Mom_of_two u 04:27
na temi RE: Porodilišta SARAJEVO iskustva
iz foruma Trudnoća
Bebe provode dosta vremena spavajući u utrobi, a tek oko tridesete sedmice trudnoće počinje da se javlja ritam spavanja, podijeljen u četiri odvojene faze, od dubokog sna do budnosti. Ključna razlika je, međutim, u tome što i fetusi i novorođenčad većinu vremena provode u fazi REM sna, za razliku od starije djece i odraslih, a ova faza je povezana sa snovima.
U snovima beba obrađuje ono što je naučila
Naravno, nije moguće utvrditi o čemu fetus sanja, ali pretpostavljamo da se složeni snovi, kakve sanjaju odrasli, pojavljuju tek oko pete godine. Ali bebe u maternici plivaju u moru taktilnih, zvučnih, ukusnih stimulansa i pokreta, tako da je sasvim moguće da njihov REM san služi za obradu stvari koje nauče tokom dana.
"Fetus ima razvijena čula i stoga ima potencijal da uči, pa je moguće da sanja o tome šta mu se tog dana dogodilo", kaže stručnjak Peter Hepper.
PROČITAJ I OVO!> Plaču li doista bebe u maternici? |
REM san je važan za fetus
Neki lijekovi, uključujući neke antidepresive, sprječavaju REM san, a studije na životinjama pokazuju da su fetusi čiji je REM san poremećen anksiozniji kao odrasli, ne spavaju ili dišu pravilno i imaju abnormalne signale u mozgu. Jedno od objašnjenja je da se tokom REM sna aktivacija moždanih ćelija prilagođava tako da te veze kasnije funkcionišu besprijekorno.
REM spavanje može poslužiti i kao način pripreme mozga za trenutak kada će se beba morati "probuditi". Da bi došlo do prijelaza iz sna u budnost, nekoliko moždanih struktura koje kontroliraju i disanje i rad srca moraju biti aktivirane u koordinaciji, pa je važno da "nauče" da rade u koordinaciji. REM spavanje stimulira većinu ovih moždanih struktura i stoga može poslužiti kao prilika za njihovo usklađivanje, za vrijeme kada majka krvlju i kisikom prestane održavati bebu na životu i prepusti novorođenčetu da samostalno obavlja ove funkcije.
Bebe u materici takođe zijevaju
Zanimljivo je da zijevanje takođe može igrati sličnu ulogu. Bebe počinju da zijevaju u materici oko jedanaeste nedelje i ne prestaju do rođenja. "Zijevanje ne izgleda kao jednostavno otvaranje usta, već općenito zatezanje mišića", kaže Olivier Walusinski, liječnik opće prakse u Parizu koji proučava ovaj fenomen.
I fetusi i novorođenčad zijevaju dva puta češće nego odrasli i naprežu mišiće usta jednom ili dva puta svakih sat vremena. Čini se da zijevanje također potiče prijelaz s odmora na aktivnost i, poput REM spavanja, aktivira mnoga područja mozga koja održavaju budnost.
(preuzeto sa: ringaraja.net)
Još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.
pišite nam o svojoj trudnoći na FORUM TRUDNICA
Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Ovu zaista zanimljivu kratku animaciju koja prikazuje trudno
Katy Perry slavi žene u novoj pjesmi
Katy Perry slavi žene u novoj pjesmi \"What Makes A Woman\".
Nifty test: bez straha, bez boli
Nifty test je napravilo gotovo 4.000.000 trudnica diljem svi
Pogledajte i uživajte! Najljepši video o stvaranju i razvija
Porodilište po svjetskim standardima
Porodilište Plave poliklinike Tuzla koje je uređeno po svjet
Voće, povrće ili pirinač sa mlekom?
пеперутка16
Čime ste započele uvođenje čvrste hrane i da li ste zadovoljne tim režimom i reakcijom deteta? Prvo smo uveli: