je najbolje jer ja najbolje poznajem svoje dijete.
Sve mi je ovo još novo i ne bih voljela pogriješiti u startu,pa naučit ćemo se nositi i sa ovakvim situacijama user posted image
Neko nauči na teži,neko na lakši način,al sve jedno na kraju nauči...

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 717
   RE: Prvačići
27.9.2013 1:04:37   
amra_sa
Ima li potrebe da se ja branim, možda nisam svjesna da sam kriva za nešto , prosvijetli me ... user posted image
Hanady, Boga mi nisi me shvatila. user posted image
Mene zanima da li si ti ikad u stanju priznati svoju grešku i jesi li svjesna da ponekad nisi u pravu u nekim stvarima ? Ali ono realno, objektivno te pitam ?
Ja sam stekla dojam da ti vrlo teško ili čak nikad nisi u stanju priznati svoje greške.
Da li si zaista tako tvroglava ili se trudiš da budeš tvrdoglava ?
Ja mogu s tobom do zore ovako, ali nema fajde. Ti svoje pa svoje ... user posted image
Šta mi ovdje dokazujemo ? Ko je pametniji, ko je u pravu, gdje je bila učiteljica i sl. ? user posted image

Vidiš, u pravu si kad kažeš da pretjerujem , evo i večeras sam pretjerala, zamaram se nečim od čega nemam ama baš nikakve koristi.
I stvarno, vrijeme nam je da piškimo i idemo u krevet. Sad nam se može ako ništa. user posted image


_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 718
   RE: Prvačići
27.9.2013 1:11:12   
lely

IZVORNA PORUKA: lely

Mame prvačića kako su se snašla vaša dječica u školi?
Ima li problema? Mi smo već ludiiiii,ja ne znam šta je ovo i kakve su ovo generacije ali definitivno nisam ovo očekivala user posted image

Možda sam i ja preosjetljiva jer A nije do sada bio u sličnim sredinama i ako je išao u vrtić,jednostavno djete ne zna da se odbrani user posted image
A ide u produženi i tu su i starija djeca,rugali mu se da je debeo i čuli i mali pa se to sad proširilo...smeta mu a ne zna kako da reaguje a iskreno ni ja.
Mislim bez obzira na to da li je debeo ili ne baš mi nekako tužno da djeca to rade,da znaju da se rugaju,psuju mater i rove po tuđim torbama user posted image
Molim vas jesam li ja luda ili šta već,meni je sve to baš strašno user posted image
U svemu tome je dobro što mi se djete povjeri,evo npr danas su mu nasuli pijesak onaj sitni crni u tene,došao mokrih nogu.
Kako reagovati?Žaliti se ili neuser posted image
Prosvjetlite me pls


Moram citirati svoj prvi post i napomenuti da učiteljice nigdje spomenula nisam....Ugl zgrožavam se sto tako mala djeca rade te stvari i pitam se kako to uopšte znaju.
Nisam rekla da je moje dijete svršeno ali ako je došao i rekao :" mama oni psuju,mama rove torbe,mama rugaju se i udaraju" sa čuđenjem znači da mu je to strano.
Naše učiteljice su ok,pogotovo ona u produženom i bilo bi mi krivo da je čula a da nije reagovala i da nije rekla roditeljima te djece,jer sigurno bi rekla da moje dijete udari neko i povrijedi ga.
Šta da moje dijete nije meni to ispričalo,da je šutio i trpio da li bi mi učiteljice rekla da je izložen podrugivanju(mislim u slučaju da su čule) to me zanima?

(odgovor članu lely)
Neposredna veza do poruke: 719
   RE: Prvačići
27.9.2013 1:14:50   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: amra_sa

Ima li potrebe da se ja branim, možda nisam svjesna da sam kriva za nešto , prosvijetli me ... user posted image
Hanady, Boga mi nisi me shvatila. user posted image
Mene zanima da li si ti ikad u stanju priznati svoju grešku i jesi li svjesna da ponekad nisi u pravu u nekim stvarima ? Ali ono realno, objektivno te pitam ?
Ja sam stekla dojam da ti vrlo teško ili čak nikad nisi u stanju priznati svoje greške.
Da li si zaista tako tvroglava ili se trudiš da budeš tvrdoglava ?
Ja mogu s tobom do zore ovako, ali nema fajde. Ti svoje pa svoje ... user posted image
Šta mi ovdje dokazujemo ? Ko je pametniji, ko je u pravu, gdje je bila učiteljica i sl. ? user posted image

Vidiš, u pravu si kad kažeš da pretjerujem , evo i večeras sam pretjerala, zamaram se nečim od čega nemam ama baš nikakve koristi.
I stvarno, vrijeme nam je da piškimo i idemo u krevet. Sad nam se može ako ništa. user posted image



Ja amra svaki svoj post pišem već dugo godina na ovom forumu na način da je moje mišljenje...ja nisam trvdoglava nego sam toga mišljenja i to što si ti učiteljica meni moje mišljenje promjeniti neće...
nadasve mi ne pada na pamet mjenjati mišljenje ili stav o nečemu za što meni moja argumentacija i činjenice u mojoj glavi i sada stoje na istom fonu odakle sam počela...
ja imama dijete u drugom razredu sada...bila je i prvi razred...
u njenom razredu je različitih i sa posbenim potrebama vidljivim dosta njih...
kod njih se ove stavri nisu desile, ni jedno dijete nije zaplakalo radi ruganja...
da jeste jako bih ljuta i razočarana bila da je moje dijete rugalo ili mi prešutalo da drugi to čine nekome jer je u invalidskim kolicima npr. ili ko nosi slušni aparatić i cjevčice vidne vrijedna 10.000 eura i niko ne smije potrčati pored njega i maleni ne smije igrati fizičkoga jer udarac loptom može biti koban...

ne znam što mi smatraš greškom.....
iskreno me i ne zanima...

ja nisam učiteljica ja sam roditelj

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 720
   RE: Prvačići
27.9.2013 1:37:04   
lely

IZVORNA PORUKA: amra_sa

Ja objektivno i iz iskustva kažem da se u globalu za sva negativna dešavanja u školi učitelji nađu prvi na tepeti i da su oni glavni krivci za sve ...

Vrati se unazad par postova, prva si ti napisala ... Citiram:
"razgovaraj sa ućiteljicom i u odjeljenju i u produženom...kakav je to način...
gdje su one kada se neko dijete dira... "

Zašto odmah i na prvu učiteljica kriva ? Ja bih prvo svoje dijete pitala, a jesi li ti nešto radio tim dječacima koji su te zadirkivali ? Zašto su te zadirkivali ? Šta misliš zašto se to i to desilo ? Itd ...
Onda bih sjela i razmislila gdje ja griješim u odgoju svoga djeteta, i zašto se to dešava baš mome djetetu.

Otišla bih učiteljici naravno da čujem i drugu stranu priče, da vidim šta ona zna o tom problemu. I naravno da bih je pitala a gdje je ona bila tad.
Isto tako bih roditeljima tog dječaka koji maltretira drugu djecu skrenula pažnju na jedan fin i urban način.
Što vazda učiteljica mora biti kao sudija između dva roditelja ? Zar je tako teško priznati svoju grešku ? Ja opet kažem ne bih b
ježala od razgovora sa roditeljem tog djeteta koje maltretira drugu djecu.
Shvatila sam ja tebe vrlo dobro. Problem je samo što ne mislimo isto ili slično u nekim stvarima, a nije ni farz da moramo, zar ne ?

To je ono što prvo treba poći od sebe i svoje djece. Ja to uvijek govorim i ova rečenica ti sigurno govori koliko sam objektivna, ako si me shvatila ?

I naravno da ne dozvoljavam da pojedina djeca maltretiraju drugu djecu, istina da se to često dešava, ali tu sam da izbjegnem tako nešto koliko je u mojoj moći. Naravno da se roditeljima uvijek skreće pažnja na ponašanje djece.



Amra ja jesam prvo sjela i sa svojim djetetom porazgovarala o tome,pokušala saznati što više inf. što sam u nekom postu napisal.Nisam uperila prstom ni u koga i rekla ti si kriv ili kriva.
Onda sam sjela i razmislila gdje griješim ili sam griješila u odgoju svog djeteta i došla do spoznaje da sam možda ja kriva što moje dijete nije rauber,jer očigledno bi mi bilo onda lakše postaviti stvari.
Rugao se,udario,opsovao= izvinio se i gotova stvar.
A ovako rugaju mi se ,psuju i sl= moli Boga da prestanu i uvjeravaj svoje dijete da to nije lijepo i da se ne osvrće.
Bilo kako bilo meni je drago što je moje dijete ovakvo pa makar i sa nadimkom debeli,jer sve je to prolaznog karaktera samo mi je bitno da to njega ne dotiče i da ne izgubi samopouzdanje zbog tih tamo nekih dešavanja.
I da na pitanje zašto se to dešava baš mom djetetu odgovor je zato što jeste puniji i jeste veci od ostalih tj drugačiji od mase.


(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 721
   RE: Prvačići
27.9.2013 10:20:44   
M kao Mama
ja bih uvijek prvo učiteljice se obratila jer one su te koje su spona između nas, djece i ostalih roditelja, one imaju pravo i trebale bi da pozovu roditelje tih dječaka i da sa njima se pozabave,

a je jedno divno dijete,

kako što Hanady reče ja kada nju ostavim dole ne želim da razmišljam da li je gladana, je li na sigurnom, i ostalo, dijet se uvijek može udariti i uvijek može biti udareno, ali ovo sa pijeskom je baš bilo previše.

(odgovor članu lely)
Neposredna veza do poruke: 722
   RE: Prvačići
27.9.2013 10:36:41   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: lely

Ugl zgrožavam se sto tako mala djeca rade te stvari i pitam se kako to uopšte znaju.


Ovo je samo početak, pripremi se tek da saznaš šta sve znaju djeca od 6 godina.
Već sam gore napisala kakav smo mi slučaj imali, znam da je svakome njegova situacija " najstrašnija ", ali meni je strašnije čuti iz usta šestogodišnjaka: Donesi mi sutra čokoladu, olovku, pernicu, lizalo, sok......inače ti više neću biti prijateljica.....nego čuti: debela, mršava, glavata, čorava.....


IZVORNA PORUKA: lely
ako je došao i rekao :" mama oni psuju,mama rove torbe,mama rugaju se i udaraju" sa čuđenjem znači da mu je to strano.
Naše učiteljice su ok,pogotovo ona u produženom i bilo bi mi krivo da je čula a da nije reagovala i da nije rekla roditeljima te djece,


Psovanje u svakom slučaju se ne smije tolerisati, i imaš puno pravo da tražiš razgovor sa učiteljicama u produženom.
Ne znam koju školu pohadjate, ali na Č.Vili 1 grupe u produženom su podijeljene. Ne može se desiti da u jednoj grupi budu djeca prvog i četvrtog razreda.
Ti možeš i trebaš skrenuti pažnju učiteljici u produženom da se dijete žali na preturanje stvari, da se psuje, gura....tek da o tome malo povedu računa.


IZVORNA PORUKA: lely
Šta da moje dijete nije meni to ispričalo,da je šutio i trpio da li bi mi učiteljice rekla da je izložen podrugivanju(mislim u slučaju da su čule) to me zanima?


Mislim da ti ne bi rekla. Uz čast izuzecima, većinu nije briga.


< Poruku je uredio hanabanana -- 27.9.2013 10:37:08 >

(odgovor članu lely)
Neposredna veza do poruke: 723
   RE: Prvačići
27.9.2013 11:07:50   
Skvo RR
evo citam temu...i evo sada ovo ruganje i ismijavanja...


ja bi izuzetno bila pazljiva sa tim...to je moje misljenje...to je oblik "zlostavljanja" sa kojim se dijete susrece...kazem dijete, jer u fokusu su djeca..ovde je pozicija veoma jasna, dijete je na pocetku izvrgnuto ruglu, od strane druge djece, djeca izuzetno znaju biti nemilosrdna, bez obzira na njihov cin "zlostavljanja" oni nisu klasicni zlostavljaci, vec jednostavno kod djece je veoma tesko razviti empatiju prema drugoj djeci jer to ometa njihovu licnu zelju da budu unutar grupe, ko god nije u grupi je predmet ignorisanja, ruganja i provokacija.
Ja bi postavila se na sljedeci nacin..poradila bi sa mojim djetetom...koliko vi svi mislite da je to bezazleno, djecije i slicno, to je veoma emotivno tesko za jedno dijete, dijete postaje zatvorenije, pa i u jednu ruku agresivnije (ta faza bi trebala nastupiti malo kasnije).


Kako bi poradila, tom djetetu treba jacati samopouzdanje...dakle djetetu, ne mami, ne uciteljici...razliciti su nacini, forsirati ono u cemu je dijete dobro, upisati ga na "kolektivni" sport, dakle da bude dio karike, lanca, i da grupa ne funkcionise bez jednog djeteta. Dakle, na bilo koji nacin mu jacati samopouzdanje...jer onog momenta kada dijete stekne odgovarajuci nivo samopouzdanja, prestat ce "zlostavljanje", jer to dijete vise nece biti "interesantno". Nazalost, mala grupa ce se okrenuti ka drugom djetetu koje je u tom momentu psihicki slabije.

Naravno, djeca su materijalisti...to je opstepoznato..ako neko dijete IMA nesto sto "grupacija" nema, grupa pokusava integrisati takvo dijete...ovde ne mislim da se drustvo na klasicni nacin "kupuje"...ali dijete treba postati "interesantno" za grupu., to moze biti na vise nacina...npr. "ima neku  vjestinu koju drugi nemaju", "ima nesto sto je predmet u tom momentu zelje grupacije"..npr. specifican dres i slicno na sebi...

Interesantno je da djeca u toj dobi zapravo pocinju da vizualiziraju sebe, ali i druge...

Na taj nacin ja bi postavila ovaj problem...Ipak su to sve djeca...i pametnom strategijom..moze im se odvuci paznja.

< Poruku je uredio Skvo RR -- 27.9.2013 11:12:48 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 724
   RE: Prvačići
27.9.2013 11:32:27   
amra_sa
Najbitnija karika u svemu je porodica i kućni odgoj. Sve od toga polazi.
Nažalost, često je učitelj tu da izigrava policajca, inspektora, psihologa, ljekara, socijalnog radnika, dvorsku ludu, mađioničara i još puuuno toga.
Najlakše je svoje propuste u odgoju djeteta prebacivati drugima, učiteljici i sl.
Učiteljica će nekako trpiti vaše dijete 4 godine, ako je to dijete neodgojeno (zato i kažem trpiti) jer se takva djeca trpe. Ne pali pre(odgoj) ako roditelj kaže jedno a učitelj drugo.
Ali kad to dijete malo ojača i kad roditelju počne raditi ono što je radio vršnjacima i učiteljima tek tada će se roditelj hvatati za glavu.
Treba realno i objektivno pogledati stvari, najlakše je kritikovati druge i prebacivati lopticu na druge. Što smo to uvijek mi u pravu a neko drugi je kriv ?
Ovo ne govorim ni kao učitelj, ni kao roditelj, već kao čovjek ...






_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 725
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  27 28 [29] 30 31   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  27 28 [29] 30 31   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *