|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:34:15   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: jagodicabobica

Uh sto se nacitah gluposti i praznovjerja sva sam se najezila od muke.
Ja bila trudna 6 sedmica i odmah mi svekrva pocela pametovati o obicajima uh.
Kaze mora se klati kurban, reko haj dobro ako tako zelite, eh treba zvti i hodzu to u roku 7 dana da uci djetetu, Reko haj pase i to (mada znam da cu trebati samo svoj mir a ne iskupljanje hodza i rodbine) E kad mi je rekla da ce osisati djete i vagati kosu pa podjeliti toliko zlata koliko tezi kosa, e tad sam eksplodirala. Rekla sam da od toga nema nista da djete nedam dirati i da to mogu zaboraviti.



Jagodicebobice, oprosti, ali sve ovo što su oni htjeli su zapravo islamski propisi vezani za novorođenče.  Ja sam ih ispoštovala osim šišanja bebe (to mi je izgledalo strašno), pa smo MM i ja samo podijelili sadaku umjesto toga!

Nažalost, mnogi ljudi miješaju običaje i vjerske propise... pa za običaje tvrde da su propisi i obrnuto.

(odgovor članu jagodicabobica)
  Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 15:35:20   
Golubica
Kao sto vec neko rece, i mojoj su Asji uvijek davali jaja i secer kada smo gdje isli u goste. Jaja kao da bude napredna, okrugla, hehe, a secer da bude slatka. Ma i nisam se na to pretjerano ljutila, hehe. Jos imama zalihe secera u kuci, hehe. Salim se malo.
A glupost koju su mi pricali je sljedeca: Naime, obzirom da imam u familiji nekoliko bebica Asjinog uzrasta, govorili su mi da bebe ne stavljamo jednu pored druge, kao navodno mala djeca ako se stave jedno pored drugog, mogu poslije ne htjeti pricati, tj. ostat ce nijema. Hehehe, pa onda bi generacije i generacije bile nijeme, sjetite se samo bolnica i da su bebe jedna pored druge cesto, a kamo li blizanci koji su takodjer jedno uz drugo, hehe. Sve same ljudske gluposti. Ah ja ima jos, ono dici dijete iznad peci, sto ne znam cilj toga, ili cak iznad televizora, hehe.


_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 16:11:07   
jagodicabobica
E ping pong to meni niko nije radio niti sam cula ikad prije za to imam 29 god. <sa svim sam se slozila ali da meni zena sa 65 godina i sa jednim mozdanim udarom sisa djete makazama ma nesnijem ni da pomislim.  Kaze to je obicaj.............

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 16:16:30   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Golubica

Kao sto vec neko rece, i mojoj su Asji uvijek davali jaja i secer kada smo gdje isli u goste. Jaja kao da bude napredna, okrugla, hehe, a secer da bude slatka. Ma i nisam se na to pretjerano ljutila, hehe. Jos imama zalihe secera u kuci, hehe. Salim se malo.
A glupost koju su mi pricali je sljedeca: Naime, obzirom da imam u familiji nekoliko bebica Asjinog uzrasta, govorili su mi da bebe ne stavljamo jednu pored druge, kao navodno mala djeca ako se stave jedno pored drugog, mogu poslije ne htjeti pricati, tj. ostat ce nijema. Hehehe, pa onda bi generacije i generacije bile nijeme, sjetite se samo bolnica i da su bebe jedna pored druge cesto, a kamo li blizanci koji su takodjer jedno uz drugo, hehe. Sve same ljudske gluposti. Ah ja ima jos, ono dici dijete iznad peci, sto ne znam cilj toga, ili cak iznad televizora, hehe.



idiotizam pravi, čuj ostaće nijema. Da i ja sam cula tu glupost.
A to s jajima je pravo user posted image  , mislim nidje veze
Moja familija je malenoj davala novac kad bi prvi put otišli (onako, ne zbog običaja) a jaja daje familija od suprugauser posted image user posted image user posted image  najlakše tako, par jaja  1-2 KM user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 17:37:14   
Golubica
Ma gluposti zive, znalo mi doci da DOMACINA opucam onim jajima na vratima kada kuci krenem. Hehe

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:14:35   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Golubica

Ma gluposti zive, znalo mi doci da DOMACINA opucam onim jajima na vratima kada kuci krenem. Hehe


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:20:41   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: ena23

naj obicaj: djete kad se osuneti, da se ne bi vrjedjalo, treba vezati za dasku....



user posted image user posted image user posted image user posted image


dobro je što je kod mene curica garant bi i ovi moji (mislim femily od mm) izvalili tak nešto

a vezano za oblikovanje glave,  svekrva rekla mojoj mami za malenu kad se tek rodila trebalo bi joj oblikovat glavu... ko nešto rukama, allah sellamet
veli mi mama, onako sva u panici da ne ostavljam malenu nasamo sa svekrvom.
E  neznam kom sam se više smijala izbezumljenoj mami ili svekrvinom izvali

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:25:28   
scarlett
Golubice dobro sam se sad ismijala, odmah sam zamislila neke ljude s jajima na glavi, pa i svoje ukućane. Sad vidim šta i mene čeka!
Al eto, kontam nešto, bolje im je i popustiti, nego da kažu kako mi mladi ne damo sebi reć.

< Poruku je uredio scarlett -- 5.5.2009 18:27:37 >

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:28:43   
veeseelaa
a dal iko vjeruje da se dijete može ureći?!
ja sam čula za neke slučajeve kad dijete bezrazložno kao plače i onda se djetetu prouči određene dova iz Kur'ana i djetetu bude bolje

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:36:01   
mamine oci
urok postoji to je istina zavisi kako ko i u kolikoj mjeri vjeruje ali urok nema veze sa obicajima i neprimenjivati nesto sto bake kazu nekaze se za dzabu babske prixce a dova je najbolji lijek za sve pa i urok.

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:36:54   
MELLI
Ma može umrijeti od uroka
Moraš dijete provući kroz muške hlače tri puta i ne znam ti kakve vračke izgovoriti ili mu nema spasa  user posted image

eto to su ti meni govorili

Kasnije ako nađem vremena napisat ću vam još ovih "korisnih" savjeta

< Poruku je uredio MELLI -- 5.5.2009 18:37:47 >

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 18:40:21   
veeseelaa
ja sam skoro bila na jednom rodjendanu i jedna od prisutnih nabakamila ugljem malog po čelu eto kao da ga neko ne urekne, meni šega a malenom uši ... samo što ne poletiuser posted image  

(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 20:00:18   
Babyy
meni je preneki dan komsinica koja ima 4 djece rekla.. da tri puta operem djetetu lice s vodom iz wc solje.. da ga nebi mogao niko ureknuti..ZAMALO SAM JE PLJUNULA ...
user posted image

_____________________________

ANDINO 03.03.2009 DuSa MoJe DuSe

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 20:15:10   
sheri
strasno!!!!

(odgovor članu Babyy)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 21:03:33   
MELLI
Bože sačuvaj!!!!!!!!!!!!!
Joj ja sam se naslušala tih savjeta i na većinu od njih mi se želudac grči.
Savjeti tipa

- povijaj  - za lijepe noge,(a strpaj dijete u dubak sa tri mjeseca)user posted image user posted image
- ne gledaj dijete iz mraka - prepašće se,već prvo odstoj na svjetlu,pa onda gledaj dijeteuser posted image user posted image user posted image
- mora dijete u dubak/hodalicu- pa kako će naučiti hodati
- obavezno oblači odjeću naopako,i veži kakav crven konac oko ruke djetetu- da ga ko ne urekneuser posted image user posted image user posted image
- dijete mora jesti sve i svašta od trećeg mjeseca- da se navikne na ukuseuser posted image

Najbolji koji sam u zadnje vrijeme dobila bio je :
- nahrani dijete grahom(u prvih 15 dana života ) da ne bi imalo problema sa grčevimauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Neko je spominjao i ono dizanje djeteta iznad šporeta,uh što se meni na to kosa jedne prilike digla na glavuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Nešto kao pogledaju u nokte da se dijete ne urekne ,pa onda ga ogriju na šporetu.
Mislim,halouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Babe gatare,koji je ovo vijekuser posted image user posted image user posted image ?Joj ,evo opet sam se nanervirala.

Neki dan sam pred jednom tetkom spomenula da moram Harisu ošišati ove tri dlake na glavi,jer mi je pravo smiješan sa njima,pogotovo kada puhne vjetar,a ona,u čudu se ibreti,kukumače ,ko da sam rekla da ga moram ne znam ti šta.Strogo mi je zabranilauser posted image user posted image da to odradim prije prvog rođendana,radi dječije nafake, valjdauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Još kad si ko da za pravo da me počasti onom čuvenom: "uh, tebe što se praviš pametna,ja sam ti bona odhranila dvoje,pa šta im eno fali, tako se mora.user posted image user posted image user posted image

Eto uključiću se ja opet garant na ovu temu,nego nemam sad kad,a i ne mogu se sjetiti svih budalaština.user posted image

Evo još samo jedan dok mi je naumpao
Nakon dugotrajne i mučne rasprave oko ishrane,moja sveki popuser posted image i kaže meni,kako se mi pravimo previše pametni s tim dojenjem,i kako ja griješim što kao i ona ne hranim od trećeg mjeseca, kao imaćemo se kad kajati...Evo gledaj , kaže ona,koliko mladih danas oboljeva od rakauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .(halo,gospođo,tu generaciju o kojoj ti pričaš,odhranili ste vi)user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Dok se sjetim još kojeg bisera/običaja javim se.
Ne gubite živce na ovom,trebalo bi biti smiješnouser posted image user posted image user posted image user posted image


(odgovor članu sheri)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 21:20:01   
ena23
Uuuuuuuh to su ti nepokolebljive cinjenice... to da dojenjem izazivas, tobe ja rabi, rak kod djeteta... e fakat vecu glupost nisam odavno cula, svaka joj cast kad sastavi ta dva pojma, da mi je zaviriti u tu glavu pa viditi sta se tu desava???

Da Bog da se opametila pa mucnula malo tim klikerima...

a tebi meli mogu samo pozeljeti svo strpljenje ovog svijeta i konjske zivce da sve te pametne izdrzis i ostanes normalna...


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 21:44:02   
žana o8
Ja sad dođoh sa jedne takve svađe sa svojom familijom , jer su Žani probali malo čokolade strpati u usta dok ja ne gledam. Ma popuser posted image sam, na vrh glave su mi se popeli oni sa tim svojim savjetima tipa kako smo mi othranili djecu, moraš navikavati na okuse i sl. A kad me u čudu pogledaju što nisam dala "vodice od graha", i Žanu sažaljivo pogledaju , kao pati se djete gladno.... uh , jesam ljuta user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 21:46:03   
MELLI
ja tebe ženo nasikirauser posted image user posted image user posted image user posted image
Ma nije ona rekla da djeca dobijaju rak zbog dojenja,nego mi novopečene mame previše pametujemo,pa ne damo da djeca jedu ko insani,nego sve po nekim knjigama djecu odgajamo.
Omladina obolijeva,mladi ljudi pate od koje kakvih bolešćuga,to je ona rekla,a ni ja ne kontam kako poveza moju generaciju,sa generacijom moje djeceuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 21:49:41   
MELLI
IZVORNA PORUKA: žana o8

Ja sad dođoh sa jedne takve svađe sa svojom familijom , jer su Žani probali malo čokolade strpati u usta dok ja ne gledam. Ma popuser posted image sam, na vrh glave su mi se popeli oni sa tim svojim savjetima tipa kako smo mi othranili djecu, moraš navikavati na okuse i sl. A kad me u čudu pogledaju što nisam dala "vodice od graha", i Žanu sažaljivo pogledaju , kao pati se djete gladno.... uh , jesam ljuta user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

tog mi je graha pun...
Što svi vjeruju u to kad dijete pojede "ćasu" graha da se jadno tek tad najelo.
Meni je jedna rekla da ću sa grčevima patiti sve dok mi dijete ne bude jelo grah,već sam gore spomenula.Ona je svojoj bebi dala sa 15 dana i eno ništa joj ne faliuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 21:53:37   
ena23
Ma ocito da se ne odvija bas puno hemije u mozgovima ovih nasih, ma vjeruj smirila sam se malo, kad sam cula kakvih sve provala ima, kontam se hvala Bogu pa bar ne zivimo blizu familije, nije svakodnevnica da neko soli pamet...

nisi ti mene nasikirala gaga moja, nista ne brini, samo neko moze ostati hladan na takve komentare i ono "na jedno udje na drugo izadje" a ja budala sva se ospem od neke muke... ja bi da je svako, pa i stare nene, modernog i ne-ogranicenog umauser posted image


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Obicaji i Danasnjica...
5.5.2009 22:04:39   
Golubica
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

a dal iko vjeruje da se dijete može ureći?!
ja sam čula za neke slučajeve kad dijete bezrazložno kao plače i onda se djetetu prouči određene dova iz Kur'ana i djetetu bude bolje






Koliko je tacno ne znam, ali sam se uvjerila da ucenje dijete smiri i da prestane plakati. Zato cesto i mozete vidjeti dijete sa CRVENOM vrpcom oko ruke.


_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Obicaji i Danasnjica...
6.5.2009 11:28:18   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: ena23
treba kupiti besiku i ljuljati dijete jer tako bolje zaspi...


tih ćeš se priča naslušati još koliko ti duša želi. Ali evo recimo ovo što sam izdvojila ima smisla i nije babska priča, a korijen ima u medicini. Ako dijete jako plače, te se ne smiruje ni u majčinom naručju koja ga ljuljuška, treba potražiti pomoć ljekara jer može ukazivati na neki od neuroloških problema.
Znači, ritmički pokreti smiruju normalno razvijenu bebu bez ikakvih zdravstvenih problema.

Što se tiče fontanela, one ne smiju baš prerano zarasti, to može biti čak alarm za uzbunu, sada sam zaboravila ali zatvaraju se od 8 mjeseca do 18 mjeseca života. Svako zatvaranje ranije ili kasnije može biti znak da nešto nije kako treba.

Za povijanje dijeteta su upravu u dijelu koji kaže da samo sebe prepadne. U biti, beba u tom periodu nema kontrolisane pokrete, s toga je svako trzanje u snu budi. U stomaku je beba plivala, ne treba to zaboraviti.
To dakako ne znači da se dijete mora i treba povijati, ali u bolnicama upravo to rade.

Ti uglavnom samo polako i bez nervoza.

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Obicaji i Danasnjica...
6.5.2009 13:32:52   
simba
e boze dragi sto se ismija jesu to starinski običaji tako je valjda prije bilo....i zao mi te dijece koja su prosla kroz to.Danas je drugačije ljudi su obrazovaniji i niko se vise gotovo toga ne pridrzava pa su nam eto hvala Bogu opet dijeca normalnauser posted image ....eh i meni su govorili de ovako de onako a ja samo po svom...najsmjesnije mi je ovo sto se dijete veze za dasku kad se osunetiuser posted image user posted image ,uh hvala bogu pa zivimo u drugom vijeku...jer danas i to sunecenje nije kao prije...sve se izvodi hirurski i prije zaraste.A ovo sto ti je komsinica rekla da se dijete umije 3 puta vodom iz wc šolj...e stvarno nemam komentara bas je ona svoju dijecu time umijevala???????? srca slatkauser posted image user posted image
a st se tiče uroka to bi mogla biti posve druga tema i to postoji.....u to vjerujem jer sam eto i dozivila kad mi dijete nije umrlo da svekrva nije dosla i počela mu učit sureta iz kur"ana.Eto kad smo nalaze vadili sve je bilo ok.a o tome drugom prilikom jer jos se nezelim sjecat te scene.


_____________________________

Moj sin RIAD, Moj zivot novi!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Obicaji i Danasnjica...
6.5.2009 14:03:37   
Suzana
Ja svega se načitah, i bolje je da ne komentarišem... user posted image user posted image user posted image

Ja se na svu sreću nisam susretala sa ovim stvarima, a ne znam kako bih reagovala u tim trenucima!



_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu simba)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Obicaji i Danasnjica...
6.5.2009 15:19:43   
dina_89
Ne valja trudnici…
- Ne valja trudnici ubiti zmiju  djetetu će smrdjeti usta,
- Ne valja trudnici gledati u otvoreni plamen - beba će imati crveno lice,
- Ne valja trudnici jesti ribu - bit će nemirno dijete,
- Ne valja trudnici sjediti na pratljači - rodit će nakaradu,
- Ne valja trudnici prelaziti preko loze ili konopca - ugušit će se beba u porodu,
- Ne valja trudnici vraćati se - imat će težak porod,
- Ne valja trudnici perutati živinu - dijete će imati kožnu bolest,
- Ne valja trudnici jesti načeto voće - dijete će biti krastavo,
- Ne valja trudnici nositi u krilu jaja - dijete bude slinavo,
- Ne valja trudnici dolijevati vodu na vodu - dijete će dobiti dječju kilu,
- Ne valja trudnici prelaziti preko noža - dijete ce imati zečju usnu (rasječenu usnu),
- Ne valja trudnici jesti buljke (kokošiji želudac), dijete će imati velike usne,
- Ne valja trudnici da sjedi na pragu - bit će težak porod,
- Ne valja trudnici jesti orahe - dijete će imati lišajeve,
- Ne valja trudnici gledati mrtvaca - dijete će biti žuto.
- Ne valja da mačka prođe trudnici između nogu - bit će dijete dlakavo



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

08.06.2009 godine -nasa princeza & Sarah &

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *