|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji
21.12.2011 15:29:11   
jasmin

IZVORNA PORUKA: salmy

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: jasmin

Ja sam na svojoj svadbi od obicaja samo med pojela,pa muz.No,nisam znala da je to od obicaja,to mi se nekako u onom bunilu spontano desilo :).

jasmin ti ne pratis obicaje nikakveuser posted image
a obilazis li svoje najmilije prvi dan Bajrama ili ako imas nekoga ko je preselo ides li  na mezar ...za bajram? Ili ovo nije obicajuser posted image



Obilazim rodbinu,prijatelje,komsije za bajram,ali zbog vjerskog obicaja i prakse da se svi radujemo i zajedno provodimo nase praznike.Na mezarje ne idem za bajrame,ovako ponekad,poselamim stanovnike kaburova,proucim dovu koja je propisana i to je sve.
salmy,nije zenama zabranjeno ici na mezarje.
 da ne idemo ot,ali vjecito se govorilo kako je zenama zabranjeno?? mozda na nekoj drugoj temi,ali me zanima ??

Nije ot,spada u obicaje :)
Odgovor: Žene mogu klanjati dženazu namaz ukoliko su prisutne prilikom klanjanja dženaze, i ukoliko ispunjavaju opće uvjete klanjanja namaza iako kod nas nije uobičajeno da one klanjaju dženazu niti da prisustvuju klanjanju dženaze, osim u iznimnim slučajevima kao prilikom klanjanja kolektivnih dženaza žrtvama genocida i ratnih zločina. Naravno, kao i kod drugih namaza, njihov saf treba biti iza safova muškaraca. Nije preporučeno da žene prate dženazu niti da prisustvuju ukopu umrlog. Žene mogu posjećivati mezarje uz poštivanje islamskih propisa o posjećivanju mezarja, posebno onih koji se tiču prikladnog odijevanja i ponašanja prilikom posjete i obilaska kabura.

Izvor: rijaset.ba
Odgovorio: Prof. dr. Enes Ljevaković, fetva-i-emin


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 276
   RE: Obicaji
21.12.2011 15:29:46   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: salmy

da ne idemo ot,ali vjecito se govorilo kako je zenama zabranjeno?? mozda na nekoj drugoj temi,ali me zanima ??


Koliko ja znam ženama je zabranjeno ići na sahrane/dženaze, ali nije zabranjeno obići mezarje/grobove i proučiti dovu/molitvu.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 277
   RE: Obicaji
21.12.2011 15:33:51   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

IZVORNA PORUKA: salmy

da ne idemo ot,ali vjecito se govorilo kako je zenama zabranjeno?? mozda na nekoj drugoj temi,ali me zanima ??


Koliko ja znam ženama je zabranjeno ići na sahrane/dženaze, ali nije zabranjeno obići mezarje/grobove i proučiti dovu/molitvu.



upravo tako , zenama niej dozvoljeno ili nije preporucljivo tacno ne znam da idu na sahrane/dzenaze a da obilaze mezar/grob to jos nigdje nisam procitala.


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 278
   RE: Obicaji
21.12.2011 15:42:13   
salmy
IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: salmy

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: jasmin

salmy,nije zenama zabranjeno ici na mezarje.
 da ne idemo ot,ali vjecito se govorilo kako je zenama zabranjeno?? mozda na nekoj drugoj temi,ali me zanima ??

Nije ot,spada u obicaje :)
Odgovor: Žene mogu klanjati dženazu namaz ukoliko su prisutne prilikom klanjanja dženaze, i ukoliko ispunjavaju opće uvjete klanjanja namaza iako kod nas nije uobičajeno da one klanjaju dženazu niti da prisustvuju klanjanju dženaze, osim u iznimnim slučajevima kao prilikom klanjanja kolektivnih dženaza žrtvama genocida i ratnih zločina. Naravno, kao i kod drugih namaza, njihov saf treba biti iza safova muškaraca. Nije preporučeno da žene prate dženazu niti da prisustvuju ukopu umrlog. Žene mogu posjećivati mezarje uz poštivanje islamskih propisa o posjećivanju mezarja, posebno onih koji se tiču prikladnog odijevanja i ponašanja prilikom posjete i obilaska kabura.

Izvor: rijaset.ba
Odgovorio: Prof. dr. Enes Ljevaković, fetva-i-emin

Hvala ti draga...ovako se i ponasamuser posted image

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 279
   RE: Obicaji
21.12.2011 18:50:57   
Galicia
Postoje dva obicaja u kuci moje mame za koje znam da ih ona prati. Kad gosti koji su bili u kuci na vise dana, odu kuci, ne cisti se kuca dok gosti ne dodju svojoj kuci. Sto znaci, ne mjenja se posteljina, ne cisti se i ne posprema se nista dok gosti ne dodju sretni i zdravi svojoj kuci.
Drugi obicaj je kad se ide na sahranu, da se uvijek sa sahrane prvo dodje kuci, to jeste da se ne svraca nigdje usput, nego direkt kuci sa sahrane.
Nemam pojma odakle ovo, ali znam da se u mojoj kuci ovo pratilo.

Moj jedini obicaj je da kad god udjem u svoju kucu skinem cipele. user posted image  Drugih obicaja apsolutno nemam.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 280
   RE: Obicaji
21.12.2011 20:29:01   
jasmin

IZVORNA PORUKA: salmy

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: salmy

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Rabi

IZVORNA PORUKA: jasmin

salmy,nije zenama zabranjeno ici na mezarje.
 da ne idemo ot,ali vjecito se govorilo kako je zenama zabranjeno?? mozda na nekoj drugoj temi,ali me zanima ??

Nije ot,spada u obicaje :)
Odgovor: Žene mogu klanjati dženazu namaz ukoliko su prisutne prilikom klanjanja dženaze, i ukoliko ispunjavaju opće uvjete klanjanja namaza iako kod nas nije uobičajeno da one klanjaju dženazu niti da prisustvuju klanjanju dženaze, osim u iznimnim slučajevima kao prilikom klanjanja kolektivnih dženaza žrtvama genocida i ratnih zločina. Naravno, kao i kod drugih namaza, njihov saf treba biti iza safova muškaraca. Nije preporučeno da žene prate dženazu niti da prisustvuju ukopu umrlog. Žene mogu posjećivati mezarje uz poštivanje islamskih propisa o posjećivanju mezarja, posebno onih koji se tiču prikladnog odijevanja i ponašanja prilikom posjete i obilaska kabura.

Izvor: rijaset.ba
Odgovorio: Prof. dr. Enes Ljevaković, fetva-i-emin

Hvala ti draga...ovako se i ponasamuser posted image


Ali bitno je istaci da ne treba sad mahsuzile da se spremimo pa da idemo na mezarje,ali ako se zateknes s nekim,mozes komotno nazvati selam stanovnicima kaburova i prouciti dovu za tu priliku.Pogotovo slucajevi kao sto je obilazak mezarja Bekia,zatim sehidi Uhuda kad se dolazi na hadz i sl.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 281
   RE: Obicaji
21.12.2011 20:41:48   
Adana

IZVORNA PORUKA: jasmin

Ali bitno je istaci da ne treba sad mahsuzile da se spremimo pa da idemo na mezarje,ali ako se zateknes s nekim,mozes komotno nazvati selam stanovnicima kaburova i prouciti dovu za tu priliku.Pogotovo slucajevi kao sto je obilazak mezarja Bekia,zatim sehidi Uhuda kad se dolazi na hadz i sl.




A možeš li mi reći zašto? user posted image Šta je loše/neprihvatljivo u tome da žena ide na mezarje? A i na dženazu?
Ja sam jedinica, i kada tata ide na mezar ja idem sa njim, nema sina da ga 'vodi', a i ja to želim...


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 282
   RE: Obicaji
21.12.2011 20:43:33   
Adana

IZVORNA PORUKA: Galicia

Postoje dva obicaja u kuci moje mame za koje znam da ih ona prati. Kad gosti koji su bili u kuci na vise dana, odu kuci, ne cisti se kuca dok gosti ne dodju svojoj kuci. Sto znaci, ne mjenja se posteljina, ne cisti se i ne posprema se nista dok gosti ne dodju sretni i zdravi svojoj kuci.
Drugi obicaj je kad se ide na sahranu, da se uvijek sa sahrane prvo dodje kuci, to jeste da se ne svraca nigdje usput, nego direkt kuci sa sahrane.
Nemam pojma odakle ovo, ali znam da se u mojoj kuci ovo pratilo.

Moj jedini obicaj je da kad god udjem u svoju kucu skinem cipele. user posted image  Drugih obicaja apsolutno nemam.



A kod mojih je upravo suprotno. :) Običaj je da se sa sahrane/dženaze svrati negdje, pa tek onda kući... Nisam nikada pitala zašto, ali eto kao tako treba... :)

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 283
   RE: Obicaji
21.12.2011 20:49:22   
jasmin
IZVORNA PORUKA: Adana


IZVORNA PORUKA: jasmin

Ali bitno je istaci da ne treba sad mahsuzile da se spremimo pa da idemo na mezarje,ali ako se zateknes s nekim,mozes komotno nazvati selam stanovnicima kaburova i prouciti dovu za tu priliku.Pogotovo slucajevi kao sto je obilazak mezarja Bekia,zatim sehidi Uhuda kad se dolazi na hadz i sl.




A možeš li mi reći zašto? user posted image Šta je loše/neprihvatljivo u tome da žena ide na mezarje? A i na dženazu?
Ja sam jedinica, i kada tata ide na mezar ja idem sa njim, nema sina da ga ''''vodi'''', a i ja to želim...



Zene su osjecajne,sklone su naricanju,kukanju,nekontrolisanom ponasanju,cime se gubi jedna od glavnih mudrosti posjete mezarju,a to je prisjecanje da cemo svi jednog jutra,dana,noci leci u crnu zemljicu,stoga je bolje da se strpe..Mislim da u tvom slucaju mozes ici s ocem,ako nema ko s njim.Ali bitno je znati da nije zabranjeno i da se moze otici ponekad.

< Poruku je uredio jasmin -- 21.12.2011 20:54:40 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 284
   RE: Obicaji
21.12.2011 20:56:28   
Adana
Hvala na odgovoru! :)

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 285
   RE: Obicaji
21.12.2011 21:01:40   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: jasmin

IZVORNA PORUKA: Adana


IZVORNA PORUKA: jasmin

Ali bitno je istaci da ne treba sad mahsuzile da se spremimo pa da idemo na mezarje
,ali ako se zateknes s nekim,mozes komotno nazvati selam stanovnicima kaburova i prouciti dovu za tu priliku.Pogotovo slucajevi kao sto je obilazak mezarja Bekia,zatim sehidi Uhuda kad se dolazi na hadz i sl.




A možeš li mi reći zašto? user posted image Šta je loše/neprihvatljivo u tome da žena ide na mezarje? A i na dženazu?
Ja sam jedinica, i kada tata ide na mezar ja idem sa njim, nema sina da ga ''''vodi'''', a i ja to želim...



Zene su osjecajne,sklone su naricanju,kukanju,nekontrolisanom ponasanju,cime se gubi jedna od glavnih mudrosti posjete mezarju,a to je prisjecanje da cemo svi jednog jutra,dana,noci leci u crnu zemljicu,stoga je bolje da se strpe..Mislim da u tvom slucaju mozes ici s ocem,ako nema ko s njim.Ali bitno je znati da nije zabranjeno i da se moze otici ponekad.

jasmin uz svo postovanje koje imam prema tebi mislim da je ovo cisto pretjerivanje sto pises ili sto si citirala , ja znam da je dozvoljeno i nista ne govori protiv posjete a sada hocul se ja maksuz svoj sinu spremiti ili ne to nebi trebalo biti od pitanja , ja kad idem idem maksuz i spremi ocistim mezar cvjece i sitnica "STA JE TU LOSE" koliko znam cak da duse znaju  kada im neko dodje na mezar .


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 286
   RE: Obicaji
21.12.2011 21:07:02   
Galicia
IZVORNA PORUKA: Adana


IZVORNA PORUKA: Galicia

Postoje dva obicaja u kuci moje mame za koje znam da ih ona prati. Kad gosti koji su bili u kuci na vise dana, odu kuci, ne cisti se kuca dok gosti ne dodju svojoj kuci. Sto znaci, ne mjenja se posteljina, ne cisti se i ne posprema se nista dok gosti ne dodju sretni i zdravi svojoj kuci.
Drugi obicaj je kad se ide na sahranu, da se uvijek sa sahrane prvo dodje kuci, to jeste da se ne svraca nigdje usput, nego direkt kuci sa sahrane.
Nemam pojma odakle ovo, ali znam da se u mojoj kuci ovo pratilo.

Moj jedini obicaj je da kad god udjem u svoju kucu skinem cipele. user posted image  Drugih obicaja apsolutno nemam.



A kod mojih je upravo suprotno. :) Običaj je da se sa sahrane/dženaze svrati negdje, pa tek onda kući... Nisam nikada pitala zašto, ali eto kao tako treba... :)


Adana, moja greska, u pravu si. Sad sam pricala sa mamom, i kaze da je suprotno.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 287
   [Obrisana poruka]
21.12.2011 21:07:16   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 288
   RE: Obicaji
21.12.2011 21:09:00   
zvončica
Operisana totale od svega.... kad sam se udavala bio rat pa sve i da su htjeli nesto da bude po nekim obicajima nije moglo...jedino, eto kad smo dosli sa vjencanja kuci i sad kao da me muz preko praga prenese...ej, majko mojauser posted image ...ja jos veca od njega, on mrsav ko grana, ma nema teorije da se to izvede, reko de ti mene samo zagrli oko struka a ja cu preskocit preko pragauser posted image ....sou. Moji svi bili na vjencanju i svi se isplakali ko kisna godina....A sto se tice dzenaze, kad mi je brat umro, moja mama je isla na dzenazu...i ja...nema tog ko bi nam to zabraniouser posted image .


_____________________________

Volim sve sto vole mladi :D

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 289
   RE: Obicaji
21.12.2011 21:10:52   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Mirkica

IZVORNA PORUKA: jasmin

IZVORNA PORUKA: Adana


IZVORNA PORUKA: jasmin

Ali bitno je istaci da ne treba sad mahsuzile da se spremimo pa da idemo na mezarje
,ali ako se zateknes s nekim,mozes komotno nazvati selam stanovnicima kaburova i prouciti dovu za tu priliku.Pogotovo slucajevi kao sto je obilazak mezarja Bekia,zatim sehidi Uhuda kad se dolazi na hadz i sl.




A možeš li mi reći zašto? user posted image Šta je loše/neprihvatljivo u tome da žena ide na mezarje? A i na dženazu?
Ja sam jedinica, i kada tata ide na mezar ja idem sa njim, nema sina da ga ''''vodi'''', a i ja to želim...



Zene su osjecajne,sklone su naricanju,kukanju,nekontrolisanom ponasanju,cime se gubi jedna od glavnih mudrosti posjete mezarju,a to je prisjecanje da cemo svi jednog jutra,dana,noci leci u crnu zemljicu,stoga je bolje da se strpe..Mislim da u tvom slucaju mozes ici s ocem,ako nema ko s njim.Ali bitno je znati da nije zabranjeno i da se moze otici ponekad.

jasmin uz svo postovanje koje imam prema tebi mislim da je ovo cisto pretjerivanje sto pises ili sto si citirala , ja znam da je dozvoljeno i nista ne govori protiv posjete a sada hocul se ja maksuz svoj sinu spremiti ili ne to nebi trebalo biti od pitanja , ja kad idem idem maksuz i spremi ocistim mezar cvjece i sitnica "STA JE TU LOSE" koliko znam cak da duse znaju  kada im neko dodje na mezar .



Mirkice,nemoj da mi zamjeris,ja ne govorim iz svoje glave.Znam koliko ti znaci tvoj sinak rahmetullahi alejhi i da je to sve bolna tema,ali dozvola necega ne znaci i pretjerivanje u tome.Bit posjete mezarju je prisjecanje na Ahiret.Ocistiti mozes,da se zna sta je mezar,ali cvijece nije od islama.Istakla sam najbitnije,tj,da nije zabranjeno,a zbog osjecaja zena,ne treba ici puno cesto.Svakako mislim da nijedna od nas ne ide toliko cesto.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 290
   [Obrisana poruka]
21.12.2011 21:13:47   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 291
   RE: Obicaji
21.12.2011 21:14:30   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Iman83

Mislim da je Jasmin ovdje htjela reći da ne treba mezar voljene osobe postati mjesto tavafljenja i obožavanja, jer neki ljudi i u tome znaju pretjerati.

Ali ako si svjesan zašto ideš, da se podsjetiš na smrt koja i tebe čeka i da osobi čiji mezar posjećuješ proučiš dovu...mislim da nema ništa loše u tome.

Ja nikad nikome ne nosim cvijeće, možda mi nekad neko i zamjeri, ali ne nosim.


user posted image user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 292
   RE: Obicaji
21.12.2011 21:21:50   
zvončica
Ne znam.....meni je bitnije da svako radi onako kako ce mu biti lakse i kako ce se bolje osjecati...ni moja mama, ni ja nismo glasa pustile na dzenazi, idemo ne mezar ne samo kad su godisnjice i sl. vec kad god osjetimo potrebu. Moj brat je bio mali kad je umro -tri godine je imao, i nismo stavili samo nisane, vec i sve ostalo, da ne kazem kompletan spomenik...ne znam kako se to zove...u sredini je mihrab i tu obavezno stavimo cvijece i okolo rizlo.Sto neko rece osjecam se smirenije poslije posjete mezaru, da ne pricam o mami koja sve detaljno prebrise, uredi....


_____________________________

Volim sve sto vole mladi :D

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 293
   RE: Obicaji
22.12.2011 11:47:32   
Rabi
IZVORNA PORUKA: Iman83

Mislim da je Jasmin ovdje htjela reći da ne treba mezar voljene osobe postati mjesto tavafljenja i obožavanja, jer neki ljudi i u tome znaju pretjerati.

Ali ako si svjesan zašto ideš, da se podsjetiš na smrt koja i tebe čeka i da osobi čiji mezar posjećuješ proučiš dovu...mislim da nema ništa loše u tome.

Ja nikad nikome ne nosim cvijeće, možda mi nekad neko i zamjeri, ali ne nosim.



Odem kad skupim snage svom babi, tesko mi je da pricam o tomeuser posted image
I nikad ne nosim cvijece, jer mi taj obicaj ne nalaze vjera! U nekim vjerama je obicaj, ako ne grijesimuser posted image I ja to postujem!
A kud ce ljepsi cvijet i obicaj nego svojim najmilijim, koji su preselili na onaj ljepsi svijet, prouciti i poklonii dovuuser posted image







_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 294
   RE: Obicaji
22.12.2011 12:00:27   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Iman83

Mislim da je Jasmin ovdje htjela reći da ne treba mezar voljene osobe postati mjesto tavafljenja i obožavanja, jer neki ljudi i u tome znaju pretjerati.

Ali ako si svjesan zašto ideš, da se podsjetiš na smrt koja i tebe čeka i da osobi čiji mezar posjećuješ proučiš dovu...mislim da nema ništa loše u tome.

Ja nikad nikome ne nosim cvijeće, možda mi nekad neko i zamjeri, ali ne nosim.



da i ne treba biti mjesto obozavanja , gluho i daleko bilo , nisam znala da je cvjece ZABRANJENO prvi put cujem hajd da pricamo o vjencu pa i nekako ne da je zabranjen nego po obicajima nije nase , cvjece nije nikakvo zlo "bar ja mislim" . 


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 295
   RE: Obicaji
22.12.2011 12:04:24   
salmy
Ja isto ne nosim cvijece,pogotov NE plasticno.Posadimo kadifice i jos koji cvjetic i uvijek je lijepo

Neznam sve imam osjecaj da smo pokupili neke cudne obicaje,od dizanja ogromnih spomenika, ploca....pisanja po istim.....do plasticnih aranzmana po mezarimauser posted image

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 296
   RE: Obicaji
22.12.2011 13:48:34   
*Boo*
Moja nana rahmetli nikada nije dala da se kupa, pere ves, rezu nokti i sl..utorkom i petkom iza dzume...Nikada nisam znala zasto..a nisam bas to ni praktikovala...mada mi to uvijek padne na pamet...Zna li iko ista slicno?

_____________________________

Moje srecice ♥ ♥
15.6.2008.
16.10.2011.

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 297
   RE: Obicaji
22.12.2011 13:49:56   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Mirkica

IZVORNA PORUKA: Iman83

Mislim da je Jasmin ovdje htjela reći da ne treba mezar voljene osobe postati mjesto tavafljenja i obožavanja, jer neki ljudi i u tome znaju pretjerati.

Ali ako si svjesan zašto ideš, da se podsjetiš na smrt koja i tebe čeka i da osobi čiji mezar posjećuješ proučiš dovu...mislim da nema ništa loše u tome.

Ja nikad nikome ne nosim cvijeće, možda mi nekad neko i zamjeri, ali ne nosim.



da i ne treba biti mjesto obozavanja , gluho i daleko bilo , nisam znala da je cvjece ZABRANJENO prvi put cujem hajd da pricamo o vjencu pa i nekako ne da je zabranjen nego po obicajima nije nase , cvjece nije nikakvo zlo "bar ja mislim" . 



Ja puno volim cvijece.Ali sto se tice mezara,Allahov Poslanik je zabranio uzdizanje i ukrasavanje mezarja,cak i cvijecem,jer to moze biti jedan od puteva ka divljenju i sl.Pogotovo kad se zasadi cvijece,pa pocnu price kako na tom grobu,mezaru uvijek cvate to cvijece,kako slabo vene i sl,pa se pocne `uzdizati` umrli.Ja se nadam da mi nisi zamjerila Mirkice user posted image


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 298
   RE: Obicaji
22.12.2011 14:17:48   
virgulina
eto svaka vjera svoje obicaje nosi pa i sahranama
kod nas jeste iz praha si postao , prah ces biti
ali na groblje se ide cesto , za sve velike svece i obavezno se nosi cvijece a za Blagdan Svih Svetih se na groblje obavezno ide , nose se hrizanteme , pale se svijece , svecenici blagosiljaju grobove , oblaci se crnina i odlazi se cio taj 01 . 11 na groblje pa i kad padne mrak
a neki obicaj je kad dodjes kuci sa groblja , prvo operes ruke pa onda ostalo

< Poruku je uredio virgulina -- 22.12.2011 14:18:54 >

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 299
   RE: Obicaji
22.12.2011 14:24:10   
ziki
IZVORNA PORUKA: Lejla Ka


Kome se daju te pare od kićenja, to nam je i danas nedoumica? Mi smo dijelili dio mladencima dio djevojkama koje su kitile.
Ovaj sam zaboravila i ovaj kao i da su rodbina od mm koji su dosli po mene stavljali na tablju kad su ih posluzili serbe je bio kad sam se udavala, a pare se dijele djevojkama koje su kitile i sluzile.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 300
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *