|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Psihoanalitičarka: ”Djeci NE TREBA socijalizacija prije TREĆE godine. Mit je da su jaslice za njih korisne”

Uredništvo Ringeraja.ba, 20.5.2025
Da li ste primjetili koliko je moderno društvo uporno, čak pomalo napadno u želji da sve roditelje uvjeri kako je njihovom djetetu koje tek što je napravilo prve korake, bolje da bude sa svojim vršnjacima, u kolektivu u kom će o dvadesetoro djece brinuti JEDNA osoba, nego da bude sa jednom osobom koja će mu biti posvjećena?

image
Već nakon treće godine stvari se mijenjaju. Foto: Freepik
/11


Sigurno ste primjetili.

Međutim, psiholozi se, gotovo pa jednoglasno, s tim ne slažu. U kratkom govoru za jedan podkast to je lijepo objasnila psihoanalitičarka Erika Komisar.

Ona kaže da svakodnevno odvajanje djeteta od njegovih primarnih staratelja, a naročito u periodu pre navršene dve godine, može povećati proizvodnju kortizola (hormona stresa), što je, opet okidač za razvoj anksioznosti, emocionalne neregulacije i problema sa vezivanjem kasnije u životu.

”Djeci ne treba društvo druge djece prije treće godine. U tom periodu njihova igra je paralelna, a ono što im treba je kontakt ’jedan na jedan’. Treba im SIGURNA povezanost i treba im ta jedna osoba koja će ispunjavati njihove emocionalne potrebe. Jedan na jedan.” – kaže Komisar.

Već nakon treće godine stvari se mijenjaju, objasnila je.

”Tek tad oni počinju da ulaze u stvarne međusobne interakcije. Pre toga, oni se NE igraju zajedno! To je samo paralelna igra. Tako da, to je još jedan mit, to da su jaslice dobre za dejcu, za njihovu socijalizaciju. NE. Djeci socijalizacija NE TREBA prije treće godine, osim one koju dobijaju od roditelja. Organizujte igru s vršnjacima, idite u parkiće, ali uvek jednim okom budno posmatrajte.” – objašnjava Komisar.

Dodaje da se upravo u tom periodu razvija ta sigurna povezanost, kada dijete, korak po korak, stiče slobodu i hrabrost da se igra čak i ako majka nije tik uz njega.

”Ali primjetićete kako i dalje, s vremena na vrijeme, podignu pogled da vide gde ste. Ili, možda, dotrče da vas na kratko zagrle, pa opet pojure nazad u igru. To je zato što ste vi njihova sigurnost, njihova baza. I imajući vas bez straha, oni postaju sve hrabriji. Usuđuju se da istražuju jer znaju da ste uvijek tu i da nećete otići.” – istakla je ova psihoanalitičarka.


Izvor: Zelena učionica

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Upravo sam tužio obrazovni sustav!
Možda učenici čine tek 20% naše populacije, ali čine 100% naše budućnosti. Posegnimo u srce svakog učenika! Odličan vide...
4
Pubertet za dječake
Dječaci obično ulaze u pubertet oko 12. godine, mada mogu da uđu u pubertet i ranije i kasnije. Koji su prvi znakovi kod...
4
Roditeljima male djece...
Svima nam nekada dođe da pobjegnemo iz kuće kada dječica počnu sa svojim prohtjevima.. Sa druge strane okolina stalno pr...
3
Dijete ne zna gdje je mama, a zna gdje je ...
“Viđam bebe mlađe od godinu dana koje su izložene ekranima deset ili više sati dnevno, što je cijeli njihov svjesni dio ...
3






Anketa

Pranje guze.
пеперутка16

Da li vaš muž presvlači djetetu odjeću, mislim na pranje guze i mijenjanje pelena?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *