|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 9 10 [11]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:00:59   
new mama
IZVORNA PORUKA: dadada

Evo nesto o 40 dana http://www.creation-answers.com/forty.htm...ma taj br. 40 se spominje stvarno u svim vjerama i vjerovanjima...ima tu sigurno nesto.

Ja ne mogu da otvorim ovaj linkuser posted image user posted image user posted image meni neku gresku pokazujeuser posted image

< Poruku je uredio new mama -- 20.2.2010 21:01:28 >


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 251
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:02:02   
leli§
vidim da je tih 40 dana atraktivna tema vecerasuser posted image ne znam jesam li na ovoj temi, ili nekoj drugoj ali evo da podijelim znanjeuser posted image

u arapskom svijetu prvih 40 dana nakon poroda zena ide kod svojih roditelja kuci. to ne znaci da joj muz ne moze dolaziti, da gosti ne mogu dolaziti, da muz ne moze sa njom i spvati i tu zivjeti, naprotiv sve se to moze. moja kolegica se porodila u augustu i njen muz i ona su imali poseban dio njene roditeljske kuce odvojen za njih. kad se skontas i saberes ko ce ti prije nesto pomoci i od koga ce ti biti draze da pritekne u pomoce nego od tvoje majke. ne govorim da bi ovo kod nas u stanovima pa i u kucama bas funkcionisalo, ipak je nacin zivota i mentalitet drugaciji, ali se meni ideja jako svidjela.

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 252
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:02:26   
Anoniman
da probam sad http://www.creation-answers.com/forty.htm

(odgovor članu new mama)
  Neposredna veza do poruke: 253
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:04:42   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: leli§

vidim da je tih 40 dana atraktivna tema vecerasuser posted image ne znam jesam li na ovoj temi, ili nekoj drugoj ali evo da podijelim znanjeuser posted image

u arapskom svijetu prvih 40 dana nakon poroda zena ide kod svojih roditelja kuci. to ne znaci da joj muz ne moze dolaziti, da gosti ne mogu dolaziti, da muz ne moze sa njom i spvati i tu zivjeti, naprotiv sve se to moze. moja kolegica se porodila u augustu i njen muz i ona su imali poseban dio njene roditeljske kuce odvojen za njih. kad se skontas i saberes ko ce ti prije nesto pomoci i od koga ce ti biti draze da pritekne u pomoce nego od tvoje majke. ne govorim da bi ovo kod nas u stanovima pa i u kucama bas funkcionisalo, ipak je nacin zivota i mentalitet drugaciji, ali se meni ideja jako svidjela.


kod katolika se recimo 40 dana nakon smrti ide opet na grob...ma ima u tom broju nesto

(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 254
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:12:48   
acudesa
IZVORNA PORUKA: škorpija

Kažu, tad je žena veoma osjetljiva u svakom smislu i treba se maximalno zaštititi od mogućih nepovoljnih uticaja okoline.


acudesa slažem se sa ovom konstatacijom, ali problem je što je porodilja najčešće u vlastitom domu izložena nepovoljnom utjecaju raznih dušebrižnika koji najbolje znaju šta je dobro za nju i za bebu. mene je šetanj na sveježem zraku sedam dana od poroda spašavala inače bih poludjela od svih tih debilnih savjeta

ima i ova mjesta...čovjek konta da mu je kod kuće najljepše...a, ne mora značitiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 255
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:31:29   
leli§
dadada u pravu si za to. ja bih jos da dodam da 40 dana ima i u `islamu neka znacenje: oko predznaka sudnjeg dana i dolaska "dedzala", Musa a.s (Mojsije) je isao uz planinu 40 dana, i spustao se 40 dana...40 dana je popularno i prakticirano u Tabeeghi Jamaat grupi Muslimana i to se naziva chilla (ne odnosi se samo na post porodjajni period nego na bilo sta sto traje senkvencionih 40 dana) u nasoj tradiciji isto tako 40 dana nakon smrti se obiljezava...to je pokupljeno od Turaka nema utjelovljenje u Islamu (koliko ja znam, a moguce da sam pogresno informisana) a sto se zene i poroda tice post porodjajni period se u islamu zove nifaas---tokom tog perioda zena nema sexualne odnose sa suprugom (ali samo u periodu dok krvari---znaci ako prestane nakon 10-og dana, moze bez problema stupiti u odnos sa suprugom) ali 40 dana se spominje u jednom prenosenju Umm Salamah, spominje se da je zena u "pritvoru" (ovo pritvor se odnosi na post i molitve) u post porodjajnom periodu a taj period je maximalno 40 dana...taj post porodjajni period je isto tako period kada se o zeni vodi posebna briga kao o "bolesniku" odnosno o onome kome je potrebna pomoc. znaci stiti zenu tih 40 dana od napora, fizickih aktivnosti itd. za to da se ne izlazi iz kuce ili da posjete nisu dozvoljene ili nesto sl. nema utemeljanje u Islamu.

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 256
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:44:26   
leona81
za 6 sedmica se zna i to ce svaki dr potvrditi, a valjda im bilo lakse reci 40 dana nego 6 sedmica...bas mozda zato jer je vezano za vise vjera pa je narodu bilo i lakse prihvatiti

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 257
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:45:47   
teacher75

IZVORNA PORUKA: leona81

za 6 sedmica se zna i to ce svaki dr potvrditi, a valjda im bilo lakse reci 40 dana nego 6 sedmica...bas mozda zato jer je vezano za vise vjera pa je narodu bilo i lakse prihvatiti

pa i meni je logicno da se zaokruzi na 40

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 258
   RE: Obicaji i Danasnjica...
20.2.2010 21:46:26   
Anoniman
ma i korizma traje 40 dana...isus je bio 40 dana u pustinji...40 dana i 40 noci je padala kisa kada je bog odlucio unistiti svijet.. (ovo je iz biblije) a ima toga jos

(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 259
   RE: Obicaji i Danasnjica...
13.3.2010 16:02:26   
elkina_mala
period je isto tako period kada se o zeni vodi posebna briga kao o "bolesniku" odnosno o onome kome je potrebna pomoc. znaci stiti zenu tih 40 dana od napora, fizickih aktivnosti itd. za to da se


vecinu sam procitala i ismijala see ehehhehehe ;;;

jucer ja pricala sa zaovom,i ona pocela odmah
"ako jedem jabuke u trudnoci beba ce biti lijepa"
"40 dana nakon poroda kada budem dojila djete,da ga prscem mlijekom ne bil bilo bijelog tena???i to doda mi na kraju ZATO JE KOD MENE BEBA KO SNIJEG BJELA....
i jos nesto...da li ste cule da trudnica nevalja da daruje bebu neciju???kao daje svu srecu svog djetA,,,??i to mi je rekla a ja bas sutra imam ici kod komsinica na babine...nezz koliko ej to tacno...


_____________________________

25.08.2010
Selina, pile moje malo

Tako ti je to, prijatelju znaj
danas ili sutra svemu dodje kraj
nema vise nade srce da je nadje
sve su moje druze, potonule ladje...
01.04+++29.04---- :(

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 260
   RE: Obicaji i Danasnjica...
13.3.2010 16:34:40   
jasmin

IZVORNA PORUKA: leli§

dadada u pravu si za to. ja bih jos da dodam da 40 dana ima i u `islamu neka znacenje: oko predznaka sudnjeg dana i dolaska "dedzala", Musa a.s (Mojsije) je isao uz planinu 40 dana, i spustao se 40 dana...40 dana je popularno i prakticirano u Tabeeghi Jamaat grupi Muslimana i to se naziva chilla (ne odnosi se samo na post porodjajni period nego na bilo sta sto traje senkvencionih 40 dana) u nasoj tradiciji isto tako 40 dana nakon smrti se obiljezava...to je pokupljeno od Turaka nema utjelovljenje u Islamu (koliko ja znam, a moguce da sam pogresno informisana) a sto se zene i poroda tice post porodjajni period se u islamu zove nifaas---tokom tog perioda zena nema sexualne odnose sa suprugom (ali samo u periodu dok krvari---znaci ako prestane nakon 10-og dana, moze bez problema stupiti u odnos sa suprugom) ali 40 dana se spominje u jednom prenosenju Umm Salamah, spominje se da je zena u "pritvoru" (ovo pritvor se odnosi na post i molitve) u post porodjajnom periodu a taj period je maximalno 40 dana...taj post porodjajni period je isto tako period kada se o zeni vodi posebna briga kao o "bolesniku" odnosno o onome kome je potrebna pomoc. znaci stiti zenu tih 40 dana od napora, fizickih aktivnosti itd. za to da se ne izlazi iz kuce ili da posjete nisu dozvoljene ili nesto sl. nema utemeljanje u Islamu.


Ondje gdje se precizno u islamu navodi broj 40 je stvaranje covjeka.
Prenosi se od Ebu Abdurrahmana, Abdullaha ibn Mes'uda, neka je Allah zadovoljan njim, da je rekao: "Pričao nam je Allahov Poslanik, s.a.v.s., a on istinu govori i istina mu kao objava dolazi: Uistinu se svako od vas, u utrobi svoje majke, oblikuje četrdeset dana kao kap sjemena, zatim biva kao ugrušak isto toliko, zatim biva kao gruda mesa isto toliko, a zatim mu se pošalje melek pa mu udahne dušu i propišu mu se četiri stvari: propiše mu se nafaka, koliko će živjeti (edžel), kakva će djela raditi i da li će biti sretan ili nesretan. Tako mi Onoga pored kojeg drugog boga nema, neko od vas će raditi djela stanovnika Dženneta sve dok između njega i Dženneta ne bude koliko je lakat, ali će ga preteći ono što je propisano, pa će raditi djela stanovnika vatre i ući će u nju. I neko od vas će raditi djela stanovnika vatre, sve dok između njega i vatre ne ostane koliko je lakat, ali će ga preteći ono što mu je propisano, pa će raditi djela stanovnika Dženneta i ući u njega". (Buharija - poglavlje o kaderu i Muslim - poglavlje o kaderu)
Sto se tice 40 dana trajanja nifasa i ostavljanja namaza,posta i spolnog odnosa,to je samo u periodu dok zena krvari,cim prestane krvariti i pojavi se cistoca duzna je klanjati,postiti ako treba i moze stupiti u spolne odnose.Dakle,krvarenje moze nekada trajati manje,nekada vise od 40 dana.Ovo sto se zove chilla nije povezano s islamom.
Poenta je ovdje da smo se sve slozile oko toga da je 40 dana odmaranja jako pozitivno i neophodno za zenu,samim tim ju je Uzviseni Stvoritelj oslobodio fizickih ibadeta koje joj mogu otezati u periodu oporavljanja nakon poroda tj,namaz i post,ili pak hadz.Ono sto treba naglasiti jeste da ne treba vjerovati onako kako su mnogi vjerovali tj,da ce se nesto ruzno desiti ako izadjes prije nego prodje 40 dana,eh to u islamu nije dozvoljeno,jer moze biti sirk zato sto covjek vjeruje da nesto drugo,osim njegovog Stvoritelja utjece na njegovu sudbinu.:)user posted image user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 261
   RE: Obicaji i Danasnjica...
13.3.2010 16:44:02   
jasmin
IZVORNA PORUKA: ledy blue

Ma znate kako ja to dozivljavam..zene prije nisu imale prilike citati literaturu ..pisati...i svo njihovo kreativno izrazavanje svelo se na ''zastrasivanje'' , obicno su u cilju formiranja ''pogodnog'' oblika ponasanja buducih mama, a i djece koristile metode zastrasivanja ..pa izmisljala strasne pirce o nekim karabajma...morama...ogledalima i sl.

Ovo za neizlazak zene 40 dana poslije poroda sam cula, al sam takodje i cula da je zena u tom postporodjajnom periodu izuzetno osjetljiva pa je vjerovatno to bio cilj da se zena zastiti od raznih virusa ili bolesti koje mogu drugi da joj prenesu.

Za razne heklarske radove oko djecijih rucica apsolutno se ne slazem..al svako ima pravo izbora...samo bih napomenula  ako vec za to traze opravdanje u religiji neka ipak malo vise citaju...a posebno ako su u pitanju opravdanja kao to su dove koje one uce pa vezu cvorove...zanima me da li onda svaki put kada unesu dijete u kupatilo skidaju to...jer koliko znam nije primjereno sa tim dovama u bilo kom  izdanju ulaziti u wc..

A ono za poljupce djece..ma ja da imam bebu niko je nebi smio poljubiti...poludim kad vidim kako ljudi znaju biti bezobrazni pa svako uzme tudje dijete pa ga cmace a ni sam ne razmislja da ne nosi kakvu klicu..a da ne govorim o tome kako dodju da vide bebu a ne odu oprati ruke..pa tako sve namnozene bakterije po javnom prevozu zavrse na neduznoj bebici...



Sto se tice onih crvenih koncica koji se vezu u cvorove,dobro se pazite toga drage moje,mozemo sebi nanijeti stetu kakve nismo svjesni.Rekao je Allahov Poslanik:"Ko okači nešto tome je i prepušten". (Et-Tirmizi)
U drugoj predaji se navodi: "Ukbe b. Amir kaže da je došao u karavani sa deset ljudi kod Allahova Poslanika s.a.v.s. Poslanik je sklopio sporazum sa devetoricom, a sa desetim nije. Upitali su ga za razlog, a on im je odgovorio: "Na mišici mu je talisman". Čovjek je tada strgnuo zapis pa je Poslanik s.a.v.s. i sa njim sklopio sporazum, a potom rekao: "Ko objesi zapis počinio je širk." (Ahmed i El-Hakim)
Vec sam negdje prije o tome pisala,te i takve stvari sirk u islamu.Nadam se da nam je bitno da dijete cuva Onaj koji ga je stvorio,a ne neki koncic koji nije u stanju nista uciniti,osim stetu.


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu ledy blue)
Neposredna veza do poruke: 262
   RE: Obicaji i Danasnjica...
13.3.2010 17:53:53   
Anoniman
ja nisam makla 40dana i viseuser posted image boze mili nevolim se secati nikako al da su drugacije stvari bile i ja nebi cekala tih 40dana
Ali,stvar je bila takva da se A.rodio mali da su mi Strogo rekli u bolnici da mu niko nesmije priici tj.gdje ima puno svjeta da nesmije u zagusljivo,jer je bio mali i izlozen bakcilima ma sta ja znam.
Mah,kud me depresija pucala majko moja svi su me nervirali,samo sam plakala pa ja sam bila zombi nikome nije haman bilo ko meni ja sam svaka dva sat navijala sat da anela hranim bez obzira spavo ili ne.Da luda sam bila al sto,zasto sto je bio maji mene bilo svega zivog strah.
Samo sto zaspim zvoni sat za budjenje tako je bilo pola mjeseca skoro bila sam ujutro ko zombi.
Uhh,majko moja .
Posle 40sam izasla malo kod majke stare od mm .nene.
Pa onda nakon skoro dva mjeseca prosla dok je A.malo poceo napredovati kad je imao normalnu kg.3kg.tad sam otisla kod mame jesam je zeljna bila:(
Al eto,sve bude i prodje
Mada se kajem zbog,pun o stavri kad vratim fil unazad al nisam imala pojma niocemu,bolje rec nisam znala nista svega me bilo strah pa sta sam puta znala otic dokt.djete odnijet zdravo pravouser posted image eh,stas ....
Ja sam za da se izadje van da se neceka 40opet na svakom je da odluci,sam za sebe glupo je govorit uopste o tome,jer ako se osecas dobro,kao i bebi zasto sjedit u kuci.Ako ne boze moj,neka sjedi kuci kao jauser posted image
Eh,kad bi imala i ako se ikada budem odlucila na drugouser posted image nece mi vala biti ovako,i da mi svak;ziv soli pamet sta,i kako da radim!!
Barem cu znati,ako nista drugo i bit ce puno lakse nego s prvim djetom.
Eto,neko ima i neosjeti s prvim djetom nista a dok neko propati dobro dok ga digne na none.
Samo,Bogu dragom mogu zahvalit na svemu najvise na saburli sto mi je dao pa sam ja to ipak sve progurala uz Pomoc Boga i mm.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 263
   RE: Obicaji i Danasnjica...
13.3.2010 18:13:43   
rose 87

"ako jedem jabuke u trudnoci beba ce biti lijepa"
"40 dana nakon poroda kada budem dojila djete,da ga prscem mlijekom ne bil bilo bijelog tena???i to doda mi na kraju ZATO JE KOD MENE BEBA KO SNIJEG BJELA...

joj ovo za mlijeko su i meni govoriliuser posted image ,evo ga rumen ko jabukauser posted image a stalno ga brisala kad bi i slucajno kapnulo da mi uvijek bude cist


_____________________________

Mamino sunce - 26.12.2009
Mamin smjesko - 20.01.2015

(odgovor članu elkina_mala)
Neposredna veza do poruke: 264
   RE: Obicaji i Danasnjica...
8.4.2010 15:33:40   
mimh
user posted image user posted image što se ismijah,kad sam bila prvi put trudna mama mi je najbolje objasnila čemu služi tih 40 dana-odmaranju i nikakve veze nemaju ni s čim drugim, ako se osjećaš dobro idi šetaj, radi ako ne lezi
eh sad što mi to nije uspjelo je druga priča, ona tad nije mogla doć kod mene, ja sama, pa još skoro svaki drugi dan u bolnici, a žene navalile majko draga, najradije bi im vrata zalupila pred nosom, šta puta nisam otvorila i slagala da spavam majko draga,
još kad mi dođu, pa očekuju kafu, sok, kolače još ako može domaće, a kažu mi lezi, odmaraj trebaš ležat pobila bi ih sve, što ste dolazile uopće
bar da dijete zabave, nego i njega moram nosati sa sobom jer ima grčeve
zato se sad s Božijom pomoći unaprijed pripremam za tih 40 dana da se mogu posvetit svojoj djeci, nadam se da ću uspjeti

(odgovor članu rose 87)
Neposredna veza do poruke: 265
   RE: Obicaji i Danasnjica...
8.4.2010 15:37:03   
mimh
40 dana nakon poroda kada budem dojila djete,da ga prscem mlijekom ne bil bilo bijelog tena???i to doda mi na kraju ZATO JE KOD MENE BEBA KO SNIJEG BJELA...

joj ovo za mlijeko su i meni govorili ,evo ga rumen ko jabuka a stalno ga brisala kad bi i slucajno kapnulo da mi uvijek bude cist


hahahah, mi svi prebijeli u porodici pa nikad pocrnit ja muke majko draga, uvijek s mora dođem samo crvena, da mi je preplanulu boju-pitaj je znal receptuser posted image user posted image user posted image user posted image šta treba radit da beba ne bude bijela ko snijeguser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu mimh)
Neposredna veza do poruke: 266
   RE: Obicaji i Danasnjica...
8.4.2010 15:45:48   
SailorMoon
[user posted image user posted image
[/quote]



< Poruku je uredio SailorMoon -- 8.4.2010 15:51:22 >

(odgovor članu mimh)
Neposredna veza do poruke: 267
   RE: Obicaji i Danasnjica...
8.4.2010 15:46:14   
škorpija
mimh trebala si tatu naći crnog i tamnoputog pa bi i beba valjda takva bilauser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu mimh)
Neposredna veza do poruke: 268
   RE: Obicaji i Danasnjica...
9.4.2010 8:46:27   
mimh
trebala si tatu naći crnog i tamnoputog pa bi i beba valjda takva bila

hahhaha, možda al sad je kasnouser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 269
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  7 8 9 10 [11]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 9 10 [11]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *