|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  13 14 [15] 16 17   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 7:56:07   
hatepsut
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Idina mama

Ako uspijem vidjeti u cemu je razlika u nasem odgoju i odgoju kod Nijemaca (naravno, ne kod svih, ali kod vecine) tako da oni ne moraju ni glas povisiti, javim vam ...
Za sada vam mogu reci samo ovu razliku: nema batina ni u kom slucaju. Nikakvih sipkica i slicno. Nijemci "razgovaraju" sa djecom. Ma, sta djeca uradia, kazu im da trebaju da razgovaraju. Pa, makar dijete imalo samo godinu dvije. I onda razgovaraju.... I razgovaraju...


Isto je i ovdje kod danaca , mada ima izuzetaka, ali djeca su im samostalna od malih nogu...Npr jelo,ja samsvog stavljala od 13 mj u hranilicu i pustim ga da jede,hrane bilo i u dvoristu ali kodnasbi rekli  poneki , isrljace se ovo ono...Danci touopste ne gledaju ,kisa snijeg pada oni se igraju s djecom napolju , isprljaju se ko svinjcad ...Ali djeci daju mnogo slobode ,sami se oblace uz dodatno objasnjenje kako...Onda inace mnogo razgovaraju sa djecom , ni ovdje ne smijes dici ruku na dijete ,ali neka osnovna pravila jos uvijek vaze a to je kad je dijete nemoguce , samo ignorisati , pa kad vidi da ne pali samo se smiri i nakon nekoliko puta vidi da to ne pije vode i onda se pomiri sa tim...Npr kod mene mali jedino u kuci ne smije dirati tv, bojimse da ga ne obori na sebe,struju,uticnice, i kuhinja je zabranjen prostor za igru , ostalo je sve dozvoljeno isocetka mu je bilo zanimljivo , sad uopste  ne obraca paznju na ladice, i sve ostalo , sam dodje do knjiga i kaze ne ne ....Mislim da immnogo ranije otvore pogled na svijet nego kod nas ....



Marina,i kod mene je ko kod Danaca user posted image kod mene je sve dopusteno naravno postoje granice kojih smo se i danas se pridrzavmo.Sve ono cim se mogao povrijediti je sklonjeno,al djeci je to zabranjeno najdraze.Mada moj K. je veliki djecak i zaista se dogovaramo o svemu,nemamo problem u komunikaciji mislim da nikad nismo ni imali.ali desavalo se da nije htio poslusati,recimo nema lopte kad su gosti a on uzme i suta i onda mu je soba a lopta vani user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 351
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 8:01:31   
sheri
ma gdje god da zivimo, postoje neka univerzalna pravila odgoja. nekome su bitna, nekome ne. ja ne vjerujem slijepo da je sve sto dolazi sa zapada, najbolje, cak naprotiv! jer i vi koje sad zivite tamo, ucit cete svoju djecu i stavrima koje ste naucile kod svojih roditelja u bosni.
i ja sam svoju N stavljala u hranilicu vrlo rano, i davala joj da sama jede. uopce mi nije bilo bitno sto ce isprljati, ali bitno ej da se jede samo na mjestu predvidjenom za to! ona sama oblaci cipele, sama se skida i ide na tutu, znaci moze dijete i ovdje biti samostalno.
ali, i ja sa svojim djetetom razgovaram i razgovaram, i objasnjavam, ali ne zato sto sam to vidkjela na filmu ili cula od nekoga iz inostranstva, vec zato sto meni moj osjecaj tako nalaze. svako svom djetetu zeli najbolje, samo je razlika u tom "najbolje", jer ne gledamo mi svi isto na zivot.


_____________________________

Nora-21.06.2009. :)

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 352
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 8:26:45   
Lulu_08
IZVORNA PORUKA: hatepsut

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Idina mama

Ako uspijem vidjeti u cemu je razlika u nasem odgoju i odgoju kod Nijemaca (naravno, ne kod svih, ali kod vecine) tako da oni ne moraju ni glas povisiti, javim vam ...
Za sada vam mogu reci samo ovu razliku: nema batina ni u kom slucaju. Nikakvih sipkica i slicno. Nijemci "razgovaraju" sa djecom. Ma, sta djeca uradia, kazu im da trebaju da razgovaraju. Pa, makar dijete imalo samo godinu dvije. I onda razgovaraju.... I razgovaraju...


Isto je i ovdje kod danaca , mada ima izuzetaka, ali djeca su im samostalna od malih nogu...Npr jelo,ja samsvog stavljala od 13 mj u hranilicu i pustim ga da jede,hrane bilo i u dvoristu ali kodnasbi rekli  poneki , isrljace se ovo ono...Danci touopste ne gledaju ,kisa snijeg pada oni se igraju s djecom napolju , isprljaju se ko svinjcad ...Ali djeci daju mnogo slobode ,sami se oblace uz dodatno objasnjenje kako...Onda inace mnogo razgovaraju sa djecom , ni ovdje ne smijes dici ruku na dijete ,ali neka osnovna pravila jos uvijek vaze a to je kad je dijete nemoguce , samo ignorisati , pa kad vidi da ne pali samo se smiri i nakon nekoliko puta vidi da to ne pije vode i onda se pomiri sa tim...Npr kod mene mali jedino u kuci ne smije dirati tv, bojimse da ga ne obori na sebe,struju,uticnice, i kuhinja je zabranjen prostor za igru , ostalo je sve dozvoljeno isocetka mu je bilo zanimljivo , sad uopste  ne obraca paznju na ladice, i sve ostalo , sam dodje do knjiga i kaze ne ne ....Mislim da immnogo ranije otvore pogled na svijet nego kod nas ....



Marina,i kod mene je ko kod Danaca user posted image kod mene je sve dopusteno naravno postoje granice kojih smo se i danas se pridrzavmo.Sve ono cim se mogao povrijediti je sklonjeno,al djeci je to zabranjeno najdraze.Mada moj K. je veliki djecak i zaista se dogovaramo o svemu,nemamo problem u komunikaciji mislim da nikad nismo ni imali.ali desavalo se da nije htio poslusati,recimo nema lopte kad su gosti a on uzme i suta i onda mu je soba a lopta vani user posted image



Gore navedeno je moja mama primjenjivala prilikom odgoja mene. Svi joj se smijali što je "malo dijete stavljala na razmišljanje pa razgovor - mala je ona, kao da zna razmišljati!!". Međutim ispostavilo se da je upravu. I ja praktikujem isto, priznajem ponekad zgubim živce pa postupim kako smatram da ne bih trebala, i pokajem se, ali to kažem i djetetu, da galama nije uredu i da je "mama pogriješila". Jer zaista ne želim da odraste pod utiskom da je galama normalan način komuniciranja.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 353
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 8:49:24   
Anoniman
ma sv iimamo neke granice , meni nekad dodje da ga sutnem nogom ,ali dam sebi time out ,kad nesto radi sto ne smije ja se spustim dole u njegovu visinu i ozbiljnijim tonom kazem ne ne , dam obrazlozenje i kazem moj adi slusa mamu nece dirati za sad pali,jednom sam ga samo zveknula po guzi, jer je diro uticnicu i nakon bezbroj ne ne , dzaba ali sam se zato isplakala ko dijete  i rekla sam sebi tj priznala, dijete ima  volju i namjeru a ja samta kojaje izgubila kontroluuser posted image user posted image user posted image .njega bije zabolilo , a meni ostala ruzna uspomena

(odgovor članu Lulu_08)
  Neposredna veza do poruke: 354
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 9:01:22   
Anoniman
Idina mama, navodis kako u Njemackoj mame razgovaraju i razgovaraju sa djecom...za sve imaju vremena, ne uzrujavaju se i sl. Da, mame u Bosni (VECINOM) vrlo brzo planu, nemaju takta, lupe dijete po guzi...jer im sve puca o glavu(nikad ne opravdavam batine, ali razumijem nase zene kao i one preko "grane"). Nase mame su najugrozenije mame u Evropi od minimalca koje primaju za vrijeme porodiljskog, djecjeg doplatka koji je mizeran i koji bas oni najugrozeniji primaju(a kad su vec najugrozeniji, trebali bi ga primati u minimalno 5x vecem iznosu), do usluga u zdravstvu, skolstvu...do sigurnosti nihove djece na ulicama, a Boga mi i domovima. I kad sve to jednu zenu strefi, zena je cesto nasekirana, anksiozna, da ne kazem i depresivna i stalno je pod pritiskom. Gdje ce ispuhati ventil...na djetetu, nazalost. Jos jednom kazem, ne opravdavam ovakav vid ponasanja, ali razumijem. Jer to smo mi, to je nasa drzava...Malo je onih zena koje su materijalno sigurne ili koje uprkos tome kojima stalno skripi pod nogama imaju osmijeh za svoje dijete, jer se znaju uzdignuti od problema...

< Poruku je uredio Pahuljicaa -- 15.9.2011 9:03:05 >

(odgovor članu Lulu_08)
  Neposredna veza do poruke: 355
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 9:09:21   
Anoniman
...da me pogresno ne shvatis...
i kod nas je razgovor osnovna odgojna metoda. Djeca su mi na prvo mjestu, sve sam im podredila i znam masu ovakvih zena. 

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 356
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 9:14:23   
new mama
IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

Idina mama, navodis kako u Njemackoj mame razgovaraju i razgovaraju sa djecom...za sve imaju vremena, ne uzrujavaju se i sl. Da, mame u Bosni (VECINOM) vrlo brzo planu, nemaju takta, lupe dijete po guzi...jer im sve puca o glavu(nikad ne opravdavam batine, ali razumijem nase zene kao i one preko "grane"). Nase mame su najugrozenije mame u Evropi od minimalca koje primaju za vrijeme porodiljskog, djecjeg doplatka koji je mizeran i koji bas oni najugrozeniji primaju(a kad su vec najugrozeniji, trebali bi ga primati u minimalno 5x vecem iznosu), do usluga u zdravstvu, skolstvu...do sigurnosti nihove djece na ulicama, a Boga mi i domovima. I kad sve to jednu zenu strefi, zena je cesto nasekirana, anksiozna, da ne kazem i depresivna i stalno je pod pritiskom. Gdje ce ispuhati ventil...na djetetu, nazalost. Jos jednom kazem, ne opravdavam ovakav vid ponasanja, ali razumijem. Jer to smo mi, to je nasa drzava...Malo je onih zena koje su materijalno sigurne ili koje uprkos tome kojima stalno skripi pod nogama imaju osmijeh za svoje dijete, jer se znaju uzdignuti od problema...

Potpisujemuser posted image


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 357
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 10:55:16   
mama_debeljuca
IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

Idina mama, navodis kako u Njemackoj mame razgovaraju i razgovaraju sa djecom...za sve imaju vremena, ne uzrujavaju se i sl. Da, mame u Bosni (VECINOM) vrlo brzo planu, nemaju takta, lupe dijete po guzi...jer im sve puca o glavu(nikad ne opravdavam batine, ali razumijem nase zene kao i one preko "grane"). Nase mame su najugrozenije mame u Evropi od minimalca koje primaju za vrijeme porodiljskog, djecjeg doplatka koji je mizeran i koji bas oni najugrozeniji primaju(a kad su vec najugrozeniji, trebali bi ga primati u minimalno 5x vecem iznosu), do usluga u zdravstvu, skolstvu...do sigurnosti nihove djece na ulicama, a Boga mi i domovima. I kad sve to jednu zenu strefi, zena je cesto nasekirana, anksiozna, da ne kazem i depresivna i stalno je pod pritiskom. Gdje ce ispuhati ventil...na djetetu, nazalost. Jos jednom kazem, ne opravdavam ovakav vid ponasanja, ali razumijem. Jer to smo mi, to je nasa drzava...Malo je onih zena koje su materijalno sigurne ili koje uprkos tome kojima stalno skripi pod nogama imaju osmijeh za svoje dijete, jer se znaju uzdignuti od problema...



Potpisujem te! Svaka ti je sveta user posted image
Kae jedan na prijatelj neki dan, mi se lako snaemo na zapadu, posao, jezik....a oni se kod nas nikad ne bi snali user posted image E to bi tek bila umjetnost!

< Poruku je uredio mama_debeljuca -- 15.9.2011 10:58:41 >


_____________________________

:-)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 358
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 11:04:10   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: emma.L

Onda ide ''''moraš poslušati, mama samo hoće da ima dobro dijete koje svi hvale i svašta dobije jer sluša'''' i tek na kraju NE i sankcije. Ponekad upali sjedenje na krevetu u sobi, ali ponekad ni to i slijedi šipkica.  


Nemoj shvatiti pogrešno što sam baš tvoj post izdvojila, ali mi je upao u oči.
Za mene, lično, ovo je pogrešan pristup.
Ja svojoj djeci ovo nikada ne bih rekla.
Kad upotrebljavam imperativ, odnosno MORAS , onda je to zaista zato što se radi o imperativu:
- MORAS  mi dati ruku kad idemo preko ceste
- MORAS  popiti sirup
- MORAS  oprati ruke poslije ulaska u kuću
- MORAS  promijeniti gaće prije spavanja

Ja svojoj djeci nikada nisam, niti ću, kupovati stvari zato što su poslušna.
Ja ne želim poslušnu djecu.
Ja želim djecu koja će imati izgrađen vlastiti stav.
Koja će imati samopouzdanja da hrabro idu kroz život.
Ja ne želim da odgajam djecu kojoj će biti bitno šta mahala o njima priča.
I najbitnije, ja ne želim da se moja djeca mene boje.
Ne želim da jedu - jer se boje kazne.
Ne želim da sjede mirno - jer se boje kazne.
Ne želim!
A ne živim u Njemačkoj, niti živim u Danskoj.
Živim na Č.Vili, opština Novo Sarajevo.

Ovo je jedna divna njemačka poslovica, razmislite o njoj:
  • "Do pete godine dijete je tvoj gospodar, do deset__e tvoj sluga, od deset__e do petnaeste tvoj tajni saveznik, a zatim postaje tvoj prijatelj ili tvoj neprijatelj."

    Ja želim da imam prijatelje.

    < Poruku je uredio hanabanana -- 15.9.2011 11:13:54 >

    (odgovor članu emma.L)
  • Neposredna veza do poruke: 359
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:08:44   
    emma.L
    Idina mama, to nije do načina odgoja kod Nijemaca, nego do tih djevojčica. SIgurno ćeš naići na dijete Nijemaca tvrdoglavo kao tvoj dječak. Mi imamo prijatelje koji imaju sada sina od 5 godina. Nikada ga istukli nisu, ali to je dijete koje je inače dobro i reagira na priču. Jako živ i jako pametan dječak, stalno sam govorila da želim tako razumno dijete. E pa, moja nije razumna, zato se jučer popodne nisam ni logovala da vidim šta se dešava sa porodiljama user posted image . A stalno pričam, pričam i pričam - preventivno, pokušavam razgovorom riješiti probleme kad ih stvori ali tanko pali u zadnje vrijeme. E jučer joj je jako teško palo kad je nakon kazne, dobila batine i još sam je morala staviti na ignore dobar dio dana. Previše mi je to sankcija za trogodišnju djevojčicu, ali vjerujte ponašala se nenormalno. user posted image  I onda je kasnije pitala hoću li se igrati, hodala za mnom, pokušavala razgovarati, a ja sam odgovarala da me je jako rastužila ponašanjem i da ne želim da se igram s njom. Srce mi se cijepalo. I onda kažem MM-u da ja idem u tuš a da je on posavjetuje da se ispriča i posluša me šta imam reći. I kao, pomirile smo se, ali ništa od moje priče zašto je to bilo ružno s njene a i slabo s moje strane ona nije imala strpljenja poslušati. Ja pričam, a ona se penje po vješalici, govori dobro, a gleda kroz prozor i vere se po krevetima i sve tako.
    Da se razumijemo, ona smije izvući suđe i lupati, smjela je u fazi šaranja pisati po zidovima, smije sići sa stolice kad se jede, jer joj svaki damar igra ali hrana ne ide od stola i uvijek mora doći po zalogaj, smije trgati igračke, smije se izbeljiti ponekad kad vidim da je to način da nas nasmije i sl... naravno uvijek govorim kako te neke stvari nisu lijepe, ali to mi ništa nije za sankcije. Ali psovanje, pljuvanje, otimanje u trgovini, odbijanje da me posluša i pokupi igračke, plakanje bez razloga, svađanje sa mnom ili kao jučer bacanje po krevetu i bukvalno vrištanje i udaranje glavom i nogama okolo samo zato što sam joj rekla da nije dovoljno spavala i da pokuša još malo user posted image  (a trajalo je dobrih 40 minuta prije nego je dobila po guzi) - mislim da to ne trebam dozvoliti.

    _____________________________

    Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
    Timur, radost mamina, 9.10.2011.

    (odgovor članu mama_debeljuca)
    Neposredna veza do poruke: 360
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:09:51   
    R&T@
    Hanabanana, izmamila si mi osmijeh na liceuser posted image
    Hvala, po ko zna koji putuser posted image

    < Poruku je uredio tajra -- 15.9.2011 11:10:22 >


    _____________________________

    “One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

    (odgovor članu hanabanana)
    Neposredna veza do poruke: 361
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:13:34   
    emma.L
    Samo da dodam da sam se svoje mame itekako bojala, poštovala je i voljela je beskrajno. A bivala sam kažnjena i do moje 6. godine je šipkica stalno radila jer sam bila nešto poput moje Eme. Dakle, na kraju smo bile najbolje prijateljice. Je li nešto nije u redu sa mnom? user posted image

    _____________________________

    Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
    Timur, radost mamina, 9.10.2011.

    (odgovor članu hanabanana)
    Neposredna veza do poruke: 362
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:14:03   
    mama_debeljuca
    hanabanana user posted image user posted image user posted image

    _____________________________

    :-)

    (odgovor članu emma.L)
    Neposredna veza do poruke: 363
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:19:29   
    malena sharena
    IZVORNA PORUKA: emma.L

    Idina mama, to nije do načina odgoja kod Nijemaca, nego do tih djevojčica. SIgurno ćeš naići na dijete Nijemaca tvrdoglavo kao tvoj dječak. Mi imamo prijatelje koji imaju sada sina od 5 godina. Nikada ga istukli nisu, ali to je dijete koje je inače dobro i reagira na priču. Jako živ i jako pametan dječak, stalno sam govorila da želim tako razumno dijete. E pa, moja nije razumna, zato se jučer popodne nisam ni logovala da vidim šta se dešava sa porodiljama user posted image . A stalno pričam, pričam i pričam - preventivno, pokušavam razgovorom riješiti probleme kad ih stvori ali tanko pali u zadnje vrijeme. E jučer joj je jako teško palo kad je nakon kazne, dobila batine i još sam je morala staviti na ignore dobar dio dana. Previše mi je to sankcija za trogodišnju djevojčicu, ali vjerujte ponašala se nenormalno. user posted image  I onda je kasnije pitala hoću li se igrati, hodala za mnom, pokušavala razgovarati, a ja sam odgovarala da me je jako rastužila ponašanjem i da ne želim da se igram s njom. Srce mi se cijepalo. I onda kažem MM-u da ja idem u tuš a da je on posavjetuje da se ispriča i posluša me šta imam reći. I kao, pomirile smo se, ali ništa od moje priče zašto je to bilo ružno s njene a i slabo s moje strane ona nije imala strpljenja poslušati. Ja pričam, a ona se penje po vješalici, govori dobro, a gleda kroz prozor i vere se po krevetima i sve tako.
    Da se razumijemo, ona smije izvući suđe i lupati, smjela je u fazi šaranja pisati po zidovima, smije sići sa stolice kad se jede, jer joj svaki damar igra ali hrana ne ide od stola i uvijek mora doći po zalogaj, smije trgati igračke, smije se izbeljiti ponekad kad vidim da je to način da nas nasmije i sl... naravno uvijek govorim kako te neke stvari nisu lijepe, ali to mi ništa nije za sankcije. Ali psovanje, pljuvanje, otimanje u trgovini, odbijanje da me posluša i pokupi igračke, plakanje bez razloga, svađanje sa mnom ili kao jučer bacanje po krevetu i bukvalno vrištanje i udaranje glavom i nogama okolo samo zato što sam joj rekla da nije dovoljno spavala i da pokuša još malo user posted image  (a trajalo je dobrih 40 minuta prije nego je dobila po guzi) - mislim da to ne trebam dozvoliti.


    I ja bih se bacala da me neko, nakon sto sam se probudila pokusava vratiti u krevet jer bolje od mene zna dali sam naspavana ili nisam user posted image . Nikad dijete ne prisiljavam da jede i nikad ga ne priviljavam da spava jos, jer mi se ucinilo da je to njemu malo. Pa ni mi nismo svaki dan isti.

    Moj je nekidan plakao 45 minuta jer mu nisam dala da dira vodu u kuhinji. Nakon sto razgovor i objasnjavanje da cu mu dati da se igra kad operem sudje (uvijek imamo taj redoslijed, mama opere sudje - J se igra s vodom), nisu upalili, stavila sam ga na igore. Niti jednom nisam povisila ton niti ga udarila. Nakon toga me je sam grlio i ljubio, a vodu sad  i ne pogleda.

    _____________________________

    Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

    (odgovor članu emma.L)
    Neposredna veza do poruke: 364
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:21:35   
    hanabanana
    Ne znam Emma.L, to ti trebaš znati.
    Ti imaš kopirano ponašanje....
    Za mene je previše očekivati od trogodišnjeg dijeteta da samo pospremi igračke.
    Ja zbog toga ne kažnjavam djecu šipkom.
    Ja pokupim igračke u kutiju, odnesem u špajz i nema igračaka 10 dana.

    Kad udarite dijete, nastojte da to bude u bijesu, čak i po cijenu da ga osakatite. Hladnokrvni udarac niti se može, niti bi se smio oprostiti.” ..Bernard Shaw

    (odgovor članu emma.L)
    Neposredna veza do poruke: 365
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:23:33   
    malena sharena
    Ema, nemoj me pogresno shvatiti, ne zelim istaci kako ja radim dobro, a ti ne. . Ja sam se uzasno bojala svoje mame, a zivot bi i sad dala za nju koliko je volim, ona i moje dijete su mi najvaznije osobe u zivotu. Ali mislim da se taj strah od roditelja kasnije negativno odrazi na mnoge druge aspekte odrastanja i zivota.

    _____________________________

    Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

    (odgovor članu malena sharena)
    Neposredna veza do poruke: 366
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:24:13   
    muaaa

    IZVORNA PORUKA: hanabanana

    IZVORNA PORUKA: emma.L

    Onda ide ''''moraš poslušati, mama samo hoće da ima dobro dijete koje svi hvale i svašta dobije jer sluša'''' i tek na kraju NE i sankcije. Ponekad upali sjedenje na krevetu u sobi, ali ponekad ni to i slijedi šipkica.  


    Nemoj shvatiti pogrešno što sam baš tvoj post izdvojila, ali mi je upao u oči.
    Za mene, lično, ovo je pogrešan pristup.
    Ja svojoj djeci ovo nikada ne bih rekla.
    Kad upotrebljavam imperativ, odnosno MORAS , onda je to zaista zato što se radi o imperativu:
    - MORAS  mi dati ruku kad idemo preko ceste
    - MORAS  popiti sirup
    - MORAS  oprati ruke poslije ulaska u kuću
    - MORAS  promijeniti gaće prije spavanja

    Ja svojoj djeci nikada nisam, niti ću, kupovati stvari zato što su poslušna.
    Ja ne želim poslušnu djecu.
    Ja želim djecu koja će imati izgrađen vlastiti stav.
    Koja će imati samopouzdanja da hrabro idu kroz život.
    Ja ne želim da odgajam djecu kojoj će biti bitno šta mahala o njima priča.
    I najbitnije, ja ne želim da se moja djeca mene boje.
    Ne želim da jedu - jer se boje kazne.
    Ne želim da sjede mirno - jer se boje kazne.
    Ne želim!
    A ne živim u Njemačkoj, niti živim u Danskoj.
    Živim na Č.Vili, opština Novo Sarajevo.

    Ovo je jedna divna njemačka poslovica, razmislite o njoj:
  • "Do pete godine dijete je tvoj gospodar, do deset__e tvoj sluga, od deset__e do petnaeste tvoj tajni saveznik, a zatim postaje tvoj prijatelj ili tvoj neprijatelj."

    Ja želim da imam prijatelje.

  • Eh ovo bih potpisala od rijeci do rijeci.

    _____________________________

    “Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



    (odgovor članu hanabanana)
    Neposredna veza do poruke: 367
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:24:33   
    emma.L
    malena, propustila si ono 'pokuša', dakle uz poljubac i ušuškavanje sam joj rekla da je tek zaspala i da bi trebala još malo spavati, nakon čega se zvijer probudila user posted image . Nikad je nisam prisiljavala na jelo ili spavanje. Ona zna da ako ne može spavati ide igranje u njenoj sobi, ali jučer je odlučila da se naljuti na taj moj prijedlog. E to ne može- ja fino i poljupcem, a ona udaranjem i vrištanjem.

    _____________________________

    Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
    Timur, radost mamina, 9.10.2011.

    (odgovor članu malena sharena)
    Neposredna veza do poruke: 368
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:26:59   
    taurus
    ma dajte molim vas, lako je teoretisati
    ja nisam ni psiholog ni pedagog i kada sam se susrela sa jako tvrdoglavim karakterom svog R pročitala sam par knjiga o odgoju u kojima se govori o različitim odgojnim metodama
    svaku sam pokušala primijeniti na njemu i nisma dobila zadovoljavajuće rezultate
    i šta saduser posted image user posted image
    pisala sam ( i ovdje i na temi o tvrdoglavoj djeci) situaciju koju sam imala nedavno sa njim i tada sam se zapitala koja to odgojna metoda kod njega "pali"

    (odgovor članu hanabanana)
    Neposredna veza do poruke: 369
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:33:10   
    Emica_sa
    Nisam za batine,ali mislim da su nas nasi roditelji 100 puta bolje odgojili nego sto cemo mi nasu djecu,jer to mora se pricati sa djecom i nemoj ga udariti primjenjujem i sama,ali zato ce mi sutra po glavi skakati jer me se ne boji,i nema postovanja.Danas ova djeca nisu normalna svi su ko pusteni sa lanca i ponekad se pitam kuda ovo sve vodi

    (odgovor članu hanabanana)
    Neposredna veza do poruke: 370
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:35:51   
    Anoniman
    IZVORNA PORUKA: hanabanana

    Ne znam Emma.L, to ti trebaš znati.
    Ti imaš kopirano ponašanje....
    Za mene je previše očekivati od trogodišnjeg dijeteta da samo pospremi igračke.
    Ja zbog toga ne kažnjavam djecu šipkom.
    Ja pokupim igračke u kutiju, odnesem u špajz i nema igračaka 10 dana.

    Kad udarite dijete, nastojte da to bude u bijesu, čak i po cijenu da ga osakatite. Hladnokrvni udarac niti se može, niti bi se smio oprostiti.” ..Bernard Shaw


    Zasto je previse valjda sad trreba da zna da neke stvari treba da radi ....Mom je 18mj ivec zna pokupiti igracke ,mada ja to nikad  nisam od zahtijevala vec vidjeo mene kakoja tosvako vece redovno radim pa hoce i on ...Sad vec ima rutinu kadja kazem vriijeme spavati..On pokupi igracke , zna cak i gdje mu velike igracke stoje pa  ta auta lijepo parkira ion to uradi sa osmjehom na licu....Onda sam dodje do  wc jer zna da je vrijeme umivanja i pranja zubice i spavanje...Nema vriske, nema opiranja i sto je meni najvaznije nisam to nikad zahtjevala jer mislila sam da je mali , ali on je to sam naucio gledajuci mene ....Sad to radimo nekad zajedno , nekad on sam

    (odgovor članu hanabanana)
      Neposredna veza do poruke: 371
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:37:06   
    ena23
    Meni je prekjucer srce stalo o tuge. E se nageo na kolica da vidi brata, mene je bilo strah da ce oboriti kolica, viknula sam ne i skocila da ga maknem, a E se toliko prepo mene da je poceo zmiruckati i stavio odbrambeno ruke pred lice user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

    jao majko moja koliko me to pogodilo. moje djete misli ako ja zagalamim da automatski sljedi udarac? user posted image

    ja od jucer mjenjam apsolutno svoje ponasanje i da Bog da mi ruka uvenula ako je jos jednom dignem na njega onako "usput"(kad dira K, kada baca stvari na TV, kad baca s balkona igracke, to mislim kadkazem "usput").

    pije nego sam imala djete rekla sam da jedine stari za koje bi udarila djete su psovke i bacanje po cesti. toga cu se i dzati. dobio je svoje kad se bacao,  ako ikada bude psovao i nista, bas nista drugo ne bude pomoglo, bice i sibe, ali vise onako usput po guzi- ne ne.


    _____________________________

    Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

    lav prvi- 22.08.2009.
    lav drugi- 06.08.2011.


    (odgovor članu hanabanana)
    Neposredna veza do poruke: 372
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:39:00   
    hanabanana
    IZVORNA PORUKA: MarinaDK

    IZVORNA PORUKA: hanabanana

    Ne znam Emma.L, to ti trebaš znati.
    Ti imaš kopirano ponašanje....
    Za mene je previše očekivati od trogodišnjeg dijeteta da samo pospremi igračke.
    Ja zbog toga ne kažnjavam djecu šipkom.
    Ja pokupim igračke u kutiju, odnesem u špajz i nema igračaka 10 dana.

    Kad udarite dijete, nastojte da to bude u bijesu, čak i po cijenu da ga osakatite. Hladnokrvni udarac niti se može, niti bi se smio oprostiti.” ..Bernard Shaw


    Zasto je previse valjda sad trreba da zna da neke stvari treba da radi ....Mom je 18mj ivec zna pokupiti igracke ,mada ja to nikad  nisam od zahtijevala vec vidjeo mene kakoja tosvako vece redovno radim pa hoce i on ...Sad vec ima rutinu kadja kazem vriijeme spavati..On pokupi igracke , zna cak i gdje mu velike igracke stoje pa  ta auta lijepo parkira ion to uradi sa osmjehom na licu....Onda sam dodje do  wc jer zna da je vrijeme umivanja i pranja zubice i spavanje...Nema vriske, nema opiranja i sto je meni najvaznije nisam to nikad zahtjevala jer mislila sam da je mali , ali on je to sam naucio gledajuci mene ....Sad to radimo nekad zajedno , nekad on sam


    U ovom je bit....
    Gledao je tebe.
    I moje raspremaju, ali ja sam bila ta koja je u početku spremala.
    Onda sam bila ta koja je pomagala.
    Sada odbijam pomoći, a ako neće, igračke idu u špajz.
    Ako su umorne, ako nisu raspoložene, pokupit ću ja...pomoću im...neće radi toga pasti šećer u vodu. Time im samo pokazujem da vidim da su umorne, da nisu raspoložene, da same raspreme.

    (odgovor članu Anoniman)
    Neposredna veza do poruke: 373
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:39:14   
    Hanady RR

    IZVORNA PORUKA: taurus

    ma dajte molim vas, lako je teoretisati
    ja nisam ni psiholog ni pedagog i kada sam se susrela sa jako tvrdoglavim karakterom svog R pročitala sam par knjiga o odgoju u kojima se govori o različitim odgojnim metodama
    svaku sam pokušala primijeniti na njemu i nisma dobila zadovoljavajuće rezultate
    i šta saduser posted image user posted image
    pisala sam ( i ovdje i na temi o tvrdoglavoj djeci) situaciju koju sam imala nedavno sa njim i tada sam se zapitala koja to odgojna metoda kod njega "pali"



    znaš šta nisma iz respekta prema tebi želja onaj tvoj post komentirati...
    ali evo sad da kažem...

    pročitaj moje postojve prije...

    ono što je tebi dijete reklo...rezultat je onoga što si uardial ti prije...

    ja sma rkela kad ih jednom istučete oni znaju ta bol prođe...kao i kazna...rekao ti je to i sma zar ne...

    zato si trebala pokupiti slagalice
    doći u lift i reći '' pošto ne želiš pokupiti igračke iza sebe nećeš s eviše igrati s anjima''
    kod svih ostalih gostiju u kući pri ponuđenim igračkama reći '' ne R neće igračke jer on ne želi d aih pokupi kasnije''

    jednom bi došli u fazu da sam zatraži obeća kupljenje i to uradi...

    Ja znam s mirom kafu popiti damo djeci igreačke...al džaba koliko god mi umorni bili oni su djeca ami roditelji...
    i često nas ve ta kafa s mirom košta dobro živaca i zanhtjeva da nam je pažnja usmjerena na njega/ nju i da je kafa sve drugo samo ne s miromuser posted image

    _____________________________

    ''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

    H- 25.6.2006
    F-12.2.2009

    (odgovor članu taurus)
    Neposredna veza do poruke: 374
       RE: Odgoj djeteta
    15.9.2011 11:41:00   
    malena sharena
    IZVORNA PORUKA: MarinaDK

    IZVORNA PORUKA: hanabanana

    Ne znam Emma.L, to ti trebaš znati.
    Ti imaš kopirano ponašanje....
    Za mene je previše očekivati od trogodišnjeg dijeteta da samo pospremi igračke.
    Ja zbog toga ne kažnjavam djecu šipkom.
    Ja pokupim igračke u kutiju, odnesem u špajz i nema igračaka 10 dana.

    Kad udarite dijete, nastojte da to bude u bijesu, čak i po cijenu da ga osakatite. Hladnokrvni udarac niti se može, niti bi se smio oprostiti.” ..Bernard Shaw


    Zasto je previse valjda sad trreba da zna da neke stvari treba da radi ....Mom je 18mj ivec zna pokupiti igracke ,mada ja to nikad  nisam od zahtijevala vec vidjeo mene kakoja tosvako vece redovno radim pa hoce i on ...Sad vec ima rutinu kadja kazem vriijeme spavati..On pokupi igracke , zna cak i gdje mu velike igracke stoje pa  ta auta lijepo parkira ion to uradi sa osmjehom na licu....Onda sam dodje do  wc jer zna da je vrijeme umivanja i pranja zubice i spavanje...Nema vriske, nema opiranja i sto je meni najvaznije nisam to nikad zahtjevala jer mislila sam da je mali , ali on je to sam naucio gledajuci mene ....Sad to radimo nekad zajedno , nekad on sam


    Moj ima dvije godine i ponekad ih ne pokupimo ni ja ni on, pustimo ih da prenoce na podu user posted image . Ma nema pravila. Moja sestra je uredno kupila igracke i slagala svoju odjecu kao dijete, a sad je lijena do bola .

    _____________________________

    Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

    (odgovor članu Anoniman)
    Neposredna veza do poruke: 375
    Stranica:   <<   < Prethodna stranica  13 14 [15] 16 17   Sljedeća stranica >   >>
    Stranica: <<   < Prethodna stranica  13 14 [15] 16 17   Sljedeća stranica >   >>
    Idi na:








    Anketa

    Duda.
    пеперутка16

    Do kada je vaše dijete imalo dudu?

    Oznake

    Prijava
    Ime i Prezime
    *
    Adresa
    *
    Poštanski broj Grad
    *
    Broj telefona
    *
    E-mail adresa
    *
    Veličina pelena koje dijete nosi
    *
    Starost vašeg djeteta/vaše djece
    *
    Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *