|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
25.10.2015 12:40:56   
mala curica
Nezz kako mislis doci i povesti porodicu,upisati studij(nadam se da si upucena da moras imati dobro poznqvanjr Njemackog jezika),stanovi su preskupi,rezije.Kako da ti djeca krenu u Kindergarten bez papira(na osnovu studenske vize ne mogu dobiti papire jer su u pitanju starija djeca koja bisu rodjena ovdje)Ti nemas pravo na puni radni odnos kao sutudent samo 10 sati sedmicno(smijes zaradzivati 300 €)to ti ne moze biti ni za stan.....
A iskreno koliko sam upucena da te nece primiti na studij kao trudnicu i takp da ti (samo ti) dobijes studensku vizu.
To sto imas u planu prosto ne nemoguce bilo ata da ostvaris na taj nacin.....
U svakom slucaju probaj pa cea sama vidjeti jesu li vam vrata Austije na taj nacin otvorena lp

_____________________________

05.07.2015 rodila se moja sreca
08.05.2018 rodio se mali gospodin


(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
27.10.2015 9:29:48   
marijaš
Ja samo skupljam informacije, nisam ništa još odlučila. Imam puno suprotnih informacija od prijateljica koje su tamo, studiraju i rade, isto iz Hrvatske. Jedna je radila pola radnog vremena uz fakultet i imala plaću 900 eura, dobila je posao za stalno. Samo, meni je otežavajuća okolnost trenutna trudnoća, to mi je jasno. Kao što rekoh, nisam odlučila povesti djecu na nesigurno, samo se raspitujem koje su mogućnosti. Imam obitelj gore, svakako sam ja to sve mislila dobro istražiti osobno na licu mjesta prije nego išta odlučim. Možda je moje pitanje stvarno izgledalo kao da sam odlučila napraviti neki nepromišljeni potez, ali nije tako. U svakom slučaju, hvala na odgovoru. :)

(odgovor članu mala curica)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
27.10.2015 23:35:59   
visnjica1

IZVORNA PORUKA: marijaš

Ja samo skupljam informacije, nisam ništa još odlučila. Imam puno suprotnih informacija od prijateljica koje su tamo, studiraju i rade, isto iz Hrvatske. Jedna je radila pola radnog vremena uz fakultet i imala plaću 900 eura, dobila je posao za stalno. Samo, meni je otežavajuća okolnost trenutna trudnoća, to mi je jasno. Kao što rekoh, nisam odlučila povesti djecu na nesigurno, samo se raspitujem koje su mogućnosti. Imam obitelj gore, svakako sam ja to sve mislila dobro istražiti osobno na licu mjesta prije nego išta odlučim. Možda je moje pitanje stvarno izgledalo kao da sam odlučila napraviti neki nepromišljeni potez, ali nije tako. U svakom slučaju, hvala na odgovoru. :)


Zdravo, Moje misljenje je da mozda prvo posaljes muza da pronadje posao i neki stgancic za vas, pa da vi na osnovu njega dodjete pa mozes tako upisati i fax, i imat ces primanje za bebu aKO bi se rodila u Wien s tim da imas boravak i osiguranje, pokusajte na sve nacine nista vas nece kostati.Zelim vam svu sreccuu

_____________________________

Moje Sunce 25.11.2012

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
28.10.2015 8:20:17   
marijaš
Prvo da se zahvalim na dobronamjernom odgovoru s konstruktivnim savjetom. Ne volim ove napadačke stavove, nije mi jasno čemu to.
Sve opcije ću istražiti prije nego odlučim. Kako imam završen fakultet koji je priznat u Austriji, da nisam trudna, mogla bih odmah tražiti neki poslić, kakav-takav, njemački mi je na ok razini. Ovako u trudnoći sam mislila upisati doktorat da ne gubim vrijeme, a dobivam i studentska prava. Recimo da imam pouzdane informacije od prijateljice koja je trenutno u Beču i upisala je doktorat, tek se doselila ljetos. U svakom slučaju, sve su to samo još opcije na papiru. Hvala na mišljenju, želim i ja tebi i tvojoj obitelji svu sreću! :)

(odgovor članu visnjica1)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
28.10.2015 8:35:32   
ziel

IZVORNA PORUKA: marijaš

Možda je tako zvučalo, ali nisam mislila djecu voditi bez kune, tj. eura. Naravno da bih za početak imala novca dovoljno da ne ugrozim obitelj. Samo me zanimalo koja prava ostvarujem dok ne nađem posao, ja ili suprug. Ne bih na grbaču Austrije, taj komentar je suvišan i nekulturan. Hvala na odgovoru, otišao je u krivom smjeru.

Ne vidim komentar od doticne Galicie jer sam je blokirala , ali vjerujem da je nekulturan jer ta gđa na svakoj temi pise komentare uvredljive, u svakom necijem problemu gdje zene traze misljenje ona ima neki zloban komentar i neka iritantna podpitanja, tako da nemoj da te to pogadja... user posted image Samo sam to htjela reci , nisam upucena za zivot u Austriji...user posted image

_____________________________

novembar 2015 -
decembar 2017 -

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
28.10.2015 8:45:51   
marijaš
Da, pametno, takve odmah treba blokirati da nam ne kvare dan :) Očito je jako isfrustrirana i nezadovoljna, nije ni njoj lako ;)
Hvala što si mi rekla, da ne doživljavam osobno...

(odgovor članu ziel)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
28.10.2015 9:35:13   
visnjica1

IZVORNA PORUKA: marijaš

Prvo da se zahvalim na dobronamjernom odgovoru s konstruktivnim savjetom. Ne volim ove napadačke stavove, nije mi jasno čemu to.
Sve opcije ću istražiti prije nego odlučim. Kako imam završen fakultet koji je priznat u Austriji, da nisam trudna, mogla bih odmah tražiti neki poslić, kakav-takav, njemački mi je na ok razini. Ovako u trudnoći sam mislila upisati doktorat da ne gubim vrijeme, a dobivam i studentska prava. Recimo da imam pouzdane informacije od prijateljice koja je trenutno u Beču i upisala je doktorat, tek se doselila ljetos. U svakom slučaju, sve su to samo još opcije na papiru. Hvala na mišljenju, želim i ja tebi i tvojoj obitelji svu sreću! :)


Nema na cemu.Vjerovatno su pune strahova cim krenu u naapad bez i jednog razmisljenog momenta, na svako pitanje se trazi kao sto si i sama rekla konstruktivni savjet.
Da, ako je manjka kadra a to je tvoja struka imas prednost s tim da znas jezik na nivou sporazumijevanja ,poslije ide usavrsavanje kroz radni odnos i kontakt sa ljudima. Stvar je da li ce ti priznati djeciji doplatak, kako sam ja upucena da se mora od prvog termina do zadnjeg voditi u Austriji eh sad mozda postoji i drugi zakon naklonjen vama..Najbolje ti je nazvati konzulat i posavjetovati se o stvarima koje tebe zanimaju i dobit ces odgovor iz prve ruke, .Javi nam kada odradis da se nadje na temi jer mozda ce sutra trebati nekome.Lijepe pozdraveee saljem


_____________________________

Moje Sunce 25.11.2012

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
28.10.2015 9:46:32   
marijaš
user posted image važi! Lijep pozdrav!

(odgovor članu visnjica1)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.11.2015 15:34:05   
Bozbi
Hej,cure !!!
Pozdrav svima !!!
Ja zivim u Becu vec treca godina uskoro,imam bebicu od deset meseci,pre toga sam radila tacno godinu dana.
Ako nekome treba neka pomoc slobodno pitajte.

Ono sto vam mogu reci iz svog ikustva je to da sam isla kod privatnog ginekologa,nas je covek (iz Hrv),super je ginekolog a naplacuje samo ultrazvuk 30eu ali ocigledno na crno,jer nikad nisam dobila racan koji bih mogla negde predati.Kod njega je pregled bez e-card 70 eura.
Ja sam radila tacno godinu dana(znaci imam pravo u slucaju otkaza da idem na AMS i primam nadknadu),pa sam otisla na trudnicko,otkaz nisu smeli da mi daju,ali su mi zato odmah smanjili prijavu na bas minimalno..... :-(

Martina88 - kako sam ja informisana,dobices vizu na 5 godina posle vencanja,kao i e-card i onda ides sve normalno....za poradjanje bez papira ti,nazalost nista ne mogu reci.

Millaaa - moze ti pomoci osiguranje iz Bosne ako Austrija ima sporazum sa njima.Moja prijateljica je isla u krankkasu i isto su joj razlicito rekli,ali ona se odjavila sa osiguranja iz Srbije i donela taj formular koji se zove SRB/A2.....za Bosnu je verovatno BiH/A2.....samo to trazi u Bosni i onda ce ti spojiti ovde osiguranje i placas 98eura mesecno sve dok se ne zaposlis.

Marijas - na ovom linku mozes videti sve u vezi skolovanja,napraviti termin i pricati na maternjem jeziku o svemu sto te zanima.
https://www.waff.at/html/rs/index.aspx?page_url=Home&mid=337


Ono sto mene zanima je zna li neko kako ide radni staz dok smo na porodiljskom?Neko kaze ne ide uopste,neko da ide kao pola radnog vremena,neko da ide po prijavi a nwko da ide pun.....Ako neko zna,neka napise.
Hvala unapred user posted image

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.11.2015 16:31:46   
Galicia

IZVORNA PORUKA: ziel


IZVORNA PORUKA: marijaš

Možda je tako zvučalo, ali nisam mislila djecu voditi bez kune, tj. eura. Naravno da bih za početak imala novca dovoljno da ne ugrozim obitelj. Samo me zanimalo koja prava ostvarujem dok ne nađem posao, ja ili suprug. Ne bih na grbaču Austrije, taj komentar je suvišan i nekulturan. Hvala na odgovoru, otišao je u krivom smjeru.

Ne vidim komentar od doticne Galicie jer sam je blokirala , ali vjerujem da je nekulturan jer ta gđa na svakoj temi pise komentare uvredljive, u svakom necijem problemu gdje zene traze misljenje ona ima neki zloban komentar i neka iritantna podpitanja, tako da nemoj da te to pogadja... user posted image Samo sam to htjela reci , nisam upucena za zivot u Austriji...user posted image



user posted image user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu ziel)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.11.2015 17:39:53   
magicalani

IZVORNA PORUKA: marijaš

Da, pametno, takve odmah treba blokirati da nam ne kvare dan :) Očito je jako isfrustrirana i nezadovoljna, nije ni njoj lako ;)
Hvala što si mi rekla, da ne doživljavam osobno...

Ovako se ovdje ne prica...za ziel da ne komentarisem.

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.11.2015 18:04:10   
ziel

IZVORNA PORUKA: magicalani


IZVORNA PORUKA: marijaš

Da, pametno, takve odmah treba blokirati da nam ne kvare dan :) Očito je jako isfrustrirana i nezadovoljna, nije ni njoj lako ;)
Hvala što si mi rekla, da ne doživljavam osobno...

Ovako se ovdje ne prica...za ziel da ne komentarisem.

Sta ti imas s mojim postovima?
Prvi put vidim tvoj nick, nismo do sad ni rijec razmijenile.

_____________________________

novembar 2015 -
decembar 2017 -

(odgovor članu magicalani)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
3.11.2015 18:14:55   
magicalani

IZVORNA PORUKA: ziel


IZVORNA PORUKA: magicalani


IZVORNA PORUKA: marijaš

Da, pametno, takve odmah treba blokirati da nam ne kvare dan :) Očito je jako isfrustrirana i nezadovoljna, nije ni njoj lako ;)
Hvala što si mi rekla, da ne doživljavam osobno...

Ovako se ovdje ne prica...za ziel da ne komentarisem.

Sta ti imas s mojim postovima?
Prvi put vidim tvoj nick, nismo do sad ni rijec razmijenile.

Dobrouser posted image

(odgovor članu ziel)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
4.11.2015 8:37:54   
marijaš
Hvala Bozbi!user posted image

(odgovor članu Bozbi)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
17.11.2015 16:02:47   
Paca
Pozdrav! Nadam se da ce mi neko odgovoriti u sto kracem roku.
Zivimo u Linzu,muz ima austrijsko drzavljanstvo,vjencali smo se prije 2 mjeseca. Bebica je na putu ☺ja sam dobila zdravstveno osiguranje ali problem je sto jos uvjek nemam vizu dijeli me jos par mjeseci od 21 god. E sad me zanima da li neko od vas pouzdano zna da li ja mogu dobiti neku dozvolu da ne putujem dok se ne porodim jer fkt me iscrpi put za Bosnu i nazad svako malo. Je li iko od vas imao slicnu situaciju? Culi smo od nekih ljudi da je kao neko uspio dobiti da zena ne putuje u trudnoci iako nema vizu sve dok ne rodi i dok bebica ne napuni mjesec dana ali nemamo nikakve detalje gdje se obratiti, sta i kako. Unaprijed hvala na pomoci

(odgovor članu marijaš)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 15:15:07   
DarinkaD
Pozdrav drage mame i trudnice, ja sam ovdje nova, u Becu sam vec godinu dana, ali od toga sam radila samo 3 mjeseca, tako da sam na AMS-u ali bez ikakvih primanja. U 5tj sam trudnoce i cekam termin kod ginekologa, nazalost tek za 15 dana. Znali tko kakva imam prava prije i poslije poroda, procitala sam sve moguce stranice, pa ako sam dobro skontala, da nikakve naknade ne mogu dobiti, osim 8 tjedana poslije poroda kada dobivam onaj Elternbetreungsgeld. Unaprijed vam hvala na odgovorima :)

(odgovor članu Mamica25)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 15:40:25   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: DarinkaD

Pozdrav drage mame i trudnice, ja sam ovdje nova, u Becu sam vec godinu dana, ali od toga sam radila samo 3 mjeseca, tako da sam na AMS-u ali bez ikakvih primanja. U 5tj sam trudnoce i cekam termin kod ginekologa, nazalost tek za 15 dana. Znali tko kakva imam prava prije i poslije poroda, procitala sam sve moguce stranice, pa ako sam dobro skontala, da nikakve naknade ne mogu dobiti, osim 8 tjedana poslije poroda kada dobivam onaj Elternbetreungsgeld. Unaprijed vam hvala na odgovorima :)

jesili udata ????

Bilo kako bilo iams pravo na oko 3 godine primanja novca za odgoj djeteta , ono kao fazon primas sto cuvas svoje djete , ne znam na sta jos mislis , ali to ti je to , to primaju zene koje su radile samo sto im se racuna procentualno od plate i one koje nisu radile to drzava odredjuje mada znam da nije malo poprilicno je.

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu DarinkaD)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 15:42:38   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: DarinkaD

Pozdrav drage mame i trudnice, ja sam ovdje nova, u Becu sam vec godinu dana, ali od toga sam radila samo 3 mjeseca, tako da sam na AMS-u ali bez ikakvih primanja. U 5tj sam trudnoce i cekam termin kod ginekologa, nazalost tek za 15 dana. Znali tko kakva imam prava prije i poslije poroda, procitala sam sve moguce stranice, pa ako sam dobro skontala, da nikakve naknade ne mogu dobiti, osim 8 tjedana poslije poroda kada dobivam onaj Elternbetreungsgeld. Unaprijed vam hvala na odgovorima :)

jesili udata ????

Bilo kako bilo iams pravo na oko 3 godine primanja novca za odgoj djeteta , ono kao fazon primas sto cuvas svoje djete , ne znam na sta jos mislis , ali to ti je to , to primaju zene koje su radile samo sto im se racuna procentualno od plate i one koje nisu radile to drzava odredjuje mada znam da nije malo poprilicno je.



ako si udata i muz ti prima platu nemas prava na nikakva primanja dok ne rodis djete , ako nisi udata nemas od cega da zivis imas pravo na socijalnu pomoc .

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 15:44:24   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Paca

Pozdrav! Nadam se da ce mi neko odgovoriti u sto kracem roku.
Zivimo u Linzu,muz ima austrijsko drzavljanstvo,vjencali smo se prije 2 mjeseca. Bebica je na putu ☺ja sam dobila zdravstveno osiguranje ali problem je sto jos uvjek nemam vizu dijeli me jos par mjeseci od 21 god. E sad me zanima da li neko od vas pouzdano zna da li ja mogu dobiti neku dozvolu da ne putujem dok se ne porodim jer fkt me iscrpi put za Bosnu i nazad svako malo. Je li iko od vas imao slicnu situaciju? Culi smo od nekih ljudi da je kao neko uspio dobiti da zena ne putuje u trudnoci iako nema vizu sve dok ne rodi i dok bebica ne napuni mjesec dana ali nemamo nikakve detalje gdje se obratiti, sta i kako. Unaprijed hvala na pomoci



odes i pitas , rjesenje sigurno ima

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Paca)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 16:19:44   
DarinkaD
Da, udata sam. Znam za to poslije trudnoce, 16 200€ , radila, ne radila svejdno, samo ne znam jeli odmah to dobijas ili tek 8 tjedana poslije. Drago mi je sto sam pronasla ovu grupu, da nisam samauser posted image

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 17:25:13   
DarinkaD
I jos jedno podpitanje, gdje mogu otici u ambulantu na pregled, jer dok docekam termin kod ginekologa, poludit cu. Stanujem u 16. Bezirku.

(odgovor članu DarinkaD)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
7.1.2016 18:08:45   
mojasreca

IZVORNA PORUKA: DarinkaD

Da, udata sam. Znam za to poslije trudnoce, 16 200€ , radila, ne radila svejdno, samo ne znam jeli odmah to dobijas ili tek 8 tjedana poslije. Drago mi je sto sam pronasla ovu grupu, da nisam samauser posted image


Kad se beba rodi moras prvo predat papire na Finanzamt za Familienbeihilfe. Bez tog rjesenja nemas pravo na Kinderbetreuungsgeld (tih 16 000€). Ja nisam ni dan radila u Austriji (samo muz radi) i eto imam pravo na to.

(odgovor članu DarinkaD)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
8.1.2016 13:24:42   
Marina27
Pozdrav! Trudna sam 12 tjedana. Muz mi radi pokraj Graza vec godinu dana. Ja zivim u Zagrebu i htjela bih odseliti muzu.
Zanima me kakva su moja prava u Austriji tokom trudnoce.
Dosta je tesko doc do tocnih i pouzdanih informacija. Svi nesto znaju otprilike. I gdje bi se moglo raspitati u vezi toga??

Hvalauser posted image
user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu mojasreca)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
8.1.2016 22:13:13   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: DarinkaD

I jos jedno podpitanje, gdje mogu otici u ambulantu na pregled, jer dok docekam termin kod ginekologa, poludit cu. Stanujem u 16. Bezirku.

mozes nazvati svoju doktoricu i reci da imas bolove ili sta vec MORA te odmah taj dan primiti

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu DarinkaD)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Trudnoca i porod u Becu, Austrija
2.2.2016 8:07:35   
Marisa
Kuc,kuc user posted image ima li koga :) Da li ima neka mama ovdje da je imala zeljeni carski rez,Naravno u Becu? Ako IMA molim da SE javi,pozdravcic za sve

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *