|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Urtikarija
7.6.2010 22:23:59   
milenium
Urtiakarije: uzrok, simptomi i liječenje

U ne tako davnoj prošlosti alergije su bile potpuna nepoznanica, ne zbog slabih dijagnostičkih metoda, nego upravo zbog toga što je bilo malo takvih pacijenata. U posljednja dva desetljeća došlo je do vrlo uznemirujućeg porasta broja oboljelih od različitih alergijskih stanja

Urtikarije ili koprivnjače spadaju u red dermatoza, odnosno bolesti kože koje su uzrokovane alergijskim reakcijama prvog tipa. Iza ove stručne definicije krije se opis jedne od najučestalijih alergijskih promjena na koži. S obzirom da te promjene neodoljivo podsjećaju na reakciju koja se na koži javi usljed kontakta sa žarom ili koprivom (lat. Urtica dioica), ovaj oblik dermatoze po tome je i dobio naziv urtikarija ili koprivnjača.

Dermatolozi smatraju da je između 20 i 25 posto ljudi na svijetu bar jednom u životu imalo problema sa urtikarijom. Takozvane urtike, odnosno sitne, tvrde izbočine na koži, obično blijedo do jarkocrvene boje, prvi su simptom pojave urtikarije. Praćene su vrlo neugodnim i jakim svrbežom, koji ne prestaje ni nakon grebanja, te peckanjem i bockanjem. Vrlo često se mogu javiti i povišena tjelesna temperatura, te jaki otoci u području očiju, usana, zglobova, ali i jezika, grkljana i ždrijela, što može dovesti i do otežanog gutanja te osjećaja gušenja. Može se javiti i proliv i povraćanje, u težim slučajevima urtikarije mogu dovesti i do astmatičnog napada, a ponekad i do generaliziranih stanja praćenih anafilaktičkim šokom, te zastojem disanja i rada srca, što može uzrokovati i smrt.

Kako nastaje? Urtikarije se dijele u dvije grupe prema dužini trajanja: na akutne, one koje traju unutar razdoblja od 6 sedmica, i hronične, koje traju duže od 6 sedmica. Spadaju u red alergijskih reakcija ranog tipa, jer se vrlo brzo, već 20-30 minuta do nekoliko sati nakon kontakta, odnosno unosa u organizam, razvijaju promjene na koži, tzv. urtike.

Smatra se da je glavni mehanizam nastanka urtikarija vezan za reakciju antigen-antitijelo na mastocitu, specifičnoj ćeliji smještenoj u potkožnom tkivu. Antigen je u ovom slučaju alergen unesen iz spoljne sredine, a antitijelo je smješteno na mastocitu, koji potom puca i oslobađa histamine, prostaglandine, leukotrijene, te na koncu i acetilholin, što pokreće imunološke mehanizme u organizmu i javlja se alergijska reakcija.

Koji su uzroci? Postoje različiti uzroci nastajanja urtikarije, pa se prema uzroku urtikarije dijele na kontaktne i fizikalne. Kad govorimo o kontaktnim urtikarijama, najčešći uzroci su hrana, lijekovi, ubodi insekata, kontakt sa kukcima i životinjama, inhaliranje nekih alergena (prašina, životinjska dlaka, dim, polen), toksini nekih biljaka, kozmetički preparati, deterdženti i sl. U kontaktu sa nekom od navedenih supstanci javljaju se osip i crvenilo karakteristični za urtikarije.

Fizikalne urtikarije najčešće se pojavljuju nakon nekog fizikalnog podražaja kao što je hladnoća, toplina, sunce, voda, pritisak na kožu, fizički napor, znojenje usljed bavljenja fitnesom ili tjelesnim vježbama i dr.

Kontaktne urtikarije. One su i najučestalije i pretpostavlja se da je u posljednjih dvadeset godina broj oboljelih od te vrste urtikarija porastao za čak 40%. Brojni su alergeni koji se kriju u hrani, a koji mogu prouzročiti pojavu urtika. Vrlo često ćete čuti da su neki ljudi alergični na jagode, maline, breskve, paradajz, mlijeko i mliječne proizvode, jaja, sladoled, ribe i školjke (kamenice i dagnje najčešće), gljive, konzervirane proizvode, kikiriki, lješnjake i orahe, čak i na kakao i čokoladu, a sve više, nažalost, i na pšenično brašno.

Obično se kod tih namirnica već u prvom kontaktu sa usnama razvije senzitivnost, i ubrzo se nakon unosa u organizam javljaju vrlo neugodne urtike. Pretpostavlja se da je porast broja alergičnih na prehrambene namirnice danak različitim aditivima koji se sve više dodaju namirnicama - salicilati, Na-benzoat, nitriti, nitrati i dr. Zbog toga se preporučuje, naročito bebama i malo djeci, davati hranu poznatog porijekla, sa što manje dodanih aditiva, konzervansa i umjetnih boja i sladila, te pojačivača okusa.

Kontaktne urtikarije mogu izazvati i lijekovi: penicilin, acetilsalicilna kiselina, neki nesteroidni analgetici, neki diuretici i antihipertenzivi, opijati, insulin, kontrastna sredstva… Kao alergijska reakcija na neke od lijekova urtikarija se javlja vrlo brzo, otprilike unutar dva sata od peroralnog uzimanja lijeka, odnosno unutar sat vremena poslije davanja injekcionog rastvora. Ponekad majke beba i male djece mogu sumnjati da je urtikarija izazvana lijekovima, a ustvari je kod beba i djece vrlo čest uzročnik akutnih urtikarija virusna infekcija od koje dijete boluje. Stoga je dobro promatrati vaše dijete par sati nakon davanja lijeka da biste utvrdili što bi mogao biti pravi uzročnik alergijske reakcije.

Dodir nekih trava i biljaka za neke ljude može izazvati pravu moru, a za neke može biti i smrtonosan. Razlog tome su fitotoksini, odnosno biljni otrovi, koji se aktiviraju dodirom sa kožom. Kopriva ili žara je jedna od najpoznatijih biljaka, koja uzrokuje pojavu sitnih izbočina, crvenih i vrlo bolnih, po kojim je ova skupina alergijskih stanja i dobila ime. Korovske biljke također mogu izazvati neugodne reakcije na koži, ali vrlo često i neke kućne biljke. Žene, nažalost, vrlo često zaboravljaju da neki od kozmetičkih preparata (kreme, losioni, tonici) mogu izazvati vrlo burne reakcije na licu i koži tijela, a najčešći razlog tome su konzervansi i umjetne boje, koje se dodaju.

Fizikalne urtikarije. Vrlo je zanimljivo da se urtikarije mogu javiti i nakon izlaganja određenim fizikalnim podražajima. Jeste li znali da hladnoća može izazvati urtikariju? To je jedna od najčešćih urtikarija, a izazvana je djelovanjem hladnih predmeta, vode ili vjetra. Za nju je tipična pojava urtika na mjestima koja su najviše izložena hladnoći - lice, ruke, noge. Često je bolesnici prvi put primijete pri ulasku u hladnu vodu, kada se mogu javiti i proširene promjene u smislu generalizirane urtikarije, a kod naglog ulaska ili skoka u hladnu vodu može se razviti i najteži oblik alergijske reakcije - anafilaktički šok, koji može završiti i smrtonosno ako se odmah ne pruži pomoć.

Kod ovog oblika urtike nastaju vrlo brzo, već nakon nekoliko minuta izlaganja hladnoći, no za njih je karakteristično i da se brzo povuku, čim se oboljeli utopli. Najviše su izražene zimi, što oboljelima može onemogućiti normalan život, odlazak na posao i sl. U takvim je slučajevima potrebno izbjegavati kontakt s hladnim predmetima, hladnom vodom i ledom što je više moguće, te izbjeći konzumiranje hrane i pića direktno iz frižidera. Naime, kod uzimanja hladne hrane ili pića može se razviti otok usana, jezika, grla ili jednjaka, što također može ugroziti bolesnika. Pored neophodne antihistaminske terapije, takvim bolesnicima se preporučuje obavezno utopljavanje (šal, kapa, rukavice, tople čarape).

Urtikarija koja nastaje kao posljedica izlaganja fizičkom pritisku najčešće se pojavljuje na izloženim dijelovima tijela, rukama, stopalima, ramenima. Ponekad je moguće da se takva urtikarija pojavi nakon dužeg nošenja vrlo neudobne obuće, ili nakon nošenja tereta u području ramena.
U ljetnom periodu mogu se javiti holinergijska te solarna urtikarija. Holinergijska urtikarija nastaje kao posljedica jakog znojenja, nakon fitnesa ili druge tjelesne aktivnosti, ali je vrlo često izazvana i emocionalnim stresom.

Solarna urtikarija je dosta rjeđa, a izazvana je izloženošću ultraljubičastim (UV) zrakama od vidljivog do UVA i UVB spektra. Urtike kod prave solarne urtikarije nastaju odmah i povuku se nakon što se bolesnik makne sa sunca. Takav bolesnik treba izbjegavati izlaganje suncu i koristiti kreme sa visokim SPF faktorima, od 40 do 60.

Od solarne urtikarije treba razlikovati urtikariju na toplinu koja je izazvana izloženošću visokim temperaturama. Takve promjene se često javljaju kod kuharica, radnika u metalnoj industriji, odnosno u svim uvjetima gdje postoje izvori visokih temperature.

Iako je pomalo nevjerovatno, postoji i tzv. akvagena urtikarija, odnosno urtikarija na vodu. Kod tih bolesnika svaki kontakt s vodom bilo koje temperature može izazvati ovaj vrlo rijedak oblik fizikalne urtikarije. Najčešće se promjene javljaju nakon plivanja.

Sve ove urtikarije koje smo pomenuli su manje-više akutne za koje se zna uzrok nastajanja, dok su hronične urtikarije dosta ozbiljnije prirode, jer se kod tih oblika u otprilike 50 posto slučajeva ne može utvrditi pravi uzrok bolesti.

Kronična urtikarija označava izbijanje urtika u razdoblju dužem od 6 tjedana. Dok se akutna urtikarija češće javlja među djecom i mlađim osobama, kronična urtikarija češće s javlja kod odraslih osoba, najčešće kod žena u srednjoj životnoj dobi. Kronična urtikarija predstavlja dijagnostički i terapijski problem, jer se u 20 do 30 posto slučajeva dokaže uzrok bolesti, dok u 70-80 posto slučajeva kronična urtikarija ostaje nepoznatog uzroka.

Kako liječiti? Nakon što dermatolog utvrdi da se radi o urtikariji, potrebno je uraditi alergijske testove dok bolest još traje da biste saznali pravi uzrok nastanka urtikarije. Najčešće se rade tzv. prick testovi, odnosno kožni testovi, gdje se alergen unosi ubodom u potkožno tkivo da bi eventualno došlo do izazivanja alergijske reakcije. Kada utvrdite na koji od alergena ste osjetljivi, potrebno je spriječiti daljni dodir te ubuduće izbjegavati kontakt sa tim alergenom. U slučajevima kad je urtikariju izazvao neki alergen iz hrane potrebno je odmah uzimati laksative, odnosno sredstva za čišćenje, da biste očistili organizam od prisutnih alergena. Pritom se također propisuje i stroga dijeta, koja zabranjuje unos proteina nekoliko dana.

Ljekar će propisati terapiju koja se sastoji uglavnom od antihistaminika, lijekova koji neutraliziraju djelovanje oslobođenog histamina u koži, te na taj način uklanjaju neugodne simptome urtikarije. Na tržištu danas postoje antihistaminici prve i druge generacije, koji se obično daju oralno, na usta, dok je u težim slučajevima nužno davati ih intramuskularno ili u infuziji (kloropiramin). Vrlo teški slučajevi urtikarija zahtijevaju terapiju kortikosteroidima. U određenim slučajevima preporučuje se hiposenzibilizacija, odnosno daje se imunoglobulinska terapija. Imunoterapija traje dosta dugo, jer se nakon pozitivnog kožnog testa postepeno u organizam unose različite koncentracije alergena da bi se stimulirao organizam na stvaranje povećane koncentracije IgE antitijela, imunoglobulina zaduženih za odbranu organizma. Ta se terapija daje u specijaliziranim zdravstvenim ustanovama pod strogim nadzorom ljekara.

Danas se u većini slučajeva preporučuju antihistaminici druge generacije, koji nemaju sedativni (uspavljujući) učinak. Ponekad će vam ljekar uključiti i neke kortikosteroidne kreme ili masti (0,5% i 1% hidrokortizon) da biste spriječili neugodan svrbež i oticanje. No, trebate imati na umu da urtikarije nisu nimalo bezazlena oboljenja te da ih ni u kom slučaju ne smijete liječiti sami, na svoju ruku, bez obzira što možda znate koji vam lijek može odgovarati. Neadekvatno liječene urtikarije mogu preći u hroničnu formu, koja se poslije vrlo teško liječi, i može prouzročiti dugotrajne i opasne posljedice po vaše zdravlje.

Treba znati da antihistaminike trebate nastaviti piti 14 dana nakon što prestanu simptomi, i da nikako sami ne prekidate terapiju kad se učini da su tegobe prošle.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:26:51   
milenium
evo jedan koristan post o ovoj bolesti.momuser posted image je dijagnostirana urtikarija i propisan mu je čak jedan kortikosteroid.očito ima teži oblik urtikarije.ali koristit će ga samo 2 dana jer je on ipak još mali.
nadam se da se nitko neće susresti s ovim ali eto ako nekome zatreba ''''''''za nedaj Bože''''''''.

p.s.tema ''''virusna infekcija''''ima samo 1 stranicu.možda bi se mogla prebacit ovdje jer čitala sam da je tamo svakom djetetu dijagnosticirana urtikarija.neki su ostali čak u bolnici radi toga.ako nama ne bude bolje za par dana na kontroli i mi ćemo možda u bolnicu.al nadam se da će nam biti bolje.

< Poruku je uredio milenium -- 7.6.2010 22:30:03 >

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:27:51   
acudesa
je li ovo problem sa djetetom koji si ti danas imala?

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:28:33   
acudesa
kako je beba?

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:32:09   
Hanady RR
e hajde dijagnosticirali su...ali kostikosteroidi...miša mu...
pa jel on pored ovoga ima i neki od oblika dermatitisa?

pošto je jako teško utvrditi od čega dolazi do pojave koprivnjače...može biti hrana ili čak i stres...ja bih njemu uradila alergo testove...da vidiš jeli hrana...odnosno nešto što možeš fizički izbjeći.

na temi alergo testovi ima moj post o alergotestovima...zvala sam super doktoricu i dopbila informaciju da u njenoj ordinaciji mogu uraditi testove svojoj malenoj koja je mlađa od tvoga sina. Pedijatri ne preporučuju do 3 godine alli ona je meni rekla da za takvo mišljenje nema valjan razlog, pa ne znam...možda da pokušate ranije uraditiuser posted image



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:33:33   
milenium
je to je nama reklo.javila sam gdje sam danas pisala.dobro je nema temperature,ali češe se i svrbi ga užas,kad ne može više ni da se češe jer ne može to trpjet onda čak počme i plakatuser posted image i ne jede ništa(doručak-ništa,ručak-5 kašika,večera-1 banana).valjda ga je sve to iscrpilo pa mu se neda,ali igrao je se danas i gledao crtić.sad je zaspao.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:36:36   
acudesa
duša melena...bit će to dobro ne brini

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:38:17   
milenium

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

e hajde dijagnosticirali su...ali kostikosteroidi...miša mu...
pa jel on pored ovoga ima i neki od oblika dermatitisa?

pošto je jako teško utvrditi od čega dolazi do pojave koprivnjače...može biti hrana ili čak i stres...ja bih njemu uradila alergo testove...da vidiš jeli hrana...odnosno nešto što možeš fizički izbjeći.

na temi alergo testovi ima moj post o alergotestovima...zvala sam super doktoricu i dopbila informaciju da u njenoj ordinaciji mogu uraditi testove svojoj malenoj koja je mlađa od tvoga sina. Pedijatri ne preporučuju do 3 godine alli ona je meni rekla da za takvo mišljenje nema valjan razlog, pa ne znam...možda da pokušate ranije uraditiuser posted image




da,ima i dermatitis.isčitala sam cjelu temu o AD a ima masa stranica,pa onda se tu pomješao i seborični dermatiis pa mi je bilo teže snalazit se i tražit savjete jer nama treba samo za atopijski ne za seborični.ovaj dr nam je rekao da je to AD,a jedna mlada dr nam je rekla nedavno da je seboričniuser posted image .a meni po nekim simptomima više liči na AD.

spominjao nam je i taj alergotest,ali rekao je isto kao i taj pedijatar što ga ti spominješ,ništa prije treće godine.jedino u slučaju da mu bude još goreuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:41:53   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: milenium

evo jedan koristan post o ovoj bolesti.momuser posted image je dijagnostirana urtikarija i propisan mu je čak jedan kortikosteroid.očito ima teži oblik urtikarije.ali koristit će ga samo 2 dana jer je on ipak još mali.
nadam se da se nitko neće susresti s ovim ali eto ako nekome zatreba ''''''''za nedaj Bože''''''''.

p.s.tema ''''virusna infekcija''''ima samo 1 stranicu.možda bi se mogla prebacit ovdje jer čitala sam da je tamo svakom djetetu dijagnosticirana urtikarija.neki su ostali čak u bolnici radi toga.ako nama ne bude bolje za par dana na kontroli i mi ćemo možda u bolnicu.al nadam se da će nam biti bolje.


ovo nije isto...te neće doći do spajanj teme...
naime virusna infekcija je tzv trodnevna groznica gdje se nakon temperature javlja osip i traje 3 dana. tema virusna infecija 
je isto što i  tema temperatura pa osip   ali su jedna od njih na pdf bebe a druga na pdf dijeca tako da ostaju svaka za sebe jer se kod beba i starije djece mogu manifestovati na različite načine simptomi ovog virusa.
LPuser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:49:57   
Hanady RR
milenium ja sma danas pokušala razdvojiti ova dva oblika dermatitisa u temama nije bilo lako...jer većina spominje i jedan i drugi...pa eto sad imaju dvije teme nadam se oni sa iskustvom javit će se na novopostavljenoj. i da pored toga pogledaj ove postove koje sam prenijela na SD ima forumašica koja je poršla samo iskutvo sa tim to sam baš fino izdvojila.

a za alergotestiranje evo moj post
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

e drage moje...
ja sam kontaktirala ordinaciju dr. nade Čivić...naime moja djevojčica ima često brohitis i nekako mi se čini da joj uopšte ne godi izlazak vani ovih dana proljetnih. kako smo trenutno bile virozne ali ipak na antibiotiku dr. šefika nam je pri pregledu rekla da kod nje primjećuje jako crvenu resicu u grlu što je uvijek dokaz postojanja određene alergije.

i ja jutros skontam što ja nebih nazvala pa da fino svojoj bebi uradim alergo testove.

iz iskustav svojih bližnjih mame i zaove znam da je žena stručnjak u svom poslu...i jutros nazovem.

za sve vas koje zanima žena radi u papagajci...alergo testovi se rade i na manjim bebama s tim da to nisu testovi na nkoži već iz krvi. Ona prije rada testova uvijek prakticira pregled djeteta naravno i vodi ga u daljnoj terapiji. naravno radi i sa ostalima. Također važan je podatak da kod njih ima reagensa i svega potrebnog za bilo koji vid testova.

broj telefona možete dobiti na informacijama mobitel je u pitanju i ona se vrlo prijazno javi i sa vama dogovori o svemu...a i ja imam broj..pa i PP je ok.




ova doktorica kaže može i prije bez ikakvih porblema sa vrlo realnim rezultatom. pa eto da znaš i to...možda saznanje o istom i pomogne olakšanju u borbi sa dermatitisom i osipom.
sretno


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:52:27   
dinaa
Milenium moj sin je imao urtikariju kad je bio beba od mjesec dana.Dobio je kao reakciju na Bebimil.I osip je bio kao i kod tvog djecaka samo sto je moj bio bebica pa je to izgledalo jos gore i strasnije.
A sto se tice alergo testa mom sinu je tada radjen.

< Poruku je uredio dinaa -- 7.6.2010 22:53:32 >


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:54:30   
milenium

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

ovo nije isto...te neće doći do spajanj teme...
naime virusna infekcija je tzv trodnevna groznica gdje se nakon temperature javlja osip i traje 3 dana. tema virusna infecija 
je isto što i  tema temperatura pa osip   ali su jedna od njih na pdf bebe a druga na pdf dijeca tako da ostaju svaka za sebe jer se kod beba i starije djece mogu manifestovati na različite načine simptomi ovog virusa.
LPuser posted image



ma ok je hanady,nego kad sam tražila o ovoj temi naišla sam na tu i pročitala da im je bebama dijagnosticirana urtikarija i imale su temperaturu.pa sam zato mislila. ali evo u ovom prvom postu ima dosta materijala.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Urtikarija
7.6.2010 22:56:14   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: dinaa

Milenium moj sin je imao urtikariju kad je bio beba od mjesec dana.Dobio je kao reakciju na Bebimil.I osip je bio kao i kod tvog djecaka samo sto je moj bio bebica pa je to izgledalo jos gore i strasnije.
A sto se tice alergo testa mom sinu je tada radjen.

e dobro da si uredila poruku...baš htjedogh da te pitam jesu mu radili test...

ovo je baš važan podatak za mame koje brinu oko togauser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Urtikarija
7.6.2010 23:03:41   
dinaa
Jesu tada i to je dr.Lutvo Hodzic insistirao da se uradi alergo test.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Urtikarija
7.6.2010 23:18:06   
milenium
kod nas je bilo baš isto kao na ovoj slici ispod
http://www.cybermed.hr/video/pedijatrija/sto_je_urtikarija

< Poruku je uredio milenium -- 7.6.2010 23:19:08 >

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Urtikarija
7.6.2010 23:36:30   
Anoniman
Joj milenium to je to što sam i ja imala user posted image
On je mali, duša mila, mogu misliti kako mu je user posted image user posted image  Ja sam plakala kad mi se to desilo! Identično kao na slici, isto kao da neko ubrizga tečnost ispod kože, a svrbi užas, za poluditi! Pa se onda nekako kao upali, pa peče, grozno!! I onda se povuče sa jednog mjesta pa pojavi na drugom..... user posted image  Znam da si zabrinuta i ne želim da ti prisjedam na muku ali MOLIM TE prati ga. Znam da su moji roditelji dežurali dok ja spavam..... Gadna je jer šeta organizmom i nikada ne znaš na kojem mjestu će se locirati. Znam da su dr. insistirali da neko bude dežurni dok spavam da ne dođe, ne daj Bože, do gušenja.
Kod mene je to trajalo par dana kako rekoh na drugoj temi, sve dok mi nisu iziritirali organizam da izbaci svu hranu.

(odgovor članu milenium)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Urtikarija
8.6.2010 10:07:36   
Nedi
Evo da se i ja javim sa svojim iskustvom...
Reakcije na hranu imam od 10-te godine i prvo je to bio puding - sve vrste pudinga. Manifestovalo se prvo oticanjem usana, zatim osipom (ali ne vodenastim plikovima) nego baš kao koprivnjača. S pubertetom je nestalo i danas jedem puding najnormalnije.
Sa 19 godina sam ponovo počela imati reakcije na hranu - pepsi kola, sve vrste "divljih" sokova,  kroasani punjeni čoladom ( punjenje samo liči na čokokadu), neki sastojci kozmetike -  pojavljuju se vodeni plikovi po cijelom tijelu,stotine vodenih plikova, svrbe užasno i idu od glave prema nogama.
Nakon dva sata potpuno nestanu bez da uzimam lijekove i doktori su šokirani tom činjenicom ali navodno moj organizam se sam izbori protiv toga ali i ja izbjegavam konzumiranje namjernica za koje znam da bi mi mogle izazvati reakciju. Mada me gosti nekad počaste onom "divljom" coca-colom i hebi ga.
Od ove godine su mi počele smetati jagode ( a nisu nikada do sada) ali kako rekoh moj čudesni organizam to sredi sam.
A za sve alergije koje nastanu do puberteta moguće je da u pubertetu organizam postane potpuno imun kao sto je kod mene slučaj i tako ja imam urtikariju koja se sama izliječi.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Urtikarija
8.6.2010 11:17:30   
jasmin
Kako je maleni milenium?Bas mi je zao,molim Boga da ga izlijeci.Ali da ne povjerujes sta sve moze da se desi kao reakcija na hranu.:(

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Urtikarija
8.6.2010 11:36:44   
milenium
[/quote]
Nedi:
Nakon dva sata potpuno nestanu bez da uzimam lijekove [/color]i doktori su šokirani tom činjenicom ali navodno moj organizam se sam izbori protiv toga ali i ja izbjegavam konzumiranje namjernica za koje znam da bi mi mogle izazvati reakciju.


[/quote]

maleni više nema osip.sam se povukao prije nego što sam mu i dala lijek.ali opet će se pojaviti,to znam pa će se opet povući,to je što se tiče tih vodenih plikova a ovaj kao koprivnjača se nije povukao.nadam se da će sirup pomoć i da će se i taj povući.
dr je još rekao da ga stavimo na neku dijetu,juha,pire,ali ne može 10 dana živjeti samo od juhe i pirea.ne znam što bi mu još mogla...bananu,rižu i ...user posted image

< Poruku je uredio milenium -- 8.6.2010 11:38:01 >

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Urtikarija
8.6.2010 11:50:26   
Anoniman
.....dvopek, keks, pahuljice.....

(odgovor članu milenium)
  Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Urtikarija
8.6.2010 11:56:09   
milenium
IZVORNA PORUKA: enisa_sara

Znam da si zabrinuta i ne želim da ti prisjedam na muku ali MOLIM TE prati ga. Znam da su moji roditelji dežurali dok ja spavam.....


dežurala sam cijelu noć.hb sve je bilo dobro.pahuljice nikad nije htio.
danas ćemo juhu za ručak,za večeru pire,između keks i banane.
a sutra ćemo..hm...isto touser posted image
idem sad u potragu za tim djetama

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Urtikarija
8.6.2010 13:21:34   
Ben 10
Millenium pazi na bananu jer je dr.Milanov iz Mostara moj prijateljici rekao da je i ona alergen.Ja se pravo iznenadila.


_____________________________

A 08.02.2000
H 18.02.2008

Nada je tihi glas koji ti šapuće "možda" onda kada ti se čini da ceo svet viče "ne".

Deca su srećna jer u svojim glavama nemaju onaj glas koji im šapuće šta sve može da krene naopako.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Urtikarija
7.2.2011 7:30:00   
maja78 RR
Prenos postova:

IZVORNA PORUKA: idana_85

Drage moje, ja sam se bas zabrinula
Jutros se moj nestasko ukakio, i ja ga oprala,obukla, te dok sam oprala njegove stvari tutu itd,vratim se,njemu lijevi obraz crven ko krv. I kad se priblizi vide se u tom crvenilu mali kruzici,isto sitni plikovi od zare, i onda mu se pojavi na drugom obrazu kod usta, kasnije je lagano na lijevom se povuklo preslo na desni,pa su se pojavili ti mali plikovi ispod oka,bez crvenila,pa iza uha,kao da kruze oko glave, pa je to sve proslo,pa se veceras opet pojavilo, sada cak i na rucici,s vanjske strane sake, na ramenima,malo na nogici...a cudno je sto se na jednom mjestu povuce pa javi na drugom, jedan dio dana nije imao nikako...nista mi nije jasno. Npr veceras mu se pojavilo nar ucici i pocelo ga svrbiti,da bi kada je zaspao, to na saci proslo,a javilo se na unutrasnjoj strani podlaktice. Danas je pio caj od lista brusnice i jeo dzem od sipurka,to je ono sto prije nije...stvarno ne znam sta bi moglo biti. Inace je dva dana prije imao blagu temperaturu,izbijaju mu donje petice,malo ga je i stomak mucio,a kaki se i pisne iz ciste ljenosti,bar ja tako mislim. Jucer mi je za doruckom kad se fino najeo iz cista mira povoratio. Sada vise ne znam sta da mislim,da li je to slucajnost ili su svi simptomi povezani. Je li se jos neko susretao sa ovakvim osipom?



IZVORNA PORUKA: N_N

Idana to je alergija koju sam ja nekad imala. Ima posebna tema, sad ću je pokušati naći, znam da je, čini mi se, sin od milenium imao. Samo trenutak, molim te.


IZVORNA PORUKA: idana_85

Joj i ja sam imala slicnu alergiju,koja je stecena....al opet ne znam od cega bi moglo biti,nije danas jeo nista sto je poznato kao alergena hrana


IZVORNA PORUKA: N_N

Pokušavam nači, ima neobičan naziv...
Nije morao danas unijeti..... Uglavnom znam da je zeznuta iz razloga što šeta te su moji roditelji morali dežurati dok ja spavam da ne daj Bože ne dođe do gušenja. Da li ga svrbe mjesta gdje se pojavi?
Meni su na kraju dali tzv. gorku sol da izbacim iz organizma sve pa sam jednu noć čitavu provela na wc šolji user posted image


IZVORNA PORUKA: idana_85

Pa po licu nije,pitala sam ga,ali veceras ceska rukicu gdje mu se izasulo na saci, i pitam ga gdje ga jos svrbi pokazuje na rukicu,blizu ramena,pogledam i tu ima....ne znam sta bih rekla :(


IZVORNA PORUKA: sporty mamaa

Meni to lici na urtikariju, ja sam je imala i kao sto kazes, osip se siri, negdje se pojavi, pa nestane... Meni bi bio na ruci, pa na stomaku, pa na nogama, pa na licu i sve tako... Ja sam za to pila kortikosteroide, najbolje ga odvedi dermatologu da pregledauser posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: idana_85

I ja sam imala,malo drugaciju, i meni se cini da je to,sutra idemo doktoru


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Ben 10)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Urtikarija
7.2.2011 20:56:51   
idana_85
sporty_mama   N_N Hvala vam puno
Bili smo kod pedijatra,jeste urtikarija.
Nocas nisam spavala,dezurala,osip setao po rukicama,nogicama,glavici...jutros ustao samo malo vrat crven i prestalo. I poslijepodne se nesto naljutio,poceo kenjkati i pojavi se ispod oka. Mi odmah u auto i pedijatru. Dole plakao,mislio dobice bocu svo mu se lice izasulo. Dobili smo flonidan,popio i promatrala ga doktorica 40 min,smanjilo se i rekla na dijetu samo keks i sipurak,ako se opet javi veceras odmah u hitnu da primi inekciju pa na dermatologiju,ako ne,sacekati da se smiri pa uraditi alergo testove. Meni je ova dijeta najtuznija,on dobro rucki,plakace,nece htjeti samo keks i caj :(


_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Urtikarija
8.2.2011 0:01:07   
N_N
Pile drago user posted image
Ništa, samo se drži dijete par dana dok ne izbaci iz organizma to što je unio.
Brzo će to proći. Čuvam vam fige i javljaj nam se user posted image

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *