|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
17.2.2015 10:49:43   
mojasreca
Ako ti je taj G wahlartzt mozes trazit od krankenkase, da ti vrati novac. A sigurno bi ti doktor to rekao. Sta su rekli na Wgkk? Kolko dugo si vec ovdje? I ja sam poprilicno novauser posted image Zivim u 3. Bezirku. A za skolu ti ne znam, ja sam vec prije znala njemackiuser posted image

(odgovor članu amallia78)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
17.2.2015 11:03:37   
amallia78
Pitala sam ga danas, kaze nema povrata novaca za ultrazvuk :D. Tu sam skoro godinu dana, ali sam bila dosta na rekaciji Hrvatska - Bec zbog radnog odnosa i papirologije. Moram poloziti B2 jer bih upisala tu dalje skolovanje. Mozemo se naci na kavi da se upoznamo :). I zbilja je tako, ako nemas djece plaćas zdravstveno. I sva sreca da sam prvih 8 mj plaćala privatno osiguranbe inace bi nam retroaktivno sve naplatili :D

(odgovor članu mojasreca)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
18.2.2015 11:20:15   
mojasreca
Mogle smo na kavuuser posted image Htjela sam ti poslat PP al nesto neceuser posted image Jesi li na Fb? Ja sam Tatjana Petek.

(odgovor članu amallia78)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
22.2.2015 10:29:22   
Maalaa
Cao.. Ja bi zaista voljela da mi neko objasni ko zna ee ovako..

Ja zivim i radim u Becu! Radim u jednoj firmi 2mjeseca sad mi tece 3 mjesec rada.. Probni rad mi je bijo 4 nedelje to je proslo sve je uredu radim.. Zanima me dali treba da radim 6 mjeseci da imam radnog staza u austriji posto ja sam drzavljanka Slovenije tako da neznam.. U slucaju da zanosim a nemam 6mjeseci radnog staza dali cu primati novcanu naknadu za djete? Jer koliko znam poslodavac nesmije dati otkaz a radni staz mi tece Dali je to istina?! .. Neznam sta i kako.. Jasam upucena da mora da imam 6mjeseci radnog staza da bi imala pravo na sve.. A ako zanosim i nesmije poslodavac da mi da odkaz a meni normalno ide staz trudna prodje tih 6 mjeseci dali cu primati novcanu nadnadu i sve ostalo.. Kakav je zakon sad 2015...Moliiim sve zene koje znaju da mi pomognu.. Ja i muz zelimo da imamo djete cekamo da mi prodjevrijeme da imam pravo za djete ali nismo upuceni kako je sa zakonom i svim ostalim. Molim da mi pomognete. user posted image
Zahvaljujem se za sve odgovore!

(odgovor članu mojasreca)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
24.2.2015 13:43:33   
mojasreca
Naknadu za djete ces primat u svakom slucaju. Eto ja sam isto trudna a nisam ni jedan dan radila u Austriji. Al posto sam osigurana kod muza (on radi) imam pravo na porodiljsku naknadu ali su mi na WGKK rekli, da imam pravo tek kad se porodim. Nemam pravo na Mutterschutz, to je za zene koje rade ili su na AMS i primaju naknadu. Taj Mutterschutz pocinje 8 sedmica prije termina (tada nesmijes vise radit). A kako je sa otkazom ako zatrudnis na zalost ne znam.

(odgovor članu Maalaa)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
24.2.2015 16:51:14   
Maalaa
Puno ti hvala na odgovoru stvarno puno si mi pomogla...Ja nisam bila sigurna nisam znala na koga da se obratim i nasla sam ovu stranicu. user posted image znas li ikoga da zna kako to ide kad si zaposlen.. user posted image super kad ti drzava pomogne za sve

(odgovor članu mojasreca)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
1.3.2015 8:28:22   
Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: amallia78

Pitala sam ga danas, kaze nema povrata novaca za ultrazvuk :D. Tu sam skoro godinu dana, ali sam bila dosta na rekaciji Hrvatska - Bec zbog radnog odnosa i papirologije. Moram poloziti B2 jer bih upisala tu dalje skolovanje. Mozemo se naci na kavi da se upoznamo :). I zbilja je tako, ako nemas djece plaćas zdravstveno. I sva sreca da sam prvih 8 mj plaćala privatno osiguranbe inace bi nam retroaktivno sve naplatili :D



Hej draga ja sam isto kod privatnika i svaki racun sam preddala na Krankkassu a rest prijavila na Finanzamt... Ako si kod kassenarzt onda nemas pravo na povrat za Ultrazvuk , samo one koji su predvidjeni u mutter-kind pass te neplacas mislim da su 3 uzv koja neplacas sve ostalo placas....

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu amallia78)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
1.3.2015 8:38:33   
Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: Maalaa

Cao.. Ja bi zaista voljela da mi neko objasni ko zna ee ovako..

Ja zivim i radim u Becu! Radim u jednoj firmi 2mjeseca sad mi tece 3 mjesec rada.. Probni rad mi je bijo 4 nedelje to je proslo sve je uredu radim.. Zanima me dali treba da radim 6 mjeseci da imam radnog staza u austriji posto ja sam drzavljanka Slovenije tako da neznam.. U slucaju da zanosim a nemam 6mjeseci radnog staza dali cu primati novcanu naknadu za djete? Jer koliko znam poslodavac nesmije dati otkaz a radni staz mi tece Dali je to istina?! .. Neznam sta i kako.. Jasam upucena da mora da imam 6mjeseci radnog staza da bi imala pravo na sve.. A ako zanosim i nesmije poslodavac da mi da odkaz a meni normalno ide staz trudna prodje tih 6 mjeseci dali cu primati novcanu nadnadu i sve ostalo.. Kakav je zakon sad 2015...Moliiim sve zene koje znaju da mi pomognu.. Ja i muz zelimo da imamo djete cekamo da mi prodjevrijeme da imam pravo za djete ali nismo upuceni kako je sa zakonom i svim ostalim. Molim da mi pomognete. user posted image
Zahvaljujem se za sve odgovore!




Radim u Personalservice pa ti mogu rec vako: ukoliko ostanes trudna odma reci poslodavcu i nesmiju ti dat otkaz; netrebas da imas 6 mjeseci radnog staza to jne ovdje nebitno..... onda te sljedi 8 nedelja prije poroda odnosno izracunatog termina za porod ( Mutterschutz) í nakon poroda 8 nedelja u tih 16 nedelja dobivas otprilike malo vise nego placu koju si imala jer nemas pravo vise na Weihnachtsgeld i Urlaubsgeld. Zatim kad se to zavrsi dobivas onaj model koji izaberes ( Kinderbetreuungsgeld) 12+2,15+3,20+4,30+6 to znaci 12 mjeseci i 2 mjeseca muz, 15 mjeseci i 3 mjeseca muz itd i naravno sto vise uzmes mjeseci manje dobivas novaca... Pravo na djecji doplatak imaju svi bez obzira radili ili ne radili on iznosi u prve 2 godine djetetova zivota 168 eura.

Mojasreca ti ces dobivat od dana poroda Kinderbetreuungsgeld onaj model koji izaberes i djeciji dodatak , kao sto si i sama rekla pravo na Wochengeld( Mutterschutz) nemas jer nisi radila za to je potrebno 3 mjeseca radnog staza...

Ako vas bilo sta jos zakonaki interesuje samo mi se javite sve cu vam reci :-)

Sretno user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu Maalaa)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
1.3.2015 8:44:38   
Andy_Bec23
IZVORNA PORUKA: amallia78

E drage moje,
u 34 tjednu trudnoće sam, zivim u 2. Bz., i bolnicu koju mije dr preporučio je Semmelweis, 9.3. idem kod njih. Cula sam sve najbolje o toj bolnici i zbilja su ljubazni. Nego imam jedan problem, pa mi mozda mozete pomoći. Zdravstveno sam osigurana preko partnera u wgkk (zivimo u izvanbr. zajednici), i nakon tri mjeseca mu je doslo da mora platiti 480 eura za mene radi tog suosiguranja. Ima li kakva caka da to bude besplatno ili bar osjetno manje?? Kod dr plaćam ultrazvuk po 36 eura, pa nije valjda da će mi naplatiti i porod???? Ajde plz ako ima koja savjet....



Dragamoja dali si se ti prijavila na AMS? I ako nisi zasto?Imas pravo se prijavit na Ams i posjecivat Deutschkurse. Koliko dugo si u Austriji? Dali ste pitali WGKK zasto morate to das platite? Ja sam bila osigurana preko muza i nikad nista nijemorao da plati....A neznam kako je to ako niste vjencani ...

Sto se tice 36,- to je ovdje normalno za uzv ako nije predvidjeno u mutter-kind-passu a doktor uradi samo 3 su placena od krankkasse a sve ostalo ti moras da platis....

Porodjaj je besplatan i sve sto se tice trudnoce u bolnici je besplatno placa krankkassa

< Poruku je uredio Andy_Bec23 -- 1.3.2015 8:47:16 >


_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu amallia78)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
2.3.2015 6:07:08   
Maalaa

IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23


IZVORNA PORUKA: Maalaa

Cao.. Ja bi zaista voljela da mi neko objasni ko zna ee ovako..

Ja zivim i radim u Becu! Radim u jednoj firmi 2mjeseca sad mi tece 3 mjesec rada.. Probni rad mi je bijo 4 nedelje to je proslo sve je uredu radim.. Zanima me dali treba da radim 6 mjeseci da imam radnog staza u austriji posto ja sam drzavljanka Slovenije tako da neznam.. U slucaju da zanosim a nemam 6mjeseci radnog staza dali cu primati novcanu naknadu za djete? Jer koliko znam poslodavac nesmije dati otkaz a radni staz mi tece Dali je to istina?! .. Neznam sta i kako.. Jasam upucena da mora da imam 6mjeseci radnog staza da bi imala pravo na sve.. A ako zanosim i nesmije poslodavac da mi da odkaz a meni normalno ide staz trudna prodje tih 6 mjeseci dali cu primati novcanu nadnadu i sve ostalo.. Kakav je zakon sad 2015...Moliiim sve zene koje znaju da mi pomognu.. Ja i muz zelimo da imamo djete cekamo da mi prodjevrijeme da imam pravo za djete ali nismo upuceni kako je sa zakonom i svim ostalim. Molim da mi pomognete. user posted image
Zahvaljujem se za sve odgovore!




Radim u Personalservice pa ti mogu rec vako: ukoliko ostanes trudna odma reci poslodavcu i nesmiju ti dat otkaz; netrebas da imas 6 mjeseci radnog staza to jne ovdje nebitno..... onda te sljedi 8 nedelja prije poroda odnosno izracunatog termina za porod ( Mutterschutz) í nakon poroda 8 nedelja u tih 16 nedelja dobivas otprilike malo vise nego placu koju si imala jer nemas pravo vise na Weihnachtsgeld i Urlaubsgeld. Zatim kad se to zavrsi dobivas onaj model koji izaberes ( Kinderbetreuungsgeld) 12+2,15+3,20+4,30+6 to znaci 12 mjeseci i 2 mjeseca muz, 15 mjeseci i 3 mjeseca muz itd i naravno sto vise uzmes mjeseci manje dobivas novaca... Pravo na djecji doplatak imaju svi bez obzira radili ili ne radili on iznosi u prve 2 godine djetetova zivota 168 eura.

Caoouser posted image puno ti hvala na objasnjenju:)))
Puno si mi pomogla.. Vec danima gledam po internetu kako i sta ali je bolje i ljepse kad nam neko sa iskustvom objasni jos jednom hvala.. ako budem trebala jos informacija gdje da te kontaktiram ovdje ili kako drugacije (mail, teleefon...)



(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
16.3.2015 20:53:03   
amallia78

IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: amallia78

E drage moje,
u 34 tjednu trudnoće sam, zivim u 2. Bz., i bolnicu koju mije dr preporučio je Semmelweis, 9.3. idem kod njih. Cula sam sve najbolje o toj bolnici i zbilja su ljubazni. Nego imam jedan problem, pa mi mozda mozete pomoći. Zdravstveno sam osigurana preko partnera u wgkk (zivimo u izvanbr. zajednici), i nakon tri mjeseca mu je doslo da mora platiti 480 eura za mene radi tog suosiguranja. Ima li kakva caka da to bude besplatno ili bar osjetno manje?? Kod dr plaćam ultrazvuk po 36 eura, pa nije valjda da će mi naplatiti i porod???? Ajde plz ako ima koja savjet....



Dragamoja dali si se ti prijavila na AMS? I ako nisi zasto?Imas pravo se prijavit na Ams i posjecivat Deutschkurse. Koliko dugo si u Austriji? Dali ste pitali WGKK zasto morate to das platite? Ja sam bila osigurana preko muza i nikad nista nijemorao da plati....A neznam kako je to ako niste vjencani ...

Sto se tice 36,- to je ovdje normalno za uzv ako nije predvidjeno u mutter-kind-passu a doktor uradi samo 3 su placena od krankkasse a sve ostalo ti moras da platis....

Porodjaj je besplatan i sve sto se tice trudnoce u bolnici je besplatno placa krankkassa



Nisam se prijavila na AMS jer u Hr se vodim na porodiljnom (jos sam u radnom odnosu). U WGKK su rekli da to moramo platiti jer još nemamo djece, a kada se beba rodi da će sve biti besplatno. Ne znam da li se netko našao u ovakvoj situaciji kao i ja. Naime, kakva je procedura da prekinem primanja u HR i da se ovdje prebacim? Pravo na rad ionako stječem tek u augustu preko partnera koji je dobio neograničenu radnu dozvolu za Austr. i namjeravam ostati ovdje i dole dati otkaz, ali ne zelim se sada dovesti u neugodnu situaciju odjaviti dole primanja a ovdje ih ne mogu ostvariti. Niti se zelim upustati u bilo kakve prijave ovdje pomoći jer ne zelim se dovesti u pravne probleme. Thnx na odgovorima :)

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
22.3.2015 8:07:49   
Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: amallia78


IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: amallia78

E drage moje,
u 34 tjednu trudnoće sam, zivim u 2. Bz., i bolnicu koju mije dr preporučio je Semmelweis, 9.3. idem kod njih. Cula sam sve najbolje o toj bolnici i zbilja su ljubazni. Nego imam jedan problem, pa mi mozda mozete pomoći. Zdravstveno sam osigurana preko partnera u wgkk (zivimo u izvanbr. zajednici), i nakon tri mjeseca mu je doslo da mora platiti 480 eura za mene radi tog suosiguranja. Ima li kakva caka da to bude besplatno ili bar osjetno manje?? Kod dr plaćam ultrazvuk po 36 eura, pa nije valjda da će mi naplatiti i porod???? Ajde plz ako ima koja savjet....



Dragamoja dali si se ti prijavila na AMS? I ako nisi zasto?Imas pravo se prijavit na Ams i posjecivat Deutschkurse. Koliko dugo si u Austriji? Dali ste pitali WGKK zasto morate to das platite? Ja sam bila osigurana preko muza i nikad nista nijemorao da plati....A neznam kako je to ako niste vjencani ...

Sto se tice 36,- to je ovdje normalno za uzv ako nije predvidjeno u mutter-kind-passu a doktor uradi samo 3 su placena od krankkasse a sve ostalo ti moras da platis....

Porodjaj je besplatan i sve sto se tice trudnoce u bolnici je besplatno placa krankkassa



Nisam se prijavila na AMS jer u Hr se vodim na porodiljnom (jos sam u radnom odnosu). U WGKK su rekli da to moramo platiti jer još nemamo djece, a kada se beba rodi da će sve biti besplatno. Ne znam da li se netko našao u ovakvoj situaciji kao i ja. Naime, kakva je procedura da prekinem primanja u HR i da se ovdje prebacim? Pravo na rad ionako stječem tek u augustu preko partnera koji je dobio neograničenu radnu dozvolu za Austr. i namjeravam ostati ovdje i dole dati otkaz, ali ne zelim se sada dovesti u neugodnu situaciju odjaviti dole primanja a ovdje ih ne mogu ostvariti. Niti se zelim upustati u bilo kakve prijave ovdje pomoći jer ne zelim se dovesti u pravne probleme. Thnx na odgovorima :)

nja a ovdje i



Imas pravo na porodiljno ukoliko si vjencana za svog muza ...

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu amallia78)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
19.4.2015 11:28:15   
Mimix
Drage moje, evo mene sva panična i molim vas za pomoć user posted image

U 30 sedmici sam trudnoće i svu trudnoću sam vodila u BiH.
Naredne sedmice treba da dođem u Beč, i tu kreće sva procedura.
prvo treba da predamo za Vizu (spajanje porodica), pa onda prijava zdravstvenog (preko muža koji radi) i naravno traženje bolnice.
Papiri za vizu i sva ostala dokumentacija je već spremna, međutim meni sada trebaju neke informacije.

Vidi spominjete mutter-kind-pass. Koliko sam upoznata to je kao neka zdravstvena knjižica u koju se upisuju pregledi od početka trudnoće pa dalje.
Ja sam čula da se ti termini pregledi iz Beča moraju podudarati sa terminina pregleda koje sam imala u BiH, u protivnom ništa od porodiljske naknade! (kao ovi "gore" u At što isplaćuju smatraju da nisam bila odgovorna i savjesna prema obavezama u trudnoći i posjetama doktoru i zbog toga nema naknade)
?????
Ima li iko frišak da mi malo to objasni?! Da li je to zaista tako???
Ja sam u ovih 7 mjeseci trudnoće svaki mjesec imala kontrole kod svog ginekologa. Imam listu ultrazvukova sa parametrima i slikama sa svih pregleda. Imam čak i od privatnika neke nalaze Ulrtazvuka (koje on radi u određenim sedmicama)

Mogu ja zamoliti doktora i da mi da labar. nalaze koje sam radila u ovih 7 mjeseci.

Jedino što mene buni je to, šta ako ti (ko već isplaćuje naknadu) traže neke specifične nalaze koje ovi doktori uopšte ne rade.

Joj sva sam zbunjena, u fazi sam pakovanja i neke nervoze i najmanje što mi treba je da se stresiram oko toga, a iskreno i ta naknada bi mi dobro došla.

Ima li neko ko je frišak da je došao iz BiH i nastavio voditi trdunoću gore ili ima sličnih iskustava???
Moj doktor mi neda da ponesem čitav zdravstveni karton, već je izvukao neke parametre tokom ovih 7 mjeseci.
Zapravo bilo koja informacija bi mi dobro došla?

Unaprijed hvala <3

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
4.5.2015 7:39:37   
Andy_Bec23

IZVORNA PORUKA: Mimix

Drage moje, evo mene sva panična i molim vas za pomoć user posted image

U 30 sedmici sam trudnoće i svu trudnoću sam vodila u BiH.
Naredne sedmice treba da dođem u Beč, i tu kreće sva procedura.
prvo treba da predamo za Vizu (spajanje porodica), pa onda prijava zdravstvenog (preko muža koji radi) i naravno traženje bolnice.
Papiri za vizu i sva ostala dokumentacija je već spremna, međutim meni sada trebaju neke informacije.

Vidi spominjete mutter-kind-pass. Koliko sam upoznata to je kao neka zdravstvena knjižica u koju se upisuju pregledi od početka trudnoće pa dalje.
Ja sam čula da se ti termini pregledi iz Beča moraju podudarati sa terminina pregleda koje sam imala u BiH, u protivnom ništa od porodiljske naknade! (kao ovi "gore" u At što isplaćuju smatraju da nisam bila odgovorna i savjesna prema obavezama u trudnoći i posjetama doktoru i zbog toga nema naknade)
?????
Ima li iko frišak da mi malo to objasni?! Da li je to zaista tako???
Ja sam u ovih 7 mjeseci trudnoće svaki mjesec imala kontrole kod svog ginekologa. Imam listu ultrazvukova sa parametrima i slikama sa svih pregleda. Imam čak i od privatnika neke nalaze Ulrtazvuka (koje on radi u određenim sedmicama)

Mogu ja zamoliti doktora i da mi da labar. nalaze koje sam radila u ovih 7 mjeseci.

Jedino što mene buni je to, šta ako ti (ko već isplaćuje naknadu) traže neke specifične nalaze koje ovi doktori uopšte ne rade.

Joj sva sam zbunjena, u fazi sam pakovanja i neke nervoze i najmanje što mi treba je da se stresiram oko toga, a iskreno i ta naknada bi mi dobro došla.

Ima li neko ko je frišak da je došao iz BiH i nastavio voditi trdunoću gore ili ima sličnih iskustava???
Moj doktor mi neda da ponesem čitav zdravstveni karton, već je izvukao neke parametre tokom ovih 7 mjeseci.
Zapravo bilo koja informacija bi mi dobro došla?

Unaprijed hvala <3




Istina je da neces imat pravo na punu naknadu.... itd.... mozes mi se javiti.

LP

_____________________________

Andjeo broj 1 (8 nedelja)

Anna Lina 12.04.13'-12.04.13' uvjek u nasim srcima

16.12.14' Rodilo se nase sunce, mamin zivot :-))

25.08.17' Rodio se nas mjesec, Bakin život ;-))

(odgovor članu Mimix)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
17.5.2015 18:06:22   
biterlemon
Cao svima... Trebala bi mi takodje pomoc... U Becu zivim godinu ipo dana i radim vec skoro godinu dana... Ono sto mene sad interesuje je koja su moja prava u slucaju da ne smem vise da radim... Jer mi je doktorka rekla da postoji opasnost od krvarenja zbog jednog veceg krvnog suda... Zapravo ne bih smela da dizem nista tesko vise... Inace je trudnoca 5n i 6d.
Ono sto mene interesuje je kakva bih bila moja prava u tom slucaju... Da li moram da pokazem na poslu neku potbrdu o trudnoci ovdasnjeg lekara.
I da jos me interesuje da li neko ima preporuku dobru za naseg ginekologa... Nasla sam jednog u 22
Ovde jos uvek nisam bila jer sam imala peh sa dzeparenjem tako da sad cekam novu e kartu.
. Unapred veliko hvala na odgovorima !

< Poruku je uredio biterlemon -- 17.5.2015 18:11:32 >

(odgovor članu Andy_Bec23)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
17.5.2015 18:28:11   
mala curica
Ja koliko sam upucena doktor ti treba napisati potvrdu o riziko trudnoci i to odneses u firmu.
Tako da neces morati vise raditi.
A za nase dok ovdje??Hmmm
Znam jednu dokroticu kod koje sam ja isla na kontrole kad sam tek dosla i nisam imala e card.Ona je u 15 bezirku dr. Fehima.
Sada nezz adresu i broj telefina,morala bi pogledati pa da ti javim ako te bude zanimalo.

_____________________________

05.07.2015 rodila se moja sreca
08.05.2018 rodio se mali gospodin


(odgovor članu biterlemon)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
15.6.2015 11:15:26   
Mimix
Drage moje, obizirom da je moja beba jos uvijek u sjedecem polozaju, u bolnici su mi zakazali carski rez (vec sad u petak)
Frka jeste ali samo da sve prodje u najboljem redu i da vidimo naseg user posted image
Bolnica u kojoj cu se poroditi je Mödling. (Wien)
Ima li ko kakvih iskustava sa tom bolnicom??? Za sada mi se cine ok, ali moji najveci strahovi su povezani sa nedovoljnim poznavanjem njemackog. Iako ce muz biti uz mene, ja se ipak malo pribojavam kako cu se snalaziti u komunikaciji sa doktorima i sestrama. user posted image
Druga stvar je odabir anestezije.
Kakva su vasa iskustva sa spinalnom? kakav je bio oporavak? itd.
user posted image
user posted image user posted image

(odgovor članu mala curica)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
2.10.2015 18:20:29   
Martina88
Pozdrav svima,zivim u Becu sa srpskim pasosom bez papira sa deckom,vencanje je zakazano u decembru,a ja sam u drugom mesecu trudnoce,inace on ima bugarski pasos,da li cu dobiti vizu i zdravstveno osiguranje pre termina za porodjaj,kome mogu da se obratim bez e-karte,u slucaju da ne dobijem papire mogu li se poroditi u Austriji ili ne,da li imam prava na novcanu pomoc za dete kasnije,molim vas pomozite...

(odgovor članu Mamica25)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.10.2015 9:46:23   
mala curica
E card ne mozes dobiti bez vjencanja,znaci morate se vjencati pa onda vjencani list odnijeti u Krankkassu i tek tada da dobijes osigutanje.
A sto se tice vize takodje bez A1,vjencanog lista i promjene dokumenata na novo prezime ne moues dobito visu.
Ako te jos nesto zanima pisi na pp pa ti obajsnim sto iz iskustva znam.

_____________________________

05.07.2015 rodila se moja sreca
08.05.2018 rodio se mali gospodin


(odgovor članu Martina88)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.10.2015 10:55:31   
Martina88
Hvala ti puno,u ponedeljak cu ici kod jednog naseg ginekologa prvi put ovde,privatno,kosta 120e,predpostavljam da bez e karte niko nece besplatno da pregleda,u svakom slucaju puno si mi pomogla,ovih dana cu videti da izdvojim novac da polazem A1,moram da se snalazim,pozz

(odgovor članu mala curica)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.10.2015 19:57:08   
mala curica
Ne moras niti jedan pregled platiti,javi mi se pp da ti objasnim gdje .
Do kraja trudnoce ti rade kontrole i daju ti Mutter Kind Pass koji poslije predajes na Krankkassu za Karenz.
Da bezz ne bacas pare a ima besplatno.
Ako si zainteresovana za info tu sam,ako ne svako dobro ti zelim s papirimani laganu trudnocu.Pozz

_____________________________

05.07.2015 rodila se moja sreca
08.05.2018 rodio se mali gospodin


(odgovor članu Martina88)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
4.10.2015 23:11:21   
Millaaa
Molim Anonimno :)
Drage mame, nedavno samo muz i ja dobili boravišnu i radnu vizu u Austriji. Muž se zaposlio i osiguran je. Neki dan sam predala dokumente za saosiguranje (mitverschiharung). Te cu dobiti svoj broj osiguranja (versigarungsnummer) Moj problem jeste sto krankenkasse nece platiti moj porod. Jer zahtjevaju da budem osigurana najmanje 8 sedmica. A termin mi je u Novembru. Cula sam da bi mogla pomoci potvrda o osiguranju u Bosni i Hercegovini. Jedna od radnica mi je to cak i potvrdila, dok druga odbija da mi da vise informacija. Da li neko od Vas ima iskustva, molim za pomoc svaka informacija je korisna. VELIKI POZDRAV. Unaprijed Hval na odgovoru.

(odgovor članu mala curica)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
23.10.2015 14:21:59   
marijaš
Pozdrav svima! Prvi put sam ovdje, nadam se da neću imati preteška pitanja :) Ispričavam se unaprijed ako sam bila nestrpljiva pa nisam pronašla neki post koji već odgovara na moja sljedeća pitanja.
Naime, razmišljam se seliti s obitelji (mužem, dvoje male djece i jednim u trbuhu) u Beč. U Hrvatskoj sam završila fiziku (dipl. ing. fizike) i htjela bih u Beču upisati ili novi master ili doktorat. Prijateljica mi je tamo, upisala je doktorat, i kaže da studenti imaju puno prava, tj. mogu naći lako neki poslić. E sada, mene zanima, što bih ja imala od prava da dođem tamo, upišem doktorat, prijavim prebivalište svih nas i recimo odlučim roditi treću bebu tamo. Jel bi dobila neku naknadu za djecu, za bebu na porodiljnom pretpostavljam da bih. Brine me malo to jer ne znam od čega bi živjeli u početku dok se ne snađemo. Iako tamo imam brata i dva ujaka pa bi bilo lakše, ali ipak sam ja s "prtljagom" pa se ne možemo baš useliti kod nekog, ne bi stali :) Ukratko, zanimaju me ta prava kao osobe koja nije zaposlena tamo, tek je upisala studij, prijavila prebivalište i ima obitelj. Hvala vam puno unaprijed!

(odgovor članu mojasreca)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
23.10.2015 14:40:58   
Galicia
Pa bez love ne mozes nigdje.
Ne znam kako mislis uopste ici negdje u stranu zemlju i djecu voditi sa sobom bez love?
Ili bi ti na grbacu Austrije?

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
23.10.2015 14:44:56   
marijaš
Možda je tako zvučalo, ali nisam mislila djecu voditi bez kune, tj. eura. Naravno da bih za početak imala novca dovoljno da ne ugrozim obitelj. Samo me zanimalo koja prava ostvarujem dok ne nađem posao, ja ili suprug. Ne bih na grbaču Austrije, taj komentar je suvišan i nekulturan. Hvala na odgovoru, otišao je u krivom smjeru.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *