|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 10:18:45   
sirnica
Hvala, draga Leva, koristila sam ja njih prije par godina i bilo mi je malo bolje, ali čim sam prestala opet sve po starom, tako mi je bilo i sa svakom drugom terapijom. Čim prestanem piti ciklus se produži i opet sam na istom. Ne znam više ni sama, kao da nema nekog trajnog rješenja. Kile se lijepe, a gladna hodam, hirzutizam pojačan, maste se kosa i koža, iscjedak iz dojki od prolaktina- najbolje sam se osjećala onih 6-7 mjeseci poslije poroda, ali ne mogu se ni porađati svake druge godine, znači opet nije trajno rješenje.

_____________________________

sve mamino 17.3.2008. i 17.6.2013.

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 10:29:01   
bebica1989

IZVORNA PORUKA: mina minka

iz tuzle
a ti
jedino postomuser posted image


travnik,moze nije problem,samo da pomogne

snowrose,meni je ova knjiga pouzdana 100%,
ova biljka sadrzi generatore hormona, zato je ona korisna za regulisanje hormona,a u skladu s tim i odrzava hormonalnu ravnotezu.Ako ga uzimaju zdrave osobe,to nece imati stetne posljedice na ravnotezu hormona,vec ce unaprijediti proces apsorpcije i sagorevanja hrane.

divlji bosiljak se koristi u obliku cajnog napitka,a također se prodaje u pakovanju lijekova,jer regulisu menstrualni ciklus i otkljanja menstrualne tegobe.strucnjaci ukazuju na povezanost ovog djelovanja sa hormonom prolaktinom koji je odgovoran za neredovne menstrualne cikluse


_____________________________

Ne vezimo srce za dunjaluk,jer samo tad bice nam lako podnijeti iskusenje.....

(odgovor članu mina minka)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 10:46:46   
bebica1989
evo nasla sam jos nesto dobro vezano za hormone i jede se svako jutro po sedam datula(hurmi)

one sadrze i hormon estrogen koji se stvara u jajnicima i pomaze u stvaranju jajasaca,

_____________________________

Ne vezimo srce za dunjaluk,jer samo tad bice nam lako podnijeti iskusenje.....

(odgovor članu bebica1989)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 13:52:58   
prva
IZVORNA PORUKA: bebica1989

evo nasla sam jos nesto dobro vezano za hormone i jede se svako jutro po sedam datula(hurmi)

one sadrze i hormon estrogen koji se stvara u jajnicima i pomaze u stvaranju jajasaca,

Usput da napomenem da hurme nisu dobre za trudnice, jer izazivaj kontrakcije. Dobre su za porodjaj user posted image

(odgovor članu bebica1989)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 14:06:37   
bebica1989

IZVORNA PORUKA: prva

IZVORNA PORUKA: bebica1989

evo nasla sam jos nesto dobro vezano za hormone i jede se svako jutro po sedam datula(hurmi)

one sadrze i hormon estrogen koji se stvara u jajnicima i pomaze u stvaranju jajasaca,

Usput da napomenem da hurme nisu dobre za trudnice, jer izazivaj kontrakcije. Dobre su za porodjaj user posted image


a u ovoj knjizi pise da one jacaju maternicu,a uopste nepise,da se nesmiju jesti u trudnociuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ne vezimo srce za dunjaluk,jer samo tad bice nam lako podnijeti iskusenje.....

(odgovor članu prva)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 18:55:30   
snowrose
A kako se hurme jedu?

Mislim ne treba ih potopiti u nešto ?

(odgovor članu bebica1989)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 19:02:56   
prva
IZVORNA PORUKA: bebica1989


IZVORNA PORUKA: prva

IZVORNA PORUKA: bebica1989

evo nasla sam jos nesto dobro vezano za hormone i jede se svako jutro po sedam datula(hurmi)

one sadrze i hormon estrogen koji se stvara u jajnicima i pomaze u stvaranju jajasaca,

Usput da napomenem da hurme nisu dobre za trudnice, jer izazivaj kontrakcije. Dobre su za porodjaj user posted image


a u ovoj knjizi pise da one jacaju maternicu,a uopste nepise,da se nesmiju jesti u trudnociuser posted image user posted image user posted image user posted image


Moguce je da jacaju, ali u trudnoci izazivaju kontrakcije. Pogledaj 19. suru, 23 ajet.
Prica mi prijateljica da se najela hurmi u trudnoci, bas bas se najela, i imala je spontani. Naravno, nisu hurme izazvale spontani, ali je bila napeta, plus to, moguce je da je doprinijelo.

Zato kad trudovi uhvate, hurme jesti user posted image

(odgovor članu bebica1989)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 19:05:49   
prva
IZVORNA PORUKA: snowrose

A kako se hurme jedu?

Mislim ne treba ih potopiti u nešto ?


Ne, ne treba. Arapi npr. jedu s mlijekom i tako preporucuju strancima, meni se to ne svidja. Najvise volim hurme koje nisu skroz zrele, jer nisu mnogo slatke, moze ih se pojesti kilogram. U Konzumu se mogu kupiti hurme cija je cijena cca 22KM, i to su jako kvalitetne hurme. One po marku su najgora vrsta, takvih je kilogram marka u Africi. Super su mi i iranske, ima ih u Badem butiku, ali i na drugim mjestima po povoljnijoj cijeni, prodaju ih kao energetsku hranu.

(odgovor članu snowrose)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Problemi s hormonima
29.1.2010 19:36:09   
bebica1989

IZVORNA PORUKA: prva

IZVORNA PORUKA: bebica1989


IZVORNA PORUKA: prva

IZVORNA PORUKA: bebica1989

evo nasla sam jos nesto dobro vezano za hormone i jede se svako jutro po sedam datula(hurmi)

one sadrze i hormon estrogen koji se stvara u jajnicima i pomaze u stvaranju jajasaca,

Usput da napomenem da hurme nisu dobre za trudnice, jer izazivaj kontrakcije. Dobre su za porodjaj user posted image


a u ovoj knjizi pise da one jacaju maternicu,a uopste nepise,da se nesmiju jesti u trudnociuser posted image user posted image user posted image user posted image


Moguce je da jacaju, ali u trudnoci izazivaju kontrakcije. Pogledaj 19. suru, 23 ajet.
Prica mi prijateljica da se najela hurmi u trudnoci, bas bas se najela, i imala je spontani. Naravno, nisu hurme izazvale spontani, ali je bila napeta, plus to, moguce je da je doprinijelo.

Zato kad trudovi uhvate, hurme jesti user posted image


hvala prva, na informaciji

_____________________________

Ne vezimo srce za dunjaluk,jer samo tad bice nam lako podnijeti iskusenje.....

(odgovor članu prva)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Problemi s hormonima
9.2.2010 9:37:49   
malena27 RR
prenos postova sa duple teme:


Da li je neko prije trudnoce imao problem sa štitnom zlijezdom manjak hormona i pije  tablete letrox.
Hvala.



Štitna žljezda kroz pet pitanja i odgovora

1. Gdje je smještena i kako utiče na zdravlje čovjeka?

Štitna žlijezda je leptirastog oblika i teži tek tridesetak grama. Smještena je u vratu, a njena "krila”, desni lijevi režanj, "omotavaju” dušnik. Proizvodi hormone tiroksin (T4) i trijoditironin (T3) koji utiču na rad gotovo svih organa u ljudskom organizmu: rad srca, nivo holesterola, težinu, snagu mišića, izgled kože, redovitost menstruacije, pamćenje... Bolesti štitnjače pogađaju oba pola, ali su nešto češća kod žena. Mogu se, uslovno rečeno, podijeliti na one povezane s proizvodnjom previše ili premalo hormona, te one koje nastaju zbog pojačanog rasta žlijezde, što proizvodi pritisak i otečenost na vratu. 2. Šta je hipotireoza i kako se prepoznaje?

Poremećaj kod kojeg žlijezda ne luči dovoljno hormona naziva se hipotireoza. S obzirom da je jedna od glavnih uloga hormona štitnjače upravljanje metabolizmom, kada ih nema dovoljno pacijent počinje osjećati simptome sporog metabolizma. Na dužem popisu simptoma hipotireoze su: umor, debljanje, suva žućkasta koža, krhkost i gubitak kose, promuklost, gušavost, usporeni refleksi, zaboravnost, depresija itd.

3. Koji su simptomi hipertireoze?
Preaktivna štitnjača uzrokuje hipertireozu, pri kojoj organizam čovjeka doživljava pravu "hormonsku buru”. Lupanje srca, nepodnošenje topline, pojačano znojenje, drhtavica, gubitak težine, izražen apetit, ubrzana probava, nesanica, promjene vida (nepodnošenje svjetla, dvostruki vid, "izbuljene oči”) itd. - sve su to simptomi pretjeranog lučenja hormona štitne žlijezde. Iako je za hipertireozu karakteristično mršavljenje, neki se pacijenti zbog povećanog apetita udebljaju.

4. Šta predstavljaju čvorovi na štitnoj žlijezdi?

- Čvor je izraslina koju pacijent ponekad napipa sam, ili ga otkrije ljekar prilikom rutinskog pregleda. Više od devedeset odsto otkrivenih čvorova su dobroćudne izrasline, (ponekad su to ciste ispunjene tekućinom) koje ne proizvode nikakve simptome. Rijetko su bolni, ali ponekad su uzrok preaktivne štitnjače ili otežavaju gutanje.
Kada se na štitnjači razvije zloćudni tumor, tada govorimo o raku štitnjače.
Kao i druge organe i žlijezde i štitnjaču napadaju bakterije i virusi. Tada govorimo o akutnoj i subakutnoj upali. Hronična upala štitne žlijezde, poznatija kao Hashimotov tireoditis, je autoimuna bolest s najrazličitijim simptomima.

5. Kako se dijagnostifikuju i liječe bolesti štitne žlijezde?

Manuelni, ultrazvučni i rendgenski pregled štitnjače su uobičajene metode otkrivanja bolesti.
Međutim, prvi korak do precizne dijagnoze je određivanje nivoa hormona T3, T4 i THS u krvi.
Kod oboljelog od hipotireoze nivo T4 je nizak, a TSH visok (to je hormon hipofize koja pokušava stimulisati štitnjaču na aktivnost)... I za dijagnostikovanje hipertireoze također se mjeri nivo sva tri hormona. Ponekad se koriste i neki drugi pregledi kako bi se došlo do što preciznije dijagnoze i pristupilo adekvatnom liječenju.
Logičan naziv liječenja hipotireoze je nadoknada hormona koji nedostaje, a hipertireoze uzimanje lijekova koji "stišavaju” rad štitnjače. Ponekad se za ovu drugu preporučuje liječenje radioaktivnim jodom koji uništava ćelije i onemogućava prekomjerno lučenje hormona. Još jedan trajni način liječenja hipertireoze je hirurško uklanjanje cijele, ili dijela žlijezde.
Kada je u pitanju rak štitnjače primjenjuje se hirurško liječenje, kasnije i zračenje. Srećom, ti tipovi su sa velikim postotkom izlječenja.
www.medicicom.com



draga moja imali smo ovu temu vec prije i na njoj smo se dooobro ispisali. pretrazi malo stare linkove - temi je bio postavio jedan hrabri Cvrle..
a kao kratki rezime - pijem letrox (ex. vobenol) vec 14 godina (ufff - godina dvije manje vise) i rodila sam dvije curice bez kakvih problema.. So - ne brini se. Procitaj ove stare teme mislim da ces se ohrabriti.. Pusa



A evo imas i novom linku...tema je; Nadam se da ces i tu naci dosta info...

Visok prolaktin (PRL)

http://www.ringeraja.ba/forum/m_11718/mpage_6/tm.htm



Da, imas na temi "Visok prolaktin". U pravo sam tamo ispisala sve sto mi je na srcu u vezi TSH. Nedavno sam saznala da imam povisen TSH i vec mjesec dana pijem letrox!



Sory ja sam stara forumasica i evo sjetila sam se ko je postao ovu temu: strumpfeta.. ali pod temom trudnoca u hipotireozi imaju samo dva posta sto me bas iznenadilo. vjerovatno se postovi i pojedine teme sa vremena na vrijeme brisu ili ja ne mogu da ih nadjem.. izvinjavam se na pogresnoj informaciji.



D_K , pošto već imaš iskustva za hipotireozom a uspjelim trudnoćama, da li znaš koliki ti je TSh bio prije trudnoća, odnosno sa kojom vrijednošću si ostala trudna, jer sam ja čitala da mora biti oko 2, a moj nikako da spadne toliko pod 1/2 letroxa svaki dan. I da li ti se povećao u trudnoći, jesi li morla pita jaču dozu?



Pozdrav.
Nasla sam stari link na kojem smo pricali o ovom problemu http://www.ringeraja.ba/forum/m_2871/mpage_1/key_/tm.htm#2871
pa pogledaj.
A sto se tice nalaza - joj morala bih pogledati ali znam da je doktorica bila zadovoljna - znaci bili su u granicama normale. Nisu mi povecali dozu letroxa u trudnoci a ni poslije. Hvala Bogu curice su imale uredne nalaze po rodjenju.
Na kraju druge trudnoce - dva dana prije poroda - uradila sam nalaze u jednoj privatnoj laboratoriji i bio mi je jedan od ona 3 hormona povisen ali se nakon poroda sve 'smirilo'.
A kada sam tek pocela piti lijekove terapija mi se mijenjala dok nismo 'pogodile' prave doze a nakon toga i pored dvije trudnoce je hvala Bogu sve u redu.
Puno pozdrava i nemoj da se brines - ako si pod ljecnickim nadzorom onda hipetireoza nije prepreka za normalnu trudnocu (ili cak vise njih ;))



Ja sam se tek registrovala, pa sam juce pisala na jednom od ovih postova u vezi tsh i hormona stitnjace. Imam pitanje za D-K, posto sam trudna, a imam hipotireozu i pijem letrox - da li su ti bebama radili hormone stitnjace i da li je sve uredu bilo, posto je mene sad strah da i beba ne dobije hipotireozu. Meni moj doktor kaze da se to ne smatra nasljednom bolesti, ali da je moguce da beba ima, sve zavisi od nasljednih faktora i sa oceve strane, a citala sam da beba majke koja ima hipotireozu moze nakon poroda imati blagu hipotireozu zbog velike koncentracije antitijela koja prolaze posteljicu, ali da se to smiri nekoliko sedmica nakon poroda. Ja koliko znam kod nas u porodilistima se rade hormoni stitnjace bebama, bar su mi tako rekli.



Pise li iko ovdje vise o hipotireozi jer ja izludi MOLIM VAS POMOZITE!!!
Ukratko:od 2004 god.sam imala simptome i pocela se kontrolisati ali hormoni su bili ok i nisam imala nikakvu terapiju.
U 8.mjesecu 2007 god. nesto malo se povisio TSH i ukljucili su mi Letrox 1/4 tablete,a nakon pola godine to je preslo na 1/2 tablete i tako je ostalo...
Poslije toga sam bila na dvije kontrole T3,T4,TSH kao i anti-tijela stine zlijezde i sve je u granicama normale...i simptomi su mi se smirili....
Cekam rezultate sa nove kontrole(inace mi napise kontrola za godinu dana al ja to radim cesce)
E sad...planiram trudnocu...doktorica ginekolog i doktor ginekolog su mi rekli da se u trudnoci nesmiju koristiti nikakvi preparati za stitnu zlijezdu,da su to agresivni lijekovi i da Letrox nedolazi u obzir u trudnoci...
A doktorica za stitnu mi kaze da se sa hipotireozom normalno moze ostati trudan,iznijeti trudnocu i imati zdravu bebu,samo kontrole moraju biti cesce i nekad se mora povecati doza Letroxa...
Zatim mi kaze treca doktorica ginekolog da ako prestanem piti Letrox usljen nedostatka hormona dijete moze biti sa idiotskim krenetizmom ....
Sta sada?????    Jel se Letrox pije ili ne?
Lijepo mi se sve smirilo a koliko mislim o tome piti ga ili ne proradit ce mi opet stitna....POMOZITE!!!



I kod mene je subklinicka hipotireoza(tsh bio nesto povisen ali bezpratecih simptoma). Letrox koji uzimamo je nadoknada hormona koji nama nestostaje, da bi stitna bila stabilna i obavljala svoju funkciju. Meni su rekli da sve dok ga pijem, mogu zatrudniti a da se u trudnoci doza nesto malo poveca, opet sve po procijeni endokrinologa. Ne znam koji ginekolog ti je rekao da ne smijes piti nadomjesnu terapiju ...Ipak slusaj endokrinologa i nekog ko se bavi zlijezdama, krvim sudovima jer izgleda da neki ginekolozi nisu dobro informisani. Ja sam ih dosta promijenila i niko mi dosada nije rekao da moram prestati sa letrox-om, naprotiv, pa cak ni dr. opce praxe...



Kad sam procitala koliko nas ima,lakse mi je...
Mada crv sumnje u meni se nesmiruje...U masu stvari oko zdravstva se razumijem jer sam u kontaktu sa zdravstvenim radnicima al ovo me zbunjuje totalno...
Oba ginekologa koja sam pitala za Letrox i trudnocu su stari ljekari sa iskustvom,jedan je i Primarijus...
A moja glava je cudo,kad se nesto uvuce u nju tesko je smiriti i kopka me stalno..
Raspitivala sam se dosta,imam par prijateljica koje su na Letroxu i sve je bilo ok i njihova djeca...Primjer imam i u porodici,mamina mama pije lijekove za stitnu vec 50god.i rodila je 3 zive,zdrave dijece...
Sve ja ovo nesto znam,pricam al strah me...
Anti-tijela su mi u granicama normale...cekam nalaz hormona pa da se bacim u akciju :)
Na prosloj kontroli TSH je bio 4,nadam se da ce i sad biti ok..
Nadam se da cu uspjeti "uhvatiti zeca" niko u familiji nikad nije imao nikakvih problema...ja imam redovne cikluse na 28.dana...
Sto se tice stitne imala sam gusenje,bol u vratu,i trnjenje vilice...sad hvala Bogu nemam ni to...
Ahhh da imam visak kila al nesmeta me to,znam da nemogu biti mrsavica kad sam iz porodice velikih-ne debelih nego visokih krupnih...
Svaku noc kad legnem spavati,mastam o svom "boljem" zivotu...molim Boga da nam da zdravlje i da imam djecu...normalnu i zdravu....



Hej Lilly tebi moram da se javim :) Uradila sam nalaze i anti-tijela su u granicama normale kao i hormoni...Doktorica je trenutno odsutna pa mi je glavna sestra rekla da dodjem iducu sedmicu sa nalazima na kontrolu i da je moguce da mi ukine letrox s obzirom da na zadnje 2 kontrole sve je ok...
Ima jos nesto...kasni mi 5 dana i uradim test danas-zbunjena sam...jedna crta se vidi pravo tamno roza a druga se nazire blijedo roze boje je...Nije mi jasno sto sad to tako sto nije jedna ili dvije...cekat cu jos koji dan pa uraditi opet da znam na cemu sam...
Happy sam zbog nalaza a nadam se da ce biti dvostruko slavlje!!!



Ma bravo Trudna si 100%...Divnoooooooo!!!   Bas mi je drago  Sada se opusti se i uzivaj  Nadam se da cemo ti se uskoro pridruziti



Imam par pitanje za tebe;
-Gdje si se ti lijecila i isla na kontrole za stitnu, koja dr.?
-Da li ti je uvijek bila terapija 1/2 letrox-a, ili je postepeno povecana?
-Da li si pila letrox 100 ili 50?
- Koliko dugo si vec uzimala terapiju?
Ja vec pola god. pijem letrox 100. Nalazi su zasad ok. Nema antitjela. UZ uredan. Bila sam na kontroli i sad cekam rezultate. Ciklusi su jako uredni ... Ma nema sta, samo jos da zatrudnim



Cas se smijem,cas oborim pogled i mozgam...haos mi je u glavi...
Imam danas pregled u 17.15...nadam se da je sve ok,znam da je rano jos da ce se vjerovatno vidjeti samo gestacijska vreca al ja moram ici...pa ti pisem...
Pored svega imam neki cudan pritisak u stomaku nesto kao da me zari,a sinoc me 2 puta zignulo pravooo al iz ledja u stomak...samo da nebudu kolike opet molim Boga...
Sto se tice stitne...kod mene ima genetike...mamina mama je "hipo"od svoje 23god a sad ima 72...rodila je djecu zivu zdravu normalnu...mama ima simptome al nije na terapiji...
A ja sam se razbolila u 8.mjesecu 2007 (otisale mi sake i stopala haos) svi nalazi su bili ok osim malo sto je bio povisen TSH...Svi su se nakacili da mi je to od stitne a ovi na Izotopima kazu da se od stitne nemoze toliko oticati...
Moram ti reci da sam i prije toga 3 god zaredom isla na kontrole,hormoni su bili ok,bila sam bez terapije,al sam imala simptome..
Uglavnom od septembra 2007 su mi dali Letrox 100 da pijem 1/4 i da dodjem na kontrolu za 2 mjeseca,a ja sam otisla za 6,TSH je bio veci pa su povecali na 1/2 tbl tako je i ostalo,sve do dan danas..
Znaci u 2007 bio je povisen TSH i 1 od anti-tijela i na sljedecoj kontroli a sve ostale su bile ok...
Imam blago uvecana oba reznja sa par cvorica..
Ja sam iz Ze i idem dr.Nejri Latic,znaci skoro 2 god pijem Letrox 100 1/2 tbl
Najveci TSH je bio 7.



Hvala na odgovorima ... I ja pijem istu dozu letrox samo sto je vikendom 1/2. Sa ovom terapijom(za 3mj.) mi je TSH sa 11 spao na 3,5 a sada je ok. Vidjet cemo jos nalaze sa kontole ali ja se nadam da je sve ok
Obavezno javljaj sta je bilo na pregledu Zelim ti sve najbolje



Ehh evo me :) Nesto smo majstorisali po stanu tako da net nisam imala danima...
Uglavnom onaj dan bila sam na pregledu...radila mi je vaginalni UZV to je trudnoca 5 sedmica i 2 dana sad je vec 6 sedmica :))) Pregledala me i vaginalno da vidi jel usce zatvoreno i kakav je grlic... Znaci imam gestacijusku vrecicu od 5mm i slicicu smo dobili i sve je super!!! Rekla je da dodjem na kontrolu za 15 dana tada treba biti plod i eventualno kucaji...Pijem folacin 1X1 poslije jela...to je sve sto se toga tice...
Ehh u medjuvremenu gotovi su i hormoni stitne i odem na kontrolu...Posto su zadnje dvije kontrole bile ok vec mi ispisala da dodjem za 2 god al kad je cula da sam trudna rekla je kontrole svaka 3 mjeseca i da ostajem na 1/2 tbl.svaki dan...Ponovo mi je objasnila da moram uzimati Letrox i da nesmeta trudnoci...TSH je sada 3.
Stitna je ok,trudnoca zasad hvala Bogu je ok...samo sam ja strasno umorna,samo mi se spava,nepovracam ali imam mucnine po cijeli dan,nepusim,nepijem kafu,slabo jedem,sve mi se gadi pa i voda...valjda ce mucnine brzo proci... Zelim ti sve naj,naj pisi i pisem ti!!!



Za zene koje su radile hormone stitne na Kosevu pitanje: da li treba zakazati termin ili se samo dodje sa uputnicom?? Hitno mi je prilicno posto sam  i to u 7.mjesecu a rekose mi da imam uvecanu stitnu



Treba zakazati termin, ali posto si ti trudnica mozda mozes proci i bez termina. Najbolje je da nazove nuklearnu i pitas  Sretno! ;)



ja sam isto trebala raditi hormone štitne, jer mi je na uzv bila malo uvećana, i isto sam  , samo što sam ja ušla u 9 mjesec. otišla u opštu da probam da me tamo prime, nisu htjeli, jer oni rade samo pacijente koji kod njih imaju otvoren karton. otišla na dip i gore mi rekli da je najranije što može za 15 dana, jer je gužva. eto ti naših medicinara, pa reko ja se mogu poroditi za 15 dana, a ona ništa. otišla na kraju u laboratoriju u lužanima, nalazi su za 2 dana, a ja zamolila i uradili mi ih isti dan. nije ni skupo toliko 35 KM.  tebi sretno, možda uspiješ da te prime ranije



Bila i primili su me. Kaze posto sam trudnica inace bi tek u decembru dosla na red. Uglavnom, dala sam krv i nalazi su za 15 dana. Na kontam sto se toliko ceka termin kad sam evo ja za nekih 5-10 min.sve zavrsila (cekala sam na red mozda nekih 1h)



koliko ja znam ima opcenito puno pacijenata za stitnjacu pa se svugdje narucuje...ceka...
ja u Zenici imam otvoren karton kod njih na odjelu i cim dodjem vade mi krv jer me znaju i sad pogotovo nedaju mi da se zadrzavam tu jer sam trudna a odjel je nuklearna medicina ima zracenja tako da ja uletim i izletim...
nalazi se cekaju po 10-15 dana jer koliko ja znam aparat je takav da trebaju skupiti 70-80 epruveta pa ga odna upale... svugdje je to u 5 grama isto...iiiii da nebi da me neko pogresno svati al drage trudnice gurajte se i budite malo dosadne...pa trudnice svugdje imaju prednost...ako sami nesnime da ste trudni onda naglasite to same!!!
drugacije se nemoze...nazalost



Moze li mi neko reci koje su normalne vrijednosti hormona TSh, T4 i T3. Dobila sam nalaz:
uTSH 0,4 MIUl/l
FT4 13,8 Pmol/l
FT3 3,7 Pmol/l
Jel ovo ok?




Pozdrav! Cesto sam na ovom forumu ali do sada se nisam prijavljivala bez nekog posebnog razloga ali me je tvoje pitanje ponukalo da se ipak javim.
Ja nisam imala oboljenje stitne zlijezde prije trudnoce. Mada  mi mama i sestra imaju oboljenje stitne zlijezde i mada sam ja naglasila doktoricama (vodile su me dvije doktorice jedna privatno a druga u drzavnoj ustanovi) da imam genetsku predispoziciju one se to ignorisale. Tek sam kasnije saznala da sam morala kontrolisati hormone jer se dijete moglo roditi sa poremecajem stitne zlijezde ali hvala Bogu da nije.
U svakom slucaju sam sada pametnija pa sam se raspitala za drugu trudnocu i osnovno je da moras imati osim ginekologa i endrokrinologa koji ce te voditi. Svake 4 sedmice moras raditi kontrolu hormona i redovno piti lijekove. Kod mene je hipotireoza sto je jednostavnija  i manje opasna varijanta. Nedavno je moja poznanica iznijela trudnocu sa dvojkama i sve je OK.
Ono sto je jako bitno a sto mi moje doktrorice nisu rekle (jer su nasi doktori nedovoljno obrazovani i porvrsni) je da se mogucnost oboljenja stitne zlijezde moze smanjiti u trudnoci i poslije nje uzimanjem selena. Naravno za mene je kasno ali ko je jos uvijek zdrav a ima predispoziciju treba se raspitati o ovoj temi.
Sto se tice kontrole mislim da trudnice imaju prednost tako da za njih ne vazi zakazivanje kotnrola za tri mjeseca vec to ide po preporuci ginekologa.
Za stitnu zlijezdu je dobra doktrorica Kulenovic i ona radi privatno u Eurofarmu. Za kliniku ne znam morat cu i ja jednu naci za drugu trudnocu.
Pozdrav



cao svima ja sam bolesnik od stitne zlijezde,imala sam 3 spontana pobacaija a nisam znala da mi je ona problem  nasi su doktori takvi sto su me kasno poslali da vadim nalaz taj a sve sam ginekoloske nalaze izvadila i u redu  su.nisam znala jer mi nije nitko rekao da moze biti problem ona tooolikoooo i vidite da moze.meni je tsh sad 26.5 i to znaci da ce trudnoca 4 morati sacekati jer ipak je bolje sacekati
jos jednom samo da napomenem da moja menstuacija nikad nije bila redovna nikad.al kad sam pitala ginekologa svog on mi tek sad kaze da me nezeli prepraviti jer kad dodje vrijeme da radimo na mojoj trudnoci tad cu piti najvjerovatnije dabrastone i on ce pratiti  moju ovulaciju al bogu hvala nisam imala problema sto se tice samog zatrudjivanja nego plod umre negje oko 7 do 9 sedmice  i tako.hvala ti lili na podrsci



Caja, ne ocajavaj - vazno je da ste pronasli uzrok a stitna moze itekako stvarati poteskoce pri zacecu a i dalje. Sva sreca je da lijek ima i da je nije nikakav problem lijeciti ako se pravilno podesi odgovarajuca terapija. Naravno, nista ne ide preko noci.
Meni je prije godinu i nesto, tsh bio 11,1 i sve je pocelo od 25mg letroxa. Tek sada mi je tsh 3 a doza postepeno povecana i sada je 100mg. Mislim da ce za 2mj. sve biti idealno za . I kod mene je sve gin. uredno. Dosta toga sam radila i sve je ok. Ciklusi tacni u sat ali nema . Vec godinama sam se lijecila od ster.nepoznatog uzroka da bi na samom kraju iznenada isplivali problemi sa stitnom...
Gledaj samo da pronades dobrog endokrinologa i nece biti nikakvih problema. Ja imam super doktoricu koja mi je mnogo pomogla a prije toga sam bila na nuklearnoj i uzas. Svaki put kad sam otisla, bio je drugi doktor . Po njihovom jos bi se peglala sa tsh iznad 10, i min. terapijom. Oni su me i zeznuli na pocetku, inace bi vr. bila vec ok. A kontrole su im za 6mj.-12mj . Jos da ne govorim da stede uraditi Antitjela stitne a sto je jako vazeno kod postavljanja prave dijagnoze kako bi se odredila prava th.
Zelim ti sve najbolje i javi sta si uradila!



Obavezno provjeri T3 i T4(ako su previsoki ili preniski mogu izazvati pobacaj) uz Tsh, +AntiTg i AniTPO, pa ces tacno znati na cemu si! Svako dobro!




Drage moje,
Ja imam smanjenu funkciju štitne žlijezde ili tzv. hipotireozu i pijem 100mg dnevno.  TO NIJE NIŠTA STRAŠNO! Bitno je svake četiri sedmice ići na kontrolu hormona i prilagođavati dozu lijekova koje piješ u dogovoru sa endokrinologom. Ko god kaže da se ti lijekovi ne smiju piti nije normalan.      Kada se lijekovi ne bi pili šanse su ogromne da bebe ne bi bila u redu. To sam čak provjerila  i Njemačkoj u kojoj imam neke daljnje rodbine. Jedna od rodica je sa letroxom iznijela zdrave i lijepe blizance bez ikakvih problema uz redovne kontrole. Postoje i zamjenski lijekovi ali je letrox jedini provjeren i verifikovan od njemaca tako da je pijem samo njega.
Ja sam se dosta patila sa ljekarima i u prvoj trudnoći sam išla privatno kod Neire Pašić i u Skerlića kod Rakićke. Sada je Neira toliko komercijalizovana da se osjećaš ko da si došla u fabriku na traku.           Sad sam privatno kod doktorice primarijusa Amre Hadžiismailović u klinici Clarus i odlična je. Vrlo detaljna, za letrox mi je rekla da nema nikakvih problema i da je bitno samo da redovno kontrolišem hormone.

Nadam se da sam bar malo pomogla! Najvažnije da se puno ne sekiraš i sve što se može uraditi da se redovno kontrolišeš i to po mogućnosti kod dva doktora jer ja više ne vjerujem jednom mišljenju.




Imate vec ranije otvorenu temu sa istom problematikom http://www.ringeraja.ba/forum/TSH-problem_za_za%C4%8De%C4%87e/m_124218/tm.htm







_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu bebica1989)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Problemi s hormonima
11.2.2010 12:05:22   
yasemin
da se i ja prikljućim na ovoj temi
radila sam hormone prvi put u julu 2009 3dan men.ciklusa i rezultai su bili
FSH (folik.faza) 4 mlU/ml            ref.vrijednost    4-13
LH (fol.faza)      3 mlU/ml                     -II-           1-18
Prolaktin           404 mlU/ml                 -II-        29,5-513
estradiol (folik.f) 252 pmol/L                 -II-       143-694
testesteron       2,1 nmol/L                  -II-         0,17-2,53

te drugi put u decembru 2009 3 dan men.ciklusa
FSH (folik.faza)            5 mlU/ml
LH (folik.faza)              3 mlU/ml
Prolaktin                      445 mlU/ml
Estradiol(folik.faza)      136mlU/ml
Progesteron(folik.faza) 3,69 nmol/L                      0,86-8,30
testesteron                    1,7 nmol/L
TSH -3rd                         2,730 mlU7L                   0,47- 4,64
Free T3                           3,64 pmol/l                     2,23 -5,35
Free T4                            16,24 pmol/L                  9,14- 23,8

i doktor (ginekolog) mi je rekao da je sve normalno i idealnouser posted image
šta vi mislite iz vašeg oskustva drage moje...?nisam znala da se radi status i u lutelarnoj fazi..


(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Problemi s hormonima
12.2.2010 20:05:50   
slavika
devojke imala sam visok prolaktin 63 koji mi je otkriven u avgustu 2009, nakon terapije od bromokriptina 3x1 od2,5 snizio se na 45, pa na 24,5, pa na 5,25 sada sam ga ponovo merila nisu mogli da ga izmere jer je isuvise nizak. inace sam bila na hsg u novembru koji je bio uredu. proslog meseca sam ostala po prvi put u drugom stanju ali plod se nije lepo pricvrstio pa sam prokrvarila. nista strasno ali cim se sredi nivo prolaktina , ukoliko nema drugih problema moze da dodje do zeljene trudnoce, u sta sam se licno uverila.

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Problemi s hormonima
13.2.2010 15:27:55   
mina minka
yasemin meni se cini da je prolaktin visok, nije puno al je iznad normale

(odgovor članu slavika)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Problemi s hormonima
13.2.2010 15:29:32   
mina minka
yaseminpogrijesila sam user posted image dobri su ti nalaziuser posted image user posted image user posted image
jesil sta koristila il prvi put vadis ih

(odgovor članu mina minka)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Problemi s hormonima
13.2.2010 20:28:56   
novembar2009
pozz
poslije spontanog, menstr. mi se poremetila...prva je prošla obilna i duga...druge još nema :-(
dobila tbl. da pijem na 16. dan od prvog dana menstr. i sad je čekam...i čekam...i čekam...i jedva čekam da prođu tri-pa da navalimo...
hoćemo bebu!
u međuvremenu napravila termin da uradim papu...i hpv test

(odgovor članu mina minka)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Problemi s hormonima
13.2.2010 20:50:13   
Alhemicarka

IZVORNA PORUKA: sirnica

Hvala, draga Leva, koristila sam ja njih prije par godina i bilo mi je malo bolje, ali čim sam prestala opet sve po starom, tako mi je bilo i sa svakom drugom terapijom. Čim prestanem piti ciklus se produži i opet sam na istom. Ne znam više ni sama, kao da nema nekog trajnog rješenja. Kile se lijepe, a gladna hodam, hirzutizam pojačan, maste se kosa i koža, iscjedak iz dojki od prolaktina- najbolje sam se osjećala onih 6-7 mjeseci poslije poroda, ali ne mogu se ni porađati svake druge godine, znači opet nije trajno rješenje.


Draga sirnice, imamo identičan problem. S tim se borim već godinama, razmjenila iskustva sa drugim ženama, pročitala kamaru članaka, što naučnih, što novinarskih. Ono što sam dosada naučila, ne pij Diane 35, a ako ih već piješ, obavezno uz redovnu kontrolu ginekologa i svaku i najmanju promjenu u svom zdravlju (vid, rad bubrega, srca itd) moraš pratiti i eventualno odustati od tih tableta. Ja sam sve probala i iz svog iskustva mogu reci - hormoni nisu riješenje, jer PCOS uzrokuju hormonalni poremećaj, a ne obrnuto - što znači da je poremećena vrijednost hormona simptom i uzimanjem hormona liječiš simptom, a ne uzrok. A dugotrajno uzimanje hormona može štetiti.
U Americi za PCOS uopće ne propisuju hormonalnu terapiju - to je davno napušteno, koriste preparate za metabolizam šećera. Meni je moj ginekolog dao baš to - gluformin i preporodila sam se nakon toga. Ciklusi mi bili redovni, smršala bez većih odricanja. Jeste da sam se jako teško navikla na njih, ali kad sam se navikla preporodila sam se. I psihološki i fiziološki. Da bi se popravila hormonalna slika linija je jako bitna, reduciranje tjelesne težine od samo 2% značajno utice - što i ide u prilog tezi da se uzimaju preparati za metabolizam, jer uzrok tog stanja je poremećen metabolizam šećera. Trebaš izbjegavati sve šećere, naročito keksiće i sl, a jesti ražev hljeb, i općenito preći na zdravu ishranu.
Sretno user posted image

(odgovor članu sirnica)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Problemi s hormonima
14.2.2010 14:08:20   
sirnica
Hvala, alhemičarko, savjeti su ti super. i ja sam puno čitala o tome, i trenutno pokušavam s ishranom i čajevima.

_____________________________

sve mamino 17.3.2008. i 17.6.2013.

(odgovor članu Alhemicarka)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Problemi s hormonima
14.2.2010 19:18:26   
yasemin
nisam ništa koristila
al mi je etradiol u posljednjem malo ispod normale -al to se pripisuje stresuuser posted image

(odgovor članu mina minka)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Problemi s hormonima
23.2.2010 22:43:56   
sirnica
bebice 1989, danima sam tražila verem travu i tek danas sam uspjela. šta piše u toj tvojoj knjizi? ima li neki poseban način pripreme i u kojim količinama se pije?

_____________________________

sve mamino 17.3.2008. i 17.6.2013.

(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Problemi s hormonima
24.2.2010 11:36:49   
malena27 RR
prenos postova sa duple teme:


Zenice moje posto stvarno nemam vremena da citam postove ja vam uvjek negdje hitam. Morat cu raditi ultrazvuk stitne i hormone stitne pa ako neko zna gdje ima privatno? Moram jos puno kojekakvih pretraga i nemogu podnije razvlacenje i povlacenje po bolnicama. Pussa!!




Ovaj ciklus sam na Puregonu,on kao Klomifen stimulise rast folikula,samo sto njega spricam jednom dnevno. Danas(11 dc) sam bila na ultrazvuku i vadjenju krvi. Ultrazvuk super, četiri folikula dva veca, doktor mi rekao za par dana će mi izazvati ovulaciju. Ja sva srećna konacno nešto konkretno. Sad sam dobila rezultat hormona, LH se znatno povisio. Sad nisam sigurna šta to znaci,pa mi treba vasa pomoć!!! Da li to znači da će mi LH stopirati rast folikula i onda nema ništa od zrelih jajnih celija? Da li se to može popraviti? Doktor mi je rekao još dva dana da se bocam sa Puregonom pa u srijedu opet vadjenje krvi. Da li je neko već imao ovakvu situaciju,da li ima neke nade? A tako sam se radovala kad sam čula da su dva folikula potpuno identicna,i da ćemo imati sanse za blizance...




Jel moguce da se to samo kod mene desava i da ni jedna od vas nije imala iskustvo sa tim?




normalno je da LH odskoči pred i za vrijeme ovulacije



Da u pravu si,ali ne prerano. Jutros su mi ponovo vadili krv i veceras cu saznati rezultate. Rekli su da ako je LH nastavio rasti,prekida se sa stimulacijom i onda je gotovo za ovaj put. Sledeci ciklus ciklus ponovo iz pocetka. Ali i da postoji i sansa da se LH snizi i onda folikule nastave svoje sazrijevanje. Ovako ce popucati bez da su zrele i spremne za oplodnju. Nista, cekanje.... Bar sam to naucila dobro raditi....



< Poruku je uredio malena27 RR -- 25.2.2010 8:22:40 >


_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu sirnica)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Problemi s hormonima
25.2.2010 14:04:25   
malena ze
Pozdrav svima,ako moze koja da mi pomogne sa ovim nalazom estradiol 242,49,progesteron2,05,prolactin225,fsh i lh uopce nisu prikazani,radjeno 23 dc,inace imam pcos,ja koliko vidim po ovim referentnim vrijednostima ne izgleda mi lose ,ali voljela bi jos koji komentar,pa drage moje da vas cujem.....

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Problemi s hormonima
25.2.2010 15:54:00   
mina minka
malena ze kod mene a nalazu za estradiol pise da e normalnavrijed 0,08-0,79
progesteron u luteaoj fazi je 11,6-68,9
pa eto ne znam sta da ti kazem meni se cni da nije ok user posted image

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Problemi s hormonima
25.2.2010 18:52:36   
malena ze
Hvala za odgovor iako mi sada nije nista jasno ,jer na mom nalazu se uopce ne podudaraju ove vrijednosti koje si ti navela,ali ko ce to vise znati.Gdje si ti radila hormonalni status?Ja zivim u Zenici i radjeno je u Kantonalnoj bolnici.Pozdrav!

(odgovor članu mina minka)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Problemi s hormonima
25.2.2010 20:25:12   
smarija
nemoj previse da se opterecujes odi kod doktora i on ce ti najbolje reci,nisu ni svugdje vrijednosti iste a ima razlike i u mjerama user posted image

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Problemi s hormonima
25.2.2010 20:54:49   
yasemin
MALENA ZE mislim da su ti hormoni ok

(odgovor članu malena ze)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *