|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji
20.12.2011 21:22:56   
Medić*
Hej Dido sto me nasmija, i u mojom kraju se nose ti anci, vezu zeta, mog djuvegiju hBg nisu, hahhaa

Eh da zaboravih napisati da se nakon prve bracne noci, ujutru prave mekike ( nesto poput ustipaka ali se peku bez imalo ulja). Bas sam se fino najela, kasnije saznala da im je to obicaj, ako je mlada u redu onda joj svekrva pravi te mekike user posted image Meni ih sada prave kada god odem jer su mi super, kao da se svaki put udajem user posted image


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Obicaji
20.12.2011 21:26:21   
zeze
IZVORNA PORUKA: Dida79

Ja kad sam se udala zlo mi je bilo od obicajauser posted image
Mm i ja smo se naknadno vjencali,sve dok se nismo vjencali moji nisu dolazili nama niti njegovi njimauser posted image
Nakon vjencanja njegova familija se skupi i idu na mir kod mojih..moji prvo posalju spisak ko ce biti od prisutnih tamo i svima se mora poklon ili ti boscaluk user posted image donijeti ..oni to svi odmah raspakuju tako da njegovi nisu mogli ni svasta stavitiuser posted image
E njegovi nose halvu,kafu i cigare toliko toga moraju ponijeti ako ne daj boze da necega nestane brukauser posted image A svi redom puse od mojih i staro i mlado i ako ne puse inace samo da pokusaju zeta obrukati user posted image
Onda moja tetka pocne da zvecka sa lancima.fakat za ovo nismo znali mm se isfura pa sta sad svi njegovi sa cudjenjem gledaju kako moja tetka vadi lance... zene moje to su ogromni lanci..i ide prema muzu kao sad cu te svezati u tom neki tetak zove moju ammu kao spasavaj zeta gotov je user posted image a on jadnicak sav ublijedio ne zna sta ga snadje i sat treba da radi..kad moja mam trci sa kovertom u ruci i spasava zetauser posted image
Sad mi nesto zao sto ga ne zavezaseuser posted image user posted image
Ma ima toga masa

E sto se ismijah user posted image user posted image

Meni je svekrva pricala da je kod njih ima jedna teta i tako kad dodju prije prvi put, ona se obuce ko muskarac i izvodi. Ma cirkus.

Neki su mi simpaticni , a neki user posted image

Kako kazu, bolje da nestane sela nego obicaja.


_____________________________

...Naida... smizlica moja malena .... 03.08.2010.

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Obicaji
20.12.2011 21:29:07   
Rabi
IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: teacher75

eto, to je jedino sujevjerje koje gledam, dobra prijateljica mi je na porodu izgubila bebu a sve bila kupila i pripremila, sama pomisao na to me dovodi do ludilauser posted image user posted image user posted image a mm nece ni da spominje ime buduce bebe, samo govori kad se rodi abd, smislicemo ime, nije ni prosli put htio da se izjasni dok nisam rodila


Ma,bezze mi da sad to spomenem,ali nije to dokaz da ne treba kupiti.Moj braco je umro s nepunih dva mjeseca :(:(:(,zamisli,meni tad bilo 8 godina,seki 6.5,nakon nas dvije rodio se braco.Sve bilo tu,odjeca,krevetic,njegove igracke,cak je i gugutanje odzvanjalo jos dugo u kuci...no nije ga bilo.Hocu reci,smrt...ne daj Boze...moze uvijek da se desi.
Sta je bilo s odjecom i njegovim stvarcicama,ne sjecam se...
Tako da,baci i to sujevjerje da te ne izjeda.


Ovo je bas sujevjerje....Mislim da ce biti kako je vec zapisano i nema druge!
a obicaja je bilo i bice uvijek, pa mi ih postovali ili ne!
Pisite za neke koje znate, ne morate se izjasnjavati o postivanjuuser posted image
Zanimljivo je koliko se ljudi zamaraju nekim obicajima da mi ponekad budeuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Obicaji
20.12.2011 21:37:08   
teacher75
pa jeste sujevjerje, ja se slazem, al jace je od nas, milion puta sam nesto planirala i izjalovilo se, pa smo odlucili da vise nista previse unaprijed ne planiramo, bar ne ono sto se ne mor. ja eto napisala ove za koje sam ja cula, ostalo ne znam jer nisam bas u kontaktu s ljudima koji ih nersto postuju- oko mene sve neki netradicionalni ljudiuser posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Obicaji
20.12.2011 21:39:34   
ziki
Sjetih se kad se udala moja sestra od tetke i dolazili prvici(prvi put mladozenjini kod maldinih) sve boscaluci ko sto Dida rece i poceli su da zezaju zeta, moj baba se cudom cudio i prikljucio zezanju kad su ga napali jer je on ko tetak morao zeta da braniuser posted image  jadan zetuser posted image

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Obicaji
20.12.2011 21:40:14   
palachinken
Kod naših katolika je običaj da se neki muškić iz mladine svite obuče u haljinu, pa ga muškadija od mladoženje ganja, otkupljuje. Elem, svi se dobro ponapijaju i to bude opšti haos. Takodjer, primjetila sam, baš na toj svadbi, da dodje vrijeme za koverte i tu svi stanu u red s kovertom, predaju novovjenčanima, a ovi im daju drugu kovertu sa zahvalnicom. Kako je to bila ogromna svadba, a nisu se potpisivale koverte, kasnije su njih dvoje našli svega u kovertama - papirnih maramica, računa, raznog smeća (ali opet su otplatili i zaradili na svadbi)

Mi baš ne zarezujemo običaje, ali meni se nešto ne osipa od istih, nešto i pretrpim zato što je meni svejedno, a tom nekom baš baš znači. Meni su neki smiješni, nebulozni i simpatični, na kraju krajeva, obilježje jedne kulture i podneblja, pa ne treba bježati od njih. Većini što naše običaje smatra jadnim i zatucanim, su običaji Iraca ili Njemaca skroz kul - jer su tudji.

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:12:02   
salmy
Meni su obicaju bas super...

Simpa mi je kad prvi put odete sa bebom u goste pa dobijete jajauser posted image  a ove malo mlađe zenice uz jaja upakuju i koju bombonjericu,pa sve se fino umota i izgleda predivno.Pa sam se zezala da mi"primamo" i kinder jajauser posted image

Ima tih obicaja dosta,dok se sjetimuser posted image

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:13:44   
salmy
Rođak se zenio mi isli po mladu u Hadzice,i u neka doba naletimo na ljestve/merdevine na sred puta.Nismo mogli proci dok nismo platiliuser posted image user posted image

< Poruku je uredio salmy -- 20.12.2011 22:14:31 >

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:18:58   
Dida79

IZVORNA PORUKA: salmy

Meni su obicaju bas super...

Simpa mi je kad prvi put odete sa bebom u goste pa dobijete jajauser posted image  a ove malo mlađe zenice uz jaja upakuju i koju bombonjericu,pa sve se fino umota i izgleda predivno.Pa sam se zezala da mi"primamo" i kinder jajauser posted image

Ima tih obicaja dosta,dok se sjetimuser posted image


I kod nas je isto ovako ali se kao mora paziti da se muskom djetetu da parni broj jaja a zenskom neparni i da ne zaboravim vrlo vazno pravilo a to je kad se sa bebom prvi put izlazi vani mora se prvo krenuti negdje uzbrdouser posted image
Mene su natjerali sa prvom bebom da prvo idem sprat vise pa tek onda putem kojim moramouser posted image A sa drugim jedino da su mi merdevine stavili pa da se uz njih pentram jer drugog izbora nisam imalauser posted image

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:23:52   
salmy
IZVORNA PORUKA: Dida79


IZVORNA PORUKA: salmy

Meni su obicaju bas super...

Simpa mi je kad prvi put odete sa bebom u goste pa dobijete jajauser posted image  a ove malo mlađe zenice uz jaja upakuju i koju bombonjericu,pa sve se fino umota i izgleda predivno.Pa sam se zezala da mi"primamo" i kinder jajauser posted image

Ima tih obicaja dosta,dok se sjetimuser posted image


I kod nas je isto ovako ali se kao mora paziti da se muskom djetetu da parni broj jaja a zenskom neparni i da ne zaboravim vrlo vazno pravilo a to je kad se sa bebom prvi put izlazi vani mora se prvo krenuti negdje uzbrdouser posted image
Mene su natjerali sa prvom bebom da prvo idem sprat vise pa tek onda putem kojim moramouser posted image A sa drugim jedino da su mi merdevine stavili pa da se uz njih pentram jer drugog izbora nisam imalauser posted image

i mi smo isli sprat iznaduser posted image

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:27:07   
Medić*
Osim jaja kod nas se i brasnom poprska dijete ili sa malo soli. Kada se izlazi iz bolnice obavezno prate ko ce im unjeti dijete u kucu, mlade ni pod razno ne daju to zadovoljstvo svekrvama jer ce im djeca liciti na njih user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:32:41   
salmy
IZVORNA PORUKA: medic slatki

Osim jaja kod nas se i brasnom poprska dijete ili sa malo soli. Kada se izlazi iz bolnice obavezno prate ko ce im unjeti dijete u kucu, mlade ni pod razno ne daju to zadovoljstvo svekrvama jer ce im djeca liciti na njih user posted image user posted image user posted image  
Ja nisam dala da ga brasnom posipaju,prljaju gauser posted image
a za unijeti sam se posvađala sa mamom.Ona kao vec pripremila moju seku da ga ona unese,e neces rekoh mama,unijece ga njegov otac,i fino mm pokazem "ulazak" na vratauser posted image user posted image a on se jadnicak smoto,nista ne kontauser posted image user posted image

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Obicaji
20.12.2011 22:40:30   
bebacha
stvarno ima glupi obicaja al i bas simpaticni.
kod nas je obicaj da se beba daruje kad prvi put dolazi u kucu.obavezno jaja,nesto slatko,mi smo uvjek uz to i neku igrackicu.
najgluplje mi je kad neko kaze da je djete isto kao ta osoba sto ga je iznijela iz porodiliste.mislim nide veze


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Obicaji
20.12.2011 23:04:37   
Hanady RR
Joj...ima svega ismijah se pomalouser posted image

Ja sam sad skontala da jesamo poštovali neke običaje al nismo kako treba nego dopolauser posted image

Ja sam najveći šok doživjela kad smo krenili rođaku po mladu iz Zenice...me je ljeto bilo, em iz sarajeva po mladu u Zenicu idemo. otišla svojima malo kući pa mi po nju a mogla je komotno i ostata gdje je bila kad su živjeli 2 godine zajedno...al hajd. I dođemo tamo kad nam okitiše auta peškirima...nema cvjećam mašni nego peškiri...a mladini ko dobrostojeći pa sve one velike peškire za plažu kupili...nama na auto crni stavili..majko moja em privlači sunce skuhasmo se, em leti na šoferšajbu reko ako živi dođemo u Sa dobro je ne vidi vozač od pešlirauser posted image

A ja kad sam se udavala...navalili na nas eto red je kad sve da mlada sito pred vratima okrene...
moj suprug nema roditelje al imaju neke teteke ovdje daljnje one su me čekale da to obavim da mogu smirom na bračno nakon restorana...
Uglavnom dođemo mi svi se skupili čekaju me a meni koma...ja sma sa Kuranom iz kuće izašla i bila na šerijetskom vjenačnju i dbila isti za nas...al čekaju me sa istim na vartima ja im kažem žene ne die sad to...mislim nazdravilo se barteuser posted image
hajd skloniše ga...dale mi meda...pojedem i uvališe žito...

elem treba iz sita žitom tri puta u kuću ubaciti kao da nafaka sa mnom uđe...
tri puta preko ramena iza sebe baciti da nafaka ostane u kući iz koje idem i onda žito na krov kuće baciti d au njoj ostanem...
sve sma uradila sem bacanja na krov bilo mi visoko, a one graknule baci mlada baci...a ja ono sito preko ramena i njime punim žita i leblebija i riže zaljepim stariju zaovu koja je nosila cvijeća vagon...užas...user posted image

nakon toga mi u kuću oni nam pogaču iznad galve slomiše...i sad kao treba jedno drugo da nahranimo...ja onako komad normalne veličine stavim mužu u usta...a on meni mrvu ko ptici...ja kad počeše tetke nemoj tako nećeš da ti gladuje nećeš je valjda slabo paziti...kaže on ma šta vam je jadne nebile pa nismo gladniuser posted image evo joj sva pogača hebla vas onauser posted image

i najače došli mi sa bračnog kući i naše prvo jutro u kući sami mi zaova na poslu die jedna rdica iz mahle ...hajd došla doručkova s anama, sklanjam ja al ona meni kaže sjedi ti ja ćuuser posted image
ja kafi da stavim, kaže sjedi ti ja ćuuser posted image
hajd reko što je fino dogojena mašalllah...
ka dsutra ona opet nama poranilauser posted image
pa rkeo mersi šta ti treba...ma kaže ništa ja sam obikušauser posted image user posted image user posted image

ja ostala u šoku...ja kad muš skoči...ma kakav obikuša bježi ba kući svojojuser posted image elem mi je otjeraliuser posted image

i sad se nasmijemo tome...nju te tetke zezale bolan a ona skontala pravo pa navalila ...kaže da ste me tada pustili ja bih vam 15 dan dolazila...takav kažu reduser posted image

a moram još porvalu za lance napisati...
u mojoj mahali gdje mi je mama mnogo je porodica rodom iz sandžaka...i to su naše najbliže komšije godinama...
uglavnom oni su nama pomagali i oko dočeka svatova i svega zaista jedna divna mahala bez lažne skromnosti...
al kad su došli svatovi po mene jedna ženica mlađa iz te sandžačke familije rekla mom mladoženji...sad ćemo te u lance vezati i baciti niz ulicu pa se odveži...smao te puki može spasiti...
on joj rekao ''mrš tamo, kakvi lanci...ako ti D ( biva ja) sođe odozgo ( iz potkrovlja gdje sma čekala po mene da s edođe) svezat će ona tebe'' I dan danas to je jedina osoba u mom poznanstvu koja smatra da nisma najboljeg odabrala za sebeuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Obicaji
20.12.2011 23:28:24   
elmaL
IZVORNA PORUKA: bebacha

stvarno ima glupi obicaja al i bas simpaticni.
kod nas je obicaj da se beba daruje kad prvi put dolazi u kucu.obavezno jaja,nesto slatko,mi smo uvjek uz to i neku igrackicu.
najgluplje mi je kad neko kaze da je djete isto kao ta osoba sto ga je iznijela iz porodiliste.mislim nide veze



Ovo za jaja prvi put cujem, kod nas se dijete pospe secerom kad negdje dodje prvi put, iako se i to sve manje radi, samo moja strina posipa sve redom i kad mlada neka dodje kod njih prvi put i dijete isto, pa posto svi to u rodbini znamo, cim neko dodje s bebom prvi put pita imas li bar kocku, secer se zalijepi bebi za tjeme, kocka ce spastiuser posted image al ona ne odustajeuser posted image

Meni je inace vrlo zanimljivo to koliko ima razlicitih obicaja na vrlo malom prostoru BiH, pa evo i u jednoj regiji, u Mostaru i okolini imaju neki razliciti obicaji u dva susjedna sela ili mahale, a ne recimo Mostar- Sarajevo, ili neki udaljeniji gradovi user posted image neki su mi simpaticni, a vecine se ne pridrzavam, pogotovo ovih malo cudnih user posted image


_____________________________

E i A=<3
"Ako se svaki dan malo brinete, izgubit ćete nekoliko godina vašeg života. Ako nešto nije kako treba biti, popravite ako možete. Ali učite se ne brinuti. Brige nikad nisu ništa popravile."

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Obicaji
20.12.2011 23:43:09   
Lejla Ka
Čovječe, pa ja sam prošla ko mlijeko kad sam se udavala. Otišla uz tekbire, dočekao me musaf i pogača, izljubili me i nakitili, provrtili se sa svatovima i puhnuli na bračno.
Jaja obavezno djelim kad mi beba dolazi prvi put. Jednoj mami koja je izričito naglasila da ih neće primiti (a skuplja igračkice iz kinder jaja) sam kupila kinder jaja user posted image
Ja volim tradicionalne običaje, naročito ako imaju pozitivno porijeklo i istoriju, ako je simbolika pozitivna. Ne volim one koji u podlozi imaju čisto, ne razumno bajanje, gatanje i sujevjerje.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu elmaL)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Obicaji
20.12.2011 23:58:51   
jasmin
To vezanje nije samo sandzacki obicaj,dobro se sjecam da je baka cesto pominjala kad je pokojni djed dolazio sa svatovima po nju,da su ga htjeli vezati,jedva zivu glavu izvukao.Baka je iz Kupresa.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:11:27   
Hanady RR
Vrlo moguće jasmin da i nema veze sa sandžakom...ja samo znam ko je kod nas spomenuouser posted image

Inače...
mene malo počelo nervirati da neke običaje počinju mješati jer su isplativi...Uvijeke je bilo kod mlade bacanje na kitnju, pa ne rijetko i na kafu i kolač...
kod mladoženje darovanje mlade i nema bacanja novaca...
sad se sve pomješalo...

Prije su kod pravoslavaca bile poljevačine...tada se uzme mikrofon pa s enabraja ko je šta kupio od zalat mladoj ...ko više taj boljiuser posted image
sad to svi uveli...
user posted image

I bacanje na tortu u restoranu tj. mjesto svadbe....user posted image

komlet svadbu služiš ko bankomat majkemi...dok prestaneš bacat porđe te volja za veseljemuser posted image

Jednom sam bila svjedokom na svadbi da su s eneki nepremljeni pojaviliuser posted image mislim nisu ljudi računali na tolika bacanja, jer su bili i studenti i nisu radili...bacali kod mlade 3 puta ( kitnja, kafa i kolači), kod mladoženje darovanje mlade a tacna od jednog do drugog ideuser posted image , nakon toga režu tortu ide tacna opet baca se lova...taman sve poršlo svi odahnuše...kad izlze dvije mladoženjine rodice jedna sa tacnom druga šerbe mladinsko dijeli i opet se baca...user posted image

Mislim veće s epočelo i pretjerivati u svemu ovome....

i inače od svih običaja ovaj kupovina mlade mi s enikada nije dopadao i nikada mi osmijh na lice nije izmamio...vazda ka dnju kupuju ja joj mami ili ocu u oči pogledam...dgje bolan može kakav cijena za to blago da se dauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:23:08   
Skvo RR

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Vrlo moguće jasmin da i nema veze sa sandžakom...ja samo znam ko je kod nas spomenuouser posted image

Inače...
mene malo počelo nervirati da neke običaje počinju mješati jer su isplativi...Uvijeke je bilo kod mlade bacanje na kitnju, pa ne rijetko i na kafu i kolač...
kod mladoženje darovanje mlade i nema bacanja novaca...
sad se sve pomješalo...

Prije su kod pravoslavaca bile poljevačine...tada se uzme mikrofon pa s enabraja ko je šta kupio od zalat mladoj ...ko više taj boljiuser posted image
sad to svi uveli...
user posted image

I bacanje na tortu u restoranu tj. mjesto svadbe....user posted image

komlet svadbu služiš ko bankomat majkemi...dok prestaneš bacat porđe te volja za veseljemuser posted image

Jednom sam bila svjedokom na svadbi da su s eneki nepremljeni pojaviliuser posted image mislim nisu ljudi računali na tolika bacanja, jer su bili i studenti i nisu radili...bacali kod mlade 3 puta ( kitnja, kafa i kolači), kod mladoženje darovanje mlade a tacna od jednog do drugog ideuser posted image , nakon toga režu tortu ide tacna opet baca se lova...taman sve poršlo svi odahnuše...kad izlze dvije mladoženjine rodice jedna sa tacnom druga šerbe mladinsko dijeli i opet se baca...user posted image

Mislim veće s epočelo i pretjerivati u svemu ovome....

i inače od svih običaja ovaj kupovina mlade mi s enikada nije dopadao i nikada mi osmijh na lice nije izmamio...vazda ka dnju kupuju ja joj mami ili ocu u oči pogledam...dgje bolan može kakav cijena za to blago da se dauser posted image

zar ovo nije romski obicaj?

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:32:00   
Hanady RR
e Skvo sad je svačijiuser posted image
ništa nas ne može iznednaditi...
na jednoj svadbi prije 3 godine reko smao još eerhan iza torte da proleti...a nismo bili na romskoj majkemiuser posted image

A bila sam prije rata na romskim svadbama...to su svadbe koje traju danima...tu se bolan ne smao mlada nego sve žene presvlače smao tako...okite se ma hajde jadan i samo pjevaju i vesele se...baš baš prelijepo za doživjeti. U dvorištu njihovog ceribaše...uh to su bila vrmena...kako su smao gostili goste koji nisu romi a došli ima...aman.

A kod pravoslavaca je uvijek bila poljevačina na mikrofon...to znam 100% i prije rata...vazad se stari brinuo da se ne obruka...em direktor em porijetko sa njimauser posted image

i na labanskoj sma svadbi bila...uh što oni mladu sređuju...ja koliko s eta puta presvuče i šta zlata na sebi mora nosati od trenutka darovanja do kraja svadbe, a i kod njih se znalo po 3 dana slaviti...
samo to je posebno rađena odjeća...tradicionalna i bogatauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:39:40   
Anoniman
A kod pravoslavaca je uvijek bila poljevačina na mikrofon...to znam 100% i prije rata...vazad se stari brinuo da se ne obruka...em direktor em porijetko sa njima


da te ispravim nije u svim krajevima. Poljevacina je samo u ovom dijelu BiH aktuelna, Srbijanci ne rade poljevacinu, stara hercegovina i hercegovina isto ne, gore sjeverni dio bih isto ne poljevacina, najvise poljevacine ima u istocnoj bosni. S tim da se prije dogovori koliko ko da, tj kaze se stari svat ce dati toliko i on smije najvise dati, kum tu negdje mora biti sa njim, a ostali manje.

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:44:17   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: jelenaT

A kod pravoslavaca je uvijek bila poljevačina na mikrofon...to znam 100% i prije rata...vazad se stari brinuo da se ne obruka...em direktor em porijetko sa njima


da te ispravim nije u svim krajevima. Poljevacina je samo u ovom dijelu BiH aktuelna, Srbijanci ne rade poljevacinu, stara hercegovina i hercegovina isto ne, gore sjeverni dio bih isto ne poljevacina, najvise poljevacine ima u istocnoj bosni. S tim da se prije dogovori koliko ko da, tj kaze se stari svat ce dati toliko i on smije najvise dati, kum tu negdje mora biti sa njim, a ostali manje.



ja i pričam o pravoslavcima iz BiH...na Plama prije rata poljevačina se obaljala...i istina staroga svata smao kum prati a niko kuma prestići ne smije...a nešto mi tata nije iašao na dogovre njga su smao zvali...kaže se ko je koliko dao pa on baca pazeći da se kum ne pretigne.

a sada taj oblik zvani poljevačina vjeruj na svakoj svadbi možeš naletiti..nema više pravila nikakvih svi se običaji pomješaliuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:47:13   
Anoniman
Pa kazem istocna bosna od vajkada ima taj obicaj, a najvise je izrazen na palama, sokolcu.

A sto kazes da sad svi poljevacinu praktikuju, ja cu reci ne svi vec vecina, ali to nije obicaj vec zelja za sto vecom "zaradom".

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:49:50   
Anoniman
Kod nas se kaze da se bebe brasni da bi bilo sito, da se seceri da bi imalo sladak zivot, a jaje se daje da bude zdravo.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:52:04   
animagical
od ovih svadbenih obicaja, moram reci da mi je jedino dodijalo sto se brate puno i cesto ljube...po 4 puta...i u nekoliko navrata...iza vjencanja opstinskog, pa iza serijatskog, pa kad su me darovali u restoranu, pa iza rezanja torte,pa kad su polazili kuci... majko moja...nisam dala nikome da me poljubi jedno mjesec poslije-reko neka, da odmorim...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *