|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj djeteta: Razvojne faze

Držanje glavice i tjelesni razvoj

Dojenče s držanjem glavice više nema problema, vaša potpora glavice više nije potrebna. Kada  leži na trbuhu diže tijelo uz potporu istegnutih ruku. Iz tog položaja većina ih se može preokrenuti i na leđa (većina dojenčadi najprije nauči okrenuti  se s trbuha na leđa). Osigurajte mu sigurnu okolinu za istraživanje i usvajanje novih spretnosti. U tom razdoblju dijete je radoznao i oduševljen istraživač. Dovoljan je veliki pokrivač , (još bolja je podloga) kojeg možete staviti na pod ili vani na travi.

Gibanju (prevrtanju i puzanju) navodite ga igračkom koju položite malo van dohvata dojenčetovih ruku.

U ležećom položaju na leđima dojenče pokazuje želju za dizanjem u sjedeći položaj. Sve bolje ovlada svoje tijelo, motorika udova je sve fleksibilnija, sve manje je refleksnih pokreta i njegovo ponašanje postaje namjerno, hotimično. Intenzivno pokreće nogice, sve više se uvija, maše rukicama i to sve pomaže razvoju i jačanju mišića.

Igračke prima cijelim dlanom, osobito je zadovoljno kad samo uspije dohvatiti željeni predmet. Promatra igračke dok ih drži i sve češće mu uspjeva staviti ih u usta. Neko vrijeme si zaokupi pažnju promatranjem i igranjem vlastitim prstićima.

Uživa ako ga podignete u sjedeći položaj i pri tom treba još uvijek potporu. Zato je najbolje da sjedi u naručju odrasle osobe.  

Dojenčetova komunikacija
U petom mjesecu života dojenče se počinje glasno smijati. Tome ubrzo slijedi glasanje krikom (cviljenje). Na poznati glas i na osmijeh odazove se osmijehom i gukanjem. Često je njegovo ponašanje u prisutnosti stranaca (t.j. ljudi koje ne viđa često) više suzdržano. Najrazigraniji je u društvu roditelja.

Promatranje događaja u okolini i gukanje je dojenčetu u tom razdoblju često najomiljenija zabava. S »pričanjem«  želi privući pažnju roditelja i uspostaviti kontakt s njima. Pažljivo sluša što mu govorite i promatra vaše lice. Kada prestanete govoriti odgovara vam različitim zvukovima i osmijehom. Vrlo jasno pokazuje da uživa u nježnosti i druženju s roditeljima.  


Razvoj glasova

Postupno se samoglasnicima pridruže i suglasnici. U prvoj godini razviju se glasovi za P, B, M, N, J, T, D, K, G i V. Najčešće dojenčad otkriva po dva glasa odjednom i onda neumorno ponavljaju slogove npr. Ma-ma-ma-ma ili da-da-da.  Iako će vas prvi ma-ma oduševiti, trebate znati da dijete još ne razumije značenje riječi jer to slijedi tek oko prvog rođendana.  Pokušajte što više posvetiti se dojenčetu i puno s njim razgovarati. Djetetov razvoj govora vrlo je ovisan o vremenu koje mu posvetite.  Dojenče se rado zabavlja s ponavljanjem slogova i često glasove koristiti kako bi privuklo pažnju roditelja i uspostavilo kontakt s njima.
 

Dojenčetove emocije

Dojenče već zna pokazati svoje emocije s kombinacijom glasanja, mimike i pokreta tijela. Veselje zna pokazati s glasnim smjehom i vriskanjem. Ako mu se nešto ne sviđa okrene se u stranu, odgurne roditelje i odmakne pogled.
Iz razloga što dojenče iz vašeg lica zna raspoznati osnovne emocije, pokušajte biti što češće nasmijani. S osmijehom djetetu dajete osjećaj sigurnosti i gradite čvrstu vezu između vas dvoje. Istina je da ne možete uvijek biti nasmijani i dobro raspoloženi, ali za dobru volju vrijedi se potruditi . Sa svakim osmijehom dojenčetu šaljete pozitivnu energiju.

 

Pročitajte još

Moje dojenče
Razvojne faze





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *