|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Pubertet - Kako ga preživjeti?!

Adriana Kuči, 25.7.2013
Danas se rodilo. Sutra, ne skontaš ni šta bi, prolazi kroz mentalno stanje koje ni nas nije mimoišlo, ali ga se slabo sjećamo. Na njihovu nesreću i našu sreću, priznajmo si.

image
/11


Nemaju pojma šta bi, kako bi, zašto bi, ljuti su, plaču, smiju se, vole, ne vole, donose konačne odluke u velikom stilu koje mijenjaju u manje velikom stilu nakon nekoliko minuta… Pubertet.  Stanje kojeg se svi roditelji boje i kroz koje sva djeca prođu.  Neka lakše, neka teže.  Ali prođu.

 

Taj period odrastanja, kada povijete svoje čedo u naručje, izgleda tako daleko. A, ako vam neko i pomene pubertet – vi znate! Vaše dijete će biti uljudno, odgojeno kako treba, savršeno će se ponašati i hormonalni disbalans neće nikada utjecati na njegovo ponašanje. Zar ne?! Do puberteta svi mi naučimo da takvi roditelji i takva djeca žive samo u filmovima i glavama preambicioznih, a za pubertet nas nije lako pripremiti. Ni roditelje, ni djecu.

Odavno u tim odnosima ne vlada diktatura jačeg. I ne treba. Roditelji  hoće poštovati potomčad i dati koliko god mogu. Sve to urađa plodovima do puberteta. A onda odjednom postaje nesnosni i sve naše metode kao da su besmisleno udaranje glavom o zid.

Jedina utjeha je da pubertet prođe. Fakat.

A do tada…

Nova saznanja pomažu roditeljima da shvate, prihvate i reaguju na ponašanje svog ne više tako malog čudovišta. Ako je znanstvenicima vjerovati, postoje tinejdžerske laži koje su sasvim u redu, a nude se i metode koje bi trebalo da su u pomoć roditeljima da uspješno prežive i ovaj izazov roditeljstva.

Poznavanje aktualnih činjenica

Doktori i ostali koji se bave istraživanjem misterije zvane ljudski mozak ne znaju još uvijek mnogo, ali jasno im je šta se u periodu odrastanja događa u tim malim glavama.

Impulsivno, razdražljivo ponašanje, sklonost riziku.

Ne možemo se ne upitati zašto se mala čudovišta ne mogu sabrati. Odgovor je jednostavan – jer ne mogu.  Na početku puberteta, a granice se pomijeraju, nisu više sposobni vladati svojim osjećajima i realno ocijeniti posjedice svojih postupaka i izbora. Uzrok za to je u sazrijevanju mozga. Prije nego ostali dijelovi, sazrije dio odgovoran za impulsivnost. Dijelovi odgovorni za funkcije kakve su planiranje i nadzor nad ispadima bijesa izgrađuju se dugo i polako. I zbog tog procesa često te funkcije u ranom pubertetu jednostavno – ne funkcionišu.

Obrnut ritam spavanja

Koji roditelj tinejdžera ovo ne poznaje: uveče neće u krevet, ujutro neće iz kreveta.  Ali, nauka opet tješi. Mozak tinejdžera se u tim godinama mora potpuno prestruktuirati, mora stvoriti nove nervne veze,  ublažiti stare. U tom se periodu ublaži lučenje hormona za spavanje melatonina i to čak za dva sata. I eto hemijskog odgovora zašto nisu pospani kada bi trebali biti, a zašto jesu kada bi već pola dana morali biti u akciji.

Tjelesni razvoj

Poplava hormona se pobrine za to da se oko 11. godine dječije tjelo počne mijenjati u žensko, odnosno muško. To je za osobu kojoj se dešava veoma zbunjujuće. Odjednom dlake gdje ih nije bilo, rastu grudi, mijenja se glas… Na sve te promjene gledaju veoma pažljivo i s puno kritičnosti. Nije se lako sprijateljiti sa novim tijelom.  Stoga, za razmišljanje o školi, te roditeljima i njihovim očekivanjima ostane vrlo malo vremena.

Razvijanje razumjevanja

Naravno da im želimo sve najbolje. Nismo li donedavno s njima imali divan odnos? Pa nije normalno da odjednom u roditeljima vide najveće neprijatelje, glupe ljude koji žive samo zato da bi ih nervirali i koje neće više da zagrle! Ali, naučnici kažu da jeste. I da ćemo se lako uvjeriti da jeste ako se sjetimo sebe i svojih misli iz tih godina. Ima li iko da nije mislio da nije usvojen i da ga ti užasni ljudi nikako nisu mogli donijeti na svijet?!

Prva ljubav

Prva zaljubljenost je prva prava muka za roditelja.  Jer, sva druga osjećanja s kojima se nosi u njihovom burnijem obliku tinejdžer poznaje od ranije. Ali to, ta čežnja za drugom osobom, toliko je novo i drugačije osjećanje da je dijete koje to više i nije sasvim potpuno izbačeno iz kolosjeka.

Velika nesigurnost

Ko sam? Šta je smisao života? Koji je moj put?

Kao tinejdžeri svi smo sii postavljali ta pitanja, zar ne?!

Ponekad i u odrasloj dobi, ali dobro, nije to sada tema.  Ono što jeste je spoznaja da im mi, nažalost, ne možemo dati odgovore na ta pitanja. Naći ih moraju sami. Znači, težak posao koji može biti put i do dubokih kriza.

Distranciranje roditelja

Boli nas, naravno da nas boli, ali tinejdžeri svoj vlastiti identitet otkrivaju kroz komunikaciju sa sebi sličnima, dakle drugim tinejdžerima, mnogo više neko kroz komunikaciju s nama. I kada vidite da vaše dijete satima priča telefonom, na četu ili s drugovima u posjeti, a vama jedva da da tri suvisla odgovora nije svejedno. Ali opet – normalno je. I proći će.

Zaštitite sebe

A koliko god to sve bilo normalno, savršena majka priroda ipak je zaboravila na jednu sitnicu – razviti zaštitni mehanizam kod roditelja u toku puberteta njihovih potomaka.  Znači, samo se moramo naoružati i strpljenjem i znanjem. A dobra vijest je da možemo, čak i kada nam se čini da smo sasvim potrošeni.

Zadovoljstvo

Dječiji i omladinski psihijatar Ralph Dawirs kaže da su djeca koja tokom puberteta  »skrenu s pravog puta«, vjerovali ili ne – dokaz da su ih roditelji pravilno odgojili.  I to ato što su mu očito dali sve što mu treba za uspješno odrastanje i da si pronađe svoje vlastito mjesto u svijetu. Dr Dawirs, da ne bude zabune, misli na skretanje s pravog puta u smislu kakve neočekivane jedinice, lupanja vratima, neraspoloženih faca, napada bijesa i slično.

Da sve izgleda kako treba

Tinejdžeri ponekad tako dobro lažu kao da su tu prastaru vještinu trenirali barem dvije decenije svakodnevno, s profesionalcima. Iti dr Dawirs kaže da nas to ne smije previše uznemiravati. Koliko god laž bila strašna ona je ipak dio socijalnih sposobnosti koje treba vježbati. Hoće reći, ne treba uvijek insistirati. Ponekad, i kada znate da laže o nečemu što nije od esencijalnog značaja za porodicu – pogledajte kroz prste.

Dogovor o pravilima

 O čemu god se radilo – alkoholu, dernecima, upotrebi interneta – tinejdžeri trebaju granice i te granice postavljamo mi – roditelji. A pravila moraju biti jasna i glasna. Kao i posljedice koje kršenja donose.

Ostanite mirni

Ako ste stalno svjesni da će se i ta muka jednog dana završiti i da se, prema mišljenju većine znanstvenika, najčešće završi dobro,  možda će vam biti lakše sve izdržati strpljivo i stoički.

 Za to vrijeme trebalo bi da svojim malim monstrumima dajemo ono što im najviše treba, čak i kada se svim silama trude pokazati da nije tako – ljubav. 

Koju u tom periodu ponašanjem najčešće ne zasluže. 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ovo su najčešće zablude u stomatologiji
Koliko god da vodimo računa o zdravlju svojih zuba, reklame, tekstovi u novinama ili priče sa „foruma”, obasipaju nas mn...
3
DECOR IN portal: Prvi korak do savršenog d...
Decor In je novootvoreni portal namijenjen uređenju enterijera. Cilj portala je da postane baza za sve one kojima su pot...
3
Emocionalno vezivanje u djetinjstvu
Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv...
2
Majčinstvo bez partnera!
Biti samohrana majka je izazov koji traži mnogo strpljenja, izdržljivosti, odricanja i hrabrosti.
2






Anketa

Simptomi porođaja.
пеперутка16

Koji su bili vaši posljednji simptomi prije porođaja tog dana ili dan-dva ranije? Ako ste imali bilo kakve simptome?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *