|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 12:55:00   
amela2208
Pozdrav svima,
Ja sam isto postila dok sam bila trudna (4-5mjesec). Hvala Allahu super mi je prosao Ramazan bez problema.
Postila sam i dok sam dojila na temperaturama vecim od 40C pa smo i taj Ramazan ispostili bez problema.
Ja mislim da je vazan nijet i odlucnost ostalo je od Allaha.
Ujedno svim Muslimanima Ramazan Mubarek Olsun!!!

_____________________________

Sara&Mohammad

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 12:58:19   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: amela2208

Pozdrav svima,
Ja sam isto postila dok sam bila trudna (4-5mjesec). Hvala Allahu super mi je prosao Ramazan bez problema.
Postila sam i dok sam dojila na temperaturama vecim od 40C pa smo i taj Ramazan ispostili bez problema.
Ja mislim da je vazan nijet i odlucnost ostalo je od Allaha.
Ujedno svim Muslimanima Ramazan Mubarek Olsun!!!

user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu amela2208)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:10:41   
amela2208
user posted image

_____________________________

Sara&Mohammad

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:29:36   
Dz3ni
Bez uvrede ikome, ali moje mišljenje je da je van pameti postiti u trudnoći i to još po ovoj vrućini. Nikakvi principi, ideologija ili vjera mi nisu važniji od mog djeteta...neka shvati kako ko hoće, to je ipak samo moje mišljenje. user posted image

(odgovor članu amela2208)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:32:41   
veeseelaa
i ja slično mislim..... 

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Dz3ni)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:33:07   
amela2208

IZVORNA PORUKA: Dz3ni

Bez uvrede ikome, ali moje mišljenje je da je van pameti postiti u trudnoći i to još po ovoj vrućini. Nikakvi principi, ideologija ili vjera mi nisu važniji od mog djeteta...neka shvati kako ko hoće, to je ipak samo moje mišljenje. user posted image

user posted image

_____________________________

Sara&Mohammad

(odgovor članu Dz3ni)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:34:28   
mamine oci
svako ima pravo na svoje misljenje user posted image po vasem mi koje postimo smo lude i nemo brigu za bebu koju nosimo,Allah zna najboljeuser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:36:45   
veeseelaa
a joj, ne mislim tako

mamine oči, znaš da ne mislim
nego smatram da trudnica ne treba postiti, ipak nosi bebicu kojoj je potrebno mnogo toga tokom dana, još po ovoj vrućini, to je moje mišljenje, bez ljutnje

< Poruku je uredio veeseelaa -- 20.7.2012 13:37:21 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:39:33   
mamine oci
ne mislim na tebe nego je zena napisala "van pameti" sto u prevodu znaci ludauser posted image ja sam zapostila ukoliko se budem osjecala lose nikada nebi ugrozila ni svoj ni bebin zivot, ali tek je prvi dan odlucno se osjecam na sehur sam unjela dosta i tecnosti i vitamina i Allah da olaksa svima i koje nisu trudniceuser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:40:46   
Dz3ni
Ma kakvom prevodu, nisam ni pomislila da ste lude, ali to je samo moje mišljenje user posted image Nećemo sad izvlačiti iz konteksta.

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:42:19   
mamine oci
ma sve je ok ,onaj ko moze nek posti ko ne opravdano, na kraj krajeva sami odgovaramo za svoje postupke user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu Dz3ni)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:50:13   
Super Beba
Nisam postila 2 prethodna ramazana...Prvi bila trudna, drugi dojila...Ja sam ocijenila da ne bih bila sposobna za post, pogotovo jer je dan bio dug...A pri tom sam dojila na zahtjev, a mali nije pravio razmak veći od 2h...
Zato sam se ovom ramazanu posebno radovala i radujem :)

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:52:48   
veeseelaa
ma svak nek radi kako želi, ja nisam osudila nikog, rekla sam kako ja mislim i gledam na svoju trudnoći i post
iskreno ne zanima me šta ko tamo radi, možda da mi je sestra il snaha u pitanju a vako idi begaj user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:55:38   
ananas_ze
Allaah nikoga ne zaduzuje preko njegovih mogucnosti, i hvala Mu na tome, tako da nemamo sve isti organizam, koji ce itekako reagovati ukoliko mu post bude skodio, olovku u ruke pa zaokruzi propustene dane posta i naposti, cist racun- duga ljubav-uvijek bilouser posted image

_____________________________

Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom a zemlja obnavlja proljećem.


S~proljeće~ 05.04.2014.
S~zvijezda smijalica~ 06.03.2017

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 13:58:22   
mamaajna
moj Iman se rodila prvog dana ramazanskog bajrama,citav sam ramazan prepostila,bio je august i nije mi bilo tesko jer sam bila u kuci tada nisam radila,ona se rodila s 4550g.postila i 2 godine kad sam je dojila,znaci nije bila mala beba mogla sam je zavarati ostalom hranom i tekucinom.da je bila bebica vjerovatno nebi postila jer ti treba tekucine da bi imala mljeko.mislim da je rasprava suvisna jer trudnice i doilje nisu obavezne,znaci po zelji,s tim da napostis poslje.znaci musliman nesmije ugroziti niciji zivot a kamoli svoj,znaci ako dobro podnosis ok posti ako ne odgodi.

za muslimana je zabranjeno sve sto steti organizmu,pa i pusenje jer ako preselis od raka pluca,to je ravno samoubistvu.
svak ce za sebe odgovarati pred Allahom

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 14:05:16   
Dz3ni
Ma svi se slažemo oko istoga, da je shvaćanje i doživljaj vjere individualna stvar. Ako sam rekla da je post u trudnoći po mom mišljenju van pameti (a za koje su se svi zakačili), to znači da JA lično nikad ne bih jer ne želim da rizikujem da svom djetetu uskratim bilo šta (što ne mora automatski značiti da bi uskratila i kad bi postila) i ne znači da mislim da ste lude i nemajke ili šta već... Poštujem ko ima volju, želju i snagu za taj čin, ali opet naglašavam: JA LIČNO se ne bih usudila i MENI je van pameti jer ne bih da rizikujem. Eto da prevedem da se ne izvlači iz konteksta.
A što se mene tiče vala neka posti ko god hoće i mimo Ramazana, neću a reći, šta me briga user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 14:17:07   
Lejla Ka
Trudnica i dojilja nisu dužne postiti ako se boje za sebe i/ili za svoje dijete. Dužne su napostiti onoliko dana koliko nisu postile u neko drugo vrijeme kad strah za sebe i/ili dijete prestane.
Trudnica ili dojilja koja se osjeća sposobnom da posti treba da posti.

Ženi je data olakšica da može da odluči prema vlastitom osjećaju, i preporučljivo savjetovanju sa ljekarom da li može postiti u ovim posebnim situacijama.

To da li je nekome van pameti da se posti u trunoći ili van pameti da neko ne posti je stvar prioriteta i značaja određenih pojmova u životu. Objektivno gledano, i jedan i drugi stav su jednako vrijedni. I to zapravo u opće nema veze sa temom. Nekome je post toliko važan da će ga propustiti samo u ekstreno problematičnim situacijama. Nekom drugom nije važan i on će ga se odreći i za najmanji razlog. Neko ne posti zato što puši, neko posti i kad radi ili putuje u ekstremno teškim uslovima. To je sve do naših prioriteta u životu.

O tome kako i koliko ustezanje od hrane i pića tokom dana ima na nerođenu ili bebu koja doji bi trebalo raspraviti sa nekim ko se tim stručno bavi.
Smisao ove teme bi trebao biti u tome da oni koji su u nedoumici oko propisa koji postoje potraže savjet, nikako u tome da se iznose lični stavovi dali da se posti u trudnoći i tokom dojenja ili ne.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 14:33:30   
Super Beba

IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Trudnica i dojilja nisu dužne postiti ako se boje za sebe i/ili za svoje dijete. Dužne su napostiti onoliko dana koliko nisu postile u neko drugo vrijeme kad strah za sebe i/ili dijete prestane.
Trudnica ili dojilja koja se osjeća sposobnom da posti treba da posti.

Ženi je data olakšica da može da odluči prema vlastitom osjećaju, i preporučljivo savjetovanju sa ljekarom da li može postiti u ovim posebnim situacijama.

To da li je nekome van pameti da se posti u trunoći ili van pameti da neko ne posti je stvar prioriteta i značaja određenih pojmova u životu. Objektivno gledano, i jedan i drugi stav su jednako vrijedni. I to zapravo u opće nema veze sa temom. Nekome je post toliko važan da će ga propustiti samo u ekstreno problematičnim situacijama. Nekom drugom nije važan i on će ga se odreći i za najmanji razlog. Neko ne posti zato što puši, neko posti i kad radi ili putuje u ekstremno teškim uslovima. To je sve do naših prioriteta u životu.

O tome kako i koliko ustezanje od hrane i pića tokom dana ima na nerođenu ili bebu koja doji bi trebalo raspraviti sa nekim ko se tim stručno bavi.
Smisao ove teme bi trebao biti u tome da oni koji su u nedoumici oko propisa koji postoje potraže savjet, nikako u tome da se iznose lični stavovi dali da se posti u trudnoći i tokom dojenja ili ne.



LejlaKa, poštujem tvoj stav, ali ja ću ipak citirati Višnju i njen post, jer mislim da je upravo to smisao ove teme. Ne mogu ja nekom dati stručni stav da li treba postiti u trudnoći ili ne (nit sam doktor nit ulema).

I s druge strane, mislim da je vrlo jasno šta Kur'an kaže o postu u trudnoći i za vrijeme dojenja. I zna se ko to tumači, a sve je fino i rečeno. Na nama je da odlučimo i izaberemo.


IZVORNA PORUKA: Visnja RR

mislim da sam davno rekla da se suzdrzite od raznih citiranja jer sve ste vi mudre i pametne zene sa bogatim iskustvima ... i ovaj forum je s ciljem da se razmjenjuju iskustva ...
vjerski sajtovi i knjige su tu da svima koje zanima daju saznanje koje nemamo a zelimo imati kada je vjera u pitanju...pa je pohvalno ako se posjecuju i iscitavaju ...
ali ovdje cemo razmjeniti iskustva iz nasih zivota, kako smo to mi radile... jesmo ili nismo!...
nema potrebe za tenzijama samo molim da se pridrzavamo pravila foruma...
Hvala na razumjevanju!




_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 18:27:43   
ljubicica5
Islam je vjera u kojoj je sve jasno objasnjeno, nema tabu tema. Sve o svemu se zna; i pravila i propisi.
Sto se posta tice, ukoliko on ugrozava vase zdravlje ili zdravlje vase bebe zabranjeno vam je postiti. To je olaksica od Gospodara. Ukoliko ne znate hoce li post ugroziti vas ili bebu- posavjetujte se s vasim ljekarom. Ukoliko ne budete mogle postiti- lijepo napostite poslije i taman. U svakom slucaju, zelim svima da vam zazelim da sto uspjesnije provedete Ramazan, da se okitite morem sevapa i dobrih djela, a da nam se grijesi oproste. Ramazan mubarek olsun :)

< Poruku je uredio Skvo RR -- 20.7.2012 23:42:57 >

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 23:24:26   
Anoniman
da li trudnica moze posteti -da moze
da li hoce -svakako odlucuje sam kao i ostale koje nisu trudne a zbog jednih ili drugih razloga ne poste

cujem svasta ne moze se posteti , mogu bubrezi da odu , zbog nedostatak tecnosti, moze se razboleti , moze omalkrviti, padnuddi u nesvijest
pa Allah dz.s je i zelduac od mesa stvorio a preziva meso ( ono koje pojedemo), pa ON je dao i bolest i smrt Negova sila najvecca On kaze budi i bude
odluka je nad nama , svako zna za sebe nema prisile


< Poruku je uredio Skvo RR -- 20.7.2012 23:42:12 >

(odgovor članu ananas_ze)
  Neposredna veza do poruke: 120
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 23:25:55   
Alma_27
Nismo sve iste. Nemamo isi organizam, krvnu sliku, navike u jelu i picu, zdravlje u trudnoci. neko mozda ima problema sa pritiskom, secerom, bubrezima... Najbolje je posavjetovati se sa ljekarom. Da li on/ona misli da moztete biti toliko toliko sati bez vode i hrane.



< Poruku je uredio Skvo RR -- 20.7.2012 23:41:38 >

(odgovor članu ananas_ze)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
20.7.2012 23:39:47   
Skvo RR
Molim cjenjenje i postovane forumasice da ne kvare ovako lijepu temu. Razmjenjujte vlastita iskustva, vise o iskustvima , a manje o sistemu ja tebi, ti meni.

Ide pod kljuc dok obrisem postove koji nisu normalni. Uhvati me nekada strah od foruma.

LP


< Poruku je uredio Skvo RR -- 20.7.2012 23:40:31 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
21.7.2012 12:33:32   
seka23
Ja sam u 5. mjesecu, i cijeli dan sam aktivna znaci odradim svojih osam sati i kad dodjem doma sve do aksama ne sjednem, strasno me pece savjest sto ne mogu postiti, ali zaista mi treba puno snage i energije Allah najbolje zna. Stoga smatram da je kod svakog drugacije i nemamo pravo suditi nikome.user posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
22.7.2012 23:12:56   
mykica
Ne znam odkud ovolike tenzije uvijek na temama. Svaka ima pravo da misli kako želi. Ovdje smo valjda samo da razmijenimo svoja iskustva, koja bi mogla pomoći nekome drugom. Stav islama znamo prema trudnicama, sad je na svakoj da odluči kako će. Ja imam 3 primjera iz svog bližeg okruženja gdje su žene postile u drugom stanju. Jedna je bila tek u 2 mjesecu trudnoće i odlično je podnijela post a i beba se razvijala bez ikakvih problema. Druga je bila u 5 i također super podnijela čak joj se željezo nakon tog mjeseca popravilo. A treća nije ni znala da je trudna i ispostila je bez problema.

(odgovor članu seka23)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: POST u trudnoci.... da ili ne?
22.7.2012 23:27:29   
enno
Hajde drage dame...neka posti ko moze a ko ne moze, neka napostiti kasnije. Ja sam prosle godine postila a bila sam trudna. Sad ne postim jer moja beba je mala a jos doji. Da nam Allah oprosti nase grijehe i da nas uputi na pravi put. Amin.

(odgovor članu mykica)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *