|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  15 16 [17] 18 19   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 17:06:06   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

Idina mama, navodis kako u Njemackoj mame razgovaraju i razgovaraju sa djecom...za sve imaju vremena, ne uzrujavaju se i sl. Da, mame u Bosni (VECINOM) vrlo brzo planu, nemaju takta, lupe dijete po guzi...jer im sve puca o glavu(nikad ne opravdavam batine, ali razumijem nase zene kao i one preko "grane"). Nase mame su najugrozenije mame u Evropi od minimalca koje primaju za vrijeme porodiljskog, djecjeg doplatka koji je mizeran i koji bas oni najugrozeniji primaju(a kad su vec najugrozeniji, trebali bi ga primati u minimalno 5x vecem iznosu), do usluga u zdravstvu, skolstvu...do sigurnosti nihove djece na ulicama, a Boga mi i domovima. I kad sve to jednu zenu strefi, zena je cesto nasekirana, anksiozna, da ne kazem i depresivna i stalno je pod pritiskom. Gdje ce ispuhati ventil...na djetetu, nazalost. Jos jednom kazem, ne opravdavam ovakav vid ponasanja, ali razumijem. Jer to smo mi, to je nasa drzava...Malo je onih zena koje su materijalno sigurne ili koje uprkos tome kojima stalno skripi pod nogama imaju osmijeh za svoje dijete, jer se znaju uzdignuti od problema...

taman sam htjela ovako nesto napisati, pa onda mi preostaje samo da te potpisemuser posted image jos da dodam samo da ne mozemo porediti nas temperament sa temeperamentom jednog njemca ili danca- nigdje veze

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 401
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 17:15:42   
Rabi
I da dodam jos, mozemo se vala do prekosutra nadodavati i potpisivati ali opet nismo jedna drugoj pomogle!!!
Evo moje danasnje situacije, vratili se iz vrtica, ucitelj rekao da je bio nemiran pred spavanje, nije htio da spava, vristo....Jos se upiskio, jer nije htio da piski na soljuuser posted image A bila sam mu obecala tablu! I kaze on u vrticu meni, hocu da pisam, ucitelj ga odvede i naravno nije piskio jer se ves bio Upiskiouser posted image Kad su se vratili, kazem neces dobiti tablu sve dok ne budes dobar, a to podrazumjeva lijepo ponasanje u vrticu, jelo, spavanje... i kazem donijecu tablu ucitelju i kad budes sve ovo ispostovao ucitelj ce ti je dati!!! Pa sta ce biti, nemam pojmauser posted image
A kad smo dosli kuci, ako nesto kazem da ne moze jer sam sluzbena, jer nije slusao u vrticu, i krene samo nesto mlatarati i rukama i nogama...ja ga posaljem na krevet da se smiri, a on lijepo sve jorgane i jastuge fino pobac'o na pod!!! ja udjem i kazem mu sve da vrati na krevet, a on opet krenu sa vristanjem i mlataranjem...ja sam samo izasla iz sobe a on je nastavio kenjkati i govoriti ne mooooooogu, teskooooo mi!!! i tako je protestovo i u jednom momentu izasao iz sobe!!! vratila sam ga u sobu i ponovo mu rekla da sve pokupi i da sjedne na krevet da se smiri, ali je opet pocelo mlataranje i ja sam onda zaprijetila sipkom, ali je nisam imala....i rekla sam evo mi kaisa njim cu te isibati, ako istog trena sve ne pokupis i vratis na mjesto....i krenuo je da kupi bez rijeci dok sve nije vratio na mjesto i sjeo na krevet! sjedio je nekoliko minuta, i nakon toga sam ga pitala A. jesi li se smirio, odgovorio je da jeste i ja sam mu onda dozvolila da sidje!!!!


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 402
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:08:17   
Anoniman
I ti vala rabi naprica naprica i sta si postigla u zadnjem POSTU sa svojim djetetom , nista osim da ga uplasis , on je to uradio tek onda kad si mu zaprijetila sipkom i kaisem ...Ti dobilo svoju volju on ostao uplasen ,sad jell skonto zasto je doslo do sobe i kazne ili se samo uplasio je pod upitnikom ?

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 403
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:14:39   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: teacher75

IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

Idina mama, navodis kako u Njemackoj mame razgovaraju i razgovaraju sa djecom...za sve imaju vremena, ne uzrujavaju se i sl. Da, mame u Bosni (VECINOM) vrlo brzo planu, nemaju takta, lupe dijete po guzi...jer im sve puca o glavu(nikad ne opravdavam batine, ali razumijem nase zene kao i one preko "grane"). Nase mame su najugrozenije mame u Evropi od minimalca koje primaju za vrijeme porodiljskog, djecjeg doplatka koji je mizeran i koji bas oni najugrozeniji primaju(a kad su vec najugrozeniji, trebali bi ga primati u minimalno 5x vecem iznosu), do usluga u zdravstvu, skolstvu...do sigurnosti nihove djece na ulicama, a Boga mi i domovima. I kad sve to jednu zenu strefi, zena je cesto nasekirana, anksiozna, da ne kazem i depresivna i stalno je pod pritiskom. Gdje ce ispuhati ventil...na djetetu, nazalost. Jos jednom kazem, ne opravdavam ovakav vid ponasanja, ali razumijem. Jer to smo mi, to je nasa drzava...Malo je onih zena koje su materijalno sigurne ili koje uprkos tome kojima stalno skripi pod nogama imaju osmijeh za svoje dijete, jer se znaju uzdignuti od problema...

taman sam htjela ovako nesto napisati, pa onda mi preostaje samo da te potpisemuser posted image jos da dodam samo da ne mozemo porediti nas temperament sa temeperamentom jednog njemca ili danca- nigdje veze


Temperament hm , sad ispade bosanci nesta specijalno i ne pasu metode koje se koriste u mnogim djelovima svijeta....Najlakse naci izgovor

(odgovor članu teacher75)
  Neposredna veza do poruke: 404
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:15:35   
Rabi
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

I ti vala rabi naprica naprica i sta si postigla u zadnjem POSTU sa svojim djetetom , nista osim da ga uplasis , on je to uradio tek onda kad si mu zaprijetila sipkom i kaisem ...Ti dobilo svoju volju on ostao uplasen ,sad jell skonto zasto je doslo do sobe i kazne ili se samo uplasio je pod upitnikom ?

Nisam trazila nikakvo pametovanje, trazm i trazimo POMOC jedna drugoj!!!
I kad si se o svemu ovako izjasnila lijepo molim te i da mi kazes svoje  misljenje,  jer vidim da si jako  iskusna  u odgoju djece pa znas sta je u njegovoj glavi...molim te reci mi da i ja znamuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 405
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:17:13   
teacher75

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: teacher75

IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

Idina mama, navodis kako u Njemackoj mame razgovaraju i razgovaraju sa djecom...za sve imaju vremena, ne uzrujavaju se i sl. Da, mame u Bosni (VECINOM) vrlo brzo planu, nemaju takta, lupe dijete po guzi...jer im sve puca o glavu(nikad ne opravdavam batine, ali razumijem nase zene kao i one preko "grane"). Nase mame su najugrozenije mame u Evropi od minimalca koje primaju za vrijeme porodiljskog, djecjeg doplatka koji je mizeran i koji bas oni najugrozeniji primaju(a kad su vec najugrozeniji, trebali bi ga primati u minimalno 5x vecem iznosu), do usluga u zdravstvu, skolstvu...do sigurnosti nihove djece na ulicama, a Boga mi i domovima. I kad sve to jednu zenu strefi, zena je cesto nasekirana, anksiozna, da ne kazem i depresivna i stalno je pod pritiskom. Gdje ce ispuhati ventil...na djetetu, nazalost. Jos jednom kazem, ne opravdavam ovakav vid ponasanja, ali razumijem. Jer to smo mi, to je nasa drzava...Malo je onih zena koje su materijalno sigurne ili koje uprkos tome kojima stalno skripi pod nogama imaju osmijeh za svoje dijete, jer se znaju uzdignuti od problema...

taman sam htjela ovako nesto napisati, pa onda mi preostaje samo da te potpisemuser posted image jos da dodam samo da ne mozemo porediti nas temperament sa temeperamentom jednog njemca ili danca- nigdje veze


Temperament hm , sad ispade bosanci nesta specijalno i ne pasu metode koje se koriste u mnogim djelovima svijeta....Najlakse naci izgovor

ne samo bosanci, vec i ostali balkanci i juznjaci opcepoznato da imaju razlicit temperament od sjevernjaka i da samim tim razlicito reaguju u odredjenim situacijama

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 406
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:30:40   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

I ti vala rabi naprica naprica i sta si postigla u zadnjem POSTU sa svojim djetetom , nista osim da ga uplasis , on je to uradio tek onda kad si mu zaprijetila sipkom i kaisem ...Ti dobilo svoju volju on ostao uplasen ,sad jell skonto zasto je doslo do sobe i kazne ili se samo uplasio je pod upitnikom ?

Nisam trazila nikakvo pametovanje, trazm i trazimo POMOC jedna drugoj!!!
I kad si se o svemu ovako izjasnila lijepo molim te i da mi kazes svoje  misljenje,  jer vidim da si jako  iskusna  u odgoju djece pa znas sta je u njegovoj glavi...molim te reci mi da i ja znamuser posted image



receno vec draga

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 407
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:33:06   
Rabi
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

I ti vala rabi naprica naprica i sta si postigla u zadnjem POSTU sa svojim djetetom , nista osim da ga uplasis , on je to uradio tek onda kad si mu zaprijetila sipkom i kaisem ...Ti dobilo svoju volju on ostao uplasen ,sad jell skonto zasto je doslo do sobe i kazne ili se samo uplasio je pod upitnikom ?

Nisam trazila nikakvo pametovanje, trazm i trazimo POMOC jedna drugoj!!!
I kad si se o svemu ovako izjasnila lijepo molim te i da mi kazes svoje  misljenje,  jer vidim da si jako  iskusna  u odgoju djece pa znas sta je u njegovoj glavi...molim te reci mi da i ja znamuser posted image



receno vec draga

stvarno ne vidim da si mi pomoglauser posted image Trazim tvoje razrijesenje ovakve situacije, pa da drugi put uradim kako ti radis!!! Mozda mi upaliuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 408
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:42:57   
Anoniman
Evo primjer Adi /znam da je gladan) ja napravila veceru , postavila, sjeli on u vrisku , pitm hoce li jesti mase glavom kaze nece...Ok sine ja uzmem njegov tanjir i sklonim i nastavim sa jelom on jos vise u vrisku....Riko jedno 5 minuta vidjeo da  nema efekta, e onda mi poceo pricati i salje puse On ne zna pricati jos ali sve razumije stomu kazem a manipulatora veceg nnisam jos vidjela, samo sam mu rekla ko sve poruca ide napolje dase igra i de na ljulje .....Ja opet prinesem tanjir on odmahuje , nista sklonim nastavim s jelom ..On opet u vrisku i kad sam ja zavrsila s jelom i pocela sklanjati on pokazuje prsticem na tanjiric ...Sve je pojeo i jos 2 puta sammu sipala ....Meni je cilj bio da on jede jer je izbirljiv i slabo jedeovih dana ...Evo sad se izmazili , mama ga pohvalila kako jedobar djecaki sve pojeo iz tanjirica, dobice dezert ....Inace ga nikad ne silim da jede kao sto su mene moji , znala sam za kupusom sjediti po 3 sata ,kad bi ga pojela sve bi povratila ni dan danas ga ne volim ,i tomi je ostalo u vrlo ruznom sjecanju ...On kad nece da jede ja samo ignorisem ,ponekad ga izvedem napolje da se malo istrce i izgladni ,kasnije pojede po dvije porcije

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 409
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:47:54   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

I ti vala rabi naprica naprica i sta si postigla u zadnjem POSTU sa svojim djetetom , nista osim da ga uplasis , on je to uradio tek onda kad si mu zaprijetila sipkom i kaisem ...Ti dobilo svoju volju on ostao uplasen ,sad jell skonto zasto je doslo do sobe i kazne ili se samo uplasio je pod upitnikom ?

Nisam trazila nikakvo pametovanje, trazm i trazimo POMOC jedna drugoj!!!
I kad si se o svemu ovako izjasnila lijepo molim te i da mi kazes svoje  misljenje,  jer vidim da si jako  iskusna  u odgoju djece pa znas sta je u njegovoj glavi...molim te reci mi da i ja znamuser posted image



receno vec draga

stvarno ne vidim da si mi pomoglauser posted image Trazim tvoje razrijesenje ovakve situacije, pa da drugi put uradim kako ti radis!!! Mozda mi upaliuser posted image



Idemo sad napolje ali napisem post veceras kad zaspi nekad oko 9 ...Onako kako bi ja postupila i kako samnaucila da treba . ali eto podebljala sam svoju zadnju i kljucnu recenicu ...Papa

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 410
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:49:08   
teacher75
marina, imam slicno iskukstvo s paradajzom. nikad ga nisam htjela ni probati a onda me mama jednom najterala da pijem sok od paradajza, toliko mi se zgadio da ni do dana danasnjeg nikad nisam probala paradajz niti mi pada napamet

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 411
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:51:22   
Rabi
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

Evo primjer Adi /znam da je gladan) ja napravila veceru , postavila, sjeli on u vrisku , pitm hoce li jesti mase glavom kaze nece...Ok sine ja uzmem njegov tanjir i sklonim i nastavim sa jelom on jos vise u vrisku....Riko jedno 5 minuta vidjeo da  nema efekta, e onda mi poceo pricati i salje puse On ne zna pricati jos ali sve razumije stomu kazem a manipulatora veceg nnisam jos vidjela, samo sam mu rekla ko sve poruca ide napolje dase igra i de na ljulje .....Ja opet prinesem tanjir on odmahuje , nista sklonim nastavim s jelom ..On opet u vrisku i kad sam ja zavrsila s jelom i pocela sklanjati on pokazuje prsticem na tanjiric ...Sve je pojeo i jos 2 puta sammu sipala ....Meni je cilj bio da on jede jer je izbirljiv i slabo jedeovih dana ...Evo sad se izmazili , mama ga pohvalila kako jedobar djecaki sve pojeo iz tanjirica, dobice dezert ....Inace ga nikad ne silim da jede kao sto su mene moji , znala sam za kupusom sjediti po 3 sata ,kad bi ga pojela sve bi povratila ni dan danas ga ne volim ,i tomi je ostalo u vrlo ruznom sjecanju ...On kad nece da jede ja samo ignorisem ,ponekad ga izvedem napolje da se malo istrce i izgladni ,kasnije pojede po dvije porcije

Postujem! Ali nisam dobila tvoje misljenje kako bi postupila u mojoj, gore navedenoj situacijiuser posted image Insistiram da mi izneses svoje misljenje, jer me bas zanima kako bi ti postupila!!!


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 412
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 18:52:05   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Rabi

I da dodam jos, mozemo se vala do prekosutra nadodavati i potpisivati ali opet nismo jedna drugoj pomogle!!!
Evo moje danasnje situacije, vratili se iz vrtica, ucitelj rekao da je bio nemiran pred spavanje, nije htio da spava, vristo....Jos se upiskio, jer nije htio da piski na soljuuser posted image A bila sam mu obecala tablu! I kaze on u vrticu meni, hocu da pisam, ucitelj ga odvede i naravno nije piskio jer se ves bio Upiskiouser posted image Kad su se vratili, kazem neces dobiti tablu sve dok ne budes dobar, a to podrazumjeva lijepo ponasanje u vrticu, jelo, spavanje... i kazem donijecu tablu ucitelju i kad budes sve ovo ispostovao ucitelj ce ti je dati!!! Pa sta ce biti, nemam pojmauser posted image
A kad smo dosli kuci, ako nesto kazem da ne moze jer sam sluzbena, jer nije slusao u vrticu, i krene samo nesto mlatarati i rukama i nogama...ja ga posaljem na krevet da se smiri, a on lijepo sve jorgane i jastuge fino pobac''''''''''''''''''''''''''''''''o na pod!!! ja udjem i kazem mu sve da vrati na krevet, a on opet krenu sa vristanjem i mlataranjem...ja sam samo izasla iz sobe a on je nastavio kenjkati i govoriti ne mooooooogu, teskooooo mi!!! i tako je protestovo i u jednom momentu izasao iz sobe!!! vratila sam ga u sobu i ponovo mu rekla da sve pokupi i da sjedne na krevet da se smiri, ali je opet pocelo mlataranje i ja sam onda zaprijetila sipkom, ali je nisam imala....i rekla sam evo mi kaisa njim cu te isibati, ako istog trena sve ne pokupis i vratis na mjesto....i krenuo je da kupi bez rijeci dok sve nije vratio na mjesto i sjeo na krevet! sjedio je nekoliko minuta, i nakon toga sam ga pitala A. jesi li se smirio, odgovorio je da jeste i ja sam mu onda dozvolila da sidje!!!!



Rabi mila, ne zelim da pametujem  nemoj se ljutiti ali evo kako bi to ja:

cim dijete bojkotuje znaci ima nesto ako nece da piski u solju mozda ga je strah , ko zna moj stariji nije hteo da pusta vodu jer je dugo mislio da ga moze voda odvuci kao sto je gledao u crtani http://www.imdb.com/title/tt0424095/  poprati , pitaj ga
mene ne bi zanimalo sta ucitelji u vrticu za njegovo ponasanje kazu vec se razmislila sta to utice na njega da se tako ponasa
a kad bi krenuo da histerise da baca  bi ga tako jako zagrlila i nasmijala i rekla hajmo da vidimo ko je brzi ko ce prvi pokupiti ali da to ne mozemo uvek raditi jer necemo imat vremena da posle gledamo crtani npr. a ako to opet uradi recimo bacanje , rasturanje pokupila bi opet sa njim ali zato bi rekla d anema vremna za ostalo jer smo izgubili vreme pospremajuci ,  tesko bude ali deca prihvate nauce da nauce posledice postupaka user posted image


ne zelim da  pametujem ali samo malo vise strpljenja bicete iznenadjeni user posted image koliko su decica razumna 

< Poruku je uredio triputmama -- 15.9.2011 18:59:08 >

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 413
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 19:02:58   
Rabi
IZVORNA PORUKA: triputmama

IZVORNA PORUKA: Rabi

I da dodam jos, mozemo se vala do prekosutra nadodavati i potpisivati ali opet nismo jedna drugoj pomogle!!!
Evo moje danasnje situacije, vratili se iz vrtica, ucitelj rekao da je bio nemiran pred spavanje, nije htio da spava, vristo....Jos se upiskio, jer nije htio da piski na soljuuser posted image A bila sam mu obecala tablu! I kaze on u vrticu meni, hocu da pisam, ucitelj ga odvede i naravno nije piskio jer se ves bio Upiskiouser posted image Kad su se vratili, kazem neces dobiti tablu sve dok ne budes dobar, a to podrazumjeva lijepo ponasanje u vrticu, jelo, spavanje... i kazem donijecu tablu ucitelju i kad budes sve ovo ispostovao ucitelj ce ti je dati!!! Pa sta ce biti, nemam pojmauser posted image
A kad smo dosli kuci, ako nesto kazem da ne moze jer sam sluzbena, jer nije slusao u vrticu, i krene samo nesto mlatarati i rukama i nogama...ja ga posaljem na krevet da se smiri, a on lijepo sve jorgane i jastuge fino pobac''''o na pod!!! ja udjem i kazem mu sve da vrati na krevet, a on opet krenu sa vristanjem i mlataranjem...ja sam samo izasla iz sobe a on je nastavio kenjkati i govoriti ne mooooooogu, teskooooo mi!!! i tako je protestovo i u jednom momentu izasao iz sobe!!! vratila sam ga u sobu i ponovo mu rekla da sve pokupi i da sjedne na krevet da se smiri, ali je opet pocelo mlataranje i ja sam onda zaprijetila sipkom, ali je nisam imala....i rekla sam evo mi kaisa njim cu te isibati, ako istog trena sve ne pokupis i vratis na mjesto....i krenuo je da kupi bez rijeci dok sve nije vratio na mjesto i sjeo na krevet! sjedio je nekoliko minuta, i nakon toga sam ga pitala A. jesi li se smirio, odgovorio je da jeste i ja sam mu onda dozvolila da sidje!!!!



Rabi mila, ne zelim da pametujem ali evo kako bi to ja :

cim dijete bojkotuje znaci ima nesto ako nece da piski u solju mozda ga je strah , ko zna moj stariji nije hteo da pusta vodu jer je dugo mislio da ga moze voda odvuci kao sto je gledao u crtani http://www.imdb.com/title/tt0424095/  poprati , pitaj ga
mene ne bi zanimalo sta ucitelji u vrticu za njegovo ponasanje kazu vec se razmislila sta to utice na njega da se tako ponasa
a kad bi krenuo da histerise da baca  bi ga tako jako zagrlila i nasmijala i rekla hajmo da vidimo ko je brzi ko ce prvi pokupiti ali da to ne mozemo uvek raditi jer necemo imat vremena da posle gledamo crtani npr. a ako to opet uradi recimo bacanje , rasturanje pokupila bi opet sa njim ali zato bi rekla d anema vremna za ostalo  tesko bude ali deca prihvate nauce

ne zelim da  pametujem ali samo malo vise strpljenja bicete iznenadjeni user posted image koliko su decica razumna 

Svaka cas_t, prvi jedini priajteljski post!
To sto nece da piski, jeste sigurno bojkot.. tek je krenuo u vrtic i ucitelj kaze da je to sve faza privikavanjauser posted image Ali ne zelim da mi dijete bude mokro i upisano, a kako ja da nekome kazem e vala provjeravaj je li se upiskiouser posted image Kuci regularno piski na solju, i rekla sam ucitelju da piski sjedesi na solji
Triputmama, ne histerise on....vec jednostavno mlati nogama i rukama, a insistirala sam da sam pokupi jer je sam sve razbacao u nekoj ljutnji.....Uredu, da je to bilo u nekoj igri ili ne znam, slucajno....pa da se naljuti sto je to popadalo, kao sto se zna naljutiti....ja mu kazem ovako kako si mi ti reklauser posted image ma hajde, sto situacij, sto upitnika za jednu!!! Lijepo je cuti i drugo misljenje i primjeniti ga ne bi li dosli do pozitivnog rezultata i za nas i za nasu djecu!!!

< Poruku je uredio Rabi -- 15.9.2011 19:08:26 >


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 414
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 19:12:20   
Rabi
DIvnouser posted image NAUCE POSLEDICE SVOJIH POSTUPAKA!!!

_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 415
   RE: Odgoj djeteta
15.9.2011 21:56:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

Evo primjer Adi /znam da je gladan) ja napravila veceru , postavila, sjeli on u vrisku , pitm hoce li jesti mase glavom kaze nece...Ok sine ja uzmem njegov tanjir i sklonim i nastavim sa jelom on jos vise u vrisku....Riko jedno 5 minuta vidjeo da  nema efekta, e onda mi poceo pricati i salje puse On ne zna pricati jos ali sve razumije stomu kazem a manipulatora veceg nnisam jos vidjela, samo sam mu rekla ko sve poruca ide napolje dase igra i de na ljulje .....Ja opet prinesem tanjir on odmahuje , nista sklonim nastavim s jelom ..On opet u vrisku i kad sam ja zavrsila s jelom i pocela sklanjati on pokazuje prsticem na tanjiric ...Sve je pojeo i jos 2 puta sammu sipala ....Meni je cilj bio da on jede jer je izbirljiv i slabo jedeovih dana ...Evo sad se izmazili , mama ga pohvalila kako jedobar djecaki sve pojeo iz tanjirica, dobice dezert ....Inace ga nikad ne silim da jede kao sto su mene moji , znala sam za kupusom sjediti po 3 sata ,kad bi ga pojela sve bi povratila ni dan danas ga ne volim ,i tomi je ostalo u vrlo ruznom sjecanju ...On kad nece da jede ja samo ignorisem ,ponekad ga izvedem napolje da se malo istrce i izgladni ,kasnije pojede po dvije porcije

Postujem! Ali nisam dobila tvoje misljenje kako bi postupila u mojoj, gore navedenoj situacijiuser posted image Insistiram da mi izneses svoje misljenje, jer me bas zanima kako bi ti postupila!!!



Ja napisah da cu se javiti kasnije dzaba bjese ali nejse

Ja da sam na tvom mjestu prvo bih ga pitala zasto se upiskio,i zasto nije htjeo da piski na solju....ne udarati sluzbenu fasadu odmah pokusati mirnim razgovorom, ako ne pomaze dati opomenu, sto bi znacilo ima vremena da razmisli o konsekvenci , ako bi se opet ponovilo njegovo negodovanje onda slijedi kazna , time out  u sobi ..I ako se vraca nazad ,mirno ga vratiti iako on histerise ,place, baca ili sl,okrenuti se i izaci ,pa 10 puta 10 puta ponoviti...Kasnije razgovor o ponasanju pokusati naci zajednicku rijec dati mu na znanje da je razgovor ok i uliti mu povjerenje  ...Znaci kad ne slusa dati djetetu 2 opcije ili da uradi ononsto zahtijevamo ili timeout,ali prije time outa prvo opomena ,ne iz daleka npr ti u kuhinji on na balkonu pa se dovikivati, vec mu prici i tihim ali odlucnim glasom reci...

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 416
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 0:50:35   
Idina mama
Neki primjeri i misljenja me rastuzise. I zabrinuse. Nije dobro. Nikako.
Nemojte puc, puc i nemojte sipkice i nemojte se istresati na djeci zbog problema u drustvu.

Ovo sto rekoh je samo je vrlo kratki sazetak nakon analize onoga sto ovdje vidim u vecini slucajeva i sto izgleda i jeste dobar odgoj.

Dijete je sasvim jednako odraslom covjeku. Postujte ga pa ce vas postovati. Nece vas se bojati, ali ce vas uvazavati i poslusati.
Trebamo obratiti paznju sta mu treba: kad baca igracke, vristi i baca se po podu, ja sam zabrinuta. Pitam se sta mu nedostaje. Ili je gladan ili je pospan ili ga nesto boli ili ima skok u razvoju ili su mu rastresli zivce u obdanistu bas kao meni rastresu zivce na poslu, ili ,,,. Smireno mu pricam i skrecem mu paznju na nesto drugo, ali vecinom cekam da prodje tako da sam uz njega. Kad se malo smiri, sam dodje da ga zagrlim, da ga utjesim: pregladnio, stomak ga boli, pospan, ... Ne umiju djeca uvijek tacno reci sta im treba, jer ni sama jos ne znaju pa onda zapnu ili za igracku ili hoce napolje (iako su u stari pospana i rado bi u krevet, ...).


I na kraju nesto u vezi sa onim pomalo negativnim komentarima u vezi sa nasim iskustvima sa zapada (Njemacka, Danska). U osnovi ljudi se bitno ne razlikuju u Bosni i ovdje. Ljudi k''o ljudi. Svakakvi. Ali imaju bolji sistem. Mi u Bosni nemamo nikakav. Pa nam je i zivot nikakav. Ovdje postoji sistem i u odgoju djece kod kuce. Ne smijes udariti svoje dijete. I dobro je tako. Vidim razliku.
I samo da znate, necu nikada prestati pisati i prenositi (sa)znanje. Znate ono: "po znanje i u Kinu". Sve sto je na zapadu dobro treba prepisati. sad navalite i prepisujte....

< Poruku je uredio Idina mama -- 16.9.2011 1:01:50 >

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 417
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 9:24:08   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: Idina mama

Dijete je sasvim jednako odraslom covjeku.



Voljela bih kada bi se ovaj tekst (a ako ko može naći i knjigu pročita), i razmisli se nad onim što je iskazano.


"Ugledni njemački psihijatar za djecu MICHAEL WINTERHOFF uzburkao je duhove svojim bestselerom “Zašto nam djeca postaju tirani“; na osnovu primjera iz svoje prakse Winterhoff u knjizi zaključuje kako je poguban moderni običaj da djecu smatramo “malim odraslima“ i prihvatamo ih kao partnere tražeći i uvažavajući njihove stavove od najranije dobi, prije nego je dijete uopšte zrelo za ozbiljno donošenje odluka; doktor Winterhoff objašnjava koje greške odrasli najčešće čine s djecom i kako ih možemo izbjeći.

            Od početka devedesetih godina proteklog vijeka došlo je do izvjesnog zaokreta u odgoju djece u razvijenim zapadnim zemljama poput Njemačke. Trend se brzo počeo širiti svijetom. Prema savremenom shvatanju, djeca su “mali odrasli“, osobe čije stavove u potpunosti treba poštovati. S njima o svemu treba otvoreno razgovarati, shvatati ih kao partnere, uvažavati njihovo mišljenje i u donošenju odluka se ravnati prema njihovim željama. Veliki protivnik ovakvog viđenja odgoja je njemački psihijatar za djecu Michael Winterhoff čija je knjiga „Zašto nam djeca postaju tirani“ izazvala burne reakcije u njegovoj, ali i u nekim drugim zemlja­ma. U brojnim debatama ovaj doktor je optuživan da je staromodan, konzervativan i nazadan, a u razgovoru on objašnjava svoje osnovne teze i govori o iskustvima iz prakse na kojima je zasnovao svoje pomalo fatalističke tvrdnje da “partnerskim odnosom“ upropaštavamo nove generacije.

ŠKOLSKI  ČAS OD 25 MINUTA
           Na početku razgovora doktor Winterhoff ukazuje na promjene koje je uočio u protekle dvadeset i dvije godine koliko ima specijalističku praksu u Bonnu i radi kao dječiji psihijatar i psihoterapeut: „Iz mog iskustva i iskustva mojih kolega i prijatelja, ljudi iz prosvjete, postalo mi je jasno da se danas djeca suočavaju sa nekim teškoćama puno češće nego prije dvadesetak godina. Sve češće mi se obraćaju roditelji ili nastavnici sa tvrdnjama da se djeca vrlo teško koncentrišu na nastavu, teško je zadržati njihovu pažnju i disciplinu, svaki sitni zahtjev poput naprimjer pokazivanja teka sa zadaćom im se mora ponavljati po više puta. Postojale su čak inicijative da se školski čas skrati na dvadeset i pet minuta, jer je djeci nemoguće duže zadržati pažnju!? Dok je osamdesetih godi­na tek mali procenat djece imao teškoće u savladavanju gradiva i napredovanju, danas prema podacima iz osnovnih škola skoro polovina djece ima neki oblik smetnji i teškoća u nastavi. Moje je mišljenje da je današnje stanje rezultat odgoja u kojem su djeca shvaćena kao ravnopravna sa roditeljima, pred njih je postavljeno donošenje odluka kojima dijete nije doraslo, opterećena su sadržajima neprimjerenim za njihovu dob i rezultat su dezorijentisana. Razmažena i nezrela djeca čija se psiha ne trenira na adekvatan način i koji sutra neće biti spremni do odgovore zahtjevima koje društvo pred njih postavlja“, tvrdi doktor Winterhoff.
           On u svojoj knjizi „Zašto nam djeca postaju tirani“ (u Hrvatskoj prevedena kao Zašto nam djeca postaju nasilnici: Vratimo djeci njihovo djetinjstvo) navodi primjer kako vremenom opadaju i fizičke i intelek-tualne  sposobnosti djece, jer se od njih manje zahtjeva, ide se linijom manjeg otpora, kriteriji se snižavaju: “U razvijenim ze­mljama djece se rađa sve manje, prema njima se, tržišno rečeno, odnosi kao prema deficitarnoj robi, a rezultat tetošenja je medvjeđa usluga koja se toj djeci čini. Moj prijatelj radi u osnovnoj školi u čijoj blizini se nalazi botanički vrt. Trideset godina svake godine prvačići su išli pješke u jednu posje-tu tom vrtu udaljenom od škole oko jedan kilometar. Nedavno je ta posjeta ukinuta jer su se i djeca i roditelji žalili da je to prevelik fizički napor za mališane! Nastavnici i uprava škole su pod pritiskom poklekli, iako je taj argument ludost! Pa djeca tog uzrasta trebaju biti u stanju preći tu razdaljinu, to je za njih korisno. Vi danas imate situaciju da djeca imaju probleme u razvoju zbog previše sjedenja, a roditelji ih onda stave u auto i odvezu na terapiju gdje vježbaju i slušaju o važnosti kretanja, pa se opet autom vrate kući. To je potpuni apsurd!“
           Winterhoff ističe da on sam nije pedagog i da njegova profesija nije odgoj djece, ali da je na osnovu teškoća koje se sve češće javljaju kod djece koja mu dolaze kao pacijenti uvidio neke promjene u društvu koje smatra vrlo štetnim. Iako sam nije pedagog, naš sagovornik je nakon objavljivanja knjige sve češće pozivan u emisije o odgoju i obrazovanju, njegova knjiga je u proteklih godinu dana doživjela izdanja u četrnaest zemalja svijeta, a u Japanu ju je čak nadležno ministarstvo predložilo kao nezaobilazno štivo! Premda Winterhoff ne govori previše pohvalno ni o modernim roditeljima, ni o bakama i djedovima i drugim odraslima koji utiču na sazrijevanje djeteta, njegova knjiga je bila Spiegelov bestseler i jedna je od najpopularnijih stručnih knjiga u Njemačkoj.

BOSNA TREBA PREISPITATI TRENDOVE SA ZAPADA
Police knjižara preplavljene su priručnicima o roditeljstvu, a naš sagovornik objašnjava kako njegova knjiga ne spada u taj žanr i kako on sam takve knjige smatra besmislenima: “Proteklih godina došlo je do profesionalizacije roditeljstva, stalno se daju neki savjeti o tome i na takvim knjigama se dobro zarađuje.
One su samo odraz poremećenog odnosa roditelja prema djeci i njihovog nesamopouzdanja: umjesto da ponekad vjeruju intuiciji i da sami zauzimaju zreo stabilan odnos prema svom djetetu, roditelji se ponašaju kao da je dijete njihov sastavni dio prema kojem se oni ne mogu ponašati kritički. Zato ne mogu ni riješiti problem s djetetom kad iskrsne, nego im treba pomoć sa strane. Ja nemam ambiciju da ikome dajem savjete kako će odgajati svoje dijete, to i nije namjera moje knjige. Ja sam samo želio da upozorim na poremećaje koje smo počeli smatrati normalnim i želja mi je da nagnam roditelje samo da propitaju svoj odnos prema svom djetetu i razmisle ima li u njemu patologije, te može li se tu šta promijeniti.
           U zapadnim zemljama su ova shvatanja o partnerskim odnosima uzela previše maha i negativni su aspekt modernog društva. Materijalno blagostanje donosi otuđenje, drugačije odnose unutar porodice, drugačije odnose među ljudima. Iako su neki problemi svuda slični, razumijem i da Bosna i Hercegovina kao zemlja u tranziciji nije sasvim zaglibila u ove probleme modernog zapadnog društva. Upravo zato je korisno razmisliti o promjenama koje se dešavaju, osvijestiti kako se odnos prema djeci mijenja i ne usvajati one navike i trendove sa Zapada koji nisu pozitivni ili koje barem vrijedi najprije dobro preispitati.“
           Za razliku od većine autora savremene stručne literature o djeci, Winterhoff se ne libi da koristi pomalo staromodnu sintagmu “dječiji bezobrazluk“ i da njome objašnjava dječije ponašanje (poput npr. svakodnevnih zahtjeva petogodišnjaka da mu se nešto kupi u supermarketu i neutješnog plača ako kupovina izostane ili odbijanje pospremanja sobe kod starije djece). Ovaj izraz koji je danas gotovo izašao iz upotrebe, i dječije loše ponašanje, prema Winterhoffu nisu posljedica nikakve promišljene strategije niti odluke djeteta da kinji roditelja, kako roditelji često pogrešno smatraju i doživljavaju vrlo lično. Takvo ponašanje je samo odraz dječije nezrelosti koja je prirodna za dječiji uzrast a pravilan odgoj vodi ka tome
da se kao odrasle zrele osobe tako ne ponašamo i da znamo suspregnuti i kanalisati svoju agresiju, ljutnju, razočarenje...
           Michael Winterhoff i sam je otac dvoje djece. On otvoreno govori o izazovima koje odgoj djece donosi, ali se ne slaže sa tvrdnjom da on roditeljstvo predstavlja kao veoma težak i naporan posao. “I sam sam otac i smatram da je prelijepa stvar odgajati dijete, pratiti ga kroz život, pomagati mu da odraste u zrelu osobu. U tome nalazim veliko zadovoljstvo! U isto vrijeme roditeljima skrećem pažnju na to da je koncept partnerskog odnosa zabluda, jer podrazumijeva ravnopravnost, a s djetetom nismo ravnopravni. Ono treba naše znanje, iskustvo i zrelost. Sa partnerom si na ravnoj nozi, a s djetetom nisi. Pa zamislite samo da vam treba punih dvanaest godina da biste naučili dijete da se samostalno i redovno tušira! I mnoštvo drugih stvari djeci stalno morate ponavljati iznova i tražiti od njih da ih urade ne zato što razumiju i uvažavaju neophodnost tog posla nego zato što ste vi tako rekli jer kao zreliji uviđate šta je potrebno za dijete. Dijete samo ne uviđa većinu stvari niti je u stanju razumjeti posljedice svojih postupaka. Ono što uradi, ono uradi za svoje roditelje, zato što ih voli i želi njihovo odobravanje. Trebaju proći godine i godine dok dijete radnje koje mu se nameću ne shvati do kraja, ali je dotad naučilo da ih obavlja, steklo radne i higijenske navike, osnovnu disciplinu, naučilo se ponašati među drugim ljudima.“
           Roditelji koji misle da sve moraju djeci objasniti pogrešno očekuju da djeca sva ta objašnjenja zaista i razumiju. Doktor Winterhoff kao čest primjer roditeljske zablude navodi uvjerenje da se slobodoumna, liberalna i otvorena djeca odgajaju tako što im se od najranijih dana daje mogućnost da sami odlučuju o svemu, od odjeće, hrane, izbora igračaka,   aktivnosti...  
           On   kaže: “Sretao sam u praksi tinejdžere kojima su roditelji od malena prepuštali odluke misleći da tako podstiču njihovu samostalnost. Vrlo često su ta djeca bila samo dezorjentisana. Da bi postali otvorene ličnosti, djeca najprije moraju sazreti, a za pravilan psihički razvoj potrebno im je da ih roditelji usmjeravaju. Roditelji u okviru partnerskog odnosa griješe, jer očekuju da su djeca zrelija nego što zapravo jesu, pa im na pleća stavljaju suvišno opterećenje. Pred njima vode bračne rasprave i svađe, upućuju ih u svoje emotivne prob­leme, ne pošteđuju djecu od za njih preteških stvari kao što su bolest ili smrt. Djeci jednos-tavno uskraćuju pravo da budu djeca. Rezultat su djeca koja nikada zapravo ne odrastu - razmažena mladež, agresivna, sa lošim radnim navikama, nespremna da započne samostalan život. Rezultat su privreda i društvo koji će, ako nastavimo sa ovim lošim trendom, sutra zavisiti od pojedinaca nesposobnih da samostalno opstanu.“

POSMATRATI DIJETE KAO RAVNOPRAVNOG PARTNERA
           Roditelji na ovaj način djecu precjenjuju i nanose im štetu. Naprimjer, dive se snažnoj ličnosti svog trogodišnjeg djeteta koje zna šta hoće, a dijete zapravo samo ima narcistički ispad, jer još ne poima da njegova moć nad svijetom ima granice i da drugi ljudi imaju drugačije želje i potrebe. Pri tome se ličnost formira tek od osme godine. Također, roditelji očekuju da vrlo mala djeca donose odluke (ponekad značajne) iako djeca još nisu zrela za proces odlučivanja jer nemaju ni dovoljno iskustva ni dovoljno znanja o svim opcijama koje mogu izabrati i o posljedicama svog izbora.

PROJICIRATI SVOJE ŽELJE I OČEKIVANJE NA DIJETE
           Često poremećaj kod roditelja da dijete zamijene sa samim sobom. Kupuju djetetu ono što su oni u djetinjstvu željeli imati, upisuju dijete na fakultet koji su oni željeli studirati i sl. Ovo ne rade samo roditelji nego često i drugi odrasli iz djetetovog okruženja.

DOŽIVLJAVATI DIJETE KAO SVOJ SASTAVNI DIO
           Ova takozvana simbioza je vrlo raširen patološki odnos u kojem roditelj nema kritički odmak prema djetetu, jer ga smatra svojim sastavnim dijelom, svojom rukom naprimjer. Ovakvi roditelji uvijek nalaze opravdanje za ponašanje svog djeteta, kritiku doživljavaju kao da je upućena njima lično, obavljaju sve umjesto djeteta, jer osjećaju da je to prirodno, ne nalaze načina da djetetovo loše ponašanje sami isprave nego im treba pomoć sa strane kao što bi trebala pomoć da saniramo povredu na sopstvenoj ruci. Zato često posežu za besmislenim priručnicima o roditeljstvu, da bi im neko drugi ukazao pomoć u rješavanju problema.

ISKORIŠTAVATI DIJETE DA BISMO SEBI POPRAVLJALI SAMOPOUZDANJE JER SMO VOLJENI            
   Roditelji, a još češće djedovi i bake pogrešnim odgojem dižu sebi narcističke spomenike - oni ispunjavaju djeci sve želje da bi kupili njihovu ljubav i naklonost zbog koje će se osjećati bolje, pri tome ne razmišljaju da ponekad čine stvari koje su na štetu djeteta. Naravno, kad djedovi i bake malo razmaze dijete, to je prirodno i sasvim razumljivo, ali treba imati na umu da to kod nekih ljudi prelazi granice i onemogućava normalno sazrijevanje djeteta.

KORISTITI DIJETE KAO VALUTU ZA POTKUSURIVANJE
           Ponekad djedovi i bake ukidaju sva pravila ponašanja djetetu da bi im ono uzvratilo ljubav, ali idu tako daleko da podrivaju autoritet djetetovih roditelja i osjećaju se nadmoćno u odnosu na njih, što također nije dobro za razvoj djeteta

ZABLUDA O DJEČIJEM BEZOBRAZLUKU
            Djeca se ne ponašaju loše namjerno da bi napakostila roditeljima kao što oni nekad misle, već zato što su nezrela i još uvijek ne umiju kanalisati agresiju, ljutnju, razočarenje...

ZAŠTO DIJETE NE MOŽE BITI PARTNER
           Moderno roditeljstvo objašnjeno na primjeru učenja tenisa:
“Problem sa konceptom partnerskog roditeljstva obično objašnjavam na prim­jeru odnosa mene i mog instruktora tenisa. To je momak dosta mlađi od mene i izvan terena ja mu se obraćam sa ti. Kad smo na terenu, on je moj instruktor, ja sam učenik. Poštujem ga, slušam njegove instrukcije, radim ono što mi on kaže bez previše propitivanja. Ispravljam svoje poteze u skladu sa njegovim uputama, tako popravljam poteze i napredujem u igranju tenisa. On i ja nismo partneri, naš odnos je jasno hijerarhijski naprosto zato jer partnerstvo ne bi bilo produktivno. On ne može meni do unedogled argumentovano objašnjavati šta da radim, uvažavati moje potrebe i osjećaje da ja igram kako je meni volja i partnerski mi davati slobodu da igram pogrešno. Tako ja nikad neću ništa naučiti i neću napredovati. Njegov primjer mi također ne znači mnogo, jer potez neću usavršiti gledajući njega, nego igrajući sam. Tako i roditelji ne mogu vječno obavljati stvari umjesto svoga djeteta, štiti ga i tetošiti, nego mu moraju davati uputstva, ali ga i ohrabriti da igru preuzme u svoje ruke“, objašnjava slikovito doktor Michael Winterhoff.

Problemi djece su loša koncentracija, agresija, poremećaji u prehrani..
           U svojoj knjizi Zašto nam djeca postaju tirani Michael Winterhoff tvrdi da je prošlo vrijeme kad su problematična djeca   najčešće dolazila iz disfunkcionalnih porodica. Današnja problematična mladež je, prema  njegovim  tvrdnjama,  iz stabilnih porodica, sa prosječnim ili iznadprosječnim primanjima, mladež koja je tetošena i o kojoj se mnogo vodilo računa. Njegovo dvadesetogodišnje iskustvo i statistički podaci kojima raspolaže svjedoče o sljedećim poremećajima koji kod djece i mladih sve više uzimaju maha:

• smanjena ustrajnost u radu, osjećaj odgovornosti i tačnosti
• izrazito agresivno ponašanje
• sklonost fizičkom i psihičkom nasilju
- lošije motoričke i jezičke sposobnosti
- slabije opažanje
- neadekvatno ponašanje u društvu
- loše radne navike
- slaba koncentracija
- poremećaji u prehrani
- zloupotreba droga, cigareta, alkohola
- ovisnost o kompjuterskim igricama"

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Idina mama)
Neposredna veza do poruke: 418
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 9:34:29   
teacher75
vi mene sad napadajte ako hocete al ja se uglavnom slazem sa misljenjema gore navedenog doktora. pretjeruje se nainsistiranju na tom ravnopravnom odnosu danas- treba se znati ko je roditelj a ko dijete. zato i jeste omladina sve gora i gora. danasnja djeca jos nisu stasala u odrasle ljude i vidjecemo kakve ce posljedicre imati kasnije ovaj "moderni, zapdanjacki" odgoj, meni sve sada lici na jedan experiment. ne treba ici u krajnost i govoriti da su tradicionalne medote kaznjavanja dobre ali treba izvuci neku zlatnu sredinu....

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 419
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 10:24:48   
snijeg
Nije sporna činjenica da se treba znati ko je roditelj, a ko dijete. Sporan je način na koji se to postiže.
Hoće li dijete biti fizički aktivno ili će sjediti za računarom/TV je do roditelja, hoće li jesti zdravu hranu ili "smeće" je do roditelja, hoće li imati radne navike ili ne je opet do roditelja, ali postići to batinama ili vrištanjem ili razgovorom su potpuno različite stvari.
Autoritet iz straha i autoritet zbog ljubavi i poštovanja su dva različita autoriteta user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 420
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 10:31:36   
Anoniman
Pa nisam ni ja pobornik pustiti djete da samo odrasta jer djetetu treba odrediti pravac i rutinu inace drukcije ne moze , Jesam protiv batina i odgoja pomocu straha jer ni to nije dobro , strahopostovanje ne cini dijete covjekom...Kao sto Ticerka kaze treba naci onu zlatnu sredinu ...Odgoj djeteta nije jedan dan a ni do punoljetstva vec cijeli njegov zivot ....Taj navedeni u bluerose postu je zaboravio dodati da su poznate serijske ubice,piromani, silovatelji odgojeni u strahopostovanju od roditeljakoji su koristili metodu puc puc i gore

(odgovor članu teacher75)
  Neposredna veza do poruke: 421
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 10:57:44   
Idina mama
IZVORNA PORUKA: snijeg

Nije sporna činjenica da se treba znati ko je roditelj, a ko dijete. Sporan je način na koji se to postiže.
Hoće li dijete biti fizički aktivno ili će sjediti za računarom/TV je do roditelja, hoće li jesti zdravu hranu ili "smeće" je do roditelja, hoće li imati radne navike ili ne je opet do roditelja, ali postići to batinama ili vrištanjem ili razgovorom su potpuno različite stvari.
Autoritet iz straha i autoritet zbog ljubavi i poštovanja su dva različita autoriteta user posted image


Hvala svima na ucescu u raspravi. Time ste me dopunili i pomogli da se bolje shvati ono sto sam imala namjeru reci. Blue Rose me je pogresno shavtila. A to znaci vjerovatno i mnogi drugi. Snijeg je puno bolje rekla ono sto sam ja imala namjeru. Apsolutno se mora znati ko je roditelj i roditelj mora biti autoritet, ali pri tome postujte ako dijete nije pospanao bas kad vi mislite da treba spavati. To ne znaci da treba ostati dokle hoce budno. Treba naci nacin da se neke stvari postignu. Batine ni u kom slucaju.
Uglavnom, Blue Rose ti si pogresno shvatila, ali mojom greskom. Vjerovatno nisam dovoljno jasno rekla. Pogubno je omalovazavati djecu. Bas to granici vrlo cesto sa zlostavljanjem. I eto kriminalaca.

Hvala snijeg i hvala MarinaDK da ste pomogle da se pojasni.

Mozda bi neko mogao da pomogne i pojasni sta znaci autoritetna osoba, a sta autoritarna  osoba (roditelj)


< Poruku je uredio Idina mama -- 16.9.2011 11:01:11 >

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 422
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 10:59:11   
ena23
Uz svo duzno postovanje: niko od vas ovdje ne moze pricati koja odgojna metoda je dobra- jednostavno zato sto su vam svima djeca jos mala i nemate pojma u kakve ljude ce izrasti. mogu ja ovdje do sutra pricati o tradicionalnom nacinu odgoja ili modrenom,mogu zastupati batine ili razgovor, ali na kraju krajeva, ko meni garantuje da mi djete nece za 15 godina doci kuci sa trudnom curom? je li tebi tvoje odgojne metode, marina, garantuju da ti se djete nece poceti drogirati sa 13 godina? (nista licno, samo te uzimam kao primjer jer je tvoj post zadnji).

mozemo ovdje djeliti misljenja i poglede na odgoj ali molim vas da se ne ponasamo kao da znamo koja odgojna metoda je najbolja, jer budimo iskreni- nemamo pojma u kakve ljude ce izrasti nasa djeca zbog naseg nacina odgoja.


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 423
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 11:02:52   
Idina mama
Ja volim uciti na grskama ali drugih ljudi user posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 424
   RE: Odgoj djeteta
16.9.2011 11:03:17   
Alma_27
procitala sam zadnje dvije-tri stranice teme i vidim da, iako ima oprecnih stavova o puc-puc po guzi, svi se trude da sto boolje vaspitaju svoje dijete. e u tome je caka. ja radim sa srednjoskolcima i nikada mi se nije desilo da vidim da je dijete izraslo u problematicnu i neodgojenu licnost a da dolazi iz normalne porodice gdje se roditelji trude da ga usmjere na pravi put. mozda napravi neki ispad ali to se sve da srediti. znaci, pali to sto im pruzate ljubav, paznju i vrijeme. pali to sto u vama vide dobar primjer. ono rijetko puc-puc po guzi sigurno ne moze zasjeniti veliku ljubav i paznju koju im pruzate i daleko od toga da je to zlostavljanje. dzaba sva prica oko sklanjanja igracaka i tjeranja na to ako mi necemo da sklonimo svoje stvari namjesto nakon upotrebe. ili ako ne govorimo jedni drugima hvala i izvoli. i ne volim da vidim roditelje kojima je smijesno to sto dijete u skoli odgovara nastavnicima ili kada jedva cekaju da dijete zaspi, ode u obdaniste, odraste ili sta vec da mogu voditi "svoj" zivot. ona prica: "sve sam mu pruzio - i kompjuter i auto i..." a nikad me nema kod kuce. meni je jednom majka u skoli rekla: "znate, ja sam se udala a njemu ce od sada starija sestra dolazit na informacije" rekoh:"gospodjo, nije ga ona rodila nego vi". e to je problem u odgoju.

doduse, sad kad imam svoje dijete vidim kako je tesko odvagati svaku odluku oko odgoja i drago mi je sto jedna od druge trazimo savjete i oko "malih" stvari. i ja imam problem s tim sto moj sin (20mjeseci) ide rano na spavanje pa me prijatelji pitaju sto ga nismo poveli na sijelo jer bi i on da se druzi i socijalizuje (mislim, tu bude i male djece). on ima ispunjen cijeli dan i igra se i druzi i tog mu ne nedostaje. ne znam sta cu kad bude veci pa pocne shvatati da bas on mora ranije kuci user posted image . kad nam dodju gosti, ostaje i on malo duze budan ali brzo sam trazi da spava. vezano za sistem kaznjavanja i nagradjivanja dlosih i dobrih postupaka, mislm da je dosljednost kljucna u svemu. ako je ja lupanje po televizoru kazna oduzimanje igracke, ona se mora svaki put sprovesti i odmah. on ne shvata ako mu kazem da drugi put nece dobiti igracku. nego je uzmem pa ti placi ako hoces i koliko hoces. obicno malo histerise ili napravi onu facu ali shvata moj postupak. ako mi je mrsko da odmah sprovedem "kaznu", necu mu ni zabranjivati. kafa se ne dira NIKAD iako je na niskom stolicu. upalilo je to sto sam svaki put zabranjivala da pridje kad piejmo kafu. ja licno nisam za to da miu nudim nagradu u vidu cokolade ili igracke zato sto je dobro jeo ili zato sto se dobro ponasao. desert se dobije na kraju obroka zato sto je on sastavni dio obroka a ne zato sto je nagrada. i ne zelim da mi jednom kaze "e, ako hoces da budem fin i da ti to uradim, hocu i igracku poslije". on je jos mali i nisam se susrela sa velikim inatom i histerijom. kada do toga dodje, trazit cu savjet ovdje user posted image za sada je to samo kada kazem "hajmo, pokupiti igracke" on kaze "mama ce" (sve je "mama ce" u poslednje vrijeme user posted image user posted image ). dobro, mama ce pomoci pa uglavnom dodje i on da vidi sta ja to radim i kao i on ubacuje igracke u kutiju. primjetila sam da sam ostavi igracku u cosak sa igrackama prije nego sto uzme drugu. ako to i ne uradi, sta fali. nije problem. ako nece dobro da jede, ne mora ali cekamo da ogladni do sljedeceg obroka (bez grickalia i soka izmedju). e kako onda mete sve ispred sebe user posted image pustam mu da donosi odluke ali u smislu koju pjesmicu hoce da mu mama pjeva kad se buni sto ide na spavanje. "hoces li zum zum ili medu" malo ga tu zbunim pa poleti da bira pjesmice user posted image vidjet cemo kad postane pametniji user posted image

nama je problem sto je posledjih dana poceo da se udara ako mu nesto nije pravo. uglavnom drugu djecu. valjda je to i pokupio od djece. neki dan otima curici loptu iz cista mirai vristi daaaaaj. ona mu i pruzi loptu. rekoh: "ne daj mu tu luptu samo zato sto ti vristi tu"on poce histerisati ali sam ga ignorisala. kasnije se smirio i lijeo se igrao. da li da kazem djeci da mu slobodno vrate kad ih udari jer se neka (starija) ustrucavaju da udare malo dijete? da vidi da to ne ide. prica trenutno ne pali. mene je nekoliko puta htio udariti nogom jer je nesto bio ljut kad sam ga presvlacila. ozbiljnim glasom sam rekal da ne smije. ali posto sam trudna, moram paziti da me ne udari u stomak. kad je stvarno jako krenuo da me lupi nogicom, malo sam ga pucnula. bas se iznenadio i mislim da to vise nece ponoviti. bilo mi je i zao ali vise bi mi bilo zao ovog djeteta u stomaku ako svojim zdravljem plati bratovu histeriju.


joj, ja napisah pismo citavo user posted image sta cu, nekad znam sve u teoriji nekad stvarno nisam pametna u praksi kod svog djeteta i tako... user posted image




(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 425
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  15 16 [17] 18 19   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  15 16 [17] 18 19   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *