|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
15.1.2009 14:04:37   
andji
evo da i ja prijavim svog lopova,Sergej je počeo mi donositi stvari kad mu ja kažem nešto....sinoć sam mu rekla 'daj Sergi mami colu sa stola',cola je bila u kuhinji na stolu,a ja sam sjedila u dnevnoj za radnim stolom,on je skinio sa stola i donio meni i pružio mi u ruke....ma mogla sam zaplakati,a jutros je isto tako donio tati upaljačuser posted image user posted image user posted image user posted image dijete konta šta je šta, samo tako

< Poruku je uredio andji -- 15.1.2009 14:05:12 >


_____________________________

E ne trebate više glasati ni na jednom takmičenju,konačno,zar ne???!

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
15.1.2009 14:20:28   
debela
kod mene je moja Hana u desetom mjesecu prohodala,puzala je cetveronoške u šestom mjesecu,stavljali smo je i u hodalicu,nikakvih problema nije bilo sve je sama spontano naućila.
Evo sad hoda ko velika uvjek je ispred nas nemožeš pomać.


_____________________________

hana 09.01.2008

(odgovor članu andji)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
16.1.2009 13:57:35   
rozi
Mamina cura, on i jeste vecinom na podu, hodalicu i slicno ne bih nikada, a iskreno za lezaljku sam skoro saznala  da ni ona nije bas preporucljiva. Ja sam bas i postavila tu temu kada sam je htjela kupiti i dobila sam sve pozitivne komentare. Ali sa tim se nisam opteretila, jer je veoma rijetko htio u nju. E stolica za jelo je druga prica.

Zadnjih 7 dana sam ga stavljala u polulezeci zato sto je bio bolestan. Nije htio da lezi,tj nije mogao , zbog noske, nerviralo ga da bude po rukama po citav dan, jer niije vise beba od mjesec dana. Tada se bas odmarao u tom polozaju.

Ne znam kako cu ga sada na pod, hocu da izbacim vuneni tepih,a kada stavim onaj tanki sinteticki bice hladno. I kada se soba dobro ugrije opet hladi odozdo. Za sada se valja po nasem madracu.user posted image

_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu debela)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.2.2009 19:49:52   
Amrino
Zasto ja ovu temu mogu naci samo preko pretrazivaca? Kada odem u pdf- "Razvoj bebe" ove teme uopste nema? user posted image
Zato je malo dizem da vidim o cemu se radi?


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.2.2009 19:52:32   
ElmaB
Mozda ti iznad pdf razvoj bebe stoji: prikazi posljednjih 30 dana! Namjesti da pise sve teme i nacices je!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.2.2009 20:04:26   
Amrino
Jao ElmaB- dobro si! A ja se slomih kontajuci u cemu je fol user posted image !

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.2.2009 20:55:50   
Emina*
Ne znam spadal ovo u motoriku, ali eto.. user posted image
Bakir je od skora poceo da reda one sarene kruzice na onu sipku... 
Zna da ide najveci, pa manji...  user posted image   user posted image   user posted image
I onda fino kad ne moze da stavi, stavi sipkicu u jednu ruku,
kruzic u drugu i reda ih tako.. Bas mi je sladak...


< Poruku je uredio Emina* -- 26.2.2009 20:56:15 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.2.2009 21:41:32   
idana_85
Rijad odavno koristi svaku priliku da sjede...a nema jos ni pet mjeseci. Pitala sam dr, kaze da ga ne treba sputavati ni u cemu, ako ga drzim a on se ispravi i sjede da pustim. I ako se u kreveticu sam ispravi (za sto je vjerujem jos rano) da ga ne zavaljujem na silu, ako se beba osjeca spremnom i snaznom, treba pustiti.
Veceras se igram s njim, on lezi i uzela rukice da mu poljubim, a on se brze bolje ispravi u sjedeci polozaj. Ja sam ostala bez teksta. Isto tako samo gleda da nogicama dotakne tlo i da se oslanja. Sve me strah da je jos mali,zbog kukova, a ne mozes ga obuzdati. I lopov vec sve zna. Deda ga naucio da "pliva". Kad mu kazes plivaj a on brze bolje mlati nogicama tamo vamo...bas je smijesan.

Na podu se obicno razlijeni, jos ga mamim igrackama. Nekad se trudi, ali ide u nazad. Vec se prevrce na bok hvatajuci nogice, ili ganjajuci cucu. Jutros ganjao cucu po nasem krevetu, al jadnicak se udalji, sve ide unazad.....


_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
26.2.2009 21:58:49   
SelmaK
Idana 85,

i moj Aladin je veoma rano poceo da sjedi, tacnije prvo je poceo da se okrece na stranu, pa na stomak, pa je onda iz tog polozaja nekako poceo da se rukicama podize i da sjedi. Mi ga definitivno nismo forsirali ni za sta. Savjetujem i tebi da pustis svoga sina, ako on sam hoce onda ce se i boriti da ustane tj. da sjedne.
Citala sam da je sve to normalno, neke bebe ranije, a neke malo kasnije nauce, sve je to individulano. Samo ne treba dijete ni nasta prisiljavati. Ja sam narocito protivnik hodalica i slicnih pomagala!

Moj Aladin je sa nepunih 6 mjeseci puzao tako brzo, da ako ga ne kontrolises u sekundi vuce neki kabal ili ide prema uticnici. Danas mu je 7 mjeseci, a vec zadnje dvije sedmice u svom kreveticu za igranje bez problema se dize i drzi za ogradicu. Cak je skontao da moze i zavjesu jednom rukom da povuce!
Ma svaki dan nesto novo. Cak je i teta koja ga cuva iznenadjena!

Takodjer u zadnje vrijeme za oko mu zapinju sitini predmeti kako na podu, tako i na drugim mjestima. Al najdraze su mu moje nausnice na usima, kao i benovi na meni i MM. On bi to nesto da dira!!

Ljubi ga mama!

_____________________________

Aladin zivot mamin, 26.07.08.

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
27.2.2009 8:48:44   
ElmaB
Bravo za Bakira!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
2.3.2009 10:43:03   
rozi
Bravo za vase bebaceuser posted image user posted image user posted image

Ja kao hronicni panicar , sam se pomalo pocela brinuti, vec mu je 8,5 mjeseci i nema sanse da sam sjedne, samo se valja po podu.  Kada mu pruzim prste on ih uhvati i tada se moze samo samostalno podici, da ga ja ne vucem . Ostane jedno krace vrijeme u tom polozaju i pada na bok ili naprijed.

Da li je donji dio kicme kod beba u sjedecem polozaju zakrivljen ili ravan kao kod nas. Kod njega je bas zakrivljen, od vrata do odprilike polovine kicme je ravan ,a odatle do guze zakrivljen. Nadam se da je to ok? user posted image

_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
2.3.2009 10:48:29   
Emina*
Rozi, nista ne brini, bas si panicar user posted image  user posted image
I Bakir je kasno poceo sam da sjedi, ali zato sada, ne mogu da ga stignem, od bjezanja kad dohvati neki zabranjeni predmet (propuze citavu kucu i sakrije se u cosak user posted image ), do dizanja i spustanja... Pa jos sam kad se digne, pusti se, i sam stoji nekoliko sekundi, i onda padne na guzu.. Ne brini nista, sve je ok..

A sto se tice kicme.. Takva kicma je savrsena kicma, i takva bi trebala da bude kod nas, ali mi se zivi iskrivismo, pogrbljeni i sta ti ja znam, tako da kasnije, ona poprima drugi oblik, i onda nas boli  user posted image


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
2.3.2009 10:58:39   
rozi
user posted image user posted image user posted image  Hvala, Emina.  Ja sam uvijek uspravno sjedila , doduse i ja kada probam sjesti na pod sa ispruzenim nogama, tesko mi se potpuno ispraviti, a njegovi stomacni misici jos nisu dovoljno jaki da kicma bude bas  ravna.
Sta bih ja bez vas user posted image



_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2009 20:22:56   
Amrino
Kod mog Hamze ledja su prava kao strijela. Bila su potpuno prava i kada je prvi put sjeo. I on je "htio" da sjedi jako rano...tj. kada bi bio u krilu pokusavao bi da se digne ali ja mu to nikada nisam dala...i nikada mu nisam pruzala rukice da se uhvati...
Djeca treba da rade sve sto SAMA mogu da urade tj. bez icije pomoci.
Nije apsolutno bitno sto on ne sjedi sam sa 8, 5. Bolje je da pocne sjediti kasnije ali da to ipak sam uradi. Tako je najbolje- mada to ne praktikuje vecina. Nisu sva djeca ista- samo ih ne treba forsirati.
Kicma je takvog oblika upravo zbog toga sto jos nije spreman za sjedenje.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2009 20:30:30   
Anoniman
mojoj bebici je malo više od 6 mj. i sjedila je u početku meni u krilu, naslonjena na nešto itd., ali sada je posjednem na krevet ili pod i samostalno sjedi, drži ravnotežu i pri tom tako lijepo drži leđa i vrat da bih se i ja mogla ugledati na nju, i stalno se pitam kako se ne umori držeći ih tako.
I nisam čekala da beba iz ležećeg položaja postigne da sama ustane i sjedne već sam joj pomagala prstima i mislim da to nije forsiranje ni pretjerivanje već pomaganje djetetu. Jednog jutra se jednostavno iz banane uspravila i od tada je ok.

(odgovor članu Amrino)
  Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2009 21:23:53   
žana o8
IZVORNA PORUKA: Shee

mojoj bebici je malo više od 6 mj. i sjedila je u početku meni u krilu, naslonjena na nešto itd., ali sada je posjednem na krevet ili pod i samostalno sjedi, drži ravnotežu i pri tom tako lijepo drži leđa i vrat da bih se i ja mogla ugledati na nju, i stalno se pitam kako se ne umori držeći ih tako.
I nisam čekala da beba iz ležećeg položaja postigne da sama ustane i sjedne već sam joj pomagala prstima i mislim da to nije forsiranje ni pretjerivanje već pomaganje djetetu. Jednog jutra se jednostavno iz banane uspravila i od tada je ok.



I Žana je isto ovako, prvo meni u krilu , pa se onda sama počela podizati i pridržavati rukama sa strane da može sjediti, iako bez oslonca još ne može , nego se sama pridržava sa strana bočno. I ja joj nekad pomognem i isto mislim da to nije forsiranje.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2009 21:34:19   
Amrino
Pa ortopedi misle da to jeste forsiranje. Meni je ortoped rekao da je najbolje i najzdravije za bebu da se sve desava spontano i sve mi je fino objasnio. Spontano znaci da se beba apsolutno sama posjedne- bez ikakve pomoci, znaci iz lezeceg polozaja se okrene na stomak pa nogice lagano podvuce po sebe i jednostavno sjedne.
Svjesna sam i ja da vecina ljudi to ne cini tako ali ja opet smatram da beba nece nista izgubiti time sto sjedne ili prohoda sama bez icije pomoci (pa bilo to i kasnije nego druge bebe) a mnogo moze dobiti.



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2009 21:45:07   
žana o8
Može biti Amrino, ali meni pedijatrica rekla, da ako vidim da se sama pridiže, da joj pomognem, ali ne u smislu da je zagradim jastucima pa da sjedi , nego da je pridržim i pustim , pa koliko ona može da sjedi nek sjedi, a kad više ne može spustiće se na stranu ili naprijed. Na taj način ( kaže dr. ) beba jača bočne držače . Ali i meni je napomenula da je nasilu ne posjedam i ne zagrađujem jastucima. A i to pomaganje se desi jednom ili nijednom dnevno, ona se još uvijek uglavnom okreće stomak-leđa i obratno.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
5.3.2009 23:19:54   
Anoniman
A bili smo i kod ortopeda neki dan, sve superiška.user posted image
Ne znam, mislim da neću puno pogriješiti ako budem pratila potrebe svog djeteta, mislim da ne pretjerujem u ovome kao ni ostalome.
Svi će oni ako Bog da furati ko veliki, ustajali sami ili iz banane.user posted image

(odgovor članu žana o8)
  Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
12.3.2009 23:36:40   
rozi
Hvala vam na odgovorima, opet sma ga pustila da se sam snalazi.  Mozda sam ja napravila gresku jer sam ga po citav dan nosala, da je vise lezao vjerovatno bi bilo bolje.  Ali, dzaba , nisam ga mogla slusati da place user posted image

_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
14.3.2009 13:20:28   
ruža
Rozi vidim da si i ti paničar kao ia jauser posted image user posted image user posted image
čim vidim da neke bebe nešto mogu, a Benjamin ne, odmah se zabrinem, pa kontam šta je. iako kažu da se ne smije, ja njega svaki dan stavim u hodu po 10-tak mnuta, njemu prija a već je počeo da samostalno sjedi, očvrsnuo nogce i kičmu pravo.  Ostalo vrijeme se valja i pokušava da puže u svom ili našem krevetu, digne se na ruke i koljena i naprijed -nazaduser posted image
Ne znam šta da ti kažem, al mislim da im moramo malo pomoći i stimulisati ih. Sjećaš se kad su imali mjesec-dva, pa smo ih morali stavljati na stomačić da jačaju vratne mišiće, isto tako im i sad moramo pomoći, al umjereno. Ja eto mislim da radim ispravno i da mu hoda neće naštetiti.


_____________________________

mamine crne okice 12.7.2008.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
14.3.2009 21:08:26   
rozi
Ruzo, ja bas nikako nisam za hodalicu, svasta sam negativnog procitala, a pored toga sin od moje prijateljice je prevrnuo hodalicu i pao na glavu sa 6 mjeseci.  Moj Damir ima jake nozice, kada je na stomaku ne zna puzati na koljenima, ali se odupire stopalom od pod i podize cijelo tijelo na jednoj strani. Nekad mi se cini da ce se prije dici na noge , nego sto ce sjesti.

Ja sam dodatno oprezna zbog one dijagnoze koju je imao sa  3 mjeseca ''craniotabes'', tj . oslabljena mineralizacija kostiju. Mada se stanje bilo popravilo sa 4-5 mjeseci, dosla je zima, tj. nije bilo sunca da ga izlazem, pa se bojim za kosti i necu da ga forsiram. 

Kao sto kazes, panika je nagora, ja sam na nagovor muza i mame sa njegovih 8 mu pruzala ruke da se sam podigne u sjedeci polozaj , ali sam opet prestala.  Cula sam i citala da pomaganje moze dovesti do negativnih posljedica, ali ne i mora, ali nikada nisam cula za slucaj da neko dijete nikako nije naucilo da sjedi ili hoda zato sto ga je mama pustila da se spontano razvija.  Malo sam cunjala i po hrvatskim forumima, gdje su forumasice prenosile savjate svojih doktora i vecinom su slicna misljenja: ne treba im pomagati, pa i ako sjedne tek sa 10 --11 mjeseci nema veze. Ne daj boze da bude tako, ja bih osijedila  do tada user posted image user posted image user posted image , ali kad sve stavim na vagu,opet mi je draze da se malo sporije razvija , nego da ima bilo kakve deformacije ili ostecenja. 

Uh, sto se ja raspisa, mada sam relativno sigurna u svoj stav, opet se desetak puta na dan upitam da li grijesim.  Zato cu vjerovatno sa 9,5-10 mjeseci , ako ne bude sjeo, opet zakukati ovjde trazeci savjetuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
14.3.2009 21:15:07   
žana o8
rozi nije pravilo da dijete mora sjediti sa 6-7 ili 8 mjeseci. Sve je to individualno, a jesi li ikada vidjela ili čula da neko nije naučio sjediti ili hodati. Zato no sikiriki.user posted image

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
15.3.2009 15:32:28   
ruža

Ma ne brini, ne griješiš. Pa svaka mama zna i osjeća šta je najbolje za njeno dijete. I ja sam govorila da ga neću stavljati u hodaalicu, al dobismo je na poklon, dugo je stajala i počeše me nagovarati da ga stavim malo i tako i bi. Malo ''prošeta'' i dosta. A što se tiče sjedenja, nikad ga nisam forsirala, sam se valja, vrti, diže i uz muku sjedne.Svako dijete je individua i razvija se i uči na svoj način, mislim da ti i ja to  najbolje znamo user posted image user posted image user posted image   Neko nauči nešto prije, nešto kasnije i to je tako, ne brini, još malo i aBd trčaće oni nama parkomuser posted image user posted image user posted image

A što se tiče panike, ufff, muž me ruži  stalnouser posted image Ma čim nešto posumnjam, ja za internet i onda se zabrinem više nego treba i bez razloga. Nekad mi se čini da što manje znaš to boljeuser posted image
jel Damir počeo šta pričati? Benjamin zove mama i ništa više, al muku mučim da ga nahranim, kako ti s Damirom oko hrane ( znam da nije odgovarajuća tema al da iskoristimuser posted image user posted image )






_____________________________

mamine crne okice 12.7.2008.

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota
24.3.2009 0:05:21   
rozi
Eee , Ruzo , ja kao corava koka , nisam vidjela pitanje. user posted image . Damira samo zove dedu, heheh, nista vise Nekada to ''dede'' , podsjeca na ''tata'', ali ''mama'' ni za zivu glavu.

Sto se tice hrane , tu ga moram pohvaliti. Mete sve zivo, nije bitno ni sta je , ni sa cim se mijesa.  Kad ga stavim u stolicu za hranjenje lupa rukama i nogama, nema strpljenja ni da npr. promijesam.  Ne dodajem mu ni secer ni so i pazim da ne kupujem ni gotove hape koje to sadrze. Uvijek moze jesti i kad je gladan i kada nije . To je vjerovatno od djeteta do do djeteta. Nemoj se puno brinuti, on uzima onoliko koliko mu treba.

Valjda nas moderatori nece ''ruziti'' user posted image

_____________________________

Pile mamino 17.06.2008.

(odgovor članu ruža)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *